Sada je: sub apr 27, 2024 11:21 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 12:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Mislim da dolazi do zabune usljed različitog definisanja ili poimanja tih pojmova.

U pravu si. Doslo je do male zabune.
Vuk je pesimizam i optimizam definisao kao filozofska gledista dok sam ja o njima pricao iz psiholoskog ugla.

Citat:
i da je, prema tome, bolje ne živeti, no ovako živeti

Nadam se da drugi nece ovu temu shvatiti kao poziv na kolektivno samoubistvo. :)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 1:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Trenutak saznanja ne mora da ima veze sa pesimizmom.

Ne mora. To je individualna stvar.

Citat:
Bol ne mora da bude posledica pesimistickog stava prema sebi, ali pesimizam moze da bude posledica bola.

Slazem se.

Citat:
Pesimizam pocinje odavde:

"U suprotnom slučaju, ukoliko je čovjek slab, onda će ga jedno takvo iskustvo učiniti jos slabijim."


U pravu si. Tako moze da nastane duboka depresija.

Kao sto je galaksija primetio doslo je do male zabune prilikom poimanja pojmova i ako neko ima predlog za bolji naziv teme neka slobodno predlozi. :)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 1:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 11, 2007 12:36 am
Postovi: 32
Esperio Max je napisao/la:
... ako neko ima predlog za bolji naziv teme neka slobodno predlozi. :)


Ma jok, vidis da se lepo vozimo i na ovom...nema potrebe... :)

_________________
Veliki odgovori sami sebe otvaraju


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 4:08 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Ne mora. To je individualna stvar.


Evo, nadodao bih:

Svatko ima svoju percepciju okoline i pravo na to kako će ju iskušavati. odnosno doživljavati. Svi pogledi na okolinu imaju adekvatne posljedice, a sami si izabiremo hoćemo li gledati optimistički, pesimistički ili samo promatrati tako kako jest.

Sve u životu su samo - lekcije!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 6:26 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Lepo dopunjeno izdanje. Da, jako je vazno ne poistovetiti se sa stanjem u kome se nalazimo tokom afekta, a bas i to i jeste razlog zbog koga sam napisala da se ovde ne govori o ocajanju, vec o bolu samo kao prepoznatom materijalu za sopstvenu izradnju.


Tako sam i shvatila. :wink:

Kratka dopuna, posto uvodni tekst potice od psihologa. Kada je rec o pogledima na svet, svi istinski dobri psihoterapeuti im kod svojih pacijenata prilaze kao svesno privremenim pogledima.
Mogu da zamislim a i poznajem ljude kojima bi recenice iz uvodnog teksta itekako mogle da pomognu da se oslobode pritiska koji stvara takmicarsko, potrosacko drustvo sa svojim imperativima. Ali ne svakome.

Cinjenice su takve kakve jesu, kako cemo ih interpretirati, kakav cemo koncept odn. pogled od njih naciniti zavisi od mnogo faktora a i trenutne razine razvoja naseg bica.
Pogled na svet ili koncept koji ce nekome omoguciti veliki napredak i tacnu percepciju, drugoga ce gurnuti u iluziju ili neki bedak. „Sto je za jednoga lek, za drugoga je otrov“ se ne odnosi samo na razne nacine prilazenja pristupnom putu.
Prenaglaseni i, da tako kazem, vestacko usvojeni koncepti obicno vode do toga da uskladjujemo cinjenice sa sopstvenim pogledima, umesto da ih jednostavno percipiramo.

Citat:
Svatko ima svoju percepciju okoline i pravo na to kako će ju iskušavati. odnosno doživljavati. Svi pogledi na okolinu imaju adekvatne posljedice, a sami si izabiremo hoćemo li gledati optimistički, pesimistički ili samo promatrati tako kako jest.


I tako je, Jack, u jednom trenutku zaista mozemo relativno slobodno birati nacine dozivljavanja stvarnosti.
Verovatno dodje i trenutak kada koncepti, tacka sa koje posmatramo svet jednostavno postane suvisna. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 10:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 11, 2007 12:36 am
Postovi: 32
Naravno da ne postoje univerzalni recepti tog tipa i da svako treba da pronadje lek po svojoj meri, ukoliko ima svest o tome koji lek mu je zaista potreban. A to je zadatak za ceo zivot, koji nije bas lako resiti. Trenutak kad odlazimo sa jednog mesta po prvi put je najtezi, i u tom smislu ovaj tekst ima vrednost, jer govori koliko je laz opasna stvar, a ne verujem da ikome, i uz svo uvazavanje licne slobode izbora, laz doprinosi da tu svoju slobodu uopste razvija jer je u startu vezan. Ne preuvelicavam znacaj ovog teksta, svi ste procitali gomilu slicnog gde se sustina price provlaci na vise nacina, tako da i ne verujem da ce ga iko, bar na ovom forumu, progutati zatvorenih ociju.Na to nije ni potrebno, cini mi se, skretati paznju. Pa ipak, usvajanje odredjene koncepcije, usvajanje ako nismo u stanju sami da je iznedrimo, mislim da je neophodno. Makar se ona svela na koncepciju tipa necu nijednu koncepciju.
:)

_________________
Veliki odgovori sami sebe otvaraju


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 11:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 03, 2006 10:10 pm
Postovi: 43
Vitez od Nevera je napisao/la:
jedno je biti realan a drugo je olako se prepustati entropiji

nesto mi govori da je taj tvoj psiholog malo zbrljao :wink:


Ne bih rekao da je zabrljao...
Naime, pokusaj da sniziš entropiju samo će je povećati...

Ono što on pokušava reći je da _NE_ pokušavaš smanjiti entropiju pa ćeš je samim tim činom smanjiti.

Zvuči paradoksalno, ali i sama ta stvar sa entropijom je obrnuta od onoga što prosječan čovjek očekuje. Stabilizaciju ćeš postići tako da praviš entropijske "rupe" i tako stabiliziraš sustav na željenom nivou kaosa - to o čemu govori jedan je način za to postići - a aktivnim sudjelovanjem (što samo privodi energiju) to definitivno nećeš postići.

Nije bez smisla to što piše... a po isječcima bih rekao da se trudio napisate je razumljivom širokim masama...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 11:43 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
A to je zadatak za ceo zivot, koji nije bas lako resiti. Trenutak kad odlazimo sa jednog mesta po prvi put je najtezi,


Bas tako. 8)

Citat:
i u tom smislu ovaj tekst ima vrednost, jer govori koliko je laz opasna stvar


Kao sto si i rekla, popularno napisan, ali da, slazem se!

Citat:
Zvuči paradoksalno, ali i sama ta stvar sa entropijom je obrnuta od onoga što prosječan čovjek očekuje.


A "paradoks jedini nacin da se integralno razmislja." Dobar tekst, raymond. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 12, 2007 1:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Pa ipak, usvajanje odredjene koncepcije, usvajanje ako nismo u stanju sami da je iznedrimo, mislim da je neophodno.

Pa to je ono sto i radimo od rodjenja. Usvajamo koncepcije. Svesno ili nesvesno. A cilj bi po meni bio da svako za sebe odabere one koncepcije koje ce mu pomoci da ispolji sustinu svoga bica na sto laksi i potpuniji nacin.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 12, 2007 10:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 11, 2007 12:36 am
Postovi: 32
Esperio Max je napisao/la:
Citat:
Pa ipak, usvajanje odredjene koncepcije, usvajanje ako nismo u stanju sami da je iznedrimo, mislim da je neophodno.

Pa to je ono sto i radimo od rodjenja. Usvajamo koncepcije. Svesno ili nesvesno. A cilj bi po meni bio da svako za sebe odabere one koncepcije koje ce mu pomoci da ispolji sustinu svoga bica na sto laksi i potpuniji nacin.


Potpuno se slazem. Samo bih dodala da sa tom mislju moze da se javi i strah od usvajanja bilo kakvog sistema misljenje, pa da se ode i u drugu krajnost. Da se covek, sa zeljom da se otvori za nesto drugacije, ustvari na izvestan nacin zatvori. U svakom slucaju, dobro je probati i znati zasto nam nesto ne odgovara.

_________________
Veliki odgovori sami sebe otvaraju


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 84 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz