Sada je: ned apr 28, 2024 7:04 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1352 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 68  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sub jul 07, 2012 9:39 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Sanjao sam da se nalazim u paralelnoj dimenziji, i kako razmišljam da li da namestim neke situacije tom sebi u svrhu "buđenja" il da pustim da stvari idu svojim tokom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sub jul 07, 2012 5:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
Valjda? je napisao/la:
Sanjao sam da se nalazim u paralelnoj dimenziji, i kako razmišljam da li da namestim neke situacije tom sebi u svrhu "buđenja" il da pustim da stvari idu svojim tokom.


Ako ništa , barem si imao izbora da biraš od to dvoje. Kad se radi o tebi samome , a jedna od mogućih ili nuđenih opcija o kojoj razmisljaš je ta da ''stvari idu svojim tokom'' , to se zapravo ne odnosi na neke okolne stvari, uticaje i dešavanja koji te se ne tiču i ne dotiču ,i koje ti gledaš sa strane, nego je to zapravo ono pitanje i dvoumljenje da li da pokušaš kontrolisati stvari u koje bivaš upleten ili se sam u njih uplićeš , ili da se prepustiš ''kako te vjetar nosi'' , ili ''kako te voda nosi'' . Često je ta opcija da se prpustiš niz rijeku i kako te ona nosi lakša , i predstavlja ono što se još naziva ''ići linijom manjeg otpora'' , gdje je tvoje zapravo samo da se održavaš na vodi , da paziš da ne udariš o obale , da izbjegneš pokoju stijenu , ili da ako na vrijeme primjetiš brzake i virove , da upravo na tom mjestu izađeš na obalu i taj dio pređeš pješke ako je moguće. No takav odabir ima i neke svoje neugodnosti, a to je činjenica da tada manje-više ideš u potpuno nepoznato (osim ako odranije ne poznaješ gdje su taćno i izvor i ušće te rijeke) , i činjenica da tada sebe , svoju putanju i život skoro potpuno predaješ u ruke , ili drugima , ili prosto tom ''zakonu slučajnosti'' . Taj odabir , da se prepustiš da te (nepoznata) rijeka nosi , ima i onu jednu čestu i specifičnu situaciju , koja se zove Vodopad , posebno ako je već kasno da se dokopaš obale u momentu kad čuješ njegov huk i šum , a na mjestu odakle već svojim ušima čuješ njegov huk , na tom mjestu se upravo radi vodopada samoga , tok rijeke već dodatno ubrzao , tako da je sa takvog mjesta još teža i opcija da plivaš ili veslaš uzvodno da bi izbjegao vodopad.

Takav odabir sličan je i onoj priči o jakom vjetru , kojeg je preživjela mala bambusova trska , zato jer je tanka , savitljiva, i jer se vjetru savila i povinovala , dok je taj isti vjetar iščupao najdeblji hrast koji se kruto i čvrsto držao uspravno i gordo opirao vjetru , bez ikakve primisli o fleksibilnosti , savitljivosti i prilagodljivosti situaciji.

It is your call. Tvoj odabir , kad već , i ako imaš opciju da sam biraš od to dvoje. :wink: :wink:

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sub jul 07, 2012 6:42 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Valjda? je napisao/la:
Sanjao sam da se nalazim u paralelnoj dimenziji, i kako razmišljam da li da namestim neke situacije tom sebi u svrhu "buđenja" il da pustim da stvari idu svojim tokom.

Pretpostavljam da si dok si bio tamo odabrao da stvari idu svojim tokom. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sri jul 11, 2012 9:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Izvinite zbog kašnjenja, tek sad sam video postove.

promatrač je napisao/la:
Pretpostavljam da si dok si bio tamo odabrao da stvari idu svojim tokom. 8)


Baš me zanima zbog čega tako misliš? :mrgreen:

@Catandy

Vidim po tvom pisanju da si dosta dobro verziran u ove stvarčice. Nemam pojma odakle vučeš sve te informacije. Ne raspolažem sa njima, tako da ću možda praviti neke greške u razmišljanju - u glavnom, uprkos tome što na osnovu ovoga što si napisao te opcije deluju totalno crno belo, "uradio sam" nešto malo drugačije i od mešanja i nemešanja, iako izbor zaista naginje na ovo drugo.

To što sam Valjda? uradio je "shareovanje" informacija koje imam, "stvorio" potencijal da ako krene u određenom pravcu može da ga isprati, tako da ipak nije sasvim prepušten na milost i nemilost toj reci koju spominješ, uže za spasavanje, sredstva za navigaciju, zalihe, itd itd ali sve te stvari može da iskoristi a i ne mora, od volje mu je. Da sam "lupao" neke šamare zarad razbuđivanja nisam. Tako da se može reći da se nisam mešao ... "on" sam ako se zainteresuje za neke stvari i krene u određenom pravcu opcija će mu biti otvorena. Ako hoće - hoće, jednostavno ... mada je bilo čudno videti sebe u pićeženegrandshowkafane paradigmi (interesantno je da naginje ka drkadžiji koji 5 grama mozga ne koristi u svakodnevnom životu, a pre sam bio takav), al neka mu, nek uživa čovek. Ali se nisam direktno mešao i "gurnuo" ga u određenom pravcu. Doduše, zbog nečega mislim da je shvatio da je imao "posetu" iako nisam komunicirao sa njim direktno. Tako da ako tako reši, to mu može poslužiti kao katalizator. Nekako imam utisak da uvek može da me pozove za pomoć, no ta pomoć će biti takva da ne utiče na njegov izbor.

Meni se čini da je ova opcija neka zlatna sredina između rigidne kontrole situacije i prepuštanja na milost i nemilost slučajnim faktorima.


Naravno, taj dan nisam ništa odlučio, probudio sam se tokom filozofiranja. Do ovoga sam došao naknadno.

A možda sam i samo sanjao celu situaciju.

:love3: :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 12, 2012 8:14 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Valjda? je napisao/la:
Izvinite zbog kašnjenja, tek sad sam video postove.

promatrač je napisao/la:
Pretpostavljam da si dok si bio tamo odabrao da stvari idu svojim tokom. 8)


Baš me zanima zbog čega tako misliš? :mrgreen:

Nije toliko da mislim, nego je više na intuitivnoj razini, a prilično i iz vlastitog iskustva.
Mislim da čak ni ne bi mogao biti tu tako "lako" kao do sad da si odabrao "buđenje", bilo bi preintenzivno, nekompatibilno sa ovom našom "javom", bio bi presvjestan uzaludnosti i bizarnosti sveg i svačeg u životu što ti je već pod kožom.... pokvario bi si život ako si još koliko toliko normalan.
Ja se sjećam da sam se tako više puta sam sa sobom u snu ili polusnu dogovorio što ću od sjećanja ponijeti ovamo u javu, a što ne, ili da li bi krenuo u nešto dalje ili ne.
Večina toga što poneseš iz snova nije ni kompatibilno s razumom, nego se pretvori u neko tiho znanje koje nema što puno reći nego se pretvori u intuiciju u nedostatku boljeg.
Moram i napomenuti da su iskustva u polusnu totalno različita i više "na živo" nego u snu, bliže su manifestaciji u fizikalnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 12, 2012 10:38 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Uuuuuu :rofl ... zar može i gore. Rekao bih da sam previše nekompatibilan i ovako haha :) Ali u pravu si, svesno i namerno idem polako baš da bih sve mogao integrisati kako treba. Što je najgore, kontam da je i to moje polako prebrzo u odnosu na nešto, pa onda čekaš da se faktori kod drugih poslože da bi mogao napraviti sledeći korak i tako. Iskreno, uopšte nemam pojma šta je to buđenje, svaki sistem ima svoju definiciju, a meni se od sistema u glavnom utroba prevrće, pogotovo posle određenih spoznaja o kojima moram ćutati, jer kad progovorim čak i od poluprobuđenih dobijem bele poglede. Tako da pratim sebe, pa gde završim - završio sam.

Postoji mogućnost da razumem o čemu govoriš, na svojoj skali doduše. Ako pod "nekompatibilnost" misliš na nemogućnost pretakanja apstraktnijih iskustava u regularne ovozemaljske misaone/emotivne procese onda sam možda i sam imao nešto slično. Ali, kad sam skontao koliko to u stvari može destruktivno da utiče na mene batalio sam ga (iako sam u toj fazi postavljao sebi pitanja tipa "kojeg mene" i smejao se svemu tome ko manijak jer je tom "pravom" meni suštinski svejedno?!). Mada je kod mene više "problem" to što sam "nekompatibilan" sa baznim postavkama ove realnosti iako sam do guše u njoj, jednostavno se trudim da sve ostavim tamo gde pripada, pa ako neki segment mene izvuče nešto iz nečega - ok, ako ne - opet ok. Ako i izvuče - opet - zašto?! :) Ali ne idem tamo, u "punu prazninu" i tačku gledišta koja iz nje proizilazi - nema svrhe. Nema ni ovo, al ok. Ali, ipak znam da se treba gurati dalje. Ako nastavim samo ćemo se izgubiti u apstrakcijama. Puno je složenije od ovoga što sam napisao, iako se bazira na prostom.

:occasion5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 12, 2012 11:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Citat:
Večina toga što poneseš iz snova nije ni kompatibilno s razumom, nego se pretvori u neko tiho znanje koje nema što puno reći nego se pretvori u intuiciju u nedostatku boljeg.


Sad me je tek puklo šta si ovde rekao, pa zato ponekad noću osećam ko da ludim i da se "rastačem" ... Pokušavam da razumom zagrabim ono što ne treba! Hvala, promatrač!!!!!!!

:love3: :occasion5: :occasion5: :occasion5: :occasion5: :occasion5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: uto jul 24, 2012 8:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet maj 27, 2011 10:28 pm
Postovi: 41
hodam ulicom sa decom
ono sto je interesantno je da se ulice stapaju-menjaju,cas su ove savremene,cas su one od pre sto godina,cas prolaze auotomobili iz ovog doba ,cas automobili od pre sto godina ,sa ljudima u njima koji su isto tako od pre sto godina
nekad mi se cini da nema prelaza u u menjanju tih dimenzija vec da se desavaju istovremeno
u jednom trenutku je stao ispred nas stari automobil sa 5-6 ljudi unutra i gledali u nas ,hteli su nesto da pitaju ,ali su odustali i odvezli se dalje
meni je situacija izgledala zanimljivo,nije bilo niceg strasnog u tome,niti sam osecala opasnost,pre bih rrekla da mi je sve delovalo prilicno normalno iako nisam umela da objasnim zasto se to desava


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: uto jul 24, 2012 2:16 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jul 24, 2012 1:22 pm
Postovi: 15
Lokacija: Zemlja
Neznam zasto ali u zadnje vrijeme uopce nista ne sanjam neznam zasto ili se bar ne sjecam snova... Moji prijasnji snovi su uglavnom bili o onome sto sam taj dan radio npr gledo neku seriju to bi i sanjo, igro neku igricu to bi sanjo... Al eto sto mi je bilo najcudnije i nisam nasao nikakvu vezu s ostalim znaci to su 2 sna jedan je ovako isao ja bi trcao s planine dok me je zamnom isla ogromna kamencuga i htjela me pregaziti kad me dostigla i pregazila probudio sam se na podu pokraj kreveta kad sam pito sestru kaj se dogodilo ona je rekla da sam opal s kreveta :D a drugi san koji mi je ujedno naj gori i naj neugodniji je taj kad bi samo padao padao padao i nikako da padnem a uhvadio bi me onaj cudni osjecaj straha i nelagode....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: uto jul 24, 2012 8:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Juce mi prijateljica rece da snovi zavise od toga sto jedemo. Npr. ako jedemo meso onda su snovi losi, a ako jedemo zdraviju hranu onda sanjamo dobre snove :)

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sri jul 25, 2012 9:23 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jul 24, 2012 1:22 pm
Postovi: 15
Lokacija: Zemlja
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
Juce mi prijateljica rece da snovi zavise od toga sto jedemo. Npr. ako jedemo meso onda su snovi losi, a ako jedemo zdraviju hranu onda sanjamo dobre snove :)



Ufff onda bi ja trebo sanjat samo ruzne snove, a ja skoro nikad ne sanjam, a i kad sanjam to nisu ruzni snovi... \:D/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sri jul 25, 2012 10:01 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jul 24, 2012 1:22 pm
Postovi: 15
Lokacija: Zemlja
Procitao sam skoro sve stranice ove teme i ima vrlo zanimljivih snova, no mene zanima jedna stvar lucidni snovi, nazalost ja ih jos nikad nisam imao, i sta je najzanimljivije u zadnje vrijeme ne sanjam nista ili bar se ne sjecam snova koje sanjam? Nemam pojma jel su crno bjeli ili su u boji. Jel ima neko vjezbe , link kako naucit lucidno sanjat?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sri jul 25, 2012 10:48 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Dobrodošao pero35,

:occasion5:

malo niže od ove teme Snovi imaš temu Lucidni snovi ili evo ti link :

viewtopic.php?f=7&t=456

Takođe imaš opciju za pretraživanje foruma a zove se, naravno, pretraživač. Ukucaš što te interesuje a ako ne nađeš iz prve podesiš parametre ( u naprednom pretraživaču ) i nađeš to što te interesuje :) .

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sri jul 25, 2012 11:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
pero35 je napisao/la:
Procitao sam skoro sve stranice ove teme i ima vrlo zanimljivih snova, no mene zanima jedna stvar lucidni snovi, nazalost ja ih jos nikad nisam imao, i sta je najzanimljivije u zadnje vrijeme ne sanjam nista ili bar se ne sjecam snova koje sanjam? Nemam pojma jel su crno bjeli ili su u boji. Jel ima neko vjezbe , link kako naucit lucidno sanjat?


Ima vise toga, no cini mi se da se tako nesto ne moze nauciti..postoje samo pomagala...
Pre svega, bitna je namera...ona svime upravlja...
Za pocetak, sto se toga tice, ima knjiga koje se zovu transurfing..ima jedno poglavlje samo o sanjanju ali cela knjiga je uopsteno mnogo dobra...
Onda, ima knjiga umece sanjanja, gde je puno toga objasnjeno...a i dobra je da osetis lepotu i opasnost Lucidnog sanjanja...Ali, na opasnost ne misli, jer ce stranac otici:)

I za kraj, ono sto je najblize tehnici i praksi,TENZEGRITET-MAGICNI POKRETI..
To su ti prakticne vezbe za sakupljanje energije i u vestvud seriji imas vezbe za SANJANJE.
Ja tu seriju nisam jos nesto puno vezbao...meni je omiljena serija za nameru,i iako nisam jos skapirao vezu izmedju tih vezbi i namere mogu sa sigurnoscu reci da su mi pokreti neopisivo dobri, jako se lepse osecam kad ih vezbam i znam da je naziv magicni u potpunosti opravdan..

no sam odluci sta ces ja sam ukratko rekao sta imam u rukavu i sta sam praktikujem...

pozzzich :occasion5:

U sustini i Toisticka i Toltecka praksa zaokruzuju vaznost vezbi koje doprinose akumulaciji energije neophodne za sanjanje i harmonicnom radu organizma kao i nesmetanog kretanja kroz ``kanale``


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 26, 2012 1:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Posle višegodišnje pauze, ponovo imam snove u kojima mogu da letim i pomeram predmete snagom volje/menjam okruženje po volji. Ali nisu lucidni. Paralelno sa tim me (ponovo) lupa i 1111. :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 26, 2012 3:33 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto feb 28, 2012 5:49 pm
Postovi: 5
U poslednje vreme stalno sanjam da sam u nekoj vrsti pokreta otpora. Borim se protiv likova koje je od ljudi moguce razlikovati samo po ocima. Svaki put kada "nalete" na neki osecaj koji je njima nepoznat (zelja da se pomogne nekome, ljubav itd.) promene im se oci, beonjace se izgube i oci im postanu crne kao gar. Ta promena potraje samo delic sekunde ali moze se primetiti. U toj borbi koristimo neko cudno energetsko oruzje koje ih razgradjuje jer im obicno oruzje ne moze nista, tkivo im se samo regenerise posle pogotka.
Uglavnom me iz takvih snova budi "zemljotres". Negde je neko vec pisao o tome nedavno. Otprilike je osecaj isti kao kada sam se u detinjstvu zabavljala bacajuci se na krevet, samo osetim kako se ceo krevet zatrese poda mnom.
Inace, i mene vec par godina 1111 proganja na svakom koraku.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 26, 2012 6:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Komatiasmeni je napisao/la:
U poslednje vreme stalno sanjam da sam u nekoj vrsti pokreta otpora. Borim se protiv likova koje je od ljudi moguce razlikovati samo po ocima. Svaki put kada "nalete" na neki osecaj koji je njima nepoznat (zelja da se pomogne nekome, ljubav itd.) promene im se oci, beonjace se izgube i oci im postanu crne kao gar. Ta promena potraje samo delic sekunde ali moze se primetiti. U toj borbi koristimo neko cudno energetsko oruzje koje ih razgradjuje jer im obicno oruzje ne moze nista, tkivo im se samo regenerise posle pogotka.
Uglavnom me iz takvih snova budi "zemljotres". Negde je neko vec pisao o tome nedavno. Otprilike je osecaj isti kao kada sam se u detinjstvu zabavljala bacajuci se na krevet, samo osetim kako se ceo krevet zatrese poda mnom.
Inace, i mene vec par godina 1111 proganja na svakom koraku.


Hahaha - sanjao sam pre nekog vremena da sam u školi, običan učenik, u kojoj obučavaju ljude za specijalnu "antiterorističku" jedinicu, zaduženu za negativne spodobe raznih vrsta i fela ... Slične energetske puce! U tom snu su neki negativci uleteli u školu i počeli da isisavaju koga god dohvate, izgledali bi kao ljudi ali u stvari pravi izgled im je bio sa nekim pipcima koje zabodu žrtvi na glavu i vrat i tako im isisaju mentalnu energiju. Napad je bio očekivan i brzo su savladani od strane onih koji su već završili školu. Nisam se borio, bio sam samo posmatrač. Inače, tu školu često sanjam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 26, 2012 7:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Ponekad ljudi koji su abducirani "sanjaju" da se bore - a isto tako ponekad nije riječ o snu već o borbi u kojoj učestvuju njihovi klonovi! Pa i to može biti jedno od mogućih objašnjenja za ovo što opisujete!

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: čet jul 26, 2012 7:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Padalo mi je i to na pamet, pogotovo kad imam snove u kojima učestvujem u nekim totalno besmislenim borbama u kojima se borimo da bi se borili, faktički. Baš ko što sam pročitao jednom ... dal kod Malange il gde, ne sećam se već.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Snovi
PostPostano: sub jul 28, 2012 10:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
:evil3: 1. Prvo bi trebao započeti sa vođenjem dnevnika snova. Ovo je klasična metoda milijun puta opisivana u bilo kojoj knjizi koja se bavi ovom tematikom.

2. Trebao bi iscrtavati mapu terena, kuća, zgrada, lanac planina, ili more – samo naznake – ne detaljizirati. Ako se nalazimo unutar zgrade, ne treba gubiti vrijeme na crtanje svake sobe ili kata posebno! Sama indikacija i okruženje će biti dovoljno da prizove u sjećanje našu memoriju, a samim tim i detalje sna kojeg opisujemo. Ipak, što nam bude veća koncentracija i ustrajnost u početku, to ćemo brže napredovati;

3. Navoditi naslove na mapi, nazivati područja imenima koji će ilustrirati detalje pejzaža – nakon mjesec dana, kada pogledate u cjelovitu sliku mape, ovi nazivi će vračati sjećanje snova natrag vrlo živopisno;

4. Treba detaljno opisati "fabulu" sna. Na primjer: susret sa "saveznikom" (ally): "pogledalo me i spopao me strah koji je odveo moju pažnju u drugu "sferu" (mjehur) percepcije (drugi scenarij sna);

5. Također je korisno numerirati svaki opisani san (najbolje datumom ili vremenom kada se zbio). Dok opisujemo snove, nema potrebe koristiti suviše detaljne kardinalne točke. Kasnije, neke zanimljive transformacije će se desiti u vašoj sakupljenoj kolekciji snova. Neke od mjehura (sfera) će se isprepletati. Na primjer: ako sanjamo o firmi gdje radimo, te kasnije o našoj rodnoj kući, tada će neki treći san ujedinjavati ova dva prethodna u lanac zajedničkog prostora. Na ovaj način postiže se efekt širenja takozvane sfere percepcije, to jest, njen volumen će se povećavati bez prijelaza u novu, sasvim drugačiju sferu: dakle, razvija se sanjajuča pažnja!

6. Važno je naučiti kako se buditi vrlo polako, kako bismo stekli umijeće pamćenja snova. Ovo ukomponirati u Namjeru nakon svakog buđenja da "ćete zapamtiti vaše snove". Nastojte zadržati krhke dijelove vašeg sna i konačno, "dozvati" potpuno sjećanje Malo po malo, razviti ćete vlastiti sistem za prisjećanje. Ako niste u stanju se sjetiti cijelog sna, koristite fragmente kojih se sjećate, te ih ucrtajte u mapu. Nužno je vršiti ovu praksu svakodnevno i marljivo.

Nešto o orijentaciji:

Recimo da ste sakupili stotine opisnih snova i još uvijek nemate pojma kako ih postaviti u vašu kartu. Možda ih se nekoliko i preklopilo, ali su ostali još uvijek u zraku. Ovdje imamo dvije opcije: nastaviti sa kreiranjem vaše karte od tisuća osobnih puzli; ili se koristiti iskustvom DreamHackera što vam može sačuvati pokoju godinu života?
Oni koji insistiraju na čistoći eksperimenta, trebali bi odabrati prvu opciju.

Drugi mogu krenuti od nekoliko opcija oko kojih je moguće grupirati opisane snove. U inicijalnoj fazi našeg istraživanja angažirali smo nekoliko psihologa da pokušaju riješiti problem orijentacije. Učinili su veliku količinu istraživanja, regrutirajući osobe koji nisu ništa znali o projektu. Na primjer; sakupili bi grupu od nekoliko muškaraca i žena, te tražili od njih da opišu određeno sjećanje: "kako ga ti vidiš i s koje strane? Iz kojeg smjera?" Potom drugo sjećanje: "Iz koje strane ga vidiš?" i tako dalje. To je bio gotovo nemoguć zadatak za ispitanike pri njihovu pokušaju opisivanje smjera i strana u odnosima okruženja i objekata. Konačno, istražitelji su došli do zaključka: svatko se nakon određenog napora i vremena nauči orijentirati pomoću kardinalnih točaka. Ljudi odaberu dvije točke: njihov vlastiti položaj, te neki drugi objekt koji je naslovljen kao "sjever", "istok", "jug" ili "zapad" u relaciji sa njihovim položajem. Orijentacija je tada "definirana" prema ovom objektu. Po ovome, ispada da je određivanje konačnog smjera ili položaja poput glazure na kolaču! Eksperimentiranje sa ovim grupama su potvrdile ovu teoriju do krajnjih granica..., no to nije bilo ni dobro ni loše za nas.

DH su se tada podijelili u dvije grupe: jedna je vježbala već opisani metod stapanja snova. Druga je postavila svoje snove u vlastite mape, oslanjajući se na intuiciju. Prva metoda donijela je veliku količinu zanimljivih izuma. Druga, iako uz mnogo komešanja, pokazala se nimalo gorom nego prva. Ali kakva su se to "otkrića" pojavila?
1. Svijet snova (ili radije model koji ga je opisivao) pokazao se kao vrlo maleno područje! Na primjer, tamo je postojao samo jedan grad. Ja sam živio u mnogo gradova u Rusiji, jedino nisam bio daleko na sjeveru i istoku. Ipak, u snu je postojao samo jedan grad: utjelovljenje svih gradova koje sam vidio sa elementima St.Peterburga, Minska, Kasbaha i Tashkenta. Tranzicije i preklapanja ovih mjesta u sanjanju su zadivljujuće harmonična i prirodna. Nadalje, postoji mnoštvo manjih "mjehura" oko grada – ljetnih kampova, kuća od prijatelja, upute za mjesta u kojima nisam nikada bio, ali sam čuo za njih.

2. Središte "svijeta snova" jest sanjačeva kuća. Rubovi karte su dobili naziv opseg ili granica (najčešće lanac planina, mora, rijeke i sl.). Iza ovih granica nema ničega. U ovom trenutku DH pouzdano znaju da su sjeverna i južna granica postojana, nepromjenjiva. Doduše, s praksom, sjeverna granica se može blago pomaknuti dalje. Također, postoje i neke "slijepe točke" na istočnoj granici (strogo zabranjeno područje!)

3. Postoji nekoliko mjesta na karti koji ne postoje u prvoj pozornosti, primjerice, područja kataklizmi, labirinta i slično.

4. Zadnje, ali ne i manje važno: skoro smo poludjeli saznavši da naše karte imaju poneki zajednički osnovni detalj. Neka posebna mjesta su prisutna u gotovo svakoj mapi. Na primjer: "Kala" piše o velikoj zgradi koja je povezana sa stadionom. Ja također imam ovu formaciju. S obzirom da znam gdje je ovo mjesto locirano, mogao sam "Kali" dati neke korisne savjete i pomoći joj pri kreiranju njene karte. Prilikom mojih naputaka "Kali" o najbližim orijentirima koji bi joj mogli biti zanimljivi, ona dolazi do spoznaje da je kod tih orijentira bila već mnogo puta! Ovo vas isprovocira da se u tom trenutku nađete u mnoštvu prekrasnog i neizrecivog osjećaja snažnog prisjećanja tih snova.

DH su otkrili da, ako pravilno koristi svoje vježbe (traganjem za "važnim" mjestima, te izbjegavanjem "nevažnih" mjesta), sanjač se upliće u šokirajući proces: svaka nova uspomena i opis snova će ga povezati u lanac vrlo starih prisjećanja (deset ili dvadeset godina starim). Stotine mjesta, gdje ste bili mnogo puta će se ponovno otkriti u velikom sjaju! U tom trenutku osoba prolazi kroz vrlo moćno stanje. Nećete osjećati euforiju, nego radije žeđ za još! Brže! Svakodnevna stvarnost, vaša obitelj, posao će vas napustiti! Niste ni ovdje, a ni tamo – na čudnoj ste granici. Snovi postaju vrlo transparentni. Sjećate se sebe (lucidnost) u snu svake večeri, postignuća postanu opojna. Riječi Castanede i don Juana sada dobivaju sasvim drugo značenje, vidite nešto u njima što vam prije nije bilo dostupno.


Za pocetak, hteo bih da se zahvalim Jacku sto me je doveo do ovog teksta(sa val znanja a preuzeto sa 11. strane ovog topica)...cudno..nasao sam bas ono sto mi treba...
Nisam kucao po preporuci o kasiopejcima vec sa celog foruma..i dodjoh do ovoga

A sad, LJUDI --- Molim za vase MISLJENJE:::

U cemu se radi:

Konkretno me zanima koja je fora sa mapom snova?
IZdvojio sam iz teksta ono sto je fokusirano na to ali nisam opet siguran kako se stvara MAPA.

Jel to kao prava mapa gde ima vise sadrzaja na jednom, kao 1 veliki poster..ili se sve zapisuje u svesku,pa onako dana za dan?? jel tu postoji neko spajanje, kao drvo da se grana, vezuje itd...?
STa mislite?
Jel neko krenuo sa svojom mapom?

:hello2:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1352 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 68  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 82 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz