Sada je: ned apr 28, 2024 8:12 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 286 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: sub jan 01, 2011 4:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
neznam da li okaceno

Albert Einstein

Citat:
Uvijek sam jeo životinjsko meso sa posljedicom osje?aja krivnje.

Živim bez mesa, bez ribe, ali osje?am se vrlo dobro zbog toga. Uvijek mi se ?inilo kako se ?ovjek nije rodio kao mesožder.

Ništa ne?e toliko unaprijediti ljudsko zdravlje i pove?ati šanse za opstanak na Zemlji kao evolucija prema vegetarijanskoj prehrani.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: uto maj 10, 2011 8:25 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned maj 08, 2011 6:35 pm
Postovi: 12
Ovo je vrlo zanimljiva tema. Premda sam i sam O krvne grupe što će reći lovac - kojima je meso glavna namirnica vjerujem kako vegetarijanstvo blagotvorno utjeće na organizam pa tome u prilog pastam relativno novu američku studiju o prehrani

CHICAGO - New research on vegetables and aging gives mothers another reason to say "I told you so." It found that eating vegetables appears to help keep the brain young and may slow the mental decline sometimes associated with growing old.
On measures of mental sharpness, older people who ate more than two servings of vegetables daily appeared about five years younger at the end of the six-year study than those who ate few or no vegetables.
The research in almost 2,000 Chicago-area men and women doesn't prove that vegetables reduce mental decline, but it adds to mounting evidence pointing in that direction. The findings also echo previous research in women only.
Green leafy vegetables including spinach, kale and collards appeared to be the most beneficial. The researchers said that may be because they contain healthy amounts of vitamin E, an antioxidant that is believed to help fight chemicals produced by the body that can damage cells.
Vegetables generally contain more vitamin E than fruits, which were not linked with slowed mental decline in the study. Vegetables also are often eaten with healthy fats such as salad oils, which help the body absorb vitamin E and other antioxidants, said lead author Martha Clare Morris, a researcher at the Rush Institute for Healthy Aging at Chicago's Rush University Medical Center.
The fats from healthy oils can help keep cholesterol low and arteries clear, which both contribute to brain health.
The study was published in this week's issue of the journal Neurology and funded with grants from the National Institute on Aging.
"This is a sound paper and contributes to our understanding of cognitive decline," said Dr. Meir Stampfer of Harvard's School of Public Health.
"The findings specific for vegetables and not fruit add further credibility that this is not simply a marker of a more healthful lifestyle," said Stampfer, who was not involved in the research.
The research involved 1,946 people aged 65 and older who filled out questionnaires about their eating habits. A vegetable serving equaled about a half-cup chopped or one cup if the vegetable was a raw leafy green like spinach.
They also had mental function tests three times over about six years; about 60 percent of the study volunteers were black.
The tests included measures of short-term and delayed memory, which asked these older people to recall elements of a story that had just been read to them. The participants also were given a flashcard-like exercise using symbols and numbers.
Overall, people did gradually worse on these tests over time, but those who ate more than two vegetable servings a day had about 40 percent less mental decline than those who ate few or no vegetables. Their test results resembled what would be expected in people about five years younger, Morris said,
High IQ link to being vegetarian

Vegetarianism has been linked to better heart health
Intelligent children are more likely to become vegetarians later in life, a study says.
A Southampton University team found those who were vegetarian by 30 had recorded five IQ points more on average at the age of 10.
Researchers said it could explain why people with higher IQ were healthier as a vegetarian diet was linked to lower heart disease and obesity rates.
The study of 8,179 was reported in the British Medical Journal.
Twenty years after the IQ tests were carried out in 1970, 366 of the participants said they were vegetarian - although more than 100 reported eating either fish or chicken.
Men who were vegetarian had an IQ score of 106, compared with 101 for non-vegetarians; while female vegetarians averaged 104, compared with 99 for non-vegetarians.

We've always known that vegetarianism is an intelligent, compassionate choice benefiting animals, people and the environment

Liz O'Neill, of The Vegetarian Society
There was no difference in IQ score between strict vegetarians and those who said they were vegetarian but who reported eating fish or chicken.
Researchers said the findings were partly related to better education and higher occupational social class, but it remained statistically significant after adjusting for these factors.
Vegetarians were more likely to be female, to be of higher occupational social class and to have higher academic or vocational qualifications than non-vegetarians.
However, these differences were not reflected in their annual income, which was similar to that of non-vegetarians.
Lead researcher Catharine Gale said: "The finding that children with greater intelligence are more likely to report being vegetarian as adults, together with the evidence on the potential benefits of a vegetarian diet on heart health, may help to explain why higher IQ in childhood or adolescence is linked with a reduced risk of coronary heart disease in adult life."
Intelligence
However, she added the link may be merely an example of many other lifestyle preferences that might be expected to vary with intelligence, such as choice of newspaper, but which may or may not have implications for health.
Liz O'Neill, of the Vegetarian Society, said: "We've always known that vegetarianism is an intelligent, compassionate choice benefiting animals, people and the environment.
"Now we've got the scientific evidence to prove it. Maybe that explains why many meat-reducers are keen to call themselves vegetarians when even they must know that vegetarians don't eat chicken, turkey or fish."
But Dr Frankie Phillips, of the British Dietetic Association, said: "It is like the chicken and the egg. Do people become vegetarian because they have a very high IQ or is it just that they tend to be more aware of health issues?"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: uto maj 10, 2011 8:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Mos' misliti, americka . . . :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: uto maj 10, 2011 10:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Olympic gold medal winner Carl Lewis describes how his best athletic performances came after he eliminated all animal products from his diet.


_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: ned maj 15, 2011 6:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: čet jun 30, 2011 4:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 16, 2010 10:38 pm
Postovi: 204
Jack987 je napisao/la:

Opet - točno. Samo vegeterijanska ishrana NIJE DOBRA za VEĆINU ljudi. Ne za SVE, nego VEĆINU. Prilagođeni smo i jednoj i drugoj hrani, i biljkama i mesu. Iskesi se i pogledaj u ogledalo. Da li vidiš 4 mesožderska zuba? I ostale biljožderske? ( koliko ih god neko imao... hehe ! ) Što zaključuješ? Zašto u svojim gubicama imamo ta 4 šiljasta, očnjaka? Da li je priroda tu pogriješila? Osobno mislim da priroda baš i ne griješi... koliko god to izgledalo iz nečije ograničene percepcije.

Dakle, ima ljudi koji ne jedu meso. Ok. Tako im paše. I oni su bliže frekvencijama za tranziciju. Ali - ne mora značiti da će ju i bezbolno proći. Isto tako ima i mesoždera. Svaki dan strada neki pajcek ( svinja ) radi toga... a ima i većina ljudi koji kombiniraju. Možda je omjer ipak u korist biljaka povoljniji ( možda nam zubi kažu nešto o tome )... tko zna?!

Usput, ovca je biljojed. Ima li ona zube koji su mesožderski? Medvjed ima, on je svežder, isto kao i čovjek. Ali, ovca jede isključivo samo biljke, pa ima li tko je provirio u zube koje ovce? Da nam kaže ovo...



a kakve zube ima gorila?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: čet jun 30, 2011 5:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Sve je stvar izbora, odrastao sam u kraju gdje se meso jede za doručak, ručak i večeru, meni osobno meso teško pada na želudac (valja zato što sam ga se već odvikao), nije baš da tu i tamo pojedem ribu ili komadić piletine baš kad nemam izbora, ali to je možda godišnje sve kad zbrojiš oko jednog kilograma što je zanemarivo.
Kad god imam priliku izbjegnem meso jer ako ga uzmem znam da će mi teško leći a tu je grižnja savjesti.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: pet jul 01, 2011 10:37 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Jedem sve što mi se sviđa nosu, no zadnjih 14 godina ne jedem meso, ni ribu, ni jaja, ni mlijeko (ne miriše fino). Sir samo povremeno kad se nema što drugo (van kuće), ali nikako ne mogu navečer jer mi je težak za želudac. No sve manje mi pašu gljive, soju ne jedem (osim ako nemam što drugo, van kuće), tofu vrlo rijetko (1-2x god.). Neko vrijeme mi je sejtan bio doživljaj, no sad više ne.

Ponekad, mi paše obični maslac (ne volim ghee) sa začinskim biljem, neslani.
A u zadnjh nekoliko mjeseci mi ne idu tjestenine, kruh, pizza.
Najradije jedem sirovo povrće i voće, osjećam da mi najviše odgovara kao i divlje bilje koje se na pijaci može ponekad u proljeći kupiti. Divlje bilje ima fenomenalnu energiju za razliku od uzgojenog. O organski uzgojenom povrću ovdje mogu samo sanjati ili naručiti s 10 različitih mjesta po HR što povremeno i napravim.

Sve u svemu, post me naučio da je čovjek ovisan o hrani kao o bilo kojem drugom sredstvu na koje se navuče. Cijeli svijet je opsjednut hranom (viškom ili manjkom).
Osobno, na hranu ne obraćam previše pozornosti kao nekad, slušam svoj organizam koliko je moguće.

Nekako, mislim da je namjerno stvorena opsesija hranom kako bi se mnoge agende mogle provoditi. Čovjeka koji se boji da će ostati bez hrane je lako držati na uzici. :evil3:

I hvala forumu na postojanju, jer tek kad napišem ili izgovorim misao tada imam zaokruženu cjelinu: intelekt-iskustvo-analiza-zaključak. Na žalost, nemam baš previše ravnopravnih sugovornika na metafizičke teme u blizini. :(
:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: ned jul 03, 2011 8:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Citat:
Na žalost, nemam baš previše ravnopravnih sugovornika na metafizičke teme u blizini. :(
:love3:


Samo načni temu i otvori topic pa da vidiš :thumbup:

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: ned jul 03, 2011 9:06 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Heh, ja sam shvatio da Lampa nema sugovornka u svojoj fizičkoj okolini... što je skoro "klasičan" slučaj većine nečijih okolina ( ali u zadnje vrijeme se rapidno smanjuje, hehe ).

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: pet jul 15, 2011 11:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
lampa dok sam cito posto pomislio sam jbte pa šta onda jedeš šta ovaj pametuje. al onda vidim, ubiti samo slusas organizam, veoma fin primjer prilagodjavanja organizma! svaka ti cast!

a sto se tice price, OPDovac uvijek ima sugovornika, bilo to učenika ili učitelja, jer se moraš davati, širiti znanje, kad zanje prosiris na druge osobe, moci ces pricati sa tim istim osobama.
a ucit o ovim stvarima mozes ucit i od ljudi koji nemaju nikakve veze za metafizikom i bilo cim povezanim na ovom forumu. JU DZAST HEV TO VOČ END LISEN!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: pet jul 15, 2011 3:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Judziin je napisao/la:
lampa dok sam cito posto pomislio sam jbte pa šta onda jedeš šta ovaj pametuje. al onda vidim, ubiti samo slusas organizam, veoma fin primjer prilagodjavanja organizma! svaka ti cast!

a sto se tice price, OPDovac uvijek ima sugovornika, bilo to učenika ili učitelja, jer se moraš davati, širiti znanje, kad zanje prosiris na druge osobe, moci ces pricati sa tim istim osobama.
a ucit o ovim stvarima mozes ucit i od ljudi koji nemaju nikakve veze za metafizikom i bilo cim povezanim na ovom forumu. JU DZAST HEV TO VOČ END LISEN!!!


E hvala ti Judziin, malo podrške uvijek dobro dođe.
Nažalost ne mogu reći da sam OPD, premda nastojim biti na toj trasi. Istina je da kroz dijeljenje rastemo i da možemo učiti/podučavati od svih koji su oko nas. No, postoji čežnja prema drugima-meni koji su poput mene. I poneko razočarenje se dogodi kad takvi ne shvaćaju svoju pravu prirodu. Tada mogu samo, dok radim na sebi, čekati da se osoba probudi. Neki se nikada ne probude. :cry: Kada se stvori kritična masa svijesti, stvari će ići brže, nadam se. :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: čet jul 21, 2011 1:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Neke stvari na koje treba pripaziti ako ste vegetarijanac:
http://www.net.hr/zdravlje/page/2010/01/08/0408006.html

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: pet okt 21, 2011 8:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto okt 28, 2008 2:28 pm
Postovi: 227
Lokacija: Koprivnica ㄟ㋛ㄏ
Vegetarijanstvo, veganstvo i životinjska prava :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: pet okt 28, 2011 1:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 31, 2011 12:03 pm
Postovi: 94
Gary Yourofsky je zakon. Stvarno se treba pogledat ovaj video. Zanimljiv je dok oprica, strastven i pun karizme! :love5:

_________________
“What a great thing for leaders that men do not think.”


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: sri dec 14, 2011 9:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 01, 2011 12:43 am
Postovi: 33
MOJE MISLJENJE:

Bilo kako bilo, mi se nalazimo u 3D, i prema tome potrebna nam je energija iz hrane... CAST IZUZETCIMA... Hrane se nama, mi se hranimo drugima... Zasto ta 4D bica, koja su naspram nas inteligentna recimo kao mi naspram zivotinja... Zasto oni nisu nasli neki drugi izvor hrane, pa da i oni postanu "Vegeterijanci"... ZATO STO JE TAKAV SISTEM... Jesti se mora, bar na ovim Denzitetima... Za 5-6-7 tu je verovatno druga prica... Nas boli kada cujemo da nas drugi jedu, a isto tako ne pitamo se kako je onima koje mi jedemo... Ali TAKAV JE ZAKON, TAKAV JE LANAC ISHRANE NA OVIM DENZITETIMA...

Jeli mi biljke i zivotinje, ja licno tu ne vidim razliku... SLAZEM SE DA JE IMA, ali gledano objektivno nema... MI JEDEMO... NIKO TU NIJE KRIV, TAKO JE TU "ZAPISANO"... Ne treba mrzeti ni nase predatore, jer LJUBAV I ZNANJE SU STIT...
I zivotinja, i biljka imaju nervni sistem, SVE JE TO ZIVO BICE... Kada bi poceli da se hranimo suncevom svetlosti, e to bi bila cista energija i "LEGALNA"... Ali na ovom denzitetu malo ko to moze...

Sto se tice spoznaje i 4D... Smatram da svako ko je preopterecen sa time ne moze to da postigne... Jer preopterecenje ZNACI SILA, A SILA SE KOSI SA BEZUSLOVNOM LJUBAVLJU... Posto je to nesto sto se zove SAMOSPOZNAJA, smatram da sami to moramo da spoznamo, verovatno nije kod svih nas isto, mislim na put... NAJBOLJE JE RADITI NA TOME ALI BEZ OCEKIVANJA... JER KADA OCEKUJEMO ONDA NESTO SILIMO... DAKLE RADIS KAKO OSECAS, I AKO OSECAS DA TREBA KA TOME DA TEZIS, mozda nismo rodjeni u ovom zivotu da bi napredovali... Mozda nam to sleduje u nekom od narednih zivota... A sve ima svoj red, pa tako i KARMA...
Ja bi prvi voleo da sam visoke frekvencije, ali sam shvatio da ako to budem jako ocekivao da se nece desiti... ZELETI DA, ALI OCEKIVATI NE... Sve treba da se radi bezuslovno... U principu nista to nije komplikovano, sve je jako prosto, ali mi smo naviknuti na komplikovano, zato dok sve ne uprostimo nema napredka...

ZAKLJUCAK: Radite kako osecate da treba da radite, i u vezi hrane i u vezi svega... Nista ne treba na silu, jer to krsi zakon BEZUSLOVNOSTI... Ako ne postanete u ovom zivotu 4D, ostaje vam to znanje za sledeci zivot, stim da ga se necete secati odma.... ALI CE SE TO ISPUNITI, naravno ako ne napravite prekrsaje u ovom... NEKI LJUDI SE PROSTO RODE VIDOVITI ILI SA NEKIM SPOSOBNOSTIMA, A JEDU SVE ZIVO... DAKLE SAMIM TIM TO JE DOKAZ DA HRANA NEMA VEZE, I U PRINCIPU NISTA NEMA VEZE AKO NIJE "ZAPISANO" DA SKINEMO OKOVE U OVOM ZIVOTU... ONO STO NAS VUCE, TIM PUTEM TREBA ICI, JER NASE ZELJE PONEKAD GUSE NASE POTENCIJALE...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: sub feb 04, 2012 10:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Mali savet potreban
PostPostano: pet okt 18, 2013 10:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 21, 2013 8:06 pm
Postovi: 33
Lokacija: Srbija
Imam 16 godina i vegeterijanac sam (s tim sto sam nekad pod pritiskom da jedem meso).
Stalno cujem kako je potrebno jesti meso, narocito u razvoju. Ali jednostavno necu i ne mogu. Jos pre prelaska na vegeterijanstvo i moje duhovne prakse sama misao jedenja mesa ubijene zivotinje od strane ljudskog bica mi se gadila.
Razmisljam da predjem na veganstvo ili sungazing.
Sta mi vi preporucujete u vezi s tim, da li stvarno vegeterijanstvo moze da stvori neke fizicke probleme, narocito u mom uzrastu?

_________________
Istina treba da bude autoritet, a ne da autoritet bude istina.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mali savet potreban
PostPostano: sub okt 19, 2013 2:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
777 je napisao/la:
Imam 16 godina i vegeterijanac sam (s tim sto sam nekad pod pritiskom da jedem meso).
Stalno cujem kako je potrebno jesti meso, narocito u razvoju. Ali jednostavno necu i ne mogu. Jos pre prelaska na vegeterijanstvo i moje duhovne prakse sama misao jedenja mesa ubijene zivotinje od strane ljudskog bica mi se gadila.
Razmisljam da predjem na veganstvo ili sungazing.
Sta mi vi preporucujete u vezi s tim, da li stvarno vegeterijanstvo moze da stvori neke fizicke probleme, narocito u mom uzrastu?


Za pravilan rast i razvoj svakog organizma potrebno je unositi različite gradivne elemente. Osobe koje imaju namjeru promijeniti režim prehrane trebaju biti svjesne da će prestankom unosa određenih sastavnih dijelova hrane ustvari uskratiti gradivne elemente koji bi se inače ugradili i jačali taj organizam. Zato bi svatko tko mijenja svoju prehranu trebao znati što gubi i što dobiva takvom vrstom prehrane. Budući da tvoji roditelji nisu vegetarijanci, a ti si premlad da bi sam kupovao i pripremao svoju hranu predlažem ti da se držiš majčine kuhinje dok ne počneš sam zarađivati za svoju hranu. Okrutno zvuči no život je takav. Ono što možeš napraviti je da NIKAKO ne trošiš hranu koju izvlači tekućinu iz organizma. Znači, fokusiraj se na tekućinu. Unosi velike količine tekućine, najbolje vode. Kava i čaj na sebe vežu vit.B1. Ako trošiš puno čaja nadoknadi vitamine na neki način, u tabletama ili ciljanom prehranom. Sokovi sadrže šećere kojima se hrane candide - proizvođači toksina u našem tijelu. O umjetnim bojama da ne govorim. Slane grickalice sadrže konzervanse i pojačivače okusa koji izvlače vodu iz naših stanica. Suhomesnati proizvodi: kobasice, salame, hrenovke i sirevi sadrže konzervanse i soli najčešće nitrate - iznimno štetni jer vežu velike količine vode na sebe.

Umjesto da inzistiraš na bezmesnoj prehrani, navedi svoje roditelje na zdraviju hranu unutar istih ili sličnih prehrabmenih navika.
Osim toga, ponudi se ponekad i sam otići na pijacu kupiti hranu umjesto majke. Tako imaš mogućnost kupiti hranu od seljaka, možda čak i organsku hranu.
Sve ostalo može čekati do tvoje samostalnosti.
Ili možeš ostatak obitelji uvjeriti u korisnost vegetarijanstva.

Prosvijetljen čovjek može i otrov pojesti neće mu naškoditi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanstvo i spoznaja
PostPostano: sub okt 19, 2013 11:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb
Možda će onima koji se pitaju da li je vegetarijanstvo opasno za djecu biti od neke koristi moje iskustvo:

Vegetarijanac sam od rođenja. Nisam niti znao da se to tako naziva, jednostavno nisam htio jesti meso jer to za mene nije bila hrana već tijelo neke životinje, nekog bića koje ima oči, čijim žilama teče krv i koje osjeća patnju.
Kako mi roditelji nisu bili vegetarijanci bio sam pod neprestanom psihofizičkom torturom. Sjećam se kako su mi govorili da "ću se razboljeti i umrijeti ako ne jedem meso" te da "nitko nije preživio tko nije jeo meso". A oni su bili moja prva veza s vanjskim svijetom. Pomislio sam da imam neki genetski poremećaj, smrtonosnu bolest ali meso svejedno nije prolazilo kroz moje grlo - žvakao bih i ispljunuo... jednostavno mi se gadilo.
Tih prvih dvanaest godina života mi je bio pravi pakao, vodili su me doktorima, molili tete u vrtiću i učiteljice u školi da me nekako natjeraju da počnem jesti meso - njima je to bio najveći životni problem :D
I onda su napokon odustali! Smirili su se kad su uvidjeli da obzirom da jedem sir i jogurt ipak unosim u sebe i namirnice životinjskog porijekla. Kasnije sam shvatio da nisam bio sam na svijetu, u srednjoj školi u razredu je bilo čak 6 vegetarijanaca od kojih 3 od rođenja! Četvrtina razreda, natprosječno - a radilo se je o tada elitnoj školi - MIOC-u.

Ono što je u cijeloj priči dobro je da sam izgubio vjeru u svoje roditelje (a preko njih i u ovu stvarnost) obzirom da sam shvatio da su me lagali govoreći kako se ne može preživjeti ako se ne jede meso. Njihov se je autoritet urušio u mojim očima, izgubio sam vjeru ali ne i ljubav prema njima. Prihvaćam da su to rekli u najboljoj namjeri, kažu "nisu htjeli riskirati jer druga djeca jedu meso i sve je OK". S vremenom su i sami sve rjeđe jeli meso, danas ga jedu samo povremeno.

Tako sam još u djetinjstvu došao do spoznaje (zahvaljujući vegetarijanstvu, tako se topic i zove) da su temelji ove stvarnosti lažni, laže nas se kroz odgoj, obrazovanje, medije, znanost, umjetnost, politiku i religiju.

Laže nas čak i industrija zdrave hrane - treba se dobro informirati prije nego se naivno meso zamijeni sojom!
Treba biti svjestan i toga da biti vegetarijanac i zdravo se hraniti nisu sinonimi.

Danas uglavnom jedem sirovu hranu ali ne isključivo.
A možda i ovo jednom dođe na red, ali ne zato što sam o tome nešto čitao nego kad i ako mi dođe spontano, iznutra:
http://monosirovaprehrana.blogspot.com/ ... achim.html
http://www.scribd.com/doc/36864304/Life ... thout-Food
Ako može jedan - mogu svi, ali možda ne u isto vrijeme ili u istom životu!

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 286 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 115 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz