Sada je: sub apr 27, 2024 7:38 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub apr 28, 2012 1:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 16, 2010 10:38 pm
Postovi: 204
tzg je napisao/la:
a koliki su ti omjeri, na litru vode koliko kesica crnog čaja stavljaš (ili ako koristiš osušene listiće čaja koliko njih na litru). Meni inače čaj radi baba i to već godinama, sigurnih 15 godina ona to radi, i sad mi je dala gljivu da si sam radim, ali očito sam pogriješio u omjerima jer mi je čaj i dalje jako crn :? dok njoj isto čaj dosta posvijetli i ne bude kisel, bude fermentiranog okusa, slično blago slatkoj verziji octa


recimo na tri litre vode 4 kesice crnog caja od po 1,5 gram svaka kesica ili ako hoces da mesas kao ja onda 3 kesice crnog i jedna kesica nekog drugog... i 12 kasika belog secera... ako stavis vise caja on ne ispadne tako prijatnog ukusa.. malo je jaci napitak, ali verovatno zdraviji...
ja u tu teglu od 3 litre dodam jos 10 % od kolicine caja (300ml) vec gotovog napitka jer tako mora da bi proces bio brze odradjen.. i to mi sve stoji 9 dana na mestu gde je temperatura oko 25 stepeni C.... mora biti dosta toplo mesto, inace ce ti caj ostati caj... kvasci i bakterije rade posao u sto toplijoj sredini, od 25-30 stepeni C.. medjutim, ako ostavim duze, nakon 9-og dana u takvoj sredini i pri takvom omjeru koji ja koristim napitak dobija sve kiseliji ukus... tako da tebi verovatno gljiva ne radi posao zbog manje temperature caja....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub apr 28, 2012 3:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jun 21, 2011 4:55 pm
Postovi: 99
Imaš potpuno drugačiji recept od mene. Kod mojeg nema šećera, samo crni čaj (ali omjer keseca čaja je isti), također, gljiva treba biti na mjestu koje je zaštićeno od sunca i da nije pretjerano toplo, tj. da je na sobnoj temperaturi, moja baba to drži ispod stepenica gdje je dosta hladno (stare kuće imaju kamene zidove), a držala je i u wc-u, jer je tamo isto hladno. Svejedno, čaj je odličan :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub apr 28, 2012 5:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 16, 2010 10:38 pm
Postovi: 204
tzg je napisao/la:
Imaš potpuno drugačiji recept od mene. Kod mojeg nema šećera, samo crni čaj (ali omjer keseca čaja je isti), također, gljiva treba biti na mjestu koje je zaštićeno od sunca i da nije pretjerano toplo, tj. da je na sobnoj temperaturi, moja baba to drži ispod stepenica gdje je dosta hladno (stare kuće imaju kamene zidove), a držala je i u wc-u, jer je tamo isto hladno. Svejedno, čaj je odličan :mrgreen:



ne znam kakva je to onda kombuha bez secera. i sta ona kao takva moze proizvoditi.... secer i caj su joj hrana... nisam jos naleteo na neke druge podatke o nekoj drugoj "sugar free" kombuhi :) mora biti na toplom a valjalo bi i mracnom mestu, zasticenom od sunca... najbolja temperatura 25-30, u svakom slucaju bar iznad 20. u slucaju da je niza temperatura ona moze tako stajati mesecima a da ne odradi posao.. ostace kao obican caj.. ustvari moze cak i da pokupi budj ukoliko je temperatura jako niska.... tako se pravi kombuha za koju ja znam, a ako ti imas neki link za neku drugu voleo bih da ga procitam....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub apr 28, 2012 9:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jun 21, 2011 4:55 pm
Postovi: 99
Nemam link, to mi je na papiru. Hi, glavno da sam tek sad shvatio da smo prebačeni na drugu temu, a ne više sirova hrana.

Budem ti skrenirao te papire pa pošaljem ti na mail, samo mi pošalji svoj mail na pp.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 103 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz