Sada je: pet maj 10, 2024 5:23 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kako prati voce i povrce ?
PostPostano: čet maj 14, 2009 12:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto mar 24, 2009 12:19 pm
Postovi: 49
Koji je najbolji i najjeftiniji nacin da se cisti voce i povrce od svih hemikalija kojima ga tretiraju ?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako prati voce i povrce ?
PostPostano: čet maj 14, 2009 3:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
dekibg je napisao/la:
Koji je najbolji i najjeftiniji nacin da se cisti voce i povrce od svih hemikalija kojima ga tretiraju ?


ne, mislim da se nemogu pesticidi i raznorazne kemikalije koje koriste radi "zastite" woca/powrca, a swe kao "za bolju kwalitetu woca/powrca za nas - ljude zeljne prawog i socnog okusa". blah...

alternatiwa je da se preselis na selo i imas swoj wrt, nema ti druge... :glasses7:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 14, 2009 4:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto mar 24, 2009 12:19 pm
Postovi: 49
sad se postavlja pitanje
da li je bolje ne jesti uopste voce i povrce zbog otrova kojih ima
ili su korisne sastojci kojih ima ipak veci PLUS od tih negativnih...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 14, 2009 5:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
naravno da moraš jesti voće i povrće...isto ko da pitaš jel da dišem zbog chemtrailsa...
ne može se živjeti pod "staklenim zvonom" :mrgreen:

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 14, 2009 7:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Dobro ga operes i potopis u rastvor sode bikarbone, koja ce za tih 15- tak minuta izvuci kojesta. Isto vazi i za limun, pre nego sto pocnes da ga cedis. Na grozdje posebno treba obratiti paznju! Ostaviti ga NAJMANJE pola sata potopljenog.

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 14, 2009 7:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
sigma je napisao/la:
Dobro ga operes i potopis u rastvor sode bikarbone, koja ce za tih 15- tak minuta izvuci kojesta. Isto vazi i za limun, pre nego sto pocnes da ga cedis. Na grozdje posebno treba obratiti paznju! Ostaviti ga NAJMANJE pola sata potopljenog.


da li ce izwuci samo iz kore ili iz cijelog woca/powrca? recimo jabuka - kako moze soda izwuci ono sta je u "blizini centra" same jabuke?

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 14, 2009 9:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Posto se pesticidi nalaze pretezno u kori, (tu su wecim delom i witamini),ne treba je guliti, a soda bikarbona ce uglawnom odraditi posao. Sto je weci % wode u namirnici, bolje odradjuje.

Nisam odolela... :wink:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 15, 2009 9:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 09, 2007 1:34 pm
Postovi: 136
Lokacija: Belina
ma sve je to slabo. A kako se moze ocistiti GM? Nikako. Rješenje je ne kupovati to smeće nikako, i tražiti kvalitetno voće i povrće. Ako bude potražnje biće i ponude

_________________
http://www.4shared.com/file/91406519/30 ... TESLA.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 15, 2009 12:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:17 pm
Postovi: 262
Pa rjesenje je ovdje (USA) kupovati 'organic' voce i povrce koje dakako kosta mnogo vise.

Ili pak kupovati isto od Amisha, kod kojih se mogu kupiti i mnogi drugi prirodno proizvodi.

_________________
"Somewhere, something incredible is waiting to be known."
- Carl Sagan


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 15, 2009 3:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 19, 2006 7:06 pm
Postovi: 35
Lokacija: Vojvodina
SuperFrog je napisao/la:
Pa rjesenje je ovdje (USA) kupovati 'organic' voce i povrce koje dakako kosta mnogo vise.

Ili pak kupovati isto od Amisha, kod kojih se mogu kupiti i mnogi drugi prirodno proizvodi.


E vidiš, ovde u Srbiji je sve obrnuto!!!
kada kupujem voce i povrce ,recimo jabuke, uvek gledam da kupujem na pijaci,i trazim one sitne i po mogucnosti da budu sa crvom, nepravilne itd...
sigurno nije uvek 100% organsko ili ne tretirano pesticidima, ali je približnije tome.

E sad, tako postupa i prijatelj u Nemačkoj i plati duplo višu cenu za takve (neugledne ) sitne jabuke, dok ja ovde u Somboru (evo bas jutros) 20 dinara kg(1 euro=95), dok je cena onih uvoznih "idealnih" od 60 -120 din!
Ista je priča za mrkvu, 40 din (kod bakica) na 2 tezge, a na 50 ostalih tezgi gde se prodaju velike i sve IDENTIČNE i plastične (na svih 50 tezgi) i 5 puta skuplje.

E sad, ja se pitam se da li treba da se radujem, što je svest na takovom nivou i što se ljudi ne otimaju za ove koje ja tražim i što se ne brinem se da će se prodati, ako odlučim da još prošetam pijacom.

Moram da kažem, da ne mogu da se načudim, kupio sam danas,zelenu salatu, od jednog dedice, koji je za nju tražio 5 dinara !!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 15, 2009 5:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Ja kupujem od Vozara, uglavnom. http://www.zelenamreza.org/index.php/od ... dica-vozar

Nadam se da niko nece zameriti sto ih reklamiram, obzirom da je informacija korektna.

A sto se tice pijace, recimo na futoskoj pijaci u Novom Sadu, skoro svi su preprodavci! Pazljivo birane bakice... Ima, ajd' da kazem, 3-4 proizvodjaca, ko redovno dolazi, vec ih poznaje. Uglavnom vrlo stari ljudi, koji tek nesto malo iznesu na tezgu. E sad, nije poenta u tome poznajete li proizvodjaca, vec , da li on zaista zna sta radi. Da li je upoznat sa nacinom gajenja organskog povrca.

Nije se jednom desilo da ljudi prskaju svoje, grozdje recimo, i tesko se otruju. Znam zenu koja je bojnim otrovom prskala svoj sopstveni vinograd, jeftino ga nabavila, pa da se ne baci... Zavrsila u bolnici, naravno, jedva se izvukla. A od tog grozdja, dragi moji i drage moje, podosta je i prodala!

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 16, 2009 12:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Na Beogradskim pijacama sve preprodavci, a vecina robe iz Makedonije.

Da ne pricam o finim socnim jagodama (samo na izgled) koje prodaju cigani na pijaci Zeleni Venac, a koji ih od nervoze non-stop nesto pipkaju i prebiru. A ta ista ciganova ruka, kad ne pipa jagode mu je u gacama i cese jaja. I ajd, kako to oprati? :-k Ma odvratno, jedino resenje je neka svoja basta u nekom selu.

Ne zezam se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 16, 2009 12:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 19, 2006 7:06 pm
Postovi: 35
Lokacija: Vojvodina
Slažem se da bi trebao svako da ima svoju baštu, a mislim da i ljudi u gradu mogu da nadju rešenje, iako su uslovi daleko od idealnih.
Ovde u Somboru, fasciniran sam mnoštvom i izgledom baštica u naselju na periferiji u kome su sve zgrade. Obradjuju ih ljudi koje žive u tim zgradama, a verovatno i to zemljište nije njihovo, već je svako sebi ogradio deo i obradjuje, dok na tom mestu ne nikne nova zgrada.
Razmišljam da se popnem na neku od zgrada, fotografišem i podelim sa vama.
Ja imam svoju bašticu na nekih pola ara, sada u Somboru a prošle godine na Fruškoj Gori gde sam živeo. Inspiracija je nastala posle čitanja knjiga Anastasiji a obradjivanje po principima bioproizvodnje.

Evo i jedan primer ostvarenog prihoda na maloj površini, u visokoj leji na površini 5 x 1,5 metara. Iz knjige "Moj bio-vrt" Marija Omahen.

U jednoj godini: oko 100 glavica salate,25 glavica zimskog radiča,25 keleraba, mnogo peršuna, 250 velikih mrkvi,20 belih rotkvi,120 crvenih rotkvica, (na 8 sadnica) oko 100 kg paradajza,
u jesan je dobio još: 28 glavica salate, 10 glavica kupusa, 30 keleraba, 20 crnih rotkvi, 15 krupnih praziluka, 15 glavica salate žumenice


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 16, 2009 1:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
A jel se ima gde skinuti ta knjiga, ''moj bio vrt''??


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 16, 2009 6:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Vicke_bg je napisao/la:
A jel se ima gde skinuti ta knjiga, ''moj bio vrt''??

http://www.4shared.com/file/81807935/17 ... o_vrt.html :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 17, 2009 7:50 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto mar 24, 2009 12:19 pm
Postovi: 49
Mislim da ideja sa bastom u gradu (bar ovde u Beogradu) nije toliko ostvariva.
Grad se jako brzo siri i gde kod neko nadje prazno parce samo gradi i gradi...
Po nemackoj i austriji sam u gradovima vidjao takve parcele sa basticama ali mi se cini da su zasticene od grada i urbanisticki projektovane.

Nisam citao knjige ali ovako laicki mislim da i da imam bastu opet ne mogu u njoj imati sve sto mi treba, te opet moram nesto kupiti.

@Sun:
Kako se tacno zove knjiga koju pominjes:
"Anastasiji a obradjivanje po principima bioproizvodnje"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 17, 2009 11:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 19, 2006 7:06 pm
Postovi: 35
Lokacija: Vojvodina
dekibg je napisao/la:

@Sun:
Kako se tacno zove knjiga koju pominjes:
"Anastasiji a obradjivanje po principima bioproizvodnje"


Mislim da ima 8 knjiga o Anastasiji, bar toliko sam pročitao (imaš i temu o Anastasiji, na ovom forumu).
Prva se zove "Zvonki kedar ruski" Vladimir Megre.
Knjiga koje ja imam o biproizvodnji su "Biopoljoprivreda" Dragan Vićanović i " Moj bio-vrt (gajenje voća i povrća bez hemijskih sredstava) Marija Omahen


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: uto aug 04, 2009 3:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
sigma je napisao/la:
Dobro ga operes i potopis u rastvor sode bikarbone, koja ce za tih 15- tak minuta izvuci kojesta. Isto vazi i za limun, pre nego sto pocnes da ga cedis. Na grozdje posebno treba obratiti paznju! Ostaviti ga NAJMANJE pola sata potopljenog.


super, možeš li objasnit na koji to način soda bikarbona radi?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako prati voce i povrce ?
PostPostano: uto aug 04, 2009 10:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Da ti pravo kazem- ne znam. Ali znam , zasigurno da radi. Verovatno na net-u mozes naci detaljno objasnjenje.

Soda-bikarbona je jako dobra za mnoge stvari, recimo, kada se kupam, u kadu sipam, najmanje 2-3 sake, a kada sam pod velikim stresom ili se fizicki lose osecam, i vise, sode- bikarbone. Ili prave, nepreradjene morske soli. Rezultat je zadivljujuc. Nakon pola sata banje u takvoj kupki, oslobodjen si napetosti, potpuno opusten i nekako, iznutra ociscen.

Zene treba da je koriste umesto dezodoransa, kako bi umanjile rizik stvaranja kancera.

.... ima puno toga...

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako prati voce i povrce ?
PostPostano: sub aug 15, 2009 9:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 23, 2009 12:18 pm
Postovi: 451
Ja znam za sol i vodu. preporuca se voce i povrce nako vrijeme potopiti u vodu u koju je stavljeno nesto soli. Ja je stavim malo vise, makar mislim da ne treba pretjerivati i predugo u toj slanoj vodi namirnice drzati jer i vitamini i minerali se na taj nacin gube.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz