Sada je: sub apr 27, 2024 1:35 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon nov 03, 2008 9:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Samo instaliraš Adobe acrobat profesional i ma kakav da je skener, samo da radi, možeš lako da napraviš pdf od svake knjige.

Ako ni to ne može, onda bar ovo lepo prepiši i pazi na greške. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 03, 2008 9:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Pantelija je napisao/la:
Samo instaliraš Adobe acrobat profesional i ma kakav da je skener, samo da radi, možeš lako da napraviš pdf od svake knjige.

Ako ni to ne može, onda bar ovo lepo prepiši i pazi na greške. 8)


Ili to, ili ću prepisati u word i onda konvertirati u pdf format da izgleda malo preglednije i ispraviti greške.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 04, 2008 5:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Kao što se vidi ispod slijedeća knjiga je broj 16 iako u mojoj verziji knjige (prijevod Cid-Nova, 2004.) ne postoji 15. knjiga. Da li je to zbog pogrešnog numeriranja s obzirom na mnoštvo prijevoda i različitih verzija Corpusa Hermeticuma, ne bih znao jer se nisam upustio dublje u proučavanje toga. Recimo, u Mead-ovom prijevodu na kojem se temelje kasniji prijevodi imamo samo 13 knjiga, a i poredak knjiga nije identičan ovoj verziji. A ako još uzmemo u obzir da je riječ o djelu iznimne starosti (ortodoksni znanstvenici daju mu starost između 2. i 3. stoljeća nove ere, no vjerojatno je puno stariji), da je original pronađen na grčkom, te da u vrijeme uništenja aleksandrijske knjižnice (glavnom repozitorija drevne mudrosti) u cirkulaciji bio i više takvih tekstova, možemo slobodno zaključiti da nije moguće u potpunosti biti siguran koliko je Corpus originalno knjiga imao, jer je možda došlo do interpolacije teksta. Mislim da to ne bi trebalo biti bitno, jer ovdje je više naglasak na ezoternom naslijeđu nego egzoternom, dakle više nas zanimaju hermetičke tajne doktrine nego pitanja vezana za sam hermetički opus i povijesna naklapanja.

**************************

slika

CORPUS HERMETICUM

Knjiga XVI – Asklepije kralju Ammonu

Asklepije kralju Ammonu u odnosu na: Boga, materiju, zlo, sudbinu, Sunce, duhovni sadržaj, nebesku prirodu, zakon kojim je ispunjen univerzum, sedam zvijezda, izgled čovjeka.

1. Kralju moj, šaljem ti važno pismo koje kruni i poziva u sjećanje sve drugo. Nije u suglasju s općim mišljenjem te doista opovrgava sve što većina misli. Zapravo, doimat će se da je u suprotnosti s nekim stvarima koje sam spomenuo prije. Moj učitelj Hermes često mi je privatno govorio, a također u nazočnosti Tata, da se sadržaj mojih knjiga doima vrlo jednostavnim i jasnim onima koji ga čitaju. Nadodao je, međutim, da su one zasjenjene i da odražavaju skriveno značenje riječi. Rekao je da će postati još opskurnije kada Grci odluče prevesti naš jezik na njihov, što će pak dovesti do većeg iskrivljavanja i nejasnoće.

2. Izražen na svom izvornom jeziku, tekst čuva čisti duh riječi. Jer sama kakvoća zvuka i izgovor egipatskog jezika nose u sebi snagu onoga što je izrečeno. Zato, o Kralju, onoliko koliko je u tvojoj moći, a tvoja moć je neograničena, molim te da osiguraš da ovaj tekst ne bude preveden, kako ovi misteriji ne bi došli do Grka. Jer bahat, neodređen i upadljiv stil grčkog jezika, potkopat će veličajnost i snagu našeg vlastitog koji čuva snagu riječi. Grci, o Kralju, koriste prazne riječi koje su puko razmetanje. Takva je filozofija Grka: buka riječi. Mi ne koristimo takve riječi, nego koristimo zvuk pun snage.

3. Ovdje ću započeti svoje pismo prizivajući Boga, Gospodina, Stvoritelja i Oca koji sve sažima. On je, bivajući sve – Jedan, i bivajući Jedno – On sažima sve stvari. Cjelokupnost svega je jedno i jest u Jednom. Ne postoji ovdje drugi, jer oboje su Jedan. Sjeti se ovog počela, moj Kralju, za preostali dio mojeg pisma.
Jer, ako bi netko napao ono što se doima da je sveukupnost i Jedno, što je pak isto, uzimajući izraz „Sveukupnost“ kao odvojen od Jednog i kao množinu, a ne potpunost – što je nemoguće – on bi odijelio sveukupnost od Jednog, dovodeći time sveukupnost do ništavila.
Iz nužnosti su sve stvari jedno, budući da postoji Jedno koje to nikada ne prestaje biti ukoliko cjelokupnost nije rastvorena.

4. Vidi kako u sadašnjim dijelovima vode ima mnogo izvora vode i izvora vatre što se podiže. I na jednom mjestu možeš vidjeti tri prirode: vatru, vodu i zemlju, koje ovise o jednom jedinom korijenu. Zato se za to vjeruje da je spremište sveukupne materije koja izdaje vlastito obilje i zauzvrat prima sadržaj odozgo.

5. Pa ipak, Stvoritelj, to jest Sunce, uvijek povezuje nebo sa zemljom, šaljući svoj sadržaj odozgo prema dolje i podižući materiju odozgo. On povlači sve oko sebe i u sebe, i od sebe daje sve svemu, obilno dijeleći svoje svjetlo. Jer on je taj čije dobrostive snage ne prožimaju samo nebo i zrak, već prema dolje dosežu do najdubljih dubina zemlje i morskih bezdana.

6. Ako je tamo duhovni sadržaj, tada je to tijelo Sunce, koje njegove zrake sadrže. Samo Sunce nalazi se blizu sebe na mjestu te priroda zna od kakve je tvari načinjeno i odakle teče. Ne možemo ga vidjeti, ali sustavnim naporima možemo ga razumjeti.

7. Vizija Sunca, međutim, ne uključuje napor, jer sjaj njegova lica sjaji čitavim univerzumom, i iznad i ispod. Noseći na sebi svemir kao krunu, on sjedi u središtu. Poput vještog vozača, on sigurno vodi kola svemira, vežući uzde za sebe kako ona ne bi bjesomučno jurila. Njegove su uzde život, duša, disanje, besmrtnost i stvaranje. On popušta uzde da se kola mogla slobodno kretati, ali ne predaleko od njega. Zapravo, ostaju uz njega.

8. Na taj je način sve stvoreno. Sunce udjeljuje besmrtnicima njihov vječni život i hrani vječna područja svemira sa svjetlom koje se penje, a što je poslano od strane okrenute nebu; sa silaznim svjetlom, koje osvjetljava čitavu šupljinu kraljevske vode, zemlje i zraka, on oživljuje i pokreće rođenje i smrt.

9. Bića iz tog dijela svemira on obnavlja i preoblikuje u cikličkom kretanju, mijenjajući jedno za drugo, vrstu za vrstu, formu za formu. Čineći tako, on djeluje jednako kao s nebeskim tijelima. Promjena je konstantna za sva tijela; za besmrtnike bez rastvaranja, za smrtnike s raspadanjem. Na taj način besmrtnici se razlikuju od smrtnika i smrtnici od besmrtnika.

10. Kao što je njegovo svjetlo neprekidno, tako on također stvara život neprekinuto, bez prekida bilo gdje, i u obilju. Oko njega su mnogobrojne skupine duhovnih snaga, poput mnogobrojnih različitih vojski. One borave zajedno i ne nalaze se daleko od besmrtnika. Pridružene su području ljudi i nadziru njihove poslove. One iznose zapovijedi bogova, i to olujama, uraganima, vihorima, vulkanima i zemljotresima, kažnjavajući nepobožnost glađu i ratovima.

11. Najveća uvreda bogovima od strane čovječanstva je neiskazivanje poštovanja; jer posao bogova je da čine dobro, zadatak ljudi da očituju štovanje, a zadatak duhovnih moći da služe. Za bilo što drugo za što ljudi imaju smjelosti učiniti, pogreškama, nemirom, prisilom (što oni nazivaju sudbinom) ili neznanjem, bogovi će ih smatrati nevinima. Samo nepoštivanje nailazi na osudu.

12. Sunce odražava i hrani svaku vrstu bića. Kako duhovni svijet obgrljuje fizički i puni ga različitim vrstama formi, tako i Sunce obgrljuje sve ostalo u svemiru, podižući i jačajući sve naraštaje. Kada su oni istrošeni i odbačeni, on ih prima natrag.

13. Kor duhova, ili bolje rečeno korovi duhova, stavljeni su pod zapovjedništvo Sunca; „korovi“ – jer ima mnogo različitih vrsta moći. Postavljeni su u poredak pod Suncem i jednaki su im brojem. Neke od tih moći su dobre, a neke zle po svojoj prirodi, to jest po svojoj aktivnosti. Jer suština duhovne moći je njihova aktivnost. Postoje također neki koji su mješavina dobra i zla.

14. Svim ovim duhovima dana je vlast nad zbivanjima na zemlji i nad tamošnjim nemirom. Oni uzrokuju različite nerede u gradovima i među narodima, ali također i u životu pojedinačnih ljudi. Oni oblikuju naše duše po sebi samima i uzdižu ih boraveći u našim mišićima, u našoj moždini, venama i arterijama, pa čak i u našem mozgu, prodirući duboko do naše utrobe.

15. Duhovi koji su postavljeni kao pratitelji iza svake zvijezde prema onom što svako rođenje zaslužuje, zaposjedaju svakoga od nas u trenutku rođenja i daju dah. Nikada nisu nepokretni nego se okreću, mijenjajući mjesto iz trenutka u trenutak. Sada, kada ti duhovi ulaze u dva tijela duše kroz tijelo, svaki pobuđuje dušu prema svojoj vlastitoj aktivnosti. Ali razumni dio duše ostaje oslobođen tiranije tih moći i ostaje spreman za primanje Boga.

16. Kada je pomoću Sunca taj racionalni dio u čovjeku iluminiran zrakom svjetla (a takvih je ljudi nekoliko), duhovne moći prestaju na njih djelovati. Jer niti jedan duh, ili bog, nema moć nad bilo kojom zrakom koja dolazi od Boga. Ali svi ostali ljudi su vođeni i rođeni, i duša i tijelo, moćima čije aktivnosti oni vole. Njihovo je mišljenje zavodljivo i upravo ono zavodi, a ne ljubav. Na taj način moći imaju nadzor nad svim zbivanjima na zemlji kroz instrument naših tijela. Ovu kontrolu Hermes naziva sudbinom.

17. Duhovni svijet tako ovisi o Bogu, a fizički svijet o duhovima; kroz koji duhovni i fizički svijet Sunce prima od Boga tijek svijesti, to jest, od kreativne moći. Oko Sunca se nalazi osam sfera koje ovise o njemu; prva je sfera fiksnih zvijezda, a potom slijedi njih šest što ih čine planeti, i jedna koja okružuje zemlju. Duhovne moći ovise o sferama, a ljudi o duhovnim moćima. Tako su sve stvari i svi ljudi ovisni o Bogu.

18. Zato je Otac svega Bog, Stvoritelj je Sunce, a Svemir je instrument njegove kreativne moći. Njegov duhovni sadržaj upravlja nebesima, nebesa vladaju bogovima, a moći koje su pridružene bogovima vladaju ljudima. To je vojska bogova i moći.

19. Kroz sve instrumente Bog pomoću Sebe samog stvara sve ovo i sve stvari pokazuju osobine Boga; budući da je to tako, one su Bog. Stoga u stvaranju svih stvari, on stvara Sebe. On nikada ne može prestati stvarati jer On sam nikada ne prestaje biti. Kako Bog nema kraj, tako i njegovo djelo nema ni početak ni kraj.

KRAJ ŠESTNAESTE KNJIGE

**************************

Ova knjiga (malo odudara od ostatka knjiga) posebno jednostavnim jezikom otkriva najdublje ezoterijske koncepcije na jednom mjestu, a posebno me inspirira dio u kojem se govori o utjecaju zodijaka i planetarnih sfera na čovjeka, odnosno sudbini, kako taj utjecaj naziva sam Hermes. Čovjek se tom utjecaju sudbine može oduprijeti samo ako spozna Nous koji je iznad bilo kakvog "vanjskog" utjecaja i koji donosi svjetlost kojom tada inicijat aktivno prebiva u Umu, Božjoj Supstanci. Čovjek koji je spoznao Boga, ne ovisi o kretnjama i ciklusima, ne ovisi o utjecaju fragmentarnih energija koje donose promjenu, jer takva osoba je iznad svake promjene. Masonima će posebno biti zanimljiv dio o Suncu koje je prikazano kao Veliki Arhitekt Svemira (točka unutar kruga - 3. stupanj Plave Lože). Spiritualno Sunce je emaniralo ostale arhetipe koji aktivno djeluju na Čovjeka, odnosno, već se iskonski nalaze unutar mikrokozmosa (svi bogovi i energije su u čovjeku).

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; uto nov 04, 2008 5:56 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 04, 2008 5:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
CORPUS HERMETICUM

Knjiga XVII – Tat kralju

Tat - ... razmotriš li to, o Kralju, postoji netjelesno tijelo u tijelima.
Kralj – Kakve je vrste?
Tat – Ne čine li ti se tijela odražena u zraku kao netjelesna?
Kralj – Doista, Tate, kako dobro razmišljaš.
Tat – Ne postoje li druge netjelesne stvari, primjerice forme, koje se, iako netjelesne pojavljuju u tijelima; ne samo u tijelima s dušom, već također i u onima bez duše?
Kralj – Dobro govoriš, o Tate.
Tat – Zato se netjelesno odražava u tjelesnom, a tijelo u netjelesnom, to jest fizički svijet je odražen u mentalnom, a mentalni u fizičkom. Zbog toga trebaš štovati kipove, jer oni sadrže umne forme svemira.

Tada Kralj ustane sa svog sjedala i reče: „Proroče, došlo je vrijeme da pogledam svoje goste. Razgovarat ćemo o bogovima sutra.“

KRAJ SEDAMNAESTE KNJIGE

*****************************
Nisam siguran otkuda ova knjiga u opusu Corpusa, ali u ovo malo teksta (pitanje je jeli uopće potpun sudeći po početnom trotočju) naglašava se prvi univerzalni hermetički princip mentalnosti:

I. Princip mentalnosti

"SVE je UM; Svemir je Mentalan"


A prizivanjem mentalnih formi, apstraktnih koncepcija u fizički oblik, se upravo bavi umjetnost, koja je božanske prirode jer manifestira ono što ne može biti viđeno fizičkim očima. Zato Tat kaže da je štovanje kipa ustvari analogno poznavanju mentalne prirode Svega. Ovdje se ne misli na idolatriju, tj. niži oblik štovanja, u koju su zapale sve religije, već se misli da kipovi ili umjetnička djela mogu sadržavati najviše filozofske koncepcije u obliku koda koji vidimo očima a to je estetika slika, boje i zvuka. Zato su bogom vođeni ljudi sposobni prizvati najčišću duhovnu supstancu u obliku fizičke figure jer poznaju osnovne kozmičke principe, a upravo to hermetizam poučava.

Ovdje završava zbirka Corpus Hermeticum, barem u ovom obliku i ovom prijevodu.

Ostaje mi još samo da dodam dio iz apokrifnih Nag Hammadija (pronađeni 1945.) u kojem se nalazi jedna kratka rasprava (Logos) i proročanstvo vezano za današnje vrijeme.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 5:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Proročanstvo Hermesa Trismegistosa

Razgovor Hermesa Trismegistosa s učenicima Asklepijem, Tatom i Ammonom, pronađen u Nag Hammadiju, dio je zbirke hermetičkih tekstova na koptskom jeziku. U njemu se nalazi proročanstvo Hermesa Trismegistosa o propasti Egipta i najava jedne opće dekadencije.

.................................................

„Ili ne znaš, Askelpije, da je Egipat slika neba? Čak štoviše, to je mjesto stanovanja neba i svih sila koje su na nebu. Ako nam dolikuje da ne budeš neuk o vremenu koje dolazi u našu zemlju, kada će Egipćani uzalud služiti svojim bogovima i kada će njihove religiozne aktivnosti biti prezrene. Jer, svi će bogovi napustiti Egipat i vinuti se u nebo. Egipat će biti napušten; bogovi će ga napustiti. Jer u Egipat će doći stranci i njime upravljati. Egipat! Čak štoviše, Egipćanima će biti zabranjeno štovati Boga. I još će se kažnjavati, posebice oni koji se zateknu u štovanju i slavljenju Boga.

I toga dana će zemlja, pobožnije od drugih, postati bezbožna. Više neće biti puna hramova, već grobova. Neće biti puna bogova, već mrtvih tijela. Egipte! Postat ćeš poput bajke. A tvoji vjerski objekti bit će (...) tek lijepe stvari, a (...) tvoje riječi tek lijepo kamenje. A barbari će biti bolji od vas, Egipćani, kao i njihova religija, bilo da su Skiti, Hindusi ili neki drugi.

A što je to što govorim o Egipćanima? Jer oni (Egipćani) neće napustiti Egipat. Jer, u vrijeme kada bogovi napuste zemlju Egipat i vinu se u nebo, tada će svi Egipćani umrijeti. Egipat će biti napušten i od bogova i od Egipćana. A ti, Rijeko, dočekat ćeš dan kada ćeš teći više s krvlju nego s vodom. Mrtva tijela bit će viša od tvojih obala. Onaj koji umre neće biti oplakan, već će to biti onaj tko živi. Doista, potonji će zbog svog jezika biti znan kao Egipćanin u drugom razdoblju (vremena).

- Asklepije, zašto plačeš – On će po svojim običajima izgledati kao stranac. Božanski Egipat trpjet će većih zala od ovih. Egipat – od Boga voljeni, stanište bogova, škola religije – postat će primjerom bezbožnosti.
I u tim danima svijet neće biti zadivljen (...), i besmrtnost, neće biti štovana (...), budući da kažemo kako to nije dobro (...). Neće biti stvar ni vizija. Već bi mogla postati bremenom svim ljudima. Stoga će biti prezren – predivan svijet Boga, neusporedivo djelo, snaga koja posjeduje dobro, vizije oblikovane prema čovjeku. Tama će biti draža od svjetla, a smrt od života. Nitko neće gledati u nebo. Pobožnog će čovjeka držati luđakom, a bezbožnika slaviti kao mudraca. Kukavan čovjek bit će smatran snažnim. Dobar će čovjek biti kažnjen kao zločinac.
A što se tiče stvari duše i besmrtnih stvari, zajedno s onime što sam vam već rekao, Tate, Asklepije i Ammone, ne samo da će biti prezrene, već će ih smatrati ispraznošću. No, vjerujte mi (kada kažem) da će ljudi te vrste biti izvrgnuti opasnosti za svoju dušu. Utemeljit će se novi zakon (nedostaju dva reda) ... ini će (nedostaje red) ... dobro. Zli anđeli ostat će među ljudima, i bit će s njima, i vodit će ih u bezboštvo, ratove i pljačku, učeći ih stvarima koje su protivne prirodi.
U tim danima zemlja neće biti stabilna, a ljudi neće ploviti morima niti će poznavati zvijezde na nebu. Svaki sveti glas Božje riječi će utihnuti, a zrak će biti zagađen. Takva će biti malaksalost svijeta: ateizam, nered i nepoštivanje plemenite riječi.
A kad se te stvari dogode, Asklepije, tada će Gospodar, Otac i bog od jedinog prvog Boga, Stvoritelj, kada ugleda stvari koje su se dogodile, stvoriti svoje djelo, koje je dobro, protiv nereda. On će ukloniti pogrešku i odstraniti zlo. Ponekad ga uništava velikim potopom, a u drugim vremenima vatrom koja prži; ponekad ratovima i bolestima, sve dok obavi (četiri reda nedostaju) ... svoj posao. I to je rođenje svijeta.
Obnova prirode pobožnih koji su dobri dogodit će se u vremenu koje nema svoj početak. Jer, Božja volja nema svoj početak, kao ni njegova priroda, koja je Njegova volja (bez početka). Jer priroda Boga je volja. Njegova volja je dobro.“

Nag Hammadi
Asklepije 21-29

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 13, 2008 6:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
A gde ti je petnaesta knjiga?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 13, 2008 6:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Pantelija je napisao/la:
A gde ti je petnaesta knjiga?


Gore sam napisao:

Citat:
Kao što se vidi ispod slijedeća knjiga je broj 16 iako u mojoj verziji knjige (prijevod Cid-Nova, 2004.) ne postoji 15. knjiga. Da li je to zbog pogrešnog numeriranja s obzirom na mnoštvo prijevoda i različitih verzija Corpusa Hermeticuma, ne bih znao jer se nisam upustio dublje u proučavanje toga. Recimo, u Mead-ovom prijevodu na kojem se temelje kasniji prijevodi imamo samo 13 knjiga, a i poredak knjiga nije identičan ovoj verziji.


U indeksu tog izdanja poredak knjiga je na ovaj način:

...
knjiga 13
knjiga 14
knjiga 16
...

Ni meni nije baš najjasnije, neke verzije imaju manje knjiga, vjerojatno je to zato što su dvije knjige spojene u jednu ili su možda izbačene iz određenih prijevoda.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 13, 2008 7:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
A možda malo i kriju od nas :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 13, 2008 7:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Pantelija je napisao/la:
A možda malo i kriju od nas :wink:


Moguće. :D
Gamad jedna! :D

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 19, 2008 12:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 17, 2005 10:05 pm
Postovi: 69
iskren pozdra
hvala ti na trudu
pomoglo mi je

da li imas nesto od thotho - vih tableta na nasem jeziku


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 23, 2008 11:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Sant55 je napisao/la:
iskren pozdra
hvala ti na trudu
pomoglo mi je

da li imas nesto od thotho - vih tableta na nasem jeziku


Nema na čemu.

Ako misliš na onaj spis sa 13 pločica u kojima se govori o padu Atlantide i o svećeniku Thothu (a ne Hermesu Trismegistosu), onda te moram razočarati jer to djelo nije prevedno na naš jezik. Općenito, dostupnost autentične hermetičke literature na našem jeziku je na niskom nivou.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 24, 2008 7:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 17, 2005 10:05 pm
Postovi: 69
imam to

Mislio sam da mozda nemas jos nesto ... o Thotu na nasem jeziku ... bilo sto.

A ako imas i o Hermesu ... isto bilo sta ... sto nije ovdje, samo da je na nasem jeziku ...

Postavi

Hvala ... i pozdrav

Slijedece ljeto se valda necemo mimoici

Dali ti je broj mobitela isti ... jos uvijek.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 25, 2008 2:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Sant55 je napisao/la:
imam to

Mislio sam da mozda nemas jos nesto ... o Thotu na nasem jeziku ... bilo sto.

A ako imas i o Hermesu ... isto bilo sta ... sto nije ovdje, samo da je na nasem jeziku ...

Postavi

Hvala ... i pozdrav

Slijedece ljeto se valda necemo mimoici

Dali ti je broj mobitela isti ... jos uvijek.


Imam samo Knjigu Thotha, a to ti je telemitska knjiga od A. Crowleya o povijesti Tarota i njegovoj tajnoj znanosti. Prevedena je na srpski od Abrahadabra OTO lože u Beogradu.

Imam ti više knjiga vezanih za Thotha (Tehutija), Hermesa i Merkura, kako god da ih zvali u literaturi.

Možeš ih skinuti ovdje:

http://galaksija.info/forum/viewtopic.p ... 10&start=0

Ako hoćeš mogu okačit i Crowleyevu knjigu, ali ima puno telemitskog žargona, mada je dosta riječ o univerzalnom znanju. Meni je knjiga ipak korisna do jedne mjere.

Možeš me kontaktirat na isti broj. Nadam se da se sljedeći put nećemo mimoići. :)

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 25, 2008 6:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 17, 2005 10:05 pm
Postovi: 69
Ako hoćeš mogu okačit i Crowleyevu knjigu, ali ima puno telemitskog žargona, mada je dosta riječ o univerzalnom znanju. Meni je knjiga ipak korisna do jedne mjere.

.....................................


Moze ljudino ... okaci .... molim

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 25, 2008 6:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 17, 2005 10:05 pm
Postovi: 69
tehuti;

Ne ZABORAVI molim te da mogu koristiti knjige koje su samo na NASEM jeziku.

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 5:56 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet apr 03, 2009 7:25 pm
Postovi: 6
Tehuti,

Hvala ti!!!!!!

Citala sam ga na eng, ali je mukotrpno. Ok Link, vjerovatno znas:

http://www.sacred-texts.com/eso/index.htm

Poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri maj 06, 2009 5:37 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri maj 06, 2009 5:11 am
Postovi: 7
Hermetizam me mozda najvise zanima zato sto mi se cini da su u njemu satkana najdublja misticna ucenja koja su u proteklih par hiljada godina dolazila sa Zapada. Hermetizam daje odlicne uvide u okultizam, magiju, alhemiju, tarot, meditaciju putem kristala, vantelesna iskustva, kabalu, sistem etira. "Problem" je u razumevanju jer su hermeticki tekstovi jako duboki. To nije ni malo jednostavno stivo. Za razumevanje tih tekstova nikakvo merilo nije visina inteligencije. Jedino merilo je visina svesti. Odredjeni pojmovi koji u tim tekstovima vibriraju na visokoj skali, neuhvatljivi su za nase razumevanje ukoliko nasa svest vibrira na nizoj skali. Zbog toga sa hermetickim tekstovima treba polako i strpljivo. Mnogi autori hermetickih tekstova vole radije da prikazuju svoja znanja putem crteza i simbola, jer smatraju da su takve predstave pristupacnije.

Hermes Trismegistus predstavlja usvakom slucaju jedan od najboljih putokaza na duhovnoj stazi.

Interesantno je da Hermes Trismegistus voli da se prikazuje u lucidnim snovima i meditacijama ljudima koji su istinski zainteresovani za hermeticka ucenja. Postoje cak i svedocanstva po kojima se Hermes Trismegistus pojavljuje u fizickom obliku.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Hermetizam
PostPostano: pon jul 20, 2009 5:29 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 19, 2009 10:49 am
Postovi: 8
Lokacija: Skopje
U Makedoniji je izašao iz tiska još 2003 g., u tvrdom povezu: Corpus Hermeticum (17 knjiga: od 1 do 18, minus 15), zajedno sa Asclepius-om i Stobaeus-om, plus neki fragmenti od Nag Hamadijskih spisa. Sve to pod naslovom Hermes Trismegist: Corpus Hermeticum.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Hermetizam
PostPostano: pon jul 20, 2009 7:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
1307 je napisao/la:
U Makedoniji je izašao iz tiska još 2003 g., u tvrdom povezu: Corpus Hermeticum (17 knjiga: od 1 do 18, minus 15), zajedno sa Asclepius-om i Stobaeus-om, plus neki fragmenti od Nag Hamadijskih spisa. Sve to pod naslovom Hermes Trismegist: Corpus Hermeticum.


Mislim da je to otprilike to isto kao u Cid Nova izdanju iz kojeg sam kopirao tekst. Međutim, htio bih se dokopati cijelog Asklepija i Stobeja na našim jezicima. U tim tekstovima leži prava gnoza. Nag Hammadi već imam na hrvatskom.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Hermetizam
PostPostano: sri okt 14, 2009 8:24 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 4:53 pm
Postovi: 9
Sta ja znam...

Hermetizam za mene predstavlja nesto sto je neporecivo ako shvatimo stvari u pravom smislu...

P.S. Corpus Hermeticum je nesto sto vec duze vremena iscitavam (otkako mi je tehuti poslao)...
P.P.S. I tehuti...bi li te zamolio da mi u PM na OHALU posaljes link za download Corpus Hermeticuma... Dokument koji je kod mene u racunaru nije ispravan.....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 84 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz