Sada je: ned apr 28, 2024 10:12 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet dec 22, 2005 2:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 9:33 am
Postovi: 221
Meni obratno. Ja sam kad sam ”normalna” skroz otkacena a kad popijem sam ista ili se cak vise umirim. A trava me skroz umiri i cini mi se da puno jasnije shvacam neke stvari. Ostale droge ne bih previse komentirala jer mi nisu neki preveliki ucinak ostavile. Luda i s njim i bez njih. Ali sve je individualno. Nisu bez razloga neki spojevi stvoreni u prirodi samo covjek treba imati dovoljno znanja da ih zna koristiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 26, 2005 9:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Zbunjena...pročitaj što si napisala. Sama si dala odgovore na svoja pitanja.
Ako ti trava pomaže da puno jasnije shvaćaš neke stvari, onda ..to znači da bez trave ne možeš jasno shvatiti neke stvari? Zar si baš toliko slaba da ne možeš sama, svojim snagama, bez trave (ili bilo čega drugoga) umiriti svoj um i jasno razmišljati?
To je oslanjanje na štaku. Oslanja se onaj koji je hrom. Trebalo bi težiti stajati na vlasitim nogama, na dvije zdrave noge.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 01, 2006 11:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 8:37 pm
Postovi: 260
Lokacija: Na glogu
Citat:
Prvo jedno kratko pitanje: pijete li i u kojim količinama, kada i gdje te zašto?


Pijem u umjerenim kolicinama i to samo Bavariu, ovo ostalo nezelim ni okusit. 8)
Pijem svake subote kad izadjem u grad

_________________
Absense of evidence is not evidence of absence.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 01, 2006 11:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
E pa mani se te bavarie, to pivo nevalja kurcu.Pa vi u Hrvatskoj imate sjajno pivo - karlovačko, ljetos sam ga probao i nađem ga juče u limenci ovdje u B.Luci u jednom tržnom centru, ODLIČNO pivo. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 02, 2006 2:57 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Ukusi su jako različiti - dakle - sve ovo je suvišno jer je SUBJEKTIVNO i ovisi o onome tko percipira!

Bitni su utjecaji alkohola, a ne vrsta u koju je stavljen... dakle, idemo dalje s pitanjima o djelovanju alkohola, a ne koje vrste.

Hvala.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 02, 2006 4:29 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
fingolfin je napisao/la:
E pa mani se te bavarie, to pivo nevalja kurcu.Pa vi u Hrvatskoj imate sjajno pivo - karlovačko, ljetos sam ga probao i nađem ga juče u limenci ovdje u B.Luci u jednom tržnom centru, ODLIČNO pivo. :)


Meni isto nevalja baš karlovačko, zapravo smatram ga jednim od lošijih piva na ovim područjima al dobro sad... Od pivi pijem najčešće Zlatorog (slovensko pivo Laške pivovare za one koji ne znaju), Pan ili Ožujsko. Ništa drugo osim pive ne pijem, a u zadnje vrijeme i tu sam pa recimo umjeren. Slušam organizam i tako, tu i tamo se zalomi malo veća količina, ali kako sam stariji sve se bolje kontroliram. Moooožda popijem i koji bambus, možda jedan na dva mjeseca ako. Ono ako mi baš dođe i to obično nakon par pivi ili ako je baš neka fešta a nema se više para ;)...

Od ove ilegalne droge sam probao sve vrste trave, ništa više... Mislim da je jednom MOŽDA čak bila i špricana jer su me teški bedovi prali i nisam mogao zaustaviti misli za ništa. A možda sam samo previše popušio. Ali kad uzmem u obzir ko me je "častio", ne bi se ničemu čudio ;). Mislio sam da neću doživjeti sljedeće jutro. To sam napravio jako mlad i sad mi je čak i žao radi toga, ali eto šta je tu je, na kraju sam još dobar i ispao hehe... Inače u srednjoj u fazi kada sam se ubijao u cugi, sam imao i dosta agresivnih epizoda, neke su bile čak i zabavne ( :roll: ), dok neke i nisu... Završio sam par puta i na policiji, a sve radi dugog jezika, "utjerivanja pravde", neobuzdanog psovanja po sustavu itd. :lol:... Jednom su me i razbili na policiji, šef smjene naime hehe... Inače kol'ko god sve to bilo jako kontradiktorno zvučalo, oduvijek sam skroz miroljubiva i pacifistička osoba no spletom okolnosti i zbog nekih težih situacija u životu, čak me i stari par puta razbio zbog cigareta npr., to je ostavilo duboke tragove u toj fazi i morao sam se negdje ispucati. Čisto zbog osjetljivosti pretjerane (možda?), jer nisamo mogao uvijek zadržati strogo racionalni pristup, kolko god sam se trudio (a i nisam previše). Danas sa zadovoljstvom mogu reći da sam nabrao hrpu iskustva na svemu tome, i to čak jako teških iskustva (izabrao sam valjda prividno lakši a zapravo puno teži način) i da tek sada vidim koliko se dobro mogu kontrolirati, o nasilju da i ne govorim. Ne znam, mislim da je za neke to jednostavno nezaobilazna faza u životu, pogotovo doba srednje. Nisam sad bio cijelo vrijeme radio gluposti, ali eto bilo je stvarno epizoda ;).

Sada pijem pivu kad god mi se pije i dobro mi je 8) .
Opet i o tome bi se moglo, zašto uopće i to malo popijem ali to su možda neki sitni gušti. In most cases. In others, well...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 02, 2006 6:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Ajd dobro, nevalja karlovačko al ne valja ni bavaria, nemojte me zezati.
E da, trebalo bi da probate naše banjalučko "nektar" (koje je nekad bilo vrhunsko pivo) al u boci od 0,5 l tkz. kliparu. Kad vas zviznu minimalno četiri klipare ima da vidite i troju i atlantidu i Bred Pita da sjedi sa vama i zove Anđelinu da dođe po njega jer se tolko utuko da ne može da vozi ... bože...
Ja sam jednom vidio slijetanje letećeg tanjira na aerodromskoj stajanci i jedno tri grejsa kako mi mašu nakon što sam spičio tri klipare i jednu tableticu (ludo tinejdžersko doba).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Droga
PostPostano: ned feb 05, 2006 12:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 30, 2006 1:39 pm
Postovi: 138
Lokacija: Split
Imam jednu teoriju o drogama, opijatima, travama, alkoholnim picima, itd...
pa me zanima sta vi mislite, jel to ima logike.

Ovako, covjek se sastoji od dva dijela: duhovnog i tjelesnog (fizickog). Oba dijela su u nekakvom balansu.
Koristeci droge, alkohol i slicno, taj omjer se mijenja na stetu fizickog dijela, kojeg onda pojedinac (koji koristi droge i to) postaje sve manje svjestan, tako da u tim trenucima duhovni dio (u kojem ljudi ipak vise uzivaju, jer to i jesu u biti - duhovna bica) dominira, pa u tome uzivaju i mozda se bas zato toliko ljudi drogira?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 06, 2006 12:14 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Teorija ti je prijatelju totalno pogresna :roll: bolje si preispitaj iznova i iznova


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 06, 2006 9:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 03, 2006 10:10 pm
Postovi: 43
Dado je napisao/la:
je li ovo iz brošure sa stola u Centru za prevenciju ovisnosti? :lol:

Citat:
Razgrađuje se u morfin i ima potpuno jednako djelovanje


nema jednako djelovanje.učinak je dvostruko dužeg trajanja

Citat:
Crack je samo oblik kokaina kojim se pojačava djelovanje kokaina na organizam.


crack nije oblik kokaina,već njegova baza
i djeluje na 'više centre'


"Kokain" nije kokain vec kokain hidroklorid (topiv u vodi - ne mozes smrkati nesto sto nije topivo u vodi).

Kokainska baza nije topiva u vodi. Negdje sam procitao kako se radi crack (ne znam dali je to tocno):

- kokainska baza (u stvari - otpad kokainske baze)
- vanilij secer
- amonijak

Pomjesaj sve to skupa i przi dok ne dobijes kamenje koje se onda pusi. Covjek koji je to izmislio trazio je nacin kako iskoristiti taj otpad.

Izuzetno stetna droga. Znajuci ovo gore covjeka odbija i sama pomisao da to proba.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 10, 2006 9:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Vidim da se dosta pise o dejstvu droga i da li one mogu pomoci u razvoju nase svesti. Ako mene pitate o tome nema govora, osim mozda, ali samo mozda LSD.
Ja jedino sto mogu jesta da se oslanjam na moje iskustvo i na iskustvo ljudi bliskih meni koje je ogromno.
Pre 3,4 godine imao sam prilike da radim kokain, pa jedno tri dana za redom.Naravno nisam dao novac za to posto je to sumanuto a i ne isplati se. Elem, posle treceg dana ja sam primetio krupne promene u mojoj percepciji pa samim tim i u svesti. Osecao sam se kao bogalj. Tom prilikom sam shvatio kako ja inace jako koristim intuiciju i empatiju u komunikaciji sa drugim ljudima, a posle tri dana koke meni kao da je nestalo to "culo". Za mene su ljudi tom prilikom postali kao zatvorene knjige a inace nikakva tudja emocija ne moze da mi pobegne. Osecao sam se kao ostecen na odredjen nacin. Imao sam problema da "provalim" sta ljudi misle i kakve su im namere a inace mi ne treba vise od minute za tako nesto. Bilo mi je potrebno sigurno jedno pet dana da se vratim u normalu posle ovog izleta. Tada sam shvatio koliko je kokain tup i sranje, i koliko samo otupljuje nase najznacajnije culo pa samim tim i percepciju i svest.

Tih godina experimentisao sam i sa drugim drogama ali nikad preterano, samo sam par puta probao iz znatizelje. Spid, ekstazi, trip(lsd), tzv.spirale, trodone a hasis i travu ponekad koristim i danas. Heroin nikada nisam ni probao poucen iskustvom mojih bliskih drugara.
Slobodno sada mogu reci da je to sve sranje i sve je otupljivanje, mozda sa izuzetkom trave i hasisa ako se koristi striktno umereno, i naravno lsd-a koji je nesto sasvim drugo.

Dakle mozete probati sve i to vise puta bez nekih posledica, ali ono sto morate izbegavati po svaku cenu jeste HEROIN! To vam je pravo prokletstvo i znate kako kazu: ako probate i dopadne vam se, gotovo je, ogromne su sanse da cete se ZAUVEK navuci. Ovo govorim ozbiljno doduse ne iz vlastitog iskustva ali moj najbolji drug, muci muku sa heroinom vec godinama. "Skidao" se vec vise puta ali posle par meseci opet krece krug ispocetka pa tako vec 6 godina. I jako je malo ljudi koji su se oslobodili ovog prokletstva, jer se inace na heroin navlace psihicki i dusevno nestabilni ljudi pa im je kasnije samo jos teze, a vecina nas je u odredjenoj meri psihicki nestabilno.

Kada je u pitanju LSD to je vec druga prica. Nikada nemojte raditi trip kada vas muci neki problem jer ce vam onda bukvalno hebati majku. po svom a narocito iz iskustva drugih mogu da kazem da je lsd jedina droga koja u neku ruku povecava percepciju. poznajem ljude koji danas imaju po 50 godina i jako su uspesni u zivotu u svakom smislu a svoj zivot mere -od i do tripa, naravno mnogo su ga radili kada su bili mladi , danas vise ne, ali oni tvrde da je lsd zaista pozitivno uticao na njih i da su danas mnogo sire percepcije nego pre lsd-a. Ni sa tim se ne sme preterivati jer odete u totalni k...

Sto se tice alkohola, ja ga ne konzumiram ali skoro nikada, radije zapalim dzoint nego sto popijem pa cak i pivo. Inace zavisnost o alkoholu smatram jednakim kao i za heroin. Bar kada je propadanje organizma u pitanju. A ne volim i kako me "radi" alkohol a narocito dan posle. U tom smislu veliku prednost dajem travi.

Sve u svemu moj savet je da batalite droge. Sve je to jedno veliko sranje i samo vam prave jos dodatnu iluziju a nikako suprotno. Ali ako bas imate zelju, mozete raditi sve povremeno i umereno ali HEROIN nikada ali NIKADA nemojte ni probati.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 10, 2006 3:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Sad ja vidim sto ti volis Kasiopejce.Zbog LSD-a. :P
Pitam se da li ovi sto idu u astral mogu da vide zvuk kao sto se dogadja kada uzmes LSD.Jel mozes nesto o tome da nam kazes Aragorne ako moze nekako da se opise?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 13, 2006 1:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 9:33 am
Postovi: 221
raymond je napisao/la:

"Kokain" nije kokain vec kokain hidroklorid (topiv u vodi - ne mozes smrkati nesto sto nije topivo u vodi).

Kokainska baza nije topiva u vodi. Negdje sam procitao kako se radi crack (ne znam dali je to tocno):

- kokainska baza (u stvari - otpad kokainske baze)
- vanilij secer
- amonijak

Pomjesaj sve to skupa i przi dok ne dobijes kamenje koje se onda pusi. Covjek koji je to izmislio trazio je nacin kako iskoristiti taj otpad.

Izuzetno stetna droga. Znajuci ovo gore covjeka odbija i sama pomisao da to proba.

Ja ne znam sta se svi idete pravit kemicari. Kokainska baza i kokain je jedno te isto. Baza samo označava da je to ionizirani oblik. Sta ti znaci otpad kokainske baze? A kad se radi crack onda se oslobadja cista kokainska baza koja onda lakse prolazi kroz membrane. Sve alkaloidne droge dolaze u obliku spojeva sa solima, tako da ni morfin nije morfin nego morfin sulfat.


Zadnja izmjena: pcelica; uto apr 25, 2006 6:52 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 11:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Ja sam za vrijeme studija eksperimentirala s drogom.
To mi je najdraže razdoblje u životu.
Naravno moraju se poštivati neka pravila.

Aragorn slažem se s tobom,ne treba probati heroin ,on vam uzme dušu.

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 11:40 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Isto vrijedi i za kokain"Anđeo smrti".( Drago Plečko napisao dobru knigu o drogama )
I trava može uzrokovati ovisnost,pa kad se nema onda se motaju ostaci :granćice i špice.( šta to smrdi!!!)
Neke stvari je dobro probati .( speed,trava ,hašiš,mdma,lsd)
Neke stvari je bolje ne znati.(heroin ,kokain)
Naime ,ja sam dobila želju da isprobam ove stvari nakon predavanja o drogama na specijalnoj pedagogiji.
Ispit sam položila ,lekcija naučena .

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 1:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Marin, ovu tvoju rečenicu : "Naime ,ja sam dobila želju da isprobam ove stvari nakon predavanja o drogama na specijalnoj pedagogiji. ", trebalo bi poslati u ministarstvo, mada sumnjam da i sami nisu svjesni te činjenice.
Mnogi moji kolege, koji zajedno sa mnom godinama prate propagandu protiv droge, tvrdimo da ta porpaganda ima suprotan efekt, te da po svojim učincima na određene skupine, to nije propaganda protiv, nego reklama ZA drogu.
Ne vjerujem da oni koji to "odozgo" vide ne znaju ništa o tim efektima, pa se pitam koji fucking shit rade ti ljudi. Ako ne vide, onda se pitam u kakvoj to magli žive.

I..da droga proširuje svijest i donosi neki napredak i blagostanje duše i tijela, onak, ne vjerujem da bi mafija u sprezi s državnim vlastima vodila igru. Što kažete?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 2:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Sve je to stvar volje , ako imaš jaku volju isčupat ćeš se iz svake ovisnosti
Ali ipak bolje ne previše experimentirat .

Nisam nikad probao Heroin ili tabletice , Lsd i slično , niti neću .

Ono što je bilo bilo je , žestica , trava, haš i to je sve :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 2:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Kokain je droga koja je raširena među pripadnicima društvenih slojeva (klasa) za koje na prvi pogled nikad ne biste pomislili da su ovisnici, jer po svom obrazovanju, zaradi, društvenom i socijalnom statusu ne spadaju u sliku koju obično imamo o narkićima kao o mršavim i ispijenim jadnicima, neurednim osobama, koje pate od stalne besparice, nezaposlenima, neoženjenima, razdrapanima koji se vuku po mračnim mjestima...NAprotiv, često su to uglađeni i visokopozicionirani članovi društvenog vrha, pa se često čuje da je koka droga elite, a elita se brine da održi svoj položaj pa dobro skriva svoje "male slabosti". Da se ne shvati pogrešno, nisu svi društveno uspješni ljudi ovisnici o kokainu, ali ako jesu ovisnici o drogama, onda je to najčešće koka.


Simptomi:

Nesanica,
smanjenje seksualne potencije i libida,
poremećaji ponašanja i poremećaji ličnosti,
neobjašnjivi izljevi bijesa i euforično dobrog raspoloženja koji se dramatično izmjenjuju bez neke logike, tako da osoba postaje teška za komunikaciju svojoj okolini, a često i nasilna,
paranoja (kad osoba umišlja da su svi protvi nje, da je sve što joj se zbiva proizvod neke urote protiv nje, pa stalno nekog provjerava, prati, sumnjiči, optužuje),
nesavladiva potreba za velikim količinama slatke hrane,
poremećaji u hranjenju (bulimija=periodi prežderavanja kojem slijedi namjerno izazivanje povraćanja, i periodi ne uzimanja nikakve hrane)
nekontrolirano tresenje ruku,
drhtavica
iznenadni izljevi obilnog znojenja
valovi vrućine
teškoće s disanjem i lupanjem srca,
poremećaji u mišljenju i donošenju odluka, tj. nestrpljivost u zadovoljavanju protreba i želja, te posljedično tome, donošenje i ostvarivanje ishitrenih i nepromišljenih odluka (moglo bi se reći da osoba donosi glupe odluke, da oglupavi)


Možete li zamisliti kombinaciju kokainske krize i psihopatskog karaktera, ili kako mi to zovemo OPS-a, iliti narcističkog poremećaja ličnosti? E..bolje nemojte ni zamišljati... :(



I još, nešto teorije skinute s gradskog portala grada Karlovca, gdje se može naći velik broj podataka, ako nekog zanima...



Kako nastaju efekti kokaina?

Brojna istraživanja su pokrenuta da bi se otkrio način na koji kokain stvara prijatne efekte, kao i razlog zbog čega je toliko adiktivan. On svoje efekte stvara u strukturama koje su duboko u mozgu. Naučnici su otkrili dijelove mozga koji, kada su stimulirani, stvaraju osjećanje zadovoljstva. Ispitivanja vršena na životinjama su pokazala da sve vrste ugodnih podražaja, kao što su hrana, voda, sex i različite ilegalne droge, intenziviraju aktivnost u ovom dijelu mozga.

Kokain u mozgu - u normalnom procesu komunikacije, neuron otpušta dopamin u sinapsu, gdje se veže za dopaminske receptore na susjednom neuronu. Obično se dopamin reciklira nazad u prenosni neuron pomoću specijaliziranog proteina koji se zove dopaminski prenosnik. Ako je kokain prisutan, on se zakači za dopaminski prenosnik i blokira uobičajeni proces recikliranja što rezultira nakupljanjem dopamina u sinapsi, a to doprinosi stvaranju ugodnih efekata kokaina.


U normalnim uslovima neuron otpušta dopamin u sinapsu (mali prostor između dva neurona) gdje se on veže za posebne proteine (koji se zovu dopaminski receptori) koji se nalaze na susjednom neuronu, šaljući signale tom neuronu. Droge koje se zloupotrebljavaju ometaju proces komunikacije između neurona. Naprimjer, naučnici su otkrili da kokain blokira odlazak dopamina iz sinapse, što uzrokuje nakupljanje dopamina. Ove nakupine dopamina konstantno stimulišu prijemne neurone, što vjerovatno stvara euforiju o kojoj obično govore korisnici kokaina.

Kako se zloupotreba kokaina nastavlja, tako se razvija tolerancija. To znači da su potrebne veće doze i češće konzumiranje kokaina kako bi mozak proizveo isti nivo zadovoljstva kao i kod prvog uzimanja. Novija istraživanja su pokazala da, tokom perioda apstinencije od upotrebe kokaina, sjećanja na euforiju izazvanu kokainom ili izloženost dešavanjima vezanim za upotrebu droga, može izazvati ogromnu žudnju i recidiv, čak i nakon dugog perioda apstinencije.

Koji su kratkoročni efekti kokaina?

Kratkoročni efekti kokaina
Povećana energija
Smanjen apetit
Mentalna budnost
Ubrzan srčani ritam i povišen krvni pritisak
Suženi krvni sudovi
Povišena temperatura
Proširene zjenice
Efekti kokaina se javljaju gotovo odmah po uzimanju jedne doze i nestaju nakon nekoliko minuta ili sati. Uzet u malim količinama (do 100 mg) kokain obično kod korisnika stvara osjećaj euforije, energičnosti, govorljivosti i dolazi do promjena u percepciji. Može se, također, privremeno smanjiti potreba za hranom i spavanjem. Neki korisnici smatraju da im droga pomaže pri bržem izvođenju jednostavnih psihičkih i intelektualnih zadataka, dok drugi mogu iskusiti suprotne efekte.

Dužina trajanja euforičnih efekata koje stvara kokain zavisi od načina unošenja droge u organizam.Što je brža apsorpcija, to je euforija intenzivnija. Također, što je brža apsorpcija, to je kraće trajanje osjećanja opijenosti. Nakon ušmrkavanja, euforija relativno sporo počinje, ali može trajati 15 do 30 minuta, dok kod pušenja traje od 5 do 10 minuta.

Kratkoročni fizički efekti kokaina uključuju sužavanje krvnih sudova, proširene zjenice, ubrzano kucanje srca, povišenu temperaturu i krvni pritisak. Veće količine kokaina (nekoliko stotina miligrama ili više) mogu intenzivirati korisnikovo osjećanje euforije, ali također mogu dovesti do bizarnog, nestaloženog i nasilnog ponašanja. Ovi korisnici mogu osjetiti drhtavicu, vrtoglavicu, grčeve u mišićima, paranoju, ili, kod ponovljenog uzimanja, toksičnu reakciju sličnu onoj kod trovanja amfetaminima. Neki korisnici kokaina osjećaju nemir, razdražljivost i zabrinutost. U rijetkim situacijama može doći do iznenadne smrti nakon prvog uzimanja kokaina ili neočekivanih iznenadnih dešavanja nakon uzimanja droge. Kokainom izazvane smrti su rezultat prestanka rada srca ili napada za kojim slijedi prestanak rada respiratornog sistema.

Koji su dugoročni efekti uzimanja kokaina?

Dugoročni efekti kokaina
Ovisnost
Razdražljivost i promjene raspoloženja
Nemir
Paranoja
Slušne halucinacije
Kokain je veoma adiktivna droga. Nakon što prvi put proba kokain osoba će teško moći predvidjeti ili kontrolisati do kada će uzimati drogu. Smatra se da su stimulativni i adiktivni efekti kokaina rezultat njegove sposobnosti da ometa reapsorpciju dopamina od strane nervnih ćelija.

Može se razviti vidljiva tolerancija na kokain o kojoj mnogi ovisnici govore, a to znači da ne uspijevaju da ponovo dožive prijatne efekte koje su osjetili prvi put. Stoga će korisnici stalno povećavati doze da bi intenzivirali i produžili euforične efekte. Dok se prag toleracije za uzbuđenje povećava, korisnici mogu postati osjetljiviji na kokainske anestetičke i konvulzivne (izaziva grčeve) efekte, bez povećavanja količine uzete droge. Ova povećana osjetljivost može biti uzrok iznenadne smrti, nakon uzimanja relativno malih doza kokaina.

Ukoliko se droga uzima ponovno i u sve većim količinama može doći do
Kod:
stanja povećane razdražljivosti, nemira i paranoje. Ovo može rezultirati pravom paranoidno psihozom, gdje osoba gubi svaki k
ontakt sa stvarnošću i doživljava slušne halucinacije.

Koje medicinske komplikacije uzrokuje zloupotreba kokaina?

Velike medicinske komplikacije su vezane za upotrebu kokaina. Neke od najčešćih komplikacija su kardiovaskularni problemi koji uključuju aritmiju i srčani udar; zatim respiratorni problemi kao što su bol u prsima i prestanak disanja; neurološki problemi uključuju moždani udar i glavobolju; i stomačni problemi uključuju bolove u abdomenu i mučninu.

Upotreba kokaina je vezana uz različite bolesti srca.
Kod:
Ustanovljeno je da kokain izaziva haotičan srčani ritam, koji se zove ventrikularna fibrilacija; ubrzano kucanje srca i disanje; i povišen krvni pritisak i tjelesna temperatura. Fizički simptomi mogu biti i bolovi u prsima, mučnina, zamagljen vid, groznica, grčevi i koma.

Različiti načini uzimanja kokaina mogu izazvati različite nusefekte. Ako se, naprimjer, kokain ušmrkava
Kod:
može doći do gubitka čula mirisa, krvarenja iz nosa, otežanog gutanja, promuklosti, nadraženosti nazalnog septuma, što može dovesti do hroničnog zapaljenja, curenje iz nosa. Unošenje kokaina na usta može uzrokovati tešku crijevnu gangrenu praćenu smanjenim protokom krvi. A ukoliko osoba injicira kokain može imati tragove uboda, najčešće na nadlaktici. Intravenozni korisnici kokaina mogu imati alergijske reakcije, ili na drogu, ili na neke dodatke koji se nalaze u uličnom kokainu, što u težim slučajevima može dovesti do smrti. Kokain smanjuje potrebu za hranom, pa mnogi hronični korisnici kokaina izgube apetit, što dovodi do velikog gubitka na težini.
Medicinske posljedice zloupotrebe kokaina
Kardiovaskularni efekti

poremećen srčani ritam
srčani udari
Respiratorni efekti

bol u prsima
prestanak disanja
Neurološki efekti

udari
napadi i glavobolje
Stomačne komplikacije

bol u abdomenu
mučnina

Kod:
Istraživanjima se došlo do spoznaje da je opasno miješati kokain i alkohol. Kada se kombinuju ove dvije droge tijelo ih pretvara u cocaethylene. Efekti cocaethylenea traju duže i toksičniji su, nego svaka od ovih droga posebno.
Iako je potrebno još istraživanja, bitno je naglasiti da je mješavina kokaina i alkohola najčešća kombinacija droga koja rezultira smrću.

Da li su korisnici kokaina izloženi većem riziku da dobiju HIV/SIDU, hepatitis B i C?

Da. Korisnici kokaina, osobito oni koji ga injiciraju, spadaju u grupu koja je izložena velikom riziku da se zarazi HIV virusom i hepatitisom. Zapravo, zloupotreba ilegalnih droga, uključujući i crack kokain, predstavlja osnovni faktor rizika za dobijanje HIV virusa. Do širenja HIV virusa, među korisnicima droga, dolazi prilikom dijeljenja kontaminiranih igala i ostalog pribora. Virus se može prenijeti i indirektno, sa majke koja je HIV pozitivna, na dijete. To je veoma alarmantno, jer su u više od 60% slučajeva žene te koje imaju SIDU. Istraživanja su, također, pokazala da uzimanje droge može uticati na donošenje odluka, što može dovesti do seksa bez zaštite, zatim korisnici mogu između sebe dijeliti igle i pribor za injiciranje, te se prostituisati za drogu, bilo da se radi o ženama ili muškarcima.

I hepatitis C se, također, veoma brzo širi među korisnicima koji injiciraju drogu; procjenjuje se da među ovom populacijom ima od 65% do 90%. Još uvijek ne postoji vakcina protiv hepatitisa C, a liječenje je skupo, često neefikasno i može imati teške nuspojave.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 9:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Temeljito ,bravo!
Jedna od "recimo pozitivnih "karakteristika kokaina je : moć govora ,euforične rasprave,samouvjerenost, uvjerenost u ispravnost ciljeva,otvorenost bez treme i srama.

Ma gle čuda,nemaju li ove karakteristike i neki političari,ma je ????!!!!!

(Slušaju tako baba i dido iz svoje fotelje političku emisiju.
"Jest pametan ovi naš",kaza dido."Načitano ti je to dido moj,svašta ti on znade. Bog ga pomilova,ja ću za njeg glasati.)

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 9:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Arwen dor
,što se tiće predavanja,ja mislim da oni tog nisu svjesni
(bar ne ovi naši -sitne ribe).
Mi i tako sve preuzimamo sa zapada.Oni glavni to dobro znaju.
Nema boljeg načina da nekog zainteresiraš na nešto od zabrane toga
( Eva,jabuka, alkohol ,prohibicija)
Ja to sad djeci prezentiram na slikovit način.
Kad probaš drogu zatvaraš sebe u kavez i ne možeš van,nema kljuća.
Ne prićam baš puno o efektima ,bar ne o onim dobrim.

Isto tako opisujem ovisnost o cigaretama
(iako i sama pušim 5-6 cigareta na dan).
Na djecu ovo ostavlja snažan dojam,pa oni počmu opradavati svoje roditelje.
Moj tata ne puši puno ,mama se misli ostaviti i sl.
Kažem im da ne osuđuju roditelje jer oni nisu znali da su cigarete štetne.
Zanimljivo?
Što kažete o ovoj metodi ?Jel još tko radi u školi?

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 107 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz