Sada je: uto jun 04, 2024 5:40 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet jan 01, 2009 5:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
PS Jos nisam procitala Igru Jave i Sna, upravo se spremam :D

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jan 01, 2009 6:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Ans i Eva Jargi:
Volja je vršilac i izvršilac želja, namera, komandi, zapovesti ...
Veće znanje može biti samo posledica volje, a ne uzrok ...


Ajmo malo onako suhoparno, logički, linearno ili kako god analizirati ove rečenice.

Prvo, ako je volja vršilac i izvršilac, onda postoji uzrok vršenja, izvršenja (determinizam).
Drugo, ako je veće znanje posljedica volje, onda je volja uzrok tomu (determinizam).

Treće, dolazimo do “paradoksa“ da je posljedica vrjednija od uzroka.
Jer “veće znanje“ je cilj, a “volja“ je svedena na mehanizam kojim dolazimo do cilja.
Može li mehanizam biti važniji od cilja? I nije li to svođenje sl. volju na mehaničnost?


Pridružujem se čestitkama :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 1:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
charleston je napisao/la:
Sretna Nova svima
koliko vas god ima!
:love1:
8)

Ans i Eva Jargi je napisao/la:
čarobnjak
ne poseduje veće znanje od ostalih ljudi, nego jaču volju ...
Njegovo zapovedanje
dešavanjima nije posledica većeg znanja (kao umne kategorije), nego posledica snage “njegove” individualne volje ... (kao što brzina rada računara zavisi od snage i brzine procesora, a ne od softvera)...
Volja je vršilac i izvršilac želja, namera, komandi, zapovesti ...
Veće znanje može biti samo posledica volje, a ne uzrok ...


Mene sada zanima.... sto jaca volju?!
O cemu ovisi snaga necije volje?
Tj zasto jedni imaju volju kojom sve postizu a drugi su bezvoljni - CIJA je TO opet volja - i postoji li tu neki kriterij dodjele?

(Takodjer.... zasto mi se cini da je vecina ljudi s jakom voljom koju posto poto moraju sprovesti, manje inteligentna i senzibilna od onih koji svoju volju predaju Jacemu od sebe, kao u "Neka bude volja Tvoja"? :roll:
Je li moguce da su kod vecine ljudi jacina volje i stupanj zrelosti obrnuto proporcionalni? odnosno da vecina koja energiju koristi za sprovodjenje svoje volje nanosi time vise stete nego koristi i sebi i drugima?)

.... I kad vec pricamo o slobodnoj volji - a po meni je svaka volja slobodna, jer kakva bi to bila volja koja nije slobodna - jednom sam, iscrpljena rezultatima vlastite slobodno sprovodjene volje, naletjela na citat, mislim da je Kunderin, koji je glasio: "Ono sto je nastavilo zivjeti, nakon sto bi sproveo svoju volju, bila je smrt u njemu" .... Mislim da mi je tadasnja lekcija bila da Volja bez Znanja vodi u katastrofu.

Ans i Eva Jargi je napisao/la:
a Jargijevi iznose stav da nema druge razine postojanja, osim trenutne razine postojanja (SADA i OVDE) i da se ništa ne bi dešavalo da nema Slobodne volje, koja je uzrok, pokretač i vršilac dešavanja i na ovoj i na bilo kojoj “drugoj” razini postojanja (jer i “druge” razine postojanja su uvek subjektivno postojanje sada i ovde, bez obzira da li je u pitanju “ljudska”, “anđeoska”, “demonska”, “polubožanska”, “božanska” ili bilo koja “druga” razina postojanja) ...
...


Znaci, neciju Slobodnu Volju treba kriviti za sve sta se desava, a ne karmu i sve to??

I zanima me sto Jargi misli o odnosu volje i zelje :)
Jer, po Caycu, "Zelja je pokretac duse" ...
Zanima me da li zelja/ceznja sama po sebi pokrece dusu u odredjenom pravcu, ili je za to potrebna odlucnost volje, onaj yang momenat, da se dusa uopce pokrene u bilo kojem pravcu?...

(Nadam se da nisam ovo sve nejasno formulirala i da nece doci do zbrke u terminima... :oops: )



”Mene sada zanima.... sto jaca volju?!”

Slobodna Volja.

”O cemu ovisi snaga necije volje?
Tj zasto jedni imaju volju kojom sve postizu a drugi su bezvoljni - CIJA je TO opet volja - i postoji li tu neki kriterij dodjele?”


SVE
ovisi o Volji Slobodne volje.
Koliko ce slobodne volje “dodeliti” pojedinom liku u filmu koji upravo Posmatra, zavisi
od trenutnog scenarija filma koji upravo projektuje i posmatra i “raspolozenja” Scenariste-Rezisera-Gledaoca (Slobodne Volje) ...




”(Takodjer.... zasto mi se cini da je vecina ljudi s jakom voljom koju posto poto moraju sprovesti, manje inteligentna i senzibilna od onih koji svoju volju predaju Jacemu od sebe, kao u "Neka bude volja Tvoja"?”

Istinski
predati “svoju” (individualnu) volju Naj-ja-cijoj (Slobodnoj) Volji mogu samo oni koji spoznaju Zakon Slobodne Volje (po kojem je Slobodna Volja ta koja vrsi sve aktivnosti, o svemu odlucuje i svime upravlja)... Zato to i nije cin “predavanja” sopstvene volje Slobodnoj Volji, nego konacno prepoznavanje i “priznanje” da sopstvena volja i ne postoji ...

Oni
koji to spoznaju u nastavku filma se ponasaju kao “strogo kontrolisani ludaci”, sto bi rekao Kastanedin don Huan, ili kao “strogo kontrolisani mudraci”, sto bi rekli neki drugi ...

Spoznaja
tog Zakona Jedne Slobodne Volje po kojem funkcionise Svet spoznavaocu ne oduzima njegovu individualnu volju (on je sada vidi u njenom “pravom svetlu”) i zato istinske bakte, ili “strogo kontrolisani ludaci/mudraci” gledano ocima nekog od “ucesnika” istog filma imaju znatno snazniju volju od onih ego-siledzija koji posto-poto zele svojom individualnom voljom nadvaladati Vrhovnu Silu (Slobodnu Volju) ...

Ego-siledzija
se u ostvarenju “svoje” individualne volje oslanja na (materijalno-energetsku) snagu kao “podupirac” “svoje” volje, dok je baktama poluga za pokretanje Sveta upravo Slobodna Volja ...

Bakte ili probudjeni ludaci|mudraci sva desavanja i sve "vlastite" i sve "tudje" zelije vide kao Igru Slobodne Volje, i posmatraju je sa vrhunskim uzitkom ...

”Je li moguce da su kod vecine ljudi jacina volje i stupanj zrelosti obrnuto proporcionalni? odnosno da vecina koja energiju koristi za sprovodjenje svoje volje nanosi time vise stete nego koristi i sebi i drugima?”

Sumnjam da je to sasvim tako ...
Zavisno od toga sta je kriterij “zrelosti”?
I zavisno od kriterija sta je “steta”, a sta “korist” ...

U svakom slucaju,
ako je “SveJedno”, onda su i bilo koja “steta” i bilo koja “korist”, samo deo scenarija i ne predstavljaju istinsku stetu, niti korist za SveJednog ..., osim sto mu posmatranje te igre “stete” i “koristi” koristi za zadovoljstvo posmatranja filma ...

Druga je stvar
sto u tom filmu gledano ocima likova filma postoji i steta i korist ...

Ponekad
oni koji vide da neki drugi likovi svojom energetskom voljom sebi i drugima nanose stetu trude se da nadju put i nacin da to poprave ili promene, umesto da poprave i promene samoga sebe, odnosno scenario u svom vlastitom filmu, ... ali i to je deo scenarija, koji je promenljiv i varijabilan, i moze da se menja tokom projekcije ...

”.... I kad vec pricamo o slobodnoj volji - a po meni je svaka volja slobodna, jer kakva bi to bila volja koja nije slobodna - jednom sam, iscrpljena rezultatima vlastite slobodno sprovodjene volje, naletjela na citat, mislim da je Kunderin, koji je glasio: "Ono sto je nastavilo zivjeti, nakon sto bi sproveo svoju volju, bila je smrt u njemu" .... Mislim da mi je tadasnja lekcija bila da Volja bez Znanja vodi u katastrofu."


Uistinu
ne postoji mnostvo Slobodnih Volja, nego samo Jedna koja, igre i zabave radi, “kreira”, “projektuje” “bitije” ili “subjektivnog posmatraca” vlastite filmske projekcije u koje “usadjuje” iluziju volje ... (takvo bitije izvesno vreme nakon “rodjenija” primecuje da moze da pokrece vlastite udove i da komanduje pojedinim culnim organima, da “misli” i “odlucuje” i stice ilziju da je ono akter koji cini te aktivnosti i koji upravlja svojim unutrasnjim desjavanjima, i na osnovu te iluzije umislija da ima slobodnu volju...)

Pomenuti
Kunderin citat shvatam nesto kao: “Kad projektovana filmska projekcija (bitije) stekne ili potpuno preuzme Slobodnu Volju od Projektanta, i potpunosti se (je) ostvari, sledi “smrt” ili di-end te projekcije” ...

”Znaci, neciju Slobodnu Volju treba kriviti za sve sta se desava, a ne karmu i sve to??”

Znaci, Jedinu Slobodnu Volju treba kriviti za sve sta se desava, i za karmu i sve to!!

Karma je rekvizit igre ...
Slobodna volja “tera” projektovano bitije da cini “dobra” i “losa” dela, a onda ga za
“dobra” dela nagradjujuje, a za “losa” kaznjava ...
Bez tog osnovnog Pravila i Zakona Igre, Igra bi bila siromasna i neigricna ...


”I zanima me sto Jargi misli o odnosu volje i zelje
Jer, po Caycu, "Zelja je pokretac duse" ...
Zanima me da li zelja/ceznja sama po sebi pokrece dusu u odredjenom pravcu, ili je za to potrebna odlucnost volje, onaj yang momenat, da se dusa uopce pokrene u bilo kojem pravcu?...”


Jargi o tome misli:

Zelija je pokretac Slobodne Volje (koja je ispunjava ili ne ispunjava zavisno od snage individualne volje koja je zeliju pozelijela, njene karme i od nekih drugih okolnosti scenarija), a Slobodna Volja je “proizvodjac” zelija ...

Jaka zelija
(ceznija) puno vise pokrece Slobodnu Volju od obicne zelije i pokrece je u zeljenom pravcu, a za to je potrebna odlucnost volje, onaj kriticni yang momenat kada se dusija pokrene u izabranom pravcu ...
(Zacarani krug ...)

...

P.S. Nemoj misliti da se izmotavam sa bitijem, zelijama i sl. ...Pisjem na tastaturi bez slovnih znaka “tija”, “sija” i drugih, pa moram da se do-vi-ja-m ...

Nadam se
da ce ti uzivati u “Igri sna i jave” bar onoliko koliko i ja koje je pisalo ...
_________________
"Ukoliko covjek u svemu ovome izgubi smisao za humor ili pocne patiti od paranoje, onda je to siguran znak da nije na pravom putu"

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 1:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
zlatko je napisao/la:
Citat:
Ans i Eva Jargi:
Volja je vršilac i izvršilac želja, namera, komandi, zapovesti ...
Veće znanje može biti samo posledica volje, a ne uzrok ...


Ajmo malo onako suhoparno, logički, linearno ili kako god analizirati ove rečenice.

Prvo, ako je volja vršilac i izvršilac, onda postoji uzrok vršenja, izvršenja (determinizam).
Drugo, ako je veće znanje posljedica volje, onda je volja uzrok tomu (determinizam).

Treće, dolazimo do “paradoksa“ da je posljedica vrjednija od uzroka.
Jer “veće znanje“ je cilj, a “volja“ je svedena na mehanizam kojim dolazimo do cilja.
Može li mehanizam biti važniji od cilja? I nije li to svođenje sl. volju na mehaničnost?


Pridružujem se čestitkama :D


Brate, Zlatko,

(Vrhovna) Volja
je SVE ... i vrsilac i izvrsilac želi-ja, namera, komandi, zapovesti, a u isto vreme Ona je i želi-ja, namera, komanda, zapovest, ...

Ona
je i uzrok i posledica i delovanje i svrha i cilj ...
Zato i Jeste .... Slobodna ... i Nedeterminisana ...

Determinisanost i ogranicenja Ona sama sebi namece radi ... Igre ...

Slobodna Volja
je vetija i dragocenija ne samo od znanja nego i od bilo cega drugog (relativnog) zato sto Ona omogucuje svo znanje i sve ostale relativne “sitnice” ...

Ona
je i mehanizam i cilj i mehanicnost, ...

Ona je ...SveJedno ...

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 6:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Ans i Eva Jargi ti zapravo govoriš da je slobodna volja na koju ti misliš zapravo bog,kreator,sve jednost ,sve,ono što je i što nije,.....
Citat:
Uistinu
ne postoji mnostvo Slobodnih Volja, nego samo Jedna koja, igre i zabave radi, “kreira”, “projektuje” “bitije” ili “subjektivnog posmatraca” vlastite filmske projekcije u koje “usadjuje” iluziju volje ... .....



Brate, Zlatko,

(Vrhovna) Volja
je SVE ... i vrsilac i izvrsilac želi-ja, namera, komandi, zapovesti, a u isto vreme Ona je i želi-ja, namera, komanda, zapovest, ...

Ona
je i uzrok i posledica i delovanje i svrha i cilj ...
Zato i Jeste .... Slobodna ... i Nedeterminisana ...

Determinisanost i ogranicenja Ona sama sebi namece radi ... Igre ...

Slobodna Volja
je vetija i dragocenija ne samo od znanja nego i od bilo cega drugog (relativnog) zato sto Ona omogucuje svo znanje i sve ostale relativne “sitnice” ...

Ona
je i mehanizam i cilj i mehanicnost, ...

Ona je ...SveJedno ...


itd.......
I to je teorija o kojoj imamo slično mišljenje,ali je :offtopic:
Pitanje :"Postoji li slobodna volja?" kad pročitam ovaj tvoj tekst
Citat:
(takvo bitije izvesno vreme nakon “rodjenija” primecuje da moze da pokrece vlastite udove i da komanduje pojedinim culnim organima, da “misli” i “odlucuje” i stice ilziju da je ono akter koji cini te aktivnosti i koji upravlja svojim unutrasnjim desjavanjima, i na osnovu te iluzije umislija da ima slobodnu volju...)

Pitanje može glasiti,može li to biće tu iluziju,pravila te igre mijenjati?
Ako zaključujem na temi tvoje teorije,odgovor je NE.
Zašto?Ako je slobodna volja,(bog,kreator,sve jednost ,sve,ono što je i što nije,.....,)odlučila odigrati neku ulogu tad je i postavila pravila igre koju jednostavno mora poštivati u toj ulozi i nema mogućnosti da ih nadiđe.Sve dok ne odigra tu ulogu savršeno.
Radi sebe moram si još ovo razjasniti
Citat:
a Jargijevi iznose stav da nema druge razine postojanja, osim trenutne razine postojanja (SADA i OVDE) i da se ništa ne bi dešavalo da nema Slobodne volje, koja je uzrok, pokretač i vršilac dešavanja i na ovoj i na bilo kojoj “drugoj” razini postojanja (jer i “druge” razine postojanja su uvek subjektivno postojanje sada i ovde, bez obzira da li je u pitanju “ljudska”, “anđeoska”, “demonska”, “polubožanska”, “božanska” ili bilo koja “druga” razina postojanja) ...
...

Zlatko zar ti negiraš ovo?
Citat:
“druge” razine postojanja su uvek subjektivno postojanje sada i ovde, bez obzira da li je u pitanju “ljudska”, “anđeoska”, “demonska”, “polubožanska”, “božanska” ili bilo koja “druga” razina postojanja) ...

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 7:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Kolose, brate,

nije of topik ...

Da bismo odgovorili na pitanje (“Postoji li slobodna volja?”), moramo raspraviti i razjasniti STA je slobodna volja, kako ne bi jedni diskutovali o babama, a drugi o zabcima ...

Projektovano, stvoreno indidvidualno bitije NE moze menjati pravila igre, jer ih (pravila) ono nije ni kreiralo ...

Ali, Kreator koji kreira Igru i Pravila moze svakako da menja i da krsi Pravila jer ona nisu kreirana za Njega, nego za kreature ili stvorenja koja projektuje na Ekranu svoje Svesnosti i programira ih da imaju iluziju da su “ziva” ...

Treba mnogo imaginacije i transcednetnog iskustva da se ovo spozna:

Nijedno zivo bitije nije istinski ni zivo, ni bitije ...
Svako, pa i ljudsko bitije, u sustini je samo tekuca filmska storija ...
Svi “ljudski” dozivljaji od “rodjenja” (pocetka filmske price) pa do “smrti” (cuveni “the end” na kraju svakog filma) su iscenirani ...

Otud se, po mojem vidjenju, desava i ovo sto nam Jolo-Du prenosi o Libetovim eksperimenta , odnosno do polusekundnog zakašnjenja između podražaja i svesti o podražaju, odnosno polusekundnog zakašnjenja pri reakciji na okolinu...

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 8:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Ans i Eva Jargi:
(Vrhovna) Volja
je SVE ... i vrsilac i izvrsilac želi-ja, namera, komandi, zapovesti, a u isto vreme Ona je i želi-ja, namera, komanda, zapovest, ...

Ona
je i uzrok i posledica i delovanje i svrha i cilj ...
Zato i Jeste .... Slobodna ... i Nedeterminisana ...


Ja govorim o sl. volji bića sa 3. den. A koliko vidim, ti pričaš o Kreaciji.
Ja mislim da na ovom katu, podrumu, densitetu nema sl. volje.

A o Kreaciji i njenim manipulacijama ne želim špekulirati. Premda sam mišljenja da je Kreator neutralan, da ne pravi scenarije niti dodjeljuje uloge, niti se miješa u rast i razvoj pojedinca ili grupe ili bilo čega. On je balans svemira i kao takav ne djeluje.


Citat:
Kolos:
Zlatko zar ti negiraš ovo?
Citat:
Citat:
“druge” razine postojanja su uvek subjektivno postojanje sada i ovde, bez obzira da li je u pitanju “ljudska”, “anđeoska”, “demonska”, “polubožanska”, “božanska” ili bilo koja “druga” razina postojanja) ...


Ja negiram sl. volju ljudi na ovom 3. denzitetu.

A što je to “razina postojanja“? Je li to nivo, stanje, percepcija svijesti?
U svakom slučaju denzitet nije. A ovdje se govori o sl. volji u ovom 3. denzitetu.

Ja sam u svom životu imao nekoliko razina postojanja. Prvo sam bio beba, pa dječak, pa adolescent, a sad sam odrastao čovjek. I u svim tim razinama sam bio drukčiji i mijenjao sam se, a sve u istom denzitetu. I nadam se da ću jednog dana postići tu razinu postojanja (svijesti) da ću moći živjeti u sada i ovdje.

I još nešto bih htio dodati, Libetov eksperiment pored ostalog pokazuje da je i “Sadašnji trenutak “relativan, jer je isplaniran u budućnosti, koja je doduše daleko samo 500 milisekundi ispred sadašnjosti, ali je ipak budućnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 10:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Citat:
Ja negiram sl. volju ljudi na ovom 3. denzitetu.

Znam,ali morao sam pitati 8)
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 10:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Jargi
Citat:
Da bismo odgovorili na pitanje (“Postoji li slobodna volja?”), moramo raspraviti i razjasniti STA je slobodna volja, kako ne bi jedni diskutovali o babama, a drugi o zabcima ...

Slažem se,moje stajališe je da je slobodna volja,slobodno biranje između trenutno dostupnih mogućnosti.
Citat:
Projektovano, stvoreno indidvidualno bitije NE moze menjati pravila igre, jer ih (pravila) ono nije ni kreiralo ...

Ali, Kreator koji kreira Igru i Pravila moze svakako da menja i da krsi Pravila jer ona nisu kreirana za Njega, nego za kreature ili stvorenja koja projektuje na Ekranu svoje Svesnosti i programira ih da imaju iluziju da su “ziva” ...

Treba mnogo imaginacije i transcednetnog iskustva da se ovo spozna:

Nijedno zivo bitije nije istinski ni zivo, ni bitije ...
Svako, pa i ljudsko bitije, u sustini je samo tekuca filmska storija ...
Svi “ljudski” dozivljaji od “rodjenja” (pocetka filmske price) pa do “smrti” (cuveni “the end” na kraju svakog filma) su iscenirani ...
[/quote]
Znam da nije lako objasniti,zato se nemoj sad uvrijediti kad kažem da sam sebi pobijaš tvrdnje,zaključke.Želim shvatiti :wink:
Recimo
Citat:
Projektovano, stvoreno indidvidualno bitije NE moze menjati pravila igre, jer ih (pravila) ono nije ni kreiralo ...

A onda kažeš
Citat:
Uistinu
ne postoji mnostvo Slobodnih Volja, nego samo Jedna koja, igre i zabave radi, “kreira”, “projektuje” “bitije” ili “subjektivnog posmatraca” vlastite filmske projekcije u koje “usadjuje” iluziju volje ... ..... ...

a onda opet kažeš
Citat:
Ali, Kreator koji kreira Igru i Pravila moze svakako da menja i da krsi Pravila jer ona nisu kreirana za Njega, nego za kreature ili stvorenja koja projektuje na Ekranu svoje Svesnosti i programira ih da imaju iluziju da su “ziva” ...

a onda opet
Citat:
Nijedno zivo bitije nije istinski ni zivo, ni bitije ...
Svako, pa i ljudsko bitije, u sustini je samo tekuca filmska storija ...
Svi “ljudski” dozivljaji od “rodjenja” (pocetka filmske price) pa do “smrti” (cuveni “the end” na kraju svakog filma) su iscenirani ...

onda kažem
Citat:
Zlatko i Jargi zapravo govore o istoj stvari.

a ti
Citat:
Zlatko negira postojanje Slobodne volje na ovoj razini postojanja (“A što se tiče Jargijevih,
volim čitati njihove postove radi jezičnih bravura (majstor je svaka čast),
ali u ovoj temi nisu me baš uvjerili u postojanje sl. volje na ovoj razini postojanja.”),
a Jargijevi iznose stav da nema druge razine postojanja, osim trenutne razine postojanja (SADA i OVDE) i da se ništa ne bi dešavalo da nema Slobodne volje, koja je uzrok, pokretač i vršilac dešavanja i na ovoj i na bilo kojoj “drugoj” razini postojanja

a iz ovoga vidi da se slažeš sa Zlatkom
Citat:
Projektovano, stvoreno indidvidualno bitije NE moze menjati pravila igre, jer ih (pravila) ono nije ni kreiralo ...

Molim te ako imaš vremena pokušaj mi objasniti (bez ironije)što je slobodna volja i dal je mi tu na 3d možemo iskoristiti i kako.
A ako je ona za tebe bog,onda tako reci.
:thumbup: :occasion5:
Da ,nemogu vjerovati da još nisi ovo primjetio

Vol Ja
:mrgreen:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 11:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
zlatko je napisao/la:
Citat:
Ans i Eva Jargi:
(Vrhovna) Volja
je SVE ... i vrsilac i izvrsilac želi-ja, namera, komandi, zapovesti, a u isto vreme Ona je i želi-ja, namera, komanda, zapovest, ...

Ona
je i uzrok i posledica i delovanje i svrha i cilj ...
Zato i Jeste .... Slobodna ... i Nedeterminisana ...


Ja govorim o sl. volji bića sa 3. den. A koliko vidim, ti pričaš o Kreaciji.
Ja mislim da na ovom katu, podrumu, densitetu nema sl. volje.

A o Kreaciji i njenim manipulacijama ne želim špekulirati. Premda sam mišljenja da je Kreator neutralan, da ne pravi scenarije niti dodjeljuje uloge, niti se miješa u rast i razvoj pojedinca ili grupe ili bilo čega. On je balans svemira i kao takav ne djeluje.


Citat:
Kolos:
Zlatko zar ti negiraš ovo?
Citat:
Citat:
“druge” razine postojanja su uvek subjektivno postojanje sada i ovde, bez obzira da li je u pitanju “ljudska”, “anđeoska”, “demonska”, “polubožanska”, “božanska” ili bilo koja “druga” razina postojanja) ...


Ja negiram sl. volju ljudi na ovom 3. denzitetu.

A što je to “razina postojanja“? Je li to nivo, stanje, percepcija svijesti?
U svakom slučaju denzitet nije. A ovdje se govori o sl. volji u ovom 3. denzitetu.

Ja sam u svom životu imao nekoliko razina postojanja. Prvo sam bio beba, pa dječak, pa adolescent, a sad sam odrastao čovjek. I u svim tim razinama sam bio drukčiji i mijenjao sam se, a sve u istom denzitetu. I nadam se da ću jednog dana postići tu razinu postojanja (svijesti) da ću moći živjeti u sada i ovdje.

I još nešto bih htio dodati, Libetov eksperiment pored ostalog pokazuje da je i “Sadašnji trenutak “relativan, jer je isplaniran u budućnosti, koja je doduše daleko samo 500 milisekundi ispred sadašnjosti, ali je ipak budućnost.


”Ja govorim o sl. volji bića sa 3. den. A koliko vidim, ti pričaš o Kreaciji.”

Zar si tek sada shvatio o cemu Jargijevi spekulisu svo vreme?

Od prvog
posta na ovoj temi Jargijevi govore o postojanju Slobodne Volje, sa Velikim “S” (Apsolutne, Nesputane, Neogranicene, Vrhovne, ...Volje), i iznose vidjenje po kojem ne samo da ne postoji slobodna volja ljudskih bitija, nego da u apsolutnom smislu ne postoje ni ljudska bitija ... (da su sva bitija, pa i ljudska, odnosno njihova “bivanja” samo “Projekcija” Slobodne Volje) ...

”Ja mislim da na ovom katu, podrumu, densitetu nema sl. volje.”

A ja vidi
da na OVDE i SADA Ekranu Apsolutove Svesnosti nema katova, podruma, densiteta, ...ali da ima Slobdne Volje ... koja u umovima projektovanih ljudskih bitija stvara iluziju o postojanju katova, podruma, densiteta ...
...

”A o Kreaciji i njenim manipulacijama ne želim špekulirati.”

A sta je onda ovo, ako nije spekulacija:

“Premda sam mišljenja da je Kreator neutralan, da ne pravi scenarije niti dodjeljuje uloge, niti se miješa u rast i razvoj pojedinca ili grupe ili bilo čega. On je balans svemira i kao takav ne djeluje.”

...


”Ja negiram sl. volju ljudi na ovom 3. denzitetu.

A što je to “razina postojanja“? Je li to nivo, stanje, percepcija svijesti?
U svakom slučaju denzitet nije. A ovdje se govori o sl. volji u ovom 3. denzitetu.”


A sta je to denzitet?

I ko kaze
da se ovde govori samo o sl. volji u ovom 3. denzitetu?

Pitanje u naslovu teme otvara mogucnost i za malko siru diskusiju, jer da podsetim, naslov teme glasi “Postoji li slobodna volja?”, a ne “Postoji li slobodna volja na 3. denzitetu?”...

Ti, dakle, govoris o sl. volji u ovom 3. denzitetu, a ja-rgi govori o sl. volji kao opstem pojmu, bez spekulacija o denzitetima ...

I pri tome spekulise o Kreaciji (Slobodnoj Volji sa Velikim “S”), jer je “umislilo” da moze da gleda i vidi i bez fizickog vida s onu stranu “vidjenja”, tj. iz onog transcedentnog “ugla” iz kojeg Apsolut “vidi” Kreaciju i kreirano u svetlosnom trku, u procesu delovanja i ispoljavanja Slobodne Volje kojom na Ekranu Vlastite Svesnosti kreira Svet, stvarnost, misli, javu, snove, ... (A da li Jargi dobro vidi to sto vidi, to zna sami ... Apsolut ...) ...

”Ja sam u svom životu imao nekoliko razina postojanja. Prvo sam bio beba, pa dječak, pa adolescent, a sad sam odrastao čovjek. I u svim tim razinama sam bio drukčiji i mijenjao sam se, a sve u istom denzitetu. I nadam se da ću jednog dana postići tu razinu postojanja (svijesti) da ću moći živjeti u sada i ovdje.”

I ja se isto nada, i bitije sretno kad se to desi ...

”I još nešto bih htio dodati, Libetov eksperiment pored ostalog pokazuje da je i “Sadašnji trenutak “relativan, jer je isplaniran u budućnosti, koja je doduše daleko samo 500 milisekundi ispred sadašnjosti, ali je ipak budućnost.”

Ili proslost, svejedno je, ... (I vreme je relativno, kao i sve ostalo ...) ...
_________________
”Netko je rekao - odgovor je u ogledalu!”
Ko je Taj Netko? Cujes li Ga u ogledalu sopstvene tekuce stvarnosti?
Ako ne, onda ... razbij to ogledalo, jer ne odrazava sustinu, i nabavi neko
istinitije ...
:occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 02, 2009 11:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Brate Kolose,

Znam
da nije lako objasniti, zato se nemoj sad uvrediti kad kažem da ne vidim iz cega zakljucujes da sam sebi pobijam tvrdnje,zaključke.Želim shvatiti ...

Slobodna Volja se ne moze shvatiti, niti recima obuhvatiti ...
Moze se samo iskusiti i spoznati ...

Zato je tesko o Slobodnoj Volji, Apsolutu, Bogu, Apstraktnom, ... GOVORITI, ...
ali, eto ja se svo vreme trudi da o tome govori, a razumeti ga moze (bez ironije) samo ona/j ko ima istovetno iskustvo ...



Da ,ne mogu verovati da još nisi ovo primjetio

Voli Ja :occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 2:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Ans i Eva Jargi:
Znam
da nije lako objasniti, zato se nemoj sad uvrediti kad kažem da ne vidim iz cega zakljucujes da sam sebi pobijam tvrdnje,zaključke.Želim shvatiti ...
Slobodna Volja se ne moze shvatiti, niti recima obuhvatiti ...
Moze se samo iskusiti i spoznati ...
Zato je tesko o Slobodnoj Volji, Apsolutu, Bogu, Apstraktnom, ... GOVORITI, ...
ali, eto ja se svo vreme trudi da o tome govori, a razumeti ga moze (bez ironije) samo ona/j ko ima istovetno iskustvo ...


Tko je sposoban dopustiti sebi da izađu iz osjećaja veličine, napuhanosti, potrebe da vlastitu sliku svijeta, projicira na druge,
može približiti unutarnje svjetove vanjskim i pokrenuti nešto plemenito. Jer kroz tu izmjenu unutarnjeg sa vanjskim postiže
se osjećaj ispunjenosti i smisla.

U tom procesu, osjetit će prisutnost nečega što je veći od njega samog. Ali čovjek to mora željeti, a i biti spreman na davanje.

A da, morao bi odbaciti i grandioznost, kao komplementarni odjek laprdavosti i japajajstva kod opisivanja i komunikacije općenito.

"ali, eto ja se svo vreme trudi da o tome govori, a razumeti ga moze (bez ironije) samo ona/j ko ima istovetno iskustvo" ...

Ti dakle imaš transcendentno iskustvo, znanje, komuniciraš sa Bogom. Pa ti si “ prosvijećen “ čovječe. Pa koji klinac onda tražiš po forumima.
Ne možeš ići “ naprijed “ ako nekog ne “ povučeš za sobom “, jeli? Takve stvari sam čuo od nekih isto tako “prosvijećenih “ na ovom forumu.

Ili je to tebi ipak samo šala, igra? Ha? Voliš ljude zabavljati i učiniti ih sretnim. Ako je tako ja sam fasciniran tvojim smislom za hUmor,
a još vise tvojom predanošću kojom shvaćaš samog sebe.

I zato te molim, nikad ne propusti priliku da druge učiniš sretnima, makar ih zbog toga morao napustiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 9:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
zlatko je napisao/la:
Citat:
Ans i Eva Jargi:
Znam
da nije lako objasniti, zato se nemoj sad uvrediti kad kažem da ne vidim iz cega zakljucujes da sam sebi pobijam tvrdnje,zaključke.Želim shvatiti ...
Slobodna Volja se ne moze shvatiti, niti recima obuhvatiti ...
Moze se samo iskusiti i spoznati ...
Zato je tesko o Slobodnoj Volji, Apsolutu, Bogu, Apstraktnom, ... GOVORITI, ...
ali, eto ja se svo vreme trudi da o tome govori, a razumeti ga moze (bez ironije) samo ona/j ko ima istovetno iskustvo ...


Tko je sposoban dopustiti sebi da izađu iz osjećaja veličine, napuhanosti, potrebe da vlastitu sliku svijeta, projicira na druge,
može približiti unutarnje svjetove vanjskim i pokrenuti nešto plemenito. Jer kroz tu izmjenu unutarnjeg sa vanjskim postiže
se osjećaj ispunjenosti i smisla.

U tom procesu, osjetit će prisutnost nečega što je veći od njega samog. Ali čovjek to mora željeti, a i biti spreman na davanje.

A da, morao bi odbaciti i grandioznost, kao komplementarni odjek laprdavosti i japajajstva kod opisivanja i komunikacije općenito.

"ali, eto ja se svo vreme trudi da o tome govori, a razumeti ga moze (bez ironije) samo ona/j ko ima istovetno iskustvo" ...

Ti dakle imaš transcendentno iskustvo, znanje, komuniciraš sa Bogom. Pa ti si “ prosvijećen “ čovječe. Pa koji klinac onda tražiš po forumima.
Ne možeš ići “ naprijed “ ako nekog ne “ povučeš za sobom “, jeli? Takve stvari sam čuo od nekih isto tako “prosvijećenih “ na ovom forumu.

Ili je to tebi ipak samo šala, igra? Ha? Voliš ljude zabavljati i učiniti ih sretnim. Ako je tako ja sam fasciniran tvojim smislom za hUmor,
a još vise tvojom predanošću kojom shvaćaš samog sebe.

I zato te molim, nikad ne propusti priliku da druge učiniš sretnima, makar ih zbog toga morao napustiti.

zlatko,nije ni tebi lako vucarati se po forumima,potpuno te razumem sa kolikim se naletom frustracija suochavash i samo gomilash,gomilash...
mozak jeste mishic ali nije biceps i ne radi na istom pricipu,dakle slagali su te davno,davno,a ti vezbao,vezbao i vezbao i opet nishta od bicepsa
jer taj zid iza koga bi da zavirish nije od cigle i betona, pa ti ne vredi ma koliko vezbao taj mishic i udarao glavom tumarajuci izmedju zidova podruma :wink:
iako imam razumevanja da te decenijama gomilane frustracije moraju negde da se izliju,
chini mi se da je najgora opcija da frustracije shto te neko( a kasnije i sam sebe) ubedjivao da vezbash taj mishic i da ce odgovora biti,a ogovora nema jer ga i ne moze biti,izlijesh upravo na svakog "nemishicavog" na kojeg naletish
chini mi se da je za tvoju mentalnu higijenu kudikamo zdravije da te frustracije izlijesh upravo na nekog "mishicavog" koji se suochava sa problemima sa kojim si se i ti suochavao kad su te lagali,
tako cesh sebi najvishe pomoci,a chak mozda i njemu bar malo
ako vec morash da ih izlijesh,a kao shto vidim,morash :wink:
ovako samo odmazesh sebi i udaljavash se od Sebe :love3:

ne bih da stavljam so na ranu,
jer ti je i ova gomila frustracija dovoljno obimna,
pa cu preskochiti komentar u vezi Kasiopejaca
jednostavno nemam srca :wink: :mrgreen: :love5:

ali,budi bez brige,naci ce se neko "dobronameran" pa ce ti i to objasniti,da nisi ni te C.Transkripte razumeo bash,pa cesh nazalost svo to chitanje godinu dana morati da ponovish iz pochetka,ovog puta chitaj pazljivije :wink:

zlatko,prijateljski bih ti rekao da je najbolje da
pochnesh od samog pochetka,od Egziperijevog "MALOG PRINCA" :love3: :love5: :love3: ,
kad to budesh razumeo,
mozda cesh posle toga i ostalo shto prochitash bolje razumeti
pa jednog dana i te kasiopejce,valjda :mrgreen: :wink:
POzdrav
:love3:

P.S. btw. neko je taj zid/opnu ovako lepo ilustrovao
slika
ova slika krasi glavnu stranu ovog sajta,ali svakako da nikad ne bi bila ni uslikana ,niti na ovom sajtu stavljena,niti bi je ti imao prilike ikada ugledati,da je taj neko mislio da nema shta da trazi ovde po virtuelnim uchionicama ove shkole/podruma kad je vec zavirio tamo,
eeeeeeeeeeeeeee,Tamo,
buuuuuaaaaaaaaaaaa.... :mrgreen: :wink:
stvarno svashta ljudi natrpaju sebi u glavu kad usvajaju znachenje nekog novog termina,nije loshe ovu temu prochitati,opet:
http://www.galaksija.info/forum/viewtop ... 15&start=0

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 10:33 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
nat je napisao/la:
slika
ova slika krasi glavnu stranu ovog sajta,ali svakako da nikad ne bi bila ni uslikana ,niti na ovom sajtu stavljena,niti bi je ti imao prilike ikada ugledati,da je taj neko mislio da nema shta da trazi ovde po virtuelnim uchionicama ove shkole/podruma kad je vec zavirio tamo,
eeeeeeeeeeeeeee,Tamo,


:):) Ne diraj mi sliku, tako me se duboko dojmila otkad sam je vidio.
Naime, stvarna je kao što je i voda mokra i tako duboko pogađa u stvarna iskustva .... tamo/nigdje ..... vaniiiiii.... a opet i to smo mi, kao što je i naš svijet - mi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 10:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
promatrač je napisao/la:
nat je napisao/la:
slika
ova slika krasi glavnu stranu ovog sajta,ali svakako da nikad ne bi bila ni uslikana ,niti na ovom sajtu stavljena,niti bi je ti imao prilike ikada ugledati,da je taj neko mislio da nema shta da trazi ovde po virtuelnim uchionicama ove shkole/podruma kad je vec zavirio tamo,
eeeeeeeeeeeeeee,Tamo,


:):) Ne diraj mi sliku, tako me se duboko dojmila otkad sam je vidio.
Naime, stvarna je kao što je i voda mokra i tako duboko pogađa u stvarna iskustva .... tamo/nigdje ..... vaniiiiii.... a opet i to smo mi, kao što je i naš svijet - mi.

ne brini prijatelju, :) :)
necu je ni dirati ,ni menjati
chasna pionirska :wink:
i da,znam da je stvarna,zato sam se i odmah te slike setio kad sam prochitao zlatkov sanitarni apel/krik
a to da je voda mokra znamo josh iz
Jevandjelja iza Hipotalamusa:
Voda je mokra.
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 11:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 01, 2009 4:15 pm
Postovi: 96
Karl Gustav Jung ima neka intrigantna razmišljanja o tome koliko je volja u stvari slobodna. Ego je samo mali dio mnogo većeg psihološkog svijeta, kao što je Zemlja mali dio Sunčevog sistema. Saznanje da se Zemlja okreće oko Sunca slična je spoznaji da se ego okreće oko velikog entiteta psihe, jastva. Obje ove spoznaje su uznemirujuće i destabilišuće djeluju na osobu koja je ego stavila u središte. Sloboda ega je ograničena. "Unutarnje polje svijesti (ego) ima, kako mi to kažemo, slobodnu volju", piše Jung. "Ovim ja ne podrazumijevam ništa filozofsko, samo dobro poznatu psihološku činjenicu 'slobode izbora', ili bolje rečeno subjektivni osječaj slobode". U svom sopstvenom domenu, ego-svijest ima izvjesnu količinu očigledna slobode. Ali do koje granice? I do koje mjere mi izbor činimo na osnovu uslovljavanja i navike? Izbor koka-kole umjesto pepsi-kole podrazumijeva izvjesnu mjeru slobode, ali je u stvari ovaj izbor ograničen prethodnim uslovljavanjem kao što je reklamiranje i dostupnošću ili nedostupnošću drugih mogućnosti. Dijete može da se podstakne da vježba slobodu volje i da pravi razliku tako što će mu se davati izbor od tri košulje, na primjer. Djetetov ego se osjeća zadovoljeno, jer je slobodan da izabere ono što želi. A ipak je djetetova volja ograničena mnogim faktorima: suptilnom željom da zadovolji roditelja ili, nasuprot tome, da se pobuni protiv roditelja, opsegom ponuđenih mogućnosti, pritiskom i zahtjevima od strane vršnjačke grupe. Naš stvarni opseg slobodne volje je, kao i kod djeteta, ograničen navikama, pritiskom, dostupnošću, uslovljavanjem i mnogim drugim faktorima. Jungovim riječima rečeno: "baš onako kako se naša slobodna volja sukobljava s potrebama spoljašnjeg svijeta, tako ona nailazi na ograničenja i van polja svijesti u subjektivnom unutrašnjem svijetu đe ulazi u sukob s činjenicama jastva". Spoljašnji svijet nameće politička i ekonomska ograničenja, ali subjektivni faktori nas jednako mnogo ograničavaju u slobodnom izboru.

_________________
k8št8


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 1:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
nat:
zlatko,nije ni tebi lako vucarati se po forumima,potpuno te razumem sa kolikim se naletom frustracija suochavash i samo gomilash,gomilash...

Ako ti vidiš da ja gledam svijet kroz prizmu frustracija, onda gledaš očima vlastitih frustracija. Jer samo tako možeš prepoznati moje. Očima svojih.

"voda je mokra", jeli to najveće postignuće tvoje "prosvijetljenosti" =D>
Ma daj nat, možeš ti i bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 4:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Vau,

izgleda ko da se rasprava malko rasplamsava, raspramslava i raspravsava, ...

i ko da malo skretje u off topi-c ...

Brate Zlatko,

tema je “Postoji li slobodna volja?”,
pa bi nasu individualnu volju, u meri ukoliko smo
u mogucnosti njome zapovedati, valjalo usmeriti u pravcu kreacije nase indivdualne projekcije o tome da li postoji slobodna volja, a ne projicirati vlastitu projekciju vidjenja ucesnika u raspravi (sto bi bila rasprava za neku drugu temu) ...

Kako ti vidis Jargijeve
i kako vidis sve ostale i sve ostalo, i kako uopste vidis, rezultat je projekcije Vrhovne (Slobodne) Volje, koja tebi, kao i “svima” “nama” “ostalima”, svakog trena kreira misli, slike, dogadjaje, ...

Pa, iako rekoh
da se iskustvo Slobodne Volje ne moze recima preneti i opisati, ipak evo cinim taj "slatki" "sizifovski" napor i pokusavam je bar donekle “osvetliti”, “pribliziti” i “ilustrovati”, a to se, cini mi se, ponajbolje moze postici poredjenjem sa onim nasim opste poznatim iskustvom vlastite indidvidualne volje ...

Dakle,
kada mi u ovom sto zovemo budna stvarnost pozelimo da ucinimo bilo sta sa nasim sopstvenim telom, ... (primera radi da podignemo nasu desnu ruku uvis), mi tada izdajemo mentalnu komandu nasoj ruci da se podigne i ona to cini (osim ukoliko nismo bolesni, ili su nam zivci iz nekog razloga otkazali poslusnost) ...

Tu jednostavnu
fizicku kretnju mi, znaci izvodimo jednostavnom naredbom, koju mozemo, ali ne moramo, propratiti i odgovarajucom misaonom komandom (“Desna ruko, ruku u vis!”) ...

Na slicnom principu
naredjujemo nasem telu i izvodjenje drugih svesnih fizickih kretnji i aktivnosti, a to cinimo nasom individualnom voljom koju, kao ni Vrhovnu (Slobodnu) Volju ne mozemo recima opisati, ali se ocigledno mozemo uveriti u njeno funkcionisanje ...

Ali,
pored tih nasih svesnih radnji i aktivnosti, nase telo izvodi i citav niz drugih kretnji, pokreta, funkcija i procesa, kojih uopste ili delimicno nismo svesni, i koje olako nazivamo nesvesnima, iako i te slabo kontrolisane, ili potpuno nekontrolisane aktivnosti, vrsi, nadzire i koordinira neka Sila, mnogo mocnija od nase individualne volje ...

Tako
na primer, mi mozemo biti svesni nekih pokreta na licu u razlicitim situacijama, ili pokretanja ociju, iako ih svesno i kontrolisano ne proizvodimo, a ponekad i povremeno mozemo biti svesni i procesa disanja, koji za vreme spavanja u celosti preuzima ta nasoj svesti nepoznata i s nase strane nekontrolisana Sila ...

Ta ista Sila
(Slobodna Volja) upravlja ne samo tim nasim “unutrasnjim” pokretima i procesima, mislima, osecanjama, zeljama, namerama, odlukama, i svim ostalim fizickim i psihickim sadrzajima nase svesti, nego i svim onim culnim dogadjanjima koja na ekranu nase individualne svesti registrujemo kao vanjska dogadjanja (sve sto vidimo, cujemo, dodirujemo itd., itd., ...), koja nam podastire bas kao da u glavi “drzimo” filmski ekran i sva ona dogadjanja na tom ekranu shvatamo kao “vanjska” ...

U normalnim prilikama,
tj. u tkz. budnom stanju mi nemamo moc da snagom nase individualne volje upravljamo dogadjajima na ekranu nase individualne svesti, ali zato,
u tkz. budnim snovima imamo priliku da iskusimo i tu vrstu manifestacije Slobodne Volje, kojom smo u stanju “dirigovati” ne samo desavanjima na tom snivanom individualnom ekranu svesti, nego i nacinom na koji posmatramo, odnosno “tackom gledista”, pa tako dogadjaje mozemo posmatrati “vlastitim ocima”, tj. iz “vlastitog” ili nekog “tudjeg” tela, ili bez tela kao “svevideci posmatrac”, a likovima koji su objekat takvog posmatranja mozemo naredjivati odredjenu vrstu ponasanja, izgleda itd., itd., ...

Tu vrstu individualne volje vidim kao Slobodnu Volju u svom beba uzrastu, koja, kad “odraste” moze u potpunosti prevazici ovaj nivo postojanja i postati Slobodna u svom punom kapacitetu ...

A upravo takvu “zrelu”, potpuno Slobodnu Volju mozemo videti na delu ako ...
otvorenih, ili zatvorenih ociju “osluskujemo” Svet u “sebi” i “oko sebe” ...
...

Brate Nate i Promatracu,

Divan Jin|Jang simbol dvostrukosti Slike Sveta vidjene istovremeno individualnom i Vrhovnom (Slobodnom) Voljom ...

Takva slicica
moze se i bukvalno doziveti u onom kratkom stadiju prelaska iz sna u javu, ukoliko iz slike sna izadjemo direktno u javu, tj. ukoliko polagano otvaramo oci dok san jos uvek traje ... videcemo caroban prizor u kojem se slika sna sa podizanjem ocnih kapaka koji deluju kao pozorisna zavesa, polagano “uzdize” uvis, sve dok potpuno ne otvorimo oci, a ispod nje se na pozornici postepeno ukazuje sasvim nova scena ...

U trenutku
dok je zavesa dopola podignuta, vidi se upravo takav prizor kao na toj ilustraciji, s tim da je na toj slicici, koliko vidim, prikazan sadrzaj samo jednog oka, i to onog levog ...

A crno-sarenu
varijantu te iste slike mozemo dobiti kada na levo oko gledamo napola spustenog ocnog kapka, s tim sto je tada vidljivi isecak stvarnosti saren, a onaj koji pokriva ocni kapak - crn (taman) ...
:occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 03, 2009 6:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Citat:
Brate Kolose,

Znam
da nije lako objasniti, zato se nemoj sad uvrediti kad kažem da ne vidim iz cega zakljucujes da sam sebi pobijam tvrdnje,zaključke.Želim shvatiti ...

ok #-o
ukratko :wink:
Citat:
Projektovano, stvoreno indidvidualno bitije NE moze menjati pravila igre, jer ih (pravila) ono nije ni kreiralo ...

ovdje govoriš o tome da slobodna volja individualnog bića ne postoji(3d?) mislim da sam nekog već čuo da to kaže
Citat:
Uistinu
ne postoji mnostvo Slobodnih Volja, nego samo Jedna koja, igre i zabave radi, “kreira”, “projektuje” “bitije” ili “subjektivnog posmatraca” vlastite filmske projekcije u koje “usadjuje” iluziju volje ... ..... ...

ovdje govoriš o tome da slobodna volja(bog) koja "ulazi",koje "jest"to biće prihvaća pravila koja si je dala
Citat:
Ali, Kreator koji kreira Igru i Pravila moze svakako da menja i da krsi Pravila jer ona nisu kreirana za Njega, nego za kreature ili stvorenja koja projektuje na Ekranu svoje Svesnosti i programira ih da imaju iluziju da su “ziva” ..

A ovdje,osim što je očito da je za tebe slobodna volja bog(zbog čega to i jest off topick),odvajaš slobodnu volju od kreature ili stvorenja.I još kažeš da zapravo ta pravila koja si je Kreator zadao,zapravo nisu za njega.hm... #-o

Da znam da je teško objasniti rječima bog-a,zato i jesu samo 3 slova u toj riječi.Na forumu negdje čak i postoji tema što mislimo da je bog ili sl.
Naravno da je bog slobodna volja,to netreba naveliko objašnjavati,pa on je SVE.
Šteta što ne postoji tema Postoji li individualna misao(ili?),jer bi o njoj mogao netko baš tako na veliko naširoko objašnjavati da je ona zapravo SVE i nebi bio u krivu.
Nažalost kako nemogu (mislim na sebe) shvatiti boga,moram raščlanjivati tj,upoznavati ga dio po dio dok nebudem sposoban upoznati malo veći dio.I tome služi ovaj forum.
Svaka tema se može povezati s time da se zapravo radi o bogu.
:love8:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 05, 2009 10:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Po Bogu,
brate, Kolose,

Vidim
da ovo malko vodi u stranputicu, ali pošto Slobodna Volja o tome odlučuje,
hajde da rasvetlimo to na čemu uporno insistiraš ...

Kako vidim,
to su sledeće tri teze (ispravi me ako grešim):

Prvo, da Zlatko i Jargi (u suštini) govore isto ...

Drugo, da sam sebi pobijam tvrdnje i zaključke ...

Treće, da pričam of topik, jer, tvojim očima gledano, raspravljam o Bogu, a ne o slobodnoj volji ...

...

U vezi prvog:

Da Zlatko govori isključivo o individualnoj, ljudskoj volji, ili o volji bića 3. den., kako on to kaže, a da o Vrhovnoj, Apsolutnoj Volji, ili manipulacijama Kreacije, kako on kaže, ne želi špekulirati, očigledno je iz sledećih citata (kao što je očigledno da je i po tom osnovu svoje prvo gledište revidirao za ravno 180 stepeni):


Upisano: Četvrtak Nov 06, 2008 8:08 am
________________________________________
Ja mislim da slobodna volja postoji, pa makar u onom trenutku činjenja. Jer emocije, osijećaji ne čine djela, nego ličnost.
Osim toga kad ne bi bilo slobodne volje ne bi bilo ni odgovornosti. Pa onda ne bi imalo smisla ni kažnjavati ljude.
Laički rečeno, svatko ima izbor i izabire slobodnom voljom.”

...

Upisano: Petak Jan 02, 2009 8:17 pm

Ja govorim o sl. volji bića sa 3. den. A koliko vidim, ti pričaš o Kreaciji.
Ja mislim da na ovom katu, podrumu, densitetu nema sl. volje.

A o Kreaciji i njenim manipulacijama ne želim špekulirati. Premda sam mišljenja da je Kreator neutralan, da ne pravi scenarije niti dodjeljuje uloge, niti se miješa u rast i razvoj pojedinca ili grupe ili bilo čega. On je balans svemira i kao takav ne djeluje.
...
Ja negiram sl. volju ljudi na ovom 3. denzitetu.”
......


S druge strane, Jargi se otpočetka bavi s oba kraja tog nevidljivog užeta, i subjektivnim i Objektivnim, i relativnim i Apsolutnim, i Apstraktnim i konkretnim, a što je očigledno još od prvog posta na ovoj temi:

Upisano: Ponedeljak Dec 22, 2008 9:25 am
________________________________________
...
“Vedam da Slobodna Volja dakako postoji ... Ona upravlja SVIM dešavanjima, i unutar i vani, svim materijalnim, svetovnim i svim Duhovnim, Apstraktnim ..., i svim ljudima i događajima, i svim mislima i rečima ...

Bez postojanja te Vrhovne volje, tog Skrivenog Demiurga, tog Neuhvatljivog Pokretača, ne bi ništa ni postojalo ... bio bi večiti tajac i večiti mrakac ...

I vedam da je ljudska, individualna volja, kao i individualna volja bilo kog bića, samo njen začetak ...”

...

Što se tiče druge teze,
meni se čini da je ona rezultat subjektivnog tumačenja čitaoca u stilu
“šta je pisac hteo da kaže”, a ne zaključak koji proizilazi iz napisanog ...

Da je tako,
i da ti misli da ja misli ono što ti sebi prevodi, a ne ono što piše, možda najbolje ilustruje ovaj citat:

“A ovdje,osim što je očito da je za tebe slobodna volja bog(zbog čega to i jest off topick),odvajaš slobodnu volju od kreature ili stvorenja.I još kažeš da zapravo ta pravila koja si je Kreator zadao,zapravo nisu za njega.hm...”,

Dakle,
za mene Slobodna (Apsolutna) Volja nije Bog, nego njegov najvažniji (akcioni, stvaralački, upravljački) aspekt i atribut, koji ne “odvajam” (kako ti kažeš) od kreature ili stvorenja, jer od Apsolutnog i od Apsolutne Volje se nema i ne može ništa odvojiti (relativnu odvojenost vidi samo subjektivno projektovani um) ...
...

A što se treće teze tiče,
tu si, čini mi se, ponajmanje u pravu, što na neki način i sam priznaješ pri kraju poslednjeg posta ...

Govoriti
o Slobodnoj Volji, a ne dotaći se Apsoluta kao njenog izvorišta i obitavališta, je isto što i govoriti o motoru automobila, a ne dotaći se veze između motora i automobila, ili govoriti o procesoru, a ne pomenuti mašinu koju on pokreće ...

I zato
spoznavanje i iskušavanje Slobodne Volje vidim kao jedan od puteva za spoznavanje i iskušavanje Apsoluta, tj. Njegovih skrivenih aspekata i atributa (ali ne za upoznavanje Njegovih delova, jer On je Nedeljiv) ...

I zato,
On (je i) topik,
pa ko voli, nek izVolji ...
:occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz