Sada je: sub apr 27, 2024 8:44 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon jun 16, 2008 10:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Pretpostavljem da si govorio o samo kupovnom tj. pasteriziranom mlijeku, koje je u stvari "smece", potpuno lose i nema veze s prirodnim nekuhanim kravljim mlijekom. Zagrijavanjem mlijeka na 80c "navodno" se gube sve bakterije, ali i time skoro sve hranjive i korisne tvari iz mlijeka nestaju i postaju cak stetne za zdravlje. Sva zdrava i ljekovita svojstva nestaju procesom pasterizacije i ostalim tvornickim procesima. Naglasak na enzime koji za nas imaju veliku vaznost. Tako nase tijelo prima samo mali dio zdravih sastojaka mlijeka, a to su kalcij, zeljezo i fosfor.....Sve sto ostaje pretvara se u otpadne materije i zagadjuje krv.....Klice bolesti koje unatoc pasterizaciji, svuda vrebaju, nalaze izvanrednu podlogu za razvijanjeu velikoj zasicenosti krvi otpadnim materijalima, koja nastupa "ubijanjem" mlijeka. Na taj nacin nastaju bolesti, a pasterizacija ima upravo suprotan efekat onoma sto se s njome zeli postici.

Ovo isto pise u knjizi "Ernst Gunther - Zivjeti bez bolesti" koju se moze skinuti u mom download postu medju linkovima. Knjigu mi je dao moj kolega koji vec 20-ak godina zivi na domacem kravljem mlijeku i na sirovoj nekuhanoj hrani. Zanimljivo je da covjek sa svojih skoro 60 godina nema ni jedne bore na licu, a fizicki je kao da ima 35-40 godina. Djeca mu nisu bila bolesna sve dok nisu otisla studirati, jeduci studentsku hranu.

Uz par savjeta koje mi je dao uspio sam u 30-ak dana rijesiti koznu alergiju i nakon 8 mjeseci rijesiti alergiju koja mi je sprijecavala disanje kroz nos. Bacio sam sve kapi za nos, kreme za kozu, Merz i B-complex vitamine. U pocetku sam bio sumnjicav, ali kad su se rezultati poceli pokazivati na meni i mome tijelu shvatio sam bit. Prirodna i sto sirovija hrana, puno voca i povrca, puno salata, sirovo mlijeko i sir i kajmak, skoro nista kruha, puno suhog voca, kikiriki, pistacchio, sjemenke budeve suncokreta, bademi, ljesnjaci, sjemenke psenice, zob, jecam, brusnice, maslinovo ulje......

:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 16, 2008 12:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Nedavno je na TV bila emisija 'Jelovnici izgubljenog vremena' u kojoj su više puta spomenuli biljku osmukalj - kao hranu. Pojma nemam koja je to biljka a potraga za njom po internetu dala je zanimljiv rezultat - osmukalj ima vrlo ljekovita i neobična svojstva:

http://zupa-kastel-luksic.hr/index.php/ ... Page-2.php

i ovdje još puno više:

http://www.svetbiljaka.com/index.php?na ... ic&p=67449

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 18, 2008 2:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
dzabaludin je napisao/la:
Pretpostavljem da si govorio o samo kupovnom tj. pasteriziranom mlijeku... :love3:


U posledjnem topic-u sam samo preneo text sa sajta menshealt-a, oni su sigurno pisali o pasterizovanom mleku. A u ranijim topic-ima sam pisao o sirovom, sveze pomuzenom i neobradjenom mleku, mleku koje je u onom stamju koje imam neposredno posle muzenja.

E sad, dosta sam puta procitao o pravilnom kombinovanju hrane, vezano za razlike u procesu varenja, za to da li je hrana "kisela" ili "bazna"..., pa mi je palo na pamet da malo o tome ovde pisemo.
Kao sto je vec Roganostor pisao o nacinu konzumiranja mleka, kao sto Maslahov u svojoj knjizi o ishrani govori i jos mnogi drugi, proteini se vare oko 2 sata u zeludcu a u.hidrati oko pola sata a zatim se njihovo varenje nastavlja u crevima, drugo, razliciti enzimi vare razlicite vrste hrane a organizam ih ne proizvodi efikasno sve od jednom, pa i mesanje razlicitih supstamci intoksicira organizam...zato, kazu, treba u jednom obroku uzimati samo jednu vrstu hrane (ili kao lame, jedan dan jedu samo jednu vrstu hrane, sledeceg drugu...), cuveni dr. Hej je preporucivao samo da se ne mesaju proteini i u.hidrati, da se uzima jedan obrok na svaka 2 sata, da se uz svaki "kiseli" obrog uzme i bazni, radi neutralizacije...
Hajde da malo o tome popricamo, ako se slazeta>
Pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 18, 2008 7:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 08, 2008 8:50 pm
Postovi: 164
Lokacija: Matrix
Da to sam i ja negdje citao o kiselosti hrane i ph vrijednosti.

Recimo limun je izrazito kiseo,ali zapravo je djeluje kao luzina ,dok recimo secer je kiseo.

Vidim i po sebi jer uvijek mi tijelo trazi da ako pojedem previse cokolade ili neceg slatkog treba da uravnotezim sa necim drugim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 19, 2008 9:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
baki
Citat:
Hajde da malo o tome popricamo, ako se slazeta


O, slažem se, kako mi je kuharstvo blisko, a i eksperimentiranje s hranom i kakav je utjecaj hrane na moje tijelo, imam dosta iskustva i naučio sam dosta o svemu ... :) kroz sebe ...

Za sada ću samo napisati o kombiniranju bjelančevina - možda će nekome biti malo teško za svarit ovo što ću napisati - ali naglašavam - to je moje iskustvo i izuzetno je korisno meni, možda će biti još kome.

Već sam prije puno godina primjetio da neka hrana (tada nisam znao za pojam 'kombiniranje namirnica') radi kaos u mom tijelu i da su posljedice bolne. Tu je, u prvom redu, mlijeko. Vjerojatno pasterizirano mlijeko. Odrastao sam na svježem kravljem mlijeku koje smo kupovali od susjede - živjeli smo na selu - i nikakvih problema nije bilo. Iako, hmmm, mnogi zdravstveni problemi dođu s godinama :(

Uglavnom, sada mlijeko i mlječne proizvode više ne podnosim, izazivaju grčeve, trbuh mi bude tvrd ko kamen.

Druga stvar s bjelančevinama - znate onaj odličan grah s kobasicama ili suhim mesom? Najedete se s guštom, a onda bježite od drugih zbog vjetrova ili drugi bježe od vas... :lol:

E, ali ako jedem grah sam, s povrćem, vjetrova nema!! Provjereno. Mada se može dogoditi ako u crijevu zaostane nešto bjelančevina, recimo jogurt od doručka ili dana prije, opet dođe do reakcije i nadimanja. Mislim isto tako da, dok se cijeli probavni sustav malo ne oslobodi bjelančevina životinjskog porijekla, uvijek dođe do vjetrova. Nisu zdravstveni problem, ali su neugoda u ovom našem društvu.

Prvi puta za kiselost i lužnatost sam pročitao u Celestinskom proročanstvu - Tajna Shambale, definitivno cijenim 'spoznaju' (tada mi je bila potpuno nova) o jedenju isključivo sirove hrane koja uravnotežuje, neutralizira kiselost krvi, a podržava lužnatost. I dobro zdravlje. Zato već nekoliko godina jedem voće do podneva ili dulje, poslije što više salata od svježeg povrća, ostalo, kako mi dođe - kako kaže jack987 - pitam svoje tijelo što mu treba.

Evo njegov citat s teme Vegetetarijanstvo i spoznaja:
Citat:
Ako osjetim potrebu za energijom ( jelo ), onda malo zastanem, razmislim, pomislim i pitam svoje tijelo: što bi ti sada pasalo???

I ubrzo u mislima prelistavam različite vrste jela. I nekako mi intuicija kaže što bi mi trenutno najbolje prijalo. I ta vrsta hrane najvjerojatnije sadrži baš one kemikalije u sebi koje su mi trenutno najpotrebnije.


A o kiselosti krvi ima dosta po stranicama vezanim uz makrobiotiku, ako se dobro sjećam.

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 19, 2008 11:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Posto sam recimo dosta novi u vodama zdrave prehrane i vegetarijanstva, nemogu reci previse, ali neke stvari iz osobnog iskustva cu napisati. Potpuno se slazem s treskavicom u vezi graha. Dok sam bio svezder :mrgreen: i kad bih jeo grah, imao sam problem s nadimanjem i vjetrovima, cak i do nepodnosljivih razmjera i boli u stomaku. Sada kad ga jedem skoro nista se ne desava, cudno mi je bilo u pocetku, ali sada vec znam da je on reagirao na meso i ostale nezdrave stvari koje sam jeo prije.

Posto sam prije nekih par mjeseci potpuno izbacio kruh ili kifle za dorucak, a bogami i ostatak dana, mislio sam da cu imati problema sa snagom i izdrzljivosti tokom dana, ali nista od toga. Dosta trcim, vozim bicikl i idem u teretanu, tako da razlike osjetim u snazi. U teretani sam izgubio 10-15 % u dizanju max kilaze, ali sto se tice kondicije i izdrzljivosti, tu sam dobio 10%-20%. Skoro uvijek trcim istim rutama i opterecenjem, tamo pred kraj zadnju 1/4 etape koju sam nekada jedva izdrazavao i puhao, sada ju u polusprintu otrcim do kraja. Jednostavno kao da se otvori neki ventil u meni i da mi snagu i izdrzljivost.

Recimo da jedem 80-90% nekuhane hrane, ono malo kuhano je sto zena skuha za rucak. Dva puta tjedno za rucak jedem domaci sir i kajmak, znaci ostalih 5 dana u tjednu jedem kuhano, ali sa jako puno salate.

Pomaci u zdravlju se primjete, probava je bolja, spavam bolje, koza je meksa, nema bolesti, 2 alergije rjesene.......ma jednostavno pucam od zdravlja :mrgreen:

Uglavnom koristim i propolis, med, psenicne klice, sirovo i ukiseljeno mlijeko, te sok od cikle i mrkve.

Ne mogu vise zamisliti vratiti se na staro, jer znam koje probleme ono nosi :shock:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: KCl umesto NaCl
PostPostano: sri jun 25, 2008 4:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
http://www.ivonazivkovic.net/KALIJUM.html

Koliko je, međutim, natrijumova so toksična za organizam lekari jako dobro znaju. Kada se u krv ubrizgava “hipertoni rastvor natrijum-hlorida on dovodi do porasta Na u plazmi i povlačenja vode iz organa, posebno u mozgu, pa to izaziva nagli skok pritiska”. Lekari znaju da se ovom metodom može izazvati i abortus, da se tada aktiviraju horomoni koji regulišu rad imunog sistema (npr aldostrona) itd. Neželjeni efekti prilikom ubrizgavanja natrijum-hlorida u krv su: muka, povraćanje, dijareja, bol u abdomenu , žeđ, smanjena salivacija i lakrimacija, znojenje i groznica, hipotenzija, tahikardija, poremećaj funkcije bubrega. Dakle, sve karatkteristike trovanja organizma.

Ukoliko se i dalje nastavi ubrizgavanje NaCl u krv nastaje “hipernatremijski šok koji izaziva diseminovane intravaskularne koagulopatije, koje mogu završiti hemoragijama i smrću“!

“Prevelika količina natrijum -hlorida može izazvati težak disbalans elektrolita zbog čega može doći do opterećenja vodom, hipokalijemije i acidoze”. Opterećenje organizma vodom dovodi do “smanjenje koncentracije elektrolita u serumu i može izazvati zastojnu bolest srca i plućni edem”.

Krvna ćelija očigledno ne prihvata natrijum kao hranu i grozničavo se brani od njega. U toj odbrani kalijum, koji je ćelija krvi rado propustila kroz membranu, bori se da natrijum zaustavi od prodiora u ćeliju i sprovede ga preko bubrega napolje… I u toj borbi se troši.

I onda vam popularni medicinski magazini još kažu da treba da pijete što više vode, što znači da kalijum što više izbacujete iz organizma i da odbranu krvne ćelije slabite, da smarate bubrege koji ako nepravilno rade mogu dovesti do smanjenog izbacivanja kalijuma (hiperkalijemije), a što znači sakupljanje i ostalih otrova koje kalijum stalno sprovodi van organizma.
slika
Shematski prikaz "kalijumove pumpe" i "osmlolaliteta" za studente medicine. Za savremenu medicinsku nauku je najvažnije da se svi biološki fenomeni objasne što komplikovanije kako bi se sam fundement maksimalno zamaskirao, a onda prodavala magla po kojoj će nove generacije specijalizanata dalje tumarati i beskonačno "istraživati" tražeći lek. Ispada, što je medicina razvijenija, više je novih bolesti. A sve to moraju da prate novi lekovi i "nova istraživanja".

Ove nelogičnosti su, očito, deo zavere farmakobiznisa i korumpiranih medicinskih naučnika, koji žele što više potrošača skupih lekova. Tu spada i industrija konzervirane hrane pune aditiva, takođe unosan biznis. Baš kao i proizvodnja i trgovina natrijumovom solju i veštačkim đubrivima. Prodaja aparata za merenje pritiska je pravi hit. Ljudi danas mere pritisak kao da gledaju na sat.

O tome koliko zarađuju klinike za kardio-vaskularne bolesti i vodeći hirurzi i anesteziolozi koji ljude širom sveta masovno kasape i truju i prave trajnim invalidima doživotno zavisnim od lekova, suvišno je govoriti.

A zamislite da svi “lekari” izađu na njive da raznose stajsko đubrivo? Deluje sumanuto, ali da li bi to bila prava klinika? Samo neprofitabilna.

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 26, 2008 1:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Neki dan sam razgovarao s gospođom koja je već dugo godina veganka, ne potpuno stroga, no jaja i maslac uopće ne jede, ponekad malo nečeg mliječnog, pasteriziranog.

Požalila se na svoju zaboravnost i još neke slične simptome, isto je primjetila kod svojih prijatelja.

Sjetio sam se što sam davno pročitao u 'Fontani mladosti - pet tibetanaca' - svakoga dana jedan žutanjak za zdravlje živčanog tkiva, a mislim da se i maslac preporučuje. To sam joj i rekao, možda je tu odgovor na problem. A spominjem to jer sam i ja u jednom periodu primjetio zaboravnost i dekoncentraciju koji mi se uopće nisu svidjeli (naravno!) pa sam malo korigirao prehranu.

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 28, 2008 6:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 15, 2008 11:24 pm
Postovi: 186
Da li uistinu postoji nešto što se zove optimalna prehrana, dakle kao neki "vodič" kroz prehranu, naprimjer prehrana kroz tjedan? Što i koliko jesti koji dan i u koje vrijeme?

Ako znate predložite mi stranice koje se bave s time, dakle normalna prehrana, dijetalna prehrana, prehrana za sportaše i sl. Čisto informativno :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 28, 2008 11:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
Moj tata ima šećernu bolest i giht. Imate ideju kako da si pomogne? Hvala lijepa.

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 30, 2008 6:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Apollo je napisao/la:
Da li uistinu postoji nešto što se zove optimalna prehrana, dakle kao neki "vodič" kroz prehranu, naprimjer prehrana kroz tjedan? Što i koliko jesti koji dan i u koje vrijeme?

Ako znate predložite mi stranice koje se bave s time, dakle normalna prehrana, dijetalna prehrana, prehrana za sportaše i sl. Čisto informativno :)


"Ernst Gunther - Zivjeti bez bolesti"

Tamo ti je sve jako dobro opisano u vezi zdrave prehrane, imas ju u download sekciji kod Jacka i kod mene :shock:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jul 04, 2008 10:51 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Ma pročitao sam knjigu - sada ću je poboldati - Elaine Hollingsworth - Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem i otrgnite se industriji bolesti - ima savjeta i za šećernu bolest i za giht - zaista mnogo toga korisnog - trenutno sam u potrazi za tabletama solne kiseline - mo'š mislit da ću ih naći!! :evil:

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 07, 2008 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Hmmm, evo mene - našao sam kapsule solne kiseline i sada ih pijem (zbog helicobacter pylori). No više sam za jednostavna i besplatna samoizlječenja kao što je urinoterapija, a evo što sam našao u knjizi Yogi Ramacharake - Voda i zdravlje:

"Prana prožima svaku kapljicu vode, iako u različitim stupnjevima. Svježa tekuća voda sadrži mnogo veću količinu prane od vode stajačice. Slično tomu, voda koja se drži u cisternama, tankovima i posudama izgubila je veliku količinu svoje izvorne prane. Proključala voda također je izgubila mnogo od svoje izvorne prane. izgubljena prana može se obnoviti prolaskom vode kroz zrak, izlijevanjem iz jedne posude u drugu kako bi se prozračila, to jest zasitila zrakom. Destilirana voda obično gubi mnogo od svoje prane, koja se, međutim, može obnoviti prelijevanjem iz jedne posude u drugu, kroz zrak. Razumijevanje ove činjenice objasnit će nam zbog čega obična destilirana voda gubi određenu količinu svog «života», što zapažaju oni koji piju destiliranu vodu radi očuvanja zdravlja. Proključala voda uvijek se doima bljutavom ukoliko se ne prelije kroz zrak, čime ponovno apsorbira pranu. Zapadnjačka znanost ne tumači ove dobro poznate činjenice, ali Hindusi shvaćaju da je uzrok tomu gubitak ili otjecanje prane.
Pri korištenju vode za piće uvijek je dobro izliti je iz jedne čaše ili posude u drugu, pa opet nazad, i tako nekoliko puta. Oni koji budu prakticirali ovu metodu otkrit će novo zadovoljstvo pijenja vode i primijetiti veliko poboljšanje svog općeg stanja. Tako «pranizirana» voda ima lagano okrjepljujuće i stimulirajuće djelovanje koje nije prisutno u običnoj vodi. Osobe koje se žele riješiti želje za alkoholnim stimulansima otkrit će da je to mnogo lakše učiniti ukoliko praniziraju svoju vodu za piće. Voda u slavinama gradskog vodovoda nema dovoljno prane. To se može riješiti prelijevanjem vode na već opisan način. Malo eksperimentiranja i najveće će skeptike uvjeriti u djelotvornost ovog postupka."

Naravno, ja to već radim, prozračujem vodu i prvi dojam koji se pojavio, prva slika je da voda ima okus/oblik leće, one okrugle, nabubrene leće, bikonveksne, dok je neprozračena voda usisavajuća, poput bikonkavne leće :lol: :lol: smijem se sam sebi, ali govorim što osjećam :P :) :D

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 04, 2008 1:55 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Prelistao sam, nedavno, knjigu "Ishrana prema geno-tipu" u kojoj se govori da postoji 6 geno-tipova ljudi i da svaki od tih tipova treba da se hrani drugačije. To su tipovi: lovac, ratnik, učitelj, istraživač, nomad i sakupljač. Autor govori da, npr lovac treba jesti meso dok su za njega žitarice štetne... dok neki drugi tip treba da jede žitarice a ne sme meso....
Da li je još neko čitao knjigu, da li je možda primenio...?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 04, 2008 2:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Čoveče koliko različitih mišljena, čak suprostavljenih među autorima o zdravoj ishrani. Pa u ovoj knjizi "Elaine Hollingsworth - Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem i otrgnite se industriji bolesti" je sve kontra, pa ko će ga više znati, jedan kaže jedite sirovu hranu, drugi kaže da ćete se razboleti od samo sirove hrane, treći kaže meso je zdravo a izbegavaj žitarice, ovaj govori o soji kao super namirnici, onaj je blati i govori da je štetna, pa holesterol, te šteti te ne šteti, pa omega masne kiseline, te zdrave su, naročito za mozak, te od njih neuroni oteknu...
Pa dođe mi da zaboravim na sve i pratim instikt ili mogućnosti (izbor hrane prema dubini džepa :D ),uhhhh
Pa jel zna neko kome se može verovati?
Ja bi verovao samo onima koji imaju preko 90 leta i vitalni su i relativno mladoliki, ono što oni jedu je sigurno zdravo. Zna li neko nekog takvog, da ga pita o njegovim prehrambenim navikama i podeli to saznanje s nama, možda neko ima baku ili deku koji odgovaraju opisu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 04, 2008 9:10 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
PESTICIDI – CRNA I BIJELA LISTA
12 vrsta voća & povrća s najvećim/ najmanjim postotkom pesticida

Ono što definitivno znamo je to da su pesticidi opasni za ljudsko zdravlje. Također, znamo da je jedan od najboljih načina da izbjegnemo njihov unos – konzumacija organske hrane. Međutim, to nije uvijek moguće iz nekoliko razloga: dostupnost, cijene itd.
Postoji jedna druga stvar koju također možemo učiniti da reduciramo unos pesticida: izbjegavanje onih vrsta voća i povrća koje ih najviše sadrže.
Kada organsko nije dostupno, jedite voće i povrće s najmanjim postotkom pesticida u sebi.
Pokazalo se da se unos pesticida možete umanjiti jednostavnim izbjegavanjem 12 vrsta voća & povrća koje ga sadrži u najvećem postotku, odnosno, konzumacijom onih vrsta koje ih sadrže najmanje.
Ukoliko jedete 12 najzagađenijih, unositi ćete u sebe 20 pesticida dnevno. Ukoliko jedete 12 najmanje zagađenih, unositi ćete 2 pesticida dnevno.

Crna lista

Dakle, koje voće & povrće sadrži najveći postotak pesticida u sebi?
Evo crne liste (prvi na listi sadrži pesticida u najvećem postotku):

1. breskve
2. jagode
3. jabuke
4. nektarine
5. kruške
6. trešnje
7. maline
8. grožđe (uvozno)

Neke od tih vrsta voća - poput breskvi, nektarina i malina - mogu u sebi sadržavati čak 45 raznih vrsta pesticida!
Povrće s najvećim postotkom raznih vrsta pesticida je:

1. celer
2. špinat
3. krumpir
4. feferoni (slatki)


Bijela lista

Evo i liste svježih namirnica s najmanjim udjelom pesticida u sebi. Krenimo s voćem:

1. ananas
2. mango
3. banane
4. kivi
5. papaja

Ananas i mango rijetko kada u sebi sadržavaju pesticide i ako da, to je obično samo jedna vrsta. Banane ih u sebi obično imaju, ali rijetko kada više vrsta raznih pesticida, kao što je to slučaj s voćem s crne liste. Povrće:

1. kukuruz
2. avokado
3. karfiol/ cvjetača
4. šparoge
5. crveni luk
6. grašak
7. brokula


Zaključak

Najbolji način za izbjegavanje unosa pesticida je konzumiranje organske hrane. Kada to nije moguće, birajte vrste voća i povrća s bijele, a izbjegavajte ono s crne liste.
Evo još nekih trikova za reduciranje pesticida s namirnica koje jedete:

- ogulite koru s voća & povrća iz konvencionalnog uzgoja, kada god je to moguće;
- perite svoje voće & povrće s netoksičnim sapunom/ detergentom.

Zapamtite: konzumacija neorganskog voća i povrća je još uvijek bolja od konzumacije organskog piva ili organske pizze!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 05, 2008 9:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
baki je napisao/la:
Pa dođe mi da zaboravim na sve i pratim instikt ili mogućnosti (izbor hrane prema dubini džepa :D ),uhhhh
Pa jel zna neko kome se može verovati?


Mislim da je tako najbolje! Vjeruj svom instinktu (ako ga prepoznaješ), sebi i svom organizmu. Ja ne kupujem skupu eko-hranu jer i to mi miriše na manipulatorski trip i nije dobro za moj novčanik :mrgreen: a one krilatice tipa 'treba uložiti u zdravlje' i slične zanemari - svatko vuče na svoju stranu i puno je pomodarstva.

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 05, 2008 11:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 25, 2007 2:43 am
Postovi: 217
Na Rubu Znanosti - Michio Kushi (intervju) (2006-05-01)

http://rapidshare.com/files/16571454/Na ... .part1.rar
http://rapidshare.com/files/16578410/Na ... .part2.rar
http://rapidshare.com/files/16582295/Na ... .part3.rar

Michio Kushi: wikipedia
Georges Ohsawa (osnivac makrobiotike): wikipedia


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 10, 2008 12:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
dzabaludin je napisao/la:
PESTICIDI – CRNA I BIJELA LISTA
12 vrsta voća & povrća s najvećim/ najmanjim postotkom pesticida

Ono što definitivno znamo je to da su pesticidi opasni za ljudsko zdravlje. Također, znamo da je jedan od najboljih načina da izbjegnemo njihov unos – konzumacija organske hrane. Međutim, to nije uvijek moguće iz nekoliko razloga: dostupnost, cijene itd.
Postoji jedna druga stvar koju također možemo učiniti da reduciramo unos pesticida: izbjegavanje onih vrsta voća i povrća koje ih najviše sadrže.
Kada organsko nije dostupno, jedite voće i povrće s najmanjim postotkom pesticida u sebi.


Ja sam resio taj problem i preselio se na selo, imam svoje vocke, vrt sa povrcem a pesticide ne koristim. Crvima se jednako svidjaju koao i meni :D
Jedino da izbegavam kupovinu juznog voca, koje inace retko i kupujem, ali ono ima debelu koru a prdpostavljam (mozda pogresno) da se bas zato i ne tretira pesticidima...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 10, 2008 1:19 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned nov 02, 2008 7:53 pm
Postovi: 9
Lokacija: Bar-Beograd
Da li neko jede Alge ?

Kupio sam po prvi put alge , "Wakame" se zovu,pa me interesuje dali moram da ih kuvam ili ih mogu "raw" jesti.
Ako neko ima isustva sa algama neka nam pojasni malo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 83 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz