Sada je: pon maj 20, 2024 2:02 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Teretana
PostPostano: uto apr 28, 2009 3:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
jel posjećuje tko i ima li kakvih savjeta?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 4:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:17 pm
Postovi: 262
posjecujem i samo jedan savjet, kad krenes - nemoj stajati. :)

Ja pokusavam da idem 6 dana sedmicno, ali obaveze, familija i posao mi to ponekad ne dopustaju. :(

_________________
"Somewhere, something incredible is waiting to be known."
- Carl Sagan


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 7:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
Ja sam išao, jer sam se bavio američkim fudbalom. I ako imaš slobodnog vremena i para za suplemente, samo napred. Takođe zavisi šta želiš od sebe, tj da li želiš da se napucaš samo, da li želiš da dobiješ na izdržljivosti ili oba. Najbolje je ići na neku trim stazu, ili ono što je popularno u Beogradu, a verujem i u svim većim gradovima, jeste da se vežba u parku lokalnom. Najbolje sa ortacima blejati i trenirati :D

A evo šta se sve postiže time:

http://www.youtube.com/watch?v=kDCxH88-9X8

http://www.youtube.com/watch?v=pfsTKfUT-RQ - ovaj je majstor =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 7:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
trebao bih neke upute za pravilno vježbanje i možda uputu o tome koja je prehrana dobra kad se počne. čuo sam da je loše jesti jako masno pa sad, što točno, znam da je to zato što se masno teže topi, ali kolika je pravilna količina?

od mesa je vjerojatno dobra piletina i slično zbog proteina, a manje dobra svinjetina i slično. i btw, kad je najbolje trenirati, uveče, ujutro ili poslijepodne?

također bi mi dobro došlo upute za pravilno vježbanje na uređajima


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 7:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 02, 2008 1:03 pm
Postovi: 89
Lokacija: Mordor
pa najbolje ti je da se raspitas gde ima dobar trener i da krenes tu. Neka ti napravi program po kome da vezbas i to je to. Sto se tice hrane znas otprilike sta je dobro a sta ne, a zavisi i od toga sta hoces da postignes, masu, definiciju itd...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 9:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:17 pm
Postovi: 262
Vicke, to su sve majstori kako mi se cini, a neki su i ovdje u komsiluku slicni njima. (nisam daleko od cikaga :))

Demiurge, ja radim manje vise po sjecanju iz proslog zivota (citaj prije 92-ge) tako da sam raspodjelio dane za grupe misica. Svaki dan provedem pola sata prvo na traci za trcanje, da bih zatim radio 3-4 serije vjezbi za trbusne misice. (velike serije - manja tezina) Poslije toga ovisno od dana ili radim vjezbe za prsa, ledja, ruke, noge ili mix za misice koje ne stignem ovim danima trenirati. Vazno je ne zapustiti bilo koju grupu misica.

Sto se tice hrane, tu sam tanak (jedem sta napravim ili sta mi se stavi da jedem :D) te kao jedan prijatelj Irac jedem sve, ali taj dan onda vise zaglavim u teretani.

Sto se tice vremena, kod mene to ne kontrolisem ja. Treniram kad mogu. :)

_________________
"Somewhere, something incredible is waiting to be known."
- Carl Sagan


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 9:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 02, 2008 1:03 pm
Postovi: 89
Lokacija: Mordor
Ako koristis trbusne misice kod svih vezbi (znaci da budu zategnuti kad radis), onda ne moras da ih radis posebno


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 28, 2009 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
demiurge je napisao/la:
trebao bih neke upute za pravilno vježbanje i možda uputu o tome koja je prehrana dobra kad se počne. čuo sam da je loše jesti jako masno pa sad, što točno, znam da je to zato što se masno teže topi, ali kolika je pravilna količina?

od mesa je vjerojatno dobra piletina i slično zbog proteina, a manje dobra svinjetina i slično. i btw, kad je najbolje trenirati, uveče, ujutro ili poslijepodne?

također bi mi dobro došlo upute za pravilno vježbanje na uređajima


opet, zavisi šta ti želiš da radiš.

Ja sam radio po odličnom programu sa nike.com, deo posvećen am. fudbalu, za eksplozivnost, masu, ali i izdržljivost. Ako samo želiš da izgledaš lepo, onda po mišićnim grupama, svaki dan određena.

Sve u svemu, bodybuilding.com, i imaš sve šta te zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: ned aug 30, 2009 9:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet dec 12, 2008 12:56 pm
Postovi: 36
Vec desetak godina se bavim bodybuilding-om i moj cilj je bio oblikovanje tela i povecanje
snage.
Teretana je vrlo korisna stvar i moze se koristiti na razne nacine,svako odabere svoj.
Meni je trebalo godinu za pocetak ostvarivanja mojih zelja a vece rezultate sam video posle
2god aktivnog treniranja.
Licno izbegavam masine i radim sa tegovima (jednorucnim,dvorucnim) jer tako postizem
vecu snagu,mada je opasnost od povrede veca.Masine lepo izoliraju misice i bolje su za neku
definiciju ili rekreativno vezbanje.
Osnov ishrane su meso,mleko,jaja i naravno vitamini i minerali.
Sve u svemu to je jedan dugotrajan procesi najbolje je da kroz trening sam shvatis sta i kako
je dobro za tebe,kako tvoje telo reaguje na ovu ili onu vezbu.
Potrebno je na par meseci menjati vezbe i nacin izvodjenja vezbi da bi se prebrodio zastoj
u razvoju misica.
Po zdravlje korisne strane treniranja kod mene su to sto se budim sveziji,odmorniji i sa vise energije za rad.
Ako te jos nesto interesuje javi se na PM da ne zauzimam prostor ovde.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: sub sep 12, 2009 11:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jan 28, 2009 7:33 pm
Postovi: 224
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
SuperFrog je napisao/la:
posjecujem i samo jedan savjet, kad krenes - nemoj stajati. :)

Ja pokusavam da idem 6 dana sedmicno,



Da nije mnogo 6 puta sedmicno?
Verovatno ne koristis nikakve suppelemente a o AAS da ne pricam, sto umanjuje oporavak misica, dakle nije poenta da se unistis, vec da pogodis misic i odmaras - misic se razvija kad covek odmara i spava, a ne dok trenira... Za rekreativce 3-4 puta nedeljno trening u teretani je sasvim okay.

_________________
^_^


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: ned sep 13, 2009 6:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Idem vec 10 godina u teretanu. Nekada sam isao 4-5 puta tjedno, sada sam smanjio na 3 puta i promijenio trening. Prije sam svaki dan radio druge skupine misica. Sada idem 3 puta i radim svaki puta skoro isti kruzni trening s max. tezinama. Odrade svi misici, a efekat puno bolji. Odredjene skupine misica mi nisu "radile" po 7 dana. Npr. ponedjeljak ledja i prsa, utorak biceps i triceps, srijeda ramena, cetvrtak noge.......Sada to sve stavim u jednom treningu s puno manje ponavljanja, jer sam skuzio da je pretjerivanje stvarno nepotrebno. Odradim 3 serije za svaku vjezbu (misic) i stvarno je dosta.

1. krug:

Prsa - dizanje na klupi (3 serije 8x, max tezina)
Ledja - dizanje na sipki (3 serije 8x)
Trbusnjaci - (stojecki povlacenje konopca savijajuci gornji dio tijela prema dolje, saginjanje, opterecenje max, 3 serije 10x)

2.krug:

Mrtvo dizanje - 3 serije 8x
Ramena - (bilo koja vjezba)3 serije 8x (ovo svaki dan mjenjam)
Listovi - dizanje s utegom u ruci (3 serije 10x)

3.krug:

Prsa - dizanje utega, kosa klupa (3 serije 8x)
Ledja - veslanje na spravi (3 serije 8x)
Trbusnjaci - istezanje na tocku (vjezba na podu) 3 serije 10x

4.krug:

Biceps - obicno dizanje utega (3 serije 8x)
Noge - iskorak s utezima (3 serije 10x svaka noga)
Triceps - (3 serije 10x) svaki da mijenjam vjezbu


Ovu vrstu treninga mi je preporucio covjek koji trenira veslanje skoro cijeli zivot i u vrhunskoj je kondiciji i ima snage "ko konj" :angel4: Ne uzima nikakve dodatke prehrani =D>

Nakon 10 godina raznih kombiniranja i treninga, ovo mi do sada najbolje odgovara :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: čet sep 24, 2009 11:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jan 28, 2009 7:33 pm
Postovi: 224
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
I sta imas od takvog treninga?
Samo pokidas misicna vlakna i ne das im posle da se oporave? Samim tim i napredak je manji... Nije ti bas pametan taj princip. Poz

_________________
^_^


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: pet sep 25, 2009 5:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
UrosZlo je napisao/la:
I sta imas od takvog treninga?
Samo pokidas misicna vlakna i ne das im posle da se oporave? Samim tim i napredak je manji... Nije ti bas pametan taj princip. Poz


Nisi u pravu. Bit je ne vjezbati svaki dan istu grupu misica. Svaki drugi dan je ok. Nisam bodybuilder nego covjek koji samo odrzava svoje tijelo uz blagi napredak. Izdrazljiviji sam i jaci nego prije. Nije mi cilj biti kao Svarcneger, nego biti zilav i u dobroj kondiciji. Prije sam vjezbao jednu grupu misica jednom tjedno, pa onda pauza tjedan dana do ponovnog aktiviranja tog misica ?? To mi uopce vise ne pase, niti mislim da je to pametno.

Sto ljudi - sto razlicitih nacina :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: pet sep 25, 2009 9:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jan 28, 2009 7:33 pm
Postovi: 224
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Nije ni svaki drugi dan dobro vezbati jednu te istu grupu misica.
Kao sto rekoh potreban mu je odmor.
Dakle recimo kako bi trebao izgledati plan jednog normalnog treninga koji praktikuje dosta rekreativaca pa cak i sportista (kao npr ja koji se bavim rukometom)
Ponedeljak: ledja triceps
Utorak: cardio trening (jacanje srcanog misica i gubljenje na masnocama) jer naravno nije sve u tegovima.
Sreda: grudi biceps
Cetvrtak: cardio
Petak: ramena i butine, tj noge (veoma bitno raditi, iako vecina ne radi noge - jer su velika misicna partija i treba ih raditi obavezno)
Subota: odmor
Nedelja: odmor.

I naravno, kada prodje od prilike oko mesec - mesec ipo dana - treba menjati trening, i vrteti sve partije, iz razloga sto je misic veoma pametan i pamti trening - zato ga treba vremenom menjati. Pozdrav.

_________________
^_^


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: sub sep 26, 2009 5:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
A vidis ja sam godinama vjezbao 4-5 puta tjedno i svaki dan drugu grupu misica. Bio sam tada 12 kg tezi, snazan i u dobroj kondiciji. Sada sam 12 kg laksi, jedem sirovu hranu i pokusavam sto manje vremena provoditi u teretani, ali ipak napraviti dobar ucinak. Dizem u svim vjezbama istu tezinu kao prije, iako sam puno laksi. 3x tjedno je sasvim dovoljno za odrzavanje i lagani napredak i to nisam cuo samo od jednog covjeka koji trenira skoro cijeli zivot. Naravno nisam profesionalni sportas, pa mi svakodnevni treninzi nisu potrebni, niti se borim za medalje.

Ja sam recimo odusevljen s ovakvim nacinom, jer sam minimalno u teretani, a korist mi je veca nego prije.

:love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: sub sep 26, 2009 2:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jan 28, 2009 7:33 pm
Postovi: 224
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Naravno - svaki covek je za sebe individuala...
Posto tebi odgovara taj rezim treninga i rada - onda samo tako nastavi, razliciti smo i svako ima neke svoje planove i programe... Samo napred. Poz :mrgreen: :wink:

_________________
^_^


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: ned dec 20, 2009 12:41 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri sep 02, 2009 6:26 pm
Postovi: 19
:read: hmm.. imam ja neku knjigu o vjezbama raznim itd..skenirao mi jedan tip. postavit cu par slika ovdje pa ko hoce citavu uplodat cu rado sve.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teretana
PostPostano: pet dec 25, 2009 8:24 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri sep 02, 2009 6:26 pm
Postovi: 19
http://i876.photobucket.com/albums/ab32 ... gen057.jpg

http://i876.photobucket.com/albums/ab32 ... gen052.jpg

http://i876.photobucket.com/albums/ab32 ... en0128.jpg

http://i876.photobucket.com/albums/ab32 ... en0108.jpg

http://i876.photobucket.com/albums/ab32 ... gen067.jpg


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz