Sada je: sub apr 27, 2024 5:42 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub maj 02, 2009 4:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
cinkoksid je napisao/la:
Sophia je napisao/la:
Treba malo razmisliti o ovom paragrafu sa teme o Kundalini :

"Evo kako se process budjenja opisuje u jednom od starih I proverenih spisa na tu temu. Yoga Yajnavalkya je jedan od najstarijih spisa koji govori o yogi I budjenju kundalini.
‘ Da bi se Prana uzdigla kroz Sushumnu (centralni kanal) kundalini (zmija) mora biti ubijena, odnsno sagorena u vatri Agni.Zmija ubijena u njenoj sklupcanoj formi oslobadja I rasteze misice te je na taj naèin blokada razbijena odnosno prolaz otvoren za Pranu da krene kroz sushumnu, ali ne kundalini – nikako. Èak ako se ostave I najmanji delovi kundalini nesprzeni blokada æe postojati. Kundalini je samo razlicit symbol za istu stvar koja se zove avidya = neznanje, mrak.. To neznaje, taj mrak je toliko snažan da ne dozvoljava da se vidi Sopstvo, zato što kundalini blokira Pranu (zivotnu energiju) da se podigne kroz sushumnu I dodirne sve suptilne centre u nasem biæu. U trenutku kada je zmija (kundalini) potpuno spaljena znanje uzima svoje mesto, nikada pre toga.’
"

Agni nije Sunce ovo materijalno koje ce sprziti Kundalini i dozvoliti da zivotna energija Prana krene kroz sushumnu.
Kundalini pruza materijalne moci ali to je daleko od istinskog znanja ....tj onome koga takva moc obuzme ce se samo vrtiti u raznim zabludama ovog Unverzuma tj tesko je uopce i objasniti vishe takvoj individui bilo sto dok njegova vlastita namjera i ispravna volja ga ne oslobodi.
Gledala sam jedan period u sunce i svakako sam se osjecala bolje u svakom smislu, sunce je zivot u ovoj kreaciji ali daleko da sam mislila da ce me to Duhovno prosvijetliti, za to je potrebno mnogo vise.


Eto prvi put cujem za ovo, svuda samo kundalini treba podici i to je to. Inace ovo me strasno podsetilo na sveto pismo, gde kaze da ne smemo dozvoliti da nas prevari zmija, i da je Presveta Bogorodica Ona koja je zgazila/ubila zmiju a dostigla vrhunsko prosvetljenje.
Ovo su sve zanimljive stvari ali mozda i nije dobro sto je sve sad zbog interneta toliko dostupno svima, pa se ljudi zalecu u odusevljenju i kad nadrljaju onda je kasno. Govorim iz sopstvenog iskustva da je srednji put ipak najbolji, znaci umerenost u svemu.



Prebacila sam ovo ovdje jer vishe i nema veze sa gledanjem u sunce.
Znas to sto si citirao iz svetog pisma i nije losa simbolika samo sto je chovjek propustio mnogo toga da protumachi pravilno jer trazi odgovore u lavirintima sopstvenog Umovanja i ochekuje da tamo nadje neko blago.
Presveta Bogorodica je simbolika vatre ljubavi , ne onoga sto mi zovemo ovdje ljubav i to je vatra(Agni) koja moze sprziti zmiju(kundalini).
Mi hodamo u sjenci tame , sto je nasljedje ove realnosti ali unutar nas postoji svjetlost koja gori sa vjecnom vatrom samo to sunce je zaklonjeno neznanjem i tom obrnutom silom Kundalini sto nas drzi u iluziji.
Ovo je njen svijet, njeno tlo i promovisace sebe svuda gdje moze i kroz koga moze , nista chudno.
Ono sto je zemaljsko u nama, Um, tijelo se ne moze boriti protiv toga ali moze ta vjechna vatra ljubavi za one koje je probude a opet i to je budjenje vrlo individualno i moze ga razumjeti onome kome je vrijeme doslo da ga razumije.
Zasto moramo provesti i neko vrijeme i u iluziji i proci kroz sve te sjenke i to valjda ima neki razlog, mada ipak treba biti mudar i dozvoliti da se udavimo u iluziji i mislimo da smo sokolovi sto se ljudima kojima Kundalini moci udare u glavu uglavnom desi.
Svi mi prichamo razlichitim suptilnim jezikom iako koristimo isti alfabet i dodje momenat kad chovjek shvati da se ne vrijedi pokusavati razumjeti alfabetom ako se ne razumijemo suptilno , kao sto ni alfabet vise nema nikakvog znachaja ako se razumijemo suptilno.
Mozda treba pustiti Univerzumu da nas dovede u polje razumjevanja na jedan prirodan nachin bez rasipanja gomile mentalne energije.
Istina izgleda da je problem kad slijepi vode slijepe, a opet svatko je za sebe odabrao mjesto i tko ce ga voditi, hoce li teziti istinskom sopstvu ili biti prevaren od zmije, to su dva razlichita puta mada nekad se i preplicu , nije ni svaka greskica kobna ako bice jos uvijek nosi istinsku teznju, srecom: :D
I lichno sam bila u raznim zabludama , mislila sam da "znam" tamo gdje nisam znala pa se ne chudim vishe nichijoj nesvjesti.
Sve najbolje :love5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri maj 20, 2009 8:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Da li je moguce da se Kundalini probudi na neki prirodan nachin, bez primene tehnika, znaci - spontano i da li bi neko mogao malo detaljnije da mi opise osecaj kundalini tokom takvog budjenja?
Nesto mi se desava, osetim neku energiju od korena kichme pa nagore, otprilike do gornjeg dela ledja. Deluje opustajuce na mene, i kad je ona prisutna osetim kao da sam povezan sa okolinom, i u glavi vidim stvari na drugachiji nachin tada. Ne osetim je samo u kichmi, nego u radijusu na 10-15 cm od nje. Prijatan pritisak, i osecaj...

Posto nisam primenjivao ni jedan postupak za budjenje Kundalini - da li neko zna o cemu je rec ovde, i ako je u pitanju spontano budjenje Kundalini - sve mi je jasno osim shta se zapravo radi sa njom hahahaha :-)
Ako je nekome poznata ta situacija molim ga da mi malo objasni ... :-)

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 23, 2009 8:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Hm, prelomio sam i probudio je. Nije se desilo nishta spektakularno ... malo vrucine i to je to :)

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: ned jun 14, 2009 12:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
Pozdrav svima.

Svega se moze ovdje procitati.

Moje misljenje je to da smo na ovom svjetu, u materiji i u tome nema niceg loseg dok covjek sve radi s ljubav, dok respektuje sebe i tako i druge, svoju i tudju slobodu.

Cilj nam je svima da idemo dalje od ovog svjeta, iz materije dalje tamo odakle smo dosli, od duha, od boga. A bog je stvorio sve i ovu materiju u kojoj smo zarobljeni i iz koje pokusavamo se osloboditi.

I u svemu tome je pitanje kako taj put prema slobodi da se predje, e onaj koji ga ide s egom, s svojim materijalnim zeljama, taj ce sigurno i iskoristiti sve sposobnosti koje tak i tak imamo od boga za svoje zelje i moci nad drugima. A onaj koji ide bez svog ega, bez svojih zelja da koristi svoje bozje sposobnosti da se obogati u materiji taj ce svjetljeti i biti cista ljubav.

Sad tu nema puno veze nikakva imena i simbolike kao sto je zmija, kundalini, prana, tchi i vrpu njih drugih naziva i simbola. Bog je sve i bog je ta kundalini isto kao sto je i prana ili zmija itd, a o cemu se radi je kako ti, kao bozje bice na ovom nevjerovatnom putovanju, kako putujes, kao neki egomanijak koji misli ko zna sta je i kako je genijalan ili kao svetac kojemu je samo misao da se vrati kuci i ako moze da pokaze i drugima bozju slavu.

Sto zelim reci, sve te energije ma bilo kako one da se zovu oni su sve bog, ono sto je sve i svemoguce a ja ili ti odlucujemo kako cemo to sve moguce koristiti.

Zato uopce nije pametno niti od koristi jedno pravit losim a drugo dobrim, bila to zmija zvana kundalini ili svjetlo zvano prana.

Neznam kako drugacije da kazem ali ljudi budite jednostavno boga u sebi, bez ikakvih naziva i simbolike i ono sto vam dodje na put znacete dali je dobro ili lose kroz to sto cinite, jer ono sto drugom cinis lose cinis i sebi i tako sprjecavas sebe na putu.



Nista nije dobro niti lose, vec ga misljenje takvim cini. William Shakespeare


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: pon jun 29, 2009 12:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
upravo sam gledao kraj conana barbarina i neobicne podudaranosti
ima film sa pricom o samom kundaliniju.
glavni junak, da sad ne duljim, se tokom filma bori (u pocetku indirektno)
sa laznim prorokom i carobnjakom koji stuje kult zmije.
kroz citav film postoji kontrast, borba konana (prikazuje se uz svjetlo, vatru) i kralja zmije i njegovih robova (koji se prikazuje uz tamu, zmije, orgije, podzemlje, drago kamenje itd.)

najzanimljiviji je sam kraj gdje konan, nakon sto ubije "zlog" kralja, uzima baklju zavitla je visoko u zrak i pogodi sam vrh hrama koji se potom zapali. sljedeca scena
prikazuje par sekundi samo tu vartu kako se dize u nebesa.

kralj (zmija=kundalini) mu je prije nego sto ga je ovaj ubio rekao:
"sine, dijete moje. ja sam izvor iz kojeg si potekao. ako ja umrem i ti umires."
ako uzmem u obzir ova tumacenja koja je sophia postala, moze
se pretpostaviti da je on predstavljao zemaljsko robovanje duha tijelu,
sluzenje replikaciji DNA, programu, zivotu upravljanom ljudskim slabostima.

tako da citavu tu alegorijsku borbu u pocetku pokrece pohlepa, a kasnije se ta borba pretvara u borbu za svjetlo i ljubav, za zivot. u jednom momentu konan spoznaje
vrijednost zivota i pocne raditi na planu da se rijesi zmije. ali polagano, smireno i
uz zrtvu.zemaljsko vise nema nikakvu vrijednost.

:-)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: uto aug 04, 2009 5:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 26, 2007 10:58 pm
Postovi: 44
Lokacija: Galaksija
Valjda? je napisao/la:
Hm, prelomio sam i probudio je. Nije se desilo nishta spektakularno ... malo vrucine i to je to :)

kun da lini ledi...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: sub aug 15, 2009 11:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Necu da se pretvaram da sam strucnjak, nemam je "pod kontrolom", budi se spontano i to u glavnom kad shvatim nesto sto je bitno za mene, ili moj razvoj. Medjutim, primetio sam da njeno delovanje zavisi od mog trenutnog mentalnog stanja. U zavisnosti od situacije je ili divan osecaj, koji mi daje snagu i podize me, prosiri svest, pomaze da u datom momentu adekvatno odreagujem ... ili me pokida iznutra, kao da sam zachepljen i da ne moze da teche kroz mene. Pocela je da se budi spontano, ali sam je isforsirao i tu se zeznuo. Da li moze nekako da se vrati u latentno stanje?

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: ned aug 16, 2009 11:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
Kao kod svakog budenja svojeg tjela, kao kod svakog budenja energije je vazno da se sredi tonal, da se stara licnost ne mjesa s novom. Svako je govorio o tome, Isus je rekao da se nesmije novo vino stavljati u stare bacve, da se ne pokvari, ili se kaze da se ego mora smanjiti, uzeti pod kontrolu, da se samovaznost i sari pogled na sebe i svjet mora promjeniti jer inace ako staro ostane onda bi moglo biti veoma puno frke. Jer jedino ako opet budemo kao malo djete onda cemo doci u kraljestvo bozje.

Gopi Krishna je naprimjer bio covjek koji je svako jutro meditirao, ne zbog spoznaje sebe i na kraju boga vec zbog toga sto se je dobro osjecao i mogao se je bolje koncentrirati na studiranju, na poslu ili u privatnom, samo sto svoju licnost nije nimalo mjenjao, nakon nekoliko godina meditacije mu se je probudila Kundalini i on nije bio za nju nimalo spreman, puko je kao kokica i nakon godina borbe je shvatio sta mu je bio problem, njegova stara lazna licnost.
Sad je poznati covjek kojem se je probudila Kundalini i koji pise pjesme i knjige na vise od 7-8 jezika, iako zna samo dva.

Jednostavno je vazno da ako se krene putem spoznaje da se ono staro i nepotrebno odbaci, covjek se mora ocistiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: ned jan 03, 2010 12:54 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
Nevjerojatno mi je koliko je puno ljudi poludilo od ovog.
Čak postoji i sindrom koji se zove po tome : http://en.wikipedia.org/wiki/Kundalini_syndrome :mrgreen:

Malo sam kopao, ovo su mi se učinili posebno zanimljivi simptomi:

5. Severe anxiety: when Kundalini becomes overwhelming, it can make one feel as though they are on the brink of losing their mind, and cause constant fear.

6. Nightly dreams where one leaves the body; in some cases a person feels as if they are being tormented by negative entities that seem too real and cause one to wake up in total fear, thinking they are doomed to experience these hellish dreams over and over.


Zanimljivo indeed....

:love3:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: pet aug 03, 2012 3:05 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet jun 15, 2012 1:59 pm
Postovi: 28
Lokacija: Astral
Da li illuminati mogu namjerno željeti da nekome probude kundalini i zašto?

_________________
When you have ruled out the impossible, whatever remains, no matter how improbable, must be the truth.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: pet aug 17, 2012 3:11 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet jun 15, 2012 1:59 pm
Postovi: 28
Lokacija: Astral
Sjajno predavanje o kundalini na engleskom:

http://www.youtube.com/watch?v=BPkIjiAMrpc

_________________
When you have ruled out the impossible, whatever remains, no matter how improbable, must be the truth.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Strah i kako ga pobijediti
PostPostano: pon okt 08, 2012 11:56 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon okt 08, 2012 5:26 am
Postovi: 3
Kundalini je evolutivna energija i dolazi iz baze života, Zemlje. U našem tijelu Kundalini je smještena u dnu kralježnice, u prvoj čakri. Buđenje Kudalini energije dovodi do razvoja uma, znanja i sposobnosti. Probuđena Kundalini uzdiže se glavnim vertikalnim energetskim kanalom duž kralježnice, na kojem je locirano sedam glavnih čakri – energetskih točaka. Tu se nalaze zapisi onog što je duša prošla kroz svoje fizičko postojanje, ono što sada prolazi i potencijala budućnosti. Budućnost je određena sadašnjim akcijama, dok je sadašnjost najčešće produkt prošlih iskustava – ovog i prošlih života.
Koliki ćemo stupanj napretka doživjeti u jednom iscjeliteljskom procesu (reiki tretman, meditacija, molitva) ovisi o protočnosti naših energetskih kanala. Spoznaja realnosti našeg fizičkog postojanja, tj. način na koji mi doživljavamo sebe, temelji se na našim mnogobrojnim iskustvima. Sve to zabilježeno je u energetskim impulsima koji prolaze kroz Kundalini.
Glavni cilj Kundalini energije jest prosvjetljenje. Za razliku od Kundalini koja komunicira sa Umom Božjim, Duh sveti komunicira sa Srcem Božjim. To je božanska energija koja razvija ljubav i mudrost. Cilj je biti ispunjen Bogom i Kristom. Praktičari Kundalini imaju znanje kako se čuda događaju, a kršćanski mistici ta ista čuda postižu vjerom u Boga. Da bi postigli cjeloviti razvoj moramo spojiti obje energije – mentalnu, Kundalini i spiritualnu, Duh sveti. Kundalini je moć majčinskog aspekta Božanskog u čovjeku. Sve sumnje i strahovi nas napuštaju kada je Božanska moć naš životni izbor. Fizičko tijelo je manifstacija Kundalini snage ili snage prane. Prana znači dah, odnosno tijelo energije koja djeluje kao posrednik za prenošenje svijesti. Prana, životna energija, protiče kroz tri glavna kanala: Ida, Pingala, Sushumna. Ta tri kanala nalaze se u našem suptilnom tijelu, a ne u fizičkom. Znanost kretanja prane tim kanalima naziva se otvaranje ili dizanje kundalinija.
Ida prenosi životnu energiju lijevom stranom tijela. Glavno svojstvo Ide je smirenost i blagost. Povezana je sa planetama Merkur i Mjesec.
Pingala prenosi životnu energiju desnom stranom tijela. Povezana je sa Suncem i Marsom i njena karaktesristika je moćna i dinamična vatrenost.
Sushumna prenosi tok životne energije sredinom kičmenog stupa.
Ida, Pingala i Sushumna se susreću na šest mjesta. Na svakom mjestu susreta formira se centar zvan čakra. Čakre su različita sjedišta kundalinija, one su različiti stupnjevi centri svijesti, koje formiraju tijelo kundalinija. Kundalini je centralna tjelesna moć smještena u prvom energetskom centru. Tu je njen dinamički centar sa svojim potencijalnim mogućnostima – sve moći uma, prošla i sadašnja iskustva, volja, ego, intelekt u latentnom stanju. Kundalini moć smještena u prvoj čakri je centar iz kojeg se sve najrazličitije aktivnosti uma osjetila i tijela napajaju energijom. Njen statički centar u ljudskom tijelu je u sedmoj čakri. Uzdizanjem kundalinija po energetskim centrima postajemo zdravija i sretnija osoba. Ona održava mentalno i fizičko zdravlje, sve tjelesne funkcije, toplinu i hladnoću u tijelu. Njenim podizanjem u više čakre dobivamo veću snagu volje, dobru memoriju i koncentraciju. Sve natprirodne moći nalaze se u suptilnoj ili nemanifestiranoj formi u šest energetskih centara. Buđenjem kundalinija u najnižem centru, prvoj čakri, te uspavane moći se aktiviraju i ispoljavaju u svakoj višoj čakri. Kundalini, mistična sila Univerzuma budi se u čovjeku za povećanje njegovog zdravlja, zadovoljstva i blagostanja. Ona također omogućava rast psihičkih moći, stjecanje duhovnih iskustava do prosvjetljenja. Prilikom dizanja kundalinija osobe mogu doživjeti intenzivnu toplinu, trnce, pojačane otkucaje srca, njihanje cijelog tijela. Kad kundalini djeluje u četvrtoj i petoj čakri, meditant može čuti spiritualne zvukove, oni se manifestiraju kao zvonjenje zvončića, šum oceana, vodopada, sviranje flaute, orgulja. Također popratna pojava mogu biti različite vizije svjetla, fluorescentnih boja, duhovnih bića, anđela, vrhovnog Jastva.
Cilj svakog čovjeka bi trebao biti skladan razvoj tijela, duše i duha.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: uto okt 09, 2012 5:14 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
@Yalle

Jesi osobno dozivio ovo ovako kako je gore napisano???

Pozdrav

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: uto jun 26, 2018 3:47 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 05, 2018 10:15 pm
Postovi: 11
Kundalini energija i čakre

Sa aspekta spiritualresearchfoundation-a,

https://www.spiritualresearchfoundation ... %C4%8Dakre


Što su suptilni energetski sustavi u tijelu?

Univerzum se održava Božjom sveprisutnošću. Prema Putu Kundalinija, Božanska energija korištena u pokretanju (npr. stvaranju, održavanju i uništenju) Univerzuma je Chaitanya (Čaitanija / Božanska svjesnost). Chaitanya je, kada su ljudi u pitanju, poznata kao chetana (četana) i to je onaj dio Božanske energije koji je potreban za funkcioniranje ljudskoga bića.

Postoje dvije vrste chetane i ovisno o njenom stanju aktivnosti, koriste se dva različita naziva.

Aktivna chetana – također poznata kao Praṇa-shakti (Pran-šakti) ili vitalna energija. Vitalna energija ili Praṇa-shakti održava i daje energiju fizičkom tijelu (sthuladeha), umu (manodeha), intelektu (mahakaraṇdaha) i suptilnome tijelu (mahakaraṇdeha). Ona protječe suptilnim kanalima znanim kao naḍiji. Nadiji se protežu cijelim tijelom i prenose energiju stanicama, živcima, arterijama, limfi itd. Pročitati članak – Od čega se sastoje ljudska bića?
Neaktivna chetana – poznata kao Kunḍalini (duhovna energija). Ovaj Kundalini leži uspavana u osobi sve dok se ne aktivira niže opisanim načinima.
Sljedeći dijagram pokazuje raspodjelu ukupne suptilne energije na vitalnu energiju i na Kundalini.

slika

Za što se koristi Kundalini energija?
Kundalini ili neaktivna chetana se prije svega koristi za duhovni rast. Ona se ne koristi, niti ima učešća u svakodnevnim tjelesnim funkcijama.

Kako se aktivira Kundalini energija?
Kundalini energija se aktivira duhovnom praksom ili duhovnim prijenosom energije.

Aktiviranje Kundalinija duhovnom praksom

Ovo uključuje prakse koje spadaju u opće duhovne puteve ka Bogu poput: Put Akcije (Karmayoga), Put Bogoljublja (Bhaktiyoga), Put Podvižništva (Haṭayoga) i Put milosti Gurua (Gurukrupāyoga). Praksa na Putu Hatayoge uključuje celibat, praṇayam (pranajam / vježbe disanja) i vježbe yoge i druge duhovne vježbe.

Neki ljudi pokušavaju aktivirati Kundalini naporima na Putu Podvižništva (Hatayoga). Međutim, to može dovesti do štetnih učinaka, a nekad čak i do mentalnih poremećaja.

Prijenos energije

Shaktipatyoga ili Shaktipat (Šaktipat) se odnosi na darovanje duhovne energije jedne osobe drugoj, primjerice najčešće Guru-a / duhovno razvijene osobe Njegovom učeniku. Shaktipat može biti prenijet Svetim riječima ili mantrom ili pogledom, mišlju ili dodirom – ovo posljednje obično dodirom Adnya-chakra (Adnija čakra) ili chakre između obrva primatelja. To se smatra postupkom milosti Gurua zaslužnome učeniku. Ovaj prijenos po sebi inicira buđenje Kundalinija.

Nakon što je probuđen, brzina kojom se Kundalini energija uzdiže ovisi o redovitom i povećanom trudu učenika u duhovnoj praksi.

Preporučen način buđenja i kanaliziranja Kundalinija

Neovisno o duhovnom putu, kada se događa duhovni rast i Kundalini raste. SSRF preporuča redovitu duhovnu praksu na bazi šest osnovnih principa duhovne prakse radi prirodne aktivacije Kundalinija. Na taj način nemanifestirani Guru Princip ili Božji Princip Učenja aktivira Kundalini. Nakon što je aktivirana Guruovom milošću, ona dalje automatski putuje prema gore i duhovno mijenja tragatelja.

S druge strane, ukoliko je energija prenesena tragatelju putem shaktipata, tj. kada je neko iznenada dobio pristup većoj količini duhovne energije – što je vrlo primamljivo iskustvo i može izazvati gotovo ovisnost – samo stalnim povećanjem duhovne prakse, u kvaliteti i kvantiteti, osigurava se neprekidna milost Guru Principa koji vodi Kundalini pravim putem i pojačava vjeru tragatelja.

Da bismo ovo bolje razumjeli, poslužit ćemo se analogijom.

Ulagati trud u redovitu duhovnu praksu je poput teškog rada nakon kojeg stječemo bogatstvo.
Buđenje Kundalinija direktnim prijenosom energije je poput rođenog bilijunaša kojem je otac osiguravao novac.
Za razliku od toga, zaraditi bogatstvo (duhovno bogatstvo) vlastitim trudom uvijek je stabilnija i sigurnija opcija za budući razvoj.

Ključni aspekti Kundalinija

Baš kao što je srce centralni organ krvožilnog sustava, a mozak živčanog sustava, slično i suptilni energetski sustav ima različite centre (chakre / čakre), kanale i prolaze.

Postoji 72.000 energetskih kanala (nadija). Od tih kanala, tri osnovna kanala su:

Sushumnanadi (Sušumnanadi), središnji kanal koji se proteže od središta kralježnice do vrha glave,
Pingala ili Suryanadi (Sunčev kanal), kanal koji protječe desno od Sushumnanadi i
Ida ili Chandranadi (Mjesečev kanal), kanal koji protječe lijevo od Sushumnanadi nadija.

slika

Vitalna energija se prenosi tijelom kroz Sunčev kanal i Mjesečev kanal te ostale manje nadije. Vitalna energija teče naizmjenično između Sunčevog kanala i Mjesečevog kanala.

Kundalini je duhovna energija i ona u osnovi leži uspavana, savijena u korijenu Sushumnanadi kod prosječne osobe. Duhovnom praksom ona počinje rasti od središta kralježnice kroz Sushumnanadi točno do vrha glave. Dok se to događa, Kundalini energija aktivira sve čakre na tom putu.

Kako Kundalini prolazi chakre duž Sushumnanadi-ja, mora probiti tanku suptinu pregradu koja postoji na svakoj chakri kako bi nastavila svoj put prema gore. Kako ona nastavlja gurati kroz taj zid, ponekad se dogodi povećanje količine suptilne energije iz Sushumnanadi-ja u tu chakru. Nemajući kuda, ona ponekad istječe kroz okolne suptilne kanale i pretvara se u Pranshakti ili vitalnu energiju. U tom vremenskom razdoblju, osoba može osjetiti pojačanu aktivnost u predjelu vezanom za tu chakru. Primjerice, pojačana vitalna energija u predjelu sakralne chakre (Swadhishthan-chakra) može izazvati povećanje seksualnog nagona.

Kao što smo ranije spomenuli, Kundalini energija raste obavljanjem duhovne prakse na bilo kojem duhovnom putu. Međutim, kakve će reakcije biti ovisi o duhovnom putu.

Primjeri kada Kundalini energija prolazi srčanu chakru (Anahat-chakra):

Prema Putu Bogoljublja, tragatelj je dostigao stanje manifestiranog bhava što je stanje manifestirane duhovne emocije (bhav / bav).
Međutim, prema Putu Znanja, tragatelj tada počinje osjećati Božansku svjesnost.
Prema članku iz 1985. Davida T. Eastmana u Yoga Journal, neki od najčešćih pokazatelja i simptoma probuđenog Kundalinija uključuju:

Nehotični trzaji, drhtanje i treskavicu
Intenzivna toplina, posebice uz doživljaj energije koja prolazi kroz chakre
Spontane pranayame, asane, mudre i bandhe
Povremene vizije i zvuci povezane sa određenom chakrom
Intenzivan osjećaj zadovoljstva
Emocionalno čišćenje u kojem određena emocija postaje dominantna u kratkom vremenskom periodu
Pogledati: Kundalini, Wikipedia.org, Sep 2010. Ovi su učinci češće primjećeni u u Shaktipat-u kao vidu buđenja Kundalinija. Tragatelji koji su ozbiljni po pitanju duhovnog rasta trebaju biti svjesni da su ova iskustva, iako djeluju vrlo opipljivo i privlačno, samo uvodni pokazatelji i iskustva izazvana iznenadnim prijenosom duhovne energije i ni u kom slučaju ne predstavljaju kraj same duhovne prakse ili ispunjenje smisla života.



Duhovna razina i buđenje Kundalini energije
Buđenje Kunḍalini duhovne energije, kao i buđenje i aktiviranje chakri (čakri), je proces koji je usko povezan s duhovnom razinom pojedine osobe. Sljedeća tablica sadrži rezultate takvog duhovnog istraživanja, u kojoj se vidi da samo određena duhovna razina pokreće Kundalini duhovnu energiju koja protječe Centralnim kanalom budeći različite chakre. Buđenje Kundalini duhovne energije počinje kada osoba dostigne duhovnu razinu iznad 60%.

Duhovna razina Chakra koja se budi
65%

Muladhar–chakra (Korijenska čakra)
70%

Swadhisṭhan–chakra (Sakralna čakra)
75%

Maṇipur-chakra (Pupčana čakra – Solarni pleksus)
80%

Anahat–chakra (Srčana čakra)
85%

Vishuddha–chakra (Grlena čakra)
90%

Adnya–chakra (Čeona čakra – Treće oko)
95%

Sahasrar–chakra (Krunska čakra)
Iznad 95%

Awakening of the Brahmarandhra (Brahmarandra) (Pristup Univerzalnom Umu i Intelektu)


U današnje vrijeme, posebno u new age krugovima, često se razgovara o chakrama. Spominje se kako su pojedine chakre otvorene ili zatvorene, te se diskutira kako pojedinu chakru treba staviti u ravnotežu. Ovo je svakako pogrešno vjerovanje jer (pogledati prethodnu tablicu) se chakre ne aktiviraju sve dok duhovna razina osobe ne poraste do gore spomenute, određene razine. Kod većine ljudi, chakre su uglavnom mirne i neaktivne. Ono što se zapravo osjeća je aktivacija chetana, koja je poznata i kao Praṇa-shakti (Prana-shakti) ili vitalna energija. Na primjer, aktivacija chetana (chetana), koja se snažno osjeća u području srca, pogrešno se tumači kao aktivacija chakre.


Zadnja izmjena: Vilibor; uto jun 26, 2018 4:14 am; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: uto jun 26, 2018 3:56 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 05, 2018 10:15 pm
Postovi: 11
O Kundaliniju sa aspekta gnostičke duhovne škole:

Citat:
Lectorium Rosicrucianum, Međunarodna škola Zlatnog ružina križa, moderna je duhovna škola koja se nadovezuje na dugu tradiciju misterijskih škola.




Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: uto jun 26, 2018 4:02 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 05, 2018 10:15 pm
Postovi: 11
Prevedeno za one koji neznaju engleski, ili kojima se neda gledat!


Kundalini Srca - Atom Iskre Duha u ljudskom Mikrokozmosu


Citat:
Koja je priroda ove skrivene sile u našim srcima? Ta skrivena snaga u našim srcima imala je mnogo različitih imena kroz prošlost, ali sva ta imena ukazuju nam na isto. Klasični Rozenkrojceri nazivaju je ruža. Ruža koja se mora rascvjetati i biti stavljena u centar ljudskog križa, i to je istinsko i direktno značenje koncepta Rosy Cross, ljudskog križa sa ružom u centru. Na istoku ga zovu Lotosov Cvijet. Cvijet koji se mora izdići iz prljave vode naše prirode. U staroj Indiji su ga nazivali Atman, univerzalni princip svijesnosti koji leži u srcu svake osobe. U modernoj školi Rozenkrojcera zove se Iskra Duha, Atom Iskre Duha, princip istinske samorevolucije koji može biti probuđen ako istinski posvetimo svoje živote tome, ako prođemo kroz tu transformaciju. U današnje vrijeme nije baš uobičajeno da su ljudi upoznati sa ovim konceptom koji govori da posjedujemo kundalini snagu u našem srcu. Kundalini snagu možemo opisati kroz tri glavna centra u našem biću. Dva centra su relativno dobro poznata, jedan od njih, centar kraj Korijenske čakre je najpoznatiji, a treći koji je u našem srcu je gotovo potpuno nepoznat. Ljudi znaju da je kundalini povezan sa našom leđnom moždinom, i mnogi koji studiraju ezoterijske teme znaju da imamo energetske centre uzduž leđne moždine. Te energetske centre nazivamo čakrama, i znamo da postoji 7 glavnih čakri smještenih po našoj leđnoj moždini. Ono što znamo kroz Univerzalno učenje, je to da imamo jedan od tih centara/vorteksa kundalini snage vrlo blizu 1 čakre, a koja se zove Korijenska čakra. Kroz povijest, prvenstveno na istoku, ljudi su razvili tehnike tj. vježbe za poticati, zapaliti, probuditi tu kundalini snagu. Cilj je tu energiju podignuti kroz leđnu moždinu prema gore kroz sve čakre. To se postiže kroz različite položaje i vježbe, kroz disanje, kroz magijske vježbe, ali tu je glavni cilj probuditi i ubrzati te čakre, ubrzati njihov tok energije. Čineći to osoba će dobiti neke posebne, specijalne snage ili moći. Npr. moći će manipulirati kreativnom snagom života, moći će iscjeljivati druge ljude, dobiti će moć projiciranja svog suptilnog tijela u astralne ili eterične sfere. Te prakse su vrlo poznate i mnogo ljudi ih prakticira s ciljem da pronađu balans i ravnotežu u svom životu, te da dođu do zdravlja. Te tri doljnje čakre najpoznatiji su aspekt kundalinija.

Drugi aspekt/centar kundalinija koji je isto poprilično nepoznat, povezan je sa glavnom čakrom koja se nalazi na pri vrhu naše glave. Ta čakra je spojena sa pinealnom žljezdom i zove se Krunska čakra. Kako postoje razne vježbe za buđenje kundalinija od dole prema gore kroz leđnu moždinu i kroz čakre koje imamo na dnu naše leđne moždine, tako postoje i razne vježbe za buđenje od gore prema dolje, i tu se koriste različite metode, razne vrste vježbi koncentracije. Te okultne vježbe pokušavaju razviti i probuditi skrivena ljudska osjetila poput vidovitosti, nadsluha, telekineze i druge. Završni rezultati su isti (gledano od gore prema dolje i od dolje prema gore) dešava se veliko ubrzanje tih čakri i osoba počinje razvijati svoja osjetila i dobivati razne moći, te postaje osoba sa puno okultnih snaga, sa puno osobnog utjecaja. Mnogo ljudi ide okultističkim putem s ciljem i traženjem svog osobnog razvoja, istinskog znanja. Traže kako nadići barijere svog vlastitog uma. Ali u esenciji, što se događa kada stavimo u praksu 3 donje ili 3 gornje čakre? Kroz vježbe poticanja i paljenja kundalini snage počevši od korijenske čakre ili od krunske čakre tj. pinealne žljezde, završni rezultati su takvi da pojačavamo brzinu svih svojih čakri koje su uključene u te prakse i vježbe. Koji je smisao ovog ubrzavanja??? Smisao tog ubrzavanja je da se mnogostruko poveća količina energije koju možemo dovesti u svoje tijelo. I to je izvor tih snaga, ubrzanje astralnih i eteričkih fluida ili snaga koje dolaze izvana u naše biće. Taj proces povećava cirkulaciju snage u cijeloj našoj leđnoj moždini, i u sisteme koje imamo oko nas. Drugim riječima jačamo i izoštravamo naše trenutno stanje svijesti, a s obzirom da znamo da je naše trenutno stanje svijesti egocentrična svijest, popratni efekt tih praksi je povećati i ojačati našu egocentrističnost još više.
I zato duhovni put nemože koristiti ove prakse i vježbe kao svoju bazu za istinsku transformaciju. Istinska transformacija bi trebala početi mijenjanjem trenutnog stanja svijesti i stanja/načina života u nešto potpuno drugačije nego u egocentričnost koju prikazujemo u našim životima netko manje ili više. Iz tog razloga škola Zlatnog Ružina Križa ne prakticira i ne koristi metode koje smo upravo opisali. Ovdje dolazimo do trećeg centra kundalinija, treće jezgre kundalinija koja nikada nije bila dodirnuta u ovim prethodno navedenim procesima, a to je kundalini srca. Ali da bi uopće pričali o tome trebamo početi iz jedne sasvim drugačije perspektive, zato jer do ove sadašnje točke centar svih diskusija je bio naš ego, naša egocentrična svijest i pokušaj da imamo bolji ego, više balansiran ego, zdraviji ego ili što god ide u tom smislu. Zato moramo početi iz sasvim drugačije i svježije perspektive. Jedan od stupova Univerzalnog učenja i učenja škole je taj da je kundalini srca iznimno jako važan i snažan energetski centar. Ovaj istinski neiskorišten centar energije nije nužno dio ljudske personalnosti. To je ruža koja ne pripada križu. Ruža se mora rascvjetati, postati ujedinjena sa križem kroz proces, i tranformirati križ kroz njihovo ujedinjenje. Treba razumjeti da taj centar Iskre Duha, taj kundalini srca, nije samo centar snage kundalinija kao takvog, već je istinski centar ljudskog bića, istinskog izvora našeg života. To je Mikrokozmos, istinsko vječno božansko biće s kojim živimo ali smo ga totalno nesvjesni. Ljudski Mikrokozmos ima svoj centar u Atomu Iskre Duha, i staza/put je ujedinit ovaj unverzalni realitet, i naš trenutni realitet, realitet ljudskog bića kakvog mi poznajemo, realitet ljudske personalnosti što je isto tako fantastičan sistem u jako kompleksnom sistemu, ali je esencija fenomena vremena i ovdje ne poistovjećujemo sebe sa fizičkim tijelom koje je smrtno tijelo kao što svi znamo, niti sa drugim tijelima, kao što je eteričko tijelo, koje je energetski sloj koji okružuje fizičko tijelo i daje mu život, a također ni sa astralnim tijelom koje je oblak energije koji nas okružuje, a čiji organi su čakre, niti sa mentalnim tijelom koje je najmlađe i još uvijek je u procesu izgradnje od strane ljudskih bića i ljudske svijesti. To je ono što mi zovemo ljudska personalnost u trenutnom sadašnjem stanju života. Ljudska personalnost živi kao egocentrična negativna svijesnost i sa svim svojim vozilima je fenomen vremena, i ako pokušaš razvijati sposobnosti koje su skrivene ili koje leže u ovoj personalnosti od strane samog sebe bez da krećeš od originalne točke, bez kretanja od istinskog centra ljudskog Mikrokosmosa, čak ako i kreneš od Korijenske čakre prema gore ili od Krunske prema dolje pokušajući razviti magijske sposobnosti ili okultne snage, to će završiti povećavajući odvajanje i dualitet ljudskog postojanja, zato jer svaka dodatna snaga, bila okultna, mistična ili magična koja se razvija na bazi personalnosti je samo kao dodatni sloj cigle masivno uvećanog zida koji nas separira od svog istinskog realiteta, koji leži u nama bliže od naših ruku i stopala, i u isto vrijeme je toliko daleko kao neka udaljena galaksija ako uzmemo u konsideraciju naše trenutno stanje života i naše trenutno stanje svijesti. Zato moramo početi iz totalno različite perspektive. I što se tada mora dogoditi? Sada ćemo pokušati opisati kako ovaj proces funkcionira. Ovo nije ništa novo. Ove metode su iste metode koje su spiritualne škole stavljale u praksu još od daleke prošlosti. Vježbe i metode koje postoje danas su kao sjene jedne orginalne metode. Kundalini srca ili Atom Iskre Duha nije centar energije koji je pod kontrolom ljudske svijesti ili ljudskog ega, ne reagira na volju ili zapovijed istreniranog ega, stoga nemože biti na taj način probuđen, zapaljen vježbama ili okultnim, magijskim praksama. Mora biti probuđen od sebe i to je rezultat i produkt nebrojenih života, bivajući ovaj Mikrokozmos vezan za kotač života i smrti. U pola svog kruga/sustava Mikrokosmos prima ljudsku personalnost, rođen je, raste i postaje odrastao, zatim postaje star, umire i tada u drugom dijelu kotača koji obično zovemo nebo, je aktualno samo drugi dio ovog vremenskog postojanja. Naša suptilna tijela također postepeno nestaju, i nakraju imamo Mikrokosmos koji je ponovno potpuno prazan. Taj Mikrokozmos akumulira iskustva u svojoj magnetskoj sferi koju također znamo kao karma, i kroz nebrojeno okretanje ovog kotača Mikrokozmos počinje biti zreliji, počinje akumulirati dovoljno iskustava kao voće koje polako postaje zrelije.

Kad se ta akumulirana karma iz života nakupi dovoljno da se ovaj centar probudi, tada on počinje rezonirati sa centrom naše svijesti u našem srcu, u centru našeg identiteta, u centru naše duše. I tada centar ljudske duše i ljudske svijesti se budi i počinje tražiti odgovore, jer život u tom trenutku počinje biti nešto jako čudno. Svi personalni ciljevi, svi egocentrični ciljevi, počinju biti nešto sasvim drugačije, gube svoje boje. Ljudska svijest počinje tražiti nešto dublje, nešto različito, u toj osobi počinje staza bazirana na snazi koja se već probudila u njemu ili njoj, ali ne kroz vježbe ili prakse, već zbog istinske čežnje srca, svijesti, čežnje srca ljudskog Mikrokozmosa, tada osoba može započeti proces transformacije. Ovaj kundalini, ovaj vortex snage počinje se postepeno razvijati. Možete to gledati kao vortex energije, ali također možete na njega gledati kao na ružin pupoljak koji se rascvijetao. Taj novi centar snage koji se počinje buditi u ljudskom srcu ima sposobnost transformacije drugog centra ljudske svijesti koji leži u našoj glavi, u našoj svijesti ili kako Univerzalno učenje to zove, svetištem glave. Kada ta snaga postane dovoljno jaka i počne se transformirati permanentnim putem prema centru glave, tada tek može teći u našu realnost života, u regije gdje je naša karma, nasljeđe prošlosti, biološko i kolektivno nasljeđe. Tada kroz kombinaciju tog glasa tišine koji odzvanja u našem srcu i nove svjesnosti koja se budi u našoj svijesti možemo postepeno mjenjati naše živote bazirane na tom procesu, ne kroz prisilan stav, nego kroz samoznanje, kroz čežnju srca, kroz samoznanje koje počinje biti budno u našem umu. I tada novi stav, novi unutarnji stav počinje se rascvjetavati i rasti. Tada je strujni krug zatvoren, te nakon mnogo nebrojenih interkacija, krugova ove snage koja cirkulira kroz simpatički i parasimpatični sistem koji se nalazi oko naše centralne leđne moždine, počinjemo kreirati novi sistem, novi sistem zmijske vatre. Naša leđna moždina sa sistemima koji leže okolo nje je istinski glavni stup energije, gdje energija naše svijesti postaje stanje postojanja nas samih. Ovo je kako mi to zovemo u duhovnoj školi, nova svijest, nova svjesnost i novo stanje života. To je transformacija svih snaga, koje cirkuliraju u čovjeku ali ne kroz forsirane prakse ili kroz okultne vježbe koje imaju cilj napraviti ego još snažnijim. To je istinsko samopredanje ljudskog ega, prema istinskom egu, istinskoj Božanskoj čestici koja leži unutar njegovog ili njenog srca a koja je centar Mikrokozmosa.

Tri centra kundalinija

slika

Kada proces pokaže napredak tada finalna transformacija može zauzeti svoje mjesto. Transformacija gdje kroz dotok univerzalne energije koju mi zovemo Duh, kroz 7 aspekata ove energije koju zovemo 7 zraka Duha. Tada svih 7 centara našeg astralnog tijela može biti transformirano. Ali ne samo astralno već i mentalno tijelo i eterično tijelo/eterična haljina ili linija snaga koja kreira superiorniji dio eteričnog tijela. I kada je taj process zaključen, tada su svih 7 centara tranformirani, kroz ujedinjenje tri centra kundalini snage, a koji su bazirani na kundaliniju srca, koji je Atman, Ruža, Lotos ili Iskra Duha u vašem srcu. Ovaj put je put koji dozvoljava ljudskim bićima da postanu jedno sa ljudskim Mikrokozmosom.

Postoji aksiom u Univerzalnom učenju koji kaže, stanje svijesti je stanje života ili svijesnost koja kreira realnost. Cirkulacija snaga u našoj leđnoj moždini, preuzima naše misli i našu volju referirajući se specifično na tri glavne čakre koje imamo u našoj glavi, a koje su povezane sa višim mislima, intuicijom, željom i voljom, te se one tranformiraju u naše stanje bića, u našu kreativnu interakciju sa životom i povezuju nas sa prošlošću i karmom. Naše stanje svijesti kreira naše stanje bivanja u trenutnom stanju života. Također možemo reći da karma i sve automatske reakcije koje smo ukorijenili u sebe i sva biološka prošlost determinira naše misli, i to je zato što mi također možemo vidit ovo kao pakostan krug umiranja i rađanja, i zato moramo pronaći prekretnicu, moramo pronaći nešto što je novi početak, nešto što nam može dopustiti da tansformiramo naš sistem u nešto posve drugo. Ako nastavimo izgrađivat i jačat sistem baziran na raznim praksama i vježbama, ovaj zatvoreni krug će samo samo postati sve jači. Čak i ako te prakse dolaze iz jako starih i plemenitih škola iz prošlosti, i tada nedostaje veza, zato jer nemožemo samo početi sa treniranjem našeg ega da bude bolji, moramo početi od jedinog dijela i aspekta cijele ljudske manifestacije koja je slobodna od tog pakosnog kruga ega. Zato Rozenkrojceri i sve misterijske škole duhovnosti iz prošlosti inzistiraju da moraš prvo upoznati sebe, moraš shvatiti koliko si istreniran i u kakvoj si formi, prije nego što započne glas tišine. Moramo biti oprezni prije nego stavimo stopalo na prvu stepenicu ljestvi našeg spiritualnog puta. To upozorenje stvarno pokušava indicirat da ako ne bude velikog zaokreta, da možemo završiti samo radeći zid od cigla jačim većim snažnijim. Ako ne promjenimo našu unutrašnjost kroz unutarnju revoluciju, fundamentalna priroda problema neće biti transformirana.

Istinska transformacija ljudskog srca je izvor istinske ljepote, unutarnjeg izvora harmonije, unutarnjeg izvora balansa, što se očitava u svemu što mi jesmo. Istina je rezultat objektivnog uma, uma koji je istinski tih i koji može promatrati sebe bez osuđivanja. Koliko vremena svakodnevno provodimo osuđujući naše vlastite misli, kritiziranjem sebe. Živimo preokupirani takvim navikama. Taj izvor svijesti koji je kao blatni oblak u našim umovima i glavi, spriječava nas da vidimo realnost. Kada patimo, patimo zbog naših pogleda i naše sudbe, a kada ta unutarnja snaga srca bude u mogućnosti da se zapali i postane vatra, tada se može pojaviti novo svijetlo razumijevanja u svetištu glave. I tada nam može po prvi put zasvjetlucat istina, istina koja nije koncept, koja nije ideja. U trenutku kada je naše srce tiho i kada je naš um istinski čist, i kada možemo vidjeti realnost tada možemo staviti sebe u službu ove realnosti, i to je drugo ime za istinsku ljubav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: uto jun 26, 2018 1:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
edit


Zadnja izmjena: Rajko; sri jan 18, 2023 8:34 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: sri jun 27, 2018 12:41 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 05, 2018 10:15 pm
Postovi: 11
Rajko je napisao/la:
@Vilibor
Gledao sam Kundalini Srca - Atom Iskre Duha u ljudskom Mikrokozmosu. Odličan video koji objašnjava situaciju iz drugačije perspektive.


:wink:

Ne bih rekao da je riječ o drugačijoj perspektivi (iako u današnjim okvirima je) već da u današnje doba neke misterijske/duhovne škole izlaze u javnost samo sa drugačije artikuliranim fragmentima drevnih učenja, i u suštini to nije ništa novo i drugačije već samo nešto što trenutno odskače i nerezonira sa kolektivnom sviješću.


Citat:
Osho o kundalini...

"Mjesto gdje se susreće energija života je u blizini središta seksualnosti i izgleda kao 'kunda', spremište za vodu. Ova energija zove se kundalini, jer sliči na mali rezervoar vode. Tako se zove jer liči na malu, smotanu zmiju koja spava. Ako ste vidjeli zmiju kad spava, spiralno sklupčana, s glavom na vrhu. Kad probudiš zmiju, glava joj se podiže, klupko se odmota, te ona razvije svoje tijelo i podigne glavu.

Ta probuđena energija se naziva Kundalini zato jer se nalazi točno u centru seksualnosti, gdje se nalazi 'kunda' izgledom nalik sjemenu. Imajte na umu da užitak koji primamo iz seksualnog čina nije stvarno zadovoljstvo zbog samog seksa, nego zbog vibracije životne energije smještene u 'kunda'. Uspavana zmija je time samo blago pobuđena, a mi seksualno zadovoljstvo doživljavamo kao najveći mogući užitak. Ni malo nismo svjesni toga što bismo doživjeli, da je probuđena cijela zmija i da je njezina glava, nakon prolaska kroz sve razine psihe, dostigla do određenog područja u mozgu…

Svi smo u prvoj fazi života. Postoje i druge etape koje dovode do Vrhovnog Jastva. Udaljenost sto pedeset do sto osamdeset centimetra u našoj unutrašnjosti je na neki način vrlo velika. To je udaljenost između prirode i Boga, materije i duha, sna i buđenja, smrti i eliksira života. Ova udaljenost je tako velika i mala, ali imamo priliku nastaviti do naše unutrašnjosti. Buđenje uspavane energije u nama je opasno kao probuđena zmija. Ustvari, buđenje zmije ne treba biti opasno, posebno stoga što devedeset sedam posto svih vrsta zmija nisu otrovne. A ako netko umre od ugriza neotrovne zmije, neće umrijeti od ugriza, nego od toga jer su vjerovali da je u tijelo dospio otrov. Devedeset i sedam posto zmija ne mogu ubiti nikoga, iako mnogi ljudi umiru od njihova ugriza. Štoviše, ni buđenje otrovnice ne mora biti opasno, jer najviše što može lišiti te tijela. Ali buđenje 'kundalini shakti', snaga o kojoj govorim, je "opasna". Ništa nije opasnije. U čemu je opasnost? To je neka vrsta smrti. Kad se probudi energija u tvojoj unutrašnjosti, umre ono što ste bili prije nje buđenja, rađa se u tebi potpuno novi čovjek, čovjek koji nikad ne bijaše. To je opasnost koja sprječava ljude da ne postanu duhovne osobe. To je isti strah od smrti, kao strah koji čini da sjeme ostaje samo sjeme. Za sjeme je najveća opasnost da padne na zemlju, primi gnojivo i vodu i umre. Najveća opasnost za jaje je da ljuska pukne i ptica poleti iz njega prema nebu. Jaje mora umrijeti, mi smo također u početnoj fazi nečeg što tek treba nastupiti. Za nas trenutno, jaje je sve. Čvrsto ga se držimo. Kada se Šakti počinje u tebi podizati, ti nestaješ. Ništa te ne može spasiti. U tom strahu se nešto dogodi, što Kabir tako lijepo opisuje: „Tko zaroni duboko, nalazi. Ali ja, glupan, sam išao u potragu sjedeći na obali rijeke. Netko ga je upitao zašto je sjedio? Kabir je odgovorio: "Tko ide u potragu, zaroni duboko u vodu i nalazi, a ja, glupan, sam sjedio na obali rijeke, jer sam se bojao da ću se utopiti." Oni koji su tražili, išli su u duboke vode. Ono što je potrebno je spremnost na utapanje, iskustvo uništenja.

Ukratko, moramo biti spremni umrijeti. Tko se boji utopiti, naravno, spasit će se, ali će ostati jaje, a ne ptica koja leti po nebeskom svodu. Tko se boji utopiti je naravno, sačuvan, ali će ostati sjeme, a ne drvo u čijoj sjeni se tisuće ljudi mogu odmarati. Je li vrijedno živjeti kao sjeme? Ni smrt nije gora nego život sjemena. Dakle tvrdim da je to velika opasnost: mi smo nešto drugo danas nego jučer. Kada je energija stimulirana, mi se potpuno transformiramo. Novi centri će se probuditi, postat će novi čovjek, doživjet ćemo nešto novo, sve će biti novo. Ako želiš biti spreman prihvatiti nešto novo, moraš imati hrabrosti napustiti staro. No, staro nas tako jako ograničava i zarobljava, tako da se ta energija ne budi. Putovanje prema božanskom je zapravo putovanje prema nedostatku osjećaja sigurnosti. Ljepota živog cvijeta je u odsutnosti osjećaja sigurnosti. Ovo nije igra s malom stavkom. Tko najviše rizikuje, dobiva najviše. Mali dio zadržane energije će učiniti da promašite cilj, jer ni jedno sjeme, koje makar dio svog postojanja želi zadržati, ne može se nadati da će postati stablo. Ako sjeme umre, umire u potpunosti. I ako preživi, živi totalno. Djelomična smrt ne postoji. Ako ne uspijete staviti na kocku sve što imate, vaš napor će biti uzaludan. Vrlo često mala ušteda u uzrokuje gubitak svega."

Osho: Kundalini, praksa unutrašnjeg ognja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: sri jun 27, 2018 1:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
edit


Zadnja izmjena: Rajko; sri jan 18, 2023 8:33 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kundalini
PostPostano: sri jun 27, 2018 1:20 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 05, 2018 10:15 pm
Postovi: 11
Sa stranice od Drage Plečka...

Citat:
Liječnik i jogi Swami Sivananda je tvrdio da čak 30% pacijenata koji pate od neuroza i psihoza boluje zbog poremećaja tajanstvene životne energije
k u n d a l i n i




U svojoj knjizi „Iskustvo kundalini“ neuropsihijatar dr Lee Sanella iznosi fascinantna religijska iskustva 18 svojih pacijenata, dio kojih se javlja spontano a dio kroz molitvu i bogoslužje.
No ta sila ima i naličje kojeg smo rijetko svjesni – strahove, depresiju a u najgorem slučaju i psihozu.

Sanella koristi istočnjački termin koji se odnosi na hipotetičku vitalnu energiju koja se kroz dvije nasuprotne spirale penje središnjim kanalom kičme, od najdonjeg energetskog centra tzv. čakre koja se nalazi u perineumu do najgornjeg koji je smješten na vrhu tjemena. Ukupno postoji 7 čakri i one se nalaze na spiritualnom putu aspiranta te se kroz praksu aktiviraju u smjeru postizanja stanja Prosvjetljenja. Danas se većina autora slaže da opisi „viših stanja svijesti“ kako ih opisuju sveci poput Male Terezije iz Lisieuxa, Maria Valtorta, Padre Pio iz Rotonde, Emiliene Tardiff i drugi jako nalikuju onima iz orijentalnih učenja, od sikizma do zenbudizma. Ukratko: autentična se iskustva podudaraju u osnovnim crtama.

Ono što nas ovdje zanima jest da li u korijenu vrlo raširenih psihičkih tegoba današnjice možda barem djelomično leži poremećaj tajanstvene životne energije koju nalazimo pod različitim imenima u čak 85 tradicija na svih šest kontinenata.
U praksi ali i teoriji sam sretao različite manifestacije kundalini koje dolaze u nizu raznih doživljaja i uvida različite snage. Evo jednog pozitivnog primjera „centriranja“ živčanog sustava s posljedicom ozdravljujućeg i snažnog uvida u smisao življenja što i jest svrha duhovnih disciplina ali i psihoterapije:

"Od kako sam počeo slušati Vaš CD sve više odgovora dobivam i shvatio sam zašto sam u životu postizao i imao sve što sam poželio, a opet nisam bio zadovoljan. Smisao zivota je biti sretan, radostan, pun ljubavi i to projicirati na van jer s tim osjećajima uviđas takve stvari, privlačiš i kreiraš svoju "viziju" onoga o ćemu maštaš. Treba sve to uvijek biti u nama, ali nikad zadovoljni. Treba osvjestiti buduću generaciju da bude "pametnija", ali svojim primjerom. Mjenjanjem sebe mjenjamo svijet. Mi moramo biti promjena koju želimo vidjeti u svijetu. Dijeljenjem osjećaja i znanja se sve množi. Bogatstvo nisu novac i stvari. Bogatsvo su ljudi i osjećaji koji su nama i drugima. Svoju viziju "osjećaja u nama" ostvarujemo kroz materijalno, prirodu, ljude, novac itd. To su sredstva za našu viziju ( osjećaje u nama koje želimo izazvati i djeliti s drugima). Ljude treba poučiti kako mogu ljubav, prijatelja, obitelj, sreću, radost, slobodu, sigurnost naći u sebi(pronalskom vjere u sebe) te tako lako i u drugima, oslobađati ih vrlo jednostavno, jer tako i sebe oslobađamo bez nametanja. Tko treba i spreman je doći ce. Stvar je kako percipiras stvari i koliko duboko možes "gledati", osjećati. Mi smo duhovna bića koja proživljavaju ljudska iskustva. Prvo budemo sve što nismo da bi shvatili što jesmo. Mudrost je znati stečeno znanje i informacije koristiti na pravi način i u pravo vrijeme..." (M. M.)


No, k u n d a l i n i ne otvara uvijek vidike tako suptilno već ima i tamno naličje koje dolazi do izražaja ili kod krivo upravljenog duhovnog napora (primjerice, kada osoba preko neupućenog iscjelitelja „regulira čakre“ što je apsurd kao kada bismo tvrdili da čekićem razbijamo atome, op.a.) ili jake emocionalne životne krize, razočaranja ili duboke tuge. Kao okidač kod nekih labilnijih osoba se pojavljuju i tzv. lake droge.
Da je u pitanju opasnost od „vitalne energije“ još je davno naglasio čuveni Swami Satyananda koji je tvrdio da se u „duševnim bolnicama nalazi barem jedna petina pacijenata kojima ne mogu pomoći lijekovi već samo ciljane vježbe disanja i položaji tijela koji vraćaju silu kundalini u centralni kanal kralješnice...“.
Swami Narayanananda je mentalne poremećaje definirao kao „parcijalno podizanje kundalini“ a upozoravao je da takav fenomen postoji u svim religijama a krije se pod stručnim nazivom „religijske neuroze“.

Posebno je zanimljiva priča indijskog liječnika koji je doktorirao na Freudovoj psihoanalizi, dr B.S. Goela koji se ujedno okušao u duhovnoj praksi koja je uključivala kundalini. Kada sam ga sreo u Haryani, rekao mi je da je „prošao sedam godina neizrecive patnje, strahova i samoubilačke depresije dok nije postigao stabilno stanje unutarnjeg blaženstva i kako nema dovoljno riječi kojima bi mogao upozoriti one koji se poigravaju raznoraznim psihotehnikama i olako uzimaju emocionalne stresove kojima su podvrgnuti...“. Tijelo sve pamti ali i um, dodao je.
Uslijed snažnog djelovanja vanjskih faktora, prije svega egzistencijalnih strahova, u današnje vrijeme smo izloženiji nekontroliranoj aktivaciji vitalne sile kundalini čiji učinci mogu biti pogubni. Zato jednostavne formule samopomoći i pozitivnog načina mišljenja često nisu dostatne jer intenzitet depresije može biti toliko snažan da nam onemogućava primjenu bilo čega sustavnog što zahtijeva napor s naše strane. Zato postoji set programa tehnika disanja, vježbe, relaksacije i deprogramiranja kojime iz našeg sustava uklanjamo stres prije no što se on kumulira do razine kada prelazi u bolest i kada postaje moguće jedino blokiranje simptoma ali ne i uklanjanje uzroka.
Priča o kundalini na dobar način ilustrira da funkcionalno ljudsko tijelo mora biti u psihičkoj, energetskoj i fizičkoj ravnoteži da bismo postigli osnovni životni cilj – sreću.

Nevjerojatne vizije i životna priča Marije Valtorte sa stanovišta orijentalne mistike predstavljaju klasični primjer podizanja životne sile kundalini
Dr Gopi Krishna je, uz dr Hiroshi Motoyamu, jedini autor čije tumačenje procesa kundalini priznaju i zapadni znanstvenici.


"parcijalnog dizanja kundalini" što može dati kliničku sliku psihoze, ponekad.
Da, zapravo je puno ime Kundalini Shakti. Problemi nastaju od početka, Muladhara čakre ali fantomski se strahovi javljaju podražavanjem druge, Swadhistana čakre koja je slična našoj ideji podsvijesti. Nesvjesnog i nama nepoznatog aspekta vlastite osobe. Zgodno je da je i Kinezi prepoznaju pod imenom dan'tien i pridaju joj veliko značenje. Kao i kod borilačkih vještina japanskog i kineskog podrijetla.
Hadžiji treba dugačko hodočašće do bindu čakre. Ipak, treba paziti kod Swadisthana čakre jer ona predstavlja podsvijest i zna biti neugodna ako ima čovjek previše "samskara" kojih niti nije svjestan.

Tzv. lake droge kod nestabilnih osoba aktiviraju parcijalno podizanje kundalini što je često put do ludnice. Umjetnost je na dugu prugu podignuti kundalini po sushumna nadi do vrha, proći kroz "tri čvora" (granthi) a to sigurno nije lak i kratkotrajan posao,

Kada se priča o subčakri bindu gdje monasi Hare Krishne imaju perčin ali to nije jedna od glavnih čakri nego je njena važnost u tome da izgleda da se unutar lubanje na tom mjestu sastaju dva značajna živca ili se pak luči neka vrste hormona za koji jogiji tvrde da ga znanost nije prepoznala. Rudolf Steiner je vjerovao da se tu nalazi "centar za sjećanje na prošle živote". Neki tvrde da je riječ o božanskom nektaru amritu, drugi tvrde da je to soma, mitska ili biljka ili supstanca u ovom slučaju. Istina je i da postoji sedam nižih čakri ali kada bismo rastegnuli ovu priču dalje izgubio bi se smisao cijele poruke. Oni koji žele znati više mogu pročitati izvanrednu knjigu Swami Satyanande (prvi je pokazao dr Hiroshi Motoyami na portabl EEG uređaju u Indiji da može voljno upravljati svim vrstama moždanih valova, op.a.) "Kundalini Tantra". Isti je Motoyama kasnije objektivizirao postojanje 7 čakri mjerenjima uređajem koji je sam konstruirao a ujedno je postao i prva žrtva aktivacije čakri sa zadršakom pa je dobio čir na želucu kada mu je kundalini "zaglavila" u Manipura čakri. Većina Zapadnjaka povezuje glavne čakre s pripadajućim žlijezdama s unutrašnjim izlučivanjem što nas vodi još dalje u vode povezanosti duhovnih koncepata s materijalnim tijelom no o tome jednom u budućim tekstovima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 41 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz