Sada je: sub apr 27, 2024 1:16 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: "Beli šum"
PostPostano: pet feb 22, 2008 6:22 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 3:16 pm
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
Ćao svima :)

Nova sam na ovom forumu, a ovde sam prvenstveno zato što me zanima fenomen "belog šuma" na tv-u i uopšte bih volela da mi neko pojasni kakve su to frekvencije u pitanju na kojima navodno mrtvi mogu komunicirati sa živima...
I sam Tarabić je rekao da će postojati "kutija" koja će biti samo na korak od onog sveta...
O čemu se tu zapravo radi i kako je to moguće?
Gledala sam oba dela filma "White noise", ali tu nije bilo objašnjenja... već je taj fenomen u filmu poslužio za uvod u priču...
Sećate se možda "Poltergejsta" kada duhovi "uvlače" devojčicu u onaj svet, a ona onda komunicira preko belog šuma sa svojim roditeljima?
Unapred hvala na odgovorima!

Poz, Jasa

_________________
To boldly go when no man has gone before...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 13, 2008 12:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Ćao Jasa :D

Ima dosta vremena da sam na tv gledao Dragu Plećka. Mislim da se tako zove. Mislim da taj lik ima na netu stranicu, pa pokušaj potražiti.

Ono što sam zapamtio iz njege priče je to da se taj " bijeli šum " može koristiti prilikom meditacije. Naime on poništava zvukove iz okoline i na taj način se čovjek lakše opušta.

Ovo sam našao na netu pa uz citat pustiti ću ti i link.

BIJELI I RUŽIČASTI ŠUM

Kako bi se objasnio princip rada elektronskih sklopova koji se primjenjuju prilikom transkomunikacije, neizostavno moramo protumačiti što je to šum i kakva svojstva ima. Prije svega, šum je stohastički signal, dakle signal koji se sastoji od slučajnih vrijednosti amplitude. U njemu nema nikakve predvidljivosti, nikakve pravilnosti. Prema teoriji informacija, šum nosi potpuno degradiranu informaciju odnosno maksimalnu entropiju, koja je mjera neuređenosti sustava. Jedina zakonitost je frekventna raspodjela, koja se dobiva fourijerovim transformacijama takvog signala. Bijeli šum - koji je najpoznatiji -ima kvadratnu raspodjelu, drugim riječima, sve frekvencije su jednako zastupljene.

Osim bijelog šuma u akustici se primjenjuje i tzv. ružičasti šum koji ima gušenje od 3 dB po oktavi kako bi se osigurala jednolika raspodjela energija na odsječcima logaritamske raspodjele frekvencija, što je prirodnije i usklađeno s ljudskim uhom. Takav šum ima manje visokih frekvencija, pa se analogno bojama u elektromagnetskom spektru kaže da ima manje plave (visokih) a više crvene (niskih frekvencija), odakle je dobio i naziv ružičasti šum (eng. pink noise). Pored toga treba još spomenuti i Brownov šum, koji nema veze sa smeđom bojom, već sa činjenicom da se njegova raspodjela frekvencija podudara s Brownovim gibanjem, dinamikom koju slijede molekule i koloidalne čestice, a ima gušenje od 6 dB po oktavi. Takav šum možemo usporediti s krivuljom tzv. slučajnog šetača, čovjeka koji nepredvidljivo baulja s jednakom statistikom da učini korak udesno i korak ulijevo.

Jednostavnije rečeno, šum u svojoj maksimalnoj neuređenosti ne prenosi nikakvu korisnu informaciju, a s druge strane posjeduje energiju koja je također neuređena. Kao takav, pogodan je kao medij kojega će vanjska sila urediti. Moderni mistici i ezoterični filozofi, koji su potkovani znanjem iz područja statističke fizike te teorije informacija, vjeruju kako je duhovni svijet suprotan našemu. Dok u materijalnom svemiru svaki spontani sustav ima pozitivni porast entropije, odnosno, teži ka degradaciji svoje energije, informacije i strukture, u duhovnom svijetu je obrnut slučaj. Tamo se sustavi ponašaju tako da smanjuju entropiju i teže maksimalnom redu te povećanju razlika među energetskim potencijalima.

http://www.svjetlost-online.com/content/view/43/31/

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 60 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz