Sada je: sub apr 27, 2024 6:48 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost itd.
PostPostano: čet mar 29, 2012 6:31 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 28, 2009 12:09 pm
Postovi: 10
Sta je to PSTEC terapija?

PSTEC je otkrio i razvio Britanac Tim Phizackerley. Tim je pre svega hipnoterapeut ali je pre toga radio i u informatickoj tehnologiji, u oblasti vestacke inteligencije.

Tim je bio svestan cinjenice da je ljudski um produkt evolucionih procesa i da u njegovom srcu lezi organski kompjuter.

Jedna stvar koju svi kompjuteri imaju zajednicku je da ih pokrecu programi. Dok je Tim kopao dublje u mehanizme hipnoze, prepoznao je odredjene stvari o interakciji izmedju svesnog i podsvesnog uma za koje je verovao da mogu otvoriti vrata za bukvalno reprogramiranje podsvesnog ljudskog "kompjutera" na nove i inovativne nacine.

U njegovom radu sa klijentima bio je vrlo sistematican u nalazenju solucija koje su efikasne koliko je god moguce. Da bi to ostvario shvatio je da je potrebno razumeti nacine kojima ljudi formiraju koncepte i procesuiraju informacije.

Rezultat toga je bio da je nakon mnogo godina rada razvio sofisticirani model ljudskog uma i takodje nacine na koje ljudski um procesuira i povezuje informacije. Tim je poceo da primenjuje ono sto je znao o vestackoj inteligenciji i kompjuterskom programiranju i radom sa klijentima da bi razresio njihove probleme.

Osnovni PSTEC sistem je jedinstveni interaktivni audio od 11 minuta koji se moze pustiti bilo kome da bi se razresio gotovo svaki problem koji je u vezi sa nezeljenim osecanjima ili raspolozenjima.

Mada to moze zvucati neverovatno, PSTEC je opisan kao nacin na koji je moguce na najbrzi nacin i najefikasnije neutralisati problem sa emocijama, koji je ikad kreiran.

Na isti nacin na koji je Gary Craig, koji je razvio EFT (Emotional Freedom Technique), rekao: "Isprobaj na bilo cemu!", PSTEC moze biti koriscen uspesno za siroku lepezu primena za probleme sa anksioznoscu, fobije, pa sve do rada na gubljenju tezine. U sustini, moze biti koriscen za bilo koji emocionalni problem koji zelite da resite.

Ako zelite da download-ujete bazicni PSTEC audio i isprobate ga, kliknite ovde:
http://www.pstec.org/selfhelp.php

Sledi kratka lista nekih od problema koji mogu uspesno biti tretirani sa PSTEC-om:

1. stres
2. anksioznost
3. problemi sa emocionalnim vezama
4. bes i ljutnja
5. fobije
6. nisko samopouzdanje
7. nerazresena tuga
8. postraumatski stres
9. depresija
10. nocne more
11. panicni napadi
12. posledice zlostavljanja
13. opsesije
14. poroci
15. kompulzivno ponasanje
16. mrznja prema samom sebi
17. krivica i ljubomora
18. poremecaji u ishrani ukljucujuci bulimiju
itd.

Kako se radi PSTEC?

Slusate mp3 audio na kojem se cuje lupkanje (odnosno klikovi), a vi istovremeno u ritmu tapkate vasim prstima dok razmisljate o nekom negativnom dogadjaju koji je okidac za anksioznost, fobiju itd. Dok ovo radite, primeticete kako se intenzitet negativne emocije postepeno smanjuje. Nakon zavrsetka, ako je potrebno, ponovite slusanje citave audio trake onoliko puta koliko je potrebno da se negativna emocija potpuno "obrise".

Gde mogu da dobijem taj besplatni mp3 audio?

Otidjite na sajt http://www.pstec.org i tamo ostavite svoju email adresu. Dobicete email u kojem ce vam poslati ovaj URL:
http://www.pstec.org/instructions.php
(Mozete otici i direktno na gornju adresu.)
Kliknite na link gde pise pstec.zip i downloadujte taj zip fajl. Raspakujte ga i u njemu cete naci 6 mp3 fajlova. Poslusajte prvo PSTECInstructions.mp3 sa uputstvima a zatim pokrenite PSTECClickTrack01.mp3. Preporucljivo je da ovaj mp3 audio slusate sa slusalicama na usima a ne sa zvucnika vaseg kompjutera.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: čet mar 29, 2012 9:09 am 
Susret s mogućnostima zaranjanja u ne-svijest korištenjem hipnotičkih indukcija kao vrlo učinkovitih i predvidljivih načina za to mnogi su primijetili da postoje obrasci ponašanja slični kompjuterskim programima i temeljeći često isključivo svoja zapažanja na tom pronalasku nude različite ®evolucionarne metode. Izgleda da je Phizackerley jedan od njih pa se rado poziva na (njegovo podebljanje):
Citat:
[...] različiti postojeći i dobro istraženi psihološki principi.

Ovakva izjava nalikuje mi tvrdnji da je npr. "Jupiter dobro istražen planet" jer su čak x svemirskih modula prošli pored njega i skenirala ga u HD koloru.

U svom "Kako to radi?" tekstu poziva se npr. na Pavlova začetnika onoga što se kasnije nazvalo bihaviorizam (i koji uvelike definira današnju psihološku znanost - znanost o psihi, duši, za koju je duša danas samo arhaičan naziv za "dobrostanje") i dosege NLP-a (Neuro-lingvističkog programiranja).

Dakle, PSTEC kao i većina bihaviorističkih metoda nema razloga da ne pomogne u "poremećajima" povezanih za životinjske aspekte ljudskog bića, gdje se može jedan naučeni i nekoristan obrazac ponašanja (program) zamijeniti drugim korisnim obrascem. Tu PSTEC kao i ostali prvijenci današnje psihologije završavaju jer ne uzimaju u obzir da je čovjek puno više od "human animal", što uključuje komponentu duše i sadržaje koje je duša često donijela sa sobom iz prošlih egzistencija. Tako na PSTEC listi simptoma nećete vidjeti stvarno rješavanje problema poput "moj odnos prema novcu", "intimni odnosi", "frigidnost/impotencija" i tome slično jer takvi problemi ne dolaze iz kompleksa životinjskih uvjetovanosti: životinja ne treba zarađivati/trošiti novac, životinja nema bračnih problema ili se uspjela spariti ili ne.

Phizackerley (kao što to Pavlov vjerojatno nikada nije shvatio) ne zna da se eksperimenti na psima i bebama (koje u prvih nekoliko godina imaju drugačiju konfiguraciju onoga što on podrazumijeva pod "um") ne mogu jednostavno i nekritički prenijeti na ljudsko biće u starijoj dobi.

Isto tako striktno kompjuterski govoreći: neželjeni "sistemski" program/servis u pozadini (backgroundu) koji vam stalno izbacuje neki neželjeni rezultat na ekran ako ne znate kako ga i smijete li ga pobrisati možete instruirati da umjesto na ekran svoj rezultat baca npr. negdje gdje to nećete vidjeti (/null device) što će davati dobar dojam da taj program više ne troši procesorsko vrijeme ili možete čak i pronaći i startati novi program koji će čim se neželjeni rezultat pojavi na ekranu to što se pojavilo pobrisati tako da ćete i opet imati iluziju da je problem riješen. Reprogramiranje nije isto što i stvarno brisanje s razumijevanjem posljedica na ostatak sistema (mogao bi to nazvati deprogramiranje).

Za kraj reći da PSTEC kao i recimo većina CBT (kognitivno-bihaviorističkih terapija) mogu izliječiti PTSD ne zna o čemu priča. PTSD je trauma koja često ima dobru podlogu kod određenih osoba zbog čega se događa. Da to nije tako ne bi se događalo da kada više (nepsihopatskih) ljudi bude u istoj nesretnoj situaciji da se kod nekih pojave simptomi onoga što se smatra PTSD, a kod nekih ne. PTSD se ne može izliječiti promjenom ponašanja ili reprogramiranjem sadržaja koja će osobu osloboditi od impulsa koji će se vraćati u izvor traume. To je isto kao reći da će takva terapija izliječiti shizofrenu osobu: možda i hoće ako promijenimo definiciju riječi izlječenje pa onda naučen obrazac šutnje o tzv. psihotičkim sadržajima shizofrene osobe i ne reagiranja na iste nazovemo izlječenje umjesto prestanka pojavljivanja nepozvanih sadržaja. Napraviti nekog "za društvo podnošljivim" je prije kontrola štete nego izlječenje.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: pon apr 02, 2012 9:58 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 28, 2009 12:09 pm
Postovi: 10
prasimix je napisao/la:
Susret s mogućnostima zaranjanja u ne-svijest korištenjem hipnotičkih indukcija kao vrlo učinkovitih i predvidljivih načina za to mnogi su primijetili da postoje obrasci ponašanja slični kompjuterskim programima i temeljeći često isključivo svoja zapažanja na tom pronalasku nude različite ®evolucionarne metode. Izgleda da je Phizackerley jedan od njih pa se rado poziva na (njegovo podebljanje):
Citat:
[...] različiti postojeći i dobro istraženi psihološki principi.

Ovakva izjava nalikuje mi tvrdnji da je npr. "Jupiter dobro istražen planet" jer su čak x svemirskih modula prošli pored njega i skenirala ga u HD koloru.

U svom "Kako to radi?" tekstu poziva se npr. na Pavlova začetnika onoga što se kasnije nazvalo bihaviorizam (i koji uvelike definira današnju psihološku znanost - znanost o psihi, duši, za koju je duša danas samo arhaičan naziv za "dobrostanje") i dosege NLP-a (Neuro-lingvističkog programiranja).

Dakle, PSTEC kao i većina bihaviorističkih metoda nema razloga da ne pomogne u "poremećajima" povezanih za životinjske aspekte ljudskog bića, gdje se može jedan naučeni i nekoristan obrazac ponašanja (program) zamijeniti drugim korisnim obrascem. Tu PSTEC kao i ostali prvijenci današnje psihologije završavaju jer ne uzimaju u obzir da je čovjek puno više od "human animal", što uključuje komponentu duše i sadržaje koje je duša često donijela sa sobom iz prošlih egzistencija. Tako na PSTEC listi simptoma nećete vidjeti stvarno rješavanje problema poput "moj odnos prema novcu", "intimni odnosi", "frigidnost/impotencija" i tome slično jer takvi problemi ne dolaze iz kompleksa životinjskih uvjetovanosti: životinja ne treba zarađivati/trošiti novac, životinja nema bračnih problema ili se uspjela spariti ili ne.

Phizackerley (kao što to Pavlov vjerojatno nikada nije shvatio) ne zna da se eksperimenti na psima i bebama (koje u prvih nekoliko godina imaju drugačiju konfiguraciju onoga što on podrazumijeva pod "um") ne mogu jednostavno i nekritički prenijeti na ljudsko biće u starijoj dobi.

Isto tako striktno kompjuterski govoreći: neželjeni "sistemski" program/servis u pozadini (backgroundu) koji vam stalno izbacuje neki neželjeni rezultat na ekran ako ne znate kako ga i smijete li ga pobrisati možete instruirati da umjesto na ekran svoj rezultat baca npr. negdje gdje to nećete vidjeti (/null device) što će davati dobar dojam da taj program više ne troši procesorsko vrijeme ili možete čak i pronaći i startati novi program koji će čim se neželjeni rezultat pojavi na ekranu to što se pojavilo pobrisati tako da ćete i opet imati iluziju da je problem riješen. Reprogramiranje nije isto što i stvarno brisanje s razumijevanjem posljedica na ostatak sistema (mogao bi to nazvati deprogramiranje).

Za kraj reći da PSTEC kao i recimo većina CBT (kognitivno-bihaviorističkih terapija) mogu izliječiti PTSD ne zna o čemu priča. PTSD je trauma koja često ima dobru podlogu kod određenih osoba zbog čega se događa. Da to nije tako ne bi se događalo da kada više (nepsihopatskih) ljudi bude u istoj nesretnoj situaciji da se kod nekih pojave simptomi onoga što se smatra PTSD, a kod nekih ne. PTSD se ne može izliječiti promjenom ponašanja ili reprogramiranjem sadržaja koja će osobu osloboditi od impulsa koji će se vraćati u izvor traume. To je isto kao reći da će takva terapija izliječiti shizofrenu osobu: možda i hoće ako promijenimo definiciju riječi izlječenje pa onda naučen obrazac šutnje o tzv. psihotičkim sadržajima shizofrene osobe i ne reagiranja na iste nazovemo izlječenje umjesto prestanka pojavljivanja nepozvanih sadržaja. Napraviti nekog "za društvo podnošljivim" je prije kontrola štete nego izlječenje.

Ma gluposti! PSTEC zaista deluje i bas me briga za tvoje filozofiranje. Uostalom, na pstec.org sajtu ima toliko mnogo pozitivnih svedocanstava (audio!) da je besmisleno bilo sta raspravljati sa tobom. Meni je vec mnogo pomoglo i prosto nijedan drugi metod nije ni blizu ovom. Mislim tu na EFT i slicne. Uopste me ne interesuje teoretisanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: uto apr 03, 2012 11:56 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 17, 2011 10:17 pm
Postovi: 15
Evo ja sam imam puno benefita od thought field therapy - e. Ja je koristim u svrhu pozitivnog razmišljanja i danas se osjećem nevjerojatno. Ako se i dogodi nešto negativno samo koristim ovu tehniku koja praktićki uništi sinapse u mozgu zadužene za tu negativnu emociju ili lošu naviku.

Thought field therapy je nevjerojatno moćna i opsežih je razmjera primjene. (informiraću se ja i o PSTEC terapiji).
Thought field therapy može se koristiti kod svih vrsta fobija uključujući PTSP, loših navika kao što je pušenje, lažna glad, lažni umor i bla bla :roll:

Zapravo sam ja tija dati link pa da puno ne pizdimo :twisted: nego da sami provate. E.

http://www.tapping.com/videos.html
:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: sri apr 04, 2012 7:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 18, 2008 1:03 pm
Postovi: 269
PSTEC audio 1 i 2 - da li se treba cuti glas ili sam skinuo krive fileove?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: sub apr 21, 2012 4:19 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 28, 2009 12:09 pm
Postovi: 10
Potrebno je znanje engleskog jezika!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: pet maj 04, 2012 6:11 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 28, 2009 12:09 pm
Postovi: 10
zrinski je napisao/la:
Evo ja sam imam puno benefita od thought field therapy - e. Ja je koristim u svrhu pozitivnog razmišljanja i danas se osjećem nevjerojatno. Ako se i dogodi nešto negativno samo koristim ovu tehniku koja praktićki uništi sinapse u mozgu zadužene za tu negativnu emociju ili lošu naviku.

Thought field therapy je nevjerojatno moćna i opsežih je razmjera primjene. (informiraću se ja i o PSTEC terapiji).
Thought field therapy može se koristiti kod svih vrsta fobija uključujući PTSP, loših navika kao što je pušenje, lažna glad, lažni umor i bla bla :roll:

Zapravo sam ja tija dati link pa da puno ne pizdimo :twisted: nego da sami provate. E.

http://www.tapping.com/videos.html
:love3:

Pogledao sam taj link i potrazio malo o thought field therapy (TFT). Saznao sam da je EFT evoluirao iz TFT-a, a PSTEC je mnogo efikasniji od EFT-a i NLP-a. Za one koje zanima kako PSTEC funkcionise, saznao sam da koristi "pattern interrupts, anchors and suggestion".

Eto, mada mene to ne zanima mnogo, posto je PSTEC toliko efikasan da je prosto neverovatno kako moze brzo da izbrise negativne emocije. Recimo sa EFT-om je potrebno mnooogo vise vremena ali je problem u tome da se posle izvesnog vremena ta negativna emocija vraca. Dok je sa PSTEC-om brisanje negativne emocije trajno!

Postoje i druge mogucnosti PSTEC-a, kao sto je "PSTEC Positive" uz ciju pomoc je navodno moguce izmeniti negativna uverenja, ali se to vec placa. Dok je bazicni PSTEC potpuno besplatan.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: pet maj 04, 2012 1:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Da li se osim brisanja negativnih emocija - one i shvaćaju/prepoznaju? Jer to može biti uzrok recidiva. A ako se samo obrišu - znači da su reprogramirane - no koliko je iz tog načina čovjek naučio? Sve one imaju negdje uzrok - negativna emocija je samo njegov simptom!

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: pet maj 04, 2012 6:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 23, 2009 11:18 pm
Postovi: 650
Qwerty je napisao/la:
Ma gluposti! PSTEC zaista deluje i bas me briga za tvoje filozofiranje. Uostalom, na pstec.org sajtu ima toliko mnogo pozitivnih svedocanstava (audio!) da je besmisleno bilo sta raspravljati sa tobom. Meni je vec mnogo pomoglo i prosto nijedan drugi metod nije ni blizu ovom. Mislim tu na EFT i slicne. Uopste me ne interesuje teoretisanje.

:rofl
FUCK, YEAH!

kakav li si tek ugodan i inteligentan tip bio prije PSTECa?! :D

sretno s lupkanjem! :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: sub maj 12, 2012 5:03 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 28, 2009 12:09 pm
Postovi: 10
alf je napisao/la:
Da li se osim brisanja negativnih emocija - one i shvaćaju/prepoznaju? Jer to može biti uzrok recidiva. A ako se samo obrišu - znači da su reprogramirane - no koliko je iz tog načina čovjek naučio? Sve one imaju negdje uzrok - negativna emocija je samo njegov simptom!

Alf :blob:

Zasto mislis da mozak funkcionise bas na taj nacin? Jedno je teorija a praksa je nesto sasvim drugo. Evo, na primer, jedna njegova sasvim drugacija tehnika, a zove se PSTEC cascade release:

Pacijent ima strah od letenja koji je izazvan nekim
dogadjajem u proslosti, u detinjstvu. Terapeut moze regresijom u
hipnozi da dodje do vremena pre tog dogadjaja i tada pacijent ne oseca
strah. Dakle, taj dogadjaj iz proslosti koji uzrokuje strah od letenja
ima "time stamp" ili "time marker" (vremenski marker) u podsvesti.
Onda hipnoterapeut jednostavno "pomeri" marker tog neprijatnog dogadjaja
daleko u buducnost, recimo unapred za 50 ili 75 godina i pacijent vise nema
strah od letenja u sadasnjosti!

Ovo je savrseno logicno. Ali, ipak, kako Tim kaze:
"For most issues the free click tracks will produce a faster and easier result..."
Dakle, obicno PSTEC tapkanje koje ne izgleda logicno kao PSTEC cascade release ce proizvesti lakse i brze rezultate!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: ned maj 13, 2012 6:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Ništa ja ne mislim! Samo ti vozi dalje..... :glasses7:

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: sub jun 02, 2012 4:48 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jun 02, 2012 4:44 am
Postovi: 2
Kao sto ovde pise:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=123044&page=96

"ne brisu se negativna osecanja nego kidaju veze koje izazivaju reakciju".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PSTEC terapeutski sistem leci fobije, PTSD, anksioznost
PostPostano: pon jun 18, 2012 1:33 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jun 02, 2012 4:44 am
Postovi: 2
prasimix je napisao/la:
Dakle, PSTEC kao i većina bihaviorističkih metoda nema razloga da ne pomogne u "poremećajima" povezanih za životinjske aspekte ljudskog bića, gdje se može jedan naučeni i nekoristan obrazac ponašanja (program) zamijeniti drugim korisnim obrascem. Tu PSTEC kao i ostali prvijenci današnje psihologije završavaju jer ne uzimaju u obzir da je čovjek puno više od "human animal", što uključuje komponentu duše i sadržaje koje je duša često donijela sa sobom iz prošlih egzistencija. Tako na PSTEC listi simptoma nećete vidjeti stvarno rješavanje problema poput "moj odnos prema novcu", "intimni odnosi", "frigidnost/impotencija" i tome slično jer takvi problemi ne dolaze iz kompleksa životinjskih uvjetovanosti: životinja ne treba zarađivati/trošiti novac, životinja nema bračnih problema ili se uspjela spariti ili ne.

Phizackerley (kao što to Pavlov vjerojatno nikada nije shvatio) ne zna da se eksperimenti na psima i bebama (koje u prvih nekoliko godina imaju drugačiju konfiguraciju onoga što on podrazumijeva pod "um") ne mogu jednostavno i nekritički prenijeti na ljudsko biće u starijoj dobi.

Na njihovom forumu:
http://pstecforum.com/pf/forum/
...izmedju ostalog ima deo "Relationships and Rejection".

Vidim takodje da spominjes "prosle egzistencije", pa sam zakljucio da je ovo forum na kome se neguje sharlatanstvo. Tako da samo gubim vreme ovde...

prasimix je napisao/la:
Za kraj reći da PSTEC kao i recimo većina CBT (kognitivno-bihaviorističkih terapija) mogu izliječiti PTSD ne zna o čemu priča. PTSD je trauma koja često ima dobru podlogu kod određenih osoba zbog čega se događa. Da to nije tako ne bi se događalo da kada više (nepsihopatskih) ljudi bude u istoj nesretnoj situaciji da se kod nekih pojave simptomi onoga što se smatra PTSD, a kod nekih ne. PTSD se ne može izliječiti promjenom ponašanja ili reprogramiranjem sadržaja koja će osobu osloboditi od impulsa koji će se vraćati u izvor traume. To je isto kao reći da će takva terapija izliječiti shizofrenu osobu: možda i hoće ako promijenimo definiciju riječi izlječenje pa onda naučen obrazac šutnje o tzv. psihotičkim sadržajima shizofrene osobe i ne reagiranja na iste nazovemo izlječenje umjesto prestanka pojavljivanja nepozvanih sadržaja. Napraviti nekog "za društvo podnošljivim" je prije kontrola štete nego izlječenje.

Ovde covek govori o PTSD-u, pa poslusaj:
http://pstecaudiosource.org/temp/857/ps ... ckley-pstd


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 111 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz