Sada je: sub apr 27, 2024 8:57 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub maj 24, 2008 5:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Hermetička i srodna literatura literatura:

The Emerald Tablet Of Hermes (temeljni spis zapadnog okultizma)

http://rapidshare.com/files/57315316/Th ... Hermes.pdf

Sephariel - A Manual of Occultism

http://rapidshare.com/files/57316423/Se ... ultism.pdf

The Arcane Formulas or Mental Alchemy (praktični hermetizam)

http://rapidshare.com/files/59568321/Th ... lchemy.pdf

Mary A. Atwood - Hermetic Philosophy and Alchemy

http://rapidshare.com/files/61845314/Ma ... lchemy.doc

Kybalion (zbir i objašnjenja hermetičkih aksioma)

http://rapidshare.com/files/68716210/Kybalion.pdf

An Open Entrance to the Closed Palace of the King

http://rapidshare.com/files/92837722/An ... e_King.pdf

The Path of Knowledge

http://rapidshare.com/files/74305810/Th ... wledge.pdf

Corpus Hermeticum (glavno hermetičko dijelo, obavezno pročitati!)

http://rapidshare.com/files/69706344/Co ... eticum.pdf

G.R.S. Mead - The Hymns of Hermes

http://rapidshare.com/files/69065777/G. ... Hermes.pdf

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 7:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Corpus Hermeticum je zbirka 17 kratkih filozofskih rasprava koje su pisane na grčkom jeziku i različite su duljine. Za ove kodekse, u vremenu od antike pa do početka 17. stoljeća mislilo se da su prijevod drevne egipatske mudrosti, tj. učenja Hermesa Trismegistosa, "Triput Velikog Hermesa". Vrijeme i okolnosti u kojima je djelo pisano je nepoznato (uz pretpostavku da je tek zapisano u drugom stoljeću nove ere), ali sa sigurnošću možemo reći da je to nepotpun opus djela boga Hermesa. Veliki dio je izgorio u Aleksandriji za vrijeme tog mahnitog požara u davnoj prošlosti. Dio koji imamo preveden je sačuvan i postao je temelj zapadne ezoterijske misli, od Platona, Aristotela, neoplatonističkih, gnostičkih, esenskih i masonskih škola misli.

:::::::::::::

Ovdje sam uspio prepisati polovicu prve rasprave iz svoje knjige tvrdog formata.

CORPUS HERMETICUM

Knjiga I

Poimandres; pastir ljudi

1. Jednom kada je moj um meditirao o stvarima kakve jesu, a moje se misli uzdignule do velikih visina, dok su mi tjelesni osjeti obamrli - kao u ljudi koje je preuzeo san nakon perobilne hrane ili umora tijela, učinilo mi se da netko beskrajno velik iz beskrajnih dimenzija doziva moje ime i govori: „Šo želiš čuti i vidjeti, i što želiš naučiti i znati?“

2. Rekoh: „Tko si ti?“
Kazao je: „Ja sam Čovjek-Pastir (Poimandres), Um Uzvišenog (Nous). Ja znam što želiš i posvuda sam s tobom.“

3. „Želim naučiti“, rekoh, „stvari kakve jesu, shvatiti njihovu prirodu i spoznati Boga. To je ono što želim čuti.“
Ponovno mi se obratio: „Drži u svom Umu (Nousu) sve što želiš naučiti i ja ću te poučiti.“

4. Govoreći ove riječi, njegovo se obličje promijenilo, i odmah, u treptaju oka, sve se stvari otvoriše preda mnom; ugledah beskrajnu viziju. Sve se stvari pretvoriše u svijetlo, slatko i veselo (svjetlo).
I gledajući sve to, postadoh ushićen.
Ali malo kasnije pojavi se u jenom dijelu naniže zastrašujuća i gnusna tama koja se kretala vijugajući u zavojitim naborima, pa mi se učini kao da je zmija.
A tama se tada promijeni u neku vrstu Vlažne Prirode, odbačene iznad svih moći svijeta, bacajući dim kao iz vatre i ječeći ispusti bolni zvuk koji se nikako ne može opisati.

5. Tada iz svjetla istupi Sveta Riječ (Logos) i siđe na tu Prirodu, a iz nje poskoči čista vatra i podigne se; bijaše to svjetlo, prodorno i aktivno.
Zrak, također, bivajući svjetlom, slijedio je vatru i penjao se sve dok je nije sustigao; od zemlje i vode dizao se prema vatri, tako da se doimalo kao da je iz nje obješen. A zemlja i voda ostadoše na svom vlastitom mjestu, združene zajedno tako da nitko nije mogao razlučiti zemlju od vode. No ipak se pokrenuše da bi čuli zbog Duha-Riječi (Logos) koji ih je prožimao.

6. Čovjek-Pastir (Poimandres) tada mi reče: „Jesi li shvatio što ova vizija znači?“
„Ne, ali spoznat ću“, rekoh.
„To svjetlo“, reče, „sam Ja, Nous, tvoj Bog, koji je postojao prije Vlažne Prirode koja se pojavila iz tame; a Svjetlo-Riječ (Logos), što pojavi se iz Uma (Nous), je Sin Božji.“
„Kako to može biti?“ pitao sam.
„Znaj da to što vidi i čuje unutar tebe je Riječ Božja (Logos); ali Um (Nous) je Bog Otac “. Nisu međusobno odvojeni, jer u njihovom sjedinjenju postoji život.“
„Hvala Tebi“ rekoh.
„Stoga shvati svjetlo [odgovorio je] i sprijatelji se s njime“.

7. I govoreći tako, dugo me gledao u oči; pogledavši ga počeo sam drhtati. Ali kada je podigao glavu, vidjeh u vlastitom Umu (Nousu) Svjetlo, ali sada u moćima koje niti jdan čovjek ne može pobrojiti, i Svemir što prelazi sve granice.Vidjeh vatru okruženu najsnažnijom moći, sada obuzdanu, kako stoji a svom mjestu.
I kada vidjeh te stvari, shvatih ih pomoći Riječi (Logosa) Čovjeka-Pastira.

8. A budući da sa bio zapanjen, Poimandres mi ponovno počne govoriti:
„Vidio si u Umu Arhetipski Oblik čije je postojanje prije početka i bez kraja“. Tako mi je Poimandres govorio.
„Onda“, rekoh, „odakle potječu elementi Prirode?“
Njegov je odgovor bio: „Od Božje volje. Priroda prima Riječ (Logos) i gledajući predivan svemir stvara jedan isti kao taj, odražavajući sebe u svemir pomoću njenih sastavnih elemenata i pomoću rođenja duša.“

9. Bog – Um (Nous), bivajući muško i žensko, postojeći kao život i svjetlo, stvara drugi Um (Nous) koji stvarima daje oblik; kao Bog Vatre i Duha, oblikovao je Sedam Vladara koji zaokružiše osjetilni svijet. Ljudi njihovu vladavinu nazivaju sudbinom.

10. Izravno iz elemenata koji se kreću nadolje, Božji Razum (Logos) poskoči u Prirodino čisto uobličenje i posta sjedinjen s Oblikovnim Umom, jer suštinski mu bijaše jednak. A elementi Prirode koji se kreću nadolje ostadoše tako bez razuma, postavši čista materija.

11. Tada oblikovni Um (Nous), zajedno s Razumom, okruži sfere i zavrti ih, prouzročivši okretanje stvari koje je stvorio, i dopusti im da se okreću od neograničenog početka do beskonačnog kraja. Jer okretanje sfera počinje tamo gdje i završava baš onako kak je Um (Nous) htio. Od elemenata koji se kreću nadolje Priroda stvara življenja bez razuma, jer On do njih nije proširio Razum (Logos). Razum stvori krilata bića, Voda ića koja plivaju, a Zemlja i voda bijahu odvojeni jedno od drugoga, kako Um (Nous) htjede. Iz svojih njedra zemlja stvori živote koji imaše, četveronožna bića i reptile, divlje zvijeri i one pitome.

12. Um (Nous), Otac svega, koji je Život i Svjetlo, stvori čovjeka jednakog Samom Sebi, u kojeg se zaljubi, budući da je Njegovo vlastito dijete; jer čovjek bijaše predivan, ni sa čime se nije mogao usporediti, i nosio je lik svojega Oca. Uistinu se Bog zaljubio u vlastito obličje i njemu udijelio sva svoja stvaranja.

13. Kada je čovjek opazio u Ocu stvaranja Stvoritelja, i on sam poželi stvarati; a Otac mu dopusti da to čini. Promijenivši svoje stanje prema oblikovnoj sferi a time je dobio vlastitu moć, on promotri bića svoga Brata. Oni ga zavole i svaki mu da dio svoje vlasti. I nakon što je dobro upoznao njihovu suštinu i dobio udjela u njihovoj prirodi, imao je um kojim je mogao proći kroz granicu njihove sfere i povrgnuti moć koja je postala nadmoćna nad vatrom.

14. Imajući svu moć nad mrtvima u svemiru i nerazumnim bićima, on nagne svoje lice dolje kroz Sklad, prodirući kroz njihovu snagu i pokazujući Prirodi koja se kreće nadolje predivno obličje Boga.
Kada je ona vidjela taj oblik ljepote kojega se nikad ne može zasititi i njega koji sada imaše u sebi svaku pojedinačnu energiju svih sedam Vladara, jednako kao i vlastito Božje Obličje, smijala se s ljubavlju; jer vidjela je lik najljepše forme Čovjeka u vodi i njegovu sjenu na zemlji.
On, pak, vidjevši obličje nalik sebi u njoj, u njezinoj Vodi, zavoli ga i poželi živjeti u njemu; s voljom ođe čin, i tako on oživi formu lišenu razuma.
A Priroda uzme predmet svoje ljubavi i potpuno se ovije oko njega; oni se pomiješaše, jer voljahu jedan drugoga.

15. Iz tog razloga, od svih bića koja žive na zemlji samo čovjek dvostruk; smrtan bez tijela, besmrtan zbog suštinskog Čovjeka. Jer, iako je besmrtan i ima vlast nad svime, on trpi smrtne stvari koje su podređene sudbini. Iako je iznad sklada, unutar sklada postao je robom. Premda je muško-žensko, s obzirom da je od Oca muškog-ženskog, i iako nikada ne spava, budući da njime vlada onaj tko nikada ne spava, nadvladan je snom.

16. Na to ja rekoh: „Poučavaj dalje, o moj Ume (Nous), ja sam se zaljubio u Riječ (Logos).“
Pastir (Poimandres) reče: „To je tajna koja je uspješno sačuvana sve do sadašnjeg trenutka. Jer Priroda, sjedinjena sa Čovjekom, stvorila je čudo za čudom. Jer kako je čovjek, kao što sam ti kazao, imao prirodu podudarnu sa Sedam (snaga) koji su načinje od Vatre i Duha, Priroda nije čekala, već je odmah stvorilo sedmero ljudi koji bijahu podudarni s prirodama Sedmorice, muško-žensko i kretajuće u zraku.“
Tada rekoh: „O, Pastiru... sada sam ispunjen velikom željom i žarko želim čuti više. Molim te, nemoj stati.“
Pastir (Poimandres) reče: „Šuti, jer još ti nisam cjelovito izložio prvu rastavu (logoi).“
„Eto! Zanijemio sam!“ rekoh.

17. Kao što rekoh, u takvom mudrom dolazi o rađanja tih Sedam. Zemlja je bila ženskog roda, a njezina voda ispunjena je žudnjom; zrelost uzima od Vatre, uh od Etera. Priroda je tako stvorila okvire koji odgovaraše obličju Čovjeka. I Čovjek se od Svjetla i Života promijeni u dušu i um. I na taj način se nastaviše sve stvari osjetilnog svijeta sve do razdoblja njihova kraja i novog početka.

::::::::::

U prvoj raspravi na alegoričan način je opisan alkemijski proces Stvaranja i čovjekove uloge u Kozmosu. Postoji niz tajni u ovom djelu koje nisu očite, ali se postupno razotkrivaju onome koji istinski traga.

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 8:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
Corpus hermeticum - jedno od mojih omiljenih dijela.
Istina za sva vremena.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 9:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Anonimus je napisao/la:
Corpus hermeticum - jedno od mojih omiljenih dijela.
Istina za sva vremena.


Točnije bezvremenska Istina.

Uvijek ću mu se vraćati jer me inspirira i konstantno pronalazim nove filozofske koncepcije i nova značenja svaki put kada ga čitam. Na taj način širim svijest, a istodobno učim simboličnu pismenost. Po meni je simbolična pismenost (vještina čitanja, razumijevanja i komunciranja simbolima) jedna od najvažnijih i temeljnih stvari na ezoterijskom i okultnom polju.

Simboli su univerzalni virtualni portovi preko kojih se spajamo na Božji server, mentalnu matricu Svega.

Corpus Hermeticum je pisan tako da se ne protivi ni znanosti ni religiji ni filozofiji jer Hermes ih sve ujedinjuje. Već u drugoj knjizi se na staroegipatski način objašnjava kretnja atoma i subatomskih čestica, ali je pisana arhaičnim stilom.

Poslije ću dodati ostatak prve knjige, a možda i ostale. Razmišljao sam da napravim PDF verziju budući da imam loš skener.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 9:23 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
http://www.pymander.com/AETHEREAL/PRINC~1.htm

HERMETIC AXIOM

The ancient Hermeticists have never sought to be martyrs, and have, instead, sat silently aside with pitying smile on their closed lips, while the "heathen raged noisily about them" in their customary amusement of putting to death and torture the honest but misguided enthusiasts who imagined that they could force upon a race of barbarians the truth capable of being understood only by the elect who had advanced along The Path.
And the spirit of persecution has not yet died out in the land. There are certain Hermetic Teachings, which, if publicly promulgated, would bring down upon the teachers a great cry of scorn and revilement from the multitude, who would again raise the cry of "Crucify! Crucify!" --The KYBALION

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 9:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

SEDAM HERMETIČKIH PRINCIPA (AXIOMA-ZAKONA)

I. Princip mentalnosti

"SVE je UM; Svemir je Mentalan"

II. Princip suglasja

"Kako gore, tako dolje; kako dolje, tako gore."

III. Princip vibracija

"Ništa se ne odmara; sve se kreće; sve vibrira"

IV. Princip polarnosti

"Sve je Dvojno; sve ima polarnost; sve ima suprotnost polova; istovjetno i različito je jednako; suprotnosti su po prirodi iste, ali drugačije po stupnju; krajnosti se susreću; sve su istine poluistine; svi se paradoksi mogu pomiriti."

V. Princip ritma

"Sve pluta , gore-dolje; sve ima svoje plime i oseke; sve se stvari uzdižu i padaju; njihanje klatna se odražava u svemu; količina njihanja udesno je jednaka količini njihanja ulijevo; ritam sve izjednačava."

VI. Princip uzroka i posljedice

"Svaki uzrok ima svoju posljedicu; sve se dešava sukladno Zakonu; slučajnost je ime neotkrivenog zakona; postoje mnoge razine uzročnosti, ali ništa ne može izbjeći Zakonu."

VII. Princip spola

"Spol je u svemu; sve ima svoje muške i ženske principe; spol se manifestira na svim razinama."

**************************

Ovo su temeljne teze hermetične filozofije i istinska inicijacija se ne može postići bez poznavanja ovih zakona u teoriji ali i u praksi.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 9:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Evo nam i hrvatskog Hermesa Trismegistosa (zgrada na Ilici u Zagrebu), adepta nad svim inicijatima.

Renesansni alkemijski prikazi tog istog arhetipa:

slika

slika

slika

Hermes Trismegistos prije svega nije osoba već Univerzalni Alkemijski Agens, Božanski Merkurij, supstanca čistog Duha zatočenog u tijelu.

Bez božanske žive i zemljane soli nema čistoće ni fiksacije zapaljivog Duha/sumpora.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; čet okt 16, 2008 9:40 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 9:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
Jack987 je napisao/la:
The ancient Hermeticists have never sought to be martyrs, and have, instead, sat silently aside with pitying smile on their closed lips, while the "heathen raged noisily about them" in their customary amusement of putting to death and torture the honest but misguided enthusiasts who imagined that they could force upon a race of barbarians the truth capable of being understood only by the elect who had advanced along The Path.
And the spirit of persecution has not yet died out in the land. There are certain Hermetic Teachings, which, if publicly promulgated, would bring down upon the teachers a great cry of scorn and revilement from the multitude, who would again raise the cry of "Crucify! Crucify!" --The KYBALION


Upravo tako, mudrost je uvjek skrivena - a oni koji je pokušaju obzaniti puku (race of barbarians) su u zabludi i na kraju bivaju razocarani.
Tako npr. Nietzscheov Zaratustra napocetku knjige odlazi sa planine(mjesto spoznaje) na trg(okupljalište puka) da bi im dao "dar", no oni ga odbijaju, "nemaju uši za njegova usta". Kasnije ce u knjizi reci: "Prvi puta kada stadoh na trg pred narod ucionio sam ludost samotnika, veliku sam ucinio ludost."

/

Što se tice 7 hermetickih principa, u teoriji sam i shvatio koliko sam mogo citaju Kybalion... ali kako ih primjeniti u praksi?

Citat:
But the Hermetists claim that the Master or advanced student is able, to a great degree, to escape the swing toward Pain, by the process of Neutralization before mentioned. By rising on to the higher plane of the Ego, much of the experience that comes to those dwelling
on the lower plane is avoided and escaped.


Proces neutralizacije?

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 16, 2008 9:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Nietzsche je napisao/la:
Jack987 je napisao/la:
The ancient Hermeticists have never sought to be martyrs, and have, instead, sat silently aside with pitying smile on their closed lips, while the "heathen raged noisily about them" in their customary amusement of putting to death and torture the honest but misguided enthusiasts who imagined that they could force upon a race of barbarians the truth capable of being understood only by the elect who had advanced along The Path.
And the spirit of persecution has not yet died out in the land. There are certain Hermetic Teachings, which, if publicly promulgated, would bring down upon the teachers a great cry of scorn and revilement from the multitude, who would again raise the cry of "Crucify! Crucify!" --The KYBALION


Upravo tako, mudrost je uvjek skrivena - a oni koji je pokušaju obzaniti puku (race of barbarians) su u zabludi i na kraju bivaju razocarani.
Tako npr. Nietzscheov Zaratustra napocetku knjige odlazi sa planine(mjesto spoznaje) na trg(okupljalište puka) da bi im dao "dar", no oni ga odbijaju, "nemaju uši za njegova usta". Kasnije ce u knjizi reci: "Prvi puta kada stadoh na trg pred narod ucionio sam ludost samotnika, veliku sam ucinio ludost."

/

Što se tice 7 hermetickih principa, u teoriji sam i shvatio koliko sam mogo citaju Kybalion... ali kako ih primjeniti u praksi?

Citat:
But the Hermetists claim that the Master or advanced student is able, to a great degree, to escape the swing toward Pain, by the process of Neutralization before mentioned. By rising on to the higher plane of the Ego, much of the experience that comes to those dwelling
on the lower plane is avoided and escaped.


Proces neutralizacije?


Proces dehumanizacije, alkemijske nutarnje pretvorbe, prelazak sedam pragova VITRIOLA, pobjeda nad paklom (Saturnom - nigredo faza, katarza i nutarnje čišćenje).

U tri faze dolazimo do samog Logosa:

1) nigredo faza (crna) - zacrnjenje/kalcinacija metala = destrukcija ego projekcija

2) albedo faza (bijela) - pobijeljivanje/pranje metala = uspostava stabilne individualnosti

3) rubedo faza (crvena) - zacrvenjivanje/potpuno pročišćenje metala = element vatra divlja unutar duše i uzdiže ju na na više razine postojanja

Praktični dio se odnosi na bilo koji put, sustav, anti-sustav, tradiciju ili stav koji zauzmemo. To ostaje na pojedincu. Bitno je shvatiti što nas čeka, zato nam pomažu alkemijske zagonetke.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 17, 2008 9:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
@tehuti
osobno smatram simboličko razmišljanje kvalitetnije no razmišljanje riječima, tako tko razumije primjerice egipatske hjeroglife može si bolje dočarati situaciju no da je nešto pisano slovima. Pa čovjek na neki način, barem podsvijesno misli slikama.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 17, 2008 10:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Anonimus je napisao/la:
@tehuti
osobno smatram simboličko razmišljanje kvalitetnije no razmišljanje riječima, tako tko razumije primjerice egipatske hjeroglife može si bolje dočarati situaciju no da je nešto pisano slovima. Pa čovjek na neki način, barem podsvijesno misli slikama.


U čovjekovom mozgu sve je zapisano u obliku simbola. Tarot je primjer pravilnog arhetipskog mapiranja dijelova mozga.

Znanstvenici koji proučavaju ljudske kognitivne sposobnosti i komunikaciju su utkrili da ljudski mozak ima 240 000 milja neuronskih niti! Dovoljno da ih protegnemo od Zemlje do Mjeseca! Na svakom mikrometru tih niti ima 250 000 jedinica infomacije, no svi podaci su u obliku piktograma, simbola što znači da sadrže golem repozitorij znanja do kojeg ne možemo tako lako ako nemamo izbalansirane polutke mozga. Desna strana (Mjesec) mozga da nam služi kao intuitivni alat da posegnemo za informacijom u obliku piktograma u neuronskim putovima, a lijeva strana (Sunce), racionalna da tu informaciju dekodiramo u riječi i rečenice. Znači Mjesec, kolektivno nesvjesno, Sunce, budna svijest, racionalna, fokusirana. Yin i yang mozga.

Ako nemamo izbalansirane strane mozga, znanje nam može doći samo u distorziranom obliku, polovično i dvosmisleno. Onaj koji koristi Tarot karte za kontemplaciju a ne gatanje, može shvatiti ideju simbolične pismenosti, jer aku ju razvijemo, postajemo medij za više sile, za više informacija i za njihovo pravilno interpretiranje.

Određena tarot karta otvara jedan dio mozga (ali ne samo fizičkog mozga), zato sam i rekao da su simboli i emblemi interface-i sa Božjim serverom. Istine koje ne mogu biti iskomunicirane riječima, prenose se primordijalnim alfabetom simbola. Kontempliranjem nekih simbola pristupamo kolektivnom nesvjesnom, bazenu arhetipova, kao na primjer unutarnji zodijak (unutarnja nebesa). Zato meditacija na Tarot karte ili Drvo Života, iako prikazuje strogo matematički model Kozmosa, donosi znanje i iskustvo drugih razina postojanja, a to je upravo ono što hermetična tradicija uči od vremena predinastijstog Egipta.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 17, 2008 1:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 18, 2007 5:47 pm
Postovi: 94
Simbol = sinteza neke ideje :D

_________________
http://www.kabbalah.info/croatian/educa ... .htm#begin


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 17, 2008 6:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

CORPUS HERMETICUM

Nastavak Knjige I

18. „Slušaj sada preostali do govora (Logos) koji žudiš čuti. Završetkom razdoblja, veza koja ih veže izgubljena je sukladno volji Boga. Sve životinje muško-ženskog roda, kao i Čovjek, razdvojeni su u isto vrijeme. Neki tako postadoše muško, a neki postadoše žensko. Bog odmah izgovori Svoju Svetu Riječ (Logos): „Povećajte se sve više i množite u moštvu, vi bića i sve stvoreno, a čovjek s Umom (Nous) u sebi, neka nauči i spozna da je besmrtan i da je želja uzrok smrti, te da je ljubav sve.“

19. „Kada je Bog to izustio, Njegova Providnost pomoću Sudbine i Sklada izazove njihovo spajanje i njihovi se naraštaji utemelje. I zato su sve stvari umnožene sukladno njihovoj vrsti. I onaj koji je tako naučio spoznati sebe dosegao je Uzvišeno Dobro koje nadmašuje mnoštvo, dok onaj koji sa zastranjujućom ljubavi, ljubavi koju je predao svom tijelu, ostaje lutajući u Mraku i pati kroz svoja smrtna osjetila.“

20. „Koju veliku grešku neuki čini“ rekoh, „da ga ona lišava besmrtnosti?“
„Čini se“, rekao je, „da nisi pridao pozornost onome što si čuo. Nisam li te pozvao da misliš?“
„Hvala ti“, odgovorih. „Činit ću tako i zapamtiti.“
Nastavio je: „Ako si upamtio, kaži mi, zašto su oni u smrti zavrijedili smrt?“
„Zato jer je mračna tama korijen i osnova materijalne građe tijela; iz nje tama uzdiže Vlažnu Prirodu; iz nje je sastavljeno tijelo u osjetilnom svijetu iz kojega se smrt napaja Vodom.“

21. „Ispravne su tvoje misli. Ali kak onaj koj je spoznao sebe odlazi Ocu, kao što je Riječ Božja (Logos) ustvrdila?“
Odovorio sam: „Jer Otac svega je sazdan od Svjetla i Života, a od Njega je rođen Čovjek.“
„Dobro govoriš, govoreći tako. Svjetlo i Život jest Otac-Bog i od njega je rođen Čovjek. Ako, stoga, spoznaš sebe kao biće od Života i Svjetla i činjenicu da si od njih načinjen, vratit ćeš se u život.“ Tako je govorio Čovjek-Pastir (Poimandres).
„Ali reci mi dalje, moj Umu (Nous)“, zavapih, „kako ću se ponovno vratiti u Život... jer Bog kazuje: Neka čovjek koji ima Um (Nous) u sebi spozna da je on sam besmrtan.
22. Nemaju li svi ljudi Um (Nous)?“, pitao sam.
„Dobro govoriš, govoreći tako. Ja, Um (Nous), osobno sam sa svetim i dobrim ljudima, čistim i milostivim ljudima koji žive pobožno. Takvima moja nazočnost postaje pomoć i oni trenutno stječu znanje (Gnoza) o svim stvarima; zadobivaju Očevu ljubav svojim čistim životima i zahvaljuju Mu, zazivajući Njegov blagoslov i pjevajući himne koje Mu upućuju s gorljivom ljubavlju.
Prije nego predaju tijelo ispravnoj smrti, oni zatvaraju osjetila, vidjevši njihovo djelovanje. Ne, Ja, Um (Nous), neću dopustiti da aktivnosti tijela koje ih napastuju imaju svoj učinak. Kao čuvar vrata zatvorit ću sve ulaze i prekinuti sve mentalne aktivnosti iz kojih se izvode niske i zle energije.“

23. „Za one bez Uma (Nousa), izopačene i pokvarene, zle i gramzljive, ubojice i bezbožne, za njih sam daleko, ustupajući mjesto Osvetoljubivom Duhu, koji oživljava vatru, muči ih sve jačom vatrom i napada svakoga od njih kroz osjećaje. On ih također potječe na veća djela bezakonja, tako da takvi trpe veću odmazdu. A ipak se ne smanjuje njihova neograničena žudnja za neumjerenošću i nezasitnom borbom u tami.“

24. „Dobro si me poučio tim stvarima, kako sam i želio, o Ume (Nous). Kaži mi sada, molim te, o prirodi Puta iznad?“
Na ovo je Čovjek-Pastir (Poimandres) odgovorio: „Kao prvo, pri rastvaranju materijalnog tijela prvo dolazi do promjene samoga tijela. Forma koju si ima nestaje i ti predaješ svoj način života, lišen energije, Duhu. Tjelesni osjeti vraćaju se svojim vlastitim izvorima, razdvajajući se i ponovno oživljavajući kao energije. Strasti i želje povlače se u prirodu koja je lišena razuma.

25. „I tako se taj Čovjek počinje podizati kroz Sklad. Prvoj razini on predaje energiju rasta i smanjenja; drugoj – sredstva zla, sada deenergizirana; trećoj – inaktivne lukavštine želja; četvrtoj – nasilničku aroganciju, također deenergiziranu; petoj – nesvetu drskost i bezobzirnu smjelost, deenergiziranu; šestoj – zle težnje za bogatstvom lišene uzdizanja; a sedmoj razini – neiskrenost ili laž koja čeka u zasjedi, deenergiziranu.“

26. „Tada, lišen svake aktivnosti, ulazi vlastitom snagom u onu Prirodu koja pripaa Osmoj razini i pjeva zahvale Ocu s tamo nazočnima.
Oni koji su tamo radosno pozdravljaju njegov dolazak. Nalik onima koji su tamo zajedno, i on čuje Snage koje su iznad prirode koja pripada Osmoj sferi, pjevajući svoje pjesme zahvalnice Bogu na svom vlastitom jeziku.
Tada oni zajedno odlaze u Očev dom, predaju se Snagama, i postajući Snage, oni su stopljeni u Bogu. To je dobar kraj za one koji su stekli više znanje: postati jedno s Bogom. Zašto sada odgađaš? Kako si sve primio, ne bi trebao postati vodič onima koji su vrijedni, kako bi smrtni ljudski rod mogao biti spašen Bogom kroz tebe?“

27. Rekavši to, Čovjek-Pastir (Poimandres) se stopio s moćima. Ali ja, zahvaljujuć i veličajući Oca univerzalnih snaga, bijah oslobođen, pun naga koje je izlio u mene i pun Njegova učenja o prirodi svega postojećeg i najuzvišenijih viđenja.
I počeh proglašavati ljudima ljepotu pobožnosti i znanja:
„O narode, ljudi rođeni na zemlji, koji ste se odali piću, i snu, i neznanju, i neukosti o Bogu, otrijeznite se, prestanite biti zatrovani, prestanite biti zavarani nerazumnim snom.“

28. Kada su čuli, jednodušno svi dođoše. Rekoh: „O, ljudi rođeni od zemlje zašto ste se predali smrti kad imate moć da budete dio besmrtnosti? Pokajte se. Vi koji ste se držali onih koji su lutali i s njima dijelili neznanjem izađite iz svjetla tame, uzmite udejal u besmrtnosti i stanite na kraj uništenju.“

29. Neki od njih s podrugljivim smiješkom na usnama odoše od mene, predajući se putu smrti; drugi, moleći da ih se pouči, baciše se do mojih nogu. Podižući ih, postajem vodič roda na putu k domu, poučavajući riječi (logoi), kako i na koji način mogu biti spašeni. Posijao sam u njima riječi (logoi) mudrosti; voda besmrtnosti dala im se za piće.
Dolaskom večeri i zalaskom sunčevih zraka, naredim im da se zahvale Bogu.. Kada su završili sa svojim zahvalama, svaki se čovjek vrati na svoje mjesto odmora.

30. Zapisao sam u svoje srce dobrotvornost Čovjeka-Pastira (Poimandresa) i bijah oduševljen kada sam se ispunio svakom svojom nadom. Jer san tijela postao je budnost duše, zatvaranje očiju postalo je pravo viđenje, moja tišina postala je trudna sa Uzvišenim Dobrom, a izgovaranje moje riječi (Logos) rođeno iz bogatih stvari. Sve to ošlo je meni iz mojeg Uma (Nous), koji je Čovjek-Pastir (Poimandres), Riječ (Logos), nadzornik svega, pomoću kojega nadahnut Bogom stupih na Poljanu Istine. Zato zahvalih Bogu Ocu čitavom svojom dušom i snagom.

31. Sveti si Ti, o Bože, sveopći Oče.
Sveti si Ti, o Bože, volja kojega usavršava sebe svojim vlastitim moćima.
Sveti si Ti, o Bože, koji želi biti spoznat i poznat od onih koji su Tvoji.
Sveti si Ti, koji si pomoći Riječi (Logos) sjedinio sve što jest.
Sveti si Ti, od kojeg je sva Priroda postala odražena.
Sveti si Ti, kojega Priroda nije stvorila.
Sveti si Ti, moćniji od svih moći.
Sveti si Ti, koji nadilaziš svu nadmoćnost.
Svet Ti si, Ti bolji od svih veličanja.

Primi čistu žrtvu mog razuma, od duše i srca svagda pruženu Tebi, o Ti neizrecivi, neizgovorivi, imena koje može izraziti samo tišina.

32. Molim te da ne propustim Znanje (Gnoza), znanje koje je zajednička priroda bića, ispuni me Tvojom Snagom i Milošću Tvojom, da mogu davati Svjetlo onima iz našeg roda, mojoj braći i Tvojim sinovima.

Zbog toga ja vjerujem i ja sam svjedok. Ja idem u Život i Svjetlo. Blagoslovljen si Ti, o Oče. Neuki Tvoj Čovjek bit će svet kao što Ti si svet, jer Ti si mu dao svu vlast.

Kraj prve knjige.

--------------------------------------

Sljedeća knjiga je od posebne važnosti jer se govori o zakonima kretanja, astronomiji, tvarnosti, svijetu materije i svijetovima nematerije. Postat ću uskoro.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pet okt 17, 2008 7:14 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 17, 2008 6:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
@tehuti
neznam koliko si upoznat sa kvantnim poljem,al i amo govore slične stvari.
Stoga će biti da je isto opisano, samo drugačijim načinom izražavanja.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 17, 2008 7:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Anonimus je napisao/la:
@tehuti
neznam koliko si upoznat sa kvantnim poljem,al i amo govore slične stvari.
Stoga će biti da je isto opisano, samo drugačijim načinom izražavanja.


Znam za unificiranu teoriju polja, ako to misliš. I da, Hermesu Um govori o tim stvarima peotskim jezikom.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 18, 2008 5:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

CORPUS HERMETICUM

Knjiga II - Hermes Asklepiju

1. Hermes – Nije li sve što se kreće, o Asklepije, pokrenuto u nečem i od nečeg?
Asklepije – Zasigurno.
Hermes – Ne mora li ono u kojem se nešto kreće biti veče od onoga što se kreće?
Asklepije – Mora.
Hermes – Ne mora li imati veću moć?
Asklepije – Mora, naravno.
2. Hermes – Nije li ovaj svemir ogroman, toliko ogroman da ne može postojati tijelo veće od njega?
Asklepije – Slažem se.
Hermes – I masivan, također, jer ispunjen je mnogim drugim velikim tijelima, ili, prije, svim tijelima koja postoje.
Asklepije – Tako je.
Hermes – A ipak je svemir tijelo?
Asklepije – Jest.
Hermes – I ono koje se kreće?

3. Asklepije – Zaista da.
Hermes – Koliko velik, stoga, mora biti prostor u kojem se svemir kreće i kakva je priroda tog prostora? Ne mora li biti mnogo veći od svemira da bi mogao pronaći prostor za svoj kontinuirani tijek, tako da ono što se kreće ne bue sputano nedostatkom prostora i gubitkom kretnje?
Asklepije – Mora biti nešto ogromno, o Trismegistose.

4. Hermes – I kakav je? Ne mora li biti suprotne prirode, o Asklepije? A priroda suprotna tijelu je bestjelesnost.
Asklepije – Slažem se.
Hermes – Prostor je, tada bestjelesan. Ali bestjelesnost mora biti jednako božanska stvar ili Bog. Po „nekom bogoliko stvari“ ne mislim na nešto rođeno, već na nešto što nije rođeno.

5. Ako je, tada, svemir bogolika stvar, on je tvaran; ali ako je to Bog, nadilazi tvarnost. Za razliku od Boga, treba biti pojmljen drugačije i na ovaj način različit.
Nama je Bog prva pomisao ili pojmljivost, ali ne i Njemu samom, jer ona stvar o kojoj se razmišlja, opažena je osjetilima onoga koji razmišlja. Zato Bog ne može pomisliti samog sebe, jer Njegove misli o Njemu samom nisu ništa drugo nego ono što on misli. Ali za nas je On „nešto drugo“, jednako kao i njegove misli.

6. Nama je On nešto odvojeno i zbog toga Ga mi poimamo. Ali ako se poima prostor u kome se svemir kreće, to nije Bog, već samo prostor. Ako je prostor Bog, tada to više nije prostor, već ono što sadrži svaku aktivnost. Sve što se kreće nije pokrenuto u onome što se kreće, nego u onome što je nepokrenuto. Pokretač je miran. Nemoguće ga je pokrenuti.
Asklepije – Kako su tada, o Trismegistose, sve stvari ovdje dolje pokrenute pomoću onih koje su već pokrenute? Jer, rekao si da su putujuća nebeska tijela pokrenuta od strane neputujućih nebeskih tijela.
Hermes – To nije isti pokret, o Askelpije, već pokret u suprotnom pravcu, jer oni se ne kreću jedan s drugim, već jedan nasuprot drugom. Taj suprotni pokret stavlja otpornost njihove kretnje u mirovanje. Jer ta otpornost je počinak kretnje.

7. Na taj način, također, putujuća nebeska tijela, koja se kreću suprotno od nepokretnih (zvijezde), pokreću jedno drugo međusobnom suprotnošću. Ne može biti drugačije.
Misliš li da se dva Medvjeda tamo gore (Veliki i Mali Medvjed), koji nikada ne zalaze niti ne izlaze, odmaraju ili kreću?
Asklepije - Kreću se, o Trismegistose.
Hermes – Kojom vrstom pokreta, Asklepije?
Asklepije – Kretnjom koja se okreće oko točke.
Hermes – Kružna kretnja je kretnja oko te točke. Njome upravlja ono što je mirno, jer okretanje oko te točke sprječava bilo kakvo udaljavanje od nje; digresija je spriječena ukoliko se ustvrdi okret. Na taj je način kretanje u suprotnom pravcu stabilizirajuće i fiksirano je načelom obrnutog kretanja.

8. Vezano uz to, predočit ću ti zemaljski primjer koji vidiš svojim očima. Pogledaj životinje ovdje dolje, primjerice, čovjeka koji pliva. Voda se kreće, ali otpornost njegovih ruku i nogu daje mu stabilnost. Zbog toga ga tok vode ne odnosi niti on tone.
Asklepije – Dao si mi, Trismegistose, vrlo jasan primjer.
Hermes – Svaka je kretnja stvorena u nepokretnosti i iz nepokretnosti.
Zato kretanje svemira i svih živih bića neće biti uzrokovano stvarima izvan svemira, već stvarima koje se nalaze unutra i koje se kreću prema van – takvim stvarima kao što su duša ili duh, ili neka druga neutjelovljena stvar. Jer nije tijelo ono koje pokreće živu stvar u njemu, čak niti bilo koje drugo tijelo ako u njemu nema duše.

9. Asklepije – Što time želiš reći, Trismegistose? Ne mogu li komadi drveta, kamenja i drugih stvari, onih koje nemaju dušu, pokretati tijela?
Hermes – Ni na koji način, Asklepije. Nešto u tijelu, ono što pokreće nežive stvari, zasigurno nije tijelo; jer ono pokreće oboje, i tijelo onoga koji nosi i ono što je nošeno. Na taj način beživotna stvar neće pokrenuti stvar koja je bez života. Ono što se kreće [druga stvar] je živo i u tome se nalazi ono što pokreće.
Vidiš, stoga, kako je teško opterećena duša, jer ona sama nosi dva tijela. Jasno je, čak štoviše, da se pokrenute stvari kreću u nečem i da su od nečega pokrenute.

10. Asklepije . Da, Trismegistose. Pokrenute stvari moraju se kretati u nečem praznom.
Hermes – Dobro zboriš, o [moj] Asklepije. Ono što je ništa jest praznina; samo je nepostojanje praznina, stranac postojanju. Jer ono što postoji nikada se ne može promijeniti u prazninu.
Asklepije – Ali zar ne postoje neke stvari koje su prazne, o Trismegistose, kao što je prazan vrč, prazna posuda, čitavo riječno korito i druge slične stvari?
Hermes – Kakva velika greška, Asklepije! Misliš li da su pune i najispunjenije stvari prazne?

11. Asklepije – Kako to misliš, o Trismegistose?
Hermes – Je li zrak tvar (eter), Asklepije?
Asklepije – Jest.
Hermes – Ne prožima li ta tvar sve što postoji i, prožimajući, ne ispunjava li ih? A „tvar“ – ne sastoji li se od smjese četiriju (elemenata)? Stoga je puno zraka sve ono što ti nazivaš praznim; a ako je puno zraka, tada je puno i „četiriju“.
Nadalje, iz toga proizlazi protivnost da je sve ono što ti nazivaš punim prazno – od zraka; jer ono ima svoj prostor ispunjen drugim tijelima i nije u tome sposobno primiti zrak. Zato one stvari za koje si ti rekao da su prazne treba nazvati šupljinom, a ne prazninom. Činjenica jest da su one ispunjene zrakom i duhom.

12. Asklepije – Tvoje je dokazivanje (logos) nepobitno, o Trismegistose; zrak je tvar. Nadalje, to je ono tijelo koje prožima sve stvari, i čineći to, ispunja ih. No, kako ćemo nazvati prostor u kojem se sve kreće?
Hermes – Bestjelesnim, Asklepije.
Asklepije – Što je bestjelesnost?
Hermes – Um i Razum (Nous) koji izranja iz onoga što je cjelovito, sveobuhvatno, oslobođeno svakoga tijela, svaka greške, nezamjetljivo tijelu i nedodirljivo, onaj koji stoji u samome sebi, koji sadrži i čuva one koji jesu, čije zrake su Dobro, Istina, Svjetlo iza svjetla, Arhetip duše.
Asklepije – A što je onda Bog?

13. Hermes – On nije ništa od svega toga. On je uzrok njihova postojanja, uzrok postojanja svega i svake individualnosti. Nije ostavio nikakav prostor za bilo što nestvarno. Sve stvari dolaze iz onoga što postoji, a ne iz onoga što ne postoji. Jer osobina nestvarnog, nepostojećeg, jest da ono nema moć postati nešto, jer prirodno nema mogućnost postojanja. I obrnuto stvari koje jesu, koje postoje, nemaju prirodu nestvarnog, nepostojećeg.

14. Asklepije – Što govoriš ponovno da Bog jest?
Hermes – Bog, dakle, nije Um (Nous), već uzrok Njegovog postojanja. Bog nije Duh, već uzrok što Duh jest. Bog nije Svjetlo, već uzrok postojanja Svjetla. Stoga se Bog može štovati pomoću ta dva imena (Dobro i Otac) – imena koja pripadaju Njemu samom i nikome drugom.
Jer niti jedan od drugih takozvanih bogova, ljudi ili daimona (sila, duhova) ne može nikada biti prema bilo kakvoj mjeri Dobar. To može biti samo Bog, i ništa drugo. Ostale stvari su odvojene od prirode Dobra; jer sve ostalo je tijelo i duša, a one nemaju mjesta da bi sadržale Dobro (Uzvišeno).

15. Najveće od tog Dobra je takvo da čini realnost svih bića tjelesnih i bestjelesnih, osjetilnih i shvatljivih. To je Uzvišeno Dobro, to je Bog. Zato ne nazivaj niša drugo dobrim, jer huliš, i nikada ne nazivaj Boga drugačije nego samo dobrim, jer u protivnom, tada puno huliš.

16. Svatko koristi izraz Dobro, ali što to jest – ne razumije svatko. Zato boga ne poima svatko, pa u neznanju oni zazivaju bogove i određene ljude koji nikada ne mogu biti dobri i koji nikada neće postati dobri. Dobro nije strano Bogu; ono je neodvojivo od Njega budući da je ono Bog sam. Svi drugi besmrtni bogovi počašćeni su imenom Bog. Međutim, Bog je dobar, ne zbog toga što mu se iskazuje počast, već svojom prirodom. Jer priroda Boga je jedno, uzvišena Dobrota; Bog i Dobrota su jedna stvaralačka snaga iz koje olaze sva stvaranja. Onaj tko daje sve, a ništa ne prima – dobar je. Bog daje sve i ne uzima ništa. Stoga je Bog Dobro (Uzvišeno) i (Uzvišeno) Dobro je Bog.

17. Drugo ime Boga je Otac, ponovno zato jer On je taj koji stvara sve. Zadaća oca je stvaranje.
Zbog toga je podizanje djece velika i najpobožnija stvar u životu za one koji misle pravilno, a napuštanje života na zemlji bez djeteta je velika nesreća i nepobožnost; onaj tko je bez djece, kažnjen je nakon smrti od daimona.
To je kazna: da je duša čovjeka bez djece osuđena na tijelo koje nema ni mušku ni žensku prirodu, stvar prokletu pod suncem.
Stoga, Asklepije, ne imaj naklonosti prema čovjeku bez djece, nego se radije sažali nad njegovom nesrećom, znajući da ga čeka kazna.
Neka sve ovo rečeno tebi, Asklepije, bude uvod u znanje o prirodi stvari.

KRAJ DRUGE KNJIGE

**********************

Ovdje je opisan princip kretnje, kozmičke dinamike i bazične prirode Boga i Svemira.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; sub okt 18, 2008 6:57 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 18, 2008 5:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2007 9:26 pm
Postovi: 35
Lokacija: Zagreb
e care jel imas taj corpus hermeticum na hrvatskom u pdf formatu ? nisam nigdje naso tu hrv verziju

_________________
"The word impossible is not in my dictionary"
-Napoleon Bonaparte


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 18, 2008 6:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Citius je napisao/la:
e care jel imas taj corpus hermeticum na hrvatskom u pdf formatu ? nisam nigdje naso tu hrv verziju


U prijašnjim postovima sa naglasio da ne postoji preveden PDF. Imaš gore na linku englesku verziju. Mislio sam napraviti PDF, tj. doslovno prepisati iz tvrdog formata, budući da mi je skener jako slab.

Posjedujem i rijetku verziju Corpusa skeniranog iz 1650. u PDF-u, ali na zastarjelom engleskom. Budem uploadao uskoro.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 18, 2008 7:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

CORPUS HERMETICUM

Knjiga III – Sveta propovijed

1. Slava svih stvari je Bog, Božanstvo i Božanska priroda. Izvor svih stvari koje postoje jest Bog, koji je i Um (Nous) i Priroda – materija. On je mudrost koja objavljuje sve stvari. Također je izvor Božansko – priroda, energija, neophodnost, kraj i ponovno stvaranje novog.
Jer u bezdanu bijaše beskonačna tama, voda i profinjeni inteligentni duh. Bijahu to Božje snage unutar kaosa.
Tada se uzdiglo Sveto Svjetlo; i tamo se sakupilo pod Suhim Prostorom iz Vlažnih Suštinskih Elemenata. I svi bogovi podijeliše sve stvari iz plodne Prirode.

2. Sva bića bijahu neodređena i još neispisana; lagane stvari tada su razdvojene i visoko podignute, a teške položiše svoje temelje pod najvlažnijim dijelom Suhog Prostora. Univerzalne stvari ograničene su Vatrom i izvješene u Dahu da i se održale.

Nebo se pojavilo u sedam krugova *. Njegovi bogovi pojaviše se u obličju zvijezda sa svim njihovim konstelacijama. Priroda je svoje dijelove spojila zajedno s bogovima u njoj. Obod Neba kretao se kružnom kretnjom, podržan Dahom Boga.

3. Svaki bog poslao je svoju vlastitu snagu koja mu je određena. I tako tamo nastaše četveronožne životinje, one koje pužu, one koje prebivaju u vodi i one s krilima, te svo plodno sjemenje, trava i mladica svakog cvijeta, noseći u sebi sjeme ponovnog postanka.
Bogovi poslaše naraštaje ljudi kako bi ovi upoznali djela Božja, i da budu aktivni svjedoci prirode; da se množe, da vladaju svime pod nebom i da spoznaju što je dobro; tako da se i dalje uvećavaju i nastavljaju uvećavati, množe i nastavljaju množiti. Kroz njihov začuđujuće djelujuć tijek, bogovi poslaše svaku dušu odjenutu u meso, kako bi ljui razgledali puteve nebeskih bogova, Božja djela i aktivnost prirode da spoznaju znakove onoga što je dobro, moć Boga i promijenjivu sudbinu dobrih i zlih stvari, i da otkriju začuđujuće vještine dobrih umjetnosti.

4. Tako ljudi počeše živjeti, i njihova je mudrost rasla, sukladno sudbini koju je odredio pridruženi hod kružećih bogova i njihovom nestanku na kraju.
Na zemlji će ostati moćna sjećanja na radove njihovih ruku; kada se ciklusi počnu obnavljati, iza njih će ostati nejasan maglovit trag.
Jer svako rođeno tijelo s dušom, sjeme plodova i svako djelo ruku nestat će, ali iz potrebe će se obnoviti ponovno, jednako obnavljanjem od strane bogova, kao i kružnim okretanjem ritmičkog kotača Prirode.
Jer tamo gdje je Božansko, tamo je i Prirodina uvijek iznova stvarajuća kozmička mješavina, jer Priroda se također nalazi u božanskom.

KRAJ TREĆE KNJIGE

******************

* Sedam krugova o kojima Hermes govori su sedam astralnih i mentalnih razina koje su u Bibliji opisane kao Jakobove ljestve k Bogu, u čovjeku također nalazimo te ljestve: to su vrtlozi energije (sedam čakri) koji nas spajaju sa tim razinama makrokozmosa.

U ovoj kratkoj knjizi govori se o manifestaciji i o zodijaku ali na suptilan mističan način. Isto tako, govori se o mjenama ciklusa i faza neba i zemlje, promijeni vladavine nebeskih tijela i općim promjenama u čovjeku i svemiru u skladu s tim promjenama.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pon okt 20, 2008 4:59 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 18, 2008 9:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

CORPUS HERMETICUM

Knjiga IV - Kalež ili monada

1. Hermes – S Riječju (Logos), ne s rukama, je Stvoritelj svijeta načinio čitav svijet; stoga, razmišljaj o njemu kao o sveprisutnom i uvijek postojećem, Autoru svih stvari, Jedno i Jedinom, koji je Svojom voljom stvorio sva bića.
Njegovo tijelo je takvo da ga niti jedan čovjek ne može dodirnuti, vidjeti, izmjeriti; ono je nerastezljivo, i ne postoji ništa slično. Ono nije Vatra ni Voda, Zrak ni Dah , ali sve to od njega dolazi. Već kroz to sve stvari postoje. Bivajući sada Uzvišeno Dobro, on poželi posvetiti to [Tijelo] Sebi Samom i postaviti Zemlju i obožavati je.

2. Dolje On pošalje Svemir toga nebeskog obličja – čovjeka, život koji ne može umrijeti, a opet život koji umire. Svemir vlada nad životom živih bića, a čovjek to nadmašuje Riječju (Logos) i Umom (Nous). Jer čovjek je postao razmatrač Božjeg rada; on Ga je štovao i nastojao spoznati Njegova autora.

3. Stoga, o Tate, Bog je svim ljudima dao Riječ (Logos), ali još uvijek ne i Um (Nous). On nije bio zavidan, jer zavist ne potječe od Njega, već je smještena ispod, u dušama ljudi bez Uma (Nousa).
Tat – Zašto tada, o oče, Bog nije svakome dao dio Uma (Nousa)?
Hermes – Želio ga je, sine moj, postaviti kao nagradu među duše.

4. Tat – Gdje ga je postavio?
Hermes – Njime (Nousom) je ispunio moćni kalež i poslao ga dolje, pridruživši mu glasnika da to objavi u srcima ljudi:
„Krstite se ovim krštenjem kaleža, ona srca koja to mogu, imajući vjere da ćete se uzdići njemu koji je dolje poslao kalež da biste shvatili zašto postojite.“
Mnogo je onih koji shvatiše Glasnikov proglas; poliše se vodom Uma (Nousa), dobivši udjela u višem znanju; a kada su „primili Um (Nous)“ načinjeni su „savršenim ljudima“.
Ali oni koji ne shvatiše proglas, iako imaju pomoć razuma, a ne Uma (Nous), ne znaju kako su došli u postojanje i zašto.

5. Razumijevanje takvih ljudi je kao u nerazumnih bića; bijes i žudnja u njima su pomiješani. Oni ne pridaju pozornost vrijednim stvarima, već se okreću tjelesnim ugodama i njegovim apetitima, vjerujući da je čovjek rođen iz tog razloga.
Ali oni koji su primili djelić Božjeg dara, oni su o Tate, sudimo li po njihovim djelima, zadobili oslobođenje od smrtnih veza. Jer oni su u svome Umu (Nousu) obuhvatili sve stvari, sve što je na zemlji, na nebu i iza neba. Podignuvši se tako, oni vide Uzvišeno Dobro i shvaćaju, prepoznaju kao nesreću ovdje provedeno vrijeme. Prezirući sve, jednako tjelesno i bestjelesno, oni brzaju u Jedno i Jedino.

6. To je Tate, znanje Uma (Gnoza Nousa), viđenje božanski stvari. To je poimanje Boga, jer Kalež je Božji.
Tat – Oče, i ja također želim biti kršten!
Hermes – Ako prvo ne mrziš svoje tijelo, sine, ne možeš voljeti svoju Bit. Ali ako voliš svoju Bit, imat ćeš Um (Nous), a imajući Um (Nous) dobit ćeš udio u znanju.
Tat – Što želiš time reći, o oče?
Hermes – Govorim da nije moguće, sine moj, dati sebi oboje – mislim na stvari koje propadaju i na božanske stvari. Jer, vidjevši da postoje dvije stvari, tjelesne i netjelesne, u kojima se razumije propadajuće i božansko, čovjeku sa slobodom izbora ostavljeno je da bira jednu ili drugu. Ne može odabrati obje. U onim dušama kojima je ostavljen izbor, nestajanje jednog dovodi do objavljivanja moći drugog.

7. Izbor boljega ne samo da dokazuje besprijekornost onome tko odabire, jer vidi da [taj izbor] čovjeka čini Bogom, nego se njime također iskazuje štovanje Bogu. Izbor gorega, iako uništava čovjeka, uznemiruje Božji sklad do te mjere kao što je procesija koja prolazi sredinom puta, nesposobna učiniti bilo što drugo osim da zaprečuje prolaz drugim ljudima; tako su i oni ljudi koji se kreću u procesiji diljem svijeta vođeni ugodama tijela.

8. Tako to jest, o Tate. Ono što dolazi od Boga bilo je i uvijek će biti naše. Ali ono što je ovisno o nama odbacimo bez odgode, jer to nije Bog, to smo mi koji smo uzrok zlih stvari i koji ih više volimo od onoga što je dobro.
Vidiš li, sine, koliko je mnogo tijela kroz koja moramo proći, kroz koliko mnogo skupina demona, kroz koliko mnogo nizova ponavljanja i ciklusa zvijezda prije negoli dođemo Jednom i Jedinom Dobru? Jer Dobro nema druge obale; nije ograničeno, nema kraja i nema početka, premda se nama doima kao da ima početak – Znanje.

9. Znanje stoga, nije početak Dobra, nego nam je prije početak onoga što treba biti spoznato.
Dohvatimo zato početak i brzo prijeđimo kroz sve [kroz što moramo proći]. Vrlo je teško napustiti stvari koje smo navikli koristiti, koje naš pogled posvuda susreće, i vratiti se drevnom i izvornom [Putu]. Oduševljava nas ono što se pojavljuje pred našim očima, dok ne vjerujemo u ono što ne vidimo. Zla su najočitije stvari, dok se Dobro nikada ne može prikazati pred očima, jer nema oblik, a niti ostavlja trag. Zato je ono poput samog sebe i različito od svega postojećeg. Nemoguće je da ono što nema tijelo učini sebe vidljivim tijelu.

10. Superiornost sličnog u odnosu na neslično te inferiornost nesličnog u usporedbi sa sličnim nalazi se u sljedećem:
Jedno je podrijetlo (početak) i korijen, i u svim je stvarima kao podrijetlo i korijen. Ništa nije bez podrijetla. Izrasta iz samog sebe, budući da je podrijetlo sveg ostalog. Svojstveno je sebi, s obzirom da ne može imati drugo podrijetlo.
Zato je Jedan početak i sadrži sve brojeve, ali niti jedan ne sadrži Njega. Stvara svak broj, ali niti jedan broj ne stvara Njega.

11. Sve stvoreno je nesavršeno i djeljivo, kako bi povećalo stvoreno, ali i kako bi smanjilo; ali tako nešto se ne događa savršenom. Ono što se povećava, povećava se od Jednog, a umire kroz svoju vlastitu slabost kada više ne može sadržavati jedno. Sada, o Tate, to je lik Boga, nacrtan za tebe, onoliko koliko može biti. Promotriš li jasno i odraziš li ga očima srca, vjeruj mi, sine moj, pronaći ćeš Put koji vodi gore. Ne, taj će lik sam postati tvoj Vodič, jer Viđenje [božansko] ima posebnu vlastitu kvalitetu. Čvrsto drži i privlači sebi one koji uspijevaju otovoriti oči, baš kao što kažu, magnet privlači željezo.

KRAJ ČETVRTE KNJIGE

*****************

Ovdje je bilo riječi o Prvom Izvoru, Monadi kako se kaže u platonističkoj i neoplatonističkoj literaturi i učenjima. Monada je Ain Soph Kabale koja emanira sve brojeve (Drvo Života). Dio u kojem Hermes spominje brojeve se po mom skromnom sudu odnosu na Drvo Života i kabalistčkoj (matematičkoj) shemi Života. Držati sliku Boga u sebi = penjati se po Drvu Života ili kako Hermes kaže "pronaći Put koji vodi gore".

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 78 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz