Sada je: sub apr 27, 2024 6:48 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Biste li pohađali tečaj Kabale?
Anketa je završila: sri apr 08, 2009 5:04 pm.
Bih, svakako! 8%  8%  [ 1 ]
Bih, čisto iz znatiželje 31%  31%  [ 4 ]
Ne bih, ne zanima me 8%  8%  [ 1 ]
Ne, nikada! 8%  8%  [ 1 ]
Ne znam 46%  46%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 13
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 4:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 07, 2007 10:52 pm
Postovi: 78
Lokacija: C_ton
Citat:
Mnogi masoni nisu ni svijesni u kojoj mjeri je njihova simbolika posuđena od Kabale, počevši od stupova hrama, Jakobovih ljestava, 7 liberalnih znanosti, 7 arkanđela koji njima caruju, Fleur de Lis (3 stupa u Drvu Života), dvoglavi orao, itd...
:?:

_________________
Rasa-lila i ostale boje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 4:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
C_enterprise, što nije jasno?

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 6:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 07, 2007 10:52 pm
Postovi: 78
Lokacija: C_ton
tehuti je napisao/la:
C_enterprise, što nije jasno?

ovo pod :?: .koji su to deklarirani masoni,kak znaš da jesu i kak znaš što znaju,i šta oni od tog moraju znati i pod kojim mogučim objašnjenjem

_________________
Rasa-lila i ostale boje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 7:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Mislio sam generalno na masone nižih (plavih) stupnjeva. Oni koji misle da pripadaju klubu elitnih filantropa. Kabala je, kao što rekoh astro-filozofska podloga za SVE okultne struje na Zapadu, pa tako i masonerije.

Ne poznajem niti jednog masona, ali poprilično sam siguran da je manjina svijesna okultnih korijena svoje tradicije.

Simbolizam 3. stupnja (smrt i oživljavanje velikog majstora CHirama Abiffa) je revizija gnostičko-manihejanske i nazoreansko-esenske doktrine u godinama navodnog Isusovog života ili pred-kršćanskog gnosticizma, koji je, ako ćemo biti vjerodostojni, zapravo, opet revizija egipatske inicijacijske škole Misterija.

Dakle, masonerija, u današnjoj formi obuhvaća kabalističko naučavanje prikriveno simbolizmom, koje je u kasnijoj hermetičnoj formi završilo u Hermetičnom Redu Zlatne Zore i još kasnije OTO-u.

Neki masoni (Albert Pike, Manly Hall, Gerald Massey i dr.), ČAK ne samo da priznaju svoje gnostičko-kabalističke korijene, VEĆ i za Zanat kažu da je ustvari nastavak Drevnih Misterija Mitre, Adonisa, Baccusa, Krista, Zaratusre i drugih bogo-čovjeka spasitelja (arhetip solarnog štovanja).

Kabala kao božanska znanost o Bitku je ustvari "Yoga Zapada" i ne mogu joj se ni iz šale pridati religijski ili crni atributi, jer on je univerzalna i ne slijedi dogme niti jedne oficijalne religije.

Ustvari, ona (Kabala) je kako je već objašnjeno, filozofsko-ezoterijska podloga za sve religije poslije Atonizma starog Egipta sve do današnjeg kršćanstva.

Kabala je nastala kao simbolični jezik egipatskih svećenika (posvećenika ili inicijata) a to je često pobijano, ali ustvari je istina. Mnogi Židovi ne priznaju Kabalu kao "poganski izvor" znanja.

Michael Tsarion ide čak toliko daleko da pridaje porijeklo Kabale irskim druidima antedeluvijanskog i postdeluvijanskog perioda. Nisam baš upoznat u potpunosti sa implikacijama te teorije. Ona se sad čini "nategnuta", ali s obzirom na genealogiju Kelta i Gala, koji su ustvari najstariji narod na planetu (pogledaj "David Icke - Najveća Tajna") ne bih se čudio u druidsko porijeklo Kabale.

Michael Tsarion, a i drugi istraživači su ukazali na mogućnost da hebrejski jezik (biblijski aramejski) ima za korijen u runskom pismu koje jako sliči feničanskom alfabetu od kojeg kasnije proizlaze svi alfabeti. Navodno riječ Yesu Cristios (grčki Iesos Christos) na staro-irskom znači inicijata najvišeg reda, tako da sam poprilično osupnut i blago rečeno zaintrigiran tim pronalaskom.

Uf, malo sam se raspisao.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; sub dec 01, 2007 4:00 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 7:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Btw, moj avator je HARDCORE Kabala. Masonski stupovi Jachina i Boaza (Yin i Yang) su ustvari dva aspekta izražena u slici Baphometa preko solarnog (Yang) i lunarnog (Yin) dijela figure. Stupovi u hramu lože su dva polariteta koje prividno "generira " Sunce u sredini (Tipharet u Kabali) koji je ništa drugo nego Krist (ne Isus kao čovjek) Pomazanik ili Inicijat. Čista alkemija.
Alegorija.

Sunce je na Baphometu prikazano kao kuglica na štapu (centar figure, srčana čakra) sa dvije zmije (opet Yin i Yang). Jaje na kojem Baphomet sjedi je materijalni svijet (Majka Zemlja, Isis, Marija, Semiramis...), a Nebo (Otac, Osiris, Yahwe, Jupiter, Zeus...).

Sveti simbolizam. Yin i Yang. Konstantna "borba" polariteta u Kozmosu. OPS i OPD. Sve to simbolizira ovaj Baphomet.

Bojim se da sam zakomplicirao stvari. Teško je to objasniti nekomu bez okultnog "obrazovanja". Ispričavam se unaprijed.

Ovo mi je 33. post! Kako masonski! :D

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 10:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 07, 2007 10:52 pm
Postovi: 78
Lokacija: C_ton
tehuti ,inače sam "blagonaklonjen" na ova rastezanja :evil3: :dontknow:
i ugodno mi je slušati tvoje naglašavanje

_________________
Rasa-lila i ostale boje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 10:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 07, 2007 10:52 pm
Postovi: 78
Lokacija: C_ton
C_enterprise je napisao/la:
tehuti ,inače sam "blagonaklonjen" na ova rastezanja :evil3: :dontknow:
i ugodno mi je slušati tvoje naglašavanje

:hug:

_________________
Rasa-lila i ostale boje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 01, 2007 11:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 7:58 pm
Postovi: 158
Lokacija: Zagreb
Procitala sam tu doticnu knjigu

Alan_Ricardson_-_Uvod_u_misticnu_kabalu

Taj lik govori o tome kako ostvariti svoje ciljeve (ovozemaljske) pomocu vizualizacije odredenih simbola likova itd.

Ali takodjer spominje i neke neugodnosti. Npr: ako se sve ne izvizualira dobro moze se privuci neke negativne sile. Takodjer moze se koristiti i u lose svrhe.

Ja se osobno ne bih upustala u to bez nekog sireg objasnjenja o kabali, jer mi ovo zvuci malo nategnuto. Medutim, sudim samo prema tome sto sam procitala u toj knjizi pa ako netko zna nesto vise, pliz razjasnite mi malo.. :)

_________________
"...svima zelim raj za sve..."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 01, 2007 11:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 12:16 am
Postovi: 58
Netreba ti kabala da privučeš probleme a ni dobre stvari ali jest da radi da vizualizacija...pravilna vizualizacija onog što želiš radi samo treba određeno vrijeme da se iskristalizira želja i energija manifestira u fizičkoj realnosti.

_________________
Nisam stvarno....stvarno više ne koristim ljubičaste balone i zlatne piramide....sad koristim zlatne balone i ljubičaste piramide.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 02, 2007 12:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Citat:
Taj lik govori o tome kako ostvariti svoje ciljeve (ovozemaljske) pomocu vizualizacije odredenih simbola likova itd.

Ali takodjer spominje i neke neugodnosti. Npr: ako se sve ne izvizualira dobro moze se privuci neke negativne sile. Takodjer moze se koristiti i u lose svrhe.

Ja se osobno ne bih upustala u to bez nekog sireg objasnjenja o kabali, jer mi ovo zvuci malo nategnuto. Medutim, sudim samo prema tome sto sam procitala u toj knjizi pa ako netko zna nesto vise, pliz razjasnite mi malo.. Smile


Naravno, ljudi se boje onog što ne razumiju.
Mnogi koji se bave Yogom ili drugim disciplinama gdje se zahtjeva vizualizacija, a kasnije se posvete Kabali, često miješaju Sephirote i čakre. To nije isto.

Kabalističke mantre i vizualizacije su ustvari priziv arhetipskih trans-dimenzionalnih energija koje su u hijerarhiji ili "anatomiji" Univerzuma više od čakri jer su Sephiroti ili sfere Drveta Života samo simbolični, apstraktni i izvorni prikaz Božjeg Stvaranja u koracima, a čakre su na eteričnim i astralnim levelima "sluge" ovih istih Sephirota ili sfera.

Dakle, ako želite manifestirati određenu akciju na razini Malkutha ili na fizičkoj razini, potrebno je izvizualizirati cijelo Drvo Života u određenim bojama, mantrama i zamišljanjem svake pojedine faze svoje želje koji odgovaraju određenim Sephirotima.

Predrasude o Kabali su nastale kada je dobar dio materijala tajnih društava izašao u javnost, a posebno kad je Israel Regardie iz Hermetičnog Reda Zlatne Zore pridonio razotkrivanju tajnih rituala i tehnika iz opusa hermetičnih i gnostičkih naučavanja.

Treba razlikovati hermetičku Kabalu i tradicionalnu Kabalu (Qabbalah). Kabala je kroz vrijeme nošena usmenom ili pisanom predajom od vremena prvih faraona Egipta, pa i prije, sudeći po tome da ima mnoge sličnosti s druidizmom prethistorijske Škotske i Irske.

Kultovi Horusa, Atona, Mitre, Adonisa, Baccusa, Dionizijski Arhitekti, eseni, Terapeuti, nazoreanci, mandeanci, sufiji, manihejci, gnostici, bogumili, katari, vitezovi templari, rozenkrojceri, srednjevjekovni i renesansni alkemičari, masoni, martinisti, bavarski Illuminati, ....

Sve su to razni pokreti kroz vrijeme da se znanost Kabale sačuva od profanih i neukih. Čak je i Madona "počela" s "Kabalom" (komercijalizacija duhovnosti).

Kabala nema veze s religijom i ne pripada niti jednom od ovih pokreta ili bratstava. Kabala je simbolizam, a simbolizam je neutralan. Ne može biti zao niti dobar. Primjena Kabale bez poznavanja simbolike nije opasna ali je gotovo bezmislena.

Formule, jednadžbe, brojevi, geometrija, mantre, vibracije Božanskih Imena, Tetragramaton, Notaricon, Temurah, Gematrija (ova zadnja tri naziva se odnose na matematičke i numerološke aspekte Kabale) potpuni su dijelovi velike obitelji korespondencije i međusobno se dopunjuju da praktičar i teortičar može razumijeti s većim intenzitetom kompleksni sustav Kabale.

Praksa Kabale može biti meditativna (taumaturgija) i ritualna (teurgija). Meditativni dio Kabale je vrlo sličan Yogi u nekim aspektima, ali sva pažnja se koncentrira na Sephirote a ne čakre, koje također postoje i u Kabali.

Razvijajući Sephirote kao aspekte našeg Bića (mikrokozmosa), mag ili meditator, istodobno razvija i čakre, budući da sam već spomenuo da su čakre niži, eterični dio Jastva.

Ja još nisam naišao na opasnost, a prakticiram Kabalu već više od dvije godine.

Možeš sama isprobati, ali budi sigurna da najprije memoriziraš shemu Drveta Života.

Na ovoj slici imaš prikazane Sephirote i njihove veze sa astrologijom, tarotom i numerologijom.

slika

Kabala je stvarno jako teška za objasniti i vremenski i prostorom, pa ako te zanima, pokušaj na nekim web-stranicama koje ne idu u prevelike detalje.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 02, 2007 12:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 7:58 pm
Postovi: 158
Lokacija: Zagreb
Pogledati cu. Kao sto sam rekla sudim samo prema onome sto sam procitala u onoj knjizi. I vidim povezanost meditacije, numerologije tarota ... Ali nisu mi sasvim jasni oni arkandjeli. Sto oni predstavljaju ako ne religiju?? Oni su ipak "bica" iz religijskih prica pa zasto onda vibracija njihovih imena ima ikakvo znacenje?

_________________
"...svima zelim raj za sve..."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 02, 2007 12:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Citat:
Ali nisu mi sasvim jasni oni arkandjeli. Sto oni predstavljaju ako ne religiju?? Oni su ipak "bica" iz religijskih prica pa zasto onda vibracija njihovih imena ima ikakvo znacenje?


Morao sam reagirati na ovu izjavu, pa...

Svaka religija od početka vremena je parodija na duhovnost i magiju. Ljude se manjerno tjeralo da vjeruju da su anđeli svojstveni samo judeo-kršćanskoj tradiciji, što je naravno, krivo.

Religija ima za cilj odabranu manjinu dovesti do viših istina kroz alegorijske okultne priče (zvane sveti spisi, Biblija, Kuran, Mahabharata....), a puk dovesti do doslovnog tumačenja tih univerzalnih istina.

Kao što sam već rekao, religija pogrešno tumači priče iz Spisa. One su samo alegorije, a ne povijesni događaji. Svaki inicijat to zna. Ideja o Guvernerima Svemira (arkanđelima) se proteže od početaka duhovnosti, a ne s organiziranim religijama.

Monopol religije nad duhovnošću je tema za sebe (više spada u rubriku Manipulacija), pa ju neću ovdje reproducirati.

Arhanđeli, anđeli su suptilne spiritualne supstance i arhetipi jednog te istog Izvora. S našeg ljudskog stajališta oni nisu ni bića već više kao pojave ili simboli za bića najvišeg Reda u hijerarhiji, a koji još nisu jedno s Izvorom.

Arhanđela (glavnih) je 7 i oni se tradicionalno u okultnim vodama povezuju sa 7 planeta kojima vladaju kao Ideje. Moglo bi se reći za arkanđele da su Duhovi planeta, nešto kao čuvari i razlozi njihova postojanja. Ono što je Demiurg (stvoritelj materijalnih svijetova) prema svemiru, to su arkanđeli prema nebeskim tijelima, bilo da su asteroidi, mjeseci, planeti ili zvijezde. Dakle, njihova niža manifestacija u ovom svemiru su vidljivi nebeski objekti, koji su naravno, živuća bića sa anantomijom identičnom čovjeku (svaki nebesko tijelo ima svoje čakre, svoja suptilna tijela). Ništa nije mrtvo ili statično. Sve vibrira.

Oni (arkanđeli) ne žive samo na mentalnim i spiritualnim razinama, već se, kao i sve što postoji, proteže kroz sve razine postojanja. "Kako gore, tako dolje". "Kako na Nebu, tako na Zemlji". Sve postoji istovremeno na svim razinama ali bića koja nisu dosegla Uniju s Izvorom (Bogom), još uvijek misle da su odvojeni od Izvora.

Arkanđeli, koji su vjerojatno najviši oblici života u Kozmosu su naša viša manifestacija budući da je sve Jedno.

Kabala je ustvari potekla iz egipatskih tajnih društava, koji arkanđele gledaju samo kao alegoriju najviše vrste, a ne kao neka krilata bića sa aureolom. Čak je i način prikazivanja arkanđela i anđela u religijskoj umjetnosti također alegorija. Krila simboliziraju Volju da se transcendira i produhovi niže postojanje, aureola je simbol solarnog namjesništva nad svim dijelovima Postojanja a posebno nad pojedinom jedinkom Kozmosa. Da Sunce je Kralj!

U masoneriji (slobodnom zidarstvu) princip arkanđela je suptilno ukodiran u sliku 6 petokrakih zvijezda sa polumjesecom. Naravno, većina masona ne zna za astronomske i kabalističke konotacije vlastitog učenja.

Vibracija arkanđeoskih imena znači simboličan način priziva arhetipske energije u našu sferu postojanja ili Malkuth.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 02, 2007 4:00 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Ovo bi moglo (i vjerojatno hoće) naići na negodovanje brojnih koji se bave hermetičkom kabalom, kao što je nekoć naišlo i na moje negodovanje iz istih razloga...

Hermetička kabala NIJE kabala.

Ona je, kao i manje-više sve ostalo što je proizašlo iz zapadne okultne tradicije, nastalo kao nepotpuno, netočno i pogrešno razumijevanje drevnih kabalističkih spisa, počevši od Sefer Yetzirah, Petoknjižja, do Zohara i nadalje... Istinska Kabala za širu javnost otkrivena je tek 1995, jednostavno iz razloga što se za njom pojavila potreba. Bila je skrivena sve od rušenja drugog Hrama. Autentična kabala bavi se samo i jedino ljudskim željama i namjerama. I to je to.
Kako su brojni učenjaci nailazili na nešto što nisu mogli razumjeti (jer je jezik kabale vrlo nejasan neupućenima, zato što reflektira zbivanja u duhovnom svijetu), a imali su silnu želju za duhovnim, počeli su projicirati vlastita očekivanja i mišljenja u ono što su čitali. Povezujući to s istočnjačkim učenjima, danas imamo gungulu svega i svačega, ponajprije psihološkog, gdle nema ni trunka duhovnosti.
Primjerice, u hermetičkoj kabali prve tri sefire nalaze se u i oko glave, dok se ostale nalaze u tijelu. To je posve netočno, iako bi se iz kabalističkih spisa lako to moglo iščitati. Budući u našem svijetu nema apsolutno ničega s čime bi se mogla napraviti makar i približna korespondencija s duhovnim svjetovima, kabalisti su se koristili tzv. "jezikom grana" koristeći stvari u našem svijetu kao reflektirane simbole duhovnoga. Tako, Rosh (glava) i Guf (tijelo) nisu dijelovi materijalnog tijela, već spiritualnog entiteta - Partzufa, kojeg trebamo izgraditi na zemlji kako bismo dospjeli u duhovne svjetove... itd, itd....
koga zanima više, neka ode na www.kabbalah.info, ili www.arionline.info...
Ako budete imali vrlo konkretno pitanje na koje vam budem mogao dati odgovor, pitajte :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 02, 2007 5:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Hvala na odgovoru, Enoch.

Istina je da su Matthers, Westcott, Crowley i Dion Fortune imali jedno drugačije shvaćanje Kabale, ovisno o periodu u kojem su živjeli. I to ih nije spriječilo da ju prakticiraju, iako su znali da je autentična Kabala davno izgubljena.

To natezanje oko "mi smo autentični, svi ostali su u zabludi", neodoljivo podsjeća na religijsko programiranje i sektašenje.

Mislim da je današnja hermetična Kabala (ako je to uopće Kabala) nastala dolaskom kršćanstva i potiskivanjem poganskih religija. Naravno da je mnogostruko mijenjana kroz povijest, ali ona osnovna srž je ipak ostala nepromijenjena, za što su zaslužni adepti kroz vrijeme. Drvo Života možeš naći u raznim kulturama koje nisu na Zapadu. Drvo Života nije statična shema koja se ne može mijenjati, pa mislim da je simbolika koja ide uz Drvo hermetičke Kabale svojstvena samo tom tumačenju. Možda drevna Kabala Egipćana i Židova nije kompatibilna sa hermetičnom, ali to ionako ne bi imalo smisla miješati. Simbolika nije statična stvar. Ona se mijenja kroz stoljeća, kroz kulture, rase i podneblja da bi više odgovarala domaćem okultnom krugu.

Ograničavanje na uniformni način razmišljanja glede simbolike nije baš zdravo. Jer simbol može poprimiti beskonačno mnogo značenja, ovisno o interpretatoru.

Hermetična Kabala je korespondentna u simbolici sa alkemijom, numerologijom, astrologijom i svetom geometrijom današnjice. To bi značilo da sustav iz kojeg je potekla vuče korjene od Pitagorejaca i antičkih filozofa koji su, osim bojeva, zvuka i glazbe jako često naglašavali svoj čuveni tetractys (iz kojega je nastao naš čuveni Tetragrammaton ili je iz Tetragrammaton nastao Tetractys?).

U originalu tetractys je bio trokut ispunjen sa 10 točkica imajući na umu 10 kao potpuni broj Stvaranja. Nisam siguran otkuda Pitagori takva ideja. Da li ju je dobio inicijacijom u Egiptu, Kabalom od rabina ili nešto treće...

Pitagorejski tetractys, original:

slika



Evo slike tetractysa, malo izmijenjenog, da pokaže podudarnost s Kabalom:


slika


Ovaj drugi promijenjeni tetractys je Albert Pike (33°) je jako dobro objasnio u svojim knjigama i člancima.

Kao što je evidentno, u ovoj formi je ukodirana cijela shema stvaranja putem brojeva i omjera (sveta geometrija). Pri shvaćanju Kabale dosta pomaže poznavanje drugih sustava jer među njima postoje neke vrlo zanimljive "podudarnosti".

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 03, 2007 2:03 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
tehuti je napisao/la:
Hvala na odgovoru, Enoch.

Istina je da su Matthers, Westcott, Crowley i Dion Fortune imali jedno drugačije shvaćanje Kabale, ovisno o periodu u kojem su živjeli. I to ih nije spriječilo da ju prakticiraju, iako su znali da je autentična Kabala davno izgubljena.


Nije izgubljena. Značenje se originalnih tekstova prenosilo se usmeno, ali nije bilo javno zato što nije bilo potrebe za Kabalom. Sada ta potreba postoji.

tehuti je napisao/la:
To natezanje oko "mi smo autentični, svi ostali su u zabludi", neodoljivo podsjeća na religijsko programiranje i sektašenje.


Podsjeća. Ali, svi ostali jesu u krivu.

tehuti je napisao/la:
Mislim da je današnja hermetična Kabala (ako je to uopće Kabala) nastala dolaskom kršćanstva i potiskivanjem poganskih religija. Naravno da je mnogostruko mijenjana kroz povijest, ali ona osnovna srž je ipak ostala nepromijenjena, za što su zaslužni adepti kroz vrijeme. Drvo Života možeš naći u raznim kulturama koje nisu na Zapadu. Drvo Života nije statična shema koja se ne može mijenjati, pa mislim da je simbolika koja ide uz Drvo hermetičke Kabale svojstvena samo tom tumačenju. Možda drevna Kabala Egipćana i Židova nije kompatibilna sa hermetičnom, ali to ionako ne bi imalo smisla miješati. Simbolika nije statična stvar. Ona se mijenja kroz stoljeća, kroz kulture, rase i podneblja da bi više odgovarala domaćem okultnom krugu.

Ograničavanje na uniformni način razmišljanja glede simbolike nije baš zdravo. Jer simbol može poprimiti beskonačno mnogo značenja, ovisno o interpretatoru.


Ovo što pišeš vrijedi u psihološkoj domeni. U onoj domeni materijalnog svijeta, koja je još uvijek u materijalnom svijetu, ali nedohvatljiva trenutnoj znanosti. Simbolika duhovnoga je nešto posve drugo, i vrlo, vrlo statično.

tehuti je napisao/la:
...Kao što je evidentno, u ovoj formi je ukodirana cijela shema stvaranja putem brojeva i omjera (sveta geometrija). Pri shvaćanju Kabale dosta pomaže poznavanje drugih sustava jer među njima postoje neke vrlo zanimljive "podudarnosti".


Nažalost, ne pomaže. Odomaže poprilično...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 03, 2007 10:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Citat:
Nažalost, ne pomaže. Odomaže poprilično...


Pa, kako kome. Meni pomaže komparativno proučavanje simbolike. Shvatio sam da je jedno prizašlo iz drugoga, a zatvarati oči za tu činjenicu za mene je čisti OPS.

Ovaj primjer sa tetracysom je illustracija kako su i Kabalisti i Pitagorejci došli do istog zaključka. Svijet je nastao u 10 točaka trokuta ili 10 Sephirota. Trokut je opet simbol Trojstva ili tri stupa Drveta Života. Matematički dekadski sustav koji danas koristimo mogao bi biti zasluga Pitagore koji je shvatio tu veliku istinu o brojevima i kako se oni odnose sa geometrijskim tijelima, zvukovima, nebeskim tijelima.
Simbolika je sve.

Na prvom prikazu tetractysa se vidi kako je geometrijska figura heksagrama (6 krakova) centar tetractysa, što je vrlo zanimljivo, jer na Drvu Života 6 je centar također.

Jednostavna geometrija dokazuje jednu univerzalnu istinu, da je broj 6 simbolično "centar" stvaranja. Također je zanimljivo da u Yogi, na drugom kraju svijeta i u drugom vremenskom periodu, centralna čakra srca nosi simbol heksagrama. Da li je to velika tajna? Makrokozmos u centru mikrokozmosa? Mikrokozmos u centru makrokozmosa?

Pitam se kako to nismo učili na vjeronauku.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 05, 2007 2:06 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
tehuti je napisao/la:
Pa, kako kome. Meni pomaže komparativno proučavanje simbolike. Shvatio sam da je jedno prizašlo iz drugoga, a zatvarati oči za tu činjenicu za mene je čisti OPS.

Ovaj primjer sa tetracysom je illustracija kako su i Kabalisti i Pitagorejci došli do istog zaključka. Svijet je nastao u 10 točaka trokuta ili 10 Sephirota. Trokut je opet simbol Trojstva ili tri stupa Drveta Života. Matematički dekadski sustav koji danas koristimo mogao bi biti zasluga Pitagore koji je shvatio tu veliku istinu o brojevima i kako se oni odnose sa geometrijskim tijelima, zvukovima, nebeskim tijelima.
Simbolika je sve.


Vjerujem da pomaže. Ali u čemu ti pomaže? U shvaćanju svijeta, i kako stvari u svijetu funkcioniraju?
Kabala se niti djelićem ne osvrće na naš svijet, ili kako kabalisti to zovu Olam Hazeh. Kabala se bavi samo i jedino duhovnim svjetovima, koji su svojevrsnom barijerom odvojeni od našeg svijeta.
I moguće je naći puno simbolike u bilo čemu.
Bit je ISPRAVNO shvatiti simboliku, a ne uočavati veze kojih u realnosti nema. Ima ih u našim majušnim egoističnim percepcijama, ali promatrano sa stajališta cjelokupnog stvaranja, one ne postoje. Tek ulaskom u duhovne svjetove čovjek uistinu shvaća simboliku kojom su prožeti kabalistički tekstovi.
Isto tako, usporedba koncepata u Yogi, ili nekim zapadnjačkim ezoterijskim sustavima s konceptima koji se nalaze u Kabali, nema smisla. Na površini čini se da govore o jednom te istom. No, ako se zađe malo dublje u njih, jasno se može vidjeti da su koncepti Kabale i koncepti drugih sustava dupe-glava.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Božanska bespolnost, Drvo Života i DNK
PostPostano: sub jun 28, 2008 3:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Božanska bespolnost, Drvo Života i DNK

Oduvijek je cilj duhovnosti, duhovnih i ezoterijskih (okultnih) praksa bilo nadići ljudskost (Ego, Niže Ja) i postići Nirvanu, Satori, Nirvikalpa Samadhi, Gnozu, Pleromu ili kako god to zvala koja duhovna/okultna tradicija. Izdići se svijesno nad vlastitim vladajućim polaritetima, šahovskim podom Hrama (Yin/Yang), čovjek dovodi u ravnotežu te suprotstavljene, manifestirane sile u njemu. Na taj način odvija se proces depolarizacije i vraćanje na prvotno stanje cjelokupnog Bića. Da bi se taj proces u potpunosti proživio, potrebna je konzistentna duhovna praksa i inkarnacijska zrelost, proces, koji od davnina mistici nazivaju spiritualnom alkemijom, pri čemu transmutiramo (pretvaramo) niže metale (niže emocije, niže aspiracije Ega) u Zlato (individualno Jastvo u punom mikrokozmičkom sjaju, očišćeno od svakih degradirajućih utjecaja).

Iako imamo mnogo tradicija u povijesti duhovnosti, nama na Zapadu je posebno bliska Kabala kao drevni hebrejski (originalno babilonsko-kaldejski, a prije toga egipatski) metafizički sustav korespondencije, analogije i božanske matematike/svete geometrije. Nije mi cilj u potpunosti objasniti Drvo Života (to nije ni moguće), glavnu kabalističku shemu Nastanka i Postojanja, već samo natuknuti na njenu neizmjernu komleksnost, iz koje možemo iščitati svaku moguću vezu između jednog i drugog, ne samo simboličnu, već i čisto objektivnu.


slika


Za prikaz Božanske Bespolnosti, u shemi Drveta Života na beskonačno mnogo načina možemo pronaći veze između komponenata sustava, te njihovu međuigru u svrhu ujedinjenja, a ujedinjenje primarnih polariteta je primarni cilj svake duhovne prakse.


slika


Na drugoj slici vidimo izdvojen dio Drva koji prikazuje djelovanje YHVH četveropolnog principa (primarna 4 elementa i njihova interakcija, dinamika) u nižoj tetradi Drveta: Sunce ili 6 i 9 ili Mjesec čine 15 ili Jastvo (1 + 5 = 6, vraćamo se u centar Drveta) ili bespolno Božansko biće zvano savršeni Čovjek ili Adam Kadmon, biblijski Adam prije Pada.

Zbroj 8 (Hod = Slava) i 7 (Netzach = Pobjeda) daje ponovno 15, što bi značilo da u oba smjera četveropolnog magneta (6 i 9, 8 i 7) dobijemo savršeno Biće, Veliko Djelo Vjekova, biće koje se probudilo ili u potpunosti spoznalo sva 4 elementa (vatra, voda, zrak, zemlja) unutar Sebe.

Nije slučajno da je Tarot karata ukupno 78 (7 + 8 = 15 = 1 + 5 = 6 = Jastvo), a Tarot karte prikazuju cijelokupni put inkarnirane Duše od rođenja iz Kozmičke Maternice u materijalni svijet pa sve do povratka u Kozmičku Maternicu, pritom skupljajući iskustva.

Još jedan trag koji nam govori o bespolnosti Savršenog Bića, jest da sferom Hod (broj osam) vlada planet Merkur ili arhetip boga Hermesa, a sferom Netzach (broj sedam) vlada planet Venera ili božanski arhetip Afrodite, od čega nam dolazi riječ hermafordit. Alkemijski brak Hermesa (Yang) i Afrodite (Yin) daje nam bespolnu, primarnu alkemijsku supstancu ili Biće, hermafrodit (Hermes + Afrodita), Neiskvareno Jastvo, Kamen Mudraca ili Savršeni Kubični Kamen masona. Unija soli i žive (merkurij) daje nam Kamen, pri čemu je sol ženski, pasivni princip koji nam daje more ili element voda, a živa (merkurij), je muški aktivni princip.


slika


Kako je vidljivo na staroj alkemijsko-masonskoj shemi, savršeni Čovjek je istovremeno Muško i Žensko, pri tome ne implicirajući fizički spol, već primarnu polarnost. Savršeni Čovjek je dakle bespolac, ili biće koje je nadišlo bilo kakvu identifikaciju s jednim ili drugim, biće koje je nadišlo poimanje ljudskog intelekta, cilj bilo koje mistične tradicije ili pojedinca koji se želi vratiti u Nebo, kraj i početak, Alphu i Omegu postojanja.


slika


Ako pogledamo kabalističku shemu Drveta Života, vidimo da je Sunce (Tiphareth) “palo” u Yesod (Mjesec) koji je temelj života i razmnožavanja, stvaranja života, projiciranja Sebstva. Mjesec je majčinski princip rađanja i začeća. Sunce (Tiphareth - 6), Mjesec (Yesod - 9), Zemlja (Malkuth - 10) i Veliki Arhitekt Svemira (Kether – 1, božanski hermafrodit - Merkurij) čine veliku misteriju Života, YHVH, četveropolni magnet, zbroj, ali i više od zbroja svojih dijelova. 1 + 6 + 9 + 10 = 26, numerička (gematrijska) vrijednost riječi YHVH, četveropolnog principa. YHVH nije Bog, već Njegovo četverostruko djelovanje Kreativne Inteligencije na svim razinama i denzitetima postojanja.

Evo nekoliko primjera bespolnog principa, androgenog, hermafroditskog emblema:


slika


Templarski Zeleni Čovjek, kapelica Rosslyn, Škotska, 14. stoljeće.

Nekoliko templarskih prikaza Baphometa:


slika


slika


U prvom i drugom slučaju imamo elemente i muškog i ženskog principa u obliku fizičkih oznaka, kao što su muška građa, a ženska prsa i vagina, što nam se na slici bilo kojeg Baphometa posebno ističe upravo zbog sposobnosti majke da stvori život (vagina) i da ga održava (sise).

U prvom slučaju, možemo izbrojati 12 zvijezda, a ako uračunamo i heksagram i pentagram, dobijemo 14. Petnaesti element je centar Jastva u Čovjeku, dakle vidimo da je 15 broj spiritualne i mentalne bespolnosti. Pentagram označava mikrokozmos, a heksagram makrokozmos. Njihova međuigra i polarnost je vladajuća dinamika sveg postojanja. S lijeve strane prve slike, imamo 7 zvijezda u mikrokozmosu, a s desne 7 u makrokozmosu. Mikrokozmičke zvijezde su ništa drugo nego čakre, ili kako ih Biblija naziva 7 “pečata”, dok su drugih 7 zvijezda, razine postojanja (denziteti) ili prikazuju sunčev sustav na čelu sa heksagramom ili Suncem, jer je broj Sunca 6, a heksagram ima 6 vrhova.

Na drugoj slici imamo još bolje prikazanu shemu mikrokozmosa nego u prvoj. Primarni Čovjek (prije pada = prije manifestacije, izlaska iz mora svijesti) je u sredini utjecaja četiri elementa: svaki od njih je prikazan geometrijskim ili astroloških znakom. Sunce (vatra) i Mjesec (voda), Merkur (zrak) je osmokraka zvijezda, a Venera ili element zemlja je prikazana pentagramom. U oba slučaja, lanci ponovo simboliziraju dualnost između čijih se manifestacija nalazi Čovjek, što će reći da on, iako je u svom nižem dijelu utopljen u dualnost, ipak je oslobođen sudbinskog djelovanja dualnosti u svom Centru.


slika


Gnostički Abraxas, koji također prikazuje istu androgenu ideju. Sunce i Mjesec su primarni dvojac yina i yanga koji su predstavljeni dvama stupovima u hramovima inicijacija, pa tako i u masoneriji. Sunce i Mjesec, ili vatra i voda imaju svoje potporne stupove Jachina i Boaza. Središnja figura je sam Abraxas, bog dviju suprotnosti, dva ekstrema vode (magnetizma) i vatre (elektriciteta). Abraxas ima pjetlovu glavu, noge su dvije zmije (Hermesov štap kaduceus - DNK), tijelo ljudsko. Četiri konja koja gone kola su elementi božanske jednadžbe, svaki od njih pridodan je jednom od slova Neizrecivom Imenu YHVH (otac = vatra, majka = voda, sin = zrak, kćer = zemlja). Također slova Tetragrammatona (YHVH) su analogna ideji 4 fiksna znaka zodijaka (Lav –vatra, Vodenjak – zrak, Škorpion = voda, Bik = zemlja) i njihovim pozicijama na nebu (solsticiji i ekvinociji).


slika


Tarot karta br. 7 “Kočijaš” ima identičnu simboliku kao i raniji primjer, u kojem solarni Logos (kočijaš) upravlja elementima ili njihovom ravnotežom. U tom slučaju, Logos je 5.element. Zanimljivo je također da na vitezovoj glavi vidimo figuru raka.

Zviježđe Raka ili znak Raka ima oznaku:


slika


Originalne ideje iza zodijačkih figura su čisto simboličke, tako da vidimo i ovdje vezu sa bespolnom idejom: simbol Raka sadrži u sebi oznake brojeva 6 i 9. 6 + 9 = 15. 6 = Sunce, 9 = Mjesec.


slika


Rak se nalazi između stupova, dakle samo potvrđuje Volju Kozmosa, jer predstavlja vrata ka unutarnjem miru, uniji polova.


slika


Ovaj četveropolni princip je originalno značenje križa, koji je ustvari zodijački i alkemijski simbol.

Još jedan bespolac egipatskih Misterija, HoruSet. Horus (Vatra) i Set (Voda) u beskonačnoj bitci kao noć (Mjesec) i dan (Sunce). Naravno ovo nije bitka u agresivnom smislu te riječi, već je to konstantna potraga i potreba za balansom.


slika


Gnostički Ialdabaoth je još jedan u nizu hermafrofitske simbolike:


slika


Trnovita kruna koju Ialdabaoth nosi su nebeska zviježđa, fizička i nefizička. Zmija = ženski vodeni princip, vijuganje zmije podsjeća na vodene valove, te predstavlja unutarnju energiju (element voda = plodna voda). Lav = muški aktivni princip, snaga, pouzdanost, akcija, Volja. Dakle, polaritet postoji vertikalno (lav-zmija), ali i horizontalno (Sunce-Mjesec).

Također imamo masonski šestar (aktivni princip - vatra), ugaonik (pasivni princip - voda) te slovo “G” (zrak) balans sila, te Knjigu Svetog Zakona koja je uzemljenje ili element zemlja. Opet Tetragrammaton (“četveroslovno ime”).


slika


slika


Ovo su najstarije templarske predstave Baphometa, bespolca, Astralnog Svijetla. Obje pripadaju srednjovjekovnim francuskim crkvama.

Perzijski Zurvan: mistični model jednak ostalima u značenju.


slika


Ovdje ponovno vidimo i lava i zmiju.

Indijski Ardhanarisvara:


slika


Gematrijska (numerička) vrijednost hebrejskih imena Adam i Eva: riječ Adam čine slova Aleph + Dalet + Mem ili ADM.


slika


Uz priloženu tablicu hebrejskih slova možemo iščitati numeričku vrijednost bilo koje hebrejske riječi. Dakle Adam je Aleph + Dalet + Mem ili 1 + 4 + 40 = 45.

Riječ Eva ili na hebrejskom Hevah se sastoji od slova Chet + Vau + He ili 8 + 6 + 5 = 19.

Dakle Adam i Eva ujedinjeni = 45 + 19 = 64 = 6 + 4 = 10. Ova redukcija Ideje o jedinstvu polova nas vraća na Drvo Života koje ima 10 plodova ili grana ili potpunih 10 Ideja koje su emanirale cijeli mikrokozmos i makrokozmos.

Ovaj broj 64 je jako bitan u mističnim tradicijama.


slika


slika


Čovjek krije cijelo Drvo Života u sebi, ili bolje rečeno, Čovjek JEST Drvo Života. Sve je u njemu i nema ničeg izvan Njega. Kako bi masoni rekli On je kružnica čiji je centar svugdje a obod (promjer) nigdje. To je validna definicija Svega iz kojeg je Čovjek kao individualni mehanizam potekao.

Sasvim slučajno, ako zbrojimo prva 9 sefirota (1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9) koji čine savršenu Vesicu Pisces (Kozmičku Maternicu) dobijemo broj 45! Gospodin Adam je rođen od Kozmičke Majke Sofije (Shekinah).

Vesica Pisces:


slika


Broj Adama je dakle 45. Sad, ako sažmemo 45 kao 4 + 5 = 9, dobijamo glavni broj Drvenih Misterija, mistični broj regeneracije, inkarnacije ili ljudskosti, Sunca koje se obuklo u meso i započelo svoj uzlazni proces u obliku čovjeka. Sunce, čiji je broj 6, je invertirano 9, što znači da je Sunce u svojoj opreci Mjesec, čiji je 9 broj u Tarotu, ali i drugim tajnim znanostima. Zbroj 9 i 6 je 15, ili Dijete Dviju Suprotnosti, Horus-Krist-Više Jastvo. Broj 45 ili prva 9 sefirota daju oblik savršenog geometrijskog oblika Vesice Pisces. 45 je reducirano na 9, a 9 = spolni organi, a ako pogledamo gornju shemu 9.sefirot Yesod se nalazi u visini ljudskih genitalija. Vesica, čija je savršena visina zbroj prva 9 sefirota također upućuje na spolni organ Kozmičke Majke (Nuit-Izis-Venera).

Kakve to sad ima veze sa bespolnosti, mogli bi se zapitati. Naravno odgovor nije odmah evidentan. Rekli smo da je alkemijska unija Adama (45) i Eve (19) jednaka broju 64. Na taj način sugeriram da je broj 64 jedan od indikatora besmrtne bespolnosti bez divizije što ćemo vidjeti malo kasnije.

U ljudskom DNK imamo 64 kodona po 3 nukleotida, a DNK je Drvo Života manifestirano u mikrokomzosu. DNK je generator/zapis života = Drvo Života. U DNK ima 4 na treću kombinacija nukleotida, dakle 4 elementa božanske jednadžbe YHVH u tri aspekta: aktivni, pasivni i neutralni.

Pomoću 4 vertikalne kružnice na jednoj osi (4 elementa na osi Kvintesencije ili 5.elementa) dobijemo savršeno Drvo Života savršenih proporcija. Svaka kružnica predstavlja jedno slovo YHVH ili jedan primarni element. Rezultati crtanja četiriju kružnica na istoj osi jesu tri Vesice Pisces na mjestima mozga, srca i genitalija. Tri najbitnije gravitacijske točke tijela, ali i velika energetska središta. Mozak = otac, genitalije = majka, a rezultat je srce ili bespolni Sin.

slika


Sada kada vidimo da samo preko 4 kružnice možemo dobiti savršeno Drvo, potražimo sada sudionike Kozmičkog Braka. Rekli smo da je Adam analogan zbroju prva 9 sefirota (sfera) i čiji je iznos 45. Gdje je onda Eva? Eva je majka, a majčinski simbol je ovalni oblik Vesice Pisces, maternica Kozmosa. Ako pogledamo donju sliku, možemo vidjeti oblik Vesice kako je oformljen unutar prva 9 sefirota. Vesica prolazi kroz sjedišta sefirota broj 1, 4, 5, 9,a njihov je zbroj 19, dakle, Evin broj.


slika


Ovdje vidimo ukodirano je Alkemijsko Vjenčanje dva primarna pola. A rezultat je vrlo zanimljiv.

Ako podijelimo Oca (Adama) i Majku (Evu) kao 45 / 19 dobijemo 2.368 – a broj 2368 je numerička vrijednost grčke titule „Iesos Hristos“ ili Isus Krist.

Treća balansirajuća sila je ušla u igru. Otac i Majka ne mogu ostaviti trag nad Stvorenim ukoliko ne postoji sila koja sve dovodi u balans, koji je prirodno stanje Postojanja. Dakle, od Oca i Majke smo dobili Sina.

Riječ Noah (Chet + Vau + Nun = 8 + 6 + 50) ima vrijednost 64 također sugerirajući suptilnu vezu, Adam + Eva = 64 = Noa.

Broj 64 je najmanji broj sa 7 djeljenika (7 Nebesa ili čakre), ezoterijski rečeno, Sin kao produkt Oca i Majke (45 + 19) ili primarni Čovjek ima 7 centara svijesti unutar svog mikrokozmosa.

U I-Chingu imamo 64 heksagrama, a postoje i divinacijski sustavi sa 64 rune.

Shiva ima 64 oblika ili Maheshwara murtham. Shiva = DNK lanac?

Na šahovskoj ploči ima 64 polja [8 X 8].

Broj 8 je u svim kulturama i tajnim učenjima, broj reinkarnacije, intelekta, individualnosti, te Logosa. Osmo Nebo je čak više od Sedmog Neba o kojem govore mnoge tradicije kao što su kult Mitre, masonerija, neka rana mistična i muslimanska učenja, ali i hermetične i gnostičke tradicije. Osmo Nebo je iznad svakog opisa ili umovanja. Nakon 7 planetarnih sfera, uzdižemo se na razinu fiksnih zviježđa, koja su još „bliže“ Izvoru. A iza toga podižemo se na razinu Bezdana, ili portala prema Primum Mobile (Prvom Pokretaču), tj. prema Osmom Nebu.

Kao zaključak ovog kratkog eseja, mislim da je ovo sasvim dovoljno, da iz jednostavnih matematičkih operacija na znanstveni način iščitamo kakve sve relacije postoje između primarnih polova, te njihov produkt koji je naše vlastito minijaturno Drvo Života, DNK. Arhetip Krista koji ne posjeduje spol jer ga transcendira, je ništa drugo nego naše Drvo Života u punom rastu, knjižnica Života.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jul 04, 2008 9:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Spiralno stubište prema Velikom Arhitektu Svemira, nacrtna tabla 2.stupnja masonerije (Fellowcraft - Pomoćnik). Objašnjenje ovog masivnog simbola može pomoći u filozofskom i ezoteričnom shvaćanju bespolnosti kojoj svaki čovjek teži, znao on to ili ne.

U svijetlu onoga što već znamo o principu bespolnosti, bilo bi dobro i korisno proučiti značenje spiralnog stubišta do Sanctum Sanctoruma ili najviše i najsvetije odaje Lože u kojem se krije Kovčeg Saveza.

Stepenice prema Uniji su podijeljene u tri sekcije, prva od tri stepenice koja predstavljaju tri principalna stupa u Loži, dakle Mudrost, Snaga i Ljepota, a svaka od njih je analogan jednom od tri velika majstora pri gradnji Solomonovog Hrama. Ovo službeno objašnjenje iz masonskih ritualnih monitora lukavo skriva dulji koncept, a to je primarno Sveto Trojstvo u makrozmosu, te tri aspekta čovjeka koja su direktna emanacija makrozmičkog Trojstva (dakle čine heksagram, 3 + 3). Na svakoj stepenici nalazi se jedan "nepomični alat" kako ga zove masonski ritual. Svaki od alata predstavlja jedan od tri primarna kozmička aspekta, ali ovaj puta u ljudskoj domeni shvaćanja i primjeni, imaju moralnu implikaciju kao i svi simbolični alati masonerije. Ta tri principa su aktivni aspekt, pasivni aspekt i neutralni aspekt bića.

Nakon tri početne stepenice imamo 5 drugih stepenica koje su simbol 5 osjetilnih čula a odgovaraju po jednom alkemijskom elementu (eter, vatra, voda, zrak, zemlja), u službenom ritualu, te stepenice su pridane vrsti drevne arhitekture stupova. Drugim riječima čovjek je sastavljen od 5 potpornih stupova koji su elementi u njegovom tijelu i koje treba ujediniti ili nadići, tj. popeti se još više u "nepoznato".

Nakon što smo prešli drugu razinu ili Srednju Komoru Solomonovog Hrama, dolazimo na treći uspon, i zadnji uspon, simboliziran sa tri stupnja incijacije. Treći uspon se sastoji od 7 regularnih stepenica koje službeni ritual tumači kao 7 planetarnih sfera i njihovih korespondentnih znanosti. Dublje značenje ovih zadnjih 7 stepenica je uspon suptilne energije po 7 energetskih vrtloga ili čakri, te uzdizanje samog Čovjeka na 7 razina postojanja.

Sada čovjek pronalazi Kovčeg Saveza u Sanctum Sanctorumu (Najsvetija Svetinja) te neutralizira sukobljene polaritete u sebi, te postaje bez spola.

Sada vidimo da bi čovjek došao do bespolnosti, tj. da bi doveo u uniju svoje Drvo Života, treba transcendirati ukupno 15 stepenica na stazi Života. U prvoj sekciji, otvara mu se unutarnji utjecaj triju manjih svjetala Sunca (svijetlost - duh), Mjeseca (osjećaji - duša) i Merkura (um - mentalno tijelo), tj. triju nutarnjih velikih majstora koji grade vlastiti Hram unutar ljudske suptilne anatomije. U drugoj sekciji, ovladava primarnim elementima i osjetima koji su njihova vanjska manifestacija, gradi savršeni pentagram u sebi. U zadnjoj fazi uspona, penjemo se preko stubišta 7 planetarnih sfera ili razina u kojima se cijela hijerahija Kozmosa sastoji.

Ovo je spekulativni model ideje "podizanja na razinama" koje se često spominju u ezoteričnim i oklutnim praksama.

Već smo rekli u ranijem postu da je broj 15 broj bespolnosti, Tarot karta ima 78 (7 + 8 = 15), alkemijska unija Sunca i Mjeseca daje 15, jer su Sunce i Mjesec na Drvu Života jedan drugom suprotni, Sunce je 6, a Mjesec je inverzija Sunca, jer reflektira njegovu Svijetlost, pa je 9. Hermes [8] i Afrodita [7] na Drvu Života daju ponovno alkemijsku uniju u broju 15. Sam riječ "hermafrodit" ili bespolac dolazi od spoja ta dva suprotna principa. Zodijački znak Raka koji simbolizira Uskrsnuće i regeneraciju, u svojem grafičkom simbolu ima brojeve 6 i 9, sugerirajući, da broj 15 označava cilj Puta, strmovitog uspona po stubama Života.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jul 23, 2008 9:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Kad sam govorio o Spiralnom Stubištu, zaboravio sam reći još jedan razlog zašto je broj 15 značajan.

Hebrejska riječ YAH se sastoji od slova Yod i He. Njihova numerička vrijednost je 10 + 5, možete to vidjeti u gornjoj tablici. Riječ YAH je skraćenica za riječ YHVH ili Yahve, princip četveropolnog magneta, četverostruke konstitucije Kozmosa.

U direktnom prijevodu riječ YAH znači "Onaj koji JE", dakle sveukupnost koju dostižemo penjanjem po Spiralnom Stubištu od 15 stepenica do samog Velikog Arhitekta koji je YAH, a već smo rekli da je broj 15 enumeracija njegova imena.

Ako se na trenutak vratimo na početak uspona po stepenicama Života, da bi uopće ušli u Hram (duša) moramo proći dva stupa Jachina i Boaza na trijemu Hrama upravo pred stepenicama koje se u masonskom Hramu nalaze na zapadu. Zapad je kao smjer simbol spuštanja/manifestiranja Duha iz smjera Istoka u Dušu koja je simbolizirana Zapadom.

Dakle da bi se vratili u Prvi Izvor, potrebno je nadići sumrak Duše i dostići svitanje Duha na Istoku, a stube vode prema nebeskom Istoku.


slika


Ova slika se nalazi u objašnjenju drugog stupnja masonerije, Pomoćnika u knjizi "Duncanov ritual masonerije" u kojoj je prikazan položaj Spiralnog Stubišta u loži.

Dakle, Duša koja se želi vratiti u Izvor ili Ocean Svijesti, mora sa Zapada doći na Istok u ovom simboličnom prikazu. Pri tome susreće se sa vlastitom dualnošću koju predstavljaju stupovi blizanci. Jachin ili desni stup (desna strana je aktivna strana, yang) je muški polaritet u odnosu na stup s lijeve strane (lijeva strana je pasivna, yin). Jachin je stup na kojem se nalazi sfera sa zodijačkim, ekliptičnim pojasom a Boaz ima sferu Zemaljske kugle, dakle riječ je o suprotnosti Neba i Zemlje, te svih ostalih sila koje su međusobno suprotne. Duša mora biti spremna nadići želju za Zemljom ili materijalnim svijetom, a treba razviti Volju za uzlazak na Nebesa ili astralni svijet, no cilj je nadići bilo kakvu dualnost, pa Duša mora nadići svijet emocionalog tijela u kojem se nalazi, dakle mora nastaviti uspon.

Ako malo pogledamo numerologiju riječi Jachin i Boaz, možemo primjetiti zanimljivu "slučajnost". Ovo sam sasvim slučajno otkrio kada sam razmišljao o dualnosti.

Slova od kojih se riječi sastoje i njihova gematrijska vrijednost:

Jachin = yod (10) + kaph (20) + yod (10) + nun (50) = 90
Boaz = beth (2) + ayin (70) + zayin (7) = 79

Unija dualnosti ili transcendencija dualnosti bi bila 90 + 79 = 169

Ako pogledamo biblijska imena Lamech i Ada, poznati biblijski supružnici:

Lamech = lamed (30) + mem (40) + kaph (20) = 90
Adah = ayin (70) + daleth (4) + heh (5) = 79

Opet, zbroj muža i žene je: 90 + 79 = 169

Rekli smo da je Jachin muški stup a Boaz ženski.

Lamech je muž, a Ada je žena:

Jachin = 90 ---------> Lamech = 90
Boaz = 79 ----------> Adah = 79

Jednakost koja slijedi je onda opravdana:

Jachin + Boaz = Lamech + Adah

Kako se stupovi Solomonovog Hrama (ljudska i kozmička dualnost) odnose jedan prema drugom, tako se i muž i žena odnose međusobno, jer dualnost je jedan od primarnih mehanizama za ekspresiju Kozmosa, te je njime obuhvaćeno sve što živi.

Znači, polovi Jachin-Boaz i Lamech-Ada se međusobno slažu, to nam mnogo govori u ulozi ovakve simbolike stupova i dualnosti. Izgleda da Biblija krije mnogo više od običnih mitova.

Evo još neke zanimljivosti oko broja 169. Drugi korjen od 169 je 13. Broj 13 je vrijednost riječi "Achad" ili jedinstvo. To je nova poveznica koja nam još čvršće ilustrira cilj Puta, a to je bespolnost.

169 = 1 + 6 + 9 = 16 = 1 + 6 = 7, broj stepenica u zadnjem usponu prema Prvom Izvoru.

Kakve još veze to ima sa bespolnošću?

Obje jednakosti Lamech-Adah i Jachin-Boaz daju zbroj 169. taj broj je vrlo značajan, ako shvatimo da je broj 15, koji jedan simbol za bespolnost, sačinjen od 6 i 9 koji su zadnje dvije znamenke broja 169. Bespolnost je vraćanje u Jedno, a prva znamenka broja 169 je 1. Nadanje, ako gledamo shemu Drveta Života, vidjet ćemo da se pod tim pojedinačnim brojevima, 1, 6 i 9, nalaze najbitnije sfere koje sugeriraju Trojstvo Duha (broj 1 - Kether), Duše (broj 6 - Tiphareth) i Tijela (broj 9 - Yesod). Vladajuća dinamika Čovjeka i Kozmos je dualnost, a vladajuća statika je Trojstvo u kojem su sve suprotnosti pomirene, odnosno stanje Bića gdje dolazi do unutarnje depolarizacije od konflikata obaju polova ili dostizanje hermafroditske bespolnosti.

Iz drevnih kultura znamo da je vrhovno božanstvo uvijek smatrano da posjeduje oba pola, no to nije samo ograničeno na najviši vid postojanja, to je stanje koje uvijek vlada, samo ga treba osvijestiti u Čovjekovom unutranjem Hramu (loži).

slika


Kako se neutralizacija polariteta očitava u simbolu šestara i kutomjera?


slika


Šestar je aktivni dio Bića, on je Duh. Kutomjer je pasivni dio Bića, on je Tijelo. Neutralni dio Bića je kao unija ovih polariteta, prikazan kao slovo G u sredini. Taj neutralni dio Bića ili Duša je ta koja služi kao posrednik i radnik u postizanju bespolnog principa.

Masoni kaži da slovo "G" koje krasi istočni zid lože i središnji dio između šestara i kutomjera, znači Bog ili GOD. Sasvim slučajno, nepoznato velikoj većini masona, to je ustvari kratica od "Gomer Oz Dabar", što znači "Ljepota, Snaga i Mudrost", a to su imena tri potporna stupa fizičke lože, ali i ljudske lože, jer u Trojstvu sve se izmiruje.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 82 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz