Sada je: čet mar 28, 2024 8:28 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 79, 80, 81, 82, 83  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto okt 29, 2013 11:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 31, 2011 12:03 pm
Postovi: 94
@FreedomRunner dali si pazio na to da jedes dovoljno? znam da neki pisci zagovaraju na to da se jede sto manje kao da je to zdravije. sto, ne sumljam - mozda i odgovara nekim ljudima. ali ne svima, vecini. ja moram unjeti barem 2500 - 3000 kalorija na dan. nekad i vise a nekad i oko 1800. rijetko ali desi se. tako da treba poraditi i na tome. tj isprobaj barem.
ja znam da si u fazi citanja knjiga i mozda te kuhana hrana plasi. ali vjeruj mi nemoj se bojat kuhanog povrca i bezglutenskih zitarica. one ce ti biti od velike pomoci ako nemas zrelog voca ili dovoljno voca oko sebe. jer na salati ces biti uvijek gladan.
ako ce ista znacit ja za obrok pojedem 10 banana ili 10 jabuka ili 500 g suhih datulja. kad se odlucim za kuhani obrok onda cca 1,5 kg krumpira, 300 g rize . obrok mi zna biti od 500-1200 kalorija.
ovo je zakon prehrana u svakom slucaju. koliko ucim kroz niz godina. odlicni rezultati u zdravlju, savrsena linija bez restrikcija a da negovorimo za sportske aktivnosti :)

_________________
“What a great thing for leaders that men do not think.”


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto okt 29, 2013 11:16 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 31, 2011 12:03 pm
Postovi: 94
i ovo sto ti pises se i meni desavalo. i ja sam se u pocetku silila biti 100% savrsena i prvih mjesec dva sam se zaletavala u smoki i chips. a to samo radi ovisnost i dok god jedes cete vuc. ono sto sam ja radila je to da umjesto da uzmem cips sam brzo uzela nesto fino cjelovito za skuhat npr brokulu i krumpir ili brasno od heljde za palacinke. uvijek odi za zdraviji izbor. i proci ce s vremenom. vjeruj mi ja sam mislila da nikad nece. :love5:

_________________
“What a great thing for leaders that men do not think.”


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet nov 01, 2013 9:48 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 10, 2007 12:48 am
Postovi: 96
Lokacija: Planeta Zemlja/Srbija/Beograd
Hvala :) :love9:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pon nov 04, 2013 4:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Pozdrav

Evo pošto nema posebne teme za TURŠIJU a da ne otvaram novu temu, pitat cu ovdje.

Da li neko zna da li u voćnoj turšiji koja stoji 40 dana ima alkohola? Recimo u turšiji od divljeg voća (jabuka, kruska, sipak, glog, trnina isl)?

A također da li i u tursiji od samih Trnina (tamno plave bobice divljeg trna) koja stoji 40 dana sa vodom ima alkohola???

Moze li se desiti, ili obavezno ima, ako znamo da se vec nakon 20 dana desava ono neko prirodno vrenje, pjena, uhvati se kolac, i kad pomirises odbaci te kao da si ocat pomirisao (ovo je kod trnine) , pitao sam jer sam vidio da se na slican nacin dobije i crno vino od grozdja, cak i od trnine se moze dobiti, samo umjesto bacve koristi se neki balon :)

Sorry ako sma zakomplikovao malo pitanje, :)

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet jan 10, 2014 5:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 02, 2013 10:37 am
Postovi: 99
Lokacija: Beograd
Posto sam ljubitelj slatkisa, napravila sam u toku ovih praznika nekoliko "sirovih" kolaca bez zasladjivaca, od raznih samlevenih sirovih orasastih plodova + rogaca + rendanih jabuka + ostalih slathih suvih vockica ( nekandiranih) + kokosovog brasna... :love10: :love10:
Kome deluje neprivlacno sirova hrana, a ne zna kako da pokusa- neka krene od ovih fenomenalnih slatkisa :-) .

_________________
"Onaj koji ne iznosi nezni cvet svoje duse na vetrove iskusenja, pa ma ga i cela spasio i preneo do kraja, kao da ga nikad nije ni imao."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned mar 16, 2014 4:54 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned mar 16, 2014 12:19 pm
Postovi: 10
Postovani!Veliki pozdrav.Pratim ovaj forum vec neko vrijeme.Zelio bih da vam se pridruzim sa svojom iskustvom.Naime,vec oko 3 mjeseca sam na sirovoj hrani.Imam 22 godine
Na sirovu hranu sam presao postupno kroz nekoliko mjeseci.prvo sam izbacio meso bez problema,koje nikad i nisam toliko jeo,zatim hljeb(u obrocima sam jeo mnogo hljeba)Takodjer puno sam koristio mlijecne proizvode,pavlake.jaja itd.jeo sam i voce,cokolade,sve sto i drugi.Od srednje skole sam imao zdravstvenih problema.Npr bio sam stalno umoran ,pospan,dekoncentrisan,tremor u nogama,rukama,misli konfuzne,brzo se umarao,noge su me bolile,postao sam depresivan.Kada sam krenuo u prvi razred srednje skole,nesto mi se pocelo desavati sa pamcenjem.Nisam mogao nista zapamtiti.Znalo mi se desiti da pricam sa nekim,i u pola recenica zaboravim misao sta sam htjeo reci.To me je jako frustriralo.Povlacio sam se u sebe.to nisam nikome govorio,cak ni svojim ukucanima,jer su mi roditelji stariji ljudi,pa ih nisam htjeo opterecivati sa svojim problemima.Vjerujem da su ovi simptomi povezani sa otrovima iz vakcina koje sam dobivao,a mozda i od nepravilne ishrane.To stanje je trajalo kroz cjelu srednju skolu,a onda se nastavilo i na fakultetu.Bio sam ocajan.Radio bih krvnu sliku,a nalazi bi bili u granicama normale.Od malena sam imao visok asto,tako da sam primao injekcije ekstencilin.doktori su mami rekli,da ce se asto povuci poslije puberteta.Istrazujuci internet naisao sam na simptome koji upucuju da mozda imam candidu,sto sam na kraju i potvrdio.Takodjer sam saznao da imam i helikobacter pillory,koja stvara cir na zeludcu.Takodjer, asto je ostao na istoj razini,kakav je bio od djetinstva(800).Nalaz stitne TSH,povecan.Dali su mi tablete letroks,da ih pijem do kraja zivota.Uradio sam i nalaz reuma faktor koji je bio pozitivan.
Odlucio sam da nesto poduzmem sa svojim zdravljem.Naravno nisam probao nijedan od njihovih "lijekova".Cuo sam za lijecenje petrolejom.Imao sam poznanike u blizoj okolini koji su petrolejom izlijecili rak.procitao sam i mnoga iskustva na internetu ljudi koji su izlijecili metastatske karcinome petrolejom.Odlucio sam da i ja probam.Pio sam petrolej oko 50 dana,supenu kasiku ujutro ,cajnu navecer,na prazan stomak.Nakon toga uradio sam nalaze,i svi nalazi su bili super(helikobacter nestao,candide-NEMA,RH NEGATIVAN,nalaz stitne-Super,u granicama normale.Rekose mi,jesil vidio kako smo ti potrefili dozu.Kad sam im ispricao nisu mogli vjerovati.za to vrijeme jeo sam "normalnu"hranu,nicega se nisam odricao.za vrijeme pijenja petroleja bio sam umoran i malaksao,ali to je normalna pojava koja ukazuje da su u krv dospjeli patogeni.moram reci da sam prije toga oko 40 dana pio petrolej zute boje koji nije dao nikakve rezultate.petrolej mora biti kao voda proziran,da nema aditiva.Paula ganner koja je izljecila 20 000 ljudi savjetuje da se pije destilovani petrolej(kerozin)koji pobudjuje krv i limfu i po njoj, raspon destilacije treba da bude 100 140 c,jer taj petrolej moze da se absorbuje u krv.Ako gornja granica prelazi 200 stepeni takav petrolej moze da posluzi kao cistac crijeva, ali se tesko absorbuje u krv,tako da mnogi ljudi piju petrolej,ali nazalost bez uspjeha.
Malahov kaze da moze i obicni koji nije destlovan,ali da bude kerozin za osvjetlenje ili avionski kerozin.On ne preporucuje industrijski ili kerozin za rastvaranje.Takodjer sam naisao na sajt Waltera Lasta,koji pise o petroleju i terpentinu kao nevjerovatnom lijeku.On takodjer govori o temperaturi destilacije te da su za lijecenje pogodni petroleji s rasponom od 100 do 200 c.Na njegovoj stranici imaj petroleji koji su adekvatni za upotrebu.Ja sam nabavio petrolej koji preporucava Walter Last i s njim izlijecio navedene bolesti.Proizvodi ga njemacka firma Kreamerpigmente,i kosta oko 3,8 eura.Poslije toga odlucio sam da ocistim jetru. Cistio sam je prosle godine dva puta.prvi put nije uspjelo,jer sam sve povratio, (toku dana mahinalno pojeo komadic cokolade.)drugi put sam radio u aprilu,kad je jetra aktivna(koristio sam neke preporuke Malahova-zagrijavanje jetre,pun mjesec,disanje na desnu nozdrvu i ,lezao malo na desnom boku,malo na ledjima,)i pio gorku sol po receptu H.Klark.Izaslo je 1/4 galona kamencica raznih velicina i boja(zelenih najvise,zutih).cak jedan veliki kamen oko 2,5 cm nepravilnog oblika.Planiram uraditi nekoliko ciscenja jetre,jer mislim da je to jedna od najboljih stvari koje covjek moze uciniti za svoje zdravlje.Citao sam u Malahova da je purgativ jako stetan za crijevnu mikrofloru,tako da gorku sol ubuduce necu koristiti,jer sam se uvjerio na svom primjeru da je to istina.Nakon toga candida je bila ponovo pozitivna.Mislim da je gorka sol unistila pozitivnu floru u crijevima,sto je omogucilo candidi da prevlada.Shvatio sam da ako se ne hranis pravilno,mjesas svakakve vrste hrane,slano slatko,jedes puno kuhane hrane koja stvara kiselu krv,pijes tecnost poslije jela,jedes kasno u noc(sto je moj veliki porok)mozes piti petrolej koliko hoces,ali kandida se vraca jer joj odgovara kisela krv.To je otkrio i dr.Simoncini da se candida razvija u kiseloj sredini.To je jedan od glavnih stvari zbog koje sam se odlucio preci na sirovu hranu.Poceo sam istrazivati knjige o zdravlju(Malahova,Boutenko,Kevin Trudeau,Thakkar-urinoterapija.....)poceo sam gladovati jednom sedmicno,to je trajalo nekoliko sedmica.Uocio sam da se puno bolje osjecam.Tako sam dosao i do suhog gladovanja.svake sedmice sam gladovao na suho po jedan dan ili dva puta.tako sam dosao do 2 dana suhog gladovanja.u toku ta dva dana sam mnogo smrsao,dobio sam "vuciji" izraz lica.Prije toga sam bio normalne tjelesne gradje,imao sam malo sala na stomaku.Zatim sam nastavio sa hladnim tusiranjem.uporedo sam citao knjige o sirovoj hrani,mnogo su me inspirisale oko zdravlja,tako da sam poceo polahko i nju da uvodim.od sirove hrane sam pretezno jeo voce.Sve je to doprinjelo da se kod mene pobudi Vata dosa(zimogrizivost,hladne ruke,)Vratio sam se na kuhanu hranu i sirovu hranu.stanje se normalizovalo.
Prosle godine izvadio sam zub sa otrovnom amalgamskom plombom.Cak sam se sa jednim doktorom posvadjao oko toga,jer su mi poceli prosipati svoje teorije kako su crne plombe potpuno bezbijedne i da su to teorije zavjere.(ko nevjeruje nek pogleda film divna istina o Gersonovoj terapiji)
Ove zime,citajuci knjige Viktorije Boutenko ponovo mi se vratila ideja o sirovoj hrani.Odlucio sam se na 100 %sirovu hranu.nisam imao nikakvih problema sa prelaskom na tu vrstu ishrane..prije toga radio sam klistire sa svezim urinom.ukratko jeo sam najvise voca( jabuke,narandje,banane-koje znam da nisu dobra hrana za nas),salatu od mrkve,kupusa,limuna,sokove od mrkve cvekle,koje sam i prije upotrebljavao prije prelaska ,orahe ,ljesnak,malo badema.(Bademe sam izbacio prije par dana ,jer je sam procitao od clana Dzebaludina da se podvrgavaju termickoj obradi) uglavnom to je bila hrana koju sam jeo ove zime. 20 dana nakon prelaska na sirovo javila se hladnoca u rukama i u nekim dijelovima tijela,iskocili su mi hemoroidi koje imam od djetinstva.stolica je postala rijeđa,jednom dnevno(prije sam imao 3 put dnevno)Misli su mi postale trome,opcenito postao sam trom nisam bio leprsav.Takodjer sam primjetio promjene na na nervnoj bazi,postao sam nerovozniji,i lahko bih se iznervirao za sitnicu.Za to vrijeme jeo sam dosta voca,.Povremeno bih ubacio cesnjak u salatu,koji mi je jako prijao,ali nisam ga koristio zbog okruzenja, radi smrada koji siri.Onda sam ponovo citao Malahova.U knjizi Ishrana i Hrana opisuje iskustva zene,koja je prelaskom na sirovo prvo drasticno poboljsala zdravlje,a potom produzujuci taj vid ishranezagusila janske funkcije organizma.Tako sam naisao na podatak da je svez urin janski produkt.Poceo sam da pijem urin koji je na sirovoj hrani bez soli vrlo prijatna tekucina, posebno kada se konzumira voce,gotovo da nema ukusa(kao voda).Stolica se normalizovala odmah prvi dan.Takodjer radim povremeno klistiranje i svakodnevno ispiranje nosa urinom.citao sam knjige o urinoterapiji koje su vrlo inspirativne.cak imam iskustvo iz okoline da je covjek izlijecio rak grla za 10 dana pijuci jutarnji urin.Od prije 10 tak dana ubacio sam u ishranu med i suhe datule porijeklom iz Irana.
Citajuci knjige Malahova kojeg jako volim postao sam malo sumnjicav oko sirove hrane.Tog autora mnogo cijenim ,jer on prenosi iskustva ljudi o bolestima i izljecenjima.On kaze da je sirova hrana zimi stetna jer rashladjuje organizam ,te da se treba hraniti proizvodima koji griju organizam,kako bi se suprostavili spoljasnjim uslovima.On kaze da su za to najbolje med(koji sam uveo prije 10-tak dana,suho voce(prekrupe od rize,psenice,...),koje su bogate natriumom koji zadrzava tecnost u organizmu.On kaze da se neupucenim sirovojedcima koji ne unose dovoljno natriuma vrlo brzo rasklimaju zubi,i zdravlje se neprimjetno unistava.Koja sirova hrana onda sadrzi dovoljnu kolicinu natriuma?Ja ne unosim nikakvu sol vec oko tri mjeseca.Na pocetku mi je bilo tesko.Malahov kaze da u biljnim produktima ima prirodnih soli i natriuma u dovoljnoj kolicini,te da se kuhinjska sol uopste ne asimiluje.Kakvo je vase misljenje o tome?
Ja sam vec 3 mjeseca na 100%sirovoj hrani(jeo sam suho voce),medjutim analizirajuci raznu literaturu vise nisam siguran sta da mislim.
Moje neko misljenje je to da sirova hrana lijeci veliki broj ljudi sa raznim bolestima,koji imaju prepobudjen zivotni princip Kapha(sluz)jer ih takva hrana oslobadja previse sluzi i debljine. Jeduci sirovu hranu nekoliko mjeseci ,pa i godina organizam se totalno oslobadja sluzi masnoca i otrova,i dovodi se u normalu.Produzijuci sa takvom hranom,organizam se sirovom hranom prebacuje na jinsku stranu,pri cemu se prepobudjuje zivotni princip Vjetra(Vata),pa tijelo postaje tesko,vodnjikavo,misli trome,slaba probava.Mislim da se upravo to desilo porodici Boutenko.
Citajuci knjige raznih autora naisao sam na toliko razlicitih misljenja i razilazenje stavova:npr Ginter kaze da je sirovo kravlje mlijeko jako korisno,te da ga je od malena davao svojoj kcerci koja nikada nije bila bolesna,te da jedino kalcij iz sirovog mlijeka moze da se absorbuje.Ajurveda kaze da je kravlje mlijeko daleko ispred svih mlijeka,te jedna od najkorisnijih namirnica koja hrani suptilna i etericna tijela,i mozak,ali se mora piti u tamno doba dana,najbolje pred spavanje,ali da ga prije upotrebe treba prokuhati(ovdje mi nije jasno je li prokuvavanje mlijeka isto sto i pasterizacija).Znaci Ajurveda podrzava teoriju Luja Pastera. Po ajurvedi mlijeko stoji u zeludcu,ono se ne vari brzo,vec daje energiju preko noci.Onda N.Walker kaze da je kozije mlijeko puno bolja namirnica od kravljeg mlijeka.Ajurveda preporucava pretopljeni maslac,za koji kaze da uravnotezuje sve tri dose,te da stari maslac moze da probudi cak iz kome.(ostale knjige govore sve protiv zivotinjskih masnoca)Citajuci Malahova nailazim na kontradoktornosti.tako on u jednom dijelu knjige govori kako se termickom obradom unistava hrana i sunceva energija u njoj,kako kuhana hrana proizvodi leukocitozu,stvara sluz,prlja krv,a s druge strane kaze da je sirovo stetno jer rashladjuje ogranizam,te da zimi treba jesti kase i malo bareno povrce.on kaze da malo bareno povrce takodjer podstice unistavanje leukocitoze.On kaze da treba naci mjeru izmedju jin i jan.Zatim Viktorija Boutenko navodi kako je zeleno bilje najvaznija hrana za covjeka.Malahov kaze npr.da se kalcijum ne apsorbuje iz zelja i spanaca.Dr.Velkov govori kako se taj kalcij najbolje apsorbuje?Viktorija kaze da je istina da zelene biljke imaju otrove,ali to ne znaci da ih treba iskljuciti.Ja sam iskreno malo sumnjicav oko tih zelenih sokova,jer ona je te sokove otkrila tek prije par godina,napravila mali experiment u roku mjesec dana.E sad ako je ona uocila da se zdravlje nje i njene porodice pocelo narusavati nakon 10 god sirove ishrane,koja joj je spasila zivot,pitanje je sta ce otkriti npr .za 5 ili 10 god primjenjujuci previse zelene hrane i sokova.(mozda da joj fali kalcijuma ili nesto drugo) N.Walker u knjizi o sokovima govori kako je oksalna kiselina u organskom obliku biljaka spanaca, blitve, jedna od najvaznijih kiselina za zeludac i organizam.Malahov navodi u knjizi da oksalna kiselina stvara nepovoljne uslove :” Neke kiseline (inozitfosforna, oksalna) formiraju sa kalcijumom čvrsta nerastvorljiva jedinjenja, koja organizam ne prihvata." dr.Todor Jovanovic kaze da spinat ne treba jesti,da on izvlaci kalcijum iz organizma,da ta hrana nije za svakoga,te da mnoga djeca na pocetku kad im roditelji daju zelje i sl,djeca to instiktivno odbijaju(kao i kuhano)?Ja sam primjetio kada pojedem salatu sa dosta spanaca i mrkve,pocne me malo da poboljeva grlo(ali vrlo malo)Takodjer imam neki cudan osjecaj u kostima stopala i rukama.
od prije par dana sam ubacio spanac i blitvu u salate,pa cu vidjeti kako cu se osjecati. Takodjer,Malahov govori o tome kako psenica sadrzi lijepak,te kako tamo neke civilizacije ne upotrebljavaju psenicu,jecam raz (ljepljive proizvode)vec upotrebljavaju proso,kukuruz koji to ne sadrzi,a onda govori kako je proklijalo zrno psenice jedna od najvrijednijih hrana sa mnogo vitamina.On kaze da se proklijavanje psenice u njoj gubi skrob,a povecava se broj vitamina.Je li to onda znaci da proklijalo zrno ne sadrzi gluten.Sta mislite o prastaroj psenici spelti od koje Nemet iz Srbije izlijecio svog unuka od leukemije.
Stvar koja me brine je to sto sam prelaskom na sirovo,izgubio sexualnu zelju.(nemam sexualnih misli)Da li ovdje ima slicnih iskustava.Jos sam na jednom forumu procitao slicno iskustvo.Nasao sam u Malahovoj knjizi "Zivot muskarca" nesto o tome:
"Ishrana ima veliku ulogu u održavanju normalnog zdravlja svakog čoveka. Ako je sa zdravljem sve u redu, tadaće i sa seksualnom funkcijom biti sve normalno. Važno je shvatiti sledeće: polna funkcija kao da „leži" na organizmu i „hrani se" posle potpunog zadovoljavanja svih njegovih potreba. Ako nema dovoljno resursa hrane, tada organizam radi vlastitog očuvanja u prvom redu odbacuje polnu funkciju.Ilustrujmo to sa nekoliko primera. Polna funkcija se nalazi u neaktivnom stanju sve dok čovek ne odraste. Slično se uočava i kod životinja. Ako ograničite čoveka u ishrani,masa tela narasta sporije, a s njim se odugovlači i polno sazrevanje. Po stepenu starenja organizma u prvom redu iščezava polna funkcija, iako je po svemu ostalom organizam zdrav. Jednostavno za njeno održavanje potrebanje višak energije, kojeg više nema. Najočigledniji primer gašenja polne funkcije je gladovanje. U tom periodu organizam ekonomiše sve svoje resurse i usmerava ih samo na održavanje životne aktivnosti organizma. Rezultat je da se ne javlja nikakva želja za polnim aktom.(ovo je istina jer sam i sam to dozivio pri gladovanju) I obrnuto, obilje hrane i slobodne energije povećava potenciju iželju da se što brže prazne semene kese od viška sperme.Na osnovu drevnih i savremenih znanja dokazanoje, da se polna funkcija stimuliše sa energijom koja je slična njoj.Prva kategorija. U ovu kategoriju spadaju svi produkti kod kojih je životna snaga u stanju aktivnosti. U prvom redu, to su različite vrste klica - proklijalo zrno (klica od 2 do 5 milimetara) i slično, gomoljaste biljke u rastu,embrioni tipa jajašca u razvoju, ikra i životinje.Na primer, hleb od proklijalog zrna i supa od njega sadrže veliki potencijal životne energije, veoma važne vitamine grupe B, vitamine E, D, kao i mnogo druge materije ,krajnje neophodne za kvalitetno funkcionisanje polne funkcije.Najkorisniji produkti su dijetetski hlebčići (pogače)od proklijalog zrna, supa i kotleti od proklijale pšenice.Ta supa naglo povećava potenciju i jača imunitet.Posebno se preporučuje u hladno i suvo godišnje doba za ljude konstitucije vetra.Najefikasnijim za povećanje seksualne sposobnosti oduvek su se smatrala jaja od vrapca, jarebice, goluba, a tek potom od kokoši.Neke vrste mleka, na primer od kamile, ispoljavaju jako dejstvo na polnu potenciju. Odgovara i kravlje, ali samo tek pomuzeno.U našim uslovima dobra je kajgana sa isprženim lukom na biljnom ulju (zejtinu)."
Iz ovog teksta se vidi da je za nas sirovojedce,za seksualnu energiju,vrlo vazna proklijala zrnevlja.Zelio bih da ubacim u ishranu,ali ne znam sta.Mjesecima ne jedem hljeb,ni psenicu u bilo kom obliku radi glutena,a Malahov navodi da je proklijalo psenicno zrno jedno od najmocnijih sredstava za stimulaciju sexual. energije.Sta vi mislite o tome?Da li ono sadrzi gluten.
Evo jednog interesantnog dijela iz Malahove knjige:
"Hrana jača fizičko telo, ali svojim hologramom „gasi" fino holografsko telo. To je zato što se u organizam unosi hrana druge rezonantne frekvencije nego što je naša. To dovodi do gušenja kao i u prvom slučaju. Izbor produkata ishrane klatnom (frekvencijama,MS) omogućuje odabiranje produkata ishrane odgovarajućih frekvencija. Ako vam se spava posle jela (pod uslovom da se niste prejeli), to znači da ta hrana nepovoljno utiče na vas. San obnavlja, jača hologram. Umerena, pravilno odabrana hrana i uzimanje sopstvenog urina veoma jača holografsko telo, ali smanjuju fizičko.(sta ovo znaci?) Između ta dva tela treba pronaći odgovarajuću ravnotežu koja će doprineti opštem boljitku.U zaključku bih istakao, da je čovečiji organizam -biomašina, koja radi na energiji destrukturizacije hrane,vazduha i kosmičkog zračenja. Pri tome, duhovna energija (jedan od oblika Kundaline) održava holografsko telo iupravlja disajnom i bran lj ivom energijom. Disajna prana održava pransko (energijsko) telo i kontroliše procese nastajanja energije iz hrane. Hranljiva prana (energija hrane)održava fizičko telo, a njeni finiji sastavni delovi jačaju pransko i holografsko telo. Naravno, sve tri prane (energije) moraju biti međusobno uravnotežene, i samo u tom slučajumože se postići savršeno zdravlje i maksimalno trajanje života "
Cini mi se nekad da i Malahov nije siguran sta da misli.
Zatim sam nasao u meni fenomenalnoj knjizi Istorija galaksije od Ivana Antica o kundalini:
"Glavni nacin covjekovog porobljavanja je to da mu se zivotna energija (kundalini)drzi aktivna na prve tri cakre koje se odnose na osnovne instikte prezivljavanja,seksualnost i volju za moc. Oko budjenja kundalini se vodi najveca bitka izmedju drako iluminata i ljudi.Kada je probudjena na visim centrima,ona aktivira objektivnu svijest o jedinstvu,ili budnost,ili moc volje.Kada je zarobljena u nizim centrima covjek je animalan i nema moc delovanja,uslovljen je spoljasnjim uticajima i svest mu je podjeljena na dualizam svih oblika(subjekat-objekat,dobro-zlo)jedini put covjekovog oslobodjenja i dovrsenja emanacije duha je da svoju zivotnu energiju transformise u vise cakre"
ja sam iz ovog dijela zakljucio da mozda sirova hrana podize seksualnu(kundalini) energiju u vise cakre,pa mozda zbog toga dolazi do nestanka seksualnog nagona.
Sve knjige o zdravoj hrani govore o tome kako su zivotinjski proizvodi stetni za covjeka,pa tako i i jaja ptica.Dr.Sladjana Velkov kaze da su jaja tecno meso.U knjizi Hrana bez sluzavosti takodjer autor govori da jaja sadrze ljepak koji stvara ogromnu sluz.Medjutim u knjizi 6 tibetanskih vjezbi,se spominje kako oni redovno koriste zumance,jer je ono dobro za mozak.E sad,ako oni zive duboko u Tibetu i zive jako dugo preokrecuci svoj sistem u smjeru podmladjivanja tijela radeci vjezbe 6 tibetanaca(transformiranje kundalinija u vise centre), odkud to da oni ne znaju za princip sirove biljne hrane,nego se hrane i zivotinjskim namirnicama ,i to jajim koja su toliko nezdrava?
Zatim u Malahovoj knjizi Ishrana i Hrana sam naisao na ovaj tekst vezano za doše:
"Ako se obratimo ajuverdistima, oni takvu ishranu nazivajuj Čistom (sattvičkom) i preporučuju da u njoj bude prisutno svih 6 ukusa Sattvička (prirodna) ishrana obuhvata sledeći krug namirnica: očišćen istopljeni maslac; voće i povrće koje uspeva u određenom području i godišnjem dobu, kao i sokove od njih; monolitne prekrupe i mahunarke, posebno pirinač i pšenicu; orahe i semenke prema mestu boravka; med;protijevu vodu. Pored toga, oni preporučuju da se za hranu koristi kravlje mleko, ali kao poseban obrok hrane Od davnina ajuverdisti su navedenu hranu preporučivali svima koji su želeli da imaju dobro zravlje, dug život, bistru glavu i fizičku snagu.Svu ostalu hranu, koja sadrži malo odžasa, sprečava normalan tok života, oni su delili na dve vrste: radžas i tamas.U radžas hranu spadali su sledeći produkti: meso, riba, jaja, so, paprika (biber), gorčica, sve kiselo ili vruće, čaj, kafa,kakao, rafinirani šećer, začini. U tamas produkte spadali su: govedina, svinjetina, luk, češnjak, duvan, užegnuta, odstojala, nečista, dva puta pripremana (podgrevana) hrana, svi opijajući produkti i jekovi."
Ovdje mi nije jasno,ako Ajurvedisti preporucavaju Satvisticku hranu,kao najbolju kako onda da se koristi svih 6 ukusa,jer ocito tih 6 ukusa nema u toj Satvistickoj hrani koju oni preporucuju kao najbolju kao sto je navedeno u gornjem tekstu.
Kako cemo onda koristiti svih 6 ukusa ako ne dodajemo zacine koji spadaju u radžas hranu?"Zasto u tamas (hranu nize kvalitete) spada luk ,i česnjak,kad svi znamo koliko se prica o cesnjaku kao nevjerovatnom prirodnom antibiotiku itd..?
Citao sam dosta o teskim metalima,i zelio bih ocistiti organizam od njih. Dr Yoshiaki Omura je otkrio da biljka korijander izbacuje zivu iz organizma putem urina.Ja sam sebi zasadio korijander koji je vec narastao.E sad ako hlorofil(kelat) iz zelenih biljaka i korijandera izbacuje teske metale iz organizma kroz urin,a ja pijem te zelene sokove,gdje ce zavrsiti teski metali iz mog urina,kada ga ponovo popijem?Hoce li se ponovo apsorbovati u organizam ili..?Da li ce ti teski metali koji dospiju u urin djelovati kao nizodi,tj.homeopatski.Ili je pametno ne piti urin za vrijeme lijecenja korijanderom i zelenim biljem?
I nadam se da mi necete zamjeriti sto sam bio preopširan,ali imam ovih nejasnoca koji me muce,pa bih volio kada bih cuo neka misljenja od clanova koji koji su u ovim vodama po pitanju sirove hrane i urinoterapije.Veliki pozdrav i puno zdravlja i srece :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto apr 15, 2014 8:23 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto apr 15, 2014 8:19 pm
Postovi: 1
Ljudi, RAK je izlečiv gladovanjem BROJSOVOM metodom (totalnom terapijom 42 dana) Ne lutajte nego se izlečite brzo i efikasno. Isprobao sam lično i opisao sam korak po korak u knjizi, kojom ću vas osloboditi straha od gladovanja. Obratite mi se na mail: krstic.radomir@yahoo.com ili na tel. +381 60 3164259


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet maj 15, 2014 2:45 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet maj 15, 2014 2:25 am
Postovi: 8
ima li knjige u pdf da podijelis ovima koji boluju od raka besplatno?

_________________
http://www.cestitkezarodjendan.org/
http://www.rodjendan.org/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet maj 15, 2014 6:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html

Evo link za knjige

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet aug 21, 2014 10:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Jedno pitanje brzinsko da ne bi sad cijeli forum pretrazivao radi toga.

Zanima me kad pripremim proklijalu pšenicu, šta da uradim a da mi ostane svježa i sačuvana nekoliko dana, da je mogu koristiti, a da klice ne prerastu, već da ostanu iste dužine (1-2 mm), da li ima neki proces sušenja, ili nešto drugo?

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet aug 22, 2014 6:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
amir je napisao/la:
Jedno pitanje brzinsko da ne bi sad cijeli forum pretrazivao radi toga.

Zanima me kad pripremim proklijalu pšenicu, šta da uradim a da mi ostane svježa i sačuvana nekoliko dana, da je mogu koristiti, a da klice ne prerastu, već da ostanu iste dužine (1-2 mm), da li ima neki proces sušenja, ili nešto drugo?


Stavi klice u teglu i u frižider, izdrze do 7 dana.

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub aug 23, 2014 12:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Hvala Džabaludine druže :thumbup:

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto okt 21, 2014 10:41 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon sep 15, 2014 3:05 pm
Postovi: 19
Prijatelj je prije par mjeseci bio zagrijan za sirovu hranu. Kada je krenuo na dijetu sirovom hranom, naglo je smrsao i izgubio energija za sve. To stanje je trajalo par dana. Nakon toga je pricao da je osjecao nevjerovatnu energiju za sve! Nazalost ili na srecu, nije mogao da izdrzi vise takav nacin ishrane. Presao je na makrobioticki nacin ishrane.

Iz te nove perspektive je rekao da ishrana sirovom hranom je dosta nestabilnija po organizam i da je markobiotika puno,puno uravnotezenija po tijelo!

_________________
http://ricinusovoulje.blogspot.com
http://peppapigonlinegames.blogspot.com/
http://zgibovi.blogspot.com
http://sklekovi.blogspot.com
http://staznacisanjati.xyz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto jan 27, 2015 5:02 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned nov 30, 2014 9:01 pm
Postovi: 4
Jel moze meni neko da kaze, kako covjek od 205cm visine i 110kg tezine(misicne mase) fizicki aktivan, moze da prezivi na sirovoj hrani?

Sta mislite o zeolitu? Cuo sam da je to dobra stvar za ciscenje organizma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sri jan 28, 2015 6:24 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jan 28, 2015 6:38 am
Postovi: 18
Meni to nista ne bi bio problem. Sve bi ja to mogla da promenim u svojoj ishrani, medjutim moje iskustvo u praksi je pokazalo da takva ishrana ne odgovara meni i dovodi do zdravstvenih problema koji imaju potencijal da eskaliraju u nesto opasno po zivot.

Ovo je razlg zasto je moj stav da bilo ko ulazi u moj ili tvoj tanjir i deli takve savete je u krajnjoj liniji nemoralan i prevarant.

Svi oni PRODUHOVLJENI sto prodaju svoju duhovnost po knjigama i workshopovima koji su se dotakli ishrane i njime uslovljavali neki duhovni napredak su za mene odmah bili dokazani prevaranti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet jan 30, 2015 10:52 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned nov 30, 2014 9:01 pm
Postovi: 4
Pitam iz razloga zato sto sam stalno umoran, lose spavam, losa probava i mnogo drugih stvari. Moram nesto da promijenim, jednostavno, ovakva situacija je postala mucenje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet jan 30, 2015 11:08 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub feb 22, 2014 10:25 pm
Postovi: 6
Mislim, ubaciti klice tu i tamo i jesti sve što može sveže, ne može da škodi. Ja recimo, uvek imam klice, mungo mi se pokazao dobar, azuki je nekako živ-tvrd da bi se jeo presan, naut mi se brzo ukvari, žitarice mi nešto ne uspevaju. Kinoa je super, ali je skuupaaa...

By Coolpad F1 Greatgod


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sri sep 23, 2015 12:01 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub sep 12, 2015 3:31 am
Postovi: 8
Lokacija: bl
sirova hrana da u smislu žitarica, povrća, voća

meso kontra ili nikako

_________________
filosofski.blogspot


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pon mar 20, 2017 7:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 02, 2014 9:01 pm
Postovi: 145
Evo da dignem ovu temu iz mrtvih...Pitanje za one koji su vec neko vreme na sirovoj biljnoj ishrani.

1.Kako ste resili problem gladi, jer meni ne polazi za rukom ma kolko se natrpavo vocem,salatama...nikako da se zasitim..

2.kako ste resili problem hladnoce? Da li ikad prestaje?

3.kako prezivite zimu jer je izbor voca pa i povrca poprilicno limitiran?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto mar 21, 2017 8:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Jericho je napisao/la:
Evo da dignem ovu temu iz mrtvih...Pitanje za one koji su vec neko vreme na sirovoj biljnoj ishrani.

1.Kako ste resili problem gladi, jer meni ne polazi za rukom ma kolko se natrpavo vocem,salatama...nikako da se zasitim..


Problem gladi bude u početku, ali nestane nakon nekoliko tjedana ili koji mjesec. Masnoće, to je odgovor. Jedi nešto što ima veći udio masnoće. Npr. uzmi zreli mekani avokado i pojedi ga ili ga iskombiniraj s nekim voćem. Orašasti plodovi i sjemenke su također zasitne. Kokosovo ulje/mast također u voćnim kašama daje 3x duži osjećaj sitosti. Ja u 7h ujutro napravim voćnu kašu sa 1 velikom žlicom kokosovog ulja i drži me do podne. Bez te masnoće sitost prođe za sat-dva vremena

Jericho je napisao/la:
2.kako ste resili problem hladnoce? Da li ikad prestaje?


Umjesto trčanja i teretane sam počeo raditi jogu, počeo pravilno disati. Puno više masnoća u sirovoj hrani ili blago kuhanom povrću na pari. Đumbir je odličan grijač tijela, piti ga sa vodom, cjeđenim sokovima ili ga stavljati u hranu ako odgovara okus.
Tako sam vratio par kila nazad i tijelo se ugrijalo, nisam više bio na minimunu kila i bio kostur sa pothlađenim tijelom. Zadnje 2-3 zime za ručak sam uveo i batat, smeđu rižu i povrće na pari. To bas ako te ništa drugo neće ugrijati. A opet je zdravo i hranjivo ako se pravilno jede i kombinira sa ostalom hranom i tekućinom u svakodnevnoj ishrani.
Za naše podneblje je popriličan problem biti 100% sirov na niskomasnoj sirovoj hrani preko zime. Da mi je stanište Kostarika ili Ekvador bio bih sigurno 100% sirovoj hrani preko cijele godine.
Ima tu i do Ayurvedskih podijela na 3 "doše" tj. konstitucije tijela. Ja po onim testovima spadam najviše u onu suhu koščatu "Vatta" konstituciju i meni je stvarno problem biti na 100% sirovoj hrani preko zime. Ljudi koji su "Kapha" doša, mogu bez problema biti na sirovoj hrani preko zime i nemaju problema sa hladnoćom. Puniji su prirodno i kada su na sirovoj hrani, nikada ne izgledaju tako mršavi kao mi Vatta tipovi.

Jericho je napisao/la:
3.kako prezivite zimu jer je izbor voca pa i povrca poprilicno limitiran?


Banane, jabuke, avokado, sezonski citrusi. Od povrća kupus i kiseli kupus, bundeva, cikla, mrkva, karfiol, brokula, gljive, nešto zelene salate dok ima domaće. Dosta ograničen izbor spram ljeta i jeseni.

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 79, 80, 81, 82, 83  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz