Sada je: sub apr 27, 2024 11:08 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 187 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto dec 20, 2011 12:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Hanter je napisao/la:
barajevo je napisao/la:
Naravno, ovo je ozbiljan forum iako je pitanje (u pozitivnom smislu) duhovito.
Inače, nisam uspio doći do informacije kako je moguće da se to dogodilo "Hanteru". Iz njegovog posta zaključujem da vježba dosta ozbiljno i, moguće da uzima još neke suplemente (nadam se ne neke stereoide) i, opet samo moja pretpostavka, da je C vitamin (natrij askorbat) dodatno aktivirao neki drugi suplement koji je izazvao takvu reakciju kod njega.


Vježbam dosta ozbiljno, ali to se dogodilo dok sam imao pauzu od dva tjedna i nisam trenirao.Steroide ne uzimam, od suplemenata samo multivitamine/minerale.

Pročitao sam da od prekomjernog uzimanja natrij askorbata može doći do slabosti, tako da izgleda da je baš on "kriv" za to moje stanje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_ascorbate

Možda si se zeznuo na više načina, prvo, stavio si previše soda bikarbone, pa si dobio jak rastvor soda bikarbone sa malo vitamina C (te si konstantno neutralizovao želučanu kiselinu preko potrebnu za varenje i iskorišćenje hrane), drugo, koristio si loš vitamin C koji se teško rastvara, pa opet dobijamo ono pod 1; treće, tvoje telo zbog ishrane i sl, ionako je dosta, onako laički rečeno, alkalisano, pa si preterao sa dodatnim alkalisanjem, i sl... I na kraju, preterao si sa dozama...
Možda Pauling i preporučuje mega doze vitamina C, ali sasmo za lečenje, ne i kod zdravog stanja.
Ja verujem u običnu askorbinsku kiselinu, ne u ovu sa sodom, i to ne zato jer mi je neko rekao nešto pozitivno o njoj,, već iz čistog čiscatog iskustva. Dakle, višestruko, ako ne, bar duplo, ubrzava proces izlečenje od, npr, prehlade i sl, a za preventivu je neprikosnoven...
Medicinski pregledi su pokazali da su mi organi bez kamenja, peska i sl, nakon višedecenijske upotrebe čak i do jednog grama na dan. No optimalna moja profilaktička doza je 100-200mg.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pet dec 23, 2011 1:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Citat:
Možda Pauling i preporučuje mega doze vitamina C, ali sasmo za lečenje, ne i kod zdravog stanja.

Pauling je pio 18g dnevno u zdravom stanju. U bolesnom je uzimao preko 100g. Nemoj da siris dezinformacije.


Citat:
Ja verujem u običnu askorbinsku kiselinu, ne u ovu sa sodom, i to ne zato jer mi je neko rekao nešto pozitivno o njoj,, već iz čistog čiscatog iskustva.


Vitamin C dolazi u vise oblika, AA, SA, MG-A, whatever-A. Za intervenozno se iskljucivo koristi SA, oralno mozes da uzimas sta hoces. Pauling je pio 9g AA i 9g SA dnevno.

Citat:
A ZAŠTO je bolje napraviti veću količinu, recimo 50 grama odreagiranih u pola deci vode, pa to držati u frižideru, umjesto da svaki put pravimo novi spoj? Ja bih naime radije svaki put spojila po žličicu i pol nego držlala već spojeni spoj u frižideru. Da li je friški spoj drukčiji od "starog" nešto dana?


Vitamin C se uvek pravi pred uzimanje jer je extremno nestabilan. U frizideru ne izdrzava vise od 1dana, na sobnoj ne preko 4 sata.

Citat:
Počeo sam uzimati vit c odmah u većim količinama, prvi dan 4 male žlice, drugi dan sam poduplao i tako sam nakon 2-3 dana došao do 10 žlica dnevno.Dozu sam tako povećavao jer sam mislio da sam u deficitu sa c vitaminom jer nisam dobivao proljev.Nakon par dana konzumiranja tih mega doza izgubio sam oko 3 kg i prilično oslabio, nisam imao više ni snage ni izdržljivosti, na treningu sam jedva ostao na nogama.To sam pripisao vitaminu c te ga prestao uzimati i stanje se popravilo; kg su se vratili kao i snaga.
Ne želim nikoga okriviti da me krivo savjetovao, samo ću dobronamjerno reći svima da ne pretjeruju kao ja i da ne slušaju slijepo sve šta im se kaže..Može postati opasno !

40g dnevno bez diajereje sa tim simptomima znaci Herx reakciju. Desava se prvih nekoliko meseci kod ljudi koji imaju neku patologiju. Na tvom mestu bih se detaljno pozabavio sa sobom. Trebalo je da pijes dosta vode, uzima NAC, glinu ili sta god vec za detox. Verovatno je bilo bolje da si bio umeren. 40g je prilicno visoka doza, cak i za cancer.

Citat:
Moguće da imam nedostatak vitamina c, iako mi je to čudno jer stvarno jedem puno voća i povrća

Nije moguce nego je sigurno. Vitamin C je deficijentan by default zbog urodjene greske u metabolizmu. U vocu ne racunas jer ga secer blokira, preko povrca mozes da dobijes oko 200mg max.

Citat:
Nadalje me zanima samo jedna stvar, daklem umjetno sintetiziran C vitamin se ne apsorbira u organiznu kao prirodni, mislim da je najbolji izraz "energetski potpis" kojeg prirodni ima, a umjetni nema.

Ne postoji prirodni i sinteticki vitamin C. Postoji samo vitamin C. U biljkama postoje dodatne supstance koje mogu da poboljsaju apsorbiciju i raspolozivost (recimo E, selenium itd.) ali one nisu deo vitamina C.


Citat:
Medicinski pregledi su pokazali da su mi organi bez kamenja, peska i sl, nakon višedecenijske upotrebe čak i do jednog grama na dan. No optimalna moja profilaktička doza je 100-200mg.

Vitamin C ne izaziva kamenje. 100-200mg ti jedino sprecava da dobijes skorbut uz eventualno minimalan profilakticki potencijal, sve drugo si istripovao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon dec 26, 2011 6:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 9:21 pm
Postovi: 82
Odličan post, mada, nisam siguran da je baš sve tako. Ispitivanja pokazuju da Askorbinska kiselina (za razliku od Natrijum askorbata) ipak povečava rizik od pojave kamenca u bubrezima ako se ne poveća unos Magnezijuma. Najbolje je ako je unos Magnezijuma u obliku Magnezijum hlorida ali i svaki drugi oblik je bolji nego nikakav. Naime, tvrdnja u prethodnom postu je bazirana na normalnom unosu Mg u organizam ali, kako na celoj teritoriji bivše Jugoslavije, u zemlji nema dovoljno Magnezijuma (preduboko je u zemlji), tako da ga nema ni u plodovima (povrću), neophodno je da se uzima dodatno - oralno. Nije bez razloga "Donat" voda najskuplja od svih mineralnih voda u bivšoj Jugoslaviji. U Srbiji bi zamena mogla biti voda "Karadžorđe" koja ima nešto više Magnezijuma i Selena od ostalih.
Dakle, prethodni post - i Da i Ne. Zato je moja preporuka da je ipak bolje uzimati vitamin C u obliku Natrijum askorbata nego u obliku Askorbinske kiseline.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon dec 26, 2011 7:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Ne, ne postoji do sada nikada potvrdjen slucaj kamenja u bubrezima od askorbinske kiseline, u pitanju je teorijsko proseravanje manje vise koje je bilo namenjeno kao napad na Linus Paulinga. Da je to tako, sve zivotinje bi lezale mrtve naokolo jer sve prave gram doze vitamina C (koza recimo pravi 13g normalno, oko 100g u stresu, najmanje prave macici i kucke oko 2-3g). Pritom, imaj na umu da njima to jetra/bubrezi optidozirju i da nije isto kad ti oralno uzmes jer je absorpcija C-a do 25%. Bilo bi isto da ti dajem 10g dnevno da ti kaplje u venu ceo dan. Za dodatni info vidi recimo
http://goo.gl/DFFMO i na kraju posta citat.

Mada o vezi izmedju oksalata i Ca je dosta napisano i ima barem jos 10 nezavisnih potvrda da to nije tacno, ukljucujuci i Riordan kliniku koja daje kancerasima po 150g u venu i zadnjih 10 godina samo je jedan covek razvio kamenje (pri toj dozi)

Naravno, postoje geneticki frikovi koji imaju sklonost ka razvijanju kamenja u bubrezima i onda se to da resiti Mg-om. Medjutim, u pitanju je nesto sto figurira kod mega mega doza - od 20g i vise. Do 4g dnevno ne moze da se desi nikome, cak i ljudima koji imaju problem renalne prirode.

U svakom slucaju treba uzimati Mg, 6mg/kg tako da je ovo vise teorijski za ljude koji hoce da se optimizuju jer je pored D3, C i I, Mg najbitniji element za zdravlje, tako da sve to treba uzimati u megadozama (D3 oko 5000 IU, C 6-20g, I 12mg itd). U stvari, treba uzimati brdo toga u megadozama na osnovu paleolitskih istrazivanja. Svodi se na to da smo sada deficijentni u svemu (sem mozda u kalcijumu i gvozdju kako starimo).

Najbolji oblik je Mg-Citrate ili neki drugi chelate. U Srbiji je Mivela (300mg/L) jedini izbor pored Donat-Mg (1100mg/L) koja je previse skupa. Bolje je uzeti Mg prah koji kosta oko 5E/100g.

Citat:
This state is wrong. The editors might quite properly have written that very lard doses of ascorbic acid should be avoided in these patients, but there is no reason for the patients to refrain from taking vitamin C in large doses, because it can be taken as sodium ascorbate, which does not acidify the urine. The statement made in the Medical Letter shows that the editors of the publication simply did not understand what they were writing about.

Vitamin C is in fact the ascorbate ion. This ion carries a negative electric charge, and we are accordingly not able to take vitamin C without taking an equivalent amount of some atom that carries a positive electric charge. In ascorbic acid, this atom is a hydrogen ion, H+; in sodium ascorbate it is the sodium ion, Na+; and in calcium ascorbate it is half of a calcium ion, 1/2 Ca+. All of these substances contain vitamin C, the ascorbate ion, and each of them also contains something else. The effects of the "something else," the hydrogen ion, sodium ion or calcium ion, should not be confused with the effects of the ascorbate ion, as was done by the editors of the Medical Letter and continues to be done by writers whose understanding is incomplete.

It is well known that there are two classes of kidney stones, and that a tendency to form them should be controlled in two quite different ways. The stones of one class, comprising nearly one half of all urinary calculi, are composed of calcium phosphate, magnesium ammonium phosphate, calcium carbonate or mixtures of these substances. The tend to form in alkaline urine, and persons with a tendency to form them are advised to keep their urine acidic. A good way, probably the best way, to acidify the urine is to take 1 g or more of ascorbic acid each day. Ascorbic acid is used by many physicians for this purpose and for preventing infections of the urinary tract, especially infection by organisms that hydrolyze urea to form ammonia and in this way alkalize the urine and promote the formation of kidney stones of this class.

The kidney stones of the other class, which tend to form in acidic urine, are composed of calcium oxalate, uric acid or cysteine. Persons with a tendency to form these stones are advised to keep their urine alkaline. This can be achieved by their taking vitamin C as sodium ascorbate or by taking ascorbic acid with just enough sodium hydrogen carbonate (ordinary baking soda) or other alkalizer to neutralize it.

Not a single case has been reported in the medical literature of a person who formed kidney stones because of a large intake of vitamin C.

Linus Pauling, 1986


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon dec 26, 2011 8:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 9:21 pm
Postovi: 82
Puno znaš ali, rekao bih da si mlad jer tako vatreno zastupaš svoje stavove. Iskustvo uči da je "sve relativno" i ovisno. "Može biti ali ne mora da znači". Tačno je da smo deficitarni u unosu večine mikroelemenata (minerala) i upravo zbog toga nastaju problemi jer, kako utvrditi što je to što nam nedostaje. Na primer, farmaceuti preporučuju unos preparata fosfora i magnezijuma u odnosu kakav bi trebao biti u organizmu ali, namerno izbegavaju da pomenu da večini ljudi nedostaje samo jedna od ovih komponenti pa ako obe unesemo u idealnom omeru, jedna će da se pojavi kao prekomerni unos. Hoću da kažem da ne treba biti isključiv ni u čemu.
Drugo pitanje je da li je Askorbinska kiselina u prahu ista ona koja je u voću i povrću ili se samo tako zove. Ne verujem da i ti možeš sa sigurnošću da tvrdiš da je to isto. Ima više mišljenja kompetentnih autora koji tvrde da Askorbinska kiselina "iz apoteke" nije ni nalik stvarnoj Askorbinskoj kiselini koja se nalazi u voću ili povrću, koja je pravi vitamin C.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto dec 27, 2011 12:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Prirodni vs sinteticki vitamin C je dilema koja je fikcija medju nekim holistickim doktorima, medjutim ta distinkcija ne postoji relano niti u prirodi niti medju naucnicima.

Ako pogledas neki od 10 000 researcheva na temu vitamina C koji izlazi godisnje, videces da se uvek radi o askorbinskoj kiselini. I ako postoji 'prirodni vitamin c complex' mi ga nismo proucavali.

Drugo, zna se tacno kako zivotinje prave vitamin C: iz glukoze koristeci GULO gen. Zivotinje ne prave bioflavonoide i ostalo sto pomenuti doktori kace kao deo vitamina C. Slicno kao sto se pravi u zivotinjama interno, tako se dobija i sinteticki, iz secera.

Drugo, biljkama ne treba vitamin C u preteranoj meri jer koriste za strukturu celulozu, dok zivotinje koriste kolagen (1/3 svih proteina u telu). Znaci, zivotinje su experti u vitamin C sintezi, ne biljke, tako da cela ta prica o prirodnom vitaminu C iz voca nema nikakvog smisla.


Nisam vatren, samo sam realan i znam previse o vitaminu C da bih naseo na preskupu propagandu prirodnog vitamina C koji ne sluzi nicemu drugom do da ti uzmu pare (kosta od 100 do 1000 puta vise)

Citat:
Iskustvo uči da je "sve relativno" i ovisno. "Može biti ali ne mora da znači

Nije ovo stvar pogadjanja. Sve zivotinje na svetu prave vitami C (sem primata, par ptica i morskih prasica). Prema tome ovo mora da znaci, jer cela planeta tako funkcionise. Da se realnije izrazim, verovatnoca da nije je bliska nuli.

Ovde mozes da vidis poziciju vitamin c foundacije o ovome:

http://vitamincfoundation.org/NaturalC.htm
Citat:
Mainly because of the words "natural" and "vitamin complex," adherents to the naturalist view have gained many followers, and their views are often repeated by respected nutritional authorities. It is understandable why naturalists distrust modern medical science with its orientation towards potentially dangerous prescription drugs, but this is no reason to ignore science altogether.
There is no scientific debate whether there is such a thing as a vitamin C-complex. Such a thing as a matter of human nutrition does not exist. The argument for ascorbic acid as vitamin C carries as much weight as any argument in any field of science. Its sugar-like molecular structure was first isolated by Albert Szent-Gyorgyi, and the chemical shorthand is C6H8O6. Dr. Szent-Gyorgyi received the Nobel prize for this discovery.
No one who is engaged in conventional medical research believes there is a C-complex, nor are there any peer-reviewed papers accessible in the Medline medical database that support the idea that there is a C-complex, much less that it is the real vitamin C


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto dec 27, 2011 4:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
majkinetor je napisao/la:
Citat:
Možda Pauling i preporučuje mega doze vitamina C, ali sasmo za lečenje, ne i kod zdravog stanja.

Pauling je pio 18g dnevno u zdravom stanju. U bolesnom je uzimao preko 100g. Nemoj da siris dezinformacije.


Citat:
Ja verujem u običnu askorbinsku kiselinu, ne u ovu sa sodom, i to ne zato jer mi je neko rekao nešto pozitivno o njoj, već iz čistog čiscatog iskustva.

Vitamin C dolazi u vise oblika, AA, SA, MG-A, whatever-A. Za intervenozno se iskljucivo koristi SA, oralno mozes da uzimas sta hoces. Pauling je pio 9g AA i 9g SA dnevno.

Puno korisnih informacija od tebe, i u ime svih najlepše hvala na tome. Dobro je to što sam ja decenijama experimentisao na sebi s ovim vitaminom, koji nije AA (SA, MGA...), već AK, jer se na našim jezicima naziva "askorbinska kiselina", a ne "askorbinska acid" ili sl... :wink:
Međutim, jedna dobronamerna primedba, pažljivije čitaj šta je neko napisao pre nego ćeš brzopleto odgavoriti. Npr, ako pažljivo pročitaš videćeš da nigde nisam napisao niti jednu dezinformaciju u 2, 3 ovdašnja prethodna posta, vezano za Paulinga. Prvo, upotrebio sam reč "možda", a drugo nisam definisao doze kvantitativno...

U ovom citatu
Citat:
Ja verujem u običnu askorbinsku kiselinu, ne u ovu sa sodom, i to ne zato jer mi je neko rekao nešto pozitivno o njoj, već iz čistog čiscatog iskustva.
, misli se na preparat, tj na askorbinsku kiselinu sa sodom - smešu. Kada se askorb. kiselini doda soda bikarbona, to više nije kiselina, već najverovatnije neka so... natrijum askorbat, što sada nije ni bitno :wink:
Dakle, pažljivim čitanjme se vidi da sam rekao da nemam iskustva sa Na-askorbatom i da zato ne govorim o njemu, već da mi je kompletno višedecenijsko iskustvo - iskustvo sa AK.

Dakle, askorb kiselina kod mene do sada nije izazvala formiranje nikakvog taloga, peska, kamenja... dok se za Ca askorbat, u literaturi tvrdi da takvo nešto izaziva. Ali o tome neću jer nemam iskustva...



:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto dec 27, 2011 8:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Izvinjavam se ako sam neke stvari razumeo van konteksta. :oops:

Sto se tice literature koju si naveo, ne bih ja to nazvao literaturom (mislim, gledanje u Sunce, izbegavanje sintetickih vitamina [ludilo tesko jer fura Klenera i pritom je dezinformisana po pitanju dece jer Klener preporucuje 1g/godini zivota za decu, oralno, u zdravom stanju], vegeterijanska dijeta itd.. sve je to fail...). Verovatno je doticna doktorka pricu o kalcijum askorbatu pokupila od strane Thomas-a Levyija, jednog od vodecih strucnjaka za C koji ne preporucuje kalcijum askorbat iz drugih razloga (kalcifikacija), no ovo se da resiti verovatno pravilnom upotrebom vitamina K2. Kalcijuma ima dosta u ishrani tako da je ta forma najlosija.

U nekoj ozbiljnoj medicinskoj knjizi, recimo "Herb Nutrient & Drug Interactions" imas detalje za kamenje u bubrezima. Kao sto rekoh, osim ako si bash specijalka i imas istoriju, nema sanse da se desi ovako. Ja uzimam od 10-20g dnevno u zdravom stanju, do 100 g u bolesnom (sto je vema retko i traje oboicno jedan dan), i do sada bih imao sto kamenja (jer to radim vise od 2 godine, zajedno sa mnogo svojih prijatelja i porodicom)

U svakom slucaju ako zelite da reazresite neke dileme vezane za vitamin C megadoziranje, ja cu odgovoriti ono sto znam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jan 04, 2012 6:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
@majkinetor

Evo mene zanima nešto.
Naveo si da je vitamin c jako nestabilan te da ga je potrebno praviti neposredno prije uzimanja.Do sada sam uvijek pravio veću količinu (100 g askorbinske k. i 50 g sode bikarbone + voda) te sam to držao u frižideru i konzumirao po malo svaki dan. (očito besmisleno)
Recimo da želim dnevno uzimati 15 g vitamina c, podijeljeno u 3 doze po 5g.Koliko svaka doza treba imati sode, koliko askorbinske k. i koliko vode ?


Druga stvar; rekao si da mi se vjerojatno javila Herx reakcija zbog uzimanja vitamina c, te da se to javlja osobama sa nekom patologijom..Što bih, po tvom mišljenju, trebao poduzeti u vezi toga ?

Unaprijed hvala na odgovorima !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jan 04, 2012 11:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Citat:
Naveo si da je vitamin c jako nestabilan te da ga je potrebno praviti neposredno prije uzimanja.Do sada sam uvijek pravio veću količinu (100 g askorbinske k. i 50 g sode bikarbone + voda) te sam to držao u frižideru i konzumirao po malo svaki dan. (očito besmisleno)

Nije bilo potpuno besmisleno, radilo je posao mozda cak i par dana. Koliko dugo ce ostati rastvor validan zavisi i od nekih drugih faktora, tipa kvalitet vode. Neki autori smatraju da moze da izdrzi duze, ali ipak je generalno prihvaceno misljenje da ga treba praviti neposredno pred upotrebu, eventualno za 1 dan ako se drzi u frizideru

Sto se tice rastvora, on je valjan. Kolicina vode nije bitna posebno, soda ne mora da bude 50% od askorbinske kiseline, ali ne bi trebalo da bude preko toga. Ja pravim uvek pre pijenja. Dobar sistem je u kiseloj vodi jer ona vec sadrzi bikarbonate. Donat-Mg ih ima toliko mnogo da kada sipas kasiku C-a desi se jako burna reakcija.

Citat:
Druga stvar; rekao si da mi se vjerojatno javila Herx reakcija zbog uzimanja vitamina c, te da se to javlja osobama sa nekom patologijom..Što bih, po tvom mišljenju, trebao poduzeti u vezi toga ?

Ako imas neke ocite simpotome, tipa, bol u misicima, malaksalost, prehladi-slicne-simptome, temperatura i slicno, trebalo bi da smanjis dozu i odmah krenes da pomazes jetru, naravno, jer je ova primarno zaduzena za detox. NAC je uvek dobar izvor (N-Acetyl-Cystein), Caj od gujine trave (Milk Thistle ), brdo vode (ne odjednom da ne se ne bi otrovao vodom, naravno, desavalo se da ljudi umru od 2.5L cak), zeleni/beli caj.

Ovo se, kad je vitamin C u pitanju redje desava, obicno je nesto jako blago, tipa bol u grlu ili svrab. Vitamin C je antihistaminik, tako da velike doze smanjuju umanjuju adaptivni imuni sistem i potenciraju urodjeni (innate immune system - ne znam tacno kako se na srpskom zove jer svu literaturu imam na eng).

Recimo, moze da se desi da ti preterano aktivira bela krvna zrnca, ona pobiju mnogo bakterija, ove puste otrove iz utrobe (tzv. lipoplisaharidi LPS, jako potentni otrovi) i onda dobijes ceo taj Herx. Moze C i direktno da ubija neke bakterije iako je najefektivniji za viruse. Recimo, Helikobakteriju ubija na mrtvo, 5g dnevno je ravno tripl terapiji sa antibioticima.

Kazem, ovo se bash retko desava - ja znam samo jednu osobu da je imala ozbiljnu herx reakciju nakon vitamina C i nije iskljuceno da je bilo od necega drugog, koincidentno.

Obicno ide ovako: krenes da se megadoziras, budes prvih nekoliko meseci mozda cak i malo vise bolestan nego ranije, bolucka te grlo mesec dva i onda sve prestane i vise se ne razboljevas uopste od vecine uobicajenih bolesti, pod uslovom da znas da doziras.

Doziranje nije ni malo lako jer je dinamicno - ti baziicno moras da simuliras rad jetre zivotinja koje prozivode C. Jetra povecava sintezu na prve znake stresa, sto bi i ti trebalo da uradis. Neki strucnjaci predlazu uzimanje Ca dok god imas simptome (pricam o dnevnoj dozi), recimo Pauling je u jednom od svojih govora (na youtubu) rekao da znamo da ne pijemo dovoljno Ca ako i dalje dobijamo prehladu.

Iz licnog iskustva bih rekao da ovo moze da bude tacno, ipak, neki ljudi su potpuno sjebani i C ipak nije panacea iako je mnogo bitan - pre svega mora da se sredi ishrana, nakon toga C mnogo bolje radi. Dijeta sa niskim sadrzajem ugljenih hidrata
mi se cini esencijalnom za megadoziranje C-om, ima i dosta radova na tu temu. Kako insulin pomaze apsorbciju Ca, a secer smanjuje (izrazito), najbolje je dignuti insulin uz pomoc proteina. Sdruge strane C povecava apsorpciju gvozdja, a to nije bash najbolje za muskarce preko 25 godina tako da konstatno bustovanje apsorpcije Ca jedenjem crvenih mesa moze da napravi problem nekim ljudima. Ako regularno dajes krv, to ti nije problem i onda isfuras C sa proteinskim obrokom, mozes da popijes kafu da blokira gvozdje i to je to. Mozes da uzmes uz neki proteinski shejk, sto nisam siguran da je dobro na duze staze. Sat vremena posle vezbe insulin skoci znacajno tako da je tad xtra da se suplementira.

U pitanju je manja nauka, treba dosta experimentisati, i odrediti lepo crevnu toleranciju (bowel tolerance) koji se menja sa svakom patologijom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: čet jan 05, 2012 12:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Znači ako mislim unijeti 15 g vitamina c dnevno, to je onda 10 g askorbinske kiseline + 5 g sode bikarbone + voda ?

Hvala na odgovorima, jasnije su mi neke stvari sada.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: čet jan 05, 2012 2:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Ne, to je 15g askorbinske kiseline i 7.5g sode.

Tebi je bitan askorbat jon, vozilo je nebitno sto se tice delovanja vitamina C ali moze da bude bitno per-se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: čet jan 12, 2012 6:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jan 27, 2008 11:20 pm
Postovi: 623
majkinetor

Pozdrav i hvala na dosadašnjim postovima. Posto vidim da znaš dosta o c vitaminu i natrijum askorbatu imao bih jedno pitanje.

Interesuje me da li sasvim mala deca, mlađa od godinu dana mogu da uzimaju natrijum askorbat oralno?

Ne bih ovo primenjivao bez potrebe ali pošto imam klinca od 7 meseci, ukoliko zakači nešto interesuje me da li sme da mu se da c natrijum askorbat i koja doza?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: čet jan 12, 2012 8:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Da definitvno mozes da das, cak i jako velike doze nisu problem.


Za decu generalno ide 1g/godini doziranje.

Za mladju od god dana mozes da dajes par stotina miligrama dnevno u normalnom stanju, ili 1-2g u bolesnom stanju. Pre vakcinacije mogu i vece doze, tipa 2-4g, 2-7 dana pre i posle vakcinacije (ovo bi trebalo da bude obavezno u stvari, minimum je 500mg na dan vakcine i jedan dan posle).

Sto se tice varijante Ca, vecina doktora ne bi bash preporucila sodium kao zbog pritiska mada ja u to ne verujem. Alternativa je sa secerom ili u soku, sto nije bash najbolja opcija jer secer blokira C absorpciju delimicno ali je ipak mnogo bolje nego nista. Koristis ascorbat u prahu naravno za sve mesavine.

Mozda je najbolje u mleku ili zasladjeno sa biljkom Stevia. Ja sam radio ovo poslednje, i moju malu sam vitaminom C kljukao od 6 meseca navise.

Dijereja je kao i uvek znak da si preterao sto se ne desava osim ako ti je dete neka specijalka.... Deca mnogo bolje podnose megadoze, narocito mladja od 2 godine jer imaju povecani broj leukocita sve vreme (jer se imuni sistem edukuje i konstatno je u high modu).

Dalje, za tako malu decu mozes da koristis i NAC (oko 50mg), vitamin K (narocito ako si davao antibiotike), vitamin D3 je obavezan (1000-2000 IU) i jos je bolje da je odmah naviknes na riblje ulje, obe vrste, i AD [cod liver oil] i omega-3, jer su i jedno i drugo bitne - AD za imunitet a omega-3 za mozak (ja dajem 1 kasicicu od 6 meseca skoro svaki dan, nekad jedno, nekad drugo, nekad oba dnevno). Deci moze da se smrvi i tableta cinka i magnezijuma jer im to treba vise nego odraslima i definitvno jod ( kelp tableta smrvljena recimo, oko 100mcg je OK doza).

Naravno, presudno je dojenje, godinu dana. Ja mojoj cerci uz svaki obrok dajem oko 150-300mg C-a uz kasice itd...

Ja sam sve to radio i dete nikad nije videlo doktora. Bude bolesna tu i tamo ali simptomi su jako blagi i brzo prodju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: čet jan 12, 2012 8:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jan 27, 2008 11:20 pm
Postovi: 623
majkinetor je napisao/la:
Da definitvno mozes da das, cak i jako velike doze nisu problem.


Za decu generalno ide 1g/godini doziranje.

Za mladju od god dana mozes da dajes par stotina miligrama dnevno u normalnom stanju, ili 1-2g u bolesnom stanju. Pre vakcinacije mogu i vece doze, tipa 2-4g, 2-7 dana pre i posle vakcinacije (ovo bi trebalo da bude obavezno u stvari, minimum je 500mg na dan vakcine i jedan dan posle).

Sto se tice varijante Ca, vecina doktora ne bi bash preporucila sodium kao zbog pritiska mada ja u to ne verujem. Alternativa je sa secerom ili u soku, sto nije bash najbolja opcija jer secer blokira C absorpciju delimicno ali je ipak mnogo bolje nego nista. Koristis ascorbat u prahu naravno za sve mesavine.

Mozda je najbolje u mleku ili zasladjeno sa biljkom Stevia. Ja sam radio ovo poslednje, i moju malu sam vitaminom C kljukao od 6 meseca navise.

Dijereja je kao i uvek znak da si preterao sto se ne desava osim ako ti je dete neka specijalka.... Deca mnogo bolje podnose megadoze, narocito mladja od 2 godine jer imaju povecani broj leukocita sve vreme (jer se imuni sistem edukuje i konstatno je u high modu).

Dalje, za tako malu decu mozes da koristis i NAC (oko 50mg), vitamin K (narocito ako si davao antibiotike), vitamin D3 je obavezan (1000-2000 IU) i jos je bolje da je odmah naviknes na riblje ulje, obe vrste, i AD [cod liver oil] i omega-3, jer su i jedno i drugo bitne - AD za imunitet a omega-3 za mozak (ja dajem 1 kasicicu od 6 meseca skoro svaki dan, nekad jedno, nekad drugo, nekad oba dnevno). Deci moze da se smrvi i tableta cinka i magnezijuma jer im to treba vise nego odraslima i definitvno jod ( kelp tableta smrvljena recimo, oko 100mcg je OK doza).

Naravno, presudno je dojenje, godinu dana. Ja mojoj cerci uz svaki obrok dajem oko 150-300mg C-a uz kasice itd...

Ja sam sve to radio i dete nikad nije videlo doktora. Bude bolesna tu i tamo ali simptomi su jako blagi i brzo prodju.


Hvala na brzom odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto jan 24, 2012 11:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 18, 2008 1:03 pm
Postovi: 269
da li bi netko bio dobar i napravio video o tome kako sve pravi - pa na youtube
da pokazem braticu koji je imao infarkt pa nek sam odluci

ili barem da vidimo slike koji je postupak

vidim da ima 3 postupka, koji j najbolji, najlaksi

gdje kupujete u hrvatskoj
dm ili negdje dalje
moze naziv i slike da vidim kako izgleda proizvod

hvala svima unaprijed


Zadnja izmjena: boki; sri jan 25, 2012 6:55 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto jan 24, 2012 11:20 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
U Hrvastkoj imas u DMu i na jos nekom mestu se prodaje kao neki prirodni, znam da Dr. Gifing salje ljude u Hr recimo da kupuju.

Nema video. Za infarkt (ako je u pitanju ateroskleroza) ti je Pauling terapija malo drugacija.

1. 2g Vit C
2. 1g Lysine
3. 200 mg Proline

Sve smesas i pijes 3 puta dnevno.

Za srce mu je najbitnije da pije jos i CoQ10, 100-300mg dnevno i Mg oko 600-1000mg dnevno.
Dijeta je naravno krucijalna, i trebalo bi da bude sa visokim sadrzajem zivotinjskih masti i malim sadrzajem ugljenih hidrata (obrnuto od onoga sto doktori furaju sa smanjejem holesterola itd). Pisao sam o tome ovde:

http://knol.google.com/k/miodrag-mili%C ... ib5ev312/2

Posto je verovatno i na nekim lekovima tipa wafarin, aspirin, mozda statin, morao bi da ubaci i jos ko zna sta sve ne da vrati nazad vitamine koje ti lekovi ubijaju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jan 25, 2012 6:57 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 18, 2008 1:03 pm
Postovi: 269
na str.3 Hanter je napisao
"Askorbinsku kiselinu sam kupio u dm-u, 100g za 15 kuna."

ja sam bio u dm-u i zena nema pojma o cemu ja pricam
da li moze netko uslikati pa da joj odnesem sliku da vidi sta trazim

hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jan 25, 2012 9:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 14, 2010 7:48 pm
Postovi: 348
Ovdje su slika i EAN – barkod broj pomoću kojeg prodavačica može naći proizvod.

http://www.barcoo.com/de/4010355746740/Das_gesunde_PLUS


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jan 25, 2012 12:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 18, 2008 1:03 pm
Postovi: 269
probat cu sa tom slikom i tim kodom

ali mi nije jasno kako ne zna sta je askorbinsku kiselina

ja trazim askorbinsku kiselinu, a ona "sta ti je to"

da li ima neki drugi naziv?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 187 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 87 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz