Sada je: čet maj 09, 2024 6:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 182 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri dec 13, 2006 1:55 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Da naucimo da prepoznajemo vlastite misli?


Mislim da je ključ u ovome.

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 27, 2007 4:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Životinje su zadovoljne kad opstaju u svojim obitavalištima i trude im se prilagoditi.

Čovjek ima malo drukčiju ideju.

Čovjek posjeduje nešto više,neki ljudi to nazivaju kreativnom imaginacijom,drugi to pak nazivaju ovako ili onako,no kako god nazvano,potvrđuje činjenicu da čovjek nije zadovoljan pukim "suočavanjem s realnošću",kao što većina drugih životnih oblika jest.

Čovjek uzrokuje da se realnost suočava s njim.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 24, 2007 8:46 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Rekla bih da je kreacija percepcija. Znam da zvuci cudno, pokusacu da objasnim. Posla bih od toga da objektivna stvarnost postoji na nivou koji nam je nedostupan i jos dugo, dugo ce nam biti nedostupan. Iz 3d perspektive mozemo videti samo njene izoblicene parcice, a i eventualni prelazak na 4d ce nam pruziti samo siri pogled na veliku sliku, ne potpuni uvid. No, bez obzira na to, spremnost da se stvari vide onakve kakve jesu, sagledavanje „objektivne stvarnosti“ u nasem 3d okruzenju na neki nacin leci stepen disocijacije nase svesti u odnosu na ispoljavanje Svega sto Jeste. Istina zaista isceljuje. Smanjuje stepen kolizije izmedju nase unutrasnjosti i nase „ospoljenosti“, ledeni breg se topi.

Laz u najvecoj meri kontaminira nasu svest. Nasu stvarnost takodje. Kontaminira je i svaki oblik osporavanja: strah, mrznja, ljutnja, manipulacija stvarnoscu ili odbijanje da se vidi delovi stvarnosti koji nam nisu prijatni. Zato sto nas udaljavaju od onoga sto Jeste i izoblicavaju ga.
Dekontaminacija svesti uz vecu objektivnost istovremeno znaci i „preslozavanje“ stvarnosti koja nas okruzuje u skladu sa onim sto Jeste. Korak po korak.

U utakmici Zemljani vs reptili malo je stvari na „nasoj strani“. Ali jedna od onih koje bi mogle biti presudne je prosirenje percepcije i razvijanje spremnosti da se stvari vide onakve kakve jesu i njihovo prihvatanje (ne mirenje u smislu „sve je dobro“) nasuprot wishful thinking koje karakterise sva ops bica.

Na 4d bi frekvencija trebalo da se ubrza, manifestacija misli/svesti bi trebalo da bude puno brza i mozda bi nacin da budemo kontrolisani i tamo – o cemu je bilo reci – upravo bio taj da nas uvere kako je poenta da stvaramo neke svoje univerzume – koji ce biti univerzumi po volji ks-a - umesto da kako svoju svest tako i svoju stvarnost priblizimo izvoru.

Ako sam ovo jasno izlozila. :?
Kljuc percepcije?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 24, 2007 8:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 11, 2007 2:05 pm
Postovi: 73
Lokacija: Cakovec
necu govoriti dali i kako kreiramo svoju realnost u drugim denzitetima,ali u ovom kreiramo.(takvo je moje vidjenje).Npr,imamo problem s bolovima,neznam,koljena.Da bi promjenili svoju realnost popit cemo tabletu ili na neki drugi nacin pokusati da ta bol prodje ili je zatomiti tj promjenit cemo svoju realnost.
Nazalost jos uvjek ne mogu promjeniti vodu u pivo
:occasion5:
Zapravo mogu,zar ne!!!
Citat:
Mislim da je mnogo veca umetnost ne praviti svoju realnost, a da je dosta lako praviti je i to 100% samo sto toga vrlo nismo svesni, pa letimo okolo ko muve bez glave.

Super.
Problem je u zloupotrebi informacija koje nam se predocavaju;ali tu je i nesto jako privlacno,nesto sto sto ti dozvoljava da sam otkrijes sto je istina.SLOBODNA VOLJA.Nemozes s njom a nezelis bez nje :lol:

_________________
ima koga doma?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 24, 2007 9:05 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
necu govoriti dali i kako kreiramo svoju realnost u drugim denzitetima,ali u ovom kreiramo.(takvo je moje vidjenje).Npr,imamo problem s bolovima,neznam,koljena.Da bi promjenili svoju realnost popit cemo tabletu ili na neki drugi nacin pokusati da ta bol prodje ili je zatomiti tj promjenit cemo svoju realnost.
Nazalost jos uvjek ne mogu promjeniti vodu u pivo


Tacno tako! Gutajuci tablete svaki put kada nesto zabolucka, bez znanja o tome sta se sve trpa u njih, veoma efektivno kreiras svoju stvarnost. :wink:
Stvarnost dubokog, dubokog sna, bas ovakva kakva i jeste. :wink:

Ima na nekom topicu ponesto i o proizvodnji piva. Hm, ima cak valjda i vode unutra :-k

Al’ da je nama ziv i zdrav nas matriks
:occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 24, 2007 11:20 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Nazalost jos uvjek ne mogu promjeniti vodu u pivo

Zapravo mogu,zar ne!!!


Hehe... sa nešto ZNANJA o proizvodnji piva... i vode... sve je moguće... znam da odmah nebi dobio medalju za kvalitetu, ali malo po malo... kako bi usavršavao ZNANJE iskustvom... tko zna!?

U ovom našem 3. denzitetu to neće moći preko noći, ali nije nemoguće, zar ne? Možda za mjesec-dva... hehe. Ovisi koliko to jako želiš postići.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 25, 2007 9:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 11, 2007 2:05 pm
Postovi: 73
Lokacija: Cakovec
Citat:
U ovom našem 3. denzitetu to neće moći preko noći, ali nije nemoguće, zar ne? Možda za mjesec-dva... hehe. Ovisi koliko to jako želiš postići.

Da ali nema veze,moje je iskustvo da bas sve dolazi tocno kada treba.Zasto je tako?Scenarija je bezbroj,recimo da bi bili spremni na zelju kada nam se ispuni(kreira,itd)Ako je zelja negativna(strah) nazalost i ona ce se ostvariti.Po ovome mi kreiramo nasu stvarnost pomocu zelja(3d),a zelju bi definirao kao iskustvo koje dozivljavam ili znanje o tom iskustvu.
Citat:
Ovisi koliko to jako želiš postići

Mislis koliko sam zedan?haha :twisted:

_________________
ima koga doma?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 25, 2007 3:38 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Mislis koliko sam zedan?haha


Da, ako je to tvoj razlog za proizvodnju piva! :occasion5:

Hehe!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 12:12 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
YCYR ( you create your reality ) back online i :ontopic:

Dakle, nešto sam razmišljao o ovoj temi i moram to ovdje zapisati jer ću kasnije zaboraviti, a moglo bi nam svima moglo biti dobra podloga za učenje i diskusiju vezano uz ovo.

Naime, kreiramo li mi vlastitu realnost ( realitet )?

Došao sam do odgovora: i DA i NE.

Kako i da i ne?

Pa, postoje slučajevi kad mi zbilja kreiramo naš realitet, a postoje slučajevi i kad ne kreiramo.
Generalno, kreiramo onda kada naše misli NISU u nekom konfliktu sa ostalima ili onda kad smo moćniji od onoga s kime smo u mislima u konfliktu.
Ne kreiramo onda kad smo manje moćni od nekog s čijim smo mislima u konfliktu.
Vjerojatno to ovisi o stupnju svijesti, odnosno denziteta, jer obično entiteti na višem stupnju svijesti imaju i veće moći.

Evo i primjera:
Recimo, neki entitet 1. denziteta, recimo voda u potoku, "odluči" kretati se sa brda prema dolini ( radi toga što je izvor u brdima i prirodno teče niz brdo ), i mirno uljevati se u neku veću rijeku ili jezero. Ali na njenom putu, pojavi se krava i popije jedan dio te vode. Za vodu, koja je "željela" teći od izvora do ušća, to bi bio neki "optimalan" realitet kojeg je ona pokušala kreirati. Ali, moćnije biće, krava, stanovnik 2. denziteta - to joj je poremetila jer je kravin realitet bio u konfliktu s realitetom tog dijela vode kojeg je krava popila. A pošto je krava moćnije biće od vode - njen realitet je prevladao.
Isto je slučaj i kad entitet 3. denziteta, čovjek, napravi branu i hidroelektranu i skrene vodeni tok po svojim zamislima ( koje su opet moćnije ). Time je možda zeznuo i realitet vode i realitet krave ( jer sad krava više nema pristupa vodi jer je elektrana ograđena ogradom ). Dakle- opet je svjesniji ( jači, moćniji ) entitet "nametnuo" svoj realitet svim "nižim" bićima.

To isto rade i ljudima, neki entiteti koji su na višim denzitetima. Mi kreiramo naše realitete sve dok nismo u konfliktu s njihovima. Ako se oni odluče promjeniti nešto - vjerojatno će nas u tome i nadvladati jer imaju veću svijest - moć - znanje.

Kao što nama nije bitno da li će određena kokoš u kokošinjcu piti i jesti iz korita broj 1 ili korita broj 2, za tu kokoš je možda presudna odluka hoće li biti među prvim redovima kad dođe hrana. Ona svojom sviješću optimizira gdje će biti jača i progurati se da dođe do više hrane. Tu je konflikt sa bićima iz istog denziteta, pa prevlada realitet onih kokoši koje su jače/snalažljivije/budnije za vrijeme dok se hrana stavlja u korita.
Kod ljudi je to isto vidljivo: oni s većom moći - kreiraju realitete za masu, većinu koja nema takve sposobnosti.
Kako za čovjeka nije bitno hoće li ta kokoš biti prva ili druga ili zadnja u redu za jelo - ne miješa se u odluke te/tih kokoši. Nek one same naprave neki "red" u svojem kokošinjcu. Ionako će ih kasnije sve zaklati. Od X kg hrane i Y litara vode, dobije se ukupno Z kg kokoši i nije bitno koliko koja pojedinačno ima kila. Za realitete kokoši - to ima neku važnost, pa se njihovi realiteti međusobno kose, preklapaju i njihove odluke tome pridonose.
Naravno, svi ti konflikti njihovih realiteta, rješava na kraju jedan čin klanja, tj. uz sve napore kokoši i njihovim mislima da ne postanu hrana - čovjekove misli su jače i snažnije, svijest je veća i naravno, da sve završavaju pod nožem.

Budimo svjesni da i naši predatori "vole jesti", pa na sve mile moguće načine generiraju i podstiču naš zaspali um da misli na načine na koje ćemo se međusobno klat, svađat i sve ostalo i generirat mnoooogo negativnih vibracija i energije kojom se oni hrane.

Dakle, generalno - mi kreiramo svoj realitet sve dok nismo u konfliktu s nečijim realitetom koji nastaje kao odluka entiteta na višem stupnju svijesti/denziteta/moći.

U suprotnom - ne.



:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 8:27 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Super! :!:
Iz perspektive kokoske vazno je doci do korita i naci toplo mesto za spavanje. Puno je udobnije kada vam sipaju hranu u korito, nego kada morate sami da je trazite i kada na vas vrebaju opasnosti u vidu grabljivica. To su lekcije drugog denziteta. No, cena te udobnosti su zakrzljala krila, mladi koje odnesu dok su jos jaje, te jedinka drugog denziteta i nije u stanju da razvije osecaj privrzenosti koji bi je mogao postepeno voditi do samo-svesti (put ka trecem denzitetu); genetski inzenjering koji se sprovodi na vrsti i da, naravno, klanje kokosaka kada na njih dodje red.

E, sad, malo sf-a: jedna kokoska je izucila YCYR-tehnike i naucila da ono sto zeli ostvari njihovom primenom. Sta ce kokoska raditi? “Kreirace” laksi put do korita, ili ukusniju hranu ili topliju i meksu slamu. To ce njen zatvor uciniti udobnijim, ali su krila I dalje zakrzljala, jaja se i dalje odnose, genetski inzenjering se i dalje obavlja da bi se vrsta sto vise prilagodila potrebama ljudi, a, buduci da se u “udobnijim uslovima” podgojila, kokoska ce biti jos ukusniji zalogaj i medju prvima doci na red za klanje.

Doduse, misli kokoske nemaju tu visinu frekvencija da bi zaista mogla da kreira svoju stvarnost, ali covekove imaju. I sta covek radi: kreira laksi put do korita, kreira topliju slamu, neku dobru koku i cini svoj zatvor udobnijim.

Mada coveku stoje na raspolaganju jos mnoge mogucnosti da ubedi sebe kako je “pobegao” iz zatvora hehe.

Sta bi kokoske eventualno mogle uciniti? Mogle bi polako iskljucati prolaz ispod mrezice ili zajednicki pogurati vrata ili potraziti neku rupu kroz koju bi se provukle. To tako radi drugi denzitet.
Zasto bi kokoske to uradile? Pa napolju nema nikoga ko ce im prineti hranu, nema nikoga ko ce im prostreti slamu, nema ograde da ih zastiti od grabljivaca. Zaista, iz perspektive kokosaka, zasto bi se uopste izlazilo iz zatvora?

Zatvor je udoban, to je najveci problem sa njim.

Iz perspektive kokosaka, put iz zatvora bi mogla da podstakne samo neka neodredjena slutnja da je nebo napolju blistavo i suncano, da ce se moci eksperimentisati sa ovim izraslinama na ledjima, da ce se moci napraviti sopstveno gnezdo i zastititi jaja, koja ce kada postanu pilici mozda imati jaca krila zbog upravo onog eksperimentisanja kokoske. To tako radi drugi denzitet i to je njegov put ka trecem.

Ostajuci u zatvoru drugi denzitet se na neki nacin spusta na lekcije prvog, odricuci se aktivnosti koje su njegove lekcije i koje su njegov put ka samosvesti i visem denzitetu. U kome ce, prvo fizicki, zatim u kombinaciji sa mentalnim, imati vise sposobnosti da kreira svoju realnost.

U svakom slucaju, ostajuci u zatvoru, covek se na neki nacin spusta na lekcije drugog denziteta.

Zato nam je i lako da razumemo poredjenja sa kokoskama… :wink:

Kako to radi treci? I sta je njegov put ka cetvrtom?

Mi se hranimo telom zivotinja, 4D se hrani nasim emocijama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 9:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 11, 2007 2:05 pm
Postovi: 73
Lokacija: Cakovec
=D>
Sva sreca da se ne zivi samo jednom,i da nisu svi normalni kao drugi :mrgreen:
Slazem se s vama,ali ipak mislim da je odgovor DA mi kreiramo svoju realnost(misljenje)jer ipak na pocetku,prije nego smo dosli u 3d,MI smo izabrali sto cemo iskusiti i nauciti.pokusati pobjeci iz kokosinjca ili ne,biti kap vode koja je uspjela izmaci kravi ili ne.samo nesmijemo zaboraviti
Citat:
Zatvor je udoban, to je najveci problem sa njim.
dovoljno je zlicica sumnje da MOZDA za 56 sljedecih postojanja budemo ta kap koju nije popila Mika

_________________
ima koga doma?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 10:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Jack
Citat:
Naime, kreiramo li mi vlastitu realnost (realitet) ?
Dosao sam do odgovora: i DA i NE.


Diplomata stari :mrgreen:
Ja mislim da drugi odgovor i nije moguc, kad se razmotri "problem". Kreiramo sami vlastitu percepciju realnosti, a kako onda po toj nasoj percepciji i djelujemo, tako si na neki nacin i do odredjenog stupnja kreiramo vlastitu realnost. No, to ipak ostaje nasa mala oaza, nista se u stvari ne mijenja, realnost kao takva, nama nikad potpuno shvatljiva, jos uvijek ima "primat" nad nama, a ne obrnuto (osim ako netko gadno ne zabrije...to je isto tako jedna (od) percepcija...)

Arbitrium Liberum
Citat:
Znaci stos je ubediti ljude da ne mogu da prave svoje realitete i onda to praviti umesto njih, ali na svoju korist naravno

Tako nekako. Ne radi se to samo iz koristi ( mediji, politicari), ima i iskrenih pobuda ( nasi roditelji, prijatelji) ali to apsolutno nista ne mijenja na stvari. To je tudja percepcija realnosti, a ne tvoja, i to ti ne pristaje kao ni tudja odjeca koja je nekom najbolja. Problem je u tome sto se ljudi cesto uvjere da je njihova percepcija jedina prava, pa je hoce i s drugima podjeliti (ili nametnuti), sto je "ljudski", normalno...

Jack
Citat:
Generalno, kreiramo onda kada nase misli NISU u nekom konfliktu sa ostalima

Tu te bas ne pratim...Kada to nase misli NISU u nekom konfliktu s ostalima?

Arja
Citat:
Zatvor je udoban, to je najveci problem s njim

Ako je udoban, ne vidim gdje je problem...

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 11:52 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Tu te bas ne pratim...Kada to nase misli NISU u nekom konfliktu s ostalima?


Jednostavno.

Npr. ti i još neka druga osoba stojite ispred nekog ulaza u neki dućan, a kroz ta vrata na dućanu može trenutno proći samo jedna osoba ( vrata imaju određenu širinu pa su preuska da 2 osobe istovremeno prođu kroz njih ).
Ti se dolučiš da u, recimo, 9h i 45 minuta uđeš u taj dućan, a ta druga osoba se odlučila da uđe u njega u 9h i 46 minuta. Tada vaše misli nisu u konfliktu.

Ali, recimo da pomislite obe da uđete u isto vrijeme ( npr. 9h i 45 min. ) i tada su vaše misli u konfliktu, jer želite ući u isto vrijeme, a to fizički nije moguće. Tada, zbog vašeg konflikta misli ( ista točka vremena/prostora ), nastaje to da će jedna od vas ući, a druga neće ( tko jači ili kako se već dogovorite ) i tada će jedna kreirati svoju realnost ( ući će u 9.45 h ), a druga neće ( iako je to zapravo htjela ) i moćniji će prevladati ( ovo moćniji može biti i onaj tko je majstor pregovaranja ili tko ima "tvrđu glavu" ili kako god ishod završio ).

Ima još milion primjera ( npr. borbe za neki teritorij, jer svaka strana misli da je taj teritorij njihov... da je u pravu... itd. ).

Možda se zbog konflikta misli - ne ostvari niti jedna misao, od bilo koje "strane". Recimo, vas dvije hoćete ući u dućan u neko vrijeme, probate - neide, pa jedna kaže "poslije vas..." i dlanom pruža pravac prema vratima... a druga kaže "Nema problema, hvala... ". I tako onda misli nisu više u konfliktu i donesu se nove odluke, koje su međusobnim sporazumom donesene.

Eto, ovo je bio samo neki primjer...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 19, 2007 4:33 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Hm, svaka interakcija izmedju cestica/svesti stvara nove vektore verovatnoce ili mogucih realnosti. Zato i jeste zanimljivo. 8)

Ali ako dobro pratim liniju diskusije, Jack, hteo bi da naglasis potrebu da se osveste nacini interakcije.

Mozda nam zaista stoje na raspolaganju samo dva puta: ili da nadjemo nacina da sopstvenu volju ucinimo jacom od volje drugih i nametnemo je; ili da trazimo, razvijamo, ucimo, vezbamo puteve saradnje. Pa ko dokle stigne :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 19, 2007 11:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned apr 15, 2007 11:43 pm
Postovi: 151
Pozdrav!

Ovo je tema oko koje sam bio i još uvijek jesam duboko zaokupiran. Iz toga razloga čitao sam topic od početka i imam mnogo za reći, nadam se da ćete imati volje pratit me. i oprostite na offu.

Prije svega ću se osvrnuti kratko na početni tekst.

Citat:
Službena psihijatrija priznaje (koliko mi je poznato) isključivo psihoanalitički Freudov pristup kao terapiju;


Priznaje ju, ali u praksi malo, što zbog malog broja pravih psihoanalitičara, što zbog "bržih" terapija, što zbog reduciranja problema na biologiju/kemiju, kada bi je bilo u praksi od strane psihijatrije depresija se nebi lječila antidepresivima.
Također Freudov pristup se rijetko koristi, psihoanaliza je daleko napredovala od njega.

Citat:
Međutim, niti Freudova teorija nije niti izdaleka znanstveno dokazana – priznata je vjerojatnije zbog opće proširenosti (a do pred nekoliko desetljeća i zbog nedostatka bilo kakve alternative) nego zbog dokazanosti, a sve se više smatra zastarjelom i punom ishitrenih zaključaka, pa i manipulativnih pristupa.


Znanstveno dokazati danas nešto ovom svijetu koji negira unutrašnjost čovjeka je vrlo teško. Unutrašnjost je teško dokazati te se mogu dokazati npr. empiriskim dokazima ili statistikom, a danas dokaz u znanstvenom smislu podrazumjeva strašan redukcionizam npr. depresija je nedostatak seratonina.- rekudciosnistička istina. Istina je da su je mnogi prihvatili ali samo da se nebi morali baviti njome. Frojd je zastreo, ali psihoanaliza danas više nije samo Freud

(btw:nisam baš frojdovac)

Problem toga što djeca se smatraju odgovornima:

Iz iskustva i literature ona se u biti ne osjećaju odgovorno spontano, već im je odgovornost dobačena izvana, najčešće prevelika odgovornost. npr. ako na dijete cijelo vrijeme izbacujemo negativne emocije te reagiramo pretjerano i strogo prema onome što je dijetetu eksperimentiranje sa okolinom, ono će se smatrati krivom što je sama po sebi kriva za sve, nemoćna djeca često služe kao emocijonalne kante u obiteljima te često poberu mnoge negativne emocije od okoline samo zato što su djeca. Jer su razigrani, glasni,sve moraju dirat...a takvo se ponašanje često percipira kao neprimjereno, a kada dijetetu zabranite (ne govorim da mu morate dati da eksperimentira sa utičnicom već govorim od programiranju koje traje godinama) da bude dijete ono će se itekako naći odgovorno što je dijete, onda se počne događati da ono što je u dijetetu prirodno postane (od strane njegovih roditelja (čitaj: temelj svih odnosa) neprirodno te dolazi od krivice, ono je krivo što je dijete kojeg opominju, rijetko koje dijete može dovoljno dugo znati da su roditelji oni koji projiciraju i koji su nenormalni te dijete najčešće poklekne i krivica je tu.
Dijte će razviti zdravu odgovornost ako bez pogrdnih riječi ili omalovažavalja te sa mnogo podrške i empatije popratimo dijetetov neuspijeh. Ovo te temelj osjećaja dali savršenosti i nesavršenosti o kojoj ste diskutirali. Dijete koje nesmije pogriješiti mislit će da stalo mora biti savršen i da nesmije pokazivati slabosti. Ove stvari imaju mnogo vezee sa narcizmom,ali mislim da sam već otišao predaleko offtopic.

btw: čudno mi je kako na ovom forumu nema više psihoanalize i njezinih derivata, jer ona je jako dobar istrument kojom možete riješiti mnogo ličnih problema te tako dati suštini mnogo prostora i energije. Nadam se da ću uloviti vremena da pišem o tome jer je zbilja nevjerojatno korisno.

Citat:
„Zelis li znati kako izgleda tvoj nesvesni um? ... Pogledaj svoj zivot i videces tacan fizicki odraz svog nesvesnog Ja.“


Genijalna rečenica!

Mnoge stvari kojie ste kreirali dolaze od nesvjesnog i tu se sada namće da moramo analizirati neke načine i razine stvaranja realnosti. (o svakodnevnom govoru ljudi govore umjesto riječi realnost - sudbina)

1. Nazvao bih ovo stvaranje psihičke realnosti, kada zbog nekih okolnosti nesvjesno ponovno želimo proživjeti određene okolnosti. npr. kostantan izbor partnera koji uvelike odgovaraju roditeljima i okolnostima u djetinstvu. tada npr. osoba kreira nesvjesno svoju realnost tako da dovodi ljude u svoj život prema nesvjenom izboru.

2.Naša kazualna stvaralačka moć, dogodilo mi se nekoliko puta da mi se misli materjaliziraju. Jedantput toliko doslovno da nisam više nikad dvojio o tome dali misli mogu kreirat stvarnost. Kako je svijest energija, mi možemo svijet trošiti na mnoga razmišljanja na različitim freq. svijsti i tekve poruke se onda odašilju u 4 ili 5 diz. te tamo skupljaju ili obrađuju te onda šalju opet dole. Tamo gdje se skupljaju ja zamišljam kao mjesto s hrpetinom različitih uzročnosti u obliku energije, neke su jače neke manje, one dakako interferiraju s entitetima tamo koji nam npr. nekad bacaju sinkronicitetičke migove. (Mislim da su to naši roditelju u sljedećem diz. a kod nas se u međuostalom manifestiraju i kao jungovi arhetipovi)

Citat:
Vaše misli oblikuju vaš svijet CIJELO VRIJEME.
NE SAMO kad vi to upravo hoćete, nego CIJELO VRIJEME.


Ovo je objašnjivo čak i u kontekstu strogog 3 diz-a a vi svojom imaginacijom zamislite samo što se događa s 3+diz.

Npr. Vozite bicikl i vozite ravno prema stupu. u tom dotičnom trenutku vaša budučnost je zabijanje u stup, vidjeli vi njega ili ne. Iz toga razloga kao skup svih uzročnosti toga trenutaka vi već postojite kao budučnost odnosno zabijanje u stup, ja bi vam to prorekao da me pitate, ali ako vi dignete glavu uočite stup te skrenete, itekako ste promjenili svoju budućnost koja je sada drugačija.

Citat:
Da, sad samo treba pronaci najbolji nacin da iznesemo stvari na svetlo.
Mislim da bi za pocetak bilo bitnije da utvrdimo u kojoj meri mi mozemo da kreiramo strukturu nase podsvesti, a onda da vidimo na koji sve nacin time uticemo na svoju realnost


Itekako možemo strukturirati nesvjesno, realnost je u izravnoj uzročno-posljedičnoj vezi s njom.

Citat:
mislim da je mnogo veca umetnost ne praviti svoju realnost, a da je dosta lako praviti je i to 100% samo sto toga vrlo nismo svesni, pa letimo okolo ko muve bez glave.Interesantnije mi je da zamisljam kako bi izgledalo ne praviti realnost (oksimoron) i samo postojati.Na sta bi licilo to postojanje?


Prekrasan način razmišljanja, ali mislim da nepostoji ništa nigdje koji u niti jednom segmentu nije uzročan.

To postojanje postoji na mnogo svuda oko nas - pogledaj samo one kojima upravlja televizija, infantilni nesvjesni konflikti... tzv. kreatori...

Citat:
Dakle, generalno - mi kreiramo svoj realitet sve dok nismo u konfliktu s nečijim realitetom koji nastaje kao odluka entiteta na višem stupnju svijesti/denziteta/moći


...energije, svaka čast za sve što si rekao, zbilja si odlično to zamjetio!!!!
mislim da bi se to trebalo još istraživati!...

Citat:
Ovaj koncept da sami kreiramo svoju stvarnost je u stvari zastrasujuci. Meni su bile potrebne godine da ga koliko-toliko prihvatim. Svako vam utociste izmakne, svaka uloga u kojoj sto trazili utehu se rasprsi kao mehur od sapunice, sva tesenja da ce oni kojima podsvesno zavidite, jer su postigli nesto sto vi niste, vec videti na onom svetu kada ih snadje zasluzena kazna, padnu u vodu, sve vase racionalizacije o nesrecnom spletu okolnosti propadnu.
Nista ne ostane - brisani prostor i samo „vi“ u stvarnosti koju ste za sebe stvorili: slika i prilka vasih misli, emocija i svesti. Strasno.
I put u slobodu istovremeno.


Gotovo sam siguran da ovo smatraš jedno od ključnih stvari u životu, koji ti je donio mnogo boli koja je u bili ona jako, jako slatka bol, pogotovo ako si okusila rezultate suočavalja s tom boli, opet me zadivljuje tvoje suočavalje s problemima, inspirativno je, proživljavam već neko vrijeme intenzivnu borbu sa projekcijama svojih problema vani, i ljudi poput tebe, unatoč tome što te ne poznajem, daju snage.

Nemogu prenaglasiti koliko me vaši pogledi na stvari impresioniranaju i jako sam sretan što sam zapeo na ovoj stranici.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 20, 2007 9:58 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
btw: čudno mi je kako na ovom forumu nema više psihoanalize i njezinih derivata, jer ona je jako dobar istrument kojom možete riješiti mnogo ličnih problema te tako dati suštini mnogo prostora i energije. Nadam se da ću uloviti vremena da pišem o tome jer je zbilja nevjerojatno korisno.


Pa probaj vidjeti pod temama Tehnika Ogledalo, Organski Portali, Dinamika hranjenja energijom, pa Ponerologija i još neke druge teme kojih se trenutno ne mogu sjetiti... #-o

:mrgreen: :wink:
Citat:
Vozite bicikl i vozite ravno prema stupu. u tom dotičnom trenutku vaša budučnost je zabijanje u stup


Nedajbože! Hehee... kad se vozi bicom, uvijek se treba gledati ispred sebe ( i određeni kut sastrane )...

JEDNA od mogućih budućnosti je zabijanje u stup.

Mi kreiramo svojim odlukama ( svjesnim, podsvjesnim, onima sa viših nivoa, itd. ) u koju ćemo moguću budućnost.

:mrgreen: :wink:

Citat:
Nemogu prenaglasiti koliko me vaši pogledi na stvari impresioniranaju i jako sam sretan što sam zapeo na ovoj stranici.


Odlično! =D>

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 22, 2007 9:59 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
btw: čudno mi je kako na ovom forumu nema više psihoanalize i njezinih derivata, jer ona je jako dobar istrument kojom možete riješiti mnogo ličnih problema te tako dati suštini mnogo prostora i energije. Nadam se da ću uloviti vremena da pišem o tome jer je zbilja nevjerojatno korisno.


Hebiga, rasuta je zaista na mnostvo razlicitih tema. I ja mislim da je izuzetno korisna.

Citat:
Itekako možemo strukturirati nesvjesno, realnost je u izravnoj uzročno-posljedičnoj vezi s njom.


Mislim da bi te lipton veoma zanimao:

Ova nova biologija nam otkriva da mi “kontrolišemo” naš genom a ne da on kontroliše nas. Sada se priznaje da prirodna okolina, a posebno naša percepcija ili interpretacija prirodne okoline direktno upravlja aktivnošću naših gena.

Ili ako uvedemo ks u pricu:

Na primjer, strah koji se širi u USA nakon 11/9 ima veoma destruktivno dejsvo na zdravlje građana. Kad god vlada izda upozorenje u vezi mogućnosti novih terorističkih napada, sam strah uzrokuje hormone stresa da zatvore ili isključe našu biologiju i otpočnu sa odbrambenim reakcijama.
Od napada na Svjetski trgovinski centar, zdravlje u našoj državi se drastično pogoršalo, dok je profit kojeg ostvaruju farmaceutske kompanije skočio za više od 100%!


Citat:
Citira:
Vozite bicikl i vozite ravno prema stupu. u tom dotičnom trenutku vaša budučnost je zabijanje u stup

Nedajbože! Hehee... kad se vozi bicom, uvijek se treba gledati ispred sebe ( i određeni kut sastrane )...


Eh, ti vektori verovatnoce. No, za neoprezne mace postoje znakovi pored puta :wink:

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 23, 2007 11:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Svaki put kad probam osmisliti neku teoriju dodje netko i sve mi pokvari, ukazujuc na propuste...Nema problema, ja to zapravo smatram pozitivnim, to me sprijecava da se "ufuram" u nesto sto bi me mozda zarobilo...
Jack, oni primjeri sto navodis glede konflikata misli, to su obicni konsenzusi. Lako cemo se dogovoriti oko toga tko ce prvi prijeci mostom, ma sve se ljudi mogu dogovoriti (ne kaze li se uzalud "ljudi smo, dogovorit cemo se"), ali kad se radi o nasim "realnostima" ili percepcijama istih, nikada. Nije to "sukob" u klasicnom smislu, nemamo se tu ni sto dogovoriti...Ja sam ja, ti si "drugi", kako razmislja drugi, na koji nacin poima svijet oko sebe ja mogu samo pretpostavljati...Iz toga proizlazi da su nam misli u "sukobu" u nedostatku boljeg izraza, a to nije nesto sto se moze rijesiti jednostavnim dogovorom, sto se uopce moze "rijesiti"...

Citat:
btw: nisam frojdovac

Pa sta i da jesi, nije to ni veca ni manja sramota nego bit budist, socijalist, baptist...Imao je i Freud nekih sjajnih intuicija...Ali problem je u tome sto su to njegove intuicije i njegova percepcija realnosti...

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jul 24, 2007 1:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Evo, prenosim jedan izuzetno dobar, rekao bih fenomenalan tekst fizičara Spasoja Vlajića koji može baciti više svetla na ovu temu.

Pozdrav svima. :)
____________________________________________________________
Pogledajte se u ogledalu vremena

Svest i naduzročni poredak

Piše Spasoje Vlajić

Senke naših života se granaju u više različitih budućnosti - u koje mi možemo lako banuti, a zatim se vratiti u stvarnost
Neke od njih su protkane spokojem i radošću a druge su opasne i mračne - ali nisu definitivne
Male promene u ponašanju mogu da nas izbave od dolazećih teškoća

Da li ste se pitali kakav je osećaj kad se čovek nađe u sopstvenoj budućnosti; kad u sledu sablasnih slika vidi čas svoje smrti, a zatim prepozna da je došlo vreme kad se sve to ponovo dešava – na javi?
Ja sam to doživeo krajem rata 1999. godine.
Holografski obrazac govori da svaki delić sadrži potpunu sliku celine kojoj pripada. Kad se to gledište primeni na vreme, otvaraju se mogućnosti pred kojima blede sva naša znanja o prirodi, životu, sudbini...

Uzbudljiva je i sama pomisao da svaki trenutak sadrži sliku večnosti i da se u holističkom ogledalu vremena vidi sve što je bilo, ali i sve što će biti. Međutim, po čudesnosti, jedna pojava nadmašuje sve ostale.

Kad sebe budete pogledali u ogledalu vremena, a to se postiže smirenim umom i određenim znanjem, doživećete nešto nepojmljivo: videćete senku vašeg života koja se grana u više različitih budućnosti. Neke od njih su protkane spokojem i radošću, a druge su opasne i mračne. Koji će od tih ogranaka olistati, zazeleneti, procvetati, zavisi od vas samih. Male promene u sadašnjem ponašanju mogu u trenu da vas izbave od dolazećih teškoća.

Opširnija uputstva za te delotvorne promene data su u knjigama “Skriveni zakoni sudbine” i “Magija i peta sila”, a ovde ću izneti deo tih saznanja iz fizike i tehnologije svesti.

Čarobna moć

Stiven Hoking je jedan od vodećih naučnika današnjice. U knjizi “Kratka povest vremena”, on piše o istovremenim a višestrukim istorijama osnovnih čestica, koje su osnovna građa za sav svet, i kaže: “Prema ovoj zamisli, data čestica nema samo jednu istoriju, kao što bi to bio slučaj u klasičnoj teoriji. Umesto toga, pretpostavlja se da se ona kreće svim mogućim putanjama u prostorvremenu, a sa svakom od tih istorija stoje u vezi dva broja, od kojih jedan predstavlja veličinu talasa, a drugi njegov položaj u ciklusu... Ono što odgovara istoriji neke čestice, sada je celokupno zakrivljeno prostorvreme koje predstavlja istoriju svakolike Vaseljene”.

Pošto data osnovna čestica ima više istovremenih istorija, onda se i njena budućnost grana u više mogućih putanja. Budući da je reč o česticama-talasima od kojih smo i sami izgrađeni i čiju sudbinu delimo, za nas je posebno značajan ovaj ugao posmatranja: naša priroda je talasna. Svaki naš delić, svi organi, telo i celo biće, rašireni su u nedogledne dubine prostora i vremena, svuda gde dosežu naša zračenja. Povezano sa holografskim načelom, da se u najmanjem odslikava najveće, naše “ja” je nošeno moždanim talasima, prisutno na bezbroj mesta u prirodi, ali i u različitim vremenima – u prošlosti i budućnosti. Osvešćeno “ja” dobija čarobnu moć da, između ostalog, pogleda sebe u ogledalu vremena i vidi mnoge ogranke svojih mogućih života.

Praktična primena ovih saznanja je da određenim postupcima i naše telesno biće stopimo sa onim ogrankom budućnosti u kojem su zdravlje, blagostanje, radost i, iznad svega, povoljni uslovi za ostvarenje zadataka zbog kojih smo i poslati na ovaj svet.

U smirenom stanju svesti bude se čarobna svojstva da našim umom vidimo i stvaramo budućnost. Na našim druženjima u Zemunu, a u skorije vreme i Žarkovu, hiljade ljudi su se mogli praktično uveriti u delotvorne mogućnosti smirenog uma.

Potpunija slika sveta

Majkl Talbot, u knjizi “Holografski univerzum”, piše da “postoji ogroman broj dokaza koji potvrđuju da bar neke buduće događaje možemo videti isto tako lako kao i prošle. Ovo je obilato provereno kroz stotine istraživanja”.

Na primer, 6. januara 1969. godine, od vidovitog Kroazeta je traženo da opiše ko će 23. januara 1969. godine sedeti na jednoj nasumično izabranoj stolici. Ogled je vodio dr Džul Ajzenbad, klinički profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu u Koloradu. Kroazet, koji je tada bio u Utrehtu (Holandija), rekao je da će osoba biti muškaraca visok 173 santimetara, unazad zaglađene crne kose, da ima zlatan zub u donjoj vilici, ožiljak na nožnom placu, da radi u nauci i industriji i da mu je laboratorijski mantil ponekad umrljan nekom zelenkastom hemikalijom. Čovek koji je 23. januara 1969. seo u navedenu stolicu, u potpunosti se podudarao sa Kroazetovim opisom, osim u jednom: nije bio visok 173, nego 174,5 santimetara.


NAŠI UPOREDNI ŽIVOTI

Holografska slika (trodimenzionalna a bestelesna), zapravo je, postojan svetlosni oblik.
Naš um je u stanju da sagleda mnoštvo mogućih svetlosnih oblika, u koje se kroz budućnost razgranava naš život. Zahvaljujući daru svesti, u stanju smo da otelotvorimo onaj ogranak koji voljno izaberemo. U skladu sa tim gledištem, čovek ne samo da može predvideti budućnost, nego je i stvara svojim mislima i postupcima.
Evo šta o tome piše Majkl Talbot: “Loijeva zamisao da postoje mnoge zasebne holografske budućnosti, a da mi biramo koji događaj će se ispoljiti a koji neće, skakućući s jednog holograma na drugi, nosi u sebi još jedan sadržaj. Davanje prednosti jednom nad drugom holografskom budućnošću, suštinski je isto što i stvaranje budućnosti. Kao što smo videli, postoji značajna količina dokaza koja upućuje da svest igra značajnu ulogu u stvaranju “ovde” i “sad”. Ali ako svest može da odluta s one strane granice sadašnjosti i povremeno pohodi zamagljene predele budućnosti, da li su i naši prsti isto tako umešani u stvaranje budućih događaja? Da li su hirovi života stvarno nasumični ili mi igramo ulogu u doslovnom vajanju sopstvene sudbine? Izgleda neverovatno, ali postoje neki još zamršeni dokazi da je ovo drugo u pitanju”.

Razumevanje načina na koji se vidi budućnost i umeće da se to znanje korisno upotrebi, može da u trenu spasi, promeni i poboljša život. Poučno usmerenje ka tom cilju daje i slučaj francuske glumice Iren Muze.

Nakon što je bila hipnostisana, pitali su je da li može da vidi svoju budućnost. Ona je odgovorila: “Moja karijera biće kratka. Ne usuđujem se da kažem kakav će biti moj kraj, biće užasan”.

Zatečeni odogovorom, učesnici ogleda su odlučili da Ireni ne kažu šta je izjavila i dali su joj posthipnotičku naredbu da zaboravi šta je rekla. Kad se povratila u budno stanje svesti, nije se sećala šta je sebi predvidela. Nekoliko meseci kasnije, dok je bila kod frizera, Ireninu kosu je zahvatio plamen sa vrelog štednjaka na koji se nehotično prosula zapaljiva tečnost. Za nekoliko sekundi, vatra je zahvatila odeću i telo. Irena je umrla u bolnici nekoliko sati kasnije.
Ovaj i srodni slučajevi otvaraju važna pitanja: ako čovek unapred zna svoju sudbinu, može li to da izmeni ili je budućnost zamrznuta, nepromenljiva?

Srećom, smatra Talbot, dokazi nadmoćno upućuju da ljudi koji su predvideli kobni događaj, mogu to iskoristiti da bi izbegli neprijatnosti. Za nas je, u tom svetlu, zanimljiv slučaj povezan sa Nikolom Teslom.

Po Teslinom opisu, jednom prilikom je u ponoć trebalo da sa društvom krene vozom iz Bostona u Njujork. Kad su već pošli na voz, Tesla ih je gotovo prisilio da odlože putovanje i krenu sat kasnije. Voz u ponoć je otišao bez njih i sudario se nedaleko od Bostona uz veliki broj žrtava, mrtvih i ranjenih.

Srodni događaji, a neke sam i lično doživeo, jasno pokazuju da čovek može izmeniti budućnost, čak i izbeći unapred viđeni kobni čas.

Kako izbeći kob

U proleće 1980. godine, koristio sam svetlosnu formulu da bih odredio reči (zvučne obrasce) koji, kad se prevedu u svoja svetlosna stanja, smiruju svest i čoveku otkrivaju skrivene sadržaje uma.

Um se otvara kad smirena svest više ne prati samo jednu misao u jednom trenutku, nego kad u trenu sagleda složenije odnose, opštije istine, zakone i načela. O tome detaljno piše u knjizi “Nova (meta) fizika na osnovama svetlosne formule”.

Tokom tih ogleda uočio sam još nešto: kad svest uroni u dubine uma, u stanju je da zaplovi kroz vreme – u prošlost ili budućnost, zavisno od učestalosti moždanih talasa koji nastaju kad u mislima ponavljamo reči sa tačno određenim zvučnim, a posle prevođenja u živčane struje, i svetlosnim treptajima. Opisaću jedno od tih iskustava.

Misli mi se smiruju i ja se stapam sa širokom pučinom svog uma. Svaka ćelija mi treperi sve brže i brže. Odjednom, pogledom odozgo, na postelji videh sopstveno telo. Potom počeše da izranjaju vazdušaste slike, jedna preko druge. Jasne svesti, osećam da je vreme postalo providno i da gledam scene iz budućnosti. Poželeh da vidim neku ključnu, sudbinsku sliku onoga što ću tek doživeti. U višim dimenzijama, gde sam se tada nalazio, namere su i delo, a želje se odmah ostvaruju. I izroni slika od koje pretnuh. Ležim, a na uzglavlju lepo vidim svoje bledo, ispijeno lice sa umornim pogledom i prosedim brkovima. Užasnut, shvatam da gledam čas svoje smrti. Procenjujem da su događaji pomereni za dvadesetak godina i da imam oko 55 godina. Snažni utisak me prenu u javu.

Jasnoviđenje sam prvo ispričao najstarijem sinu Siniši, a onda i ostalim ukućanima. Tad sam imao 36 godina i činilo mi se da su dva desetleća dug, dug period.

Tokom rata 1999. godine, posle bombardovanja hemijske industrije u Pančevu, imao sam jako trovanje. Krajem juna, počeh naglo da kopnim. Četrdesetak dana sam imao temperaturu 39-40 stepeni. Goreo sam i osećao da nestajem. Lečenje nije pomagalo. Više nisam mogao da ustanem iz postelje. Primetio sam da ukućani krišom plaču zbog mog stanja. Jednom prilikom, Siniša mi donese ogledalo. Pogledao sam se i pretrnuo od iznenađenja. Video sam davno već viđeno, video sam sliku osvog umiranja iz 1980. godine. Pozvao sam Sinišu i podsetio ga na to. On reče da se dobro seća tog događaja i da ga je povezao sa stanjem u kome se nalazim. - Tvrdio si da se budućnost može popraviti. Uradi to na sebi i dokaži da si bio u pravu – posavetovao me je sa prizvukom poverenja da ja to mogu.

Odmah sam počeo da tražim obrazac spasenja. Dakle, u hologramskom ogledalu vremena, ja sam jasno video jednu od mogućih slika svoje budućnosti. Kako je izmeniti i izbeći kobni završetak?! “Odjek leptirovih krila”, sinu mi misao. “Mala promena može da proizvede lančanu reakciju i izmeni tok događaja. Ali šta mogu promeniti na svom licu koje sam video 1980. godine i koje sada gledam? Da, obrijaću brkove!”, sinu mi u svesti i ja sam, posle tridesetak godina, prvi put obrijao brkove. Pogledao sam se u ogledalu i smireno rekao Siniši: - Ovo više nije ona slika koju sam video u ogledalu vremena. Na njoj sam imao prosede brkove, a sada ih nemam.

I stvarnost se zaista pokrenula na drugačiji način. Tog dana sam imao topao, dobronameran telefonski razgovor koji mi je ozario dušu i oživeo nadu da ću prebroditi teškoće.

Ubrzo potom, neka žena mi je, igrom slučaja, ponudila hranljivu smesu iz Japana za koju je rekla da iz organizma izvlači teške metale i druge otrove. Prihvatio sam njenu ponudu kao dar odozgo. Posle samo dve nedelje, moje stanje se toliko poboljšalo da sam nastavio sa druženjima u Zemunu. Štaviše, nestale su i tegobe sa srčanim ritmom koje sam imao pre trovanja.

Korak ispred sudbine

Moj prijatelj i dugogodišnji saradnik, Boško Protić, ispričao mi je svoj susret sa hologramskim ogledalom svemira i vremena. Njegovo kazivanje sam dožive kao neobičnu priču o holografsko-simetrijskim mogućnostima, mada je on tvrdio da se to zbilja desilo.

- Jula meseca 1999. godine, vozom sam putovao od Beograda prema Baru. Peli smo se ka najvišem delu veličanstvenog, a za plašljive putnike i zastrašujućeg kanjona reke Morače. Dvogledom sam približavao put pored reke, posmatrajući uveličana vozila. Okrenuo sam dvogled i pogledao kroz stranu koja udaljava. Bezdana dubina mi povuče svest i poče da upija mozak tako da sam osetio oštar bol u glavi. Odmah sam okrenuo dvogled na stranu koja uveličava. Iz daljine, širokog pogleda, uočio sam da se na putu priprema udes. Iz pravca Podgorice su jurila putnička kola, a iza krivine, u suprotnom smeru od kola, veliki kamion čija se prikolica opasno zanosila. U dvogledu sam “uhvatio” suvozača u kolima. Začudih se – i on je mene gledao kroz svoj dvogled. Pomerajući dvogled, videh da je sudar neizbežan. Razrogačio sam oči da bih upozorio čoveka koji me je uporno gledao, nesvestan opasnosti. Kamion je izleteo iz krivine. Kola su svom silinom uletela u prikolicu i smrskala se, a glava onog čoveka se otkotrljala niz padinu prema reci. Uto je voz uleteo u tunel i užasan prizor je utonuo u tamu. Zanemeo od bola i sleđen od straha, imao sam utisak da se udes meni desio. Nisam mogao da izdržim, nego sam izašao iz voza u Podgorici i u policiji pitao za udes. Oni su tvrdili da se tog dana nije desila nijedna ozbiljnija saobraćajna nesreća. Ni narednih dana nisam ništa doznao i sablasni događaj je ostao u magli, nerazrešen.

Godinu dana posle toga – uzdahnuo je Boško – kolima smo s e vraćali iz Bara u Beograd. Vozio je Zoran Aranđelović. Kad smo bili u kanjonu Morače, primetio sam vijugavi voz. Nešto me povuče da uzmem dvogled i pogledam u tom pravcu. Skamenio sam se, jer sam video već viđeno. Iz voza su me posmatrale moje razrogačene oči. U trenu sam shvatio zagonetku i naglo spustio dvogled. Tog trenutka iza okuke izlete kamion, a njegova zaneta prikolica gotovo očeša naša kola. Zbunjen i uplašen, ispričao sam Zoranu šta se desilo tek kad smo stigli u Beograd.

- Naglo spuštajući dvogled, izvršio si malu promenu na “već viđenom” i to je izmenilo dalji tog događaja. Bio si korak ispred sudbine i to si na pravi način iskoristio – mirno sam mu rekao, podstaknut da još poletnije istražujem očaravajuće tajne fizike i tehnologije svesti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 05, 2007 8:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2007 4:29 pm
Postovi: 49
Ne znam da li se slažete da mi sami odabiremo gdje ćemo se roditi i u kakvom tijelu. Mi biramo i kada ćemo umrijeti. Ono što ne biramo je naša karma. Nju vučemo za sobom kroz živote. Ukoliko imaš dobru karmu iz prethodnih života, onda će ti ovaj život biti olakšan. No stvar je da ljudi kad imaju neke predispozicije za nešto ili kad imaju neke olakotne okolnosti u trenutnom životu, oni to ne iskoriste za svoj razvoj i za boljitak svijeta, nego protrate svoj život. Mene je uvijek zanimalo, kako to da seljudi tako lako pomire s tim da im ovaj život prolazi, a da oni ništa ne poduzimaju. Ne pitaju se o životu, o smrti. Smatrala sam da je to velika šteta i da život nije na bacanje. Kad sam bila mala, a mama nas je htjela kazniti (mene i braću), ja sam joj uvijek rekla, zašto nas sve jednako kažnjavaš, a nisi ni ispitala tko je kriv. Ona bi zastala, osim kad je bila na rubu živaca, onda je baš briga tko je kriv... Shvatila sam da ovaj život nije kao moja mama. Ovdje vlada OSANOVNI zakon Uzroka i posljedica, tj. kako siješ tako ćeš i požnjeti. I to je jedina pravda. Samo rijetko tko od nas će priznati da je krivac i zapitati se zašto mi se to dogodilo. Lakše je pronaći trn u okubrata svoga, nego cjepanicu u svome oku.

I Evo odgovora na početno pitanje: Svatko kroji svoj život. Naravno da bi bilo lakše kada bismo spoznali svoj put, svoju karmu i razloge svoga postojanja. Ako netko radi postojano na sebi, stalno se proputkuje, zataje, osluškuje, može dobiti odgovore na sva moguća pitanja, i onda je lakše. Ali ako i onda nastaviš po starome, onda jako brzo dobivaš svoje račune na naplatu.Iskoristiti život za dobro, živjeti tako da nikoga ne "ucviliš" je jedini pravi način. Iliti Čini drugome ono što želiš da drugi tebi čini...najjednostavnije.

Sretno nam svima!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 182 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz