Sada je: sub apr 27, 2024 3:10 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri mar 01, 2006 8:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Dakle, još me zanima, može li se u potpunosti bez soje ako ne jedem meso? Ili ću nakon par mjeseci jednostavno negdje pasti na pola ulice i shvatiti da više nemam mišića?


ni slucajno necesh pasti ili izgubiti mishice. Ja gotovo ceo zivot ne jedem meso(sa iskljucocima) ali imalo je period od nekih 4 godina kad upshte nisam jela meso ni sa iskljucocima, a nisam neshto poseban fan na sojini proizvodi tako da desilo pocne da mi se koza ljupi po noge i kad sam to proverila rekli sum mi da je to nedostatak proteina. POcela sam jesti gliva ili povrce sa proteine ali nije bilo bolje i tako sam uvela malo meso. Tada nisam znala kako napraviti Sejtan, sto je isto protein vrlo lako mozesh sam napraviti a sve shto ti je potrebno ne 1 Kg integralno brasnoa plus je mnogo ukusan i ne slici na soju po ukus. Ali to ne znaci da se moze desiti i tebe ja sam skroz "bojkotirala" proteine nekoliko godina :)

A bravo za to shto sve shto jedesh je od tvojoj bashti, Ali pitao si za neke prirodne sredsva koji mogu dopuniti ishranu a da to ne bude Multivitsamin tableta. Te magicne Shlive mogu to uraditi :). Preporucujem ti da ako vec menjash ishranu (ne jedesh meso) da malo procitash o druge prehrane pa da lakshe kombinirash produkte i nemash nedostatke vitamina. A cim je sve domace ja smatram da ti uopshte i ne treba dopuna.. nikakva.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 01, 2006 9:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Medutim ukoliko vitamina C je viska on ce reducirati stvari koje ne bi trebao. U svakom slucaju ga je bolje imati viska nego manjka ali i visak je stetan.


Pronasla sam u knjigu (moje mame tako da je to konvencionalna medicina)sta se desava ako imas visak vitamina C.
Pishe da jedini slucaj gde Visak vitam C moze izazvati hipervitaminozu je kod trudnica. ZNaci ako buduca mama unosi veliku dozu Vitamin C i ostaje visak to je loso za bebu, zato sto se beba navikne na goleme kolicine vitamin C, kad se rodi, postoji velika mogucnost da razvije skorbus ili hypovitaminoza zato shto nije moguce da unosi potrebnu kolicinu vitamin c.

Druga zanimljivost za vitamin C je da pushaci koji konzumiraju 1000 mg vitamin c na dan nautraliziraju nikotin. Neznam koliko ali pishe da namaluju shanse za razvijanje neko kancerogeno oboljenje za oko 50 %..:) pa to i nije tako los procent ali ako je ta informacija tacna a ne neka zavera farmaceutske industrije uzimajuci u predvid da je to informacija iz kniga farmakologija :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 01, 2006 9:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
2804 Ako postoji manjak nekih mineralnih ili vitaminskih komponenti u organizmu svakako ih treba nadoknaditi, a najbrži način su multivitaminske i multimineralne tablete. Naravno čim se uspostavi ravnoteža treba prestati ili ne koristiti učestalo. Obrati pažnju što Jack987 veli na kraju što znaš čega sve ima u tim tabletama?

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 01, 2006 10:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
Uh, ta soja mi ne da mira! Izgleda da ću je morati ipak nabaviti. Ma zapravo, proteina ima i u puno ostalih stvari koje jedem, i zanima me da li su u mesu i soji, ili već nekim od navedenih nadomjestaka, baš neki bitni bez kojih ne mogu živjeti, ili samo trebam povečati unos ostalih namirnica u kojima se nalaze proteini? U biti, ne bih nabavljao neke "neobične namirnice", jer i ovako sam već crna ovca jer ne jedem meso... Shvatite, tu gdje ja živim još je uvijek kolinje, nakon Božića i Uskrsa, najvažniji dan u godini. :twisted:

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 01, 2006 11:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Organski portal je napisao/la:
Bio bi u najmanju ruku oprezan sa tvrdnjom da vitamina C nikad dosta.
Vitamin C iliti askorbinska kiselina je dosta jak bioloski antioksidans sta znaci da ga tijelo itekako koristi pogotovo danas kad u tijelo unasamo hrpu slobodnih radikala i slicno iz vode, hrane i zraka.

Medutim ukoliko vitamina C je viska on ce reducirati stvari koje ne bi trebao. U svakom slucaju ga je bolje imati viska nego manjka ali i visak je stetan. Cak i ako ga bude manje organizam ima nacina da mu nade alternativu jer reciklira raspadnuti bilirubin i koristi ga kao antioksidans.
Dakle ravnoteza je bitna u organizmu.

Sta se tice zeljeza i njegovog manjka jer covjek ne jede meso to je cesto pitanje. Mdutim covjek ne gubi mnogo aktivnog zeljeza kad prestane jest meso cega ljudi nisu svjesni.

Ono zeljezo koje covjek na lagan nacin moze apsorbirat to je zeljezo iz tamnozelenog povrca tipa blitva, kupus, plavog voca tipa sljive, kupine i sl koje doalze u kombinaciji sa aktivnim tvarima koje omogucuje apsorpciju zeljeza.

Naime zeljezo daje plavu boju sljivi a istovremeno daje crvenu boju krvi.
Razlog je taj da ta dva zeljeza NISU ista zeljeza, Razlika je u oksidacijskom broju. Dakle zeljezo je i dvovalentno i trovalentno. Nije svejedno koje covjek uzima.

Samo je vazno da kad covjek pocne uzimat ovo kvalitetnije zeljezo ne koristi trradicionalan nacin kuhanja kupusa kada ga se iskuhava i onda baca voda jer sa tom vodom ode i svo zeljezo van.
Dakle povrce treba na brzinu pofuriti vrelom vodom i uopce po mogucnosti ne rezat.

Inace naravno da sinteticki vitamini nisu i ne mogu biti kakvi su kupljeni onoliko bioloski aktivni kao prirodni. Doduse ja ih pijem ali ih prethodno "procesiram" da lice na nesto.



Ako imaš NEXUS od prosinca/siječnja bi li mogao nešto komentirati za članak "Kronični skorbut - nedostatak vitamina C kao uzrok srčanih bolesti"?
Ako nemaš, nakon par dana kad pretipkam, baš me zanima što misliš. U članku se jako napadaju statinski lijekovi koji navodno (a izgleda da je baš tako) blokiraju stvaranje vlastitog koenzima Q10 i mogu uzrokovati popuštanje srca.
Npr. ako netko od vaših roditelja ili baka i djedova troši lijekove za snižavanje kolesterola (recimo Vasilip u Hrvatskoj se masovno propisuje) pogledajte koji je glavni sastojak tog lijeka. Statin! Ispod Vasilip piše "simvastatinum". Ako se godinama troše te tablete, pa već bi mogle imati neki negativan efekt.
Onda je u svakom slučaju bolje koristiti prirodna sredstva.
I onda, koje tablete C vitamina koristiti, jer se preporučuju stvarno velike doze... Za to bi trebalo piti dnevno "šaku" ovih preparata kojih ima na našem tržištu.

Evo prvog nastavka:


Citat:
KRONIČNI SKORBUT
NEDOSTATAK VITAMINA C KAO UZROK SRČANIH BOLESTI

Vodeći ubojiva u Sjedinjenim Američkim Državama – stanje koje medicinari zovu „srčana bolest“ ili „okluzivna kardiovaskularna bolest“ – zapravo je skorbut nižeg stupnja. To je činjenica koju moderna medicina sve teže negira.
Srčana bolest je pogrešno ime. Bolest je karakterizirana krastolikim tvorevinama koje polako rastu na stijenkama krvnih žila. Ovaj temeljni proces smanjuje dotok krvi u srce i druge organe, što dovodi do angine (srčanog grča), srčanog udara i moždanog udara. Ispravan naziv za ovaj bolesni proces je „kronični skorbut“, supklinički oblik klasične bolesti nedostatka vitamina C.
Pravu prirodu ove bolesti je početkom 1950-ih identificirao kanadski tim pod vodstvom G. C. Willisa, dr.med. To otkriće je krajem 1980-ih potvrdio tadašnji vodeći svjetski znanstvenih, dr.Linus Pauling (1901-1994). Pauling je upozoravao svijet svojim predavanjima, pisanim radovima i video materijalima nakon što su on i njegovi suradnici proveli pokuse koji su potvrdili Willisova otkrića. Do današnjeg dana, ta upozorenja nisu nikada doprla do medija glavne struje. Štoviše, kardiologe poučavaju, i oni rutinski govore svojim pacijentima, da ne postoji nikakva veza između vitamina C i srčanih bolesti, i da nema nikakve koristi od vitamina C u dozama puno višim od beznačajne RDA (preporučene dnevne doze).
Sa znanstvenog gledišta, ako liječnik ili bilo tko drugi pokuša osporiti pravu prirodu kardiovaskularnih bolesti, mora biti u stanju navesti pokuse koji pobijaju Pauling/Willisovu hipotezu o kroničnom skorbutu. Takvi pokusi nikada nisu objavljeni.
Od Paulingovog posljednjeg upozorenja prošlo je 12 godina. Profesori farmakologije Steve Hickey i Hilary Roberts, u njihovoj nedavno objavljenoj knjizi Ascorbate: The Science of Vitamin C (2004), dokumentiraju nevjerojatnu činjenicu da nikada nisu objavljeni rezultati nekog nezavisnog pokusa s ciljem testiranja Paulingove hipoteze (osim jednog s puno nižim dozama koji je proveo Paulingov bliski suradnik dr. Matthias Rath).
Nama je poznato samo jedno kliničko istraživanje na ljudima koje je bilo pažljivo osmišljeno tako da testira Paulingovu hipotezu o visokim dozama. Istraživanje je provedeno u Ujedinjenom Kraljevstvu na 200 ljudi kroz razdoblje od tri godine (1997-2000), a rezultati su potvrdili Paulingovu teoriju i terapiju. Pa ipak, studija dr. Kalea Kentona dosad se nije pojavila u medicinskim časopisima.
Hoće li divovska farmaceutska industrija, suočena s ovim činjenicama, preživjeti, ili će kolabirati u 2005? Kraj suzbijanja vitamina C razotkrit će restrikcije Codexa Alimentariusa u pravom svjetlu: kao sredstvo za podržavanje jedne industrije koja ima malo razloga ua postojanje u svom sadašnjem obliku. Javnost počinje uviđati da je najprofitabilnija industrija na svijetu zapravo kula od karata. Njeni najprofitabilniji proizvodi u najboljem su slučaju beskorisni, a u najgorem opasni. Lijekovi na recept stvaraju potrebu za drugim lijekovima. Tajna koja će doći glave farmaceutskoj industriji je da se najbolje zdravlje postiže uzimanjem visokih doza vitamina C i izbjegavanjem otrovnih lijekova na recept kao da vam o tome ovisi život.


Povijest velikog zataškavanja

700.000 ljudi koji svake godine nepotrebno umru u SAD-u oni su koji slušaju savjete svog kardiologa. Američko društvo za srce (American Heart Association) procjenjuje da 63 milijuna Amerikanaca boluje od kardiovaskularnih bolesti. Više od jednog milijuna podvrgava se nekom obliku operacije srce, a preko 15 milijuna uzima lijekove za snižavanje kolesterola na bazi statina prema savjetu svog liječnika. Poznato je da ti popularni statinski lijekovi iscrpljuju CoQ10 (koenzim Q10) i vjerojatno uzrokuju popuštanje srca.
Pionirska istraživanja odnosa između nedostatka vitamina C i srčanih bolesti počela su kasnih 1940-ih, nedugo nakon utvrđivanja struktura vitanima C.
Kanadski liječnici dokazali su da nedostatak vitamina C uzrokuje bolest poznatu pod imanom „ateroskleroza“. Ti liječnici otkrili su da se bolest javlja kod 100% životinjskih pokusnih subjekata kojima je uskraćen vitamin C i koje ga same ne sintetiziraju. Nadalje, ti kanadski pioniri pokazali su da je sam vitamin C dovoljan za povlačenje ateroskleroze kod laboratorijskih životinja. (G.C.Willis, „The Reversibility of Atherosclerosis“, Canadian Medical Association Journal, sv.77, 15.srpnja 1957. str. 106-109).
Tim je proveo slična istraživanja na ljudima. Rezultati, iako nisu bili konačni, pokazivali su smanjenje aterosklerotskog plaka kod jedne trećine ljudskih subjekata. Treba istaknuti da se radilo o istraživanju malih doza, ne većih od 1.500 mg dnevno.
Znanje da su srčane bolesti oblik skorbuta bilo je zataškavano od vremena kada je prvi niz Willisovih članaka objavljen u časopisu Canadian Medical Association Journal početkom 1950-ih. Neobjašnjivo, od 1950-ih do danas nijedan članak koji bi govorio u prilog vitaminu C i njegovoj vezi sa aterosklerozom nije se pojavio u nekom uglednom medicinskom časopisu koji je popularan među liječnicima.
Buduće kardiologe uči se da nema nikakve veze između unosa vitamina C i srčanih bolesti, i da je nadriliječništvo tvrditi drugačije. Te tvrdnje čine se opravdanim zato što nedostaju izvještaji o takvim istraživanjima. Ali kao što je stručnjak za vitamin C i profesor farmakologije dr. Steve Hickey istaknuo prilikom dopisivanja e-mailom u prosincu 2004, svaki kardiolog mogao je i sam provesti ta istraživanja.
„Vremena se mijenjaju i medicinska profesija je podbacila time što u posljednjih 50 godina nije provela potrebne pokuse. Budžet, recimo, samo NIH-a (Nacionalnog instituta za zdravlje) veći je od 27 milijardi dolara, ali u posljednjih 50 godina nitko nije ponovio rana istraživanja u vezi sa vitaminom C i srčanim bolestima, koja je za sitan novac mogao provesti skoro svaki kardiolog“, piše dr. Hickey.





Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 12:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Ja nasreću ne pijem nikakve "lijekove" poput Vasilipa, ali budući da već sada imam povišen kolesterol (obiteljski nasljedni poklon) to zadovoljstvo će mi doktori sigurno priuštiti u budućnosti ako sama nešto ne poduzmem.
Dosad sam se sa manje uspjeha borila, jer imaš pravo Meya, kakva korist piti neka sredstva, a onda najesti se nečeg bogatog (štetnim) kolesterolom.
To će mi biti malo teže postići...ima nekih vrsta hrane...koje su pravi grijeh :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 2:09 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 13, 2005 6:59 am
Postovi: 5
Lokacija: 44N50 20E30
meya je napisao/la:
Tada nisam znala kako napraviti Sejtan, sto je isto protein vrlo lako mozesh sam napraviti a sve shto ti je potrebno ne 1 Kg integralno brasnoa plus je mnogo ukusan i ne slici na soju po ukus.


ja predlazem da otvoris topic makrobiotika :D
pa da imamo te recepte na jednom mestu

za nas mb pocetnike, mogao bi i jedan jednostavan recept za sejtan :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 3:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Ovo sam nasla iz knjige Dr. Pol Volk-Nacela Zdravog zivota vezano za vitamine (ima cijela knjiga prevedena na http://rubin.blog.ba/ ,dobro je procitati , mislim da ima korisnih stvari)


"Sta sa uzimanjem vitaminskih preparata? Ako uzimamo zivu, presnu hranu - biljke, u njoj su hranljivi sastojci uravnotezeni. Nase telo moze da ih absorbuje i kombinuje na odgovarajuci nacin. Kada uzimamo vitaminske pilule, nase tijelo ima problem kako da ih absorbuje i kombinuje. Na primer, ako uzmemo previse od jedne grupe vitamina i minerala, ona ce spreciti absorbovanje i kombinovanje druge grupe vitamina i minerala. Ni na jednoj kutiji vitaminskih preparata ne pise da je njihov sastav uravnotezen, jer tako nesto i ne postoji. U prirodi voce i povrce ima razlicito visoke ili niske kolicine vitamina i minerala u sebi. A covek je napravio pilulu sa visokom koncentracijom vitamina i minerala. Tu nastaje problem. Taj odnos koncentracije elemenata nije dobar za absorpciju i kombinovanje u telu. Vlada SAD je zabranila da se te pilule nazivaju "izbalansirani vitamini i minerali" zato sto to i nisu, ali su farmaceutske kompanije izmislile novi izraz: "multi - vitamini i minerali". I mi pomislimo: "Tu ih znaci ima pun o, onda to mora da je dobro!" Ali, to je greska. To sto ih ima puno ne znaci da su uravnotezeni. Moj profesor koji je diplomirao na Harvardu i Jejlu medicinu i farmakologiju preporucuje da se uzimaju minerali i vitamini iz biljaka, a ne putem pilula, osim ako ih prepise lekar iz odredjenih razloga. Medjutim, milioni ovih pilula proda se ljudima koji ne znaju sta rade. Tako dolazi do konflikata unutar organizma. Vecina vitamina rastvorljivih u vodi bice isprano iz tela, ali probleme stvaraju oni koji se tope u mastima, a to su vitamini A, E, D, K. Sa njima telo tesko izlazi na kraj. Zato u pravilu jedite voce, povrce, zitarice i orasaste plodove razlicitih boja. Odatle mozete dobiti potrebnu ravnotezu.

Na primer, ako vitamin A uzimamo u prirodnom stanju u narandzastom vocu i povrcu (sargarepa, tikva, kajsija, narandza), ako i pojedemo dosta ovih namirnica, vitamin A ne moze da nam naudi. Ali, ako uzimamo vitamin A preko tableta, onda nam moze stetiti. Da bi vitamin A postao opasan za nas, treba pojesti preko 50 sargarepa dnevno. U sargarepi je tzv. betakaroten, i ako se normalno hranimo kao ovde u Evropi, onda nam je nepoznata avitaminoza (nedostatak) vitamina A.


KALCIJUM
U SAD mnogi ljudi kupuju preparate kalcijuma, jer su im kosti u losem stanju. Mnogi pate od osteoporoze. Zato se starijim zenama preporucuje da piju dosta mleka. Da li je time problem resen? Ne! Postaje jos gore. Piti mleko nije resenje. Postoje brojni razlozi zasto telo gubi kalcijum. Dizanje tegova je jedan razlog. Zatim, ako mnogo sedite i kosti ne nose teret, ono sto ne koristite - to gubite. Kosti nece biti tako jake. Telo je vrlo osmisljena masina. Ako ne koristite kosti, telo nece puno ulagati u njih . Telo ce misliti da nam nisu tako vazne. Zato moramo da vezbamo, ili setamo, hodamo.

Gubitak kalcijuma nastaje i zbog preterane upotrebe belancevina (meso i mlecni proizvodi). Visok nivo proteina cini da gubimo kalcijum putem urina. I fosforna kiselina u gaziranim picima dovodi do gubitka kalcijuma. Cokolada blokira kalcijum tako da telo ne moze da ga absorbuje. Dakle, imamo probleme sa kalcijumom ako jedemo cokoladu, pijemo gazirana pica, jedemo meso i mlecne proizvode. Izbegavajte ovakvu hranu, a jedite biljke da bi imali jake kosti kao slonovi, nosorozi i zirafe. "


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 3:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Jao, ljudi ako postajem dosadna slobodno me"oshamarite":) :D :oops: :oops: :oops:

Ali kad procitam neki problem a cula sam reshenje negde u neku knjigu ili neshto tako nemogu da se uzdrzim da ne napishem.A hrana mi je puno bliska zato shto vec dugo citam informacije povezane sa razlicite nacine na ishrane, druge teme citam redovno ali neznam dovolno informacija da bi polemizirala, ali ima vremena :) kad malo usovrsim ovo sho sam pocela. Ja se ne hranim strogo po makrobiotiku.Istrazujem mnoge nacine ishrane, dijete, kombinacije od makrobiotike , diamond, proteinske dijete, holivudske, kardio itd i za sebi i bliske uradim neku kombinaciju koja prvo sluzi zdravlju pa ona i ukusom. Od kad sam pocela da kuvam vec 2 godine otkrila da sam da me to onako ispunuje, veseli osobeno kad kuvam za drugi ljudi. Naucila sam da meditiram dok kuvam i onako to mi dogje kao relaksacija, punim se pozitivnom energijom i mislim da malo od te energije prenosim i na hranu zato shto svi su srecni posle jelo a zamislite ne jedu meso :).

Stvarno, ljudi ako postajem zamorna sa ovo sa hranom opomenite me :)
ne ljutim se :D , harmonija je najbitna pa i u diskusije


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 8:15 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub feb 25, 2006 5:24 pm
Postovi: 138
Lokacija: Rijeka
Koliko sam ja shvatila stvar soja ima sve esencijalne aminokiseline neophodne za izgradnju tijela!Ali jedući malo ovo malo ono ti opet uneseš sve te aminokiseline koje su ti neophodne za sintezu proteina.Samo što ako ih unosiš mesom tada tijelo dodatno troši energiju da bi rastavilo protein na aminokiselinu koja tebi u stvari treba!Npr. jedući slanutak i integralnu rižu dobiješ također sve esencijalne aminokiseline!
Mislim da ako jedeš sve pomalo nema greške, pogotovo ako su iz tvog vrta!Osim toga čovjek jede krave i svinje i umisli si da nemože bez njih, a što jedu ove životinje???
Ako sam nešto krivo posložila molim da me se ispravi!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 10:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Mae čovjek je sastavljen kao svaštožder. Najbliži rod po metabolizmu su mu svinje i pacovi. To je izvanredno jer nije veliki probirač kod skupljanja hrane te lako zadovoljava osnovne potrebe za preživljavanjem tijela. Druga je priča kako se sam čovjek odnosi prema tom velikodušnom daru. Treba jesti svašta, čak i vanzemaljce ako ga neđe sprštiš u nekoj zabiti, čuo sam da je dobar sa lukom, paprom i vinom(?) nijesu rekli od koje vrste. Naročito važno ne prećerivati u tome. Nešto slobode se daje piću , do dvije čaše (ako je crnogorska može i tri) loze. Ljekovi su samo da se ravnoteža koja je narušena, ponovo uspostavi ili makar primakne njoj. Lično mislim da se treba pridržavati običaja koji se upražnjavaju milenijumima. Jesti sezonsku hranu u potrebnoj mjeri. Istina što se tiče mesa treba čuvati karmu.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 10:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
meya je napisao/la:
Jao, ljudi ako postajem dosadna slobodno me"oshamarite":) :D :oops: :oops: :oops:

Ali kad procitam neki problem a cula sam reshenje negde u neku knjigu ili neshto tako nemogu da se uzdrzim da ne napishem.A hrana mi je puno bliska zato shto vec dugo citam informacije povezane sa razlicite nacine na ishrane, druge teme citam redovno ali neznam dovolno informacija da bi polemizirala, ali ima vremena :) kad malo usovrsim ovo sho sam pocela. Ja se ne hranim strogo po makrobiotiku.Istrazujem mnoge nacine ishrane, dijete, kombinacije od makrobiotike , diamond, proteinske dijete, holivudske, kardio itd i za sebi i bliske uradim neku kombinaciju koja prvo sluzi zdravlju pa ona i ukusom. Od kad sam pocela da kuvam vec 2 godine otkrila da sam da me to onako ispunuje, veseli osobeno kad kuvam za drugi ljudi. Naucila sam da meditiram dok kuvam i onako to mi dogje kao relaksacija, punim se pozitivnom energijom i mislim da malo od te energije prenosim i na hranu zato shto svi su srecni posle jelo a zamislite ne jedu meso :).

Stvarno, ljudi ako postajem zamorna sa ovo sa hranom opomenite me :)
ne ljutim se :D , harmonija je najbitna pa i u diskusije


Meya imaš sva prava i uopšte nijesi dosadna.
Pozdrav :)

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 11:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Jana je napisao/la:

Ako imaš NEXUS od prosinca/siječnja bi li mogao nešto komentirati za članak "Kronični skorbut - nedostatak vitamina C kao uzrok srčanih bolesti"?
Ako nemaš, nakon par dana kad pretipkam, baš me zanima što misliš. U članku se jako napadaju statinski lijekovi koji navodno (a izgleda da je baš tako) blokiraju stvaranje vlastitog koenzima Q10 i mogu uzrokovati popuštanje srca.
Npr. ako netko od vaših roditelja ili baka i djedova troši lijekove za snižavanje kolesterola (recimo Vasilip u Hrvatskoj se masovno propisuje) pogledajte koji je glavni sastojak tog lijeka. Statin! Ispod Vasilip piše "simvastatinum". Ako se godinama troše te tablete, pa već bi mogle imati neki negativan efekt.
Onda je u svakom slučaju bolje koristiti prirodna sredstva.
I onda, koje tablete C vitamina koristiti, jer se preporučuju stvarno velike doze... Za to bi trebalo piti dnevno "šaku" ovih preparata kojih ima na našem tržištu.


Ovako.
Vitamin C u prekomjernoj dozi prvo sta ce napraviti je dekalcificirati zube i skelet, povecati razinu esterogena,hemolizu, diareju i sl.
Zapravo ako netko popije 700% dnevne kolicine vitamina C ja mu gotovo garantiram bar blagu glavobolju.
Vitamin C je u prevelikim kolicinama jednostavno stetan i to nije u pitanju.

Medutim uvelike se slazem sa gornjim tekstom bar njegovom sustinom.
Stos je u tome da se vitamin C danas uzima nepravilno.
Recimo na nekoj tableti pise da zadovoljava 200% dnevnih potreba za vitaminom C.
Danas covjek uzme tu tabletu i zivi u katastrofalnoj zabludi da je uzeo za taj dan dovoljno vitamina C.
Mdutim stvari stoje drukcije.
Vitamin C je na temperaturi tijela izuzetno nestabilna molekula.
Dakle odreden dio unesenog vitamina C obavi posao koji ima, a ostatak umjesto da ceka slobodne radikale i bude prisutna u organizmu se spontano pocne razgradivat dok ne dosegne nivo u kojem ga zapravo vise i nema.
I na koncu se obicno svede na to.
Covjek se neispravno i neuredno hrani i misli da je ok progutat tabletu jednu i kraj price.
I onda se cudi kako guta tablete a istovremeno ima manjak vitamina C.
U zadnje vrijeme su na trziste izbaceni i suplementi koji osiguravaju lagano otpustanje tog vitamina u organizam tako da zadrzi koncetraciju potrebnu kroz cijeli dan.

Dakle poanta moje price da sama kolicina vitamina C koju pojedes zapravo vec nakon nekog vremena nema veze sa aktivnom kolicinom vitamina C u organizmu.
Rjesenje nije kako bi netko mozda predlozio (gornji clanak ima taj prizvuk) povecanje unosenja tog vitamina nego odrzavanje koncetracije vitamina kroz dan.
Za razliku od recimo vitamina B12 kojeg u dovoljnoj kolicini pojedes jedanput u 2 mjeseca i to je to.

E sad pitanje je kako to ostvariti.
Bez tableta dugorocno gledajuci na zalost skoro pa vise nikako.
Naime danasnji kupus i sl. povrce koje sadrzi vitamin C nije onaj isti kupus od prije 100 godina. Jedino da kao pande cijeli dan zvacemo zeljenjavu.
Zbog nacina proizvodnje i pogresne filozofije gnojenja zemlje na umjetan nacin danasnje povrce po kvaliteti namirnice je zivi ocaj. Razina korisnih metabolita pa tako i vitamina je katastrofalno pala. Imam negdje podatke pa cu pokusat nac i postat to.
Ostaje neka nada sta se tice eko-poljoprivrede ali tu su manji prinosi i tesko da trzisno danas to moze imat dominantnu ulogu.

Inace cinjenica je da nije bitno koliko se nesto unese bez da se pazi i kako se nesto unese naravno.
Po toj logici bi neko kome fali zeljezo mogao pojest malu kolicinu zeljezne sipke sta naravno nije dobra odluka.
Dakle u svakom slucaju biokemisjko okruzje nekog vitamina je takoder vazno. Sinteticki vitamini to nemaju.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 12:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Sophia je napisao/la:
Gubitak kalcijuma nastaje i zbog preterane upotrebe belancevina (meso i mlecni proizvodi). Visok nivo proteina cini da gubimo kalcijum putem urina. I fosforna kiselina u gaziranim picima dovodi do gubitka kalcijuma. Cokolada blokira kalcijum tako da telo ne moze da ga absorbuje. Dakle, imamo probleme sa kalcijumom ako jedemo cokoladu, pijemo gazirana pica, jedemo meso i mlecne proizvode. Izbegavajte ovakvu hranu, a jedite biljke da bi imali jake kosti kao slonovi, nosorozi i zirafe.


Zanimljivo je da osteoporoza kao bolest je to manje prisutna sta stanovnistvo konzumira manje mlijeka i zivotinjskih proteina.

Naime u Americi je zabiljezen katastrofalan porast oboljenja od osteoporoze. Kako raste bolest tako se Amerikancima preporuca konzumirat vise Ca i to u mlijecnim proizvodima.
Medutim jedno je Ca kojeg unosimo u organizam a drugo je aktivni Ca kojeg tijelo moze iskoristiti.
Na koncu je rezultat da Ameri piju i jedu ogromne kolicine mlijecnih proizvoda za koje 90% ljudi zivi u zabludi da su izvor Ca.
Mlijeko ima veliku kolicinu Ca ali je posve los izvor za ljude iskoristivog kalcija.
Tako da danas imamo paradoks da u Kini gdje je dnevna preporucena doza tri put manja od Amerike osteoporoza je rijetka bolest.

Konkretno bilo koji izvor Ca koji ide uz zivotinjske proteine je los izvor kalcija. Konkretno zivotinjski protein koji je i u mlijeku sadrzan sadrzi vece koncetracije cisteina - aminokiselina sa sumporom koji otezava znacajno apsorpciju Ca u organizam i zato je amerima svo to mlijeko i mlijecni proizvodi uzalud i jos uvijek raste postotak oboljelih od osteoporoze.

Neinformiranost cuda cini.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 12:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
FORMICA je napisao/la:
Mae čovjek je sastavljen kao svaštožder. Najbliži rod po metabolizmu su mu svinje i pacovi. To je izvanredno jer nije veliki probirač kod skupljanja hrane te lako zadovoljava osnovne potrebe za preživljavanjem tijela. Druga je priča kako se sam čovjek odnosi prema tom velikodušnom daru. Treba jesti svašta,


O fantasticnim dimenzijama ove zablude cu se ovih dana malo raspisat na topicu vegeterijanstvo, mada mislim da sam vec napisao neke stvari koje govore o ovome.

Istina je da covjek je u stanju jest svasta i u vecini slucajeve trpjeti velike rizike od raznih oboljenja. To mu je evolucijska prednost a ne imperativ.

95% danasnjih kronicnih bolesti proizlazi iz stava da svasta treba jest.
Za to cak postoje i klinicki rezultati i istarzivanja, ali o tome ovih dana.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 2:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub feb 25, 2006 5:24 pm
Postovi: 138
Lokacija: Rijeka
Višak kalcija u krvi pohranjuje se u nekim tkivima:
-u koži-uzrokuje ubrzano boranje
- u krvnim žilama se spaja sa kolesterolomi-ateroskleroza
- u bubrezima- kamenci
- očima -mrena
- u zglobovima - artroza

Razgradnjom proteina nastaje urea koju naš organizam bubrezima mora izbaciti iz organizma (da se ne otruje), a zajedno sa ureom izbacuje i veliku količinu minerala, pa i kalcija.Po nekim novijim istraživanjima čovjeku treba puno manje proteina nego što to preporuća WHO.

Ispitivanje među Bantu ženama u Africi pokazalo je da jedu upola manje proteina nego prosjećni Amerikanac,a osteoporoza je kod njih nepoznata.
Mliječni proizvodi se tamo baš i nekonzumiraju!

Navodno bademi imaju mnogo kalcija a ujedno i smanjuju kolesterol u krvi!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 6:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
Mislim da će mi ribe oprostiti ako pojedem komadić, recimo jednom u tjednu ili u dva. Na neki način će postati možda čovjek, možda ptica, možda opet riba, samo veća, ljepša, a možda dupin, ili lignja... :-k Shvatio sam da sam si sve ovo samo nepotrebno zakomplicirao, no veliko hvala svima.

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 10:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Evo cijelog teksta iz Nexusa br.10
Pošaljite svima koji nisu gluhi i slijepi (za nove spoznaje)

Citat:
KRONIČNI SKORBUT
NEDOSTATAK VITAMINA C KAO UZROK SRČANIH BOLESTI

[ Dr.Owen R. Fonorow, MS, MBA© 2005]
owen@vitamincfoundation.org



Vodeći ubojica u Sjedinjenim Američkim Državama – stanje koje medicinari zovu „srčana bolest“ ili „okluzivna kardiovaskularna bolest“ – zapravo je skorbut nižeg stupnja. To je činjenica koju moderna medicina sve teže negira.

Srčana bolest je pogrešno ime. Bolest je karakterizirana krastolikim tvorevinama koje polako rastu na stijenkama krvnih žila. Ovaj temeljni proces smanjuje dotok krvi u srce i druge organe, što dovodi do angine (srčanog grča), srčanog udara i moždanog udara. Ispravan naziv za ovaj bolesni proces je „kronični skorbut“, supklinički oblik klasične bolesti nedostatka vitamina C.

Pravu prirodu ove bolesti je početkom 1950-ih identificirao kanadski tim pod vodstvom G. C. Willisa, dr.med. To otkriće je krajem 1980-ih potvrdio tadašnji vodeći svjetski znanstvenik, dr.Linus Pauling (1901-1994). Pauling je upozoravao svijet svojim predavanjima, pisanim radovima i video materijalima nakon što su on i njegovi suradnici proveli pokuse koji su potvrdili Willisova otkrića. Do današnjeg dana, ta upozorenja nisu nikada doprla do medija glavne struje. Štoviše, kardiologe poučavaju, i oni rutinski govore svojim pacijentima, da ne postoji nikakva veza između vitamina C i srčanih bolesti, i da nema nikakve koristi od vitamina C u dozama puno višim od beznačajne RDA (preporučene dnevne doze).

Sa znanstvenog gledišta, ako liječnik ili bilo tko drugi pokuša osporiti pravu prirodu kardiovaskularnih bolesti, mora biti u stanju navesti pokuse koji pobijaju Pauling/Willisovu hipotezu o kroničnom skorbutu. Takvi pokusi nikada nisu objavljeni.

Od Paulingovog posljednjeg upozorenja prošlo je 12 godina. Profesori farmakologije Steve Hickey i Hilary Roberts, u njihovoj nedavno objavljenoj knjizi Ascorbate: The Science of Vitamin C (2004), dokumentiraju nevjerojatnu činjenicu da nikada nisu objavljeni rezultati nekog nezavisnog pokusa s ciljem testiranja Paulingove hipoteze (osim jednog s puno nižim dozama koji je proveo Paulingov bliski suradnik dr. Matthias Rath).

Nama je poznato samo jedno kliničko istraživanje na ljudima koje je bilo pažljivo osmišljeno tako da testira Paulingovu hipotezu o visokim dozama. Istraživanje je provedeno u Ujedinjenom Kraljevstvu na 200 ljudi kroz razdoblje od tri godine (1997-2000), a rezultati su potvrdili Paulingovu teoriju i terapiju. Pa ipak, studija dr. Kalea Kentona dosad se nije pojavila u medicinskim časopisima.

Hoće li divovska farmaceutska industrija, suočena s ovim činjenicama, preživjeti, ili će kolabirati u 2005? Kraj suzbijanja vitamina C razotkrit će restrikcije Codexa Alimentariusa u pravom svjetlu: kao sredstvo za podržavanje jedne industrije koja ima malo razloga ua postojanje u svom sadašnjem obliku. Javnost počinje uviđati da je najprofitabilnija industrija na svijetu zapravo kula od karata. Njeni najprofitabilniji proizvodi u najboljem su slučaju beskorisni, a u najgorem opasni. Lijekovi na recept stvaraju potrebu za drugim lijekovima. Tajna koja će doći glave farmaceutskoj industriji je da se najbolje zdravlje postiže uzimanjem visokih doza vitamina C i izbjegavanjem otrovnih lijekova na recept kao da vam o tome ovisi život.


Povijest velikog zataškavanja

700.000 ljudi koji svake godine nepotrebno umru u SAD-u oni su koji slušaju savjete svog kardiologa. Američko društvo za srce (American Heart Association) procjenjuje da 63 milijuna Amerikanaca boluje od kardiovaskularnih bolesti. Više od jednog milijuna podvrgava se nekom obliku operacije srce, a preko 15 milijuna uzima lijekove za snižavanje kolesterola na bazi statina prema savjetu svog liječnika. Poznato je da ti popularni statinski lijekovi iscrpljuju CoQ10 (koenzim Q10) i vjerojatno uzrokuju popuštanje srca.

Pionirska istraživanja odnosa između nedostatka vitamina C i srčanih bolesti počela su kasnih 1940-ih, nedugo nakon utvrđivanja struktura vitanima C.

Kanadski liječnici dokazali su da nedostatak vitamina C uzrokuje bolest poznatu pod imanom „ateroskleroza“. Ti liječnici otkrili su da se bolest javlja kod 100% životinjskih pokusnih subjekata kojima je uskraćen vitamin C i koje ga same ne sintetiziraju. Nadalje, ti kanadski pioniri pokazali su da je sam vitamin C dovoljan za povlačenje ateroskleroze kod laboratorijskih životinja. (G.C.Willis, „The Reversibility of Atherosclerosis“, Canadian Medical Association Journal, sv.77, 15.srpnja 1957. str. 106-109).

Tim je proveo slična istraživanja na ljudima. Rezultati, iako nisu bili konačni, pokazivali su smanjenje aterosklerotskog plaka kod jedne trećine ljudskih subjekata. Treba istaknuti da se radilo o istraživanju malih doza, ne većih od 1.500 mg dnevno.

Znanje da su srčane bolesti oblik skorbuta bilo je zataškavano od vremena kada je prvi niz Willisovih članaka objavljen u časopisu Canadian Medical Association Journal početkom 1950-ih. Neobjašnjivo, od 1950-ih do danas nijedan članak koji bi govorio u prilog vitaminu C i njegovoj vezi sa aterosklerozom nije se pojavio u nekom uglednom medicinskom časopisu koji je popularan među liječnicima.

Buduće kardiologe uči se da nema nikakve veze između unosa vitamina C i srčanih bolesti, i da je nadriliječništvo tvrditi drugačije. Te tvrdnje čine se opravdanim zato što nedostaju izvještaji o takvim istraživanjima. Ali kao što je stručnjak za vitamin C i profesor farmakologije dr. Steve Hickey istaknuo prilikom dopisivanja e-mailom u prosincu 2004, svaki kardiolog mogao je i sam provesti ta istraživanja.

„Vremena se mijenjaju i medicinska profesija je podbacila time što u posljednjih 50 godina nije provela potrebne pokuse. Budžet, recimo, samo NIH-a (Nacionalnog instituta za zdravlje) veći je od 27 milijardi dolara, ali u posljednjih 50 godina nitko nije ponovio rana istraživanja u vezi sa vitaminom C i srčanim bolestima, koja je za sitan novac mogao provesti skoro svaki kardiolog“, piše dr. Hickey.
„Kako su Pauling i drugi promovirali askorbat kao lijek za srčanu bolest, čini se besmislenim da mogući lijek za najgoreg ubojicu u razvijenim zemljama (aterosklerozu) nije opovrgnut. Za znanstvenika iz bilo koje druge discipline, ovaj nedostatak zanimanja bio bi bizaran.

Činjenica je da su provedeni pokusi na životinjama, i rezultati pokazuju da askorbat štiti od ateroskleroze i može ju liječiti. Postoje neki dodatni dokazi iz istraživanja na ljudima koji su u skladu s ovom interpretacijom. Zašto onda nisu provedena istraživanja na ljudima? Ili, mogli bismo upitati, ako su provedena, jesu li rezultati zataškani? Paulingovi protivnici, kao i farmaceutske kompanije, voljeli bi vidjeti da je Paulingova hipoteza diskreditirana“, zaključio je dr.Hickey. „Zašto nitko nije izvijestio o pokusima?“





Snimak predavanja Linusa Paulinga

U predavanju iz 1992. snimljenom na videu, dr Linus Pauling objasnio je razlog zašto se ateroskleroza stvara na stijenkama arterija u nedostatku vitamina C. Objasnio je kako specifičan oblik kolesterola izaziva plak, nadoknađujući niske razine vitamina C, i zašto njegov brzi lijek za kronični skorbut sadrži aminokiselinu lizin (pogledati www.paulingtherapy.com).

Nema sumnje da je vijest o ovom lijeku bila zataškana, u suprotnom bi većina javnosti saznala da ga je preporučio dvostruki dobitnik Nobelove nagrade Linus Pauling. Milijuni ljudi nepotrebno umiru zato što se znanje o Paulingovom otkriću ne širi, što je isto kao da se zataškava.

Je li terapija koja se sastoji od visokih doza askorbinske kiseline i aminokiseline lijek za srčanu bolest? Zločin je što to nitko ne zna!

Pauling i njegov bivši suradnik, dr. Matthias Rath, napravili su svoj dio posla provodeći pokuse i pokušavajući obavijestiti javnost o tim otkrićima. Sada je došao red na druge istraživače u medicinskoj znanstvenoj zajednici. Ako postiji ikakva mogućnost da su doktori Willis, Pauling i Rath bili u pravu, pravi je zločin ne provesti pokuse pod pravednim uvjetima.


Krajnja nesavjesnost Nacionalnog instituta za zdravlje



Očigledno je da medicinsku scenu kontrolira farmaceutska industrija. Po svemu sudeći, čak je i američki Nacionalni institut za zdravlje pod kontrolom industrije lijekova, a čini se da čak ni članovi Kongresa ne mogu savladati ovu prepreku.

U godinama 1998. i 2002., Zaklada za vitamin C vladi je podnijela zahtjeve za dodjelu novčanih sredstava za proučavanje teorija dr. Paulinga. Ti zahtjevi su formalno podneseni novom Uredu za alternativnu medicinu NIH-a (pogledati http://vitamincfoundation.org/NCCAMgrant).

Zahtjeve smo uputili iz dva razloga: Zaklada je tražila sredstva kako bi terapija koju je preporučio Linus Pauling mogla biti pošteno ispitana na ljudima. Svi prethodno poznati testovi bili su provedeni s nedovoljno velikim dozama vitamina C. Te prijave za sredstva ujedno su obavijestile vladu Sjedinjenih Država o tvrdnjama Linusa Paulinga da je pronašao pravi lijek za srčanu bolest. NIH je bio slobodan osmisliti, sponzorirati i provesti vlastito istraživanje sa znanstvenicima po svom izboru. Da su takva istraživanja provedena, dosad su mogli biti spašeni milijuni života i milijarde dolara. Na nesreću po Amerikance, NIH-ov Ured za alternativnu medicinu odbio je oba zahtjeva i nije proveo vlastita istraživanja.

„Vlada Sjedinjenih Država odbila je oba zahtjeva, ne zato što su članovi komisije imali bilo kakav prigovor na znanost ili protokole, nego zato što su zanastvenici i liječnici koje je Zaklada angažirala za provedbu istraživanja bili 'neiskusni'. Očigledno, istraživači koji vode istraživanja za NIH moraju biti članovi 'Kluba'. Javnost mora biti upoznata s takvim sramotnim ponašanjem“, kaže Mike Till stariji, suosnivač Zaklade za vitamin C.

Debakl sa statinskim lijekovima za snižavanje kolesterola

Kardiologija je već neko vrijeme na krivom putu. Rezultat toga je da su srčane bolesti još uvijek vodeći uzrok smrti u Sjedinjenim Državama, a statinski lijekovi za snižavanje kolesterola postali su najprodavanija klasa lijekova na recept. U 2002. statinski lijekovi prodani su u vrijednosti od 12,5 milijardi dolara, a magazin Forbes tvrdi da su posljednje brojke o godišnjoj prodaji u cijelom svijetu dosegnule 26 milijardi dolara, ali ovi lijekovi imaju značajne nuspojave (pogledati http://www.health-fx.net/eBook.pdf). Vitamin C, s godišnjom prodajom od blizu 180 milijuna dolara, ima potpuno isti učinak snižavanja kolesterola kao i popularni statinski lijekovi.

1985, dvije godine prije uvođenja popularnih statinskih lijekova za snižavanje kolesterola, znanstvenici koji su istraživali enzime koji pomažu tijelu da stvara kolesterol došli su do važnog otkrića: vitamin C snažno djeluje protiv kolesterola. Molekula vitamina C inhibira isti enzim, HMG CoA reduktazu, koji inhibiraju i statinski lijekovi za snižavanje kolesterola.

Osobe koje koriste kućne uređaje za praćenje razine kolesterola, kao što je Life Stream® monitor (dostupan na 55.000 prodajnih mjesta), izvještavaju da za maksimalan učinak na snižavanje kolesterola može biti potrebno 6.000 do 10.000 mg vitamina C.

Statinski lijkovi blokiraju stvaranje koenzima Q10 i mogu uzrokovati popuštanje srca, a time i potrebu za transplantacijom srca



Strukturu koenzima Q10 (CoQ10 ili ubikinona) utvrdio je Merckov znanstvenik Karl Folkers nakon njegovog otkrića 1957. Provedeno je barem 35 kliničkih istraživanja koja su dokazala ogromnu korist od CoQ10 za srčane bolesnike, posebno za pacijente sa popuštanjem srca (pogledati http://www.coq10supplement.com/). A u Japanu je sve do prošle godine CoQ10 bio lijek za srce dostupan samo na recept.

Farmaceutski div Merck je tijekom svojih istraživanja na snižavanju kolesterola otkrio da statinski lijekovi blokiraju stvaranje vlastitig CoQ10 u tijelu. To blokiranje sinteze CoQ10 je ozbiljan učinak statina koji uzrokuje umor, bolove u mišićima i skeletalnu miopatiju (tešku degeneraciju mišića). U Kanadi na reklamama za lijekove mora biti i upozorenje sa statin snižava CoQ10, ali američka FDA ne zahtijeva ova važna upozorenja, ostavljajući američke liječnike u neznanju i izlažući njihove pacijente riziku.

Merck je od 1990. prijavio više patenata na dodavanje CoQ10 statinu radi zaobilaženja problema blokiranja biosinteze CoQ10 (Američki patent br.4,933,165). To što posjeduju ove patente od 1990. dokaz je da su članovi korporacije Merck bili svesni da statini uzrokuju degeneraciju mišića. (Merckovi patenti nikada nisu bili implementirani, vjerojatno zato što je svjetska proizvodnja CoQ10 daleko nedostatna za pokrivanje poterba svih korisnika statinskih lijekova).

Tužno je i istinski zastrašujuće što se zna da trenutno najprodavanija klasa lijekova na recept – statinski lijekovi za snižavanje kolesterola – blokiraju sintezu CoQ10, a ipak se ti lijekovi rutinski prepisuju srčanim bolesnicima!

Prolazna globalna amnezija: Još jedna nuspojava statina?

Bivši NASA-in astronaut i kirurg Američkog ratnog zrakoplovstva Duane Graveline, dr.med., vjeruje da je statinski lijek Lipitor uzrokovao njegovu vlastitu prolaznu globalnu amneziju (transient global amnesia, TSA) – disfunkciju pamćenja povezanu sa statinskim lijekovima koju je osjećao prilikom letenja (pogledati http://www.spacedoc.net/Statins_flyer.html).

Dr.Graveline vjeruje da su ti novi lijkovi uzrok nedavne epidemije TGA koja je pogodila sobe za hitnu pomoć i, bojeći se teških posljedica kada se radi o pilotima zrakoplovnih kompanija koji uzimaju statine, pokrenuo je vlastiti križarski rat s ciljem edukacije zdravstvenih radnika i javnosti o mogućim opasnistima od lijekova za snižavanje kolesterola. Napisao je knjigu, Statin drugs: Side Effects and the Misguided War on Cholesterol (Pogledati web lokaciju Spacedoc.net).

Zaklada za vitamin C objavila je vlastitu kolekciju zabrinjavajućih pitanja na http://www.vitamincfoundation.org/statinalert.

Kardioretinometrija potvrđuje kronični skorbut i liječenje vitaminom C

Odavno je poznato da ljudske arterije slabe u nedostatku vitamina C i drugih nužnih hranjivih tvari. „Ateromi“ ili „meki arterijski plakovi“ imena su koja označavaju abnormalne formacije koje se javljaju u arterijama. Dr.Pauling i njegovi suradnici teoretizirali su s Willisom da takve formacije plaka služe ojačavanju arterija, zato što se najčešće javljau tamo gdje je krvni tlak najveći. Slabe arterije ponekad pucaju, i nastali ugrušak izaziva srčani udar ili moždani udar. To stanje bi se najbolje moglo okarakterizirati kao kronični skorbut.

Ateromi u mikroskopskim arterijama mrežnice oka bili su jasno vidljivi okulistima, koji donedavno nisu vjerovali da su takve tvorevine reverzibilne.

Dr. Sidney Bush, oftamolog iz UK, slučajno je otkrio da se ateromi mogu povući kod pacijenata kojima se preporuči da uzimaju 3.000 do 10.000 mg vitamina C dnevno (količina ovisi o učinku na retinalne arterije). Dr. Bush je do svog otkrića došao proučajajući očne infekcije kod pacijenata koji nose kontaktne leće. Testirao je vitamin C kao preventivnu mjeru protiv ovih infekcija i, sretnim slučajem, dr.Bush je primjetio da su ateromi nestali kod pacijenata koji su uzimali vitamin C. Izvijestio je da neki pacijenti moraju uzimati čak 10.000 mg dnevno kako bi uklonili meke aterome.

Dr.Bush je izumio novu dijagnostičku tehniku koju zove kardioretinometrija (CardioRetinometry® pogledati web stranicu http://www.vitamincfoundation.org/bush/more.html). On vjeruje da će ova dijagnostička metoda revolucionirati kardiologiju: „Nova dijagnostička tehnika može procijeniti rizik od koronarnih srčanih bolesti (CHD) na temelju univerzalnih arterijskih ateroma mrežnice, za koje se ranije nije slutilo da su reverzibilni. Liječnici su previdjeli, a optometričari/oftamolozi nisu očekivali da bi vitamin C mogo imati ovakav učinak. Taj učinak je slučajno otkriven i povezan s vitaminom C koji su osobe s kontaktnim lećama pristale uzimati. Mi to od 1999. sve češće primjećujemo koristeći retinometriju u Klinici Hull za kontakte leće i oči. Takvo otkriće zahtijeva hitnu evaluaciju.“

Dr.Bush je također zastupao ideju da kronični skorbut ne samo što postoji, nego se može i precizno izmjeriti. Oftamolozi sada mogu s lakoćom dijagnosticirati ovo stanje proučavajući mikroskopske arterije iza oka prije nego što se manifestiraju bilo kakvi simptomi srčane bolesti. Zahvaljujući dr.Bushu, danas znamo da vitamin C može brzo i jednostavno izliječiti ovo stanje uz optimalne doze utvrđene kardioretinometrijom.

„Ljudi danas žive u izrazito opsanoj zabludi da više nitko ne umire od skorbuta! Ova istraživanja bi mogla dokazati da od skorbuta svi umiremo brže nego što smo dosad slutili“, kaže dr.Bush.

„Žile oko rožnice, koje oftamolozi koji se bave kontaktnim lećama često proučavaju, pokazuje da skorbut povremeno pogađa sve ljude, a većinu nas većinu vremena. Uglavnom neprepoznat, kroničan supklinički oblik najbolje mogu dijagnosticirati (i liječiti) optometričari pomoću sekvencijskih elektroničkih slika retinalnih arterija i vrlo promjenjivih količina vitamina C, povremeno i drugih hranjivih tvari“, primjetio je.

Kardioretinometrija jasno pokazuje da postoji odnos između unosa vitamina C i „ateroma“ – plaka koji se formira na arterijama koje hrana mrežnicu oka. Dr.Bush je objavio fotografije stanja prije i poslije primjene njegove metode, i zagovara potrebu za rigoroznijim istraživanjima:

„Ateromi retinalnih arterija doslovno su savršen nadomjesni pokazatelj iskoha koronarne srčane bolesti, i to će ostati sve dok su oči povezane s ostatkom sustava. Moderne elektronske očne kamere/mikroskopi s velikim povećanjem i oštrinom slike na divan način pokazuju djelovanje kolesterola, kao i njegovo ponovno rastvaranje u krvotoku nakon što se sustav vrati u ravnotežu. I to je vidljivo na arterijama koje su premale da bi se mogle vidjeti golim okom!

„Dok su svakodnevne varijacije na žilama oko rožnice relativno lako čitljiv 'barometar' 'prolaznog' skorbuta, posebno kada se promatraju kroz biomikroskop s procjepnom svjetiljkom stručnjaka za kontaktne leće, nitko osim par predanih liječnika na njih nije obraćao pažnju.

„Arteriole i kapilare oko rožnice u mom se sustavu mogu podijeliti na deset stupnjeva skorbuta, zahvaljujući se čemu pacijentu može precizno reći koliko je vitamina C uzimao. Najviša ocjena koju je itko dosad imao bila je 94%. Kad sam počeo s ovim ocjenjivanjem, oko 1997., zbunjivao sam svoje suradnike time što sam mogao točno prepoznati pacijente koji su jeli malo ili nimalo zelenog povrća. Međutim, kronična supklinička varijanta ne može se tako jednostavno identificirati promatranjem. Ne mogu se utvrditi nepravilnosti prehrane u najbližoj prošlosti. Slično kao kod postupnog povećanja količine vitamina E u tjelesnim mastima i staničnim membranama mozga, treba proći više od mjesec dana kako bi se sa sigurnošću utvrdilo što se događa s kolesterolom u retinalnim arterijama.“

Dr.Bush sada ima dokaze da se čak i kalcificirani „tvrdi“ plak može razgraditi tijekom dvije godine uz visok unos vitamina C. Ovakav razvoj događaja predstalja težak udarac za vladin/Codexov „preporučen“ dnevni unos od 60 mg i 2.000 mg kao maksimalan dopustiv unos.

„Poruka ove priče je da treba redovno ići na preglede kod strpljivog, dobro opremljenog optomertičara osposobljenog za kardioretinometriju. To je, po mom mišljenju, nakon pet godina promatranja zdravlja mojih pacijanata, najvrednija zaštita nečijeg kardiovaskularnog (sustava), i vjerojatno mnogih drugih sustava, budući da oni nisu međusobno izolirani.“

Naš put do vitamina C i drugih otkrića

1994. nitko nije znao da li Paulingov protokol s visokim dozama vitamina C i lizinom stvarno djeluje. Naša kompanija, Intelisoft Multimedia, Inc., dobila je prava na Paulingov video snimak o srčanoj bolesti i pokušala ga promovirati (pogledati http://www.paulingtherapy.com/). U to vrijeme, autor nije imao nikakvih financijskih interesa u bilo kojem prehrambenom proizvodu.

Nekoliko godina kasnije, shvatili smo da Paulingov bliski suradnik, Matthias Rath, očigledno nije do kraja cijenio ono što je Pauling zagovarao. Iz tog razloga, preuzeli smo na sebe zadaću razglašavanja Paulingovih otkrića. Korporacija Tower Laboratories bila je spremna predstaviti nov proizvod s dovoljno visokim dozama vitamina C i lizina koje su bile u skladu s Paulingovim preporukama o doziranju (pogledati http://www.towerlaboratories.com/).

Od samo početka, Paulingova terapija potpuno je liječila neizlječivo – čudo za čudom. Mnoga od ovih svjedočenja zapisana su i objavljena na video web-lokaciji PaulingTherapy.com. Pa ipak, nijedan od starih medija nije objavio ni riječ o ovom fenomenu.

Branitelj zdravlja potrošača Kevin Trudeau napisao je novu knjigu pod naslovom Natural Cures 'They' Don't Want You To Know About (pogledati http://www.naturalcures.com). Većina informacija u ovoj knjizi u skladu je s našim iskustvom tijekom proteklog desetljeća u zagovaranju Paulingove terapije protiv srčane bolesti. Trudeau ističe da se, prema federalnom zakonu, ljudima bez dopuštenja vlade ne smije govoriti da određeni proizvod liječi neku bolest. Kevin je bijesan, a i ja se tako osjećam.

Skoro svaka osoba s autoritetom koja ima veze sa srčanom bolešću (osim pacijenta) zna ili je bila upozorena da je Paulingova teorija neporeciva i da njegova preporučena terapija djeluje brzo.

Siguran i djelotvoran odgovor na najčešći oblik srčanih bolesti – formiranje plaka na slabim arterijama – je 6.000 mg do 18.000 mg vitamina C dnavno radi jačanja arterija. A izum dr.Paulinga s davanjem visokih doza lizina – 2.000 mg do 6.000 mg – rješava postojeći plak. Čini se da ova kombinacija kod većine osoba djeluje u roku od 10 dana, uz odgovarajuću dozu.

Općeniti stav tradicionalne medicine prema ovm pitanju pogrešan je u usmjeren na vlastitu korist. Umjesto da pacijentima uskraćuju terapiju koja bi im mogla spasiti život dok se na provedu „neophodna“ (i, zasad, još uvijek neplanirana) istraživanja, liječnici bi svim srčanim bolesnicima terbali savjetovati terapiju dr.Paulinga sve dok ne budu postojali dokazi da ta netoksična terapija ne djeluje. Čuli smo priče o kardiolozima koji su bili izvan sebe od bijesa nakon što su od uglednih izvora čuli za Paulingovu teoriju. Ti liječnici su verbalno izrazili frustraciju svojim medicinskim časopisima koji ih nisu informirali o ovim spoznajama.

Rješenje za druge oblike srčanih bolesti


Popuštanje srca



Mnogi ljudi dožive oporavak od popuštanja srca nakon što počnu primjenjivati Paulingovu terapiju. Međutim, ima puno dokaza da je uzrok popuštanja srca kod većine ljudi nedostatak koenzima Q10. Taj vitaminu sličan koenzim potreban je u našim pogonskim stanicama, mitohondrijima, za proizvodnju tjelesnog goriva, adenozin trifosfata (ATP).

Nekoliko drugih vitamina potrebno je ljudskom tijelu za proizvodnju vlastitog CoQ10, a poznato je da ljudi s godinama sintetiziraju sve manje CoQ10. Brojni lijekovi na recept, i zapravo svi statinski lijekovi za snižavanje kolesterola, blokiraju stvaranje CoQ10 u tijelu! Stoga se može opravdano reći da ovi lijekovi, koji se daju većini srčanih bolesnika, uzrokuju oblik srčane bolesti: popuštanje srca. Učestalost popuštanja srca se utrostručila, a stručnjaci za CoQ10 navode istraživanja koja ovo povećanje pripisuju višim dozama statina.

Jedini priznati lijek za popuštanje srca je transplatacija srca. Zaborvaite Vioxx, Celabrex, Aleve itd.: statinski lijekovi su još veći skandal.

Povišen krvni tlak/hipertenzija



Normalno je da se krvni tlak za vrijeme stresa (u situacijama borba ili bijeg) povisi na kraće vrijeme. Viši krvni tlak osigurava da glukoza i druge hranjive tvari uđu u stanice kako bi omogućile reakciju na stres. Također ne normalno da se povišeni krvni tlak normalizira nakon što stresni događaj prođe. Općenito, liječnici mjere krvni tlak zato što malo sužavanje arterije ima eksponencijalan učinak na hipertenziju. Takvo očitanje krvnog tlaka smatra se indikatorom (slabog) arterijskog plaka.

Prema raspravama u British Medical Journalu, oftamolozi su primjetili da se plak formira u mikroskopskim arterijama mrežnice prije javljanja povišenog krvnog tlaka.

Paulingova terapija djelotvoran je tretman za hipertenziju, kao i druge hranjive tvari poput magnezija, vitamina B6, aminokiseline arginina i nekoliko drugih ortomolekularnih pristupa.

Novinar Bill Sardi koji piše o zdravlju vjeruje da je 200 mg vitamina B6 djelotvornije od mnogih lijekova na recept za hipertenziju.

Kalcificirane arterije

Mnogi pacijenti imaju krute ili kalcificirane arterije. To stanje čini srčani udar vjerojatnijim, zato što se krvne žile ne mogu širiti u slučaju ugruška ili začepljenosti. Najvjerojatniji uzrok nakupljanja suvišnog kalcija u srčanim arterijama pacijenta je upotreba sredstava za razrjeđivanje krvi. Ti lijekovi na recept ili simuliraju ili blokiraju vitamin K, a prepisuju se rutinski.

Postoji više od 200 Medlineovih istraživanja koja dokazuju našu sumnju da je to istina.

Visoke doze vitamina K smanjuju količinu kalcija u mekim tkivima, i smatraju se standardnim tretmanom za osteoporozu u Japanu. Vitamin djeluje kao hormon i pomaže prijelaz kalcija iz mekih tkiva u kost.

Liječnici koji se bave kelacijom zaslužuju veliko poštovanje. Njihova detoksifikacijska terapija pomoću EDTA pomaže mnogim pacijentima, ali EDTA neće izliječiti samu srčanu bolest. Tretmani kelatima djelotvorni su kada uključuju dopunski program s vitaminom C.



Srčani udar

Arterije snažno ojačane vitaminom C i lizinom manje su sklone pucanju. Ako nema pucanja, neće biti ni ugruška. Ako nema ugruška, neće biti srčanog udara uzrokovanog sprečavanjem dotoka krvi u srce.

Istraživači Svjetske zdravstvene organizacije otkrili su da je niska razina vitamina E u serumu 70 posto bolji pokazatelj vjerojatnosti srčanog udara nego što su to hipertenzija (povišen krvni tlak) ili povišen kolesterol.

Također, K.K.Teo i drugi otkrili su da injekcija magnezija odmah nakon srčanog udara spašava 55 posto onih koji bi inače umrli (na ispitivanju s placebo-kontrolom).

Urođeni srčani defekti i oštećena srca



Dokumentirali smo izvanredne slučajeve pacijenata čija su se oštećena srca, prema mjerenjima EKG-om, vratila u normalno stanje.

Medicinski istraživači s Harvarda otkrili su da je vitamin C bio jedina od 880 testiranih tvari koja je izazvala regeneraciju stanica srčanog mišića iz matičnih stanica.

Prema našem iskustvu, za poboljšanje EKG-a potreban je dobar prirodni vitamin E s miješanim tokoferolima i tokotrienolima (kao što je 2.000 internacionalnih jednica Uniqe-E kompanije A.C.Grace), zajedno s visokim dozama vitamina C u obliku askorbinske kiseline (pogledati linkove o vitaminu E na www.vitamincfoundation.org/vite.htm). Do takvog oporavka došlo je za tri mjeseca.



Kardiologija: Najstrašniji scenarij

Srčani pacijenti imaju pravo biti vrlo skeptični, pa čak i bojati se svojih kardiologa. S izuzetkom nitroglicerinskog flastera, ne postoje standardni lijekovi za srce ili terapije koje stvarno pomažu pacijentu. (Nitroglicerin omogućuje tijelu da stvara više dušičnog oksida, koji širi arterije i privremeno ublažava bolove kod angine. Neobično je što je FDA nedavno odbila prijavu za novi oblik nitroglicerinskog flastera; pogledati http://www.medicalnewstoday.com/medical ... wsid=18335.)

Prema našem mišljenju, sve terapije na recept za koje znamo pogoršavaju stanje pacijenta tako što blokiraju CoQ10 ili izazivaju brzu kalcifikaciju mekih tkiva, povećavajući vjerojatnost kalcifikacije ili povisujući krvni tlak. Povjerenje pacijenata se iskorištava. Operacije na srcu neuspješne su kod 40-50 posto pacijenata zato što se plak ubrzo ponovno nakupi (restenoza).

Prema Discovery Health Channelu, skoro 40 posto pacijenata na umjetnim plućima i srcu doživi kognitivnu disfunkciju. To je jedan od razloga zašto je bivši američki predsjednik Bill Clinton bio podvrgnut operaciji ugradnje srčane premosnice (bypass) na „kucajućem srcu“, pri čemu se ne koriste umjetna pluća i srce.



Zaključak



Oni koji se boje predstojećih Codexovih restrikcija u vezi s nadopunama prehrani sada su spremni se okrenuti vitaminu C i njegovoj važnosti za srčane bolesti kako bi proširili svoje napade na vladine umjetne smjernice i ograničenja. Podupiratelji Codexa, koji tvrde da svoje odluke temelje na znanosti, otkrivaju da je pokojni dr. Linus Pauling i dalje težak protivnik u borbi za naklonost javnosti.

Dr.Hickey i dr.Roberts objavili su njihovu najnoviju kritiku znanosti koja stoji iza vladinih preporuka o dnevnom unosu vitamina C. Ti profesori razotkrivaju nevjerojatne pogreške NIH-a. Drugi znanstvenici upoznaju se sa njihovom najnovijom knjigom The Ridiculous Dietary Allowance (pogledati http://www.lulu.com/content/92249) i potvrđuju njihove analize, i predviđa se da će utjecaj na zanastvenu zajednicu biti velik.

Rad dr.Busha i njegova nova metoda dijagnoze kardioretinometrijom izuzetno su zanimljivi u ovom procesu. Oni će uskoro ukloniti sve sumnje u vezi s uzrokom ateroskleroze i jednostavnošću s kojom se ona može izliječiti pomoću visokih doza vitamina C. Za liječenje su potrebne doze vitamina C koje daleko nadmašuju Codexom nadahnute „dopustive gornje granice“.

Vioxx i drugi dokazi protuzakonitog ponašanja FDA privukli su pažnju javnosti. Vješti televizijski marketingaši kao što su Kevin Trudeau i Bill Sardi rade na mijenjanju slike o lijekovima na recept u očima javnosti.

Međutim, budu li Codexove restrikcije na dodatke prehrani odobrene, uskoro će postati vrlo teško nabavljati vitamin C u optimalnim količinama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 11:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Organski portal je napisao/la:
Jana je napisao/la:

Ako imaš NEXUS od prosinca/siječnja bi li mogao nešto komentirati za članak "Kronični skorbut - nedostatak vitamina C kao uzrok srčanih bolesti"?
Ako nemaš, nakon par dana kad pretipkam, baš me zanima što misliš. U članku se jako napadaju statinski lijekovi koji navodno (a izgleda da je baš tako) blokiraju stvaranje vlastitog koenzima Q10 i mogu uzrokovati popuštanje srca.
Npr. ako netko od vaših roditelja ili baka i djedova troši lijekove za snižavanje kolesterola (recimo Vasilip u Hrvatskoj se masovno propisuje) pogledajte koji je glavni sastojak tog lijeka. Statin! Ispod Vasilip piše "simvastatinum". Ako se godinama troše te tablete, pa već bi mogle imati neki negativan efekt.
Onda je u svakom slučaju bolje koristiti prirodna sredstva.
I onda, koje tablete C vitamina koristiti, jer se preporučuju stvarno velike doze... Za to bi trebalo piti dnevno "šaku" ovih preparata kojih ima na našem tržištu.


Ovako.
Vitamin C u prekomjernoj dozi prvo sta ce napraviti je dekalcificirati zube i skelet, povecati razinu esterogena,hemolizu, diareju i sl.
Zapravo ako netko popije 700% dnevne kolicine vitamina C ja mu gotovo garantiram bar blagu glavobolju.
Vitamin C je u prevelikim kolicinama jednostavno stetan i to nije u pitanju.

Medutim uvelike se slazem sa gornjim tekstom bar njegovom sustinom.
Stos je u tome da se vitamin C danas uzima nepravilno.
Recimo na nekoj tableti pise da zadovoljava 200% dnevnih potreba za vitaminom C.
Danas covjek uzme tu tabletu i zivi u katastrofalnoj zabludi da je uzeo za taj dan dovoljno vitamina C.
Mdutim stvari stoje drukcije.
Vitamin C je na temperaturi tijela izuzetno nestabilna molekula.
Dakle odreden dio unesenog vitamina C obavi posao koji ima, a ostatak umjesto da ceka slobodne radikale i bude prisutna u organizmu se spontano pocne razgradivat dok ne dosegne nivo u kojem ga zapravo vise i nema.
I na koncu se obicno svede na to.
Covjek se neispravno i neuredno hrani i misli da je ok progutat tabletu jednu i kraj price.
I onda se cudi kako guta tablete a istovremeno ima manjak vitamina C.
U zadnje vrijeme su na trziste izbaceni i suplementi koji osiguravaju lagano otpustanje tog vitamina u organizam tako da zadrzi koncetraciju potrebnu kroz cijeli dan.

Dakle poanta moje price da sama kolicina vitamina C koju pojedes zapravo vec nakon nekog vremena nema veze sa aktivnom kolicinom vitamina C u organizmu.
Rjesenje nije kako bi netko mozda predlozio (gornji clanak ima taj prizvuk) povecanje unosenja tog vitamina nego odrzavanje koncetracije vitamina kroz dan.
Za razliku od recimo vitamina B12 kojeg u dovoljnoj kolicini pojedes jedanput u 2 mjeseca i to je to.

E sad pitanje je kako to ostvariti.
Bez tableta dugorocno gledajuci na zalost skoro pa vise nikako.
Naime danasnji kupus i sl. povrce koje sadrzi vitamin C nije onaj isti kupus od prije 100 godina. Jedino da kao pande cijeli dan zvacemo zeljenjavu.
Zbog nacina proizvodnje i pogresne filozofije gnojenja zemlje na umjetan nacin danasnje povrce po kvaliteti namirnice je zivi ocaj. Razina korisnih metabolita pa tako i vitamina je katastrofalno pala. Imam negdje podatke pa cu pokusat nac i postat to.
Ostaje neka nada sta se tice eko-poljoprivrede ali tu su manji prinosi i tesko da trzisno danas to moze imat dominantnu ulogu.

Inace cinjenica je da nije bitno koliko se nesto unese bez da se pazi i kako se nesto unese naravno.
Po toj logici bi neko kome fali zeljezo mogao pojest malu kolicinu zeljezne sipke sta naravno nije dobra odluka.
Dakle u svakom slucaju biokemisjko okruzje nekog vitamina je takoder vazno. Sinteticki vitamini to nemaju.


Ovdje u članku se spominju količine i do 10.000 mg dnevno. To je stvarno puno, a nije mi jasno kako ovakvi priznati stručnjaci ne vide posljedice toga, ako ih ima... Ili, OPO, što su za tebe 'prevelike količine'?

Nema više šanse da se i malen dio od te količine unosi samo hranom koja je takve jadne kvalitete kakve već jest. Imaš pravo.
Čak i uzgajanje u nekom vlastitom bio-vrtu ne garantira kvalitetu - ako imamo neko kupovno tko zna čime tretirano sjeme. Ovo mi sporedno sad pada na pamet jer sam čula od nekih poznanika koji uzgajaju razno povrće za vlastite potrebe da nema više starog dobrog domaćeg sjemena. sve se to vremenom zatrlo i nestalo. To možda ima još negdje neka baka u nekom selu na kraju svijeta...sve ostalo je kemija.

Ali, da se vratim C vitaminu. Ako bi čovjek pokušao piti tako neke velike doze + uzmimo u obzir što si ti napisao, da su velike količine vitamina C štetne, što da se na koncu radi? Što je istina?

Istina je svakako da medicina nema pravog lijeka ni za koju srčanu bolest (baš mi transplantacija ne djeluje kao izliječenje) ni za povišen pritisak ni visok kolesterol.
Ovaj tekst utoliko može otvoriti oči, da se to jasno vidi. Opet dolazimo do prirodnih lijekova.
C vitamin u tabletama nije prirodan lijek, ali uzmimo u obzir i ovakvo liječenje, ako je moguće. Zato sam i postala.
Nije mi baš jasno što razumijevaš pod biokemijskim okružjem, nacrtaj mi to malo, ako može.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 11:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Za početnike u makrobiotici preporučam knjižicu:

Jadranka Boban-Pejić i Zlatko Pejić: Hrana za život (vodič kroz makrobiotičku prehranu)
1998. kad sam kupila knjižicu, bilo je to četvrto izdanje. To već puno kaže
:wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 125 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz