Sada je: sub apr 27, 2024 2:06 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 23, 2011 10:47 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
I meni sjedne svaka osim one koja je u razvitku na vrhu posude... mislim da to nije problem, ali ja sam početnik.

Nego ima li netko u hr da prodaje onako po pola kile-kilu zelenog/crnog čaja i da je cijena u skladu s količinom? Čaj se relativno brzo potroši ako svi ukučani piju bilo s gljivama ili bez gljiva.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 23, 2011 6:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 12, 2011 8:38 pm
Postovi: 182
halo je napisao/la:
Moja od jesenas sada već podebela kombuha već mesec dana stoji pri dnu tegle. Da li to što nije pri vrhu tegle znači da je zrela za bacanje? Šta da radim da bi se obnovila kombuha?


To sto je na dnu nema nikakvog problema. Nego malo ne kontam ovaj deo sa to da je ista kombuha 9 meseca. Ja obicno bacam stare i ostavljam nove. Pa kad se onda na vrhu stvori nova po jedno 2 nedelje (ili vise kako kad) bacam nju. I tako imam stalno nove kombuhe. Isto u poseban sud (staklenu teglu od Nescafe) imam rezervnih nekoliko, bas u slucaju da se javi plijesan ili nesto. U taj sud uvek drzim caj koji brze sazreva. Tako odrzavam rezervne kombuhe sa jedne strana a isto tu tecnost ondak isturam u novu "rekolktu". To je dobro posebno u zimu kade je proces fermentacije usporen.

_________________
Malo humora nije na odmetu . http://www.signsfunny.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 23, 2011 6:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 12, 2011 8:38 pm
Postovi: 182
promatrač je napisao/la:
I meni sjedne svaka osim one koja je u razvitku na vrhu posude... mislim da to nije problem, ali ja sam početnik.

Nego ima li netko u hr da prodaje onako po pola kile-kilu zelenog/crnog čaja i da je cijena u skladu s količinom? Čaj se relativno brzo potroši ako svi ukučani piju bilo s gljivama ili bez gljiva.


Ondak nema ti druge i uzmi 3 suda (velike tegle od nad 5 litra). Tako ces imati vise.


Nego i nesto drugo me zanima, posebno kod pocetnike. Dali imate neke vidljive pozitivne rezultate. Mozda poboljsanu probavu, mozda ovo ono .... Ima li nesto?

_________________
Malo humora nije na odmetu . http://www.signsfunny.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 23, 2011 10:20 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Imam povećan apetit, to je ono što sam za sad primjetio, znači da bolje radi probava.
Brijem da pi po onome kakav osjećaj imam u crijevima to bio izvrstan lijek i prevencija za divertikulitis, ko ne zna šta je to i bolje da ne zna....

Ja to volim već zato jer to ima okus ko zagorski delanec - "vino" kiseliš. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sri jul 27, 2011 1:15 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Opet je jedna staklenka gdje sam eksperimentirao sa gljivom koja je bila umješana sa plijesni ošla u wc, dakle zbilja.... kad se pojave dlakava stvorena, zbogom svemu iz te boce.
Sad ću u lov na staklenke ili posude... da se ima dovoljno pijače.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pet jul 29, 2011 10:14 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Pristavio sam novu kulturu gljiva u plastične flaše od kiselog soka od 1,75l sa širokim otvorom za probu, trebalo bi uspjeti ako je u običnoj flaši počeo lebdjeti bjelanjak od gljive... nije se uspio zadržati na vrhu jer svaki dan to točim i drmusam.

Ostatak postova sa prdenjem i ostalim je preseljen u humor.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pet jul 29, 2011 10:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 12, 2011 8:38 pm
Postovi: 182
Pazi da u blizini nema starog hleba, voce, povrce, a posebno da nema one vinske musice. Dobro je da prostor gde je staklenka bude cist i da nema mnogo kontakta sa okolinom. 3 Staklenke od po 5 litara su dovoljna kolicina. Sada je proces fermentacije ubrzan. U zimi mozda ces trebati jos jednu staklenku.

To sa drmusanjem ti nije bas dobra ideja.

_________________
Malo humora nije na odmetu . http://www.signsfunny.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pet jul 29, 2011 10:41 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Pa ono sto pijem moram drmusati, u tome mi je narasla gljiva za par dana jer sam je drzao na sobnoj temperaturi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pet jul 29, 2011 11:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 12, 2011 8:38 pm
Postovi: 182
Trazi staklenku a ne plastiku. Ostavi da napitak sazri i ondak to pretoci. Nije bas to dobro da se non stop dira jer se napitak muti od onog braon taloga dole.

slika

I kako to se razvija kombuha za dva dana? Dva dana je prekratak rok da se stvori kombuha (caj i gljiva).

_________________
Malo humora nije na odmetu . http://www.signsfunny.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 30, 2011 8:40 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Tražim staklenke, na popisu za nabavu su.... napisao sam da se nakon par dana formirala gljiva (ne mislim na cijelu tablu za rezanje špeka nego prozirna tvorevina u začetku), mislim da je bilo prošlo 3-4 dana, a ne doslovno par (1+1).
Hebat mene ludog, ali ja ne smatram da izraz "par dana" u normalnom razgovoru znači baš 2 dana nego nešto neodređeno.

Tajna je valjda u temperaturi u mojoj sobi koja je večinom iznad 25 ljeti i možda sam napravio malo jači čaj nego je trebalo + dosta sam pretakao čaj da bude više kisika u vodi....

I opet ti kažem da ne diram ono što zrije nego samo ono što pijem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 30, 2011 11:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
znaš šta, pogledaj negdje tegle od krastavaca one velike, ili pitaj susjede bar tako kod mene izmjenjamo se sa susjedima sta god ti treba i netreba.

pokušaj izbjeć plastiku što se tiče gljive, PETu nikad nisam vjerovao, a što se tiče čuvanja čaja valjda mozes proc.

a što se tiče crijeva, ja sam sa gljivom izlječio i istjero za 3 dana lokalnu upalu crijeva koja je bila malo je reći GADNA. svako 40min na wc i sjediš po 10 minuta kakeći sluz nekakvu. ni dušmanu nebi poželio.

promatrač ako nemaš dovoljno zelenog ili crnog čaja, ostale zamjene su ok. Npr, rodjak mi napravi sa mentom/nanom, ili kombinira sa zelenim čajem još neki npr šipak kaže da je super.


e da još, sta se dalo primjetit jest ovo ljeto, i kiseliji dosta čaj bude, mislim gaziraniji xD jače fermentiran.
ako je temp vec od normalne sobne slobodno dan dva ranije se da izvadit.

ali i dalje ostaje najveći problem količina. trenutno je kod mene nekih 12l i nemožeš napripravit kolko se moze popit. al neka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: sub jul 30, 2011 3:02 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Žena mi je na moru i bude našla flaše kad dođe doma, to je njen zadatak... :)

Imam čaja, još isprobavam što mi najviše odgovara, koji crni, koji zeleni.... mješavina?
Nekako najbolje ispada mješavina crnog i zelenog s tim da ima više crnog. Dok budem imao više velikih flaša, onda ću isprobati kako treba, primjetio sam da sve nekako bolje i brže ide u većim flašama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pon aug 08, 2011 1:00 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Evo moram pohvaliti ovu medicinu, jako mi prija, lako bi mogao popiti i litru dnevno.
Sad je prošlo dva tjedna otkako se proizvodnja napitka ustabilila da imam zbilja što popiti i primjetio sam da mi koža izgleda sve bolje i općenito kad popijem čašu toga osjećam se namireno ko poslije finog obroka sa puno povrća, salate... ovo u najmanju ruku ispada kao zamjena za kojekakve vitaminske dodatke prehrani.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: čet okt 06, 2011 3:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
dragi moji gljivari evo jedna nova spoznaja i praksa...

ako zelite sto brzi rasplod gljive i da gljiva bude zdravija, na nekih 1l stavite umjesto šećera 3-4 kasikica (cajnih-srednjih) MEDA.

dakle, u mene je bila jedna gljivica predodređena za bacanje, koja je vec poprimala nijanse smeđkaste boje, tipa bijela kava, i kazem staroj, de ajmo probat sa medom pa da vidimo kakav ce biti ukus i efekt biti, pa sta bilo bilo svakako smo je mislili bacit.
ali na opće iznenadjenje: ta tanjušna gljivica sad je j...piiip... dinosaur, debela pravo a bijeli se ko papir, ugl u tjedan dana gotovo se utrostručila. naravno stari dio je sad odljepljen i bačen, a novi buja.
ukus nije znatno promjenjen, tek pomalo se nasluti razlika, to je izgleda nešto ko i somelieri u kušanju vina, sve je praktično isto ali ima razlike.

što se tiče omjera a i resursa jer med ne samo da je zlata vrijedan, nego ga je i tesko kvalitetnog nać, cijena po kili nije da je neosjetna, onda po logički najbolje je raditi mješano. dakle na 2 litre otopiti 3-6 zlice meda i prepoloviti količini secera, premda bi ubiti mozda bilo ok staviti i vise meda, sumnjam da bi došlo do predoziranja gljive, jeeer nije zlatna ribica da pojede sve na šta naidje.

kako god bilo, glavni efekt je nevjerojatno pojačan rast gljive, a moguće nove osobine čaja tek trebam istražit

oko nalazenja idealnog omjera treba se još sekati, ovo gore je samo prijedlog!

jeli tko probao raditi sa smežim šećerom?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: čet okt 06, 2011 3:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 12, 2011 8:38 pm
Postovi: 182
Ovo sa medom je interesantno, bas cu da probam sa neku stariju gljivu.

Ja sam nekad epskerimentirao sa braon secerom, i to u biti je radilo, samo malo usporeno. Pecurke su dobijale braon nijansu i okus je bio malko kiseljastiji. Mislim da je bolje se drzati belog secera.

A sta se tice ovo sa medom, nije lose da se proba i samo sa medom, a i kombinacija sa secerom. Sto da ne, kombuha caj je pun bio energije.

_________________
Malo humora nije na odmetu . http://www.signsfunny.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: čet okt 06, 2011 9:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 12:45 pm
Postovi: 574
Lokacija: Eter
Kupila sam prije otprilike 6 tjedana 3 Ferment-gljivice:
Kombucha, mlijecni kefir i vodeni kefir-Japanski kristali.
Japanski kristali razmnozavaju se ko ludi, od otprilike 150 Grama sto stavljam u 3,5 L vode dobijem poslije 48 sati 600 Grama Japanskih kristala. Mlijecni kefir je bio super dok ga nisam nakon 2 tjedna nehoticno ofurila prevrucom vodom pa je ostala samo sluz, moram nove kupiti.
Kombucha je bila malecka svega 25 Grama, tako da sam ju morala polako uzgajati da naraste. Ide jako sporo, prvo 1/2 L zelenog caja, pa nakon 12 dana 1 L, itd. Sada ju imam u jednoj staklenoj (6 L) okrugloj kao lopta posudi oko 4 litre. Problem je u tome, da stalno rastu tu oko 1 mm tanki neravnomjerni slojevi sa puno mjehura, nikako da odeblja kao npr.ovdje na slici:
http://www.heilkraeuter.de/kombucha/teepilz.htm

Stavljam 80 Grama braun secera od trske ( kombucha posebno obozava secer od trske) po 1 L zelenog caja, i stoji tu oko 11 dana pri prosjecnoj temp. oko 23 ° C. Nakon 11-12 dana kombucha mi bas nije jako gazirana, ali je jako slatka sa kiselim okusom. (ne upotrebljavam metal)
Danas sam procitala, da za turbo-rast treba da se stavi 150 Grama secera po litri caja, pa cu probati. A u ostalom procitala sam da se voce i povrce moze konzervirati sa kombucha- sircetom "sirovo" bez zagrijavanja. Kombucha - treba da fermentira oko 4 tjedna da bi nastalo sirce.

Ako neko ima takvih iskustava ili mozda zna sto bi moglo biti?????

:love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: čet okt 06, 2011 10:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
cuj, ako ima vise hrane ima vise i gljive, jer to je prirodno ponašanje...
ako ima milione zečeva, i vukovi će se nakotit i bit ce ih sve vise jer im je opstanak osiguran, tako je vjerojatno i sa gljivom samo sta vlada neki drugi mehanizam ali po istom principu.

ova moja je bila sad samo sa medom i eto ispade takva, dakle nemože ispast loše, moze samo bolje, pa eto probajte i posaljite iskustva nazad, jer trebam i sluzbeno potvrdu!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pon okt 10, 2011 2:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 16, 2010 10:38 pm
Postovi: 204
Judziin je napisao/la:
cuj, ako ima vise hrane ima vise i gljive, jer to je prirodno ponašanje...
ako ima milione zečeva, i vukovi će se nakotit i bit ce ih sve vise jer im je opstanak osiguran, tako je vjerojatno i sa gljivom samo sta vlada neki drugi mehanizam ali po istom principu.

ova moja je bila sad samo sa medom i eto ispade takva, dakle nemože ispast loše, moze samo bolje, pa eto probajte i posaljite iskustva nazad, jer trebam i sluzbeno potvrdu!


SAVET PLUS


* Kod mnogih se javlja dilema da li koristiti beli šećer kod pripremanja kombuhe. Odgovor je pozitivan! Saharoza (beli šećer) se prilikom pripremanja kombuhe razgrađuje na proste šećere glukozu i fruktozu, uz pomoć enzima invertaze.
* Za pripremanje kombuha napitka zamena belog šećera smeđim ne bi bila od koristi zbog male razlike u sastavu. Upotreba meda mogla bi biti čak i opasna, zbog mogućeg poremećaja u sastavu bakterija i kvasaca.


Ovo je deo teksta sa stranice Georgij Nazarova na samome dnu:

http://www.georgijnazarov.com/preporucujemo/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: pon okt 10, 2011 10:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet feb 12, 2010 8:19 pm
Postovi: 39
Med inače sadrži i razne antibiotske materije koje mogu nekad biti i fatalne po kombuha kulturu. Sama priprema kombuhe je do danas usavršena i ne treba mnogo čačkati jer se neće ništa posebno dobiti, najčešće možete samo upropastiti napitak. Čist beli šećer je najbolji za kombuhu, a ako vam je sam ukus dosadio možete kombinovati čajeve i tako menjati aromu mada tako menjate i lekovita svojstva. Ja sam praktikovao da mešam nanu ili žalfiju i dobijao zanimljivu aromu, ali nikad nisam izostavljao zeleni ili crni čaj koji nikad nije bio ispod 50% u mešavini. Napominjem da je zeleni čaj (ili crni -nebitno) veoma bitna hrana kulturi kombuhe. Držite se ovoga i nećete pogrešiti.
Nije loše ni staviti deblji kolut limuna ispod same "gljive" koji prethodno treba dobro oprati zbog prisutnih hemikalija, možete i oljuštiti koru ako niste sigurni.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Cajna gljiva- kombucha mushroom
PostPostano: čet okt 20, 2011 12:07 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet okt 14, 2011 8:34 pm
Postovi: 9
Ovih dana trebam dobiti kombuchu pa me zanima na kojoj sobnoj temperaturi je uzgajate? Pročitala sam da lako pljesnivi ako je temperatura preniska, a nebi htjela da mi se to dogodi odmah prvi put :help:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 77 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz