Sada je: sub apr 27, 2024 7:26 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: pon dec 21, 2009 9:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 18, 2008 8:01 pm
Postovi: 98
daco je napisao/la:
Po ovome što si napisao sigurno nemaš blage veze o čemu pišeš uzimaš sve olako bez imalo promišljanja,potpuno automatski daješ zaključke o nečemu,primjer je ovo.

Citat:
Kakve dvije dimenzije - imaju visinu, širinu i dužinu (tri dimenzije) i svatko tko je ikad otvorio oči zaključio je da ih vide sve tri. Kako se ovo može pojavljivati na ozbiljnim raspravnicima?


Ne vide ih sve tri kao mi,kao što ni mi nevidimo četvrtu dimenziju.
Ako ti je Tertium Organum "težak" onda će ti Kant pomoći.


Samo drukčije percipiraju 3 dimenzije (čovjek 4, jedna vremenska). Uostalom, ne sve životinje. Samo znam da pčela vidi boje koje čovjek ne može (u prirodi bar). Fizika pretpostavlja bar 11 dimenzija, a denzitete ne treba uklapati jer su oni vjerojatno Laurina izmišljotina.

Svatko zna da vid nije strašno povjerljiv: mozak dekodira 0.0005% elektromagnetskog spektra (djelić svjetlosti), za koji se pretpostavlja da čini 0.000005% materije. Onda se postavlja i pitanje da li je materija sve što postoji, no to još nije dokazivo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: pon dec 21, 2009 11:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
jolo_du je napisao/la:
Svatko zna da vid nije strašno povjerljiv: mozak dekodira 0.0005% elektromagnetskog spektra (djelić svjetlosti), za koji se pretpostavlja da čini 0.000005% materije. Onda se postavlja i pitanje da li je materija sve što postoji, no to još nije dokazivo.

](*,) #-o

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: uto dec 22, 2009 10:48 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
jolo_du je napisao/la:
Samo drukčije percipiraju 3 dimenzije (čovjek 4, jedna vremenska). Uostalom, ne sve životinje. Samo znam da pčela vidi boje koje čovjek ne može (u prirodi bar). Fizika pretpostavlja bar 11 dimenzija, a denzitete ne treba uklapati jer su oni vjerojatno Laurina izmišljotina.


Interesantno je pozivati se na fiziku a ne reći koja to fizika ili grana fizike ''pretpostavlja'' ( po tvojim riječima ) 11 dimenzija. Da nija možda Njutnova fizika? Mislim da neće biti... Ili možda Ajnštajnova fizika? Može biti ali dali je ? On je nešto govorio o petoj dimenziji...Koja li će to biti da mi je znati?...Ima raznih fizika a te fizike su vezane za razna doba u kojima naučnici percipiraju svijet oko sebe. Evo mi komuniciramo u internet dobu putem ovog forumu koji ima fizika u svome imenu. I to kakva fizika! META-FIZIKA !!! ( znam, djeluje baš zajebano :? )

Nisam sklon wikipediji ali kao pripadnik ovog doba, napraviću izuzetak te ponuditi jedan linkić: http://en.wikipedia.org/wiki/Metaphysics da se malo bliže upoznamo sa terminom metafizika.

Ah, da...pojam deznitet nije otkrila ili uvela Laura nego neko drugi ... ( proučiti susjedne stiki teme ). A kad se to otkrije možda se krene dublje i onda se shvati da je prije tog nekog drugog opet neko drugi govorio o istom samo sa drugačijim terminom (neki tamo gnostičar čini mi se ). Pa kad se otkrije taj drugačiji termin, onda se možda upita ima li dublje u istoriji da je neko pisao o tome...i nastavi se u tom pravcu istraživati ako se uopšte želi ići dalje i dublje...

Bilo bi prikladno reći koja to fizika ''pretpostavlja'' ili bolje rečeno, došla je do teoretskog ''modela'' 11 dimenzija. Ulažem žeton da je odgovor kvantna mehanika/fizika ( znam, i ovo djeluje zajebano :? )...evo još jedan linkić: http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_physics

Možda će to biti i tvoj odgovor a možda ne. A pošto znaš da je neka fizika došla do tog saznanja valjalo bi i iznijeti što ta fizika kaže o dimenzijama. Bilo bi to lijepo sa tvoje strane. Mada, da li samo i jedino kroz saznanja naučnika možemo bolje vidjeti stvarnost oko sebe pitanje je. Nauku valja uzimati u obzir ali treba znati da u nauci postoje vladajuće teorije a takođe i one malo drugačije teorije koje nisu popularne kod vladara vladajućim teorijama... I onda protekne masu vremena dok mi skontamo da tu nešto nije štimalo uz odgovor ''Znate nauka se mijenja, napreduje...'' i tako za 20 godina ko zna što će biti od tog ''modela'', što li će ostati a što li će otpasti, odnosno, kako će se saznanja o dimenzijama i njenoj prirodi razvijati a istinitije reći ko će da pre-o-vlada. Moguće je da nauka nekim svojim putem dođe do sedam denziteta, koji su inače u ovom ili onom obliku termina prisutni kroz cijelu istoriju čovječanstva, iako sama po sebi ta informacija nije neki ''dokaz'' vladajućim naučnicima.

Dimenzije i denziteti, kao što znamo (mi, metafizičari/ke 8) [ da ne kažem ''ovi moji gnostičari/ke'' :mrgreen: ]), nemaju istu vrijednost. Odnosno, jednostavnije rečeno nisu jedno te isto. Znak jednakosti tu ne postoji. Takođe kvantitet (11 i više dimenzija nasuprot 7 denziteta) nije baš adekvatan način analiziranja povezanosti dimenzija sa denzitetima. Nešto kao vic o malom Perici, ono ''čiji je tata veći'' a o tome ću na vicevima.

Kao što vidiš ( nesavršenim očima :wink: ) mi smo trodimenzionalna bića koja percipiraju ili bolje reći svoj život vezuju za još jednu vrijednost a to je vrijednost zvana vrijeme ( tj. tačnije prostor-vrijeme ).Naravno postavlja se pitanje kako to mi ''vidimo'' vrijeme. Odnosno sa čime ga percipiramo. A pošto ga percipiramo da li smo onda mi u stvari četvrtodimenzionalna bića ? Zbunjujuće kad se krene sa pitanjima....A ima još toliko pitanja...evo jedno ''šta li je ''iznad'' prostor-vremena !?'' ... Kad se malo promisli moguće je da ima komšija na četvrtom i višim spratovima ( dezitetskim vrijednostima rečeno) i onda se nameću pitanja ''šta li su to oni naumili?'', ''kakve to veze ima sa mojom slobodnom voljom?''..itd, itd...
Eto, jedana polazne tačke za razmišljanje može biti na temu...npr. ''Kako povezati dimenzije i denzitete u smislenu korelaciju?'' Odlično pitanje za kvantnu fiziku! A onda digitron u ruke, svesku na sto, našiljiti olovke i spremiti barem dvije gumice,...a ne, ne tako,...tako je nekad bilo... :mrgreen: ... sada ćemo moderno, u duhu vremena... koristiti kompjuter sa adekvatnim programima i izračunati kako se tih 11 dimezija (interesantna li broja) slaže sa 7 denziteta. Ako je tako što danas moguće izračunati i povezati ( a zato ne bi bilo ) onda će još malo vode Dunavom proteći pa ćemo imati i drveni šporet ( kako brat galaksija voli reći :angel4: )

----------
----------

jolo_du je napisao/la:
Onda se postavlja i pitanje da li je materija sve što postoji, no to još nije dokazivo.


Pa sad, ako pitaš materijalistu po filozofskom opredjeljenju ili pogledu na svijet, on će ti reći da još nije. Ako pitaš neke od onih vladara vladajući teorija oni će reći da takvo pitanje besmisleno i ne treba ga ni postavljati. Ali eto sreće i veselja pa si na pravom mjestu! Naime, ovdje (na meta-forumu) ima toliko ''dokaza'' o tome da materija nije sve i svja, samo je pitanje kako se percipira izloženi materijal.

Na tebi je odluka kako ćeš percipirati...
a to je svakako tvoj izbor...

:hello2:

---------
...izbrisan dio texta... ovdje je bio dodatak na temu slobodne volje ali ga hoću bolje formulisati...a to je u skladu sa slobodnom voljom... :angel4:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: čet mar 11, 2010 10:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 21, 2008 12:13 am
Postovi: 113
Java je napisao/la:

Tilt, da li je um i svijest isto?

:hello2:



Um je popud padobrana, funkcionira jedino kad je otvoren
!Um nije ništa drugo nego svežanj misli. Kao što isprepletene niti čine tkaninu, tako isprepleteni svežanj misli čini um.



Svijest obuhvata sve ono što postoji u datom trenutku u psihi čovjeka uz doživljavanje sebe i okoline kao i svjesnost i saznanje o postojanju sopstvene svijesti . Svijest se moze definisat i kao sveukupnost psihičkog doživljavanja.


Um i svjest nije isto!

Nasa svjesnost ima beskrajne mogucnosti, dok nas um radi po unaprijed zadanom programu!


Java, sta si jos htio pitat??? :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: pet mar 12, 2010 1:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 08, 2009 3:35 am
Postovi: 31
moze li se kazati da je svijest posmatrac a um zapravo ego to jest ono sto mi smatramo kao svojom licnoscu. vjerovatno kada umremo, umire tjelo i um (ego), a ostaje svijest? bas me zanima kako se to manifestira u praksi to jest gdje je GRANICA izmedju svijesti i uma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: pet mar 12, 2010 5:11 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet feb 11, 2010 8:41 pm
Postovi: 35
Mozda ovo pomogne?


Questioner: Could you tell me how each of the rays, red through violet, would appear in a perfectly balanced and undistorted entity?

Ra: I am Ra. We cannot tell you this for each balance is perfect and each unique. We do not mean to be obscure.

Let us offer an example. In a particular entity, let us use as an example a Wanderer; the rays may be viewed as extremely even, red, orange, yellow. The green ray is extremely bright. This is, shall we say, balanced by a dimmer indigo. Between these two the point of balance resides, the blue ray of the communicator sparkling in strength above the ordinary. In the violet ray we see this unique spectrograph, if you will, and at the same time the pure violet surrounding the whole; this in turn, surrounded by that which mixes the red and violet ray, indicating the integration of mind, body, and spirit; this surrounded in turn by the vibratory pattern of this entity’s true density.

This description may be seen to be both unbalanced and in perfect balance. The latter understanding is extremely helpful in dealing with other-selves. The ability to feel blockages is useful only to the healer. There is not properly a tiny fraction of judgment when viewing a balance in colors. Of course when we see many of the energy plexi weakened and blocked, we may understand that an entity has not yet grasped the baton and begun the race. However, the potentials are always there. All the rays fully balanced are there in waiting to be activated.

Perhaps another way to address your query is this: In the fully potentiated entity the rays mount one upon the other with equal vibratory brilliance and scintillating sheen until the surrounding color is white. This is what you may call potentiated balance in third-density.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: pet mar 12, 2010 7:14 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
boristurk, Ra materijal na našem jeziku imaš OVDJE
.......
Seansa 38:

Ispitivač: Možete li mi reći kako se svaki od zraka, od crvenog do violetnog, javlja kod savršeno izbalansiranog entiteta bez distorzija?

Ra: Ja sam Ra. Ne možemo vam to reći, jer je svaki balans savršen i svaki jedinstven. Ne želimo da budemo neodređeni.



Dozvolite da vam ponudimo jedan primer. U tom entitetu, uzmimo kao primer nekog Putnika, zraci se mogu videti kao ekstremno ujednačeni, crveni, narandžasti, žuti. Zeleni zrak je ekstremno sjajan. To je, da tako kažemo, balans mutnog indigo. Između te dve tačka balansa se nalazi plavi zrak komunikatora koja svetli većom snagom nego što je uobičajeno. U violetnom zraku vidimo taj jedinstveni spektograf, ako tako želite, i u isto vreme čisto violetno koje sve okružuje; ono je sa svoje strane okruženo mešavinom crvenog i violetnog zraka ukazujući na integraciju uma, tela i duha; ovo je opet okruženo vibracionim obrascima entitetovog pravog denziteta.



Ovaj opis se može posmatrati i kao neizbalansiran i kao perfektan balans. Potonje shvatanje je od ogromne koristi u interakciji sa drugima-sobom. Sposobnost da se osete blokade je korisna samo za iscelitelja. Ni maleno parčence ocene nije odgovarajuća (poželjna) distorzija kada se posmatra balans u bojama. Naravno, ako vidimo mnogo oslabljenih i blokiranih energetskih tačaka, možemo zaključiti da entitet još nije dosegao žezlo i počeo da raste. Međutim, potencijali su uvek tu. Svi zraci su potpuno izbalansirani čekaju da budu aktivirani.



Možda bi drugi način da usmerite svoje pitanje bio ovaj: u potpuno potenciranom entitetu zraci se uspinju jedan nad drugim u podjednakom vibracionom bljesku i sjaju, okruženi belom bojom.

Tilt odgovor će biti OVDJE upravo ga pišem :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: ned maj 02, 2010 11:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Ne samo da slobodna volja postoji, nego je ona "ključni faktor za očuvanje duhovnog integriteta" (Topper) ....

(http://www.bibliotecapleyades.net/cienc ... PART%20ONE )

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: 93!
PostPostano: pon jul 05, 2010 6:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 05, 2010 9:27 am
Postovi: 30
Lokacija: LUČ
Odgovor na pitanje "Postoji li Slobodna Volja?"; identičan je odgovoru na pitanje "Postoji li zdravlje?". :)

_________________
TELEMAAGAPE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: sri jul 28, 2010 4:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Naravno postavlja se pitanje kako to mi ''vidimo'' vrijeme. Odnosno sa čime ga percipiramo.

Vrijeme je svojstvo uma. a potrebno mu je da bi organizirao vlastite sadržaje.
Um ne mari puno za zbivanja. Zato što se zbivanje dešava u sadašnjem trenutku, a taj trenutak nije vrijeme i ne postoji za um.

A na temu slobodne volje sam već pisao i ne bih se vraćao nazad. Ali dodat ću komentar jer vidim da se i dalje brkaju pojmovi slobodna volja i sloboda izbora.
Malo ću prepričati Judziinovu priču jer je inspirativna. Kad čovjek bira u marketu koji će jogurt kupiti ne razmišlja o tome da mu je trgovac ograničio izbor asortimana jer je između stotina vrsta jogurta u vitrinu marketa stavio samo pet ili šest. Čovjek kupi određeni jogurt i zadovoljan ode vjerujući da je slobodno izabrao. I u svim drugim stvarima sloboda izbora je ograničena, a čovjek ima izbor unutar ograničenja. Dakle ne možemo tvrditi niti da imamo slobodu izbora, a kamo li slobodnu volju.

Tijelo je alat duše. Bez njega duša ne može funkcionirati. Onog trenutka kad duša i tijelo zavibriraju na istoj frekvenciji i nađu se u balansu, dolazi do potpune spoznaje iz koje se mogu sagledati sve mogućnosti koje postoje. Tek na toj razini svijesti moguće je ostvariti slobodnu volju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: sri jul 28, 2010 7:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo


Prikladno temi.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: uto nov 23, 2010 6:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Rapedsky je napisao/la:


kolos je napisao/la:
Znaš li da to tvoje pitanje omogučava meni ili bilo kome da djeluje na tvoju slobodnu volju?I da si ti to dozvolio?


zamolit cu te samo da mi ovo bolje objasnis, nisam svatio koje pitanje to omogucava , i kako ?
zanima me mnogo

Naravno da ovo što pišem je samo moja subjektivna percepcija,tj.tako to ja doživljavam.
Citat:
Rapedsky je napisao/la:
ne znam s obzirom na gore izrečeno kako da se postavim prema tim materijalima u smislu, koliko su
oni nam stvarno dati da nam pomognu...mozda su nam dati samo da nam se rugaju , da uvidimo
dubinu robstva??? jeli iko o tome razmisljao???mozda baš zato sadrze toliko istine od koje je veci
dio poprilicno ružan...

Direktan ili apsolutan odgovor na tvoje pitanje bi ograničio tvoju slobodnu volju tj. tvoj slobodni izbor.Time mislim na to ako ti ja ili netko drugi ciljano odgovori na tvoje pitanje,tebi su na neki način skriveni drugi mogući odgovori na tvoje pitanje.Pitanje koje se postavlja jest,kako tad uopće odgovarati na nečije pitanje.(Om je napisao fantastičan tekst baš o tome. čini mi se da je u ovoj temi viewtopic.php?f=7&t=815. )Zbog toga ja koristim više oblika odgovora,tj. prema situaciji.Zakon do kojeg držim je da čim manje utječem na mogući izbor sugovornika ili da ga potičem da to sam uvidi moguće odgovore.Naravno to je ponekad jako iritirajuče za sugovornika, (kao što se dogodilo i u tvom slučaju :twisted: ),ali velika istina i ironično je da se većina odgovora koje tražimo nalazi upravo u nama.
( viewtopic.php?f=7&t=2427 viewtopic.php?f=7&t=731 viewtopic.php?f=5&t=4 )
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: uto nov 23, 2010 7:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
kolos je napisao/la:
Zbog toga ja koristim više oblika odgovora,tj. prema situaciji.Zakon do kojeg držim je da čim manje utječem na mogući izbor sugovornika ili da ga potičem da to sam uvidi moguće odgovore.

ovo me podsjetilo na priču u kojoj teist, ateist i agnostik pitaju Buddhu postoji li bog.
Buddha prvom kaže "ne", drugom "da" i trećem "ne znam" :mrgreen:

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Postoji li slobodna volja?
PostPostano: uto nov 23, 2010 9:07 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 3:02 pm
Postovi: 19
kolos je napisao/la:

Direktan ili apsolutan odgovor na tvoje pitanje bi ograničio tvoju slobodnu volju tj. tvoj slobodni izbor.Time mislim na to ako ti ja ili netko drugi ciljano odgovori na tvoje pitanje,tebi su na neki način skriveni drugi mogući odgovori na tvoje pitanje.Pitanje koje se postavlja jest,kako tad uopće odgovarati na nečije pitanje.(Om je napisao fantastičan tekst baš o tome. čini mi se da je u ovoj temi viewtopic.php?f=7&t=815. )Zbog toga ja koristim više oblika odgovora,tj. prema situaciji.Zakon do kojeg držim je da čim manje utječem na mogući izbor sugovornika ili da ga potičem da to sam uvidi moguće odgovore.Naravno to je ponekad jako iritirajuče za sugovornika, (kao što se dogodilo i u tvom slučaju :twisted: ),ali velika istina i ironično je da se većina odgovora koje tražimo nalazi upravo u nama.


potpuno razumio, pa cu odma reci da zahvaljujem sto nisi prekrsio moju slobodnu volju,i sto si mi to objasnio, i da cu i ja odsada to primjenjivati, s obzirom na situaciju. s ovim s zavrsili razgovor, vidimo se mozda u nekom sljedecem.do tada pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 99 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz