Sada je: sub apr 27, 2024 1:04 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zdrava hrana
PostPostano: sri nov 07, 2007 9:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
E sad, ja sam do pre nekoliko meseci koristio puno mleka, po 2, 3 litra dnevno i imam neverovatno izdržljive kosti (u situacijama u kojima su drugi lomili kosti ja sam prolazio samo sa manjim povredama), na lekarskim pregledima sam prolazio kao potpuno zdrav, a u sportovima bio izdržljiviji i jači (dizanje tegova) od krupnijih(masivnijih) momaka. A masti, od toga nikada nisam patio, ma vidimi se svaka vena kroz kožu.
A onda sam pročitao, ovde na forumu, ono o mleku, i kako imam problema sa aknama, pomislio sam možda mleko, ipak, nije tako cool, pa sam prestao da ga koristim na neko vreme. Uporedo sa tim, prešao sam na drugačiju vrstu hrane, e sad, ja se stvarno ne razumem u makrobiotiku i, šta ti ja znam te već nazive, pa neznam ni da li sam prešao na makrobiotiku ili sl. Uglavnom, počeo sam jesti sveže (presno) i bareno povrća: šargarepu (mrkvu), krompir, luk, pirinač, žitarične pahuljice, klice, celer, peršun, papriku... i puno voća, uglavnom jabuka (obavezno ujutru, popijem čašu vode koja je odstajala u čaši od večeri do jutra, posle pola sata pojedem oko 2 jabuke, i posle sat dva doručkujem). No, od kada se tako hranim, istina postao sam smireniji, staloženiji, ALI, gubim izdržaljivost, snagu a čini mi se, i mišiće, a stomak koji je bio sav u pločicamai neverovatno čvrst i ravan, sada je počeo da se oblaže salcetom (nije to bog zna koliko, ali ja sam navikao da mi na stomaku koža bude iste debljine kao na očnom kapku a sda je, pa sigurni 1cm).
Ranije sam gledao da jedem što više proteina (mleko, jaja) i ugljenih hidrata, a sada, ja mislim, sva ova navedena hrana su uglavnom u.hudrati, proteina je malo pa za mišice ne ostaje hrane.
Pitanje je: može li se neko ko se bavi dizanjem velikog tereta, neko ko ima intenzivne treninge snage da pređe na makrobiotiku (ili ovo na šta sam ja prešao) i da ne ide ka stalnom katabolizmu već izazove anabolizam, održi jake i relativno krupne mišice i očuva zdravlje (meni se sada vrti kad treniram, glava me zaboli često a i zuji mi u glavi)?

I još nešto, nisam imao vremena da "prelistam" forum dobro ali mislim da niko nije o tome pisao: SURUTKA (deo mleka koji se dobija kao nus proizvod pri pravljenju sira), da li je surutka zdrava ili ne? Ja, na primer imam prilike da pijem domaću surutku od domaćeg biološki dobijenog mleka (stoka je hranjena senom i travom sa prirodnih livada i pašnjaka) i zadnja dva dana sam je probao ispivši po pola litre do litre, ukus je OK, a i super je podnosim, nemam problema...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 10:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 08, 2005 9:11 am
Postovi: 90
Pogledaj ovaj film na ovom (url=http://video.google.com/videoplay?docid=8183852041721248182&q=raw+food&total=2033&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0)linku(/url)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 19, 2007 6:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 09, 2006 10:58 am
Postovi: 53
Lokacija: Beograd
Baki, veoma zanimljiva pitanja.

Ja sam dosta trazio po internetu da li ima bodibildera ili dizaca tegova koji se hrane sirovom hranom i ostalim da kazem alternativnim nacinima ishrane (veganskom,...).

Nasao sam primer bodibildera koji se hrani sirovom hranom, ali on nije ni prineti vrhunskim bilderima. Vise lici na obicnog coveka sa izrazenijim misicima, veoma definisan. Ista je situacija sa dizacima tegova - jednostavno nemaju toliko snage, gubi se misicna masa... Manja razlika u odnosu na vrhunske sportiste ovih disciplina postoji kod onih koji se hrane veganski, a jos manja kod lakto-ovo vegetarijanaca (samo ne jedu meso).

Moj zakljucak je da ako neko hoce da bude uspesan bodibilder ili dizac tegova ili sta vec u startu mora da se odluci za dijetu bogatu proteinima, sa manje masti - u principu vec svi znaju kako se hrane i sta jedu ovi sportisti, to je proverena stvar. Da je moguce alternativnom dijetom doci do boljih rezultata, sigurno bi bilo dosta ovakvih primera, pa ne bi ni morali da istrazujemo po internetu.

Drugo je pitanje da li je zdravo biti bodibilder ili dizac tegova. Po mom uverenju nije zdravo biti vrhunski sportista ni u jednoj disciplini pogotovo u danasnje vreme, gde je pritisak ostvarivanja sve boljih rezultata ogroman. Ljudsko telo se svakodnevno tera do svojih maksimuma pa i preko toga... to sigurno ne moze biti zdravo. Mnogo su zdraviji ljudi koji se umereno amaterski bave nekom aktivnoscu i paze na svoju ishranu.

Verujem da je nasa prirodna hrana voce i povrce (bez skroba) - frutarijanska. Da kao i sve ostale vrste na ovoj planeti jedemo hranu u prirodnom stanju - sirovu. Da je nase prirodno staniste u pojasu oko ekvatora. Da je nase telo dizajnirano ili evoluiralo (koja god teorija, da ne ulazimo u to) da ima jake i izdrzljive misice ali ne u stepenu kao kod na primer gorile. I to je jednostavno tako.

Ako zelimo da idemo protiv prirode i da imamo telo poput Arnolda Svarcenegera u najboljim danima, moramo odstupiti od nase prirodne hrane, koristiti raznorazne neprirodne stimulanse i ko zna sta sve... i opet necemo biti jaki kao ova gore pomenuta gorila. Mislim da bi ljudsko telo, po dizajnu prirode, trebalo biti vitko, jako i snazno slicno onom raw food bilderu.

Takodje u svima nama postoje duboko usadjeni kompleksi nastali bombardovanjem svakojakih medija raznoraznim nerealnim idealima ljudske lepote, kako zenske (silikoni, botoks i Photoshop) tako i muske (proteini, steroidi, suplementi). Otudjili smo se od prirode i svojih instikata. Mnogo slusamo druge, a malo ili ni malo sebe.

Znam da sam pisao nasiroko i nadugacko i da nije sve relevantno, zaneo sam se...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 31, 2007 2:36 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Kromp mi je ovo poslao, pa tu postam:


Nutrition and Physical Degeneration
A Comparison of Primitive and Modern Diets and Their Effects
by Weston A. Price

http://journeytoforever.org/farm_librar ... cetoc.html

sadrzaj:

1. Why Seek Wisdom from Primitive Races
2. The Progressive Decline of Modern Civilization
3. Isolated and Modernized Swiss
4. Isolated and Modernized Gaelics
5. Isolated and Modernized Eskimos
6. Primitive and Modernized North American Indians
7. Isolated and Modernized Melanesians
8. Isolated and Modernized Polynesians
9. Isolated and Modernized African Tribes
10. Isolated and Modernized Australian Aborigines
11. Isolated and Modernized Torres Strait Islanders
12. Isolated and Modernized New Zealand Maori
13. Ancient Civilizations of Peru
14. Isolated and Modernized Peruvian Indians
15. Characteristics of Primitive and Modernized Dietaries
16. Primitive Control of Dental Caries
17. One Origin of Physical Deformities
18. Prenatal Nutritional Deformities and Disease Types
19. Physical, Mental and Moral Deterioration
20. Soil Depletion and Plant and Animal Deterioration
21. Practical Applications of Primitive Wisdom

Hvala care!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 31, 2007 11:51 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 25, 2007 2:43 am
Postovi: 217
Jack987 je napisao/la:
Hvala care!

Nema na cemu i drugi put. :D

Inace sadrzaj je veoma zanimljivi jer se uporedjuje facijalni i dentalni izgled kod urodjenika na tradicionalnoj (nepreradjenoj) ishrani sa onim kada su presli na preradjenu hranu koju su belci doneli. Razlika u vilicnoj i zubnoj strukturi je veoma ocigledna, cak i malo morbidna zbog devijacija i anomalija koje se javljaju na zubima. Cak ni prva generacija urodjenika koja je presla na preradjenu hranu nije postedjena zdravstvenih i estetsko-fizioloskih problema. Autor, cesto istice i sirinu nozdrva koja ja mnogo veca na tradicionalnoj ishrani.

Jedna od interesantnih stvari je ta da je domorodacka ishrana bogata integralnim zitaricama, mlecnim proizvodima i visokim procentom mesa (morski plodovi, divljach itd.) Eskimi i pojedina plemena indijanaca su tradicionalno imala ishranu od 100% mesa !!! Voce i povrce se slabo spominje u materijalu na linku, odnosno nije dat neki preteran uticaj ... stvarno ne znam koji je razlog za to ?!?!?

Elem, ima puno za citanje i nisam stigao sve da procitam, al materijal je svakako zanimljiv, ako nista drugo onda zbog ilustracija. Uzivajte u citanju. :D

Ne bi bilo lose upoznati se ko je Weston A. Price: KLIK


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 01, 2008 12:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 449
Lokacija: Zagreb
meya je napisao/la:
Ja samo da vas obavestim, da sam vec pocela proces za dobijanje sertifikat za doktor po alternativnu medicinu odelu nutricionistiku... Ako neko ima neki problem, dragom voljom cu da pomognem sa savjetima..Nije problem da to bude na ovaj topik...?



Zdravo Maya. Meni zuji u tintari. Što mi je u stvari. Bojim se da bi problem oko toga mogao biti malo kompleksniji, Pa, ako može, da se dopisujemo na piskavac@net.hr. Naime, ja rjeđe svraćam ovamo.

Koliko je godina potrebno učiti da se dobije certifikat o kojem pišeš?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 01, 2008 12:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 449
Lokacija: Zagreb
Još nisam pročitao cijeli ovaj topic.

Imam jednu malu hipotezicu, koja naravno, nije moja, ali već dugo o njoj razmišljam.




Zbog sve većeg siromaštva poljoprivrednih površina, kako u elementima u tragovima, tako i u biološkim tvarima, razmišljam kako bi bilo kad bi netko proizvodio specijalnu hranu uzgojenu na kvascu. Sličnu ideju je izneo Arthur C. Clarke, u knjizi Pogled na budućnost ili tako nekako. Samo, on nije spominjao kvasac, nego jednostanične proteine. Tj. jednostanične mikroorganizme.

Čuo sam da pedeset posto mase kvasca čine b-kompleks vitamini i slobodne aminokiseline, a pedeset posto bjelančevine.

Kako bi bilo kad bi iz jeftinih materijala, proizvodili velike količine kvasca, umješali u to mnogo kalcij III fosfata, zatim magnezij, cink, bakar, krom, željezo, kalij, i da ti metali budu naravno spojeni sa još sumporom, i drugim kemijskim elementima. Tako da taj "moj" mix sadrži pedeset posto kvasca i pedeset posto mješavine tih metala koji bi bili u odgovarajućem kemijski pogodnom stanju.

Biljka proizvodi tvari za život, upravo iz zemlje i minerala. No, na ovakoj podlozi, biljci bi se veoma olakšalo proizvodnja složenih tvari koje su neophodne ljudskom organizmu.

Zamislite samo, kolika bi mrkva narasla velika na takvoj nazvat ću je - hranjivoj podlozi? Ili bilo koje drugo povrće koje možete zamisliti.

Ta bi se podloga mijenjala svake godine. Tj. probao bih opet iz tog miksa izdvojiti kvasac od tih metala, jer bi se tokom godine kvasac sigurno pokvario, napravio novi kvasac, i opet u nejga umetnuo isti onaj mineralni miks kojeg sam stavio u prethodni.

Možda bi mrkva ugzojena na takav način davala bolji betakaroten, ili bi ga više davala, a to isto mislim i na sve korisne nutrijente iz voća i povrća. S time da u takvu podlogu ne bih sadio trajno voće poput jabuka, krušaka, šljiva, bresaka i dr. nego bi sadio samo jagode i što se već može naći, a da traje samo godinu dana.

Kakva bi samo fantastična svojstva imale te biljke.

Je li u svijetu to tko već probao? Nismo valjda C. Clarke i ja jedini kojima je ovako nešto palo na pamet.

Što vi mislite o svemu tome?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 01, 2008 6:05 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Super ideja, svaka čast.

Vjerojatno si svjestan kako na mnogim mjestima na planeti tako uzgajaju razne biljke, rajčicu na mineralnoj vuni, umjetno ušpricavaju hranjive sastojke točno kompjuterski regulirane, sve automatizirano već... i slično.

Rajčica i možda izgleda super, zdrava, bez ikakvih točkica, skoro savršena... kad ju zagrizeš - skoro da ju ispljuneš koliko je "bezveze" ( hajdemo to tako opisati ).

Zašto? Pa ima perfektan omjer u svom sastavu. Nema razlike u materijalu od kojeg je sastavljena i "prava", klasično uzgojena, "obična" rajčica koja je rasla negdje na dvorištu neke seoske kuće... čak je i isto sjeme... pa gdje je "greška"?!?

Materija, prijatelji moji, materija... NIJE SVE! To je samo POLA od CIJELOG.

Problem je u ENERGIJI koja se tako PRENOSI. Energiji. Životnoj energiji. Kakvu energiju ima takva rajčica?!? NIKAKVU.
Kakvu energiju prenosi ona rajčica koja je uzgojena prirodno? Sunce? Kiša? Zemlja koja je kora planete...

Prenosi se energija od koje, zapravo, svi živimo... energija Sunca, Zemlje, života... dakle, prana, ki, chi, orgon, energija nulte točke, besplatna energija, zovite to kako god hoćete...

Dakle, super ideja, ali kako ćeš tu "olupinu" napuniti "životom"???

To te ja pitam... #-o

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 01, 2008 7:56 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Dobra tema, mnogo srece u istrazivanju!

Ne znam mnogo o ovome, te cisto napomena i/ili smernica o tzv. bio-dinamickom uzgoju biljaka, koji nasuprot dodavanja preparata hemijskog porekla pociva na prirodnom uzgoju biljaka i posmatranju citavog poljoprovrednog dobra kao celine/organizma.

Cesto se poredi sa homeopatijom u smislu da se tu telu ne pruza direktna pomoc, vec pomoc za samopomoc. Podsticu se unutrasnje snage rasta kao sto se podsticu unutrasnje mogucnosti za samoiscelenje organizma coveka.

Kao sto rekoh, ne znam mnogo o ovoj temi :? , to bi od mene otprilike bilo to :? , ali verujem da se na netu moze naci ponesto o ovoj vrsti uzgoja biljaka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 22, 2008 5:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
kokoloko je napisao/la:
Baki, veoma zanimljiva pitanja.

Ja sam dosta trazio po internetu da li ima bodibildera ili dizaca tegova koji se hrane sirovom hranom i ostalim da kazem alternativnim nacinima ishrane (veganskom,...).

Nasao sam primer bodibildera koji se hrani sirovom hranom, ali on nije ni prineti vrhunskim bilderima. Vise lici na obicnog coveka sa izrazenijim misicima, veoma definisan. Ista je situacija sa dizacima tegova - jednostavno nemaju toliko snage, gubi se misicna masa... Manja razlika u odnosu na vrhunske sportiste ovih disciplina postoji kod onih koji se hrane veganski, a jos manja kod lakto-ovo vegetarijanaca (samo ne jedu meso).

Moj zakljucak je da ako neko hoce da bude uspesan bodibilder ili dizac tegova ili sta vec u startu mora da se odluci za dijetu bogatu proteinima, sa manje masti - u principu vec svi znaju kako se hrane i sta jedu ovi sportisti, to je proverena stvar. Da je moguce alternativnom dijetom doci do boljih rezultata, sigurno bi bilo dosta ovakvih primera, pa ne bi ni morali da istrazujemo po internetu.

Drugo je pitanje da li je zdravo biti bodibilder ili dizac tegova. Po mom uverenju nije zdravo biti vrhunski sportista ni u jednoj disciplini pogotovo u danasnje vreme, gde je pritisak ostvarivanja sve boljih rezultata ogroman. Ljudsko telo se svakodnevno tera do svojih maksimuma pa i preko toga... to sigurno ne moze biti zdravo. Mnogo su zdraviji ljudi koji se umereno amaterski bave nekom aktivnoscu i paze na svoju ishranu.

Verujem da je nasa prirodna hrana voce i povrce (bez skroba) - frutarijanska. Da kao i sve ostale vrste na ovoj planeti jedemo hranu u prirodnom stanju - sirovu. Da je nase prirodno staniste u pojasu oko ekvatora. Da je nase telo dizajnirano ili evoluiralo (koja god teorija, da ne ulazimo u to) da ima jake i izdrzljive misice ali ne u stepenu kao kod na primer gorile. I to je jednostavno tako.

Ako zelimo da idemo protiv prirode i da imamo telo poput Arnolda Svarcenegera u najboljim danima, moramo odstupiti od nase prirodne hrane, koristiti raznorazne neprirodne stimulanse i ko zna sta sve... i opet necemo biti jaki kao ova gore pomenuta gorila. Mislim da bi ljudsko telo, po dizajnu prirode, trebalo biti vitko, jako i snazno slicno onom raw food bilderu.

Takodje u svima nama postoje duboko usadjeni kompleksi nastali bombardovanjem svakojakih medija raznoraznim nerealnim idealima ljudske lepote, kako zenske (silikoni, botoks i Photoshop) tako i muske (proteini, steroidi, suplementi). Otudjili smo se od prirode i svojih instikata. Mnogo slusamo druge, a malo ili ni malo sebe.

Znam da sam pisao nasiroko i nadugacko i da nije sve relevantno, zaneo sam se...



Da, ovo o bilderima, o tome koliko je zdravo baviti se vrhunski ovim kao i drugim sportovima...u danasnje vreme... no, ja se samo rekreativno bavim time, vise abog zdravlja, kondicije i ljubavi prema bas ovom sportu...nego zbog izgleda, tako da ne idem, niti zelim ici u krajnjosti.
Sve je to O.K. no mene je najvise zanimalo da li je mleko i koliko zdravo ili stetno. Ja koristim sveze, presno mleko, obzirom da zivim na selu.Sve sto uzgajamo je bioloski proizvedeno, bez pesticida, vestackih djubriva...Ako neko ima informacije. citao jr studije, literaturu, casopise, istrazivanja o mleku i ako moze i zeli, voleo bih da mi odgovori, mleko da ili ne.
Hvala i poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 22, 2008 9:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 08, 2008 8:50 pm
Postovi: 164
Lokacija: Matrix
Pa mislim da je danas glavni problem sa mlijekom taj ,da se krave pumpaju sa raznim antibioticima i hormonima da daju cim vise mlijeka.

I hrane se sa nekakvim mixevima koji nemaju veze s prirodom.

Domace je najbolje,iako osobno smatram i uzimam mlijeko u vrlo malim kolicinama jer mi ne pase.

Ipak je mlijeko namjenjeno teladi da se u roku od godine razvije u kravu od par stotina kg.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto maj 27, 2008 8:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Mleko koje ja koristim, bar pola litre dnevno sa raznim integralnim pahuljicama, je potpuno prirodno dobijeno od krava koje se hrane potpuno prirodnom hranom, to jest travom i senom i ničim više. A što se tiče mog organizma, on u savršeno dobro prihvata mleko, nemam ni najmanjih problema sa varenjem i sličnbim, no, ipak, hteo sam znati da li posoje studije koje ukazuju na štetnost mleka...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto maj 27, 2008 11:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 08, 2008 8:50 pm
Postovi: 164
Lokacija: Matrix
http://www.divinehealth.com/milk.html

http://www.health101.org/art_milk_cancer_fuel.htm

Nisu studije ali neki doktori nisu bas za to da je mlijeko tako dobro.


Medjutim velike firme koje danas vladaju svijetom ne zele da se to zna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 01, 2008 8:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Mislim da sam ovo vec negde stavila, ali evo opet...

Ovaj tekst vishe govori o ono mleko koje kupujemo, mislim da ovo u celost ne vazi za bioloshko zdravo mleko znaci gmo free mleko, potpuno organsko proizvedeno. Ukoliko ne patite od laktoznu netoleranciju pola litro na nad ne bi vam puno nashtetilo, ipak mislim da pola litro na dan previshe, jer je to ipak protein, a u tokom danu preko jela unosite josh vishe proteina, preko hleba, mehunkare, meso itd. A organizmu e potrebno stvarno malo proteina (oko 10-20% od ukupni dnevni unos kalorija). Jer da bi se obradio protein proizvodi se najvishe toksina koji organizam mora izbaciti. ja bih zakljucila da sve shto se jede bude umereno, cak i meso, mleko, pa i one zdrave stvari , jer nishta shto je previshe nije dobro...

Evo onaj tekst opet...

Zablude o mleku

Zašto mleko nije zdravo?
U svom životu ste sigurno čuli i vidjeli brojne propagandne materijale i programe koji reklamiraju važnost, neophodnost i dobrobiti korištenja mleka i mlečnih proizvoda u našoj prehrani. Zahvaljujući veličini i financijskoj moći, kao i uticaju mlečne industrije, ona je uspela da u naše umove usadi lažna uverenja kako bez njenih proizvoda nema zdravlja, nema rasta i razvoja, nema 'čvrstih kostiju' i tome slično.
Danas, kada su po cijelom svijetu aktualne afere o kravljem ludilu, počinjemo da shvatamo pravu istinu - onu koju godinama nepotkupljivi stručnjaci i nutricionisti pokušavaju izneti javnosti: Mleko i mlečni proizvodi, ne samo da nisu neophodni u prehrani dece i odraslih (osim kod odojčadi, i to u prvom redu majčinim mlekom ili eventualno punovrednim zamenama, bez primesa kravljeg mleka), nego su sve opasniji za upotrebu.
Prema rečima R. Katačić, dr. med., bolesti koje se na neki način dovode u vezu sa upotrebom kravljeg mleka i mlečnih proizvoda su sledeće:
1. nepodnošljivost laktoze (mlečnog šećera) zbog nedostatka enzima laktaze (statistički gledano narodi Evrope puno manje obolevaju od ostalih naroda sveta). Simptomi intolerancije laktoze ogledaju se kao nadutost i pojačani 'gasovi', bolovi i grčevi u trbuhu, vodenasti prolivi, mučnina i 'krčanje' u stomaku
2. povećana sklonost arteriosklerozi i posledicama - kardiovaskularne i cerebrovaskularne bolesti
3. povećani rizik obolijevanja od pojedinih vrsta raka - posebno se spominju rak prostate, rektuma i dojke
4. za neke teške neurološke bolesti poput amiotrofične lateralne skleroze smatra se da bi mogle biti povezane s upotrebom mleka
5. alergijske reakcije ne samo na mlečne belančevine, nego i na moguća zagađenja unutar mleka
6. zarazne bolesti prouzrokovane raznim vrstama bakterija (Salmonella, Yersinia, Campylobacter, Listeria) i virusa i drugih mikroorganizama, kojima mleko i mlečni proizvodi mogu ponekad biti zaraženi
7. 'bolest kravljeg ludila' - Goveđa spongiformna encefalopatija
8. rezistencija na antibiotike zbog učestale izloženosti antibioticima iz kravljeg mleka
9. uticaj hormona, nataloženih pesticida i ostalog zagađenja
10. osteoporoza
11. moguća povezanost raznih vrsta leukemija sa kravljim virusom leukemije, kao i brojna druga stanja.
U detinjstvu takođe postoji čitav niz stanja uz koja bismo mogli povezati upotrebu kravljeg mleka: alergije, sideropenična anemija i posledična nešto niža inteligencija, rani početak arteriosklerotičnih promena na krvnim sudovima, juvenilni dijabetes (tip I) - iz tog razloga 'American Academy of Pediatrics' preporučuje da se upotreba kravljeg mleka započinje najranije u uzrastu od 12 meseci, akne, reumatoidni artritis, karijes, zarazne bolesti.
Kako bi se poštedeli svih gore navedenih bolesti i opasnosti vezanih uz mleko i mlečnu prehranu, R. Katačić nas dalje poziva da otkrijemo i oduševimo se ukusnim zamenama za mleko i mlečne proizvode iz široke palete vegetarijanskih proizvoda kao što su sojino mlijeko, pirinčano mleko, mleko iz orašastih plodova, sojin sir, sir raznih orašastih plodova itd. Juvenilni dijabetes ili dijabetes tipa I jest teška bolest od koje obolijevaju djeca i mlade osobe koje su kasnije doživotno vezane za insulin.
Posljednjih godina brojne studije pokušavaju shvatiti povezanost te bolesti sa prehranom. Rezultati govore da postoji velika verovatnoća da upotreba kravljeg mleka u prehrani dece (naročito ako se ono koristi u prvim mesecima života deteta, ili ako se obilno upotrebljava) jako povećava rizik za obolijevanjem od te bolesti.
Naime, u kravljem je mleku određeni peptid izgrađen od 17 aminokiselina veoma sličan jednom peptidu našega tela, koji se nalazi u ćelijama naše gušterače koje proizvode insulin. Budući da naše telo često taj kravlji protein prepoznaje kao strano telo, naš imunološki sistem stvori antitela na njega. Kasnije, ta ista antitela napadaju naš protein iz gušterače, čime nastaje tzv. autoimuna reakcija na deo naše vlastite gušterače, koji se time uništi. Nema više biosinteze insulina, i pacijent ga mora doživotno uzimati.
Juvenilni dijabetes, bez obzira na redovno uzimanje insulina, naročito ako se ne tretira najpravilnijom vegetarijanskom prehranom, podstiče razvoj mnogih komplikacija kod bolesnika.
Kao česti razlog neophodnosti upotrebe kravljeg mleka navodi se sprečavanje osteoporotičnih promena na kostima. Brojna novija istraživanja, međutim, iznose sasvim suprotne činjenice. Kravlje mleko je visokoproteinska namirnica, prebogata belančevinama, a upravo previsok unos koncentrirasanih belančevina kroz upotrebu hrane životinjskog porekla (mesa i prerađevina, mleka i mlečnih proizvoda i jaja) dovodi do gubitka kalcijuma iz kostiju. To se 'korištenje kalcijuma iz kostiju' događa zato što je taj kalcijum potreban za neutralizaciju aminokiselina - kiselih 'gradivnih jedinica' belančevina. Bogatstvo kalcijuma u mleku tu ne pomaže mnogo.
Epidemiološke studije nad mnogim narodima sveta potvrđuju pomenute činjenice. Naime, što više ti ljudi koriste životinjske belančevine u prehrani, više obolijevaju od osteoporoze, bez obzira na količinu unetog kalcijuma.
Klasičan primjer su Eskimi s Aljaske i to zahvaljujući svojoj specifičnoj prehrani. Ti ljudi jedu izrazito visoke količine kalcijuma dnevno (kroz ribu i riblje kosti), ali istovremeno i jako puno životinjskih belančevina (ribe, morževi, kitovi). Taj im kalcijum ne pomaže puno, budući da su Eskimi vodeći u svetu po obolijevanju od osteoporoze, što se posebno ogleda u jako povećanoj sklonosti ka lomovima kosti.
Godinama smo učeni kako ćemo izbeći probleme osteoporoze konzumiranjem mleka, sireva i jogurta. No, uz obilnu upotrebu tih namirnica bogatima kalcijumom, preostaje povišeni rizik za dobijanje osteoporoze zbog obilja belančevina koje su nam kroz njih servirane!
Još samo jedan podatak - meso takođe povisuje rizik obolevanja od osteoporoze i to ne samo zbog velike koncentracije belančevina, već i zbog povišenog unosa fosfora i sumpora kroz tu namirnicu. Vegetarijanska prehrana u sebi sadrži obilje kalcijuma, bez štetnosti visokoproteinske prehrane, koje su mnogo šire od spomenutog gubitka kalcijuma.
Kalcijum u biljkama (mg u 100g)
OSUŠENI PERŠUN 1467 ORAH 129
MAK SEMENKE 1460 SPANAĆ 126
SUSAM 783 SUNCOKRETOVE SEMENKE 116
SUVA KORA LIMUNA 765 SLANUTAK 110
OSUŠENI CELER 645 HREN 105
SUVI ŠIPAK BEZ SEMENKI 310 MARINIRANE MASLINE 96
ROGAČ BRAŠNO 279 SUVE KAJSIJE 82
TEKSTURIRANA SOJA 270 SUVO SOČIVO 79
INDIJSKI KEŠU ORAH 267 SUVI BOB 74
OSUŠENI CRVENI LUK 257 SUVE PŠENIČNE KLICE 69
SVEŽI ŠIPAK 257 KELARABA KOREN 68
BADEM 252 CELER KOREN 68
PERŠUN 245 ZELENA SALATA 65
PINJOLE SUŠENE 233 PRAZILUK 65
LEŠNIK 226 RAŽ 64
SOJA OBIČNA 225 SVEŽE URME 63
KELJ 212 SVEŽE TREŠNJE 63
ZELENA SOJA 197 KIKIRIKI 59
SUVE SMOKVE 193 ŽUTI SUVI GRAŠAK 59
BELI LUK 181 ŽUTI SUVI GRAŠAK 59
SVEŽA POMORANDŽINA KORA 161 ZELENE MAHUNE 57
PISTAĆI 138 ENDIVIJA 54
SEMENKE BUNDEVE 135 SMOKVA 54
SUVI GRAH 135 ZOBENE PAHULJICE 54
ZAČINSKA PAPRIKA SLATKA 134 PASTRNJAK 51
SVEŽA KORA LIMUNA 134
Za poređenje: 100 ml kravljeg mlijeka ima nešto manje od 110 mg kalcijuma.
Dakle, ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi bila neophodna upotreba kravljeg mleka i mlečnih proizvoda u ljudskoj prehrani. Nasuprot, izostavljanjem tih namirnica iz prehrane biti ćemo izvan uticaja koji mogu stvoriti mnogobrojne probleme i teške bolesti.
Na primer, bolest 'kravljeg ludila' ili Goveđa spongioformna encefalopatija bolest je krava koja je prouzrokovana jednom vrstom priona.
Prioni su čestice sitnije od virusa, za koje se čak ne bi moglo sa sigurnošću tvrditi da su živi mikroorganizmi, budući da ne sadrže genetski materijal (DNK ili RNK), već su jednostavno izgrađeni od veoma otpornih bjelančevina.
Prioni u zaraženoj životinji ili čoveku imaju razornu moć. Prouzrokuju prenosnu spongioformnu encefalopatiju, odnosno bolest u kojoj slikovito rečeno, moždano tkivo postaje sunđerasto. Te su bolesti neizlječive i smrtonosne. I ljudi i životinje će oboleti uglavnom konzumirajući zaraženu hranu.
Karakteristično je za te bolesti da se mogu preneeti sa jedne vrste životinje na drugu, sa životinje na čoveka, te čak i sa čoveka na čoveka (kroz hormon rasta, presađivanjem rožnjače itd.).
Veliki je problem kod priona što su veoma otporni na sterilizaciju i dezinfekciju - u laboratoriji će preživjeti sterilizaciju na 360°C u trajanju od sat vremena (inače normalna suva sterilizacija po bolnicama se vrši na 180°C).
Osim toga, prioni kod svoje 'žrtve' zaobilaze imunološki sistem, istovremeno napadajući živčani sistem. Time se napadnuta životinja ili čovek uopšte ne brani od bolesti, a zbog toga je i onemogućen bilo kakav test u ranijim fazama bolesti iz kojeg bi se mogla videti zaraženost organizma za vrijeme inkubacije (kao što je, na primjer ELISA test za AIDS, kojim utvrđujemo da je čovek bio u dodiru sa virusom daleko pre bilo kakvog znaka bolesti).
Prioni su veoma slični nekim belančevinama unutar moždanog tkiva tako da se mogu udružiti u grupe i na taj način menjaju oblik zdrave belančevine, što prouzrokuje bolest.
Kod čoveka je otkriveno nekoliko bolesti koje su prouzrokovane prionima, najpoznatija je Creutzfeldt - Jakobsova bolest (CJB). Nakon postavljene dijagnoze, čovek u proseku živi još 6 meseci, tokom kojih mu postepeno sve više propadaju moždane funkcije. Kod nekih atipičnih slučajeva se bolest dijagnostikuje tek nakon smrti.
Od CJB uglavnom obolijevaju osobe u srednjim godinama života.
Nakon ovog kratkog opisa, još jednog u nizu članaka koje svakodnevno čitamo, slušamo i gledamo preko masmedija na tu temu, ostaje možda najvažnije pitanje: kojom hranom se čovek može zaraziti? Sa sigurnošću se može reći da iznutrice zaražene životinje donose najveći rizik, kod mesa - mišića je rizik puno manji, a za mleko i mlečne proizvode se 'uopšteno smatra da nema opasnosti, pa čak i onda kada mleko potiče od životinja s već kliničkim manifestacijama bolesti'.
No, bez obzira na sve pretpostavke i 'smatranja', danas niko ne može sa sigurnošću i 100% tvrditi da ne postoji nikakva opasnost od obolijevanja konzumiranjem mleka i to iz nekoliko razloga:
• Kao prvo, inkubacija (period od trenutka zaraze, pa do pokazivanja prvih znakova bolesti) kod tih bolesti traje godinama, kako kod obolelih životinja, tako i kod ljudi. Za to vreme se nikako ne može utvrditi zaraženost. Nakon izbijanja znakova bolesti kod čoveka, nemoguće je nakon tolikog vremena odrediti tačan izvor infekcije.
• Iako se smatra da je mleko izvan opasnosti, zakonom je zabranjena prodaja mleka zaraženih životinja. No, životinja može i godinama biti zaražena bez znakova bolesti, i za to vreme se njeno mleko slobodno prodaje. Pre toga se mleko zaražene životinje meša u procesu proizvodnje s mlekom zdravih krava, čime velike količine mleka teoretski mogu doći u dodir s prionima. Pasterizacija i slični postupci ne pomažu kod prionima prouzrokovanih bolesti.
• Dokazano je da se tele može zaraziti mlekom svoje majke, takođe je u Japanu registrovan slučaj u kojem je porodilja koja je bila zaražena sa CJB u svom kolostrumu (ženino mleko iz prvih dana nakon poroda) izlučivala i smrtonosne prione.
Nemoguće je, naravno, nikakvim ogledima s ljudima dokazati ili isključiti prenos bolesti preko mleka. Niko nije spreman da prihvati takav rizik, bez obzira na sve hrabre izjave i uveravanja. Kad god slušate uveravanja kako teoretski ne postoji nikakva mogućnost prenosa prionskih bolesti preko mleka i mlečnih proizvoda, znajte da iza takve izjave najčešće stoje moćne industrije mleka i politički interesi. A ukoliko postoji i 1% mogućnosti obolevanja mlekom zaraženih životinja, (što niko, sa danas poznatim i raspoloživim testovima i dijagnostičkim metodama ne može isključiti), trebali bismo ozbiljno razmisliti o prestanku korištenja tih namirnica u svojoj prehrani. Rizik se ne isplati!
Iako živimo u zemlji gdje još nije registrovan niti jedan slučaj bolesti kod goveda, susedne zemlje se ne mogu time pohvaliti. Verojatno je samo stvar vremena kada ćemo se naći u sličnoj situaciji, i zato je jako dobro već danas naučiti živeti bez tih potencijalno opasnih namirnica i koristiti različita vegetarijanska mleka i mlečne proizvode.
Tradicionalno, većina ljudi mjeri svoj unos hranjivih mateija kroz program koji uzima u obzir 4 osnovne grupe namirnica. To su mleko i mlečni proizvodi, meso i belančevine, voće i povrće, i hleb sa žitaricama. Na taj se način želelo postići da se dnevno konzumira određeni broj 'merica' iz svake grupe i da se na taj način osigura uravnotežena prehrana. Taj program osigurava da svakodnevno zadovoljimo potrebe za svim hranjivim materijama. Njegov osnovni nedostatak jeste u tome što se na taj način ne sprečava prevelik unos namirnica i posledična gojaznost, koja predstavlja jedan od osnovnih zdravstvenih problema u razvijenim zemljama. Tim programom čovek veoma lako može preopteretiti svoj organizam prevelikim količinama belančevina, masnoća, holesterola i soli. Da li zaista treba da koristimo 4 grupe namirnica, kada sve svoje potrebe možemo zadovoljiti sa svega dve grupe - kroz ono što ulazi u grupu voća i povrća, i hleba i žitarica - upravo kroz namirnice koje koriste vegetarijanci koji su daleko zdraviji od ne-vegetarijanaca?
Jedna od osnovnih postavki u nutricionizmu jeste tvrdnja da ne postoji esencijalna - neophodno potrebna i nezaobilazna namirnica. Postoje samo esencijalne hranjive materije ili nutrienti. Mi sve njih možemo dobiti kako kroz dve, tako i kroz četiri skupine namirnica.
Pitanje na koje treba u ovom trenutku razmišljati jeste sledeće: 'Koji je najzdraviji način prehrane koji će mi osigurati unos svih potrebnih hranjivih materija?' Danas znamo da je odgovor na ovo pitanje: 'Vegetarijanska prehrana koja uključuje upotrebu raznovrsnog voća, povrća, integralnih žitarica, mahunarka, orašastih plodova i semenki!', zaključuje dr. Katačić.
Ukratko - zašto mleko nije zdravo?
Kravlje mleko je dobro za njezino mlado. Za ljude ono nije zdravo jer sadrži holesterol, ogromne količine masnoća i mnogo toga lošeg po čovekovo zdravlje.
Čisto mleko sadrži 49% kalorija koje dolaze iz masnoće. Mleko s oko '2%' masnoća sadrži 35% kalorija koje dolaze iz masnoće. Sir sadrži 74% kalorija što dolazi iz masnoće dok maslac sadrži 100% kalorija što dolaze iz masnoće.
Ovakvo je mleko dobro za mladunče životinje od kojeg će to mladunče za kratko vrijeme narasti i dobiti 250 kilograma, ali za ljude nije preporučljivo jer je našem telu teško preraditi tolike količine masnoće pa nije ni čudo što se čovjek brzo udeblja kad jede proizvode koji u sebi imaju kravlje mlijeko. Takvi proizvodi su sladoled, margarin, maslac, sir, mleko, čokolade, torte, keksi, kolači, itd.
Nadalje, mleko sadrži mnogo toga što bi mogli svrstati u otrove. Kravlje mlijeko sadrži 59 aktivnih hormona, razne supstance što izazivaju alergiju, velike količine masnoće, holesterol, herbicide, pesticide, 52 vrlo snažna antibiotika, krv, bakterije i viruse. Sve je to povezano s modernim uzgojem odnosno iskorištavanjem krava, jer im se daju hormoni, antibiotici i razni otrovi kako bi proizvele što više mleka. U mnogim slučajevima krava više ne može stajati na nogama od opterećenja jer je pretvorena u mašinu za davanje mleka, veštački je oplođujući i otimajući joj mladunče nekoliko sati nakon što ga rodi. Česti su slučajevi da krava iskoči iz zatvora gdje je čuvaju da bi tražila svoje mladunče. Jer svaka majka voli svoju bebu, bila ona životinja ili čovek.
Propaganda mlečne industrije nas uverava da kravlje mleko trebamo piti zbog kalcijuma. To je najobičnija laž. Kao prvo, krave dobivaju kalcijum jedući biljke. Kao drugo, krave mogu upiti sav taj kalcijum u telo jer imaju isto tako velike količine magnezijuma. Da bi telo upilo kalcijum i koristilo ga, mora se imati isto toliko magnezijuma. Pijenje mlijeka onda nema nikakvog efekta jer se i magnezijum dobija isključivo iz biljki.
Mleko sadrži velike količine proteina pa ga zato mnogi nazivaju tečno meso. A dokazano je da taj protein izvlači kalcijum iz ljudskoga tela. Dakle, konzumirajući mleko ne samo da ne dobivamo kalcijum nego još iz tela gubimo kalcijum koji dobijamo iz drugih izvora. Dokaz? Zemlje sa najvećom upotrebom mesa, mlečnih proizvoda i jaja imaju najviše slučajeva osteoporoze.
Velik broj žena kaže da se osećaju manje nadute nakon što se odreknu mlečnih proizvoda. Onaj poznati osjećaj nadutosti u stomaku pred kraj dana nestaje prilično brzo nakon prestanka pijenja životinjskog mleka.
Većina krava na farmama za masovnu proizvodnju mleka jedva preživi 2 do 4 godine. Umiru u velikim bolovima od upale vimena uzrokovanim načinom mužnje, hiperprodukcijom, i njihovim načinom života na tim farmama. Mleko i mlečni proizvodi su nehumani i potpuno nepotrebni.
Odricanje od mlečnih proizvoda nikada nije bilo popularnije. Prema nekim podacima, u Velikoj Britaniji, na primer, čak 31 posto ljudi pokušava redukovati konzumaciju mlečnih proizvoda. 13 posto nikad ili gotovo uopšte ne jede mlečne proizvode, a 22 posto redovno koristi alternativne ne-mlečne proizvode kao što su sojino, pirinčano i zobeno mleko, mleko iz orašastih proizvoda, sojinu pavlaku, I sojine sireve i sireve raznoraznih orašastih plodova, koji ne samo da su jeftiniji za proizvodnju, nego i bogatstvom svojeg ukusa ništa manje ne gode našem apetitu I navici da uživamo u ukusima mlečnih proizvoda.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 02, 2008 1:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Hvala Meya, izuzetno mi znaci svaki podatak.

Jos jednom da kazem da ja zivim na selu u ekoloskoj sredini, a stoku hranim iskljucivo prirodnom hranom. Ne koristim nikakve pesticide, herbicide i druge otrove, niti bilo kakve lekove dajem stoci (kravama) ili stimulanse, koncentrate..., hranim ih cistom travom i senom sa ekoloskih terena. Zivim u malom kraju u kome je stocarstvo vekovna tradicija i gde se i dan danas na isti nacin gaji stoka.
Meya neki od ovih podataka koje si iznela sam poznavao od ranije, na primer o mleku i kalcijumu odnosno osteoporozi, medjutim, postoje takodje dokazi da nije protein iz mleka kriv vec velika kolicina vitamina A (isto i sa ribom), no nisam to detaljnije proucio. Ono sto jesam proucio to je: da proteini izazivaju zakiseljenje organizma ali ako se ishrana izbalansira sa dosta bazne hrane (salate, povrce, a takodje i presno-nekuvano mleko) proteini mogu samo da nam koriste (zivot i rad na selu je fizicki naporan pa zahteva izdrzljive ali i snazne (a time i velike) misice kojih ne bi bilo bez povecane kolicine proteina. Osim toga mleko nije visoko proteinska hrana, jer dok meso u proseku sadrzi oko 25% proteina, mleko sadrzi svega oko 3,5%.
Bio sam i vegeterijanac neko vreme (vise godina) pa znam kako je to i koliko snage ima takav covek, a takodje sam se nekoliko meseci hranio i iskljucivo presnom hranom (al sa tad smrsao), tacno oseca se porast energije i izdrzljivost je prilicna ali ne i snaga.
Odrastao sam na mleku, i sto je zanimljivo, za razliku od vecine drugih ljudi, ja sam ga voleo, njegov ukus, miris, lep osecaj koji daje nakon konzumiranja (zasicenost, smirenost i energiju za fizicki rad). U skoli sam uvek bio najbolji i najjaci. Na testovima inteligencije sam prolazio bolje od svojih drugova (koji nisu preterano koristili mleko, samo ponekad, mozda par puta nedeljno, za razliku od mene koji sam pio oko litre dnevno) a nikada nisam polomio ni kost, takodje za razliku od ovih svojih drugova, iako sam bio najnestasniji. Prekidao sam korisnjenje mleka, kao sto sam pomenuo, na nekoliko godina (za vreme vegeterijanske ishrane) ali se ne mogu pohvaliti ni sa kakvim dobrim stranama tog cina. Mislio sam da ce mi malo akni koje imam isceznuti (jer sam pretpostavio da su posledica mleka) ali to nije bio slucaj, nikakvih promena nije bilo. Takodje ja sam i vitak i takav sam bio celog zivota (za razliku od mog oca koji ne voli mleko i vecine mojih drugova).
Moji cukun deda je, takodje, uz ovakvu ishranu, ziveo gotovo 100 godina i do kraja zivota citao bez naocara, dobro cuo i bio vitalan, kao i vecina ostalih mojih predaka koji nisu preterivali sa hranom (i koji su izbegavali masti), a narocito picem.
Kod nas se mleko koristi i kao dodatak u gotovo svakoj corbi (uz sir i jaja).
Osim mleka i mesa kod nas se u ishrani koriste i velike kolicine povrca, lisnatog povrca, lukovicastog povrca (dosta crnog ali i belog luka) ali i jestivog divljeg bilja (zelja, kopriva...).
Treba da kazem da se stocarstvom bavim ekstenzivno, iskljucivo za licne potrebe, nemam nikakve koristi od pozitivne price o mleku, cak sta vise, ako zaista nije dobro voleo bih ga izbaciti iz ishrane zbog cega i ucestvujem u temi, ali pre toga zelim da dobro razmotrim sve mogucnosti, sve pozitivne i negativne glasove o mleku, sva ZA i PROTIV, te sam zato i izneo svoja iskustva sa mlekom i bez njega.
Jos nesto, oduvek ljudi pricaju, a cuo sam i tvrdnje nekih lekara, da je KOZIJE mleko izuzetno zdravo, pa posto Meya pominjes samo kravlje, da li, mozda, postoji nesto istine u toj tvrdnji, da li je kozije mleko, za razliku od kravljeg, ne-stetno (ili cak korisno)?

Hvala najlepse!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: ISTINA O MINERALIMA I VEŠTAČKOM ĐUBRIVU
PostPostano: uto jun 03, 2008 10:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
hrana, koja god, ako banalizujemo, nastaje uglavnom od "zemlje" tj. od delova "pririode" tj. sve sto jedemo ili su biljke ili se biljkama hrani.
Te biljke iz zemlje uzimaju ne ono sto mogu i trebaju nego ono sto je u zemlji preostalo! :(

preporucujem http://www.ivonazivkovic.net/MINERALI.html
nisam odoleo pa sam copy/paste glavne delove.
Ako je clanak samo 50% tacan, sta nam onda znaci hrana koju danas jedemo??? :(

DA LI JE JE HRANA SVE ŠTO SE JEDE?

Mnoge bolesti koje su se pojavile u poslednjih stotinu godina, i za koje zvanična medicina kaže da im se ne zna uzrok, često su posledica hronične pothranjenosti i poremećenog metabolizma, a da u to niko ne sumnja jer čovek deluje sasvim uhranjeno.
Verovali ili ne ova hronična pothranjenost najrasporostranjenija je u ekonomski najrazvijenijim zemljama i manifestuje se debljinom. Njihova debljina je upravo posledica grozničavog nastojanja organizma da dođe do hranjivih sastojaka koje u njihovim ogromnim stomacima uopšte ne može da nađe. I ma koliko se oni hranili i količinski ubacivali hranu u već prošiene želudce i creva, oni su i dalje gladni. A, onda im doktori još savetuju da moraju da oslabe…

Na žalost, mnogi ne znaju da je grupa lekara američkom Kongresu još 1936. godine predočila da je "alarmantna činjenica” da ljudska hrana, voće, povrće i usevi koji se gaje na milionima jutara zemljišta, ne sadrže dovoljne dovoljne količine minerala, što ljude hronično čini neuhranjenim, ma koliku količinu hrane unosili u organizam.

Ovaj dokument (zaveden pod brojem 264 na 74 zasedanju Kongresa) stavljen je, međutim, u arhiv gde je, sve do nedavno, bio nedostupan javnosti.

Evo šta se tu, između ostalog, kaže:

"Laboratorijske analize raznog voća i povrće kao i jaja i mleka pokazale su da ove namirnice ne sadrže ni u približnoj meri hranjive sastojke koji su se u tim namirnicama nalazili nekoliko generacija pre. Naši preci su tako sa manjom količinom hrane unosili sve potrebne sastojke. Tako, na primer, nutricionisti kažu da je šargarepa veoma dobra za vid (sardži vitamin A), ali oni i ne sumnjaju da onog čega u šargarepi po prirodi treba da ima- zapravo nema uopšte ili ima samo u tragovima.”

"Ni jedan čovek danas ne može uneti u svoj organizam dovoljno hranjivih materija jer mu stomak nije tako veliki koliku bi količinu morao da pojede da bi uneo ono što mu je neophodno. Zato se mnogi i proširuju u stomaku jer im organizam uporno traži još i još hranjivih materija i oni jedu i jedu, ali se ne snabdevaju onim što im je potrebno".

"Čak i dobro balansirana i naizgled potpuno hranjiva ishrana koja sadrži dovoljno kalorija, izvesnih vitamina ili određene razmere skroba, proteina i ugljenih hidrata -nije dovoljna. Jer, mi danas znamo da ona mora da sadrži i jedan broj neophodnih minerala i mineralnih soli".

“Sa bilo kojim poremećajem ovog balansa , bilo kojim značajnim nedostatakom jednog ili više elemenata, ma koliko majušni bili, organizam postaje podložniji bolesti i kraće živi. Ovo otkriće je jedno od poslednjihi najvažnijih doprinosa nauke problemu humanog zdravlja".

“Imajte na umu”, objašnjavao je dr Northen američkim kongresmenima, “da su minerali vitalni za ljudski metabolizam i zdravlje i da ih nijedna životinja ili biljka ne može priuštiti ukoliko oni nisu prisutni u zemljištu na kome niču i sa koga se hrane.”

“Mi znamo da su vitamini kompleksi hemijskih supstanci koje su neophodne za ishranu i da je svaki od njih važan za normalno funkcionisanje specijalnih telesnih struktura te da poremećaj i bolest nastaju od bilo kog vitaminskog nedostatka. Ali, nije baš uvek shvaćeno da vitamini kontrolišu prisvajanje minerala i da u nedostatku minerala oni nisu funkcionalni.
Usled nedostatka vitamina telesni sistem može koristiti neke od minerala, ali nedostatkom minerala, vitamini su beskorisni. Istina je da naša hrana veoma varira u mnogim vrednostima, a neka uopšte nije ni vredna jedenja”.

ZA SATANISTE BOG JE GREŠAN

Ljudima su zapravo odavno poznati brojni načini da se uspori proces trošenja minerala u zemlji: zelenim đubrivom (ostaci biljaka ili zemljani pokrov od useva koji štiti od erozije vetra, zadržava vlag i dodaje nitrogen u zemljište), slaganjem biljaka i životinjskih otpadaka kako bi se zemlju ubacio humus, primena guana (ptičijeg djubriva bogatog nitrogenom posebno kod ptica sa obala mora) i sl. I Biblija je zapisala da se zemlja svakih sedam godina mora ostaviti da se "odmori".

Ipak, preovladala je satanistička filozofija.

Na žalost, većna ljudi ovaj pojam vezuje za razne verske sekte, mračne rituale na grobovima, nasilje i sadizam. Ali, sve su ovo prazne i izmišljene priče za medije koje treba da skrenu pažnju sa suštine.
A suština je u činjenici da je civilizacija kakvu poznajemo i u kojoj živimo danas nastala u potpunosti na satanističkoj filozofiji i predstavlja produkt satanizma kao vere.

Ova vera smatra da je Čovek Bog na Zemlji koji ima moć da stvara (misli se na brojna tehnička dostignuća) i da prekraja ono što je od prirode stvoreno. Posledice su sledeće: ljudsko stanište kao i moderna filozofija toliko su prekrojeni i odvojeni od prirodnih (božijih zakona) da današnji urbani ljudi teško mogu da prihvate život bez civilizacijskih tekovina; opstanak u prirodi je za urbanog čoveka danas postao veliki problem - on više i ne zna da se samostalno prehrani; ukoliko bi nedelju dana bile zatvorene sve pekare i prodavnice hrane u gradovima širom sveta milioni ljudi bi poludeli od gladi, pa je život u gradu zapravo postao organizovan i kontrolisan kao radni logor koji čovek ne želi i nije u stanju da napusti; život bez automobila i televizora za mnoge ljude je odavno postao nezamisliv.

Dakle, izvršena je potpuna adaptacija na jedan neprirodan način života, onakav kako ga je osmislio Čovek, a ne Bog.

Kad kažem Čovek, mislim na ljude – bogove organizovane u bratstva i povezane materijalnim interesima. Oni danas čine vrh piramide globalnog korporativnog biznisa koji kontroliše skoro čitavo svetsko tržište. Formalizovanje ovog poretka se naziva Novi Svetski Poredak.

KAKO PROGUTATI METALNE MINERALE?

Metalni minerali dolaze od kamenih školjki, kalcijum -karbonata, krečnjaka, gline, morskih soli. Previše ovih minerala može imati i toksično dejstvo na organizam, posebno morska so, o čemu će biti reči u posebnom tekstu. Od ovog materijala se spravljaju i mineralni dodaci za ljudsku ishranu. Ali, problem je u njihovoj absorpciji.

Neke životinje mogu ovo lako da absorbuju, ali ljudski organizam teško. Razlog je veličina minerala u odnosu na veličinu krvne ćelije.

slika
Veličina minerala (levo) u odnosu na krvnu ćeliju.
Kako to progutati?

Da bi rešili ovaj problem, koji im je očigledno bio poznat, farmaceuti su izmislili sedamdesetih godina takozvane “uklještene minerale”: obmotali su ih u amino kiseline i proteine kako bi pomogli krvnoj ćeliji da ih “proguta”. Kao kada stavite glistu na udicu. Ovo je doprinelo da se oni apsorbuju u organizmu i do 50 %.

Pa kako onda ljudski organizam uopšte uzima minerale, pitate se. Jednostavno - svi minerali u voću i povrću su u koloidnom stanju.

Koloid označava supstancu koja postoji u ekstremno sitnim česticama koje su prisutne u medijima različitih materija. Koloidno stanje je stanje rastvora (minerala ili neke druge supstance, na primer boje pigmenta) u nekoj soluciji, gde se molekuli te supstance ne razdvajaju u atome kao kod pravog rastvora (natrijum -hlorida kada su soli razdvojene na atome natrijuma i hlorida) već ostaju grupisni i formiraju solutne čestice.

Svaka čestica koloidnog minerala je stotinama puta manja od neorganske mineralne čestice. Koloidi iz biljaka su najmanje čestice materije koje se mogu podeliti a da i dalje imaju sve svoje odlike. Krvna ćelija je 7 mikrona. Kolidna ćestica je 0,01 mikron ili manje i to je 7 hiljaditi deo veličine krvne ćelije. I to je prava mera za veličinu zalogaja koju krvna ćelija može da proguta.

slika
Sasvim levo u centru kruga je tačkica koja pokazuje veličinu koloidne čestice u odnosu na crvenu krvnu ćeliju i neorganski mineral.

Da su stvari prirodno doterane do savršenstva govori i podatak da su sve čestice koloidnih minerala prirodno negativno naelektrisane što ih privlači ka zidovima creva koja imaju prirodno pozitivno naelektrisanje, kao magnet gvožđe.
Zbog ovog negativnog naelektrisanja i male težine oni ostaju da lebde u rastvoru i ne prelaze u soliciju, odnosno ne rastvaraju se na atome.

Neorganski minerali imaju pozitivno naelektrisanje i očito nisu ni predviđeni da se absorbuju u ljudskom organizmu. Čak i kada bi ste jeli samu zemlju ne bi ih mogli proguati. Ljudski organizam nije predviđen da absorbije neogranske materije i to čini zato što je prinuđen i zato što mu to prinosimo.

Doktor Rims je otkrio da ljudski organizam zahteva 84 od 106 poznatih elemenata da bi bio optimalno zdrav. To je daleko više nego što se zvanično proglašava.

ZEMLJA, BILJKE , ŽIVOTINJE , PA LJUDI... A NE OBRNUTO

Dakle, samo biljke mogu uzimati neorganske sastojke iz zemlje i praviti od njih živu organsku materiju koju mi jedemo. Životinje su tu da zemlju konstantno djubre.

Jasno je da je bog stvarao po sledećem redosledu i hijerarhiji koja počinje na zemlji: zemlja, biljke, životinje , pa ljudi.
Satanizam nas uči obrnuto: ljudi, životinje, biljke.

Bolesno zemljište znači bolesne biljke, bolesne životinje, bolesni ljudi.

Jedan poznati američki autoritet za ishranu nedavno je rekao: jedini siguran način da se okonča prijemčivost infekcija je snabdevanje kroz hranu balansa gvožđa, bakra i drugih metala. Organizam snabdeven sa adekvatnom hranom ili još bolje, ako toga ima i previše, od svih potrebnih minarala može takođe koristiti te elemente za proizvodnju imuniteta od infekcija, i to daleko više bilo čega što smo u stanju da proizvedemo veštačkim metodom imunizacije.
Ne možete popraviti stanje neuhranjenosti korišćenjem patentiranih lekova.

Pretpostavimo tako da je neki organizam dugo deficitaran sa bakrom ili još mnogim drugim mineralima. U takav organizam (po slovu zakona) ubrizga se obavezno neka vakcina.
Šta će raditi imuni sistem sa već izgladnelim krvnim ćelijama?
Da li će grozničavo početi da jede sam sebe(kao miševi kanibali) i to tako što će napasti sopstveni centralni nervni sistem i pojesti mijelinski omotač nervnih ćelija. Za fomiranje mijelinskog omotača neophodan je najviše bakar kao dobar provodnik struje.
Ovakvo ponašanje imunog sistema karakteristično je za bolest koja je danas sve rasprostranjenija u modernom svetu, a to je multipla skleroza.
Da li je uzročnik ove bolesti možda mineralni deficit?

Ostavljam ovo lekarima da razmišljaju.

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 04, 2008 12:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Jos nesto, oduvek ljudi pricaju, a cuo sam i tvrdnje nekih lekara, da je KOZIJE mleko izuzetno zdravo, pa posto Meya pominjes samo kravlje, da li, mozda, postoji nesto istine u toj tvrdnji, da li je kozije mleko, za razliku od kravljeg, ne-stetno (ili cak korisno)?


Ja sam veliki pobornik kozjeg mljeka, ja sam i odrasla pijuci nishta drugo osim kozjeg mljeka koji je proizvodila moja baka .

Prvo, (ovo mi je pricala baka) je da koza ne jede svashta, i da koza jede samo tamo gde je najcisto..to je i neka podobnost ....

Od naucno stoishte sustav kozjeg mljeka je vishe izbalansiran nego susta ostalih mleka koji covjek konzumira i pomaze pri nutritivnu ulilizaciju razlicitih minerala koji su nama potrebne svakodnevno, posebno gvozge. Neke naucne studije su dokazale da se s kozjeg mleka uspeshno ljeci anemija jer sustav pomaze da se gvozge koje unosimo previlno preradi i skladira i distribuira tamo gde treba..kozje mleko isto sadrzi razliciti susav minerala od kravjeg i pri ispitivanje na ljude koje imaju problema s tiroidom, i pri tome jako jako usporen metabolizam kozje mleko je poboljshao metabolizam za oko 60% .. S time i izbacivanje toksina, pravlnu upotrebu razlicitih nutritienta u organizma. To se postize tako shto "lakshi" sustav kozjeg mleka daje odlicnu potporu pri distrubuciju razlicitih neophodnih minerala do razlicite organe jer Razliciti organi koriste razlicite vitamine i minerale i razlicitu kolicinu da bi pravilno funkcionirali, a sustav kozjeg mleka se pokazao kao odlicni regulator.

znaci ukoliko mozesh,svakako da je kozjo mleko bolje za nas, ali opet naglasujem da i kravje mleko koje proizvodish i nije tako shtetno kao pastelizirano koje mi kupujemo u prodaji. Ipak mislim da je litro previshe. To shto si naveo za sebe cisto sumjam da je sve to bilo zato shto si pijo organsko kravje mleko, ima tu puno faktora, zivot na selo pre svega, cist vazduh, dobra genetika mozda, podviznost, itd...

mozesh piti svoje mleko koje obozavash, ali imaj uvek u obzir to da tokom dana jedesh i sir , i hleb, i meso, jogurt i kiselo mleko sve je to previshe previshe proteina, koje su itekako potrebni za gradivo mishica ali ni pod raznom od tamo ne crpish svoju snagu vec od unos slozenih i prostih ugljenihidrati koje se nalaze u zitaricama, povrce i voce... i jas sam fan mleka na zalost nemogu doci do organskog pa ga moram izbegavati, a tako volim ukus mleka, ali bukvalno sve je zamenlivo...

iako studiram nutricionizam, imam razlicno stoishe od 90% ljudi koji se bave s tom profesijom.. Ukoliko nemash neke zdravstvene probleme, (znaci u ovo ne spadaju bolesni ljudi, jer oni se moraju pridrzavati na neke pravila o prehrani) mozesh pojest SVE, al bukvalno sve.. Jer cim organizam zudi za neshto makar to bilo i preko ociju, onda Ja licno smatram da se u organizam desi veca shteta nego da pojedesh to shto zudish, recimo punomasni sladoled, cevapcici i slicno... Svakako da to nije zdravo za nas, ali zudba za to tako opterecuje nash organizam da se puno vishe nashteti stresom, nego jedenje nekakvu hranu koje posle mozesh eliminirati... Ovo je moje mislenje al kad se radi umereno.. Nije normalno svaki dan konzumirati cevapcice ili po 3 sladoleda, ili piti po litro vina.. Znaci sve shto je umereno, je prihvatljivo za zdrave ljude, ukoliko nakon SVESNOG kozumiranja, odrade svoj sposao i potrude se da to eliminiraju. Znaci uvjek moramo biti sveni shta konzumiramo i ako je to losho za nas kako da ga eliminiramo kad vec nemozemo odoleti....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 09, 2008 12:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Meya citat:
____________________________________________________________
"znaci ukoliko mozesh,svakako da je kozjo mleko bolje za nas, ali opet naglasujem da i kravje mleko koje proizvodish i nije tako shtetno kao pastelizirano koje mi kupujemo u prodaji. Ipak mislim da je litro previshe. To shto si naveo za sebe cisto sumjam da je sve to bilo zato shto si pijo organsko kravje mleko, ima tu puno faktora, zivot na selo pre svega, cist vazduh, dobra genetika mozda, podviznost, itd...mozesh piti svoje mleko koje obozavash, ali imaj uvek u obzir to da tokom dana jedesh i sir , i hleb, i meso, jogurt i kiselo mleko sve je to previshe previshe proteina, koje su itekako potrebni za gradivo mishica ali ni pod raznom od tamo ne crpish svoju snagu vec od unos slozenih i prostih ugljenihidrati koje se nalaze u zitaricama, povrce i voce... i jas sam fan mleka na zalost nemogu doci do organskog pa ga moram izbegavati, a tako volim ukus mleka, ali bukvalno sve je zamenlivo...
iako studiram nutricionizam, imam razlicno stoishe od 90% ljudi koji se bave s tom profesijom.. Ukoliko nemash neke zdravstvene probleme, (znaci u ovo ne spadaju bolesni ljudi, jer oni se moraju pridrzavati na neke pravila o prehrani) mozesh pojest SVE, al bukvalno sve.. Jer cim organizam zudi za neshto makar to bilo i preko ociju, onda Ja licno smatram da se u organizam desi veca shteta nego da pojedesh to shto zudish, recimo punomasni sladoled, cevapcici i slicno... Svakako da to nije zdravo za nas, ali zudba za to tako opterecuje nash organizam da se puno vishe nashteti stresom, nego jedenje nekakvu hranu koje posle mozesh eliminirati... Ovo je moje mislenje al kad se radi umereno.. Nije normalno svaki dan konzumirati cevapcice ili po 3 sladoleda, ili piti po litro vina.. Znaci sve shto je umereno, je prihvatljivo za zdrave ljude, ukoliko nakon SVESNOG kozumiranja, odrade svoj sposao i potrude se da to eliminiraju. Znaci uvjek moramo biti sveni shta konzumiramo i ako je to losho za nas kako da ga eliminiramo kad vec nemozemo odoleti..."
____________________________________________________________

Hvala Meya, uvek su mi dobrodosli i veoma dragi tvoji odgovori. :)
Ja uvek nekud zurim pa tako i svoje postove pisem a ostale citam. Evo sad sam malo laganije citao i mnogo vise mi je podataka ostalo u secanju. Ovo sto sam podvukao u tvom postu je sa zeljom da to i iskomentarisem, hocu da kazem, da, slazem se sa tobom u tvojim odgovorima, logicni su mi. Mislim nisam ni hteo da zvuci da svoje zdravlje i snagu zahvaljujem mleku ali sam skrto i prenagljeno to napisao, mada je mleko puno laktoze, mozda i ona kao secer daje organizmu neku upotrebljivu energiju (a snagu daju proteini, to jest oni daju vece misice a veci misici vecu snagu, bar kako ja to kontam a ako kontam pogresno tu ste vi da me ispravite). No evo posle duzeg razmisljanja sve se vise odlucujem da smanjim i proteine i mleko, (meso, sireve...ionako ne jedem previse, to jest, vrlo ih retko koristim. Preeferiram ribu zbog omega 3).
A sto se tice tvog stanovista da treba da jedemo hranu za kojom ceznemo, citao sam o tome u jednoj knjizi (da li je autor nekekav Pauling) pod nazivom "Ziveti duze i osecati se bolje uz pomoc vitamina", autor tvrdi da nase telo, kad ima neki nedostatak, reaguje tako sto u mozgu budi potrebu u vidu zudne za hranom koja sadrzi tu nedostajucu komponentu (vitamin, mineral...), ima logike, mada ja mislim nije svaka zudna posledica telesnih potreba, jel tako :).
I evo jos i da pitam, ima li ko recepte za pripremu jela od integralnih zitarica, klica zitarica, susenog voca, semenja... svega onoga na sta sam navikao da jedem u kasi sa mlekom, ali da je bez mleka (i bez sojinog mleka jer mi nije bas najdostupnije) :?:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 13, 2008 11:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub feb 10, 2007 9:10 pm
Postovi: 123
Lokacija: Beograd
Mislim da je vrlo vazno obratiti paznju na nacin na koji se konzumira mleko. Koliko sam ja upucen mleko je potrebno konzumirati odvojeno od druge hrane na prazan stomak i posle konzumacije mleka najbolje je ne jesti nista dok se mleko ne svari a to se prepoznaje tako sto se javlja osecaj gladi i lakoce u stomaku. Zavisno od kolicine unetog mleka do par sati. Inace Baki :D od tri stvari koje si naveo, sve sam probao, meni se najvise svidja surutka, od mladog nesoljenog sira. Koliko sam ja cuo, ona je izuzetno zdrava, cisti organizam i regenerise jetru. Imao sam priliku da slusam ljude koji su uspesno lecili jetru surutkom. Ako je popijes vise od recimo pola litre odjednom, moze se desiti da se zalepis za klozetsku solju na kraci period. Ima vrlo jak efekat ciscenja, pa vodi racuna o kolicini koju konzumiras. :D
Isto tako mislim da je u izboru hrane najbitnije voditi se izborom hrane koji nam prija, i imati u vidu pri tom da je ljudski organizam savrsena bio masina koja pri probavi i varenju hrane ima svoje zakonitosti. Vrlo je bitno voditi racuna o kombinaciji proizvoda koje konzumiramo. Npr. voće se vari u crevima i potpuno je ok. ako je ono jedini obrok, ili ako ga konzumiramo jedno sat pre jela, na prazan stomak. Ali ako voće koristimo kao desert posle jela, na pun zeludac u kome se recimo nalazi meso, desava se se sledeca situacija. Voce ne moze da prodje kroz zeludac do creva gde se vari, i ostaje u zeludcu stvarajuci vrenje. Vrenje stvara gomilu otrova koji se raznose po celom organizmu. To isto vazi i za slatke deserte koji se konzumiraju posle jela. Tako da i dve potpuno korisne i zdrave namirnice, ako se unesu zajedno a nisu kompatibilne, mogu da naprave dar mar u organizmu.
Isto tako organizam ima svoj bioritam rada, tako da je veoma stetno jesti nocu itd ... Pravilna ishrana je nauka koja se izucava. Najbitnije je slediti sopstveni osecaj. Kako se organizam cisti od svakojakih toksina tako taj osecaj sve vise jaca. =D>

_________________
Kliberko Vasiljevic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 14, 2008 1:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Evo o mleku sa: http://www.menshealth.rs/

Neki stručnjaci ga nazivaju najvećim neprijateljem zdravlja. Drugi ga nazivaju najhranljivijom namirnicom koja vam je potrebna. Ispitali smo sve tvrdnje o mleku da bismo pronašli odgovor na pitanje šta da sipamo u šolju.
"Mleko je smrtonosan otrov“,sve češće se može čuti, čak i od onih koji nisu zakleti vegetarijanci. U stvari, ako pogledate internet prezentaciju jedne interesantne grupe notmilk.com, možete pronaći brdo tekstova o zlu ovog popularnog napitka. Jedna od tvrdnji koja se navodi je da mleko dobijeno od krava sadrži hormone koji prouzrokuju rak i da materijalni uticaj mlekarske industrije doprinosi da istina ostaje zapakovana u tetrapaku.
Kako god, kao nutricionista imao sam prilike da upoznam neke muškarce koji gotovo žive na mleku, bez obzira na to da li je njihov cilj da dobiju mišiće ili skinu kilograme. Tako, da bih bio siguran da je bezbedno, istražio sam sve anti-mlečne tvrdnje, oslanjao sam se i na pretraživanje rezultata istraživanja, ali uz stalno držanje otvorenenih očiju kritike na pro-mlečnu propagandu. Na kraju, jedina agenda koju imam je zdravlje mojih klijenata. Rezultat svega je: pitanja o mleku su rešena.

Da li mleko stvarno pomaže mršavljenju?
Možda. U jednoj šestomesečnoj univerzitetskoj studiji, naučnici su ustanovili da je kod prekomerno teških ljudi, koji su imali tri serviranja mlečnih proizvoda bogatih kalcijumom dnevno, došlo do gubitka više masnih naslaga sa stomaka nego kod onih koji su sprovodili jednostavniji program ishrane i konzumirali manju količinu mlečnih proizvoda. U prilog tome, došli su i do zaključka da suplementi kalcijuma nisu tako efikasni kao obično mleko. Zašto? Njihovo mišljenje je da dok kalcijum povećava sposobnost organizma da sagoreva masnoće, neki drugi aktivni sastojci u mlečnim proizvodima, kao što su mlečni proteini, obezbeđuju dodatni efekat sagorevanja masti. Naravno, ključ uspeha podrazumeva i sprovođenje adekvatne redukcione dijete. Nakon svega, kombinovanje mlečnog napitka sa omiljenim krofnama sigurno nije način da skinete kilograme.

Da li pomaže izgradnju mišića?
Apsolutno. U stvari, mleko je verovatno jedno od najboljih namirnica za mišiće. Proteini iz mleka su 80 odsto surutke i 20 odsto kazeina. Oba su visoko kvalitetna proteina. Surutkini proteini su poznati kao „brzi“, zbog njihovog brzog razlaganja do amino kiselina i brze apsorpcije. Zbog toga su veoma preporučljivi za konzumiranje nakon treninga. Kazein, sa druge strane, se vari znatno sporije. Zbog toga je odličan kao stabilan i dugotrajan izvor malih količina proteina, kao što je period između obroka ili za obrok pre spavanja. S obzirom na to da sve ovo obezbeđuje mleko, jedna velika šolja će vašem organizmu podariti idealnu kombinaciju proteina za izgradnju mišića.
Kravama su davani hormoni.

Da li to čini njihovo mleko nezdravim?
Po tvrdnji FDA ne, ukoliko hormoni nisu ubrizgavani direktno u mleko. Evo cele priče: 1993. godine FDA je odobrila upotrebu rekombinantnog goveđeg hormona rasta (rBGH) za stoku. Ovakav postupak je rezultirao u drastično po¬ve¬ća¬noj produkciji mleka i smanjenju troškova koji su imali stočari, što se odražavalo i na konačnu cenu proizvoda u prodavnicama. Ali, sa druge strane je izazvalo i velike kontraverze, jer rBGH u mleku povećava koncentraciju hormona rasta sličnog insulinu (IGF), hormona koji je doveden u vezu sa rakom dojke, prostate, debelog creva, kao i ostalih vrste kancera.
Za razliku od steroidnih hormona, koji se mogu primenjivati oralno, rBGH i IGF moraju biti ubrizgani da bi imali neki efekat. Tvrdnja FDA nakon istraživanja je da proces varenja uništava ove „proteinske“ hormone. Tako korišćenje mleka od krava koje su tretirane na ovaj način ne prenosi aktivnu formu ovih hemikalija do konzumenta. Ipak, postoji još jedna etička stvar koju svakako treba imati u vidu: Sve to nije ni malo dobro za krave. Kanadski istraživači su ustanovili da krave kojima su davani ovi hormoni imaju uobičajenu nuspojavu, a to je infekcija vimena nazvana mastitis. RBGH je zabranjen u EU, Japanu, Australiji i Kanadi.

Šta je sa antibioticima?
Niko ne zna tačno. Neki naučnici se raspravljaju i misle da mleko od krava koje su tretirane antibioticima dovodi do stvaranja rezistencije na antibiotike kod ljudi, čineći ovu grupu lekova manje efi¬kas¬nom kada se koriste u terapiji infek¬cije. Ali ovi nalazi još uvek nisu potvrđeni.
Sa svim navedenim stvarima treba biti oprezan i ne treba stvari olako shvatiti. Svi koji žele bezbedno i sigurno mleko još uvek nemaju neki izbor, s obzirom na to da se ni na jednom našem proizvodu ne navodi da ne sadrži hormone i antibiotike.

Obrano ili punomasno?
Zavisi od vašeg ukusa. Već duže vreme se preporučuje konzumiranje mleka sa manjim sadržajem masti, dok sve veći broj naučnih istraživanja pokazuje da konzumiranje punomasnog mleka u stvari unapređuje nivo holesterola, ali ne toliko kao i obrano. Jedan nedavni izuzetak: danski istraživači su ustanovili da su muškarci koji su primenjivali ishranu koja je bila bogata punomasnim mlekom osetili blago povećanje LDL holesterola. Kako god, sve ovo i nije preterano važno s obzirom na to da su ovi ispitanici pili šest šolja dnevno, što je neuobičajeno velika količina. Pored svega, nivo njihovih triglicerida, što je još jedan od markera srčanog oboljenja, je zabeležio sniženje.
Krajnji zaključak bi bio: konzumira¬njem dve do tri šolje mleka dnevno, bez obzira na to da li je obrano, od 2 odsto, ili punomasno, smanjuje mogućnost i srčanog udara i šloga, što je potvrdila jedna britanska studija.
Ako ste na redukcionoj dijeti, izbor mleka sa manje masti je dobar način da se uštedi na kalorijama. Kada je u pitanju dobijanje mišićne mase, punomasno mleko bi bilo bolji izbor: Naučnici su u jednoj univerzitetskoj studiji ustanovili da je ispijanje punomasnog mleka nakon treninga sa tegovima uticalo na povećanje sinteze mišićnih proteina, koje je indikator mišićnog rasta, 2,8 puta više nego kod onih koji su konzumirali obrano.

MH Test
Da li ste netolerantni na laktozu?
Ako sumnjate da mleko ne prija vašem stomaku, trebalo bi time da se pozabavite i to dokažete. Evo kako da se testirate.

KORAK 1
Kupite dve vrste mleka: regularno i mleko bez laktoze, kao što je mleko od soje. Onda zamolite nekog bliskog da napuni identične šolje, obeležavajući jednu sa A, a drugu sa B.
KORAK 2
Tokom jedne nedelje, konzumirajte dve šolje sadžaja iz šolje A na prazan stomak i izbegavaj¬te ostale mlečne proizvode. Obratite pažnju na po¬ja¬vu bilo kakvih simptoma ili stomačnih tego¬ba.
KORAK 3
Prekinite sa konzumiranjem sadržaja A bar na dan.
KORAK 4
Ponovite korak dva, samo pijte iz šolje sa slovom B.
KORAK 5
Uporedite i analizirajte dobijene rezultate.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 78 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz