Sada je: uto maj 21, 2024 12:37 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Čajevi
PostPostano: uto maj 11, 2010 8:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
Gledao sam i nisam naišao na temu o čajevima ( možda mi je promaklo ).

Pa bih htio pitati dali bi netko, ako zna, mogao opisati kako se spravlja čaj od cvijeća ( a možda i nekoga drugog bilja ) za pročiščavanje krvi?

Također, čaj od ružinih latica ( i za šta je on dobar )?

I dali je netko upoznat sa nekom mješavinom urina i nekih biljaka, i načinom prireme, što se, kada je mješavina gotova, koristiti za njegovanje/poboljšano lječenje težih i lakših oštečenja tijela ( sve od malih posjekotina do polomljenih kostiju )?

p.s. - jebiga ovo će da bude van teme :D ali da usput i to pitam, dali netko zna za neku vrstu ulja kojom bi se vršila masaža cijeloga tijela u cilju smekšavanja mišiča, tj. otpuštanja napetosti i postizanju elastičnosti i opuštenosti u mišičima ( navodno je masaža dugotrajna, jer se radi polako )?

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čajevi
PostPostano: uto maj 11, 2010 10:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 02, 2009 6:27 pm
Postovi: 39
Ovako - vjerovao ili ne većina biljaka koja ti se nalazi u neposrednoj blizini ima manje više pozitivno djelovanje na cijeli krvožilni sustav, a time i na mišiće i psihu.
Čvrsto preporučujem čajeve i stojim iza toga da su to jedini pravi ljekovi, naravno pravilno pripremjleni...
Ako kupuješ čajeve zagarantirano ti je naić na smeće unutar kutije kao i ogromne koncentracije kofeina i suhih tvari koje ti nikako ne koriste. Tako da savjetujem samostalno branje i sušenje, ponavljam - pravilno.

* Sikavica (silybum marainum) pomaže procesu čišćenja, i vrlo je dobra za jetru
* Čičkov korijen (Arctium lappa) nježno čisti jetru i krv
* Laneno sjeme (Semen lini) sadrži sluzi i balastne tvari koje djeluju laksativno, reguliraju i olakšavaju pražnjenje crijeva.
*List koprive (Urticae folium) i suručica (Spiraeae herba) djeluju diuretski, potiču izlučivanje tekućine iz organizma, te izmjenu tvari i čišćenje organizma.
*Stolisnik (Millefolii herba) sadrži eterična ulja i tanine koji uklanjaju grčeve i nadutost.
*List maslačka (Taraxaci folium) olakšava protok žuči te pospješuje izlučivanje tekućine iz organizma.
*Cvijet lipe (Tiliae off. flos) daje ugodan okus čaju, ali i potiče znojenje te tim putem izlučivanje iz organizma.


-Čaj od svibanjske ruže: 50 g suhih latica na litru vruće vode, ostaviti da odstoji 10 minuta; piti 2 šalice dnevno.

A o mješavinama s urinom stvarno nisam čula ali dobro ima još ljudi na galaksiji koji su aktivni pa će i oni valjda pridonijeti ;)

Vjerojatno ćeš naći opširnije o pripremi na netu da ne pišem romane :D


A što se tiče ulja pažljivo odaberi jer ne odgovara svima jednako pogotovo ako su alergični na orašaste plodove ili sjemenke.

-Suncokretovo ulje-
. Sadrži vitamine A, D, značajne količine E vitamina i vitamine B kompleksa. Bogato je selenom i željezom. Omjer nezasićenih i zasićenih masnih kiselina čini ga sastavom bliskim sebumu kože pa je pogodan za sve tipove kože. Sinergijski djeluje s eteričnim i ostalim baznim uljima za njegu kože. Masaža mišića suncokretovim uljem pomaže za smanjenje grčeva nogu, a ublažava i reumatične bolove i bolove nastale zbog artritisa.

Dobiva se tiještenjem sjemenki suncokreta. Djeluje blago i korisno je u tretmanima suhe i oštećene, ali i masne kože. Jedno je od najboljih ulja za aromamasaže, jer se upija relativno brzo te olakšava prijenos molekula esencijalnih ulja direktno u krvotok.





Opet ću ja... vjeruj onome što sam ubereš sa livade a ne onome iz apoteke jer sam ja nedavno imala vježbu iz botanike di san morala dokazat svojstva jednog čaja i nisam mogla jer je u njemu bilo previše stvari koje nebi trebale biti kao npr u čaju od lipe koji se radi od cvijetova se nađu grančice i slično, a sve to ima svoju vrijednost koja šteti tebi ili u najmanju ruku umanjuje vrijednost korisnih tvari unutra, a da ne govorimo koliko im je sama priprema površna.
Također eterična ulja su prelaka za izradu.
Sada ti je vrijeme berbe gotovo sveg ljekovitog bilja jer najviše aktivnih tvari sadrže pred cvatnju.
Rukavice na ruke i bacaj se na posao :thumbup:

Pozdrav.

_________________
Do I diserve to be? Is that a question? And if so, who answers?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čajevi
PostPostano: uto maj 11, 2010 5:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 16, 2009 9:35 pm
Postovi: 47
Bravo, na ovu temu sam cekala. \:D/ =D>
:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čajevi
PostPostano: pet maj 14, 2010 10:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
Citat:
-Čaj od svibanjske ruže: 50 g suhih latica na litru vruće vode, ostaviti da odstoji 10 minuta; piti 2 šalice dnevno.


Dali možda znaš za šta je dobar taj čaj?


I da još pitam, što se tiče sušenja, dali se svi sastojci ( korijenje, latice i drugo ) moraju sušiti prije nego se pravi čaj ili ne? Dali bi ja recimo morao sušiti latice od ruže prije nego bih pravio čaj ili mogu praviti čaj sa laticama ruže kakve jesu?

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čajevi
PostPostano: sub maj 15, 2010 5:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 02, 2009 6:27 pm
Postovi: 39
Naravno, i piše ti SUHIH latica ruže ;)

a što se tiče tog ostalog zavisi od recepta i od toga što ti treba od biljke jer se nekoriste svi djelovi biljke - samo oni koji sadrže određene potrebne supstancije, nekad je to korjen nekad list nekad cvijet...
znači kad spremaš neku biljku - ubereš je ili odrežeš dio (u vrijeme kada je treba - to ćeš naći u receptu spremanja tog čaja na gugl ili stručnoj literaturi) opereš ga od eventualno zemlje ili nametnika i staviš negdi na propuh da se suši.

Naravno biljke beremo samo u onolikoj količini koliko nam treba i pazimo da ih ne istrjebimo, biljke beremo najmanje 1 dan poslije kiše i to ujutro, tj do podne kada većina biljaka sadrži najviše eteričnih ulja.

_________________
Do I diserve to be? Is that a question? And if so, who answers?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čajevi
PostPostano: pon maj 24, 2010 8:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
Probao čaj od ruža i valja. :D
Samo što mi nije baš prijao taki kaki je, pa sam dodao kašikicu - dvije meda i bilo je puno bolje. Dva puta sam ga do sada pio, jednom sam stavio ružićasto crvenih latica i boja je bila neka tamno crvena - smeđkasta nešto takvo, drugi puta sam stavio žutih latica i boja je bila zeleno - žuta, baš čarobno. :D

Što se tiče o tome za što je dobar čaj od ruže, evo linka, pa tko oće neka baci oko: http://www.zzjzpgz.hr/nzl/45/ruza.htm

A eto i odgovora na moje pitanje s početka

Artist je napisao/la:
Pa bih htio pitati dali bi netko, ako zna, mogao opisati kako se spravlja čaj od cvijeća ( a možda i nekoga drugog bilja ) za pročiščavanje krvi?

Također, čaj od ružinih latica ( i za šta je on dobar )?


Citat:
Čaj od ružinih latica
Iz osušenih cvjetnih latica ruže priprema se djelotvoran čajni oparak koji se preporučuje za čišćenje krvi, a djelovanje mu se poboljšava dodatkom meda.
Koristi se i kao lagani purgativ. Također se pije kod žutice, prekomjerne menstruacije, nesvjestice, vrtoglavice, glavobolje i bijelog pranja.
Ružin čaj znatno jača srce, živce, jetru i probavne organe.

...

Onima koji su – prekomjernim uzimanjem antibiotika – uništili crijevnu floru, preporučuje se temeljita kura ružinim čajem (tri puta dnevno, prije glavnih obroka, popiti po dva decilitra ružina čaja).

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/45/ruza.htm

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz