Sada je: čet mar 28, 2024 9:38 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 12, 2017 10:56 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
U pravu je Gurdjijev što nije posvećivao i davao pažnje u svom učenju, u svom radu bilo kakvu potporu ljubavi - bilo koje vrste ljubavi od fizičke pa do duhovne.

Znao je da je ljubav velika iluzija...to jest veliki odbojnik koji s lakoćom obmanjuje život.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 12, 2017 2:37 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon okt 30, 2017 1:30 pm
Postovi: 2
Ima li neko pdf izdanje Gurdjijeve knjige ''Zivot je stvaran samo kada ja jesam''?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 13, 2017 8:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
SubZero je napisao/la:
Ima li neko pdf izdanje Gurdjijeve knjige ''Zivot je stvaran samo kada ja jesam''?


https://www.ivantic.info/gurdjijev.htm

Tu imas tu knjigu + jos dosta drugih.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 24, 2017 4:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Citat:
"Naišao sam na jedan dio u tekstu, kao što se gore vidi, gdje Ouspensky govori o tom da kada čovjek umre duša ide na mjesec i postaje dio mjeseca."

Kako li je samo dosao do toga.


Čini se da je imao poduku u kaldejskim (~babilonskim) misterijama... koje su bile identične (bar u tom aspektu) onim brahmana drevnog vedizma. Odakle te ideje pak njima (svima)... to je druga stvar... možda pale s Hermona...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 27, 2017 1:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Ostrov je napisao/la:
U pravu je Gurdjijev što nije posvećivao i davao pažnje u svom učenju, u svom radu bilo kakvu potporu ljubavi - bilo koje vrste ljubavi od fizičke pa do duhovne.

Znao je da je ljubav velika iluzija...to jest veliki odbojnik koji s lakoćom obmanjuje život.


Kako ti znas da je on u pravu?
Zbog toga sto nije imao ljubavi Gurdjijeva vise nema. Umro je i od te licnosti nije ostalo gotovo nista utisnuto u dusi. Sama ta ucenja Gurdjijeva i ostalih su dosta pogresna. To se vidi i po ljudima ovdje koji nemaju topline. Da li je ljubav majke koja daje zivot za svoje dijete iluzija? Naravno da nije. Ljubav obmanjuje zivot? Sta si ti tu rekao. Kakav zivot obmanjuje ljubav?

Inace kad vec pisem... Zivot je smisao zivota.
To zna neko ko je dusa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jan 12, 2018 3:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
„Jedino sredstvo za spasavanje bića na planeti Zemlji bi bilo da im se ponovo usadi u telo novi organ, organ poput Kundabafera, ali ovog puta sa takvim osobinama da svi ti nesrećnici tokom procesa egzistencije neprestano osećaju i spoznaju neizbežnost svoje sopstvene smrti kao i smrti svih onih koje pogledaju ili im posvete pažnju.“
„Samo takav doživljaj i takva spoznaja mogu sada da unište egoizam potpuno kristalizovan u njima koji je progutao čitavu njihovu suštinu i isto tako onu težnju da mrze druge što proističe iz njih – težnju, naime, koja pobuđuje sve one međusobne odnose koji tamo postoje koji služe kao glavni uzrok svih njihovih nenormalnosti nedoličnih bićima sa tri mozga i štetnih po njih same i za čitav Univerzum.“

- "Beelzebubove price unuku" - Gurdijeff

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jan 13, 2018 8:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
sector57 je napisao/la:
„Jedino sredstvo za spasavanje bića na planeti Zemlji bi bilo da im se ponovo usadi u telo novi organ, organ poput Kundabafera, ali ovog puta sa takvim osobinama da svi ti nesrećnici tokom procesa egzistencije neprestano osećaju i spoznaju neizbežnost svoje sopstvene smrti kao i smrti svih onih koje pogledaju ili im posvete pažnju.“
„Samo takav doživljaj i takva spoznaja mogu sada da unište egoizam potpuno kristalizovan u njima koji je progutao čitavu njihovu suštinu i isto tako onu težnju da mrze druge što proističe iz njih – težnju, naime, koja pobuđuje sve one međusobne odnose koji tamo postoje koji služe kao glavni uzrok svih njihovih nenormalnosti nedoličnih bićima sa tri mozga i štetnih po njih same i za čitav Univerzum.“

- "Beelzebubove price unuku" - Gurdijeff


G. je u ovoj knjizi prvi put uveo pojam koji je on nazvao "kundabafer". Po njegovim rečima to je jedan specifičan organ koji su nekada ljudi imali, a koji je vremenom nestao.

Dosta je nejasna funkcija ovog organa... interesuje me, sector57, kako si ti shvatio funkciju ovog organa?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jan 13, 2018 1:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
"ZAŠTO "LJUDI" NISU LJUDI

Uzdahnuvši duboko, Belzebub je nastavio svoju priču.
- Od vremena početka primene procesa ilnosaparno na Zemlji, proteklo je godinu
dana prema objektivnom računanju vremena.
Tokom tog perioda na planeti su postepeno uspostavljeni procesi evolucije i
involucije svega postojećeg. I, naravno, kod tricentričnih bića su počeli da se
formiraju uslovi za razvoj Objektivnog Uma.
Ukratko, na planeti se sve odvijalo kako treba. I, ko zna? Da se posle godinu
dana nije vratila Visoka Komisija na čelu sa Arhanđelom Sakakijem, možda nikada
ne bi ni došlo do kasnijih nesporazuma, povezanih sa tricentričnim stanovnicima te
nesrećne planete.
Visoka Komisija se vratila na Zemlju zato što, bez obzira na sva ta prethodno
izvršena merenja, mnogi posvećeni u ovaj problem nisu bili sasvim sigurni u to da
u budućnosti ne treba očekivati neprijatna iznenađenja. Upravo zbog toga su i
poželeli da provere nije li se u prošlogodišnjim merenjima potkrala neka greška.
U svakom slučaju, da bi bili mirni, oni su odlučili da preduzmu dodatne mere
predostrožnosti. Posledice su bile užasne, i to ne samo po tricentrične stanovnike
ove nesrećne planete. One su za čitavu planetu postale živa rana.
Ti znaš da je u to vreme kod njih počeo da se javlja takozvi "mehanički
instinkt" - izgledalo je da je on za tricentrična bića normalan.
Sveti članovi Visoke Komisije su smatrali da ako se mehanički instinkt dvonogih
tricentričnih stvorenja formira pre nego što oni dostignu nivo Objektivnog Uma,
kao što se obično događa kod tricentričnih bića, može se desiti da oni pre vremena
saznaju razlog svog postanka, a to može dovesti do velike nevolje. Jer, ako saznaju
da svoje postojanje duguju fragmentima koji su se otkinuli od njihove planete, tj.,
ako osete da su robovi spoljnih okolnosti, koje od njih ne zavise, mogu izgubiti
volju za životom i dobrovoljno uništiti sebe.
Zbog toga je, moj dečače, Visoka Komisija između ostalog odlučila da je
neophodno privremeno implantirati triceričnim Zemljanima jedan poseban organ
koji će ih, kao prvo, naterati da doživljavaju realnost u "izvrnutom obliku", a drugo,
dovešće ih dotle da će svaki spoljni utisak, koji se bude ponavljao, stvarati kod njih
refleks koji će ih asocirati na "zadovoljstvo" i "uživanje".
Zatim su, uz pomoć Arhifizikohemičara Anđela Luizosa, člana Visoke
Komisije, stvorili određenu strukturu i smestili je u kičmu tricentričnih bića, pored
same baze repa (u to vreme oni su još imali rep, i taj deo njihovog organizma imao
je normalne osobine, izražavajući punoću njihove egzistence). Ta novostvorena
struktura je doprinosila nastanku i razvoju onih osobina o kojima sam već govorio.
Nazvali su je kuabuferom.
Implantiravši taj organ tricentričnim stvorenjima, Visoka Komisija
Kozmičkih Svetitelja, na čelu sa Arhanđelom Sakakijem vratila se u Centar čiste
savesti i mirne duše; a planeta Zemlja, koja je tako privukla tvoju pažnju, odmah je
na sebi osetila posledice tog oštroumnog i dovitljivog rešenja. Kako bi rekao mudri
Nasradin Hodža, rezultati su ličili na one koje su izazvali zvuci Jerihonskih truba.
A sada, ako želiš da se makar malo približiš razumevanju posledica
funkcionisanja tog organa, koji je smislio i stvorio jedinstveni Anđeo Luizos - neka
je zanavek blagosleno njegovo ime - moraš saznati nešto o životu i ponašanju
tricentričnih dvonogih stanovnika Zemlje i to ne samo onda kada je organ
kundabufera još postojao u njihovom organizmu, već i kasnije, kada je on uništen.
Jer, iako su taj organ i njegova svojstva bili uništeni, posledice su se i dalje taložile
u samoj ljudskoj prirodi."


"Ali tvoji današnji ljubimci, naprotiv, ne osjećaju ni najmanji"suštinski impuls kajanja" pri pomisli na tu osobinu; oni ni njegove izuzetne manifestacije ne smatraju "svetim", kada ga u slučaju potrebe namerno provociraju; oni su čak i sam taj proces i njegove slučajno dobijene rezultate pretvorili u sredstvo za prijatno "golicanje" onih čula koja su kod njih fiksirana zbog delovanja organa kundabufera."




Prvo sam stavio ono gdje se prvi put spominje kundabufer, a nakon toga jedan od odlomaka gdje se spominje kundabufer.

Interesantno je to da poglavlje gdje se prvi put spominje kundabufer je sljedeći: "Zašto "LJUDI" nisu ljudi. I to poglavlje je dosta kratko.

Mozda je taj kundabufer bio neka vrsta organa gdje su ljudi uz pomoć njega mogli biti sustinski istinski ljudi i razviti objektivniji um za razumjevanje svega sto postoji. Nije mi jasno jedino, zbog cega se presadivao i micao vise puta. Mislim pise u prvom odlomku, ali opet nije mi jasno.

Negdje sam procitao da je Osho rekao da je kundabufer kundalini. E sad sto bi bilo neznam tocno.


Sto ti mislis Zoka?

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jan 13, 2018 2:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
sector57 je napisao/la:


Prvo sam stavio ono gdje se prvi put spominje kundabufer, a nakon toga jedan od odlomaka gdje se spominje kundabufer.

Interesantno je to da poglavlje gdje se prvi put spominje kundabufer je sljedeći: "Zašto "LJUDI" nisu ljudi. I to poglavlje je dosta kratko.

Mozda je taj kundabufer bio neka vrsta organa gdje su ljudi uz pomoć njega mogli biti sustinski istinski ljudi i razviti objektivniji um za razumjevanje svega sto postoji. Nije mi jasno jedino, zbog cega se presadivao i micao vise puta. Mislim pise u prvom odlomku, ali opet nije mi jasno.

Negdje sam procitao da je Osho rekao da je kundabufer kundalini. E sad sto bi bilo neznam tocno.


Sto ti mislis Zoka?


Mene razmišljanje vodi na hranu utisaka. Naime, oba sprata u našoj ishrani imaju organ koji probavlja hranu samo treći sprat nema taj organ.
Na prvom spratu, kod čvrste hrane, to je naš sistem za varenje, na drugom spratu su pluća koja obavljaju tu funkciju kod disanja, samo za hranu utisaka, dakle za psihološku vrstu hrane mi nemamo taj organ.

Zato, da bi svarili utiske koji dolaze spolja, moramo da radimo na sebi. Objektivna svesnost se i postiže radom na hrani utisaka.
Mislim da je to bio organ kundabufer, koji su nekada svesnije generacije ljudi imale, ali je usled razvoja odbojnika u našim ličnostima taj organ potpuno nestao kao i savest koju je kundabufer proizvodio.
Zadatak odbojnika je da brani i opravdava laganje sebe koju naša ličnost tako često voli da koristi, pogotovo kad je pod uticajem negativnih emocija (a manje-više stalno je pod tim uticajem). Ti odbojnici su nosioci mehaničnosti koji su nam sjebali tako dobar organ kao što je bio kundabufer.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jan 13, 2018 9:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub maj 06, 2017 8:59 pm
Postovi: 96
sector57 je napisao/la:
"ZAŠTO "LJUDI" NISU LJUDI

Uzdahnuvši duboko, Belzebub je nastavio svoju priču.
- Od vremena početka primene procesa ilnosaparno na Zemlji, proteklo je godinu
dana prema objektivnom računanju vremena.
Tokom tog perioda na planeti su postepeno uspostavljeni procesi evolucije i
involucije svega postojećeg. I, naravno, kod tricentričnih bića su počeli da se
formiraju uslovi za razvoj Objektivnog Uma.
Ukratko, na planeti se sve odvijalo kako treba. I, ko zna? Da se posle godinu
dana nije vratila Visoka Komisija na čelu sa Arhanđelom Sakakijem, možda nikada
ne bi ni došlo do kasnijih nesporazuma, povezanih sa tricentričnim stanovnicima te
nesrećne planete.
Visoka Komisija se vratila na Zemlju zato što, bez obzira na sva ta prethodno
izvršena merenja, mnogi posvećeni u ovaj problem nisu bili sasvim sigurni u to da
u budućnosti ne treba očekivati neprijatna iznenađenja. Upravo zbog toga su i
poželeli da provere nije li se u prošlogodišnjim merenjima potkrala neka greška.
U svakom slučaju, da bi bili mirni, oni su odlučili da preduzmu dodatne mere
predostrožnosti. Posledice su bile užasne, i to ne samo po tricentrične stanovnike
ove nesrećne planete. One su za čitavu planetu postale živa rana.
Ti znaš da je u to vreme kod njih počeo da se javlja takozvi "mehanički
instinkt" - izgledalo je da je on za tricentrična bića normalan.
Sveti članovi Visoke Komisije su smatrali da ako se mehanički instinkt dvonogih
tricentričnih stvorenja formira pre nego što oni dostignu nivo Objektivnog Uma,
kao što se obično događa kod tricentričnih bića, može se desiti da oni pre vremena
saznaju razlog svog postanka, a to može dovesti do velike nevolje. Jer, ako saznaju
da svoje postojanje duguju fragmentima koji su se otkinuli od njihove planete, tj.,
ako osete da su robovi spoljnih okolnosti, koje od njih ne zavise, mogu izgubiti
volju za životom i dobrovoljno uništiti sebe.
Zbog toga je, moj dečače, Visoka Komisija između ostalog odlučila da je
neophodno privremeno implantirati triceričnim Zemljanima jedan poseban organ
koji će ih, kao prvo, naterati da doživljavaju realnost u "izvrnutom obliku", a drugo,
dovešće ih dotle da će svaki spoljni utisak, koji se bude ponavljao, stvarati kod njih
refleks koji će ih asocirati na "zadovoljstvo" i "uživanje".
Zatim su, uz pomoć Arhifizikohemičara Anđela Luizosa, člana Visoke
Komisije, stvorili određenu strukturu i smestili je u kičmu tricentričnih bića, pored
same baze repa (u to vreme oni su još imali rep, i taj deo njihovog organizma imao
je normalne osobine, izražavajući punoću njihove egzistence). Ta novostvorena
struktura je doprinosila nastanku i razvoju onih osobina o kojima sam već govorio.
Nazvali su je kuabuferom.
Implantiravši taj organ tricentričnim stvorenjima, Visoka Komisija
Kozmičkih Svetitelja, na čelu sa Arhanđelom Sakakijem vratila se u Centar čiste
savesti i mirne duše; a planeta Zemlja, koja je tako privukla tvoju pažnju, odmah je
na sebi osetila posledice tog oštroumnog i dovitljivog rešenja. Kako bi rekao mudri
Nasradin Hodža, rezultati su ličili na one koje su izazvali zvuci Jerihonskih truba.
A sada, ako želiš da se makar malo približiš razumevanju posledica
funkcionisanja tog organa, koji je smislio i stvorio jedinstveni Anđeo Luizos - neka
je zanavek blagosleno njegovo ime - moraš saznati nešto o životu i ponašanju
tricentričnih dvonogih stanovnika Zemlje i to ne samo onda kada je organ
kundabufera još postojao u njihovom organizmu, već i kasnije, kada je on uništen.
Jer, iako su taj organ i njegova svojstva bili uništeni, posledice su se i dalje taložile
u samoj ljudskoj prirodi."


"Ali tvoji današnji ljubimci, naprotiv, ne osjećaju ni najmanji"suštinski impuls kajanja" pri pomisli na tu osobinu; oni ni njegove izuzetne manifestacije ne smatraju "svetim", kada ga u slučaju potrebe namerno provociraju; oni su čak i sam taj proces i njegove slučajno dobijene rezultate pretvorili u sredstvo za prijatno "golicanje" onih čula koja su kod njih fiksirana zbog delovanja organa kundabufera."




Prvo sam stavio ono gdje se prvi put spominje kundabufer, a nakon toga jedan od odlomaka gdje se spominje kundabufer.

Interesantno je to da poglavlje gdje se prvi put spominje kundabufer je sljedeći: "Zašto "LJUDI" nisu ljudi. I to poglavlje je dosta kratko.

Mozda je taj kundabufer bio neka vrsta organa gdje su ljudi uz pomoć njega mogli biti sustinski istinski ljudi i razviti objektivniji um za razumjevanje svega sto postoji. Nije mi jasno jedino, zbog cega se presadivao i micao vise puta. Mislim pise u prvom odlomku, ali opet nije mi jasno.

Negdje sam procitao da je Osho rekao da je kundabufer kundalini. E sad sto bi bilo neznam tocno.


Sto ti mislis Zoka?


Ljudi su ljudi bas zbog onoga sto jesu.
Da imaju ugradjen karburator onda vise ne bi bill ljudi zvali bi se drugacije jer bi iz takvog coveka nesto drugo nastajalo, drugaciji svet.
Ne bi ti i ja sada pisali da je drugacije.
Jer ovo je ljudsko delo, ovaj forum, ova slova.
Iz onoga sto stvaramo iz sebe jedni za druge mi otkrivamo ko smo, "pisemo to jedni drugima pred ocima" ali ne umemo procitati a koristimo to svakodnevno za zivot.
Jer tu azbuku ljudi su oduvek pisali za onoga koji ce je moci procitati.
Koji ce videti to sto jedni drugima pred ocima ljudi pisu.
Svet ljudi je ispisana knjiga za onoga koji ce moci razumeti.
Ljudi su je ispisali.
Ljudskost ju je ispisala.

Ti pises o svojevrsnim "stvoriteljima" ljudi.
Mnogi ljudi pisu o tome.

A moze li stvoreno dosegnuti vise od stvoritelja?
Ko o tome odlucuje?
Pa ljudi.

Da li ce ucenik biti bolji od ucitelja odlucuje ucenik, ima slobodnu volju.

Hocu da kazem da slobodna volja u delovanju je ta koja "pomera granice" a ne ugradnja karburatora.
U slobodnoj volji je put do vrha.
A na vrhu je Sila sto vlada Zakonom nad svime.
Kazem vlada a mozda je bolje reci stvara.
Jer ona je Sila stvaranja.
Tom Silom stvara se sloboda, ona ravna put.

Svest o slobodnoj volji svoga delovanja je karta za put.
To je dovoljno znanje onome koji hoce da putuje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 14, 2018 9:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
Pikuc je napisao/la:

Ljudi su ljudi bas zbog onoga sto jesu.
Da imaju ugradjen karburator onda vise ne bi bill ljudi zvali bi se drugacije jer bi iz takvog coveka nesto drugo nastajalo, drugaciji svet.


Mi ne govorimo o karburatoru [-X , nego o kundabuferu. :evil3:
Pošto si se uključio u dialog o pojmu za koji, očito je, nikada nisi čuo, nije ni čudo da si potpuno promašio temu našeg razgovora.

Fudbalski rečeno - ne da si promašio loptu, nego si promašio i teren na kojem se igra. :mrgreen:

Tema je Gurđijev, a ne slobodna volja kamo je tebe tvoj karburator odveo, a pojam "kundabufer" se prvi put pojavljuje u njegovom romanu "Belzebubovi razgovori sa unukom", tačnije u delu knjige koji je Sector57 citirao.
:read:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 14, 2018 11:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub maj 06, 2017 8:59 pm
Postovi: 96
Napisao sam karburator jer zapravo nevazno je ime i funkcija toga necega, sustina je da sta god to bilo ono bi ucinilo da bice koje zovemo covek ne bi vise bilo covek vec nesto drugo.
Mozda bi se hranio drugacije, imao drugacije potrebe, drugacije razmnozavao, izgledao..
Sta bi bilo lepota za to drugo bice?

Sve bi bilo drugacije.
A da li bi to bilo bolje ili gore, u smislu, ratovi, patnja, beda, bolesti i sl.
To odredjuje svest o slobodnoj volji.
Sta god da ugradis koriscenje slobodne volje kroji "utopiju".

Evo primera,
Danasnji svet ljudi prica o ljubavi, sirenju ljubavi, pricaju "zivi i pusti druge da zive"
A opet,
Kakva je to ljubav i "pusti druge da zive" ako se imucan covek predstavlja po drustvenim mrezama svojim putovanjima , nekretninama, automobilima, devojkama, momcima, provodom pred onima koji to nemaju ili ne mogu priustiti?
Zar to ne izaziva zavist u drugome? Zar to nije nepustanje drugih da zive?
Zar to nije zapravo da taj nema zivot bez tih drugih?

A moze biti i drugacije, sve to gore covek da ima ali da to ne stavlja pred "gladne u izlog".
Da mu to sluzi u svrsi,
Provod da se dozivi iskustvo neko.
Kuce da se zivi u njoj.
Automobila da se preveze sa njim.
Znanja da se poduci neko necemu.
Drustvenih mreza? Valjda da se ljudi druze, druzenje je priblizavanje dvoje.
Ako postoji zavist onda tu nema zblizavanja vec razilazenja koje ide i u mrznju.

Svako kada postavlja neku sliku na drustvenim mrezama to radi sa nekom namerom ka nekome. To je slobodna volja cinjenja.
I koriscenje te slobodne volje cini da svet izgleda ovako ili onako.

To isto vazi i za bolesne, siromasne.
Ljudi se predstavljaju i tako sa odredjenom namerom prema bogatome i zdravome.

Da li ovakav covek kakav jeste moze biti bolji, pa i savrsen?
Moze, stvar je u koriscenju slobodne volje a ne ugradnje "karburatora".

Svest o slobodnoj volji kao stvaralackoj sili koja stvara drugacijeg coveka iz koga nastaje drugaciji svet.
Preobrazen covek i preobrazen svet.

Na to sam hteo da ukazem kada sam se ukljucio u vasu diskusiju o "stvaranju" boljeg coveka ugradnjom novog-starog organa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 14, 2018 8:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
zoka je napisao/la:

Mene razmišljanje vodi na hranu utisaka. Naime, oba sprata u našoj ishrani imaju organ koji probavlja hranu samo treći sprat nema taj organ.
Na prvom spratu, kod čvrste hrane, to je naš sistem za varenje, na drugom spratu su pluća koja obavljaju tu funkciju kod disanja, samo za hranu utisaka, dakle za psihološku vrstu hrane mi nemamo taj organ.

Zato, da bi svarili utiske koji dolaze spolja, moramo da radimo na sebi. Objektivna svesnost se i postiže radom na hrani utisaka.
Mislim da je to bio organ kundabufer, koji su nekada svesnije generacije ljudi imale, ali je usled razvoja odbojnika u našim ličnostima taj organ potpuno nestao kao i savest koju je kundabufer proizvodio.
Zadatak odbojnika je da brani i opravdava laganje sebe koju naša ličnost tako često voli da koristi, pogotovo kad je pod uticajem negativnih emocija (a manje-više stalno je pod tim uticajem). Ti odbojnici su nosioci mehaničnosti koji su nam sjebali tako dobar organ kao što je bio kundabufer.


Ima mi smisla tvoje glediste stvari.

Sto mislis kada se neke od odbojnika covjek rijesi. Kako on reagira, da li mislis da se u njemu isto tako mogu javiti neke negativne emocije ili negativne stvari s obzirom da kada se ti odbojnici rijese vjerojatno dolazi do nekog odredenog soka bilo ono emotivnog ili intelktualnog, a vjerojatno i mehanickog. Mislim da to nije bas nekog ugodnog karaktera. Dosta sam razmisljao o tome, pa me zanima onako kako ti vidis na te stvari. Mislim da je i sam Gurdijeff rekao da nije dobro da se covjek rijesi odbojnika dok nije prije pripremljen na to i da se to desava u rijetkim slucajevima, ali da se ipak zna desit.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jan 15, 2018 5:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
sector57 je napisao/la:

Ima mi smisla tvoje glediste stvari.

Sto mislis kada se neke od odbojnika covjek rijesi. Kako on reagira, da li mislis da se u njemu isto tako mogu javiti neke negativne emocije ili negativne stvari s obzirom da kada se ti odbojnici rijese vjerojatno dolazi do nekog odredenog soka bilo ono emotivnog ili intelktualnog, a vjerojatno i mehanickog. Mislim da to nije bas nekog ugodnog karaktera. Dosta sam razmisljao o tome, pa me zanima onako kako ti vidis na te stvari. Mislim da je i sam Gurdijeff rekao da nije dobro da se covjek rijesi odbojnika dok nije prije pripremljen na to i da se to desava u rijetkim slucajevima, ali da se ipak zna desit.


Mi u principu nismo ni svesni postojanja i delovanja tih odbojnika. Zapravo, ličnost formira odbojnike upravo da bi zaštitio negativne aktivnosti naših malih "Ja" od šoka koji dolazi svesnim uvidom u njihove aktivnosti.
Rad posebnu vrednost pridaje pročišćenju emocionalnog centra jer je on u potpunosti pod kontrolom negativnih emocija. Treba napraviti razliku između negativnih emocija, koje imaju upozoravajuću ulogu, i onih, koje predstavljaju mehaničke navike, stečene oponašanjem, stanja proizvedena sirovim elementima, nakupljenim u našem mentalnom prostoru, stanja kompulzije, unutrašnji monolog van naše kontrole i slično.

Kao i uvek u Četvrtom putu, „ne biti negativan“ ne treba slediti kao božju zapovest, već treba shvatiti prirodu negativnih emocija. Samoposmatranje će pružiti informacije o kompulziji koju izazivaju negativna stanja, o njihovom razvitku, o mehaničnosti reakcija i ogromnom gubitku fine energije, koja se na njih troši. Negativne emocije uznemiravaju čitav organizam psihe, štete ličnosti, stvaraju nered u psihi i izazivaju znatan gubitak najfinijih i najplemenitijih energija koje se stavljaju u pokret. Čoveku je tada potrebno vreme da ponovo izgradi ove rezerve finih suptstanci.

Da bi ublažili šok koji nastaje svesnim uvidom kroz proces samoposmatranja na naše negativnosti, ličnost je formirala odbojnike. Oni treba da se pobrinu da se naša mehaničnost na negativne emocije produži. Ukoliko se otklone odbojnici svesni šok je tako moćan da može momentalno da dovede do buđenja, a buđenjem se ličnost dovodi u pasivno stanje i aktivira se suština koja počinje da raste.
4. put se još naziva i "put šoka".
Inače, taj svesni šok se javlja na tački broj 6 trougla u eneagramu. Na toj tački se vrši transformacija hrane utisaka. Ta tačka je mesto gde nema polutona između nota Mi i Fa na bočnoj oktavi sunca.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 16, 2018 12:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
@Zoka, eto da budem skroz iskren, vise puta sam procitao "U potrazi za cudesnim" i zaista te oktave, note i eneagram mi nikad nisu bili jasni, jednostavno nemogu to shvatit. Svaki put kada bi to bilo u knjizi ko da sam citao kroz to. Koliko sam shvatio taj eneagram nitko ni nezna sto znaci ni kako ga citati.

Pa evo pitanje da li bi mogao jednom kada ces imati vise vremena ako bi mogao pojasniti oktave i sve oko toga?

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 16, 2018 4:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
sector57 je napisao/la:
@Zoka, eto da budem skroz iskren, vise puta sam procitao "U potrazi za cudesnim" i zaista te oktave, note i eneagram mi nikad nisu bili jasni, jednostavno nemogu to shvatit. Svaki put kada bi to bilo u knjizi ko da sam citao kroz to. Koliko sam shvatio taj eneagram nitko ni nezna sto znaci ni kako ga citati.

Pa evo pitanje da li bi mogao jednom kada ces imati vise vremena ako bi mogao pojasniti oktave i sve oko toga?


Imao sam isti problem, ali sam se vraćao na oktavu dok nisam ukapirao, a dosta mi je pomogla i Nikolova knjiga "Psihološki komentar na učenje Gurđijeva i Uspenskog".
Njegovo objašnjenje eneagrama je Jelena (na forumu je ranije pisala pod nikom Arja) prevela i okačila na svoj sajt, Iza Granice.
Kad se shvati eneagram otvara se potpuno novi način razumevanja čitavog sistema 4. puta. Jer razumevanje eneagrama je u direktnoj vezi sa višim centrima. A Nikol je taj simbol odlično razjasnio.

Edit: Ako te smara čitanje u nastavcima, na sajtu imaš Biblioteku gde je Jelena upakovala sve nastavke u pdf i možeš downloadovati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 16, 2018 10:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Dajte ljudi malo se uozbiljite ovo o čemu raspravljate nema nikakvog smisla.

Vi kažete da je kundabufer bio neki dobar organ sa kojim smo bili svjesni i imali moć bla, bla... i sad kad smo izgubili taj organ smo sjebani i bilo bi odlično kad bi taj organ ponovo nekako zadobili???????????????

Jel ovo neka šala?

Pa Gurđijev kaže da je ugradnja kundabufera naterala ljude da doživljavaju realnost u izvrnutom obliku, znači on kaže da su ljudi ustvari nesvjesni zbog tog organa. On još kaže da ljudi nisu ljudi zbog kundabufera. Ne kužim kako ste vi došli do potpuno suprotnog zaključka? (Ne želim ni znati odgovor, to je samo retoričko pitanje.)


Znači pretpostavlja se da je kundabufer, koji je bio ugrađen u dnu kralježnice, služio da blokira protok energije prema gore i samim tim zaustavio razvoj viših centara. Razlog ugrađivanja je vjerojatno bio taj što ljudi nisu imali želje za seksom ili kako mi danas kažemo nisu bili napaljeni jer je energija prirodno išla prema gore. Posljedica bi bila izumiranje ljudi ili u najboljem slučaju broj stanovnika zemlje ne bi bio dovoljan za daljnji razvoj mjeseca odnosno cijelog sunčevog sistema. Iako je organ valjda evolucijom izbačen iz tijela još uvijek se osjećaju velike posljedice odnosno postaje sve lošije i lošije.

Ne vezano za Gurđijeva postoje tehnike kojima se energija iz podnožja kralježnice, gdje je nakupljena, može usmjeravati prema gore. Najmoćnija nama poznata je Sat Krija. Nakon samo nekoliko dana prakticiranja Sat Krije (nije da vam preporučam Sat Kriju nego samo navodim kao argument) može se naslutiti što je ustvari kundabufer predstavljao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jan 17, 2018 10:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Postojala je prosla civilizacija koja je nestala. I tada je bilo ucenja o povezivanju licnosti i duse. Nesto malo tog ucenja se sacuvalo do danas. Nemam neka pretjerana sjecanja na prosle zivote ali tada sam bio inkarniran. Trebalo je toliko dugo da bi dusa uspjesno pokucala na vrata licnosti i da bi se dusa i licnost spojili u jedno.
Kada se licnost i dusa spoje, kada se covjek stvarno rodi, vidis koliko knjige o tome govore dosta nebitnih i netacnih stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jan 18, 2018 8:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
zoka je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
@Zoka, eto da budem skroz iskren, vise puta sam procitao "U potrazi za cudesnim" i zaista te oktave, note i eneagram mi nikad nisu bili jasni, jednostavno nemogu to shvatit. Svaki put kada bi to bilo u knjizi ko da sam citao kroz to. Koliko sam shvatio taj eneagram nitko ni nezna sto znaci ni kako ga citati.

Pa evo pitanje da li bi mogao jednom kada ces imati vise vremena ako bi mogao pojasniti oktave i sve oko toga?


Imao sam isti problem, ali sam se vraćao na oktavu dok nisam ukapirao, a dosta mi je pomogla i Nikolova knjiga "Psihološki komentar na učenje Gurđijeva i Uspenskog".
Njegovo objašnjenje eneagrama je Jelena (na forumu je ranije pisala pod nikom Arja) prevela i okačila na svoj sajt, Iza Granice.
Kad se shvati eneagram otvara se potpuno novi način razumevanja čitavog sistema 4. puta. Jer razumevanje eneagrama je u direktnoj vezi sa višim centrima. A Nikol je taj simbol odlično razjasnio.

Edit: Ako te smara čitanje u nastavcima, na sajtu imaš Biblioteku gde je Jelena upakovala sve nastavke u pdf i možeš downloadovati.



Hvala ti Zoka, proucit cu!!

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet mar 01, 2018 12:37 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri feb 28, 2018 9:52 pm
Postovi: 13
Pozdrav svima!

I sami znate kako je teško naći sugovornika na ovu temu, pa eto mene tu...

Iščitala sam cijelu temu na ovom forumu i čini mi se kako nitko nije spomenuo stoicizam a primjećujem kako se cijelo vrijeme provlači kroz G.-ov rad. Spominjem stoicizam jer je princip vrlo sličan vježbama promatranja, kontrole emocija i pokreta . Barem temeljno se odnosi na preuzimanje kontrole nad sobom i uvođenje reda u život.Pretpostavljam da spada u ta razlomljena razasuta znanja i mogao bi biti dobar početak za upoznavanje 4.puta.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz