Sada je: ned apr 28, 2024 3:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 704 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 36  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto maj 09, 2006 10:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Starcy, hvala za odgovore i za energije i za Kundalini.
Mislim da sam isto to rekla za Kundalini sto i ti samo sam isprevrtala rijeci pa se moglo i drugacije shvatiti. Kao sto kazes, to je skok preko provalije , pa ko prezivi, prezivi, mnogi zavrse u provaliji i meni se cini samo oni sa cistim namjerama prezive i ne zavrse u nekom svijetu fantazija. Moguce da su i tvoje namjere bile takve pa si tu gdje si. Cista dusa i ne pati ni za kakvim mocima sem vladanjem svojim unutrasnjim svijetom da bude u nekom tonu sa ljubavi.
Ono sto sam htjela reci da Kundalini nije nikakav preduslov za Duhovni put/spoznaju i da se samo sve slozi u energetskom polju covjeka kad jednim voljnim procesom ocisti sebe od svih blokada na jedan prirodan i postepen nacin umjesto da koristi neke "exoticne" tehnike gdje ocekuje da ce preko noci doci do rezultata.
Na kraju krajeva, to je svaciji licni izbor, ovo je moje subjektivno misljenje, necu da budem svakom loncu poklopac. O Kundaliniju sam procitala vec dosta ne iz razloga sto me interesovalo da ga budim nego kao jedan interesantna fenomen.
I da ne duzimo , ovo je tema o ljubavi, mozemo negdje drugo pricati o ovome.
Puno pozdrava za tebe.

P.S Ovdje je obicaj da kad se ode :offtopic: , da se Jacku posalje :love4: ...Jack , necemo vise, evo obecajem.. :love9:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto maj 09, 2006 11:53 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hehe... nema beda, kad se ne svađamo, sve je dozvoljeno... konstruktivno je makar i odemo off-topic. Ipak se nešto iz toga nauči.

Nemam :love5: da tu interveniram... hehe!

I vama, djevojke, :love1:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Ljubav ocima nauke
PostPostano: uto jun 06, 2006 2:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Pre samo koju deceniju bilo je nezamislivo da nauka prisvoji nešto što je isključivo spadalo u oblast umetnosti, a kamoli da o tom predmetu daje konačan sud nudeći objašnjenja najtananijih ljudskih osećanja na molekularnom nivou. Ljubav i seksualna privlačnost su teme koje su vekovima spadale u tabu, te se o njima u prošlosti govorilo probranim jezikom u okviru 'lepe književnosti' (sa par izuzetaka kao što su Bokačovo remek-delo, 'Dekameron', ili Kazanovino omiljeno opsceno štivo 'Kartuzijanski vratar' Žerveza Delatoša), a danas često jezikom i slikama isuviše vulgarnim, koje prete da ozbiljno ugroze doživljaj prave romantične ljubavi.


Dati naučno objašnjenje ljubavi Tristana i Izolde, ili Romea i Julije, predstavlja hrabar teorijski i praktični poduhvat, a nedavno se pojavilo upravo jedno takvo delo francuskog hirurga Mišela Odena, koji je za života stekao je reputaciju 'revolucionarnog akušera', jer je bukvalno 'izokrenuo celu akušersku praksu naglavce' zalažući se za spontani porođaj bez uplitanja suvišnih lica, ali i za prisustvo oca prilikom rođenja deteta. U svojoj knjizi »Ponaučavanje ljubavi « ( Scientification of Love), Oden iznosi veoma smele, ali nikako naučno neutemeljene, hipoteze o prirodi ljubavi i seksualnosti. On pruža neka zaista iznenađujuća tumačenja o samoj sposobnosti da volimo koja, po njegovim zaključcima, počinje još na samoj majčinoj dojci odmah po rođenju, a to može da dovede do ključnog objašnjenja uzroka nasilja i agresivnog ponašanja u društvu. Okosnicu svih njegovih istraživanja predstavlja rad na izučavanju oksitocina, koga naziva hormonom ljubavi. Možda nam upravo ova naučna objašnjenja budu dala podsticaj da romantici vratimo staru slavu, jer se bez nje zapravo ne može zdravo voleti.


Oksitocin - hormon ljubavi


Kada se golubovima ubrizga injekcija oksitocina oni počinju da izvode čitav ritual udvaranja: šepure se, penju jedno drugom na krestu, a potom i pare nepun minut pošto su primili injekciju. Dugo se čekalo da naučnici povežu uticaj koji oksitocin ima na ponašanje, sa onim što se već znalo o njemu, a to je njegova centrana uloga tokom procesa porođaja i laktacije. Pored toga što stimuliše refleks izbacivanja mleka, on stimuliše kontrakcije materice bitne za rađanje deteta i izbacivanje posteljice. Tokom seksualnog odnosa oba partnera, i muškarac i žena, oslobađaju oksitocin. Prilikom samo-stimulacije, pre samog orgazma, nivoi oksitocina viši su kod žena nego kod muškaraca, dok multi-orgazmične žene dosežu maksimalne koncentracije ljubavnog hormona tokom poslednjeg orgazma. U toku muškog orgazma oslobađanje oksitocina pomaže da se podstaknu kontrakcije prostate i semenih komora, a tokom ženskog ovaj hormon izaziva kontrakcije materice koje potpomažu prenošenje sperme prema jajašcetu. Nivo ovog, u pravom smislu reči altruističkog, hormona povećava se i kad god s nekim podelimo obrok ili učinimo dobro delo!

Inače, ne postoji kontradikcija između interpretacije oksitocina kao hormona ljubavi i rezultata istraživanja onih koji su proučavali druge seksualne hormone kao što su estrogen i progesteron. Estrogen aktivira oksitocin, a odmah po rođenju i majčinski hormon prolaktin. Prolaktin i oksitocin nadopunjuju jedan drugog, dok je endorfin prirodni opijat koji luče i majka i dete i tako stvaraju odnos međusobne zavisnosti. Oksitocin se luči u primitivnom delu mozga, koji se zove hipotalamus i koji je zajednički svim sisarima. Ženi prilikom porođaja evolutivno najmlađi deo mozga, naš superkompjuter takozvani neokorteks, po kome se ljudi razlikuju od životinja, jednostavno smeta jer doprinosi bolu. Kada se neokorteks anulira i kada žena padne u stanje slično šamanskom transu izgledi za bezbolni porođaj postaju sve veći. Naime, što je manje uključena racionalna komponenta, to je porođaj bezbolniji, ali takođe je i orgazam intenzivniji i zaljubljivanje snažnije. Tom činjenicom potvrđena je čuvena Paskalova misao: »Le coeur a ses raisons que la raison ne connait pas « (Srce ima svojih razloga, koje razum ne poznaje). Čista romantika!


Sve počinje od početka


Seksualni odnos se ne može proučavati, a da se paralelno ne proučava proces rođenja, izričit je Oden. Ako pogledamo prošlost ljudi koji, na ovaj ili onaj način, imaju umanjenu sposobnost da vole, pokazalo se mnogobrojnim eksperimentima da je sposobnost voljenja u velikoj meri određena ranim iskustvima u toku života fetusa i u periodu oko samog rođenja. Najstarija studija, koja ovo eksperimentalno potvrđuje, dolazi iz Finske. Dva psihologa identifikovala su 167 dece čiji su očevi umrli pre njihovog rođenja. Oni su takođe uzeli u razmatranje 168-oro dece čiji su očevi umrli u prvoj godini života. Zatim su svo 335-oro te dece pratili tokom trideset pet godina. Samo ona deca koja su očeve izgubila još dok su bila u materici bila su izložena povećanom riziku od razvoja kriminaliteta, alkoholizma i mentalnih oboljenja. Ova studija jasno pokazuje da emotivno stanje trudne majke ima dugoročnije delovanje na dete od njenih emotivnih stanja u toku prve godine života. Slična situacija je u slučaju neželjenih trudnoća, gde je rizik za pojavu šizofrenije bio znatan, a šizofrenija se u ovom smislu može tumačiti i kao umanjena sposobnost da se voli, jer je ličnost bolešću odvojena od svog realnog okruženja.


Fiziologija romantične ljubavi


Romantična ljubav bi trebalo da bude ona koja će trajati 'vo vjek vjekova' i 'dok nas smrt ne rastavi' i to nesmanjenim intenzitetom. Međutim, to je po svemu sudeći čista romantičarska utopija i trebalo bi se suočiti sa svojom prirodom i činjenicom da je većina sisara promiskuitetna i prirodno poligamna. Ipak, postoje neki veoma retki sisari, uključujući tu i pojedine ljudske jedinke, koji su prirodno verni, kao što je to slučaj sa gibonima, malim čovekolikim majmunima koji žive u Indo-Malajskim šumama. Striktna monogamija relativno je nova pojava u istoriji čovečanstva, ali ono što je zaista specifično za ljudsku vrstu je stanje zanesenosti, iliti proces zaljubljivanja. Antropolozi su na osnovu brojnih istraživanja utvrdili postojanje romantične ljubavi u 147 od 166 različitih kultura koje su uzete u razmatranje. Dakle, fenomen romantične ljubavi univerzalna je pojava i nije vezana samo za jednu kulturu ili period, kao zapadnoevropska srednjovekovna kultura.

Danas se smatra da je jedna prirodna amfetaminska supstanca koja se zove feniletilamin (PEA), odgovorna za romantičnu i ostale vrste uzbuđenja. Nažalost, a to znamo iz iskustva kada zaljubljenost naprosto počinje da bledi i nestaje, posle nekog vremena mozak ima tendenciju da postane manje osetljiv na efekat koji izaziva PEA- njegov nivo počinje progresivno da opada. Period blagostanja u kome traje zanesenost romantične ljubavi traje između 18 meseci i tri godine, a stanje zanesenosti prati vreme u kome se razvija vezanost. PEA vremenom nestaje, ali vremenom endorfin stvara zavisnost među seksualnim partnerima, vrlo slicno njegovoj ulozi u razvijanju privrženosti između majke i novorođenčeta u prvom času po rođenju. Ne kaže se bez osnova za nekog da je opijen ljubavlju.


Bolesni od ljubavi


Svi oni koji su okusili slasti neurotransmitera PEA, iliti magiju prave zaljubljenosti, takođe su okusili i onu drugu stranu medalje, naime ljubavnu bolest. Kada je ljubav neuzvraćena ili neizvesna i kada je čovek nemoćan da se bori i promeni okolnosti u svoju korist, tada se remeti hormonalna ravnoteža i započinje samodestruktivni proces. Osoba može zapasti u ozbiljnu depresiju, osećati hroničan umor, a mogu se pokrenuti i žarišta nekih ozbiljnijih oboljenja. Zato bi jedan od mogućih načina da se izleče nesrećno zaljubljeni, možda, bio taj da im se daju antidepresivi koji podižu nivo PEA, ili poveća nivo oksitocina podsticanjem drugih oblika ljubavi.

Na osnovu svih ovih tvrdnji postaje očigledno da fiziologija podržava psihologiju i potvrđuje koliko je sve u mikro i makrokosmosu međusobno povezano, jer nauka potvrđuje život, kao što život potvrđuje nauku.


piše: Irina Marković

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 06, 2006 6:16 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Ili o cemu govorimo kada govorimo o ljubavi.
Mislim ovoj ovozemaljskoj ljubavi.

Hormoni i enzimi sto se luce su vredno naucno istrazivanje, ali kada govorimo o ljubavi, ne govorimo o njima. Niti govorimo o simpatiji, privrzenosti, dopadanju.

Kada govorimo o ljubavi mi zelimo da govorimo o onoj ljubavi koja potresa temelje bica i cini se za trenutak brise granice denziteta. Koju smo mozda, ako smo imali srecu/ili nesrecu, jednom osetili.

http://www.godslight.com/html/huge_rodin.html
Ovako nesto?

Da, kada govorimo o ljubavi, mislimo i na onu staru pricu o bicu koje se pocepalo na dva dela, osudjena da tuzno lutaju svetom i traze svoju izgubljenu polovinu. I nece biti celi dok se ne pronadju.
Ima slicna prica u Knjizi postanja koja se obicno navodi kao jedna od nedoslednosti u Bibliji:
„I stvori Bog covjeka po oblicju svojemu, po oblicju Bozijem; musko i zensko stvori ih.“, da bi se kroz par poglavlja dao na stvaranje Eve iz rebra Adamovog. Ali da li je moguce da Knjiga postanja ovde nije nedosledna, vec da nam prica pricu o savrsenom androgenu i primarnom polaritetu.

Neki kazu da se ova misteriozna polovina moze naci u snovima. Animus odn. Anima, nas neosvesceni drugi pol, koji stoji na samoj granici izmedju licnog i kolektivnog nesvesnog. I dalje kazu da nema procesa individuacije dok se sa ovom svojom polovinom ne upoznamo.
Imamo mogucnost da ga naslutimo kroz projekciju na realnu osobu, ili ga u njoj prepoznamo, osetimo one cudne titraje; ono kad pocnemo da se trazimo u prethodnim zivotima.

To drugo, prepoznato bice je na pocetku veoma dragoceno. Ocekujemo od njega da nas neprestano opskrbljuje tim neverovatnim osecajem, zakacimo se, izvlacimo svu energiju iz njega, nespremni da ga pustimo da dalje igra svoju igru. Polako stvarnost nas svojom banalnoscu uverava da je ta temeljna ceznja i to mocno osecanje puka iluzija. Buduci ljudi pocinjemo da praktikujemo razne tehnike dominacije i igramo sitne igre moci.

Hm, izgleda da ljubav vidjena ocima mita ne nudi mnogo vise nade za ovo dvoje sa mog avatara dok lutaju snom u kome sam JA JA a TI TI (moj pokusaj, Ans Argi).
Ili mozda ipak?

Sfinga pita, jer to joj je u opisu radnog mesta. Oni odgovaraju, a budite sigurni da su to promisljeni odgovori, oboje su dobri djaci. Sfinga je u medjuvremenu takodje evoluirala, pa ih nece baciti sa litice. Samo se smeska.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 06, 2006 10:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Malo siri izvod iz 8. poglavlja "Celestinskog prorocanstva" koji na slican naci kako i ja to vidim govori o zaljubljivanju, ushicenju, romanticnoj ljubavi, energiji, ovisnosti o dobivanju energije na taj nacin, te potrebi integracije sa svojom suprotnom stranom u sebi i postajanju kao prvo svog cjelovitog integriranog Sebe. A onda dalje.

Ako ima jos netko da nije procitao, voila:


"Smijem li vam se na trenutak pridružiti?" odjednom me upita Karla. Nisam ni primijetio daje stajala pored trosjeda.
"Svakako", rekoh. Sjela je i obzirno me pogledala.
"Nisam mogla, a da ne cujem što se dogada", rece ona.
"I pomislila sam da bi prije nego što donesete odluku možda željeli cuti što kaže Osmi uvid o ovisnosti o ljudima."
"Da, molim vas, želim znati što to znaci."
"Kad netko nauci kako da bude cist i kako se može ukljuciti u svoj razvoj, u trenutku može biti zaustavljen zbog ovisnosti o drugoj osobi."
"Govorite o Marjorie i meni, zar ne?"
"Dopustite da vam objasnim proces", rece ona. "Onda sami procijenite."
"Dobro."
"Prvo, reci cu vam da sam se jako namucila s tim dijelom uvida. Mislim da ga nikad ne bih razumjela da nisam upoznala profesora Reneaua."
"Reneau?!" uskliknuo sam. "Poznajem ga. Sreli smo se kad sam ucio Cetvrti uvid."
"No", rece ona, "mi smo se upoznali kad smo oboje došli do Osmog uvida. Ostao je u mojoj kuci nekoliko dana."
Zapanjeno sam kimnuo.
"Rekao je da ideja ovisnosti, kako se spominje u Rukopisu, objašnjava zašto se u ljubavnim vezama javlja borba za moci. Oduvijek se pitamo što je uzrok završetku sjaja i euforije ljubavi, zašto se odjednom pretvara u sukob, a sad to znamo. To je rezultat nacina na koji tece energija izmedu odredenih osoba. Kad se pojavi ljubav, dvije osobe daju jedna drugoj energiju nesvjesno i obje se osjecaju dobro i uzvišeno. To je to nevjerojatno ushicenje koje nazivamo "zaljubljenošcu". Nažalost, kad jednom pocnu ocekivati da taj osjecaj stiže od druge osobe, ljudi se odvoje od energije svemira i pocinju se sve više oslanjati na energiju od drugog - samo, sad se cini daje više nema dovoljno i zato prestaju davati jedno drugom energiju, te se vracaju svojim dramama, pokušavajuci kontrolirati jedno drugo i prigrabiti energiju za sebe. U tom trenutku odnos se pretvara u uobicajenu borbu za moc."
Na trenutak je ušutjela, kao da provjerava razumijem li, a onda je dodala: "Reneau mi je rekao da se naša prijemcivost za tu vrstu ovisnosti može psihološki opisati, možda ce vam to pomoci da razumijete?"
Kimnuo sam joj da nastavi.
"Reneau je rekao da problem pocinje u pocecima naše obitelji. Zbog natjecanja oko energije u njoj, nitko od nas nije bio u stanju dovršiti jedan važan spolni proces. Nismo bili u stanju usvojiti svoju suprotnu spolnu stranu."
"Svoju što?"
"U mom slucaju", nastavila je, "nisam uspjela usvojiti svoju mušku stranu. U vašem slucaju, vi niste uspjeli usvojiti svoju žensku stranu. Uzrok mogucoj ovisnosti o nekoj osobi suprotnog spola leži u tome što nam još nije pristupacna energija suprotnog spola u nama. Znate, misticna energija koju možemo koristiti kao unutrašnji izvor jest i muška i ženska. Vremenom joj se možemo otvoriti, no kad pocnemo evoluirati, moramo biti oprezni. Proces spajanja može potrajati. Ako se prerano spojimo s ljudskim izvorom svoje ženske ili muške energije, blokiramo svemirski izvor."
Rekao sam joj da je ne razumijem.
"Zamislite kako bi se to spajanje trebalo odvijati u idealnoj obitelji", objasni ona, "i onda cete možda razumjeti na što mislim. U svakoj obitelji, dijete mora isprva primati energiju od odraslih. Obicno se poistovjecivanje i integriranje energije od roditelja istog spola postiže lako, no primanje energije od drugog roditelja može biti puno teže zbog razlike u spolu. Uzmimo za primjer žensko dijete. Sve što djevojcica zna kad po prvi put pokušava usvojiti svoju mušku stranu jest da je jako privlaci njen otac. Želi da je stalno uz nju, blizu nje. Rukopis objašnjava da ona zapravo želi mušku energiju - jer muška energija dopunjava njenu žensku stranu. Iz te muške energije ona dobiva osjecaj dovršenosti i ushita. Ali, pogrešno misli da je jedini nacin da dobije tu energiju posjedovanje svog oca i fizicko zadržavanje u svojoj blizini. Zanimljivo je to što ona naslucuje da bi ta energija zapravo trebala biti njena i da bi trebala njome upravljati po svojoj volji, te želi upravljati ocem kao daje on dio nje. Misli da je caroban i savršen, sposoban ispuniti svaki njezin hir. U obitelji koja nije idealna, to rada sukobom izmedu djevojcice i njenog tate. Stvaraju se drame kontrole dok ona uci kako se postaviti, kako manipulirati njime ne bi li dobila energiju koju želi. No, u idealnoj obitelji, otac se nece natjecati. On ce i dalje biti iskren u odnosu i imati dovoljno energije koju ce davati bez uvjeta, iako ne može uciniti sve što ona traži. U našem idealnom primjeru važno je znati da otac treba ostati otvoren i komunikativan. Ona misli da je on idealan i caroban, no ako joj on iskreno objasni tko je on, što radi, zašto to radi, onda djevojcica može usvojiti osobitosti njegova ponašanja i sposobnosti i prevladati nestvaran pogled na svog oca. Na kraju ce ga sagledati kao odredeno ljudsko bice, ljudsko bice sa svojim sposobnostima i manama. Kad se dogodi ta istinska pretvorba, dijete lakše može uciniti prijelaz od primanja energije suprotnog spola od oca do primanja te energije kao dijela sveukupne energije koja opcenito postoji u prostoru oko nas. Problem je u tome - nastavi ona - što se sve do sada vecina roditelja borila sa svojom djecom oko energije, i to je utjecalo na sve nas. Zbog tog natjecanja, nitko od nas nije uistinu razriješio to pitanje suprotnog spola. Svi smo zapeli na stupnju na kojem još uvijek tražimo svoju energiju suprotnog spola izvan nas, u osobi, muškoj ili ženskoj za koju mislimo da je idealna i carobna i da je možemo seksualno posjedovati. Shvacate problem?"
"Da", rekoh. "Mislim da shvacam."
"U kontekstu naše sposobnosti da se svjesno razvijamo", nastavi ona, "suoceni smo s kriticnom situacijom. Kao što sam vec rekla, prema Osmom uvidu, kad se pocnemo razvijati, automatski pocinjemo primati svoju energiju suprotnog spola. Ona dolazi prirodno iz sveukupne energije našeg svemira. No, moramo biti oprezni, jer ako naide neka osoba koja nam tu energiju nudi izravno, možemo se odvojiti od pravog izvora... i nazadovati."
Ona se nasmije samoj sebi.
"Cemu se smijete?" upitao sam.
"Reneau je jednom iznio ovu analogiju", rece ona.
"Rekao je da dok ne naucimo kako izbjeci tu situaciju, hodamo uokolo u napola dovršenom krugu. Znate, izgledamo poput slova C. Vrlo smo skloni osobi suprotnog spola, neki drugi napol dovršeni krug, koji nam stiže i spaja se s nama - na taj nacin krug se zatvara - što nam daje poticaj ushita i energije, osjecaj potpunosti kakav daje i puna povezanost sa svemirom. A u biti smo se samo spojili s drugom osobom koja takoder traži svoju drugu polovicu izvan sebe."
"Reneau je rekao daje to klasican odnos medusobne ovisnosti i da se u njemu kriju urodeni problemi koji se odmah javljaju."
Malo je zastala, kao da je ocekivala da nešto kažem.
No, ja sam samo kimnuo.
"Shvacate, taj problem dovršene osobe, tog O, za koju oboje ljudi misli da su dostigli, jest da treba dvoje ljudi da bi sacinili jednu cjelovitu osobu, gdje jedna pruža žensku, a jedna mušku energiju. Prema tome, ta jedna cjelovita osoba ima dvije glave ili ega. Oboje ljudi želi upravljati tom cjelovitom osobom koju su stvorili i tako, baš kao i u djetinjstvu, obje osobe žele zapovijedati jedna drugoj, kao da je ta druga osoba dio njih. Ta vrsta iluzije dovršenosti uvijek se pretvori u borbu za moc. Na kraju, svaka osoba mora drugu osobu prihvatiti kao zadanu cinjenicu, pa cak i pridati joj manju vrijednost, kako bi mogla voditi tu cjelovitu osobnost željenim smjerom. Naravno, to ne uspijeva, barem ne više. Možda je u prošlosti jedan od partnera bio voljan podvrgnuti se drugome - obicno žena, ponekad muškarac. No, sad se budimo. Nitko više ne želi biti podložan drugom."
Mislio sam o tome što je pisalo u Prvom uvidu o borbama za moc unutar intimnih veza i o ženinu ispadu u restoranu, kad sam bio sa Charlene.
"Toliko o mogucnosti iskrene ljubavi", rekoh.
"Oh, još uvijek možemo imati ljubav", odgovori Karla.
"No prvo moramo sami dovršiti taj krug. Moramo ustaliti naš kanal prema svemiru. To traje, no poslije toga više nikad nismo skloni tom problemu i možemo imati ono što Rukopis naziva višim odnosom. Kad se romanticno povežemo s nekom drugom cjelovitom osobom, stvaramo nadosobu... ali nas to nikad ne odvlaci s puta našeg osobnog razvoja."
"Mislite da Marjorie i ja upravo to radimo sebi, zar ne? Odvlacimo se s naših putova?"
"Da"
"I kako onda izbjegavamo takve susrete?" upitao sam.
"Opiruci se osjecaju ljubavi na prvi pogled na neko vrijeme, ucenjem platonske ljubavi prema pripadnicima suprotnog spola. Ali, zapamtite proces. Takav odnos možete imati samo s osobama koje ce se potpuno otvoriti, koje ce vam reci kako i zašto nešto cine - kako bi se to dogadalo i s roditeljem suprotnog spola u idealnom djetinjstvu. Shvativši kakvi su stvarno iznutra ti prijatelji suprotnog spola, covjek ruši svoje vlastite fantazijske projekcije o tom spolu i to nas oslobada i ponovno nas spaja sa svemirom. Zapamtite takoder - nastavi ona - da to nije lako, pogotovo ako covjek mora prekinuti svoju trenutacnu medusobno ovisnu vezu. To je pravi raskid energije. Boli. Ali mora se uciniti. Medusobna ovisnost nije nekakva nova bolest od koje neki od nas boluju. Svi smo mi medusobno ovisni i sada svi izlazimo iz toga. Stvar je u tome da se pocne eksperimentirati kako bez pomoci postici osjecaj lagodnosti i ushicenja što smo ga iskusili u prvim trenucima medusobno ovisne veze. Njega ili nju treba imati iznutra. Poslije toga, razvijate se i možete pronaci tu posebnu romanticnu vezu koja ce vam stvarno odgovarati."
Zastala je.
"I tko zna, ako se vi i Marjorie razvijete dalje, možda cete otkriti da uistinu pripadate jedno drugom. Ali shvatite: nema nacina da vaša veza s njom funkcionira sada."
Naš je razgovor bio prekinut, jer nam je prišao Hinton i objasnio da odlazi na spavanje i da su i naše sobe spremljene. Oboje smo mu zahvalili na gostoljubivosti i kad je odlazio Karla rece: "Mislim da cu i ja na spavanje. Razgovarat cemo poslije."
Kimnuo sam i promatrao je dok je odlazila. Onda sam osjetio ruku na ramenu. Bila je to Julia. "Idem u svoju sobu", rece ona.
"Znate li gdje je vaša? Mogu vam pokazati."
"Molim vas", rekoh, a onda je upitah: "Gdje je Marjorina soba?"
Ona se nasmiješi dok smo išli hodnikom, a onda je stala pred jednim vratima.
"Nigdje blizu vaše", rece ona. "Gospodin Hinton je vrlo konzervativan covjek."

***

Citat:
Na osnovu svih ovih tvrdnji postaje očigledno da fiziologija podržava psihologiju i potvrđuje koliko je sve u mikro i makrokosmosu međusobno povezano, jer nauka potvrđuje život, kao što život potvrđuje nauku.


Eh, da. U vezi s time: bas danas pogledah "What the bleep do we know",

http://www.imdb.com/title/tt0399877/

http://www.whatthebleep.com/

sa puno interesantnih pitanja i interesantnih odgovora.
Preporucujem. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 07, 2006 8:51 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Da, Tina, super, i ja sam se setila upravo tog dela.
Ne znam sta ce Sfinga da nam kaze, ali mislim da realno uziva u nasim pricama barem koliko i mi.
8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 07, 2006 11:29 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da, nažalost - većina ljudi misli da je ljubav upravo ta kemija u našim materijalnim tijelima - hormoni i sve te popratne stvari.

Pojam ljubavi, je krivo usvojen. Ljudi misle da je to osjećaj - ali nije!!! To je DJELO! Djelovanje prema drugima/sebi. Dajući ljubav u obliku znanja, svjetlosti. Jer u suštini jest: znanje=svjetlost=ljubav.

Probajte to shvatiti ( tko još nije... hehe ).

:mrgreen:

:love5:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 09, 2006 3:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Ma ovo je ljudi prava ljubav:

Dao suprugu za otplatu duga
9. jun 2006. | 11:06 | Izvor: FoNet
Bukurešt -- Jedan Rumun ponudio suprugu kao zamenu za dug koji nije mogao da vrati.

Emil Janku ponudio je svoju suprugu sedamdesetdvogodišnjem Jozefu Lostriju, kom nije mogao da vrati dug od 2.500 evra. Pošto nije uspeo da na vreme sakupi novac, Lostriju je ponudio da umesto novca dobije njegovu ženu Danijelu.

Jozef je pristao, pa je pre nekoliko dana Danijela prešla da živi s njim i potom izjavila da joj odgovara ceo aranžman. "Ranije sam morala da čistim kuću i da se brinem sama za naše troje dece jer Emil nije ništa radio. Sada se Jozef prema meni odnosi kao prema gostu i skoro da ne mrdam prstom", rekla je ona.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 20, 2006 8:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Paun zaljubljen u benzinsku pumpu
20. jun 2006. | 10:56 | Izvor: FoNet

Brajerli -- Jedan paun provodi 18 sati dnevno u šepurenju na jednoj benzinskoj stanici u Engleskoj ne bi li osvojio neku od pumpi.

Mister P. provodi sate i sate na benzinskoj stanici u nadi da će osvojiti jednu od pumpi za točenje benzina, piše Tajms. Već tri godine u sezoni parenja ta ptica po tri meseca neumorno širi svoj rep i izvodi ljubavnu igru na istoj benzinskoj stanici u Brajerliju, na jugozapadu Engleske.

Ornitolozi pretpostavljaju da pauna privlači brujanje pumpi koje podseća na ljubavni zov ženke pauna.

Mister P. ima dva brata. Jedan je zaljubljen u mačku, a drugi luduje za jednom uličnom svetiljkom.


P.S. Znam da ljubav ne poznaje granice, ali ipak... :mrgreen:

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 23, 2006 12:00 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jun 13, 2006 6:44 pm
Postovi: 5
Lokacija: split
Hormoni guše ljubav, ili bar djela koja se izrode iz ljubavi. Da nema sexa, cili svit bi bia jednostavniji, i ljudi bi se cijenili po djelima i po onome šta stvarno ljubav jest.

Dok god hormoni rade, ove druge stvari se gube. Postaju zanemarive, ne bitne i ne primjetne. I šta god da se dogodi, nema povratka ili popravjanja situacije jer onaj kojeg voliš traži nešto novo, uzbudljivo ili bar drugačije, i ljubav ostaje zanemarena i ne primjetna jer ljudi nisu svjesni da je upravo to ono što im treba, i svaka sreća se traži na površini. A oni koji su otišli dublje u dušu i u misli, tamo ostaju i zarobljeni, bez mogućnosti da se vrate na ugodnu površinu koja zadovoljava malim stvarima...

Izato imamo one koji bi:
a) 'jebali' i oni koji bi
b) 'voljeli'.

Sredine nema, a nema ni preskakanja iz jedne grupe u drugu. I ako se nađu dvi osobe koje nisu u istoj grupi, tada nastaje problem. Ostali komentari su suvišni... :offtopic: ](*,)

_________________
Remember when you were young...you shone like the sun...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 23, 2006 2:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
jer onaj kojeg voliš traži nešto novo, uzbudljivo ili bar drugačije

Mozda im se smanjila kolicina feniletilamina. Ili im se nije aktivirao endorfin.
Citat:
i ljubav ostaje zanemarena i ne primjetna jer ljudi nisu svjesni da je upravo to ono što im treba

A mozda im i ne treba. Ne treba svima feniletilamin.
Citat:
A oni koji su otišli dublje u dušu i u misli, tamo ostaju i zarobljeni, bez mogućnosti da se vrate na ugodnu površinu koja zadovoljava malim stvarima...

Dok god imaju hormone u sebi imaju mogucnost da se vrate.
Citat:
Sredine nema, a nema ni preskakanja iz jedne grupe u drugu.

Kako nema preskakanja kada si i sama rekla da neki mogu da odu dublje u dusu i misli?
Zar ti nisu presli iz prve u drugu grupu?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 23, 2006 5:06 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jun 13, 2006 6:44 pm
Postovi: 5
Lokacija: split
Nema preskakanja,bar ne često, ili si tu ili nisi. Želiš šta želiš, takav se rodiš i svi traže ono što im odgovara... Ili ljubav ili ono drugo. I iskreno virujem da je tako. Ja bi volila da nije...

Ali nekad sve šta daješ ostaje zanemareno jer druga osoba jednostavno nema osjećaja za to šta radiš... Bilo bi super kad bi im moga aktivirat endorfin malim potezima, ali...

PS: Ima li neki kemijski preparatić koji bi moga ubacit nekome u čašu i bum... skoći mu razina endorfina ili feniletilamina. To bi se super prodavalo... =D> =D> :idea:

_________________
Remember when you were young...you shone like the sun...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 23, 2006 5:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Želiš šta želiš, takav se rodiš i svi traže ono što im odgovara... Ili ljubav ili ono drugo.

Ali kako onda da ubacimo u tu jednacinu ljude kao sto je Nikola Tesla? On je hteo nesto trece.
A mnoge zene su htele da mu skoci nivo feniletilamina pa da ih voli. :)
Citat:
Ali nekad sve šta daješ ostaje zanemareno jer druga osoba jednostavno nema osjećaja za to šta radiš...

A mozda je ta druga osoba organski portal? :)
Citat:
Bilo bi super kad bi im moga aktivirat endorfin malim potezima

Ja lepo rekoh da je ljubav subjektivna i da je ne treba poistovecivati sa OPD. :)
Citat:
PS: Ima li neki kemijski preparatić koji bi moga ubacit nekome u čašu i bum... skoći mu razina endorfina ili feniletilamina. To bi se super prodavalo...

Jadni mi muskarci pored ovakvih manipulatorki. Lepo rece Portal da je zenski princip dominantan na ovom svetu a mi naivni pa nas ubedise u suprotno. :)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 01, 2006 5:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Veza između majke i deteta čista hemija

Receptori zadovoljstva, poznati po tome što omogućavaju telu da "odgovori" na morfijum i opijum najverovatnije predstavljaju ključ za razumevanje čvrste povezanosti majke i deteta - saopštili su naučnici.
Profesor dr Frančeska d’Amato s Instituta za neurologiju, psihobiologiju i psihofarmakologiji u Rimu, u Italiji, s grupom saradnika koristila je miševe koji nisu posedovali takozvani "mu-opioidni receptor", protein u ćeliji od vitalnog značaja da bi mozak registrovao bol.
Normalno mladunče miša, kad ga odvajaju od majke, užasnuto skiči i nastavlja da vrišti još intenzivnije ako se stavi u za njega nepoznatu sredinu. Međutim miš-mutant, kome su odstranjeni receptori, jedva da se trgne kad počnu da mu se događaju "čudne stvari" - saopštili su italijanski istraživači u izveštaju u poslednjem broju časopisa "Sajens".
Dr D’Amato i kolege tvrde da njihov eksperiment predstavlja podršku teoriji da su zadovoljstvo i privrženost tesno povezani. Sistem opioid najverovatnije pomaže mladuncima da uspostave tesnu vezu s majkom tako što miris majke identifikuju sa zadovoljstvom.
Preneto na čoveka, najverovatnije je da deci s takozvanim poremećajima komunikacije, pre svega obolelog od autizma, zapravo nedostaje pravilno funkcionisanje opioid sistema. (FoNet)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 02, 2006 4:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 02, 2006 4:10 pm
Postovi: 220
Lokacija: Croatia
mislim da smo svi mi čista kemija, a to kako će hormoni utjecati na naše poimanje ljubavi opet je stvar kemije u mozgu. mislim da je ljubav, kao i sve ostalo, privid kojim smo pošteđeni sive slike svijeta. dakle, kakav ti je mozak, takav ti je i ostatak svemira u kojem živiš. :blob:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 09, 2006 9:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
morskow je napisao/la:
Baš me briga kamo ide moja energija kod seksa. Koliko ja seksam tamo ni mačka neče preživjeti od toga a kamoli reptili


lolcina

:blob:

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Zadnja izmjena: Vitez od Nevera; ned jul 09, 2006 10:09 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 09, 2006 9:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Tek sam sad vidio ovaj interesantan topic

izgleda da je ovo pitanje koje muci sve koji su krocili na put duhovnog uzdizanja

danas nam naucnici tvrde da ljubav nije nista drugo do kemijska reakcija,
medjutim malo njih moze objasniti plamen koji ti ostane tinjati u srcanoj cakri zauvjek onog momenta kad nekog istinski zavolis

i kad se hormoni istutnje, kad sve prodje i nakon 10 godina
plamicak je i dalje tu i zajedno sa ostalim plamenovima cini sunce koje ti sija u grudima

interesantno je da je seksualnost najveci kamen spoticanja za vecinu homo sapiensa koji hodaju ovim planetom
svi mudraci ovog svijeta nisu uspjeli dokuciti njene tajne

onog momenta kada procitas prvu knjigu o taoistickim tajnama vodjenja ljubavi i pricu o uzvisenom covjeku koji je mogao penisom piti vino iz zlatnog pehara pa je na isti nacin pio i sokove svoje ljubavnice mjesto da ejakulira bacis se na predano i mukotrpno vjezbanje a onda shvatis da tvoje tjelo nije sposobno za tako nesto -

medjutim ja nekako ne vjerujem da se OPS visih denziteta hrane svakakvom seksualnom energijom, mislim da se hrane seksualnim frustracijama vise nego bilo cim drugim,
ukoliko se osvrnete oko sebe primjetit cete da je barem 90 posto ljudi na oko vas barem u jednom perioud svog zivota ako ne uvjek bilo na ovaj ili onaj nacin duboko isfrustrirano i iako se te frustracije ponekad cine sasvim ne vezanim za seks prije ili kasnije dodjemo do seksa,
Isto tako mozemo primjetiti da vecina ovih frustracija potjece od roditelja, drustva i crkve te se tako lijepo preneosiu sa koljena na koljeno tisucama godina zasto je to tako...danas smo bombardirani seksualnoscu u svim pojavnim oblicima i cini se da je seksualna revolucija u pocetku mozda bila na dobrom putu ali u medjuvremenu se kontrolni sistem prilagodio pa se sada i seksualno "oslobodjenje" koristi kao jedan od nacina za generiranje frustracija ,


kasiopejci daju hint da cemo kada progresiramo na 4 ti densitet postati aseksualna bica - ne znam da li me takva mogucnost vise plasi ili raduje

eto to su samo neke nabacane misli,
ja osobno smatram da barem u ovom realitetu prava ljubav ne moze dobiti ljepsu krunu od seksualnog odnosa koji tada postaje akt izmjenicnog protoka energije i moguca alkemicarska radionica
isto tako seksualni odnos bez ljubavi samo je fizioloski cin praznjenja koji ima istu vrijednost kao i odlazak u wc

:blob:

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 09, 2006 10:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 02, 2006 4:10 pm
Postovi: 220
Lokacija: Croatia
Deckard je napisao/la:
Tek sam sad vidio ovaj interesantan topic

izgleda da je ovo pitanje koje muci sve koji su krocili na put duhovnog uzdizanja

danas nam naucnici tvrde da ljubav nije nista drugo do kemijska reakcija,
medjutim malo njih moze objasniti plamen koji ti ostane tinjati u srcanoj cakri zauvjek onog momenta kad nekog istinski zavolis

i kad se hormoni istutnje, kad sve prodje i nakon 10 godina
plamicak je i dalje tu i zajedno sa ostalim plamenovima cini sunce koje ti sija u grudima

interesantno je da je seksualnost najveci kamen spoticanja za vecinu homo sapiensa koji hodaju ovim planetom
svi mudraci ovog svijeta nisu uspjeli dokuciti njene tajne

onog momenta kada procitas prvu knjigu o taoistickim tajnama vodjenja ljubavi i pricu o uzvisenom covjeku koji je mogao penisom piti vino iz zlatnog pehara pa je na isti nacin pio i sokove svoje ljubavnice mjesto da ejakulira bacis se na predano i mukotrpno vjezbanje a onda shvatis da tvoje tjelo nije sposobno za tako nesto -

medjutim ja nekako ne vjerujem da se OPS visih denziteta hrane svakakvom seksualnom energijom, mislim da se hrane seksualnim frustracijama vise nego bilo cim drugim,
ukoliko se osvrnete oko sebe primjetit cete da je barem 90 posto ljudi na oko vas barem u jednom perioud svog zivota ako ne uvjek bilo na ovaj ili onaj nacin duboko isfrustrirano i iako se te frustracije ponekad cine sasvim ne vezanim za seks prije ili kasnije dodjemo do seksa,
Isto tako mozemo primjetiti da vecina ovih frustracija potjece od roditelja, drustva i crkve te se tako lijepo preneosiu sa koljena na koljeno tisucama godina zasto je to tako...danas smo bombardirani seksualnoscu u svim pojavnim oblicima i cini se da je seksualna revolucija u pocetku mozda bila na dobrom putu ali u medjuvremenu se kontrolni sistem prilagodio pa se sada i seksualno "oslobodjenje" koristi kao jedan od nacina za generiranje frustracija ,


kasiopejci daju hint da cemo kada progresiramo na 4 ti densitet postati aseksualna bica - ne znam da li me takva mogucnost vise plasi ili raduje

eto to su samo neke nabacane misli,
ja osobno smatram da barem u ovom realitetu prava ljubav ne moze dobiti ljepsu krunu od seksualnog odnosa koji tada postaje akt izmjenicnog protoka energije i moguca alkemicarska radionica
isto tako seksualni odnos bez ljubavi samo je fizioloski cin praznjenja koji ima istu vrijednost kao i odlazak u wc

:blob:

baš me zanima pročita li itko od vas ono što netko drugi napiše,a što zauzme cijelu stranicu. meni se čini da vi tražite ljubav u knjigama. bezveze. pročitala sam da je netko spominjao i celibat i takva sranja. što je vama ljudi? pa vi ste svi popizdili


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 09, 2006 11:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Ja ne vjerujem bas da su ti sa 4d "svejedi" pa pozlilo bi im od tolikih varijacija.
Po teorijama vibracija neke bi za njih bile vidljive a neke nevidljive pa prema tome sto to ne bi vazilo i za vibraciju "vodjenja ljubavi" koja je visoka ili niska zavisno kakvi su se talasi slozili, talasi ljubavi ili talasi samo sirove strasti.
Nesto ne vjerujem u taj celibat nego u pravilan pristup, iskljucivost upravo vodi do frustracije a frustracija neka vrsta salate za one iznad nas ..itd... Naravno ovo je samo moje subjektivno posmatranje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Ne opet
PostPostano: ned aug 27, 2006 6:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
Zanima me sto radite kad se nesretno zaljubite? Obecao sam sebi da si to vise necu dopustiti, i donedavno sam mislio da sam na neki nacin nadvladao to... kad odjednom PAF!!! samo sam covjek ipak... :cry:

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 704 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 36  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 75 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz