Sada je: sub apr 27, 2024 1:42 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 287 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet jun 21, 2012 7:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon mar 19, 2012 7:56 pm
Postovi: 51
Cuo sam nesto na radiju da uvoze i gmo u Srbiju uskoro


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet jun 21, 2012 8:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 31, 2011 6:56 pm
Postovi: 34
Citat:
Cuo sam nesto na radiju da uvoze i gmo u Srbiju uskoro


već se dešava odavno


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet jun 21, 2012 8:18 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ja bi rekao da je većina članova ovog foruma skoro kompletno odrasla na GMO hrani i da je ovo sve sad samo medijska fama oko toga da nam iscjede još koju kap krvi dok se živciramo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet jun 21, 2012 8:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
promatrač je napisao/la:
Ja bi rekao da je većina članova ovog foruma skoro kompletno odrasla na GMO hrani i da je ovo sve sad samo medijska fama oko toga da nam iscjede još koju kap krvi dok se živciramo.


Tačno, bar za Srbiju znam da se GMO uvozi odavno, ali je uzgajanje navodno zabranjeno. Ipak ima dosta paora koji gaje modifikovanu soju, ako ništa drugo (u Vojvodini) ... Lokalni otkupljivači su fer i ne žele da otkupe to smeće, ali ti ljudi ih gaje u glavnom za potrebe prehrane stoke koju drže. Što nikako ne smanjuje toksične posledice tog zla. Dovoljno je da nekolicina paora koji prodaju mleko mlekarama time hrani krave.

Zaletao sam se jedno vreme da pronađem ko sve trguje GMOom, što je otprilike svaka velika firma - i totalno je besmisleno. Čak i male firme koje prave turšije npr, i koješta uvoze povrće i voće ko zna odakle, tako da je nemoguće ispratiti da li je proizvod gmo il ne. A zahvaljujući predragom Codex Alimentariusu više nisu u obavezi da naglašavaju da li jeste ili nije.

Nema druge nego use i u svoje kljuse :) Najbolje rešenje. Ali nemaju svi tu sreću da imaju baštu, ili zemlju - zato bi ipak bilo korisno napraviti neku listu proizvoda i namirnica kojie su provereno GMO, ako je ikako moguće - radi ljudi koji su svesni tog problema a nisu u mogućnosti da uzgajaju sopstvenu hranu.

Ima tu i tamo poneka informacija, ali bi bilo korisno da se sve to lepo objedini.... i naravno, da se lista redovno ažurira ;)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet jun 21, 2012 10:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 31, 2011 6:56 pm
Postovi: 34
http://www.gmo-compass.org/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: ned jun 24, 2012 11:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 26, 2011 3:43 pm
Postovi: 371
Genetski modifikovana hrana i Monsanto u Srbiji


http://www.bastabalkana.com/2011/02/gen ... -u-srbiji/


http://dzonson.wordpress.com/2011/01/03 ... proizvodi/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: ned jun 24, 2012 12:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon mar 19, 2012 7:56 pm
Postovi: 51
I dalje ne mogu naci koji su proizvodi kojih ima u malo prodaji GMO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon jun 25, 2012 10:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 31, 2011 6:56 pm
Postovi: 34
Citat:
I dalje ne mogu naci koji su proizvodi kojih ima u malo prodaji GMO


pa uglavnom su to proizvodi gdje se koristi gmo soja iz j. amerike. izbjegavajte proizvode koji sadrže soja lecitin, kao i meso i mesne prerađevine.
što se ostalih tiče jako je teško reći, ali nećete sigurno nećete pogriješiti ako izbjegavate proizvode iz sljedećih zemalja:

- sad,
- kanada,
- kina,
- argentina


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon jun 25, 2012 4:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Da, za sada jedino tako. Guesswork. Sa tog sajta možemo videti samo zemlje u kojima se proizvodi koja vrsta GMOa. Što znači da ako je proizvod uvezen iz te zemlje, postoje šanse od 90% da je GMO.

Mislio sam da se te informacije polako prevedu na "domaći" jezik, to jest - konkretne kompanije i proizvodi. Ali izgleda da je nagađanje sve što zaista možemo uraditi, jer ipak postoje mikroskopske šanse da nešto nije gmo iako je uvezeno iz rizične zemlje. Ali što bi ih onda uvozili ...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon jun 25, 2012 5:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 24, 2012 3:23 pm
Postovi: 47
Moram da dodam da nisam bas tako sigurna da je samo soja u pitanju sto se tice Srbije, moj otac je prosle god. zasadio organsku bastu zemlju posuo zeolitom i sl. Mojoj kumi je otac bio poljoprivrednik pa je propao u dugovima , morao covek da se zaposli kao vozac da otplati dugove, od njih uzeli svo seme za sve vrste kultura. Uglavnom sta je uspelo uspelo, nismo se tad informisali o biodinamickoj poljoprivredi, i moj tata tad iskometarise da nam krompir nije napala ni jedna zlatica i mi kao zakljucimo bez ikakve logike da je mozda zbog zeolita.
Ovih dana ja cituckam u vezi ovog sa gmo u Hrvatskoj i svakakve stvari citam po raznim forumima i naletim da ako kropir nece zlatica sigurno je gmo jer su ga ukrstali sa bakterijom koja ih truje ...., istog trenutka se setim...Nedugo zatim falilo mi kojekakvih potrebstina i krenem ka prodavnici, ispred stoji kombi sa cikicom on prodaje neke neugledne kajsije, papriku i jos par stvari i ja ga pitam posto sta i da li je njegova proizvodnja on potvrdi i ja posto sam bilo pod groznim utiskom od pre ne izdrzim i pitam ga da li mu krompir napada zlatica i on meni ma kakvi gospodjo sav srecan, ja tu vec drhtim i naravno krenem s njim u raspravu covek je jako bio neprijatan ali uspeh ja da se sporazumem sa njim do kraja. Suma sumarum kaze on da u Ivanjici, valjda odakle je, uz reku napada krompir a kao gore na vecoj visini ne napada, ja mu naravno kazem da krompir potice iz Juzne Amerike i da se tamo isto uzgaja na velikim nadmorskim visinam ali ga ipak napada zlatica i da to nema veze sa tim, i tu covek kaze krivi su sto su nam podmentnuli Holandsko seme (tim recima), ja vas kao gospodjo sve razumem i dodade jos nesto za neki prasak, tu sam vec bila u odlasku i jos mi je bilo gore od sve price i od sinoc samo o tome mislim i muka mi u zeludcu jer ne verujem da se zaustavilo sve na kropiru...a gde je paradajz.....
A mislim da sam bas na galaksiji nasla ovaj link za gmo bazu, ako se npr tamo to sadi onda pcele oprasuju i stize polen bar do juga Srbije
http://www.vesti011.com/2011/10/americk ... za-na-kim/
A o kukuruzu necu ni da pricam , to vise i ne kupujem na Nebojsi je bilo kako obmanjuju nase poljoprivrednike da je ovo ili ono hibrid, sve ceo video kao neka prezentacija a u stvari nije nego je gmo a oni verovatno gutaju tu pricu ako nadjem veceras postavicu. A da ne pricam da kumicin tata ko zna koliko unazda je sadio pionir seme, ja sad nisam ni sigurna da li je il nije gmo, al srecom covek prestao, al je dao njive u zakup....
JOs je bilo u sklopu tog linka na Nebojsi da je jedan vajni poslodavac koji posluje sa doticnom firmom iz inostranstva uvezo ko zna koliko tona gmo kukuruza, tako da prica da je Srbija bez gmo sto se tice sadnje nisam bas tako sigurna . Moj zakljucak je tuzno ali istinito , da ce nam proturiti seme sve ce vec biti gmo ,jer staro seme se vec tesko nalazi pokusavao moj tata ,
i kad sve bude gotovo onda ce nam proturiti zakon a onda vise i nije bitan zakon kad je prakticno otisla mast u propast.
I jos nesto pijaca nam je puna preprodavaca tikvica iz Italije i paradajza od kojekude, najgore je sto niko nikako da napise kako da prepoznamo taj gmo bar za neko povrce pa da imam kakav takav putokaz makar i labav, na pijaci nema dekleracije i sta cemo onda , ja zaista predlazem da se predje na Sunce, ali sta da radim sa decom :( ?


Zadnja izmjena: paulina; pon jun 25, 2012 10:05 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon jun 25, 2012 7:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124


Ovaj čovek najbolje objašnjava kako vizuelno prepoznati šta valja a šta ne. U svakom slučaju, primena tih saveta će smanjiti šanse kupovanja genetski modifikovane, i hrane pretrpane pesdicidima.

:occasion5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon jun 25, 2012 8:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 26, 2011 3:43 pm
Postovi: 371
Kineski kikiriki i beli luk su GMO

kukuruz

http://www.kurir-info.rs/vojvodina-vec- ... anak-67924

A od kukuruza se dobiva GLUTEN KOJI ULAZI U MNOGE PROIZVODE

Kukuruzni gluten je dobiven preradom kukuruza i sastoji se uglavnom od kukuruznog glutena, škroba i ljuske zrna. Žućkaste je boje, mirisa tipičnog za klice i umjereno kiselkastog okusa.
Gluten se koristi kao visoko kvalitetna proteinska hrana. Neophodni je sastojak raznih vrsta stočne hrane. U obliku glutenskog brašna može se upotrebljavati kao aditiv u pripravci mesnih proizvoda.


Prosečna količina proteina u KUKURUZNOM GLUTENU kreće se u granicama od 60 –70% . Veći deo tih proteina, 55 – 65 %, čine lako svarljivi proteini, zbog čega je KUKURUZNI GLUTEN dragocena komponenta stočne hrane.
KUKURUZNI GLUTEN ima izvanrednu upotrebu u živinarstvu, posebno u proizvodnji jaja jer povećava nosivost koka nosilja, žumancetu daje karakterističnu crvenkasto-zlatnu boju i utiče na pravilno formiranje jaja i njihovu hranljivu vrednost.
KUKURUZNI GLUTEN se upotrebljava u prehrambenoj industriji za konzerviranje hrane i u proizvodnji začina (hidrolizom KUKURUZNOG GLUTENA dobija se natrijum glutaminat).

Soja modifikovana,koristi se od 2007.E sad u koliko proizvoda se koristi i ko je koristi za hranu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon jun 25, 2012 10:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 24, 2012 3:23 pm
Postovi: 47
http://www.youtube.com/watch?v=bJwAELiwb6g
ovo je taj video i to je to sto se protura kao hibrid a nije nego je gmo.
Nisam uspela nazalost da nadjem na Nebojsa blogu, tamo ima nekoliko videa i u pisanoj formi ali i ovo govori dosta.
Valjda? mnogo hvala ja sam bezuspesno tragala za tako nekim uputima , bas sam ti zahvalana verujem i ostali koji nisu znali.
mikikiki i tebi hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: uto jun 26, 2012 5:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Sve je ovo povuci-potegni, i ne miriši na dobro, slična stvar je i u BiH odnosno u RS-u. Ljudi su neinformirani a neinformirani su zati jer im se živo fućka, njemu je bitna količina dobivenog. Pristat će i na GMO samo da ima više od susjeda pa da se onda lupa po prsima kao gorila
.To je tip ljudi kojima drugi moraju reći šta je za njih najbolje, šta da jedu, šta i kad da rade itd., sa takvima je najlakše manipulirati, možeš im uvaliti muda pod bubrege dok si rekao keks.
Nema takvima pomoći a niti je Bogami traže a kako da je traže kad nisu svijesni da su na putu stradanja ili već stradavaju.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: uto jun 26, 2012 5:49 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Pa zar nije i "hibrid" GMO, ali starija verzija?
U svakom slučaju je genetski modificirano.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: uto jun 26, 2012 6:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 26, 2011 3:43 pm
Postovi: 371
paulina je napisao/la:
http://www.youtube.com/watch?v=bJwAELiwb6g

Nisam uspela nazalost da nadjem na Nebojsa blogu, tamo ima nekoliko videa i u pisanoj formi
:)



Jel to ovo

http://dzonson.wordpress.com/category/здравље-здравство-исхрана/



Copy paste celu adresu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: uto jun 26, 2012 8:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 26, 2011 3:43 pm
Postovi: 371
Амерички Сенат одбио амандман о обележавању ГМО хране

http://bit.ly/MnupTV


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: sri jun 27, 2012 9:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 24, 2012 3:23 pm
Postovi: 47
E ja sam za generalno sve teme na svetu laik pa i za to hibrid ali citam pa mi nije sve tako mutno ko pre. Elem najvise mi se svidelo ovo sto sam nasla kao neko objasnjenje hibrida, valjda zato sto sam trudna pa mi hormoni divljaju :mrgreen: .Nego razmisljam ipak hibrid nije toliko stravicna varijata to se radilo i pre gmo, a i kalemljenje mu dodje kao neka takva varijanta, sad kad sam u paranoji od pre par dana jela bi i te hibride .


imate mamu i tatu, nije bitno koja vrsta. To je roditeljska ili parijentalna generacija (P)

Onda se ti roditelji posexsaju i dobijete potomke koji se nazivaju filijalnom generacijom (F1)

Onda se ti potomci posexsaju i dodje F2 generacija.

Sto se tice pojmova o hibridu, napomenut cu da nije isto ak se misli na zivotinjskog hibrida i biljnog.
Kod zivotinja postoji vise tipova ovisno dal se krizaju pripadnici razlicitih vrsta istog roda il pak razmicitih rodova, tako da hibridi mogu biti plodni i neplodni.

Kod biljaka je hibrid namjerno dobiven potomak krizanjem dvaju poznatih roditelja odreðenih genetskih karakteristika s ciljem poboljsanja kvalitete.

i jos neki pojmovi...
križanac - plodan potomak dvaju roditelja poznatog porijekla
mješanac - plodan potomak 2 nepoznata roditelja.

Moram opet da dodam dobro je dok se samo biljke ukrstaju kad pocnu biljke i druga ziva bica,
dobro su nas z...b..i nema sta.
Mikikiki nece da otvori ovu stranu sa Nebojse al nema ni veze sve je jasno, al sto neko rece neki su odrasli na gmo. Nije mi dobro kad pomislim da detetu vec 3 godine dajem ovaj jb.n kropir i sve kao poznata zenica na tezgi znamo iz kog sela bla bla bla, bas sam besna , iskreno lose se osecam i najgore nemam kome da se pozalim ako i pokusam svi me gledaju kao da sam sa Marsa pala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet jun 28, 2012 1:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 26, 2011 3:43 pm
Postovi: 371
Za Nebojsu

http://bit.ly/M8aTLF


MISLI SVOJOM GLAVOM

http://eugenika.webs.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pet jul 06, 2012 7:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 26, 2011 3:43 pm
Postovi: 371
http://bit.ly/Nc71aP

Kineski znanstvenici su nedavno objavili da su genetski modificirali 300 krava kako bi proizvodile mlijeko koje po svom sastavu ima iste kvalitete kao ljudsko majčino mlijeko.

Znanstvenici u Japanu kreirali su GM miša koji se glasa poput ptice


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 287 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz