Sada je: sub apr 27, 2024 11:42 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon aug 30, 2010 2:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
bajs je napisao/la:
[Jedan car upita zen Majstora: "šta će se dogoditi nakon što umremo?"
"Ne znam" odgovori ovaj.
"Kako to ne znaš? Pa ti si zen majstor!?"
"Da gospodine, ali živ."

:thumbup:
nema razlike izmedju cara i prosjaka
'dosadna' svest radja 'dosadna' pitanja

lepo je chitati knjige ,al' koliko to pomaze,opet zavisi od svesti,shto se i na ovoj temi lepo vidi
dzaba bubanje Osho-a decenijama ako svest to ne obradi kako valja

voda koja stoji nije voda,to je bara

:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon aug 30, 2010 3:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
hopelight je napisao/la:
Čitala sam nebrojene ispovijesti njegovih najbližih učenika, gotovo im je uništio živote. Odgovori na pitanja oko njegovog privatnog života me skoro i ne interesuju, ja ne mogu da mu oprostim i gotovo. Tačka.


ovo zvuči zanimljivo, dali bi mogla nabaciti koji link o tim ispovestima?

inače, moglo bi se reći: "za svako dobro jedno zlo" - u smislu da će uvijek biti netko tko će si dati truda da oblati nekoga ili da ga digne na tron ( zbog raznoraznih interesa ), pa će od miša napraviti slona ili će stvoriti slona kojega nikada nije ni bilo. tako da svakojaki "tračevi" možda baš i nisu toliko pouzdani, a ni bitni. šta je netko reko i radio se vrlo teško može znati jel bilo baš tako ( ili je u pitanju izmišljeni slon ) - pitanje je: dali je to korisno / praktično za nas? :)

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon aug 30, 2010 4:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
hopelight je napisao/la:
da li je Osho pokušao da izvrši državnu udar u malom američkom gradiću i otruje njegove stanovnike itd ili nije.


Cela ta priča je potekla od Jevreja i Jezuita koji su ga satanizovali, proterali iz USA i na kraju otrovali. Osim toga zna se da su mu Jezuiti ubacili svoje ljude u najuži krug, pa su oni posle kao "autentični svedoci" pljuvali po Oshou sve najgore.

Žalosno je da još ima onih koji veruju u te gluposti.


hopelight je napisao/la:
Čitala sam nebrojene ispovijesti njegovih najbližih učenika, gotovo im je uništio živote.


Čitala si ispovesti budala koje su same upropastile svoje živote jer nisu uopšte razumeli Oshoa.
Među 5 miliiona sledbenika takvih se nađe puno.

hopelight je napisao/la:
Odgovori na pitanja oko njegovog privatnog života me skoro i ne interesuju, ja ne mogu da mu oprostim i gotovo. Tačka.


Sa takvim stavom sama se svrstavaš među takve.

hopelight je napisao/la:
2. Ako je već do takvih detalja otišao u razbijanju stereotipa, oslobađanju ljudi od uslovljenosti, razbijanju slike stvarnosti - kako nije stigao i do izvora svih problema? Uticaja stranih neorganskih entiteta, bića, letača, demona, vanzemaljaca, ili zovimo ih kako god, na sve na zemlji.? Kako je moguće da nije imao iskustvo sa potpunim ropstvom ljudske vrste od strane nevidljivog svijeta...To mi nije jasno. I žao mi je ako nije. Ostao je uskraćen za najveći ključ njegove fantastične prelijepe bajke o slobodi. Voljela bih da sam u krivu i da je on SVE znao samo nije htio o tome da govori. Voljela bih...


Govorio je o suštini uslovljenosti, u okvirima najčistijih dometa meditativne i duhovne tradicije Istoka i Zapada. Nije mogao sa skreće na priču o vanzemaljcima, onda to i nije bilo tako aktuelno kao danas. Dovoljno je objasnio suštinu Zena, Taoizma, Budizma, yoge, Sufizma, zapadnog misticizma idr.
Više se bavio praktičnim pitanjem oslobođenja nego ropstva jer je bio pozitivan.
Svi ti vanzemaljski entiteti deluju na nas po istom principu uslovljavanja koje su objasnili Buda i Patanđali i Šankara. Ko danas njih čita? Niko. Svi zevaju u Ajka koji nam priča dečije priče u odnosu na te velikane iz prošlosti koji su rekli apsolutno sve.
Osho je bio njihov najveći glasogovornik.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon aug 30, 2010 5:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Citat:
2. Ako je već do takvih detalja otišao u razbijanju stereotipa, oslobađanju ljudi od uslovljenosti, razbijanju slike stvarnosti - kako nije stigao i do izvora svih problema? Uticaja stranih neorganskih entiteta, bića, letača, demona, vanzemaljaca, ili zovimo ih kako god, na sve na zemlji.? Kako je moguće da nije imao iskustvo sa potpunim ropstvom ljudske vrste od strane nevidljivog svijeta...To mi nije jasno. I žao mi je ako nije. Ostao je uskraćen za najveći ključ njegove fantastične prelijepe bajke o slobodi. Voljela bih da sam u krivu i da je on SVE znao samo nije htio o tome da govori. Voljela bih...


A tebi izgleda fali jos jedan koji ce ti pricati kako si u ropstvu? Imas ih na milione danas.

Ovaj ti je pisao kako da se oslobodis ropstva, ako mislis da si u njemu. Sta ce ti onda prica o "kontrolorima"?

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon aug 30, 2010 8:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Kao i uvek, sam Osho najbolje odgovara:

Vi me pitate:
Kažete da ste u stanju da pomognete svim vrstama ljudi, ali takođe kažete da ste kontradiktorni sa svrhom; tako da će neki ljudi otići. Ako ste u stanju da pomognete svima, zašto neki treba da odu?

Da, tako je to. Svima mogu pomoći. Kada kažem da svi mogu dobiti pomoć kroz mene, ne mislim da svi treba da se pomognu, jer to nije do mene. To takođe zavisi od osobe koja će biti pomognuta. To je pola-pola. Reka teče i ja mogu piti iz nje, ali treba li ja da pijem? To nije sigurno; nekoliko će otići. Možda za njih nije pravo vreme, a nikome se ne može pomoći kada nije pravo vreme. Sve se događa u svoje sopstveno vreme.
Nekima se ne može pomoći jer su zatvoreni. Ne možete ih prisiliti, ne možete biti nasilni. Duhovna pojava se događa u dubokoj pasivnosti, kada je sledbenik pasivan, samo onda se to događa. Ako nađem da ste previše aktivni sa svoje strane, ili ako otkrijem da ste previše zatvoreni, ili ako nađem da nije pravo vreme za vas, najbolje što se može dogoditi je da odete od mene... jer biste jednostavno gubili svoje vreme - ne moje, jer ja nemam vreme - jednostavno ćete gubiti svoje vreme.
U međuvremenu, vi ste poremećeni. Trebali ste da budete negde drugde u svetu, na tržnici. Trebali ste biti na nekom drugom mestu, jer tamo bi se vaša zrelost dogodila. Ovde gubite svoje vreme, ako nije za vas pravo vreme. Bolje je da odete. Treba vam još vremena da se krećete po svetu. Još niste spremni, još niste zreli, a zrelost je sve, jer majstor ne može učiniti ništa; on nije počinilac. Ako ste vi zreli i majstor je prisutan, nešto od celine teče kroz majstora i doseže do vas, i zrelo voće pada na zemlju. Ali nezrelo voće neće opasti, i dobro je da ne opadne.
Dakle, kada kažem da sam kontradiktoran, podrazumevam da je određena vrsta situacije uvek stvorena, ne od mene, već pomoću celine kroz mene. Tako da ljudima koji još nisu spremni nije dozvoljeno da gube svoje vreme. Moraju otići i naučiti lekciju, proći kroz patnju u životu, postići određenu zrelost, i onda doći k meni. Ja možda neću biti ovde - onda će neko drugi biti ovde. Jer to nije pitanje mene ili nekog drugog; sve prosvetljene osobe su iste. Ako ja nisam ovde, u ovom telu, neko drugo telo možda deluje za celinu, stoga nije potrebno žuriti. Egzistencija može čekati za večnost. Ali ako ste nezreli, vama se ne može pomoći.
Postoje učitelji - ja ih ne nazivam majstorima jer oni nisu probuđeni, oni su učitelji - oni neće dopustiti čak ni nezreloj osobi da ode. Oni će stvoriti takvu vrstu situacije u kojoj osoba ne može pobeći. Oni su opasni, jer ako osoba nije zrela, oni je poremete. Ako osoba nije zrela, i nešto joj se dâ izvan pravog vremena sazrevanja, ona neće biti kreativna, biće destruktivna.
To je baš kao kada malo dete počnete učiti o seksu, a ono ne zna šta je to, i njegova pobuda se još nije probudila; vi uništavate njegov um. Kada se želja pojavi, kada postoji pobuda, onda će ono biti otvoreno, spremno da razume.
Duhovnost je baš kao seks. Seks traži određenu zrelost; oko četrnaeste godine dete će biti spremno. Njegova vlastita pobuda će postojati. Ono će početi da pita, traži, i želeće da zna sve više i više o tome. Samo onda postoji mogućnost da mu se objasne određene stvari. Isto se događa sa duhovnošću; pri određenoj zrelosti pobuda se javlja; tražite Boga. Sa svetom je gotovo; živeli ste u njemu sasvim, videli ste sve što je bilo potrebno. To je završeno; to nema privlačnosti; to nema značaja. Sada se pojavila pobuda da znate značaj same egzistencije. Igrali ste sve igre, a sada znate da su one igre. Sada vas nijedna igra ne privlači, svet je izgubio značaj - onda ste zreli.
Sada će vam trebati majstor, majstori su uvek tu, stoga nema žurbe. Majstor može da ne bude u ovoj formi, u ovom telu - drugom telu - forme nisu od važnosti, tela su irelevantna. Unutrašnji kvalitet majstora uvek je isti, nepromenjen, jednak. Buda stalno govori: »Okusite morsku vodu bilo gde; ona je uvek slana.« Baš slično tome, majstor je uvek istog okusa. Okus je okus svesti. Uvek postoje majstori; uvek će postojati; stoga nema žurbe.
Ali ako niste završili s ovim svetom, ako i dalje postoji želja da se upozna seks, da se sazna šta novac može doneti, da se zna šta moć može dati, onda niste spremni. Duhovna pobuda nije samo jedna pobuda među drugim pobudama, ne. Kada sve druge pobude izgube svoj značaj, onda se ona javlja. Duhovna pobuda ne može postojati sa drugim pobudama - to nije moguće. Ona zaposeda kompletno vaše biće, do najvećeg stepena.
To postaje jedina čovekova želja. Samo vam onda majstor može biti od neke pomoći.
Inače učitelja ima. Oni bi želeli da se čvrsto držite njih i oni će da se prilepe uz vas; oni će kreirati takvu situaciju u kojoj, ako pobegnete, uvek ćete se osećati krivi. Majstor ima takvu atmosferu oko sebe u kojoj, ako živite, živećete po svojim vlastitim odlukama. Ako odustanete, vi ćete otići svojom vlastitom odlukom. A kada odete, majstor neće hteti da osećate krivicu zbog toga, tako da on daje takav ton situaciji da osećate: »Ovaj majstor nije majstor,« ili »Ovaj majstor nije za nas,« ili »On je tako kontradiktoran, da je apsurdan.« On preuzima svu odgovornost, tako da se ne osećate krivim. Vi jednostavno odete od njega, potpuno očišćeni i oprani od njega.
Zbog toga sam ja kontradiktoran. A kada kažem »sa svrhom«, to ne znači da ja to činim; to je upravo kakav jesam. Inače »sa svrhom« ima značenje, a značenje je: Neću hteti da vi, kad god da me napustite, osećate krivicu zbog toga. Hoću da preuzmem svu odgovornost. Želeo bih da osećate: »Ovaj čovek je nepodesan,« i zbog toga odlazite. Ne da ste vi nepodesni, jer ako to osećanje uđe u vaše biće, da ste nepodesni i da nije bilo dobro, opet će to biti destruktivno, destruktivno seme u vama.
Majstor nikada ne poseduje vas. Možete biti s njim, možete otići, ali u tome nema posesivnosti. On vam dozvoljava potpunu slobodu da budete s njim ili da odete. To je ono šta ja podrazumevam da ste vi ovde; slavite sa mnom; šta god da sam ja, delite sa mnom. Inače ako u određenom momentu osetite da treba da odete, okrenite svoja leđa i nikada ponovo ne gledajte prema meni, ne mislite o meni, i ne osećajte krivicu.
U tome su obuhvaćeni duboki problemi. Ako osećate krivicu, možete otići od mene, ali da biste se oslobodili krivice govorićete protiv mene. Inače kako ćete se osloboditi krivice? Nastavićete da krivite mene. To znači da ste otišli, a da još niste svršili svoje. Negativno ste sa mnom, a to je mnogo opasnije. Ako morate biti sa mnom, budite pozitivno sa mnom. Inače, jednostavno zaboravite me, »ovaj čovek više ne postoji« - zašto biste nastavljali da me okrivljujete? Ali ako se osećate krivi, moraćete da stvorite ravnotežu. Ako osećate krivicu, krivica je teška i želećete da me okrivite. Kretaćete se sa mojom senkom. To opet traći vaše vreme i život, vašu energiju. Stoga kada kažem da sa svrhom stvaram situaciju... kad god osetim da neka osoba nije spremna, određena osoba nije zrela, određenoj osobi treba još malo sazrevanja u svetu, ili određena osoba je previše intelektualna i ne može uliti poverenje, treba učitelja a ne majstora, ili je određena osoba došla kod mene bez ikakve namere sa svoje strane, samo je nabasala kao slučajno...
Vi možete dolutati. Prijatelj dolazi da me vidi, a usput vi ste ga takođe sledili. Onda vi bivate uhvaćeni i upecani - a nikada niste nameravali da budete ovde; odlazili ste negde drugde - slučajno. Kada osetim da ste ovde slučajno, ja bih želeo da odete, jer ovo nije pravo mesto za vas. Ne bih voleo da niko bude ometan na njegovoj stazi. Ako na svojoj stazi ne možete sresti mene, dobro. Ako je susret prirodan, on će se dogoditi, on je predodređen, vi ste postajali spremniji i spremniji i to se dogodilo, onda je to lepo. Inače na drugi način ne bih želeo da gubite svoje vreme. U međuvremenu, mogli ste naučiti mnoge stvari.
Ili kada ja osećam da je neko došao kod mene iz nekog razloga, koji nije ispravan razlog. .. mnogi ljudi dolaze iz pogrešnih razloga. Neko je možda došao samo da oseti rast novog ega u sebi, ego koji religija može dati, ego koji sannyas može dati. Možete se osećati vrlo posebnim, naročitim, kroz religiju. Ako osetim da je neko došao zbog toga, to nije ispravan razlog da bude u mojoj blizini, jer ego ne može biti zasnovan na meni.
Neko može biti privučen mojim idejama - to je takođe pogrešan razlog. Moje ideje mogu biti privlačne vašem intelektu, ali intelekt nije ništa. On ostaje strani elemenat za vaše celo biće. Dok ne budete privučeni prema meni, ne onim šta ja kažem, vi ste ovde iz pogrešnih razloga. Ja nisam filozof, i ja ne podučavam neko učenje. Zbog toga imam takvu slobodu da budem nedosledan, jer ako propovedate učenje vi ne možete podneti da budete nedosledni. Ja ništa ne propovedam. Ja nemam učenje da vas prisiljavam. Moji govori upućeni vama nisu podučavanje. Zbog toga sam slobodan, potpuno slobodan da protivrečim sebi. Šta god da sam rekao juče, sutra mogu opovrgnuti. Sve što kažem danas, sutra mogu opovrgnuti. Ja sam kao pesnik, a ako možete razumeti moju pesmu, onda ste ovde iz pravog razloga. Ako razumete moj ritam, onda ste iz pravog razloga ovde. Ako razumete mene, ne šta ja kažem - moje prisustvo - samo onda je dobro da budete ovde.

"Alfa i omega 3", poglavlje 8


Zadnja izmjena: Pantelija; uto aug 31, 2010 8:27 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pon aug 30, 2010 9:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
Veliko H V A L A dragi Pantelija na ovome citatu!

=D> =D> =D>

:notworthy:

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet sep 03, 2010 8:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet feb 17, 2006 9:02 am
Postovi: 208
Lokacija: Rijeka
segrt je napisao/la:
Osho - "A meditation miracle" -Čudo meditacije


O filmu

Ritam savremenog života zahtijeva od pojedinca da se kreće, posebno brzo, ponekad kao da ide na trke. Međutim, najbrže bježimo sami od sebe ... Ovaj razgovor sa “majstorom” otkriva naš duboki strah da se sastanemo sa svojom realnošću u trenutku zaustavljanja, opuštanja, samoće.
Osho nam daje neprocenjivi ključ za transformaciju naših života - od vječne patnje ka ljubavi i otkriće unutrašnje svjetlosti. Čudo meditacije nas oslobađa od vlastitih prošlih programa i vraća nas same sebi.
Oblik datoteke : AVI
Oblik datoteke/Informacija : Audio Video Interleave
Veličina datoteke : 734 MiB
Trajanje : 1h 14min
Video
Oblik datoteke : MPEG-4 Visual
ID kôdeka : XVID
ID kôdeka/Naznaka : XviD
Trajanje : 1h 14min
Stopa protoka podataka : 1 .176 Kbps
Širina : 704 piksela
Visina : 528 piksela
Audio
Oblik datoteke : MPEG Audio
id kôdeka : 55
ID kôdeka/Naznaka : MP3
Trajanje : 1h 14min
Način protoka podataka : Ustaljeno
Stopa protoka podataka : 192 Kbps
Kanali : 2 kanala
Učestalost uzorkovanja : 48,0 KHz

http://rapidshare.com/files/401615635/O ... .part1.rar
http://rapidshare.com/files/401616817/O ... .part2.rar
http://rapidshare.com/files/401655776/O ... .part3.rar
http://rapidshare.com/files/401664534/O ... .part4.rar
http://rapidshare.com/files/401713059/O ... .part5.rar
http://rapidshare.com/files/401720337/O ... .part6.rar
http://rapidshare.com/files/401770122/O ... .part7.rar
http://rapidshare.com/files/401777167/O ... .part8.rar


dodao bih još i ovo pa da bude na jednom mjestu za sve koji ga vole i manje vole

još jedan prevod od babamure

http://www.youtube.com/user/bebamur#p/u

Osho - Boga nema- Ali ja sam pronašao nešto mnogo važnije

Opis:Što se tiče vječnog spora o Bogu između teista, ateista i agnostika, Ošo ukazuje na četvrti put, kojim može ići tragač. Ovaj put se nalazi van uspostavljenih doktrina i sistema vjerovanja, koje daju unaprijed gotove, beživotne odgovore na svemirska pitanja i negiraju potrebu za lični susret sa Božanstvom. Naime Božanstvo kao vječno kretanje, je pulsirajuća, ziva energija koja prožima čitav svemir i otkriva nam novu dimenziju postojanja ...
Oblik datoteke : AVI
Veličina datoteke : 735 MiB
Trajanje : 1h 6min
Video
Oblik datoteke : MPEG-4 Visual
ID kôdeka : XVID
Trajanje : 1h 6min
Stopa protoka podataka : 1 .334 Kbps
Širina : 704 piksela
Visina : 528 piksela
Omjer slike : 4:3
Protok sličica : 25,000 fps
Audio
Oblik datoteke : MPEG Audio
ID kôdeka/Naznaka : MP3
Trajanje : 1h 6min
Način protoka podataka : Ustaljeno
Stopa protoka podataka : 192 Kbps
Kanali : 2 kanala
Učestalost uzorkovanja : 48,0 KHz

http://www.megaupload.com/?d=VYZAJLYS


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet sep 03, 2010 9:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088



_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub sep 04, 2010 9:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088


"Life needs money because life needs comforts, life needs good food, life needs good clothes, good houses. Life needs beautiful literature, music, art, poetry. Life is vast! And a man who cannot understand classical music is poor. He is deaf. He may hear -- his eyes, his ears, his nose, all his senses will be perfectly right medically -- but metaphysically ..."



_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet sep 24, 2010 7:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Konačno prevedeni govori Oshoa:

http://www.youtube.com/results?search_t ... ry=0&page=

Sa CC/prevedi opise/klikni na "Aficaans" ili prvi koji je ponuđen, i skroluj do svog jezika (srpski, hrvatski...)

Prevod je krnjav jer je softverski, ali pomaže da se sve razume.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet sep 24, 2010 8:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Osho, Alpha & Omega vol 3.

Prvo pitanje:
Šta se dogodilo Radžnišu 21 marta? Da li je on postigao samadhi sa ili bez klice?

Ovo nije samo vaše pitanje, moje je takođe! Otada, ja sam se takođe pitao šta se dogodilo momku Radžnišu? Te noći, jednog trenutka je on bio tu, a sledećeg trenutka nije bio tu. Otada sam ga tražio unutra i napolju; za sobom nije ostavio nikakav trag, nema ni otisaka stopala. Ako ga ikada nađem, setiću se vašeg pitanja. Ili, ako se dogodi da ga sretnete negde, možete mu takođe postaviti pitanje s moje strane.
To je baš kao san. Ujutru se probudite, pogledate okolo, tražite po čaršavima, ispod kreveta, a on nije tu. Ne možete verovati - pre jednog momenta san je bio tu, tako živopisan, tako realan, a iznenada se uopšte ne može naći, i ne postoji način da se nađe. On je samo pojava; nije bio realnost, bio je samo san. Čovek se probudi i san iščezne. Ništa se ne događa snu.
Radžnišu se takođe ništa nije dogodilo, on pre svega nikada nije ni bio tu. Ja sam spavao, zbog toga je on bio tamo. Probudio sam se, i nisam ga mogao naći, a to se dogodilo tako neočekivano, da nisam imao vremena da ga pitam. Jednostavno momak je iščezao, i izgleda da nije moguće da ga opet nađem, jer je to moguće samo na jedan način: ako se ja ponovo uspavam, samo onda ga mogu naći - a to je nemoguće.
Jednom kada ste potpuno svesni, sam koren vaše nesvesnosti je presečen. Seme je spaljeno. Ne možete opet pasti u nesvesno.
Svakog dana možete upasti u nesvesno u noći, jer nesvesno je tu. Ali onda čitavo vaše biće postaje svesno; nema mesta u vama, nema tamnog ugla, gde možete otići i spavati - a bez spavanja nema sna.
Radžniš je bio san koji se desio meni. Ništa se ne može dogoditi Radžnišu. Šta se može dogoditi snu? Ili on postoji ako spavate, ili ne postoji kada ste budni. Ništa se ne može dogoditi snu. San može da se dogodi realnosti; realnost ne može da se dogodi snu. Radžniš se desio meni kao san.
Dakle, ovo je takođe moje pitanje. Ako imate uši, slušajte, a ako imate oči možete videti. Jednog dana stari čovek se više ne može naći u kući - samo praznina, nikog nema. Krećete se, tragate; nikoga nema, samo neizmerno prostiranje svesti bez centra, bez granica. A kada ličnost nestane - a sva imena pripadaju ličnosti - onda se po prvi put univerzalno javlja u vama. Svet od nama-rupa, imena i obličja, nestaje, i odjednom je tu bezoblično.
To će se dogodi takođe vama. Pre nego što se dogodi, ako imate ikakva pitanja da postavite, pitajte svoju ličnost. Jer jednom kada se to dogodi, onda ne možete pitati. Nema ko da pita. Jednog dana, iznenada ćete nestati. Pre nego što se jednom to dogodi, možete pitati, ali je i to takođe teško, jer pre nego što se to dogodi, tako ste čvrsto uspavani - ko će pitati? Pre nego što se to dogodi nema nikoga da pita (zbog nesvesnosti), a i kada se to dogodi nema nikoga da pita (zbog svesti jedinstva).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub sep 25, 2010 6:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Da li mi neko može reći ko je ovaj lik? Da li je on neki nasljednik Osha, ili?

http://www.youtube.com/watch?v=_zh1R1UJ ... re=related

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub sep 25, 2010 6:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 11, 2009 10:12 am
Postovi: 449
Zar nije očigledno da pokušava steći slavu ili zaraditi novac zloupotrebom Oshoovog imena. Čak je i sajt napravio.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: uto sep 28, 2010 9:51 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
To je Swami Rajneesh
imitator Oshoa koji za sebe tvrdi da je prosvetljen
http://www.messagefrommasters.com/oshor ... jneesh.htm

Ali koristan je bar u tome što je okačio sve Oshove knjige za download
http://www.messagefrommasters.com/Ebooks/Osho_Books.htm

I ako je ovo njegov sajt,
http://www.messagefrommasters.com/
ima i drugih korisnih stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sri okt 06, 2010 12:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Zna li ko za kakvu Oshovu knjigu o odgoju ili roditeljstvu?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet okt 22, 2010 5:44 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 3:01 am
Postovi: 6
Lokacija: Beograd
Osho je definitivno bio jedan od najkontraverznijih ali i najboljih Ucitelja joge.Kao retko harizmaticna,obrazovana,produhovljena i duhovita osoba bio je veliki poznavalac svih svetskih religija,filozofija,psihologije,joge...Dobro je osecao probleme zapadnog coveka i prenosio mu univerzalne istine na jednostavan nacin.Veliki sam njegov obozavalac,a njegova ucenja su me inspirisala da se ozbljnije pocnem baviti izucavanjem i praktikovanjem joge.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet okt 22, 2010 7:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Ono što meni neide u glavu je jedna stvar,a to je što se Osho smijao jako puno,bio je duhovit,a svi oni koji su upoznati sa Gurdjieff-om znati će o čemu govorim.
U višim centrima ne postoji da i ne,pa tako nema smijanja i po tome je sasvim logično zaključiti da je Osho sve,a samo ne majstor.
Pa da citiram

Citat:
-Zašto je smijeh tako prijatan? -upitao je netko.
-Zbog toga što nas smijeh oslobađa suvišne energije koja bi u slučaju da ostane neupotrijebljena mogla postato negativna,to jest,otrovna.Smijeh je protuotrov.Ali taj protuotrov je potreban samo do granice do koje nismo sposobni da upotrijebim svu energiju za koristan rad.Za Krista se kaže da se nikad nije smijao.Zbilja nigdje u Bibliji ne možete naći da se Krist bilo kada smijao.Međutim postoje različiti načini ne smijanja.Postoje ljudi koji se ne smiju zbog toga što su potpuno okruženi negativnim emocijama,strahom,mržnjom,sumnjama.A postoje i oni koji se ne smiju jel nemaju negativnih emocija.
Shvatite jedno,u višim centrima nema smijeha,u višim centrima nema podjele,ne postoji "da" i "ne".


Eto primjer zašto smatram da je Osho "šarlatan",potpuno sam siguran da nije prešao prag,da je sve samo puka predstava,rađena svjesno ili nesvjesno potpuno svejedno.Nije ništa pridonio razvoju samoga čovjeka već štoviše napravio je više štete nego koristi.
Ovo govorim čisto iz perspektive G rada.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet okt 22, 2010 8:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Citat:
Ovo govorim čisto iz perspektive G rada


Ovo govoris cisto subjektivno. Da se ne lazemo.

Za sta ili koga sebe smatras, da bi nekoga nazvao sarlatanom? Koji si prag presao, da bi to mogao da smatras cinjenicom?

Odakle ti to da se oslanjas na ono sto pise u bibliji, kao istinito, neizmanipulisano?

:wink:

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: pet okt 22, 2010 8:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Ne shvaćaš šta hoću reći i sva pitanja koja si postavio su čisti nesporazum.Ja zbog toga što je G rekao o višim centrima nemogu shvatiti Osho-a kao majstora.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Osho
PostPostano: sub okt 23, 2010 12:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Ne znam zašto misliš da je G. iznad Osha. Prije će biti obratno. A i G. se smijao itekako.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 254 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 39 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz