Sada je: sub apr 27, 2024 4:22 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri feb 04, 2009 9:06 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Procitam ja Arjin post juce, gde se pominje zlatni skarabej. Bukvalno posle par minuta pocnem nesto da preturam i da trazim nesto po gomili papira po sobi i naletim u jednoj kesi na odstampanu pricu "Zlatni skarabej" od Edgara Alana Poa

Paaa, da ispričam i ostatak priče. 8)
Dakle, razmenimo AL i ja sinoć par poruka:
AL pita:
Citat:
Jel ovaj "Zlatni skarabej" ona prica od Edgara Alana Poa ili je to nesto drugo?

Ja odgovaram:
Citat:
Jungova "priča" - jedan njegov poznat primer sinhronicističkih događaja iz prakse: imaš je malo više na stranici (moj post).

Verovatno najpoznatiji je ipak onaj sa crnim pticama, mislim da su bili gavranovi.


I ne kapiram još uvek… (možda je neko već pohvatao konce... :wink:)

Stiže pm od AL-a:
Citat:
Gavranovi, zlatni skarabej, ako nije drpio, bar se vidi da je citao Poa :mrgreen:
plus iznenadno pronalaženje priče.

... mada Poovog “Gavrana” imam u nekom lepom izdanju sa bogatim ilustracijama i stoji na izloženom mestu. 8)

Ni zlatni skarabej ni crne ptice nisu literarne priče, već primeri iz prakse i malo je suviše da bude baš sasvim slučajno. Bilo bi, naime, protivno teoriji. :mrgreen:

Takođe, kada se razmotri taj poznati sinhronicitet sa crnim pticama:
Zaboravila sam detalje, ali suština je da se u porodici neke Jungove pacijentkinje dogodio smrtni slučaj i da se oko prozora umrlog okupila znatna količina crnih ptica. Nisam sigurna da su bili gavranovi (a i Po baš ne bi mogao da napiše pesmu o vranama :mrgreen: ). I to se posle izvesnog vremena, kod sledećeg slučaja ponovilo: još jedna smrt i ponovo jato crnih ptica.

A šta imamo kod Poa: Pored same po sebi neobične kombinacije dve priče i dva od njih nezavisna sinhroniciteta - zlatni skarabej, gavranovi –"Gavran" govori o smrti i gavranu koji ulazi kroz prozor.
http://my.zoki.com/view/lyrics/L37053390

Važno je da i skarabej i crne ptice imaju snažno simbolično značenje i naglašen arhetipski karakter:
Skarabej označava preobražaj, ptice su legendarni prenosnici duše u drugi svet. Ono na šta je Jung skretao pažnju nisu samo neobični koincidencionalni događaji, već činjenica da su se kao sinhroni događaji javili u situacijama, koje su odgovarale njihovom simboličnom značenju (jedan snažan psihički preobražaj i smrt).

Nije neobično da se jave u delu jednog velikog umetnika. Ali odakle baš ta ista dva i u našoj javi?

Eto, pa vi sad vidite šta ćete dalje sa time. 8)

Citat:
Ali ti sinhroniciteti zapravo NICEMU NE SLUZE - osim da nam pokazu (ukoliko u to sumnjamo) da je sve medjusobno povezano, da smo uronjeni u odredjeni opseg vibracija i energija unutar kojih se susrecemo sa slicnima i slicne privlacimo... i unutar kojih smo podlozni odredjenim zakonitostima, koje su mozda razlicite od zakonitosti na nekim drugim frekvencijama.


I ja bih rekla, sami po sebi ne. Svakako ne u smislu „božije ruke koja nas vodi“. :wink:

Ali daju lep i malo drugačiji pogled na istinsko funkcionisanje stvarnosti. Sa te strane su – barem meni - vrhunski zanimljivi.

Mislim da su i omeni manje klasični znakovi na putu i pre imaju funkciju povrakta balansa, upravo kao što i naši snovi prirodno izbalnsiraju mnoge naše disblanse.

Citat:
Ja sam prestala vjerovati u to da postoji neka dobrohotna sila koja me vodi i zna bolje od mene sto moram napraviti... Koliko god malo da znam, ipak sam ja ta koja najbolje znam. Vrijedna je lekcija shvatiti da se moras uzdati samo "u se i u svoje kljuse"... i da je u kriticnim trenucima najbolje slusati svoj razum i osjecaje, a ne nikakve vanjske znakove.
(To je valjda taj "cetvrti put" - raditi samo ono sto RAZUMIJES...)


Slažem se.
I po meni je raditi samo ono što razumeš jedna od najtemeljnijih pretpostavki četvrtog puta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 04, 2009 11:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
ja sam neki dan razmišljala o izrazu suho zlato i cijelo vrijeme mislim o njemu i smijem se. I tren nakon kaj sam na to mislila, na tvu je bila pjesma neka i čovjek pjeva: suho zlato.

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 05, 2009 9:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
na dan mogu nabrojati barem 9 - 10 sinkronicističkih pojava


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 94 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz