Sada je: čet mar 28, 2024 9:59 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Alternativne Vijesti
PostPostano: uto mar 19, 2013 12:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Tako priča.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: uto mar 19, 2013 1:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Malo jest čudno.


Možda pokušava poštovati prirodan ritam kojim mu se javljaju misli. Može se primijetiti da ljudi koji govore iz razvijenog intelekta govore nevjerojatno brzo, dok ljudi koji su doživjeli prosvjetljenje govore nešto sporije i ritmičnije. Vidio sam negdje Tolle-a kako dugo zašuti i čeka da mu dođe sljedeća misao.

Ne treba zaboraviti ni da su ti razgovori bili pretakani u knjige.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: uto mar 19, 2013 3:13 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Mislim da je to tako kad Indijac nauči engleski, a ako se hoću šaliti i mistificirati... možda je zmija :).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: čet jun 06, 2013 12:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Najteža stvar u životu - a trebala bi biti najlakša - jest sjedati pored protoka svog uma. Vaš um je poput rijeke. Misli i misli i gomila misli nastavljaju prolaziti. Vi jednostavno sjedite uz obalu, neopterećeni, samo svjedok, i čeka vas veliko iznenađenje.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon jul 01, 2013 11:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Evo nešto što me je jako dirnulo kad sam pročitao, pa rekao moram da podijelim sa drugim ljudima oko sebe.....



Prvi: Veoma je teško biti privučen osobom koja je prazna – veoma teško, zato što praznina nije neki poseban magnet. Vi ste privučeni uglavnom osobom koja je nešto postigla. Zašto smo privučeni osobom koja je nešto postigla? Zato što i samiimamo želje. Mi takođe želimo postignuće.
Privučeni smo političarom koji ima moć samo zato što je i sami želimo. Ko god da je – on postaje idol, heroj. Privučeni smo čovekom koji je basnoslovno bogat samo zato što smo mi sami siromašni, zbog toga što tako strasno žudimo za bogatstvom. Ko god da su – oni – postaju ideal. Zašto bi neko bio privučen čovekom koji ništa ne poseduje?
To je sreća, zaista retka mogućnost. Ponekad se život odvija na takav način da smo ipak privučeni osobom koja ništa nema, osobom koja je prazna. Ništa s njom nećemo dobiti; naprotiv, s njom se sve gubi.
To je čisti hazard. Dakle vi ste hazarderi – zbog toga ste ovde. I dok god se ne kockate potpuno – gibitćete. Hazard ne sme biti parcijalan – deo neće biti prihvaćen. To je pravilo ove igre. Stoga ne igrajte oprezno, s rezervama. Uložite u igru sve što imate. Sve je to opasno i riskantno. Zato ja i kažem da je prava retkost biti privučen Budom ili Isusom. Samo je nekolicina privučena.
Vi znate da je Isus imao dvanaest učenika. I svi su oni bili krajnje obični ljudi: ribari, stolari, pastiri – ni u kakvom smislu nisu bili neuobičajeni... jednostavno, bili su svakodnevni ljudi. Ali zašto su baš obični ljudi privučeni Isusom ili Budom?
Biti uobičajen je vrlo neuobičajen kvalitet jer su oni koji nisu obični u nekom svom ego – tripu: bogatstvo, moć, status. Pastir, ribar i stolar – beznačajni, apsolutno obični ljudi koji nisu zainteresirani za bilo kakva dostignuća – jedino su oni bili privučeni Isusom.
Biti uobičajen prava je retkost; biti apsolutno običan zaista je neobična stvar. Zen majstrori neprestano ponavljaju ˝Postani prvo običan, pa tek onda, kroz to neobičan.˝ Zašto to kažu? Zato što svaki običan stvor pokušava da bude neobičan, a to je tako obična stvar. Slobodno ostanite obični. Ako ste takvi, to samo znači da ne jurite nikakva dostignuća, ne težite nekom cilju, samo živite od trenutka, plutajući, ploveći.
Vaše biće je ovdje retko i zbog drugih razloga, zbog toga što se ljudski um neprestano boji smrti. On se kači za život, pohlepa za životom postoji u njemu. Čak i ako bedno živi ipak se lepi za život... i to ne zbog života, već zbog straha od smrti. I kada je čovek već došao do mene, on je došao zaista da umre, došao jeda bi nestao.
Za takvog čoveka ja ću biti bezdan, ambis bez dna u koji će padati i padati i padati i stići negde...! Ako me samo pogledate osetićete vrtoglavicu. A ako piljite u moje oči videćete bezdan u njima, i tada će vaš strah saseći, i počeće padanje, padanje, padanje...
Zamislite samo list koji pada u bezdan, - a ambis je bekrajan i nema dna i list nema kuda da stigne; on može samo nestati – pada, pada, pada i nestaje...
Duhovno putovanje počinje ali se nikada ne završava. Dolazite k meni, padate u mene, nestajete i ne dostižete ništa. Ali, baš taj nestanak je ushićenje. Ne postoji veće ushićenje od toga – ushićenje potpunog nestanka! Baš kao što rosa nestaje na jutarnjem suncucili kao što noć nestaje pred sjajem plamena – na isti način, i vi ćete nestati.
Retkost je tražiti samoubistvo: jer to je samoubistvo – zaista samoubistvo! Svuda možete ubiti telo, ali ne možete svuda ubiti sobstvo. Vi se ovde pripremate za konačno samoubistvo – za ubijanje sobstva.
Ali, ne pravite od svih tih stvari objašnjenja, ona to nisu. Ja sam uvek ne – objašnjiv.
Ako vas sve ovo čini sve više i više misterioznim, ako vas sve ovo čini nesigurnim – što više, to bolje. Ako vaš um ulazi sve dublje u magle u kojoj ne znate šta je šta, to je najbolji uslov.

Moj put, Put belih oblaka. Osho

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Alternativne Vijesti
PostPostano: sri okt 02, 2013 9:38 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Pantelija je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
@Pantelija

I proterali iz USA, i zabranili katoličkim vernicima da ga čitaju, i lansirali sve laži o njemu - na koje se lepo navukao i Lazarev.



Ja sam gledao jedan video na YT gde Lazarev spominje Oshho-a ali ne u nekom negativnom kontekstu, nego samo je rekao da se Osho zaglavio isklucivo u duhovno, ili tako nekako .... Nisam dobio dojam da je nesto bio negativan suvise prema Osho-a. A mozda ima neke druge snimke ???


http://www.youtube.com/watch?v=uZNxwpn-EIM

Sve što je rekao o Oshou je negativno i potpuno netačno.
Da samo lepo priča kao veš trgovac i prevarant, da se zaglavio u duhovnosti, da nije uspeo da nadiđe običnu svest putem ljubavi već se spustio ispod nje u materijalizam sa 365 rolseva.
Sve same gluposti i nebuloze.
Kao što je i ovde
http://www.youtube.com/watch?v=9cxv-3CayJA
pokazao da pojma nema ni šta je karma. Tvrdi da indijsko shvatanje karme uopšte ne nudi oslobođenje od karme već samo trpljenje. Naravno, samo njegovo hrišćansko učenje o karmi oslobađa od karme. On i ne zna da se cela indijska filozofija i religija sastoje upravo od svih mogućih težnji za oslobođenjem od karme, čak postoji i karma joga.
Što više priča o svemu i svačemu, više pokazuje da ništa ne zna.
Ne libi se ni da površno prikazuje i izvrće stvari da bi svoje uzdigao i prikazao boljim, kao što je učinio sa ho'o ponopono
http://www.youtube.com/watch?v=RabSgfig-Zk

Dosta sam čitao lazareva i cjenim ono što radi (li sto je radio), meni je lično na početcima pomogao. Ali stvarno i ja primjetim zadnje vrijeme da nešto sa njim nije OK. Niko i ništa ne valja, već samo njegovo shvatanje KARME.



Kao i Pantelija, i ja sam gledao šta je pričao za Hooponopono, i ne samo da je izružio Havajsku tehniku, nego imam osjecaj da on to dobro nije ni razumijo, a da se upustio diskutovati o tome.

Mislim da puno više razumjevanja u suštinu karme i života imaju Marjan Ogorevc i Vadim Zeland. Iako Vadim ne priča o Karmi direktno, suštinski ispada isto, govori o nevezanosti na jedan drugaciji nacin. A Marjan je daleko otvorenijeg uma i opširniji u znanju.

To nije tema ovdje (trenutna), ko koliko kuži karmu, nego Lazarev i njegovi komentari na druge duhovne jučitelje, ali eto, samo osvrt i na ova dva danasnja duhovnjaka...

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Alternativne Vijesti
PostPostano: sri okt 02, 2013 11:46 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Lazarev je, uz dužno poštovanje njegovoga teorijsko-praktičnog opusa, najobičniji čorbadžija željan slave: išao je od jednoga do drugoga rus. grada pokušavajući da proširi svoju knjišku prodaju i u Ruskoj Federaciji i u inostranstvu, a kada mu nije uspjelo koncentrisao se na Moskvu gdje i ima, uz pokojega stranca, najviše klijenata.
Bio je i teško bolestan, pa se oporavio: rekao bih da se njegov princip može najbolje primijeniti na njega samoga - previše je tražio i na kraju zakačio i negativnost da bi bio skromniji.
Ipak mu je ostala ljubomora: pogledaj samo kako se izjašnjava o Zelandu - pa to je degutantno i za
čuti, a kamoli vidjeti jer Lazarev neće ni doći do stupnja gdje je Osho duhovno propao.
Za razliku od intelektualne i maštovite Zelandove literature, a o Oshoovoj informativnosti i filozofičnosti da ne govorimo, Lazarevljeve knjige su stilsko-kompozicijska nula.
:read:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 12:12 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jan 25, 2014 12:38 am
Postovi: 19
Ne znam dokle je stigla rasprava, ali vraticu se na originalno pitanje o Osou.

Za mene najteze je razumeti Osove savete o pretvaranju, na pr. da glumis i da varas ostale takvom glumom i sl. sve radi harmonicnog odnosa (Videti Put Belog Oblaka od Osoa), tu smatram da je malo odlutao vise...ovo je zapazanje jos nekih ljudi koliko se secam.

Sa pozitivne strane ocigledno je covek u mladosti doziveo prosvetljenje, to je jasno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 1:15 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Nisam čitao ali ovako iz aviona podsjeća na elemente Traganja iz Castanedinih knjiga.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 1:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Govoreći o Oshu, može li neko da kaže koliko je knjiga ukupno napisao? Takođe, kad je stigao da radi bilo šta drugo pored pisanja?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 10:00 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
lezilebovic je napisao/la:
Govoreći o Oshu, može li neko da kaže koliko je knjiga ukupno napisao? Takođe, kad je stigao da radi bilo šta drugo pored pisanja?


Osho nikada nije napisao nijednu knjigu! Sve su ustvari transkripti njegovih govora koji su objavljivani u knjigama. Neznam točan broj ali ima ih jako puno objavljenih. Većinom je to "poezija" u kojoj on cijelo vrijeme proturječi sebi. Ipak treba izdvojiti 10 knjiga pod nazivom Alfa i Omega koje smatram, uz knjige Gurđijeva i učenika, jednim od najznačajnijih djela po pitanju buđenja.


Zadnja izmjena: Krambambuli; sub nov 08, 2014 1:24 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 10:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Pejn je napisao/la:
Ne znam dokle je stigla rasprava, ali vraticu se na originalno pitanje o Osou.

Za mene najteze je razumeti Osove savete o pretvaranju, na pr. da glumis i da varas ostale takvom glumom i sl. sve radi harmonicnog odnosa (Videti Put Belog Oblaka od Osoa), tu smatram da je malo odlutao vise...ovo je zapazanje jos nekih ljudi koliko se secam.

Sa pozitivne strane ocigledno je covek u mladosti doziveo prosvetljenje, to je jasno.

Ako ti nije tesko mozes li nesto vise o ovome, citat, bilo sta.. Zivo me interesuje sta je govorio.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 12:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Krambambuli je napisao/la:
---
Osho nikada nije napisao nijednu knjigu! Sve su ustvari transkripti njegovih govora koji su objavljivani u knjigama.
---


Ja ovo nisam znao, i držao ga za nekog šarlatana uprkos tome što ga mnogi citiraju i pominju. Nekako mi je bilo degute kad uđem u knjižaru a tamo 3 metra knjiga za koje sam pogrešno mislio da im je autor Osho.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub nov 08, 2014 2:48 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jan 25, 2014 12:38 am
Postovi: 19
friend je napisao/la:
Pejn je napisao/la:
Ne znam dokle je stigla rasprava, ali vraticu se na originalno pitanje o Osou.

Za mene najteze je razumeti Osove savete o pretvaranju, na pr. da glumis i da varas ostale takvom glumom i sl. sve radi harmonicnog odnosa (Videti Put Belog Oblaka od Osoa), tu smatram da je malo odlutao vise...ovo je zapazanje jos nekih ljudi koliko se secam.

Sa pozitivne strane ocigledno je covek u mladosti doziveo prosvetljenje, to je jasno.

Ako ti nije tesko mozes li nesto vise o ovome, citat, bilo sta.. Zivo me interesuje sta je govorio.


Hvala na pitanju,

Da ne trazim detaljno ali u 'Putu Belog Oblaka' Ošo savetuje eksplicitno pretvaranje, i izvini na temi, ali radi se o sahrani u kojoj osoba koja je prosvetljena se pretvara da place i tuguje a u stvari je u sebi ekstaticna, a sve to da bi se postigli harmonicni odnosi sa drugim ljudima. Glumite veli Ošo, glumite da ste tuzni a iznutra ostanite prosvetljeni. Jer je 'gluma sve sto treba u tom momentu' kategoričan je Ošo.

Sad, toga ima i na drugim mestima, a to sam već negde pokupio od drugih ljudi i otkrio sam da ima i drugih koji tu glumu sa sumnjom posmatraju...

Naravno, bacam prljavu vodu ali 'bebu' ću sačuvati!!!

Nadam se da je ovo pomoglo u objasnjenju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: ned nov 09, 2014 1:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Cini mi se, usput se ogradjujem jer knjigu nisam procitao te je neumesno da komentarisem, dakle cini mi se da je Osho tu mislio na ono sto se u Gurdjijevljevom 4.om putu naziva Spoljasnje i unutrasnje uvazavanje.

Ono koliko sam ja Oshoa skapirao je da je on cesto ekstreman po odredjenim pitanjima da bi kod citaoca proizveo dovoljno dubok utisak o odredjenoj temi, cinjenici, lekciji...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon nov 10, 2014 2:17 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet mar 15, 2013 5:54 pm
Postovi: 9
Lokacija: Ovdje
I mene je to odmah podsjetilo na Gurđijeva i njegovo vanjsko i unutarnje uvazavanje, samo je Osho to izbacija na drugaciji nacin, pa se to kod nekih krivo protumaci. Mozda je triba to malo bolje pojasniti, a mozda negdi nekad i je. Ima dosta istih stvari koje razliciti ljudi objasnjavaju na razlicite nacine, ali ako si otvoren prema svima i citas i slusas svih i sve, bez da ista prihvacas zdravo za gotovo, onda ti se dosta toga poveze i skuzis da vecina njih govori o istim stvarima na drugaciji nacin, pa se samo naizgled te stvari cinu razlicitima. Mislin da se o tome radi i ovdi, Oshova gluma i Gurđijevljevo vanjsko uvazavanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon nov 10, 2014 9:29 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jan 25, 2014 12:38 am
Postovi: 19
Ja ipak smatram da sam potpuno pravilno razumeo Osoa u vezi tog aspekta njegovog ucenja (gluma i pretvaranje u odnosima sa drugim ljudima). A to mi je kasnije i potvrdio esej sa neta jednog od njegovih licnih sledbenika. Oso ima slobodne ideje ali lako ga je citati i razumeti jer koristi dosta slicne fraze na Engleskom kao sto svi znamo.

U toku svoje karijere Oso je u jednom momentu prisvojio 'cudna' svojstva tajnih Indijskih metafizickih doktrina a to određeni je deo ljudi odbilo od njega.

Ali ta grupa je nastavila da proucava dotadasnja Osova ucenja koja su nastavili da uvazavaju!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon nov 10, 2014 11:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Slično i kao kontrolirana ludost kroz prikradanje/traganje od Kastanede. Čovjeku koji je razbio svoje ogledalo samorefleksije kao nešto što mu po inerciji daje osjećaje i module ponašanja svojstvene ljudskom rodu, ne preostaje ništa drugo nego da potrebi "glumi" te iste osjećaje i module ponašanja, da nebi privlačio neželjenu pažnju okoline.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: uto nov 11, 2014 8:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Moguće je samo da su ti ljudi, sva trojica (Osho, Gurđijev, Castaneda) shvatili emociju i onda eto radi okoline "glumili" nju - ne osjećaj, mislim da se osjećaj ne može glumiti...kod svih tih ljudi netko sa strane koji ne razumije - ponekad bi dobivao dojam da su besćutni ili vrlo strogi, da to nisu činili, dok u biti samo imaju prepoznatu emociju, koju ne koriste, ali je eto po potrebi "glume".

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: uto nov 11, 2014 1:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Stanje u kojem je Kastaneda tad bio po tradiciji njegovog učitelja se i zove bešćutnost. To ne znači nedostatak normalne ljudske topline, ali isto tako ne znači ni to da ga osjećaji dotiču i kontroliraju. Za ostale majstore nemogu govoriti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz