Sada je: sri maj 22, 2024 2:51 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 5:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 14, 2006 9:33 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Nietzsche je napisao/la:
Argumentirajte zasto mislite da slobodne volje nema, bez pozivanja na eksperiment koji ni sami neznate objasniti, po mogucnosti. :mrgreen:


Za početak iznesi argumente kojima možeš pokazati da netko ne razumije neki eksperiment i onda ih navedi po nicku, tj. imenu i reci kako si to uočio, iz razloga da budem sigurna kad ti budem objašnjavala potankosti tog eksperimenta da me možeš pratiti. Naime iz tvog prvog posta na temu shvatila sam da tekst nisi pročitao/razumio (sam eksperiment) več si u priču uveo neke sasvim druge stvari.


Zatim da ti spomenem, da je obično običaj dokazivati da nešto postoji a ne da nešto ne postoji. Razloge valjda ne moram objašnjavati. Tako da to obično ide tako da ti nešto dokažeš da postoji a ne obratno. Nakon svega toga, jer ja znam da ti ne možeš argumentirati da slobodna volja postoji, ja ti eventualno mogu dat svoje mišljenje ili eventualno model zašto ne postoji, ako se pokažeš kvalificiranim da pišem toliki tekst naravno.

_________________
Onaj tko je nešto naučio, ali to ne provodi u život, nalik je čovjeku koji je upalio lampu, a zatim pokrio svoje oči.
(Nagarjuna)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 6:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
Vesela Vjestica je napisao/la:
Za početak iznesi argumente kojima možeš pokazati da netko ne razumije neki eksperiment i onda ih navedi po nicku, tj. imenu i reci kako si to uočio, iz razloga da budem sigurna kad ti budem objašnjavala potankosti tog eksperimenta da me možeš pratiti. Naime iz tvog prvog posta na temu shvatila sam da tekst nisi pročitao/razumio (sam eksperiment) več si u priču uveo neke sasvim druge stvari.


Pa ne razumijem ga - niti sam rekao da ga razumijem - jolo_du ga je objasnio ovako:

Citat:
Pa i to je ono za što nam treba odluka. Čim postoje refleksi ili razvijen instikt, to bi značilo da slobodna volja nije u potpunosti zastupljena.


a onaj moj post je odgovor na to njegovo objasnjenje. O samom eksperimentu u tom svom odgovoru gotovo nisam ni pisao.

Vesela Vjestica je napisao/la:
Zatim da ti spomenem, da je obično običaj dokazivati da nešto postoji a ne da nešto ne postoji. Razloge valjda ne moram objašnjavati. Tako da to obično ide tako da ti nešto dokažeš da postoji a ne obratno. Nakon svega toga, jer ja znam da ti ne možeš argumentirati da slobodna volja postoji, ja ti eventualno mogu dat svoje mišljenje ili eventualno model zašto ne postoji, ako se pokažeš kvalificiranim da pišem toliki tekst naravno.


Da, ako tvrdim pozitivnu tvrdnju moram je i argumentirati... na svu srecu nisam rekao da slobodna volja postoji, rekao sam da vjerujem da postoji.
Dopuštam mogucnost i determinizmu. I da, bilo bi mi drago da mi pojasnis zasto ne postoji.

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 6:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Citat:
I da, bilo bi mi drago da mi pojasnis zasto ne postoji.


I ja bih voleo to da procitam. Bez ironije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 6:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 18, 2008 8:01 pm
Postovi: 98
* "Sto se tiče teorije "denziteta" za mene lično to je najsmislenija i logičnija teorija o nekakvom "kosmičkom ustrojstvu" sa kojom sam se do sada susreo. Ne kažem da je tačna, međutim daje najviše logičnih odgovora na mnoga pitanja i mislim da je ishitreno odbacivati je bez temeljnog razmišljanja o tome i zato što se nekakva invazija nije ostvarila. "

Možda je smislena, ali se ne pojavljuje nigdje niti išta slično tomu prije dok Laura nije iznijela svoje materijale, možda izmišljotine, možda samo da zaradi.

Sad se možemo vratiti na slobodnu volju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 7:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
jolo_du je napisao/la:

Možda je smislena, ali se ne pojavljuje nigdje niti išta slično tomu prije dok Laura nije iznijela svoje materijale, možda izmišljotine, možda samo da zaradi.


Sta to sad znaci, ako se nigde ne pojavljuje nista slicno tome, onda je to izmisljeno i ne treba uzimati u obzir?
Drugo, nisam siguran da nisu i ranije postojale i neke druge 'slicne' ideje.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 9:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 22, 2008 10:12 pm
Postovi: 290
Lokacija: zg
ne postoji slobodna volja, o tome pisu igurdjieff, ouspensky, castaneda, Ruiz i mnogi drugi. Mi smo sami svoji robovi svojih navika, nagona i isprogramirani od drustva do takve srzi da uopce ni ne prepoznajemo da nemamo slobodne volje...

vise clanaka cu drugi put staviti.


hmmm opet kad razmislim jos jedno .. VOLJA je ono sto nas tjera da djelujemo... to postoji ali je jako slaba... ..

malo su mi sad zbrkani pojmovi - covjek nema izbora nego da djeluje kao "covjek"... volja postoji no nije slobodna, samo je bezlicna sila ono kao u donnie darko... sto izlazi iz covjeka... samo opet trebas bit svjestan da mozes uopce odlucit nesto ZA SEBE


KVRAGU OVO JE PREKOMPLEKSA TEMA I POJMOVI SU ALL FUCK UP!

definirajte pojmove tu da se razumijemo
sto se podrumljeva svakome pojedinacno slobdna volje dali je to pravo ZBORA ili wtf :D?


sorry PMS

:mrgreen:

_________________
proročanstvo Izaije glasi: Slušat ćete, a nećete ipak razumjeti, vidjet ćete, a nećete ipak vidjeti.***
Kuvajt: " ljudi seru drugima zbog vlastitih kompleksa, to je prava istina"***


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 14, 2008 10:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Citat:
malo su mi sad zbrkani pojmovi - covjek nema izbora nego da djeluje kao "covjek"... volja postoji no nije slobodna, samo je bezlicna sila ono kao u donnie darko... sto izlazi iz covjeka... samo opet trebas bit svjestan da mozes uopce odlucit nesto ZA SEBE


Mislim da si tu negde, ali polako, prvo rasclani sve :D


Evo malo linkova koji bi mogli da pomognu. Iako na prvi pogled izgleda da nemaju veze sa tzv. "slobodnom voljom"

http://ramaterijal.webs.com/
http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=39
http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=1637
http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=109
http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=501


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 06, 2008 8:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Ja mislim da slobodna volja postoji, pa makar u onom trenutku činjenja. Jer emocije, osijećaji ne čine djela, nego ličnost.
Osim toga kad ne bi bilo slobodne volje ne bi bilo ni odgovornosti. Pa onda ne bi imalo smisla ni kažnjavati ljude.
Laički rečeno, svatko ima izbor i izabire slobodnom voljom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 06, 2008 6:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
slobodna volja bi trebala biti proporcionalna s razinom svijesti.

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 21, 2008 6:44 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet nov 20, 2008 5:13 pm
Postovi: 2
zlatko je napisao/la:
Ja mislim da slobodna volja postoji, pa makar u onom trenutku činjenja. Jer emocije, osijećaji ne čine djela, nego ličnost.
Osim toga kad ne bi bilo slobodne volje ne bi bilo ni odgovornosti. Pa onda ne bi imalo smisla ni kažnjavati ljude.
Laički rečeno, svatko ima izbor i izabire slobodnom voljom.


Ja smatram da licnost ogranicava slobbodnju volju sa obzirom na to da je licnost ono sto ni je nase t.e ni je postavjlena od opstesvo u kom zivime


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 29, 2008 10:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
extranoize je napisao/la:
slobodna volja bi trebala biti proporcionalna s razinom svijesti.

:thumbup:

Slobodna volja je moguca u onoj mjeri u kojoj smo "prosvijetljeni" u vezi necega (i onda, samo na tom podrucju).

Ako poznajes sve elemente neke situacije, onda mozes uciniti slobodan izbor. Dok ne poznajes, ti biras u mraku i nesvjesno. Vecinu situacija vidimo samo napola, a i to iskrivljeno.

Uvjerena sam da bez uvida nema slobode.
Sloboda se mora osvojiti uz puno muke i truda, i teze ju je osvojiti nego svijet....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 29, 2008 10:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Opet ja.

U stvari, ako bismo isli filozofirati, svaka volja je slobodna, jer volju nitko ne drzi, volja je volja, od voljeti, izabrati kako ti se hoce, zar ne?
I volja ne moze biti uvjetovana, nego samo pokorena, npr kada si u zatvoru tvoja je volja da izadjes ali volja jacih od tebe je da ostanes unutra i tako onda nije po tvojoj nego po tudjoj volji...

Slobodan moze biti covjek , ili njegov izbor, a izbor nije isto sto i volja. Voljni cin je trenutan odlucan pokret - zato se za one pasivne i koji nista ne poduzimaju kaze da su bez-voljni.... Volja ima veze sa akcijom i moci tj yang principom.
Tako, zapravo je pogresno govoriti o "slobodnoj volji".
Trebalo bi govoriti o "slobodnom izboru" jer izbor je ipak, ili bi barem trebao biti, plod malo pomnijeg razmisljanja i vaganja....

Najtocnije dosad o slobodi rekao je Engels:
SLOBODA JE PREPOZNAVANJE NUZNOSTI
:D 8)
(iz mog iskustva...)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 29, 2008 11:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
charleston je napisao/la:
extranoize je napisao/la:
slobodna volja bi trebala biti proporcionalna s razinom svijesti.

:thumbup:

Slobodna volja je moguca u onoj mjeri u kojoj smo "prosvijetljeni" u vezi necega (i onda, samo na tom podrucju).

Ako poznajes sve elemente neke situacije, onda mozes uciniti slobodan izbor. Dok ne poznajes, ti biras u mraku i nesvjesno. Vecinu situacija vidimo samo napola, a i to iskrivljeno.

Uvjerena sam da bez uvida nema slobode.
Sloboda se mora osvojiti uz puno muke i truda, i teze ju je osvojiti nego svijet....


Zanimljiva misao :)

A da li se vazi i sam trud da se sagleda situacija? To bi bilo to sto zovu "budjenje".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 30, 2008 12:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Ako je to ozbiljno pitanje.. onda mislim da trud i dovodi do uvida, ako je iskren i ako je to ono sto je covjeku najvaznije.

Pa cak i ako zbog necega ne dovede, sigurna sam da ostaje negdje zapisan... i da olaksava potragu u iducem "ponavljanju" :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 30, 2008 4:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Zasto ne bi bilo ozbiljno pitanje?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 30, 2008 7:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Arbitrium Liberum je napisao/la:
A da li se vazi i sam trud da se sagleda situacija? To bi bilo to sto zovu "budjenje".

Naravno, svojim trudom (namjerom) mi utječemo na stvarnost mijenjajući i nju i sebe.
Ali doći će trenutak (do konačnog buđenja) kad više ništa nećemo moći nego samo čekati.
Citat:
Sam taj napor je bio prepreka, same lestve su sprečavale, sam nagon za traganjem je bio prepreka. Ne da čovek može dospeti bez traganja. Traganje je potrebno, ali onda dođe trenutak kada traganje mora biti odbačeno. Čamac je potreban da bi se prešla reka, ali onda dođe trenutak kada morate izaći iz čamca i potpuno da zaboravite na njega i napustite ga. Napor je potreban, bez napora ništa nije moguće. A takođe, samo sa naporom ništa nije moguće. I onog dana kada je traganje prestalo, onog dana kad nisam tragao za ničim, onog dana kad nisam očekivao da se nešto dogodi, počelo je da se događa. Podigla se nova energija. To nije dolazilo iz nekog izvora. To je dolazilo ni iz čega i niotkuda i odasvud.

Osho o svom buđenju

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 02, 2008 1:30 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon dec 01, 2008 3:19 pm
Postovi: 1
Kako uopće možemo govoriti o slobodnoj volji zatvoreni u tijelu (kontejneru) i gledajući kroz ove dvije rupe u glavi ?

_________________
WAKE UP..FREE YOUR MIND..AND BE A CREATOR


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 22, 2008 9:25 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Veliki pozdrav brate jolo_du, i ostali!

Vedam da Slobodna Volja dakako postoji ... Ona upravlja SVIM dešavanjima, i unutar i vani, svim materijalnim, svetovnim i svim Duhovnim, Apstraktnim ..., i svim ljudima i događajima, i svim mislima i rečima ...

Bez postojanja te Vrhovne volje, tog Skrivenog Demiurga, tog Neuhvatljivog Pokretača, ne bi ništa ni postojalo ... bio bi večiti tajac i večiti mrakac ...

I vedam da je ljudska, individualna volja, kao i individualna volja bilo kog bića, samo njen začetak ...

Kod većine bića što ih nazivamo životinjama individualna volja ceo život ostaje na nivou tog
začetka ...

Bića složenije strukture, kao što su ljudi, ponekad odneguju tu sićušnu semenčicu do stadija bebe, do nekog tamo sedmog ili osmog meseca trudnoće, al malo njih uspe u tome da im se bebče rodi i da nastavi
da raste i razvija se u celovito biće ...

A čini mi se da se taj uspešni porođaj, to retko čudo od rađanja, dešava upravo kada naše individualno jastvo dovedemo do stepena razvoja u kojem smo u stanju da bez imalo sumnje kažemo:

“Kako gore, (u Duhu, Mislima, Rečima), tako dole (u telu, materiji, stvarima)!”...

ili

“Moja Volja, kako na Nebu (u Duhu, Mislima, Rečima), tako i na Zemlji (u telu, materiji, stvarima)!”...

ili

“Sezame /Slobodna Voljo/ otvori se za me!”

ili

bilo šta slično tome /uz uslov da nema sumnje u krajnji rezultat/ ...


Vedam da je to čin “rađanja” Slobodne volje, čin “utapanja individualne u Slobodnu Volju kojim, ukoliko su iz uma uklonjene sve sumnje, svoju individulanu volju “pretačemo i preobražavamo” u Vrhovnu Volju, tako da
naša pomišljena i izgovorena reč od tada više ili manje postaje Zapovest ...

Tada se “naše” reči počinju “ostvarivati” i “opredmećivati” ...

A kada to neobično bebče sazre i odraste, vedam da tada reči ne samo da pomeraju brda i planine, nego ih čak i stvaraju ...

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 22, 2008 9:33 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Pantelija je napisao/la:
'Written by Tihana Čuljak, student Filozofskog fakulteta Družbe Isusove, Zagreb'


Malo je uvredljivo za članove ovog foruma da mu neko iz institucije zvane 'Družba Isusova' filozofira o slobodnoj volji.
Prelistaj malo šta sve ima ovde i videćeš da se o tome već uveliko raspravljalo i da pored onoga što je o tome rečeno u delu Gurđijeva i Uspenskog malo toga se može dodati.
Ukratko: ljudi se rađaju nesvesni, uslovljeni prirodom, vanjskim uticajima, mogu ceo život tako da provedu u iluziji da oni nešto rade dok zapravo žive i rade mehanički. Imaju samo jedan mali procenat slobode delovanja i to u intelektualnom centru. Zato mogu da misle i skupljaju informacije - da su 100% uslovljeni to ne bi mogli. Taj mali procenat je sam po sebi slab i često se gubi u iluzijama i prevlasti mnogo većeg dela mehaničnog bivstvovanja, ali dovoljan da se s njime obavesti o svojoj pravoj situaciji (uslovljenosti) i počne rad na sebi tako da se razbija mehaničnost i poveća svest o sebi.
Dakle, svest i slobodna volja postoje samo potencijano u čoveku i tek treba da se razviju i osnaže radom na sebi - meditacijom i drugom disciplinom.
Svako drugačije filozofiranje o toj temi je samo još jedan san da čovk pukim rođenjem već ima 'slobodnu volju'. Ona je moguća samo kad čovek počne da postoji, a počinje i tek iz svoje svesti i volje - ne fizičlkim rođenjem kao životinja. Fičičko rođenje je samo jedan bezličan biološki proces.


Primećuješ li da si ovde na krajnje isključiv način definisao temu i pokušao da “zaključiš” ili “zaključaš” dalju raspravu ...:mrgreen: [-X

Meni se čini da tome što je o slobodnoj volji rečeno u delu Gurđijeva i Uspenskog ne samo da se mnogo toga može dodati, nego da mnogo što-šta treba i preispitati, ali to je samo lična ocena ...

I, još nešto, možda jest za jednog, ili više članova foruma, malo uvredljivo da neko iz institucije zvane 'Družba Isusova' filozofira o slobodnoj volji,
al naopako da je uvredljivo za sve članove ovog foruma. :(

Čak i da si potparol foruma, čini mi se da nije lepo da nastupaš u ime svih članova ...
:blob: :toothy2:

:occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 22, 2008 9:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Pantelija je napisao/la:
jolo_du je napisao/la:
Institucije ''Družba Isusova' :mrgreen: . Riječ je samo o fakultetu nazvanom po toj instituciji. Osim toga, rekli ste da slobodan čovjek sve uzima u obzir i nije zatvoren u poimanju.

* "Prelistaj malo šta sve ima ovde i videćeš da se o tome već uveliko raspravljalo i da pored onoga što je o tome rečeno u delu Gurđijeva i Uspenskog malo toga se može dodati."

Normalno da može, rekli ste da krajina nema za one koji ih ne vide.


Ovo ne razumem niti se sećam da sam to rekao.
Institucija koja se tako naziva već sama o sebi dosta govori.



jolo_du je napisao/la:
* "SVAKO DRUGAČIJE FILOZOFIRANJE o toj temi je samo još jedan san da čovk pukim rođenjem već ima 'slobodnu volju'. Ona je moguća samo kad čovek počne da postoji, a počinje i tek iz svoje svesti i volje - ne fizičlkim rođenjem kao životinja. Fičičko rođenje je samo jedan bezličan biološki proces."

Isključivi ste, dakle neslobodni.


Ne nego tačan, a vi ne razumete o čemu govorim.
Radi se o buđenju, to je ono što ne razumete jer spavate.
Kada se radi o buđenju onda nisu moguća 'drugačija filozofiranja' već samo jedna jedina praksa koja čoveka budi.
Pošto vi tu praksu nemate logično je da ne razumete o čemu se radi, a od mene je nelogično da vam objašnajavam. Pa ipak pokušavam na osnovu dobre volje. Takav trud često daje ploda tek u budućnosti.


Možda ne vidim dobro, al ne primetih da pokušavaš da “im” (tj. Jolo_duu) objašnjavaš koja je to “jedina praksa koja čoveka budi”, ... pa kako onda taj “trud” može dati ploda “tek u budućnosti” ...? :-k


:occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz