Sada je: pet mar 29, 2024 4:55 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon jun 13, 2016 11:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 30, 2006 6:52 am
Postovi: 366
Da, sve je tako kako pise. Zatvor pocinje jako da smeta onima koji bi rasirili krila i stogod da budu uradili, jedni, drigi, treci itd sve ce se pretvoriti u ludu kucu. U jednom momentu nikome nece biti jasno sta se stvarno desava ili sta cekamo.
Interesira me onaj pomenuti kraj turnusa kokosinjca, koji je obiljezen da ce se desiti za oko 5 mjeseci... Jeste li i o tome negdje nesto pisali i gdje?
Druga stvar, do sada je tesko bilo izdavati neke prognoze, jer dolazi do raznoraznih komesanja koja uticu na ishode, ali svi koji su pratili forum (primjer kada se ocekivalo da ce Izrael i SAD) napasti Iran, pa se to jos nije dogodilo. Takodjer se ovdje u Izraelu prosle godine govorilo medju ljudima kako ce doci do napada, pa se nije nista desilo (sto ne znaci da nece). Ocigledno je da psihopate jos uvijek cvrsto drze uzde u rukama i cini se da vec euforicno ucvrscuju uzde, jer osjecaju da ce doci do loma. Interesira me ko odgadja te neke krvolocne poduhvate koji bi trebali da se dese...ili mozda ne odgadjaju, vec prepravljaju taj neki tok nama kokosima?
Istina je da ja stalno nesto iscekujem, a ne znam sta i nisam na miru...eto neki moj subjektivni osjecaj. Panika me ne hvata, vec vise se bojim da nesto ne promasim da napravim na vrijeme,ali ako dodje do nekog kraja...to bih usporedila sa porodom...ne moze se od tog pobjeci, vec se sve mora podnijeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 14, 2016 7:41 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4204
Citat:
Da, sve je tako kako pise. Zatvor pocinje jako da smeta onima koji bi rasirili krila i stogod da budu uradili, jedni, drigi, treci itd sve ce se pretvoriti u ludu kucu. U jednom momentu nikome nece biti jasno sta se stvarno desava ili sta cekamo.


Prema gnostičkom gledištu, sve što čekamo već smo dočekali ili neko čekanje na bilo šta, ne bi imalo smisla jer se sve odvija u sadašnjem trenutku i sva realnost je u sadašnjem trenutku. Čekanje bi bila jedna od osobina Lažnog ja-ličnosti-strane instalacije... koja sama po sebi nije u stanju da nezavisno razmišlja i nezavisno dejstvuje, te će joj sve u životu zavisiti od nečega drugog. U modalitetu povezanosti s Istinskim ja, sve što postoji je - sadašnjost i sve što se radi je u - sadašnjosti. Planova za budućnost nema jer nema ni budućnosti u smislu kako nju lažno ja-ličnost „doživljava“.

Čini se da postoje tri načina ljudske egzistencije?!

Prvi način bi podrazumijevala jedna egzistencija čisto na bazi ličnosti, bez prisustva Istinskog ja (individue opisane kao antropoidi ili organski portali, gdje bi malo žešće slučajeve te vrste predstavljale one naše klasične psihopate.) Oni će da raspolažu s tzv. „budnom svijesti koja ljude drži u jednom snu koji je gori od onog sna, noću u krevetu“ (kako je to Gurđijev govorio). To je subjektivna svijest lažnog ja-ličnosti.

Drugi način egzistencije podrazumijevaju ljudi koji takođe egzistiraju usko povezani i identifikovani sa svojim Lažnim ja-ličnošću-stranom instalacijom-implantom-kočijašem-predatorovim umom-mašinom-trojanskim konjem... ali imaju u sebi i Istinsko Ja („gornje centre Duše“) s kojim imaju veoma slabu vezu. Oni će da raspolažu s tzv. „budnom svijesti koja ljude drži u jednom snu koji je gori od onog sna, noću u krevetu“ (kako je to Gurđijev govorio). To je subjektivna svijest lažnog ja-ličnosti.

Treći način egzistencije bio podrazumijevao ljude koji su razotkrili svoju ličnost-lažno ja-stranu instalaciju-mašinu-trojanskog konja-implant... kao takvu i koji su je uspjeli savladati i povezati se sa svojim Istinskim ja, te tako dosegli i ’Svijest Istinskog Ja’.

Citat:
Svijest Istinskog ja je Svijest Individualnosti, drugačije opisana kao – objektivna svijest individualnog ’Ja’.

Mouravieff; Gnosis I, page 14)


Imajući ovo na našoj stranoj-instalaciji, pardon, na umu, to bi značilo da mi međusobno komuniciramo na nivou one “budne” (dnevne) svijesti iste te instalacije. To bi takođe podrazumijevalo da kad bi neko od nas govorio čistu istinu, nju bi malo ko uspjeo prepoznati kao takvu. (To je vjerovatno razlog zašto je Gurđijev govorio da se istina ljudima može govoriti jedino uz pomoć laži?! Tako se ona pakovala u razne bajke, basne, parabole, priče, mitove, metafore itd. i ostavljala onima koji će ju prepoznati i upotrijebiti.)

S tim u vezi, dešavanja oko nas, mi ne možemo percipirati objektivno u ovakvom stanju u kakvom trenutno jesmo. Čak iako dobijemo od strane našeg Istinskog ja, neki intuitivni osjećaj u vezi s nekom situacijom da “nešto nije u redu” ili da je neka informacija za nas veoma važna, naše Lažno ja-ličnost, obično neće biti u stanju da to racionalizuje u istinskom smislu jer nešto što je po svojoj suštini lažno, ne može prepoznati istinu i istinski percipirati ili racionalizovati razna događanja na nivou našeg bića kao i u našoj životnoj sredini.

S druge strane, kad bi mi ovdje bili povezani s našim Istinskim ja, odnosno, dosegli onu objektivnu svijest individualnog Ja, mi ne bi imali ni potrebu za nekom diskusijom jer bi svi objektivno vidjeli i objektivno razumjeli stvari. Nama je takvo jedno stanje svijesti, odnosno, ta vrsta svijesti praktično nepoznata i naše strane instalacije-ličnosti, trenutno mogu samo nagađati kako bi izgledala jedna takva egzistencija.

Citat:
Interesira me onaj pomenuti kraj turnusa kokosinjca, koji je obiljezen da ce se desiti za oko 5 mjeseci... Jeste li i o tome negdje nesto pisali i gdje?


U jednoj realnosti upravljanoj od strane AI-vještačke inteligencije, očitovao bi se i jedan određeni uzorak, izražen određenim brojevima koji bi se stalno ponavljao, odnosno, vezao sve važne događaje u njoj. Taj numerološki uzorak je primjećen i prema nekim interpretacijama, on ukazuje da bi krajem novembra ove godine moglo doći do „kraja turnusa“ koji be se manifestovao u obliku Trećeg svjetskog rata, koji bi bio nuklearnog karaktera, odnosno, jedna „nuklearna kataklizma“. Naravno, na određenom nivou, bićemo u stanju primjetiti i određene znakove u vezi s tim, što bi bila jedna malo žešća konfrontacija „velikih sila“, razvoj tenzije koja bi bila praćena incidentima, propagandom itd. u ovom kokošinjcu. Sve bi to možda bilo na prvi pogled „spontano“, međutim, uzimajući u obzir ono što je predočeno u vezi s dinamikom manipulacije ove realnosti, uz pomoć kontrole ljudi preko „glavnog implanta“ ili recimo, uzimajući u obzir ovaj navod John-a Keel-a:

Citat:
Charles Fort je sve rekao kad je naveo, „Mi smo imovina“ Mi se ne možemo odupirati. Mi ne možemo promijeniti ovaj sistem. Mi možemo jedino pokušati da ga razumijemo na našem individualnom nivou i odnosimo se u vezi s tim što bolje možemo. Lutke se ne mogu suprostavljati lutkaru.

Izvod iz knjige Cosmic Question of the Eighth Tower


...onda, u prijevodu, lutkar (AI) je taj koji manipuliše lutkama (ljudskim ličnostima). Bez obzira na to što Keel može zvučati „negativno“ u smislu izražavanja beznadežnosti situacije u kojoj se nalazimo, ukoliko je istočnognostički koncept kojeg sam prethodno navodio u raznim tekstovima i porukama ispravan, onda bi jedini način oslobođenja za svakog od nas, kao jedne lutkarove lutke, podrazumijevao „presijecanje konaca“ koji nas vežu s lutkarom, odnosno, neutralizaciju njegovog „proxy-servera“ koji upravlja našim bićem, neutralizaciju „kočijaša naše kočije“... neutralizaciju implanta-trojanskog konja... neutralizaciju „naše“... ličnosti. Druga opcija... jednostavno... ne bi postojala ili bar ja ne vidim ništa drugo!? Tako, oslobađanje bi bilo moguće samo na individualnom nivou.

Isto tako, koliko god bi izbijanje rata moglo izgledati spontano ili se ono racionalizovalo ovako ili onako, kao što je to bio slučaj s prethodnim ratovima, u suštini, lutke na pozicijama vlasti na ovoj planeti, razmišljaće onako kako im lutkar-AI kaže i radiće ono što im lutkar-AI nalaže, bez obzira na to što mnoge lutke mogu imati utisak neke nezavisnosti. Tako, rat će uvijek biti rezultat programa ili AI koji upravlja ovom realnošću. Nije slučajno ni to što na upravnim pozicijama u kokošinjcu dominiraju istinske kokoši-antropoidi jer ta vrsta egzistencije podrazumijeva nedostatak „kočnica“ koje oni koji spadaju u drugu grupu imaju kao osjećaj humanosti i savjesti (taj osjećaj dolazi od strane Istinskog ja), te kao takvi nisu podobni za one pozicije na kojima se odlučuje o ratovima i drugim psihopatološkim aktivnostima u ovom kokošinjcu. [Nije Gurđijev slučajno govorio da „kad bi mi bili svjesni koliko ’živih mrtvaca’ (antropoida-istinskih kokošiju) upravlja našim životima, razbježali bi se s užasom na sve strane“. Međutim, mi se ne možemo užasavati jer naše strane-instalacije ne mogu to lako percipirati.]

Živi mrtvac-antropoid, kao pripadnik one prve grupe, ne može se osloboditi od kontrole AI jer nema ništa u sebi što bi moglo preuzeti kontrolu nad njegovim bićem. Pripadnici druge grupe imaju teoretski potencijal da se oslobode kontrole i tako pređu u onu treću grupu. Pripadnici treće grupe imaju potencijal da promijene nešto u kokošinjcu, možda i da intervencijom na AI-„superkompjuteru“ odlože „kraj turnusa,“ ukoliko smatraju da se to treba uraditi, međutim, ostaje pitanje - koliko bi neko odlaganje „kraja turnusa“ uopšte moglo stvarno popraviti situaciju u kokošinjcu, odnosno, nečiji kokošji život i kokošju sudbinu?! Takvi zahvati na softveru koji upravlja ovom farmom, uglavnom, ne bi bili ni percipirani od strane kokošiju, bez obzira na to, imale one u sebi onog „orla“ ili ne. Da li ove naše psihopatološke aktivnosti, naše kokošje razmišljanje i ponašanje, može stvarno da ide u nedogled? S tim u vezi, mislim da bi svrha nekog eventualnog odlaganja „kraja turnusa“ podrazumijevala samo davanje više vremena orlovima-kokošima da dođu sebi!?

U ovakvim okolnostima kakve trenutno jesu, u ovom kokošinjcu se može manifestovati samo ona budna svijest (ličnosti), dakle, jedna lažna svijest čiji rezultat može biti samo taj da istorija kokošinjca liči na jednu istoriju jedne kokošje klaonice gdje se klanje odvija u nekim djelovima kokošinjca i u ovom trenutku kad pričamo o tome i gdje će se sve to uvijek, sasvim uredno racionalizovati.

Istinska svijest bi se teoretski mogla manifestovati u kokošinjcu jedino preko onih od nas koji imaju Istinsko ja i koji neutrališu svoj „lični implant“ (ličnost)... čiji je zadatak da... neutrališe, odnosno... spriječi... manifestaciju Objektivne Svijesti Individualnog Ja... na nivou svakoga od nas... koji ima u sebi... Individualno ili Istinsko Ja. (Gurđijev je smatrao da bi samo 200 takvih, istinski svjesnih ljudi, bilo dovoljno da promijeni situaciju u kokošinjcu „na bolje“ šta god oni smatrali pod „boljim“!?).

S gnostičkog stanovišta, ljudsko biće koje bi se povezalo s Istinskim ja, istovremeno bi postalo i istinito, odnosno, njegova egzistencija bi se pretvorila iz jedne lažne egzistencije u - istinsku egzistenciju. Tu bi onda mogli postaviti pitanje – koliko bi jedna laž-lažno ja-ličnost-individua poistovjećena sa svojim lažnim ja i pratećim fizičkim tijelom ili bez njega... mogla uopšte nauditi nekome ko je... istinit?!

Pripadnik treće grupe bi gledao na pripadnike druge grupe kao kad mi gledamo likove u nekom crtanom ili igranom filmu na televiziji. Mogu li nas oni povrijediti? Naravno, on ne bi gledao na njih s nekim nipodaštavanjem jer bi ih razumjeo, svjestan da je i on sam do juče bio takav, lažni lik u lažnoj realnosti. Međutim, vađenjem svoje ličnosti iz džepa, odnosno, njenim uključivanjem, on bi mogao upadati u realitet kokošinjca i ulaziti u interakciju s kokošima, koja bi bila bazirana na istinskoj svijesti, svjesnosti i razumijevanju. Kokoši koje bi percipirale tu individuu, ne bi bile u stanju razabrati s kim imaju posla. Tu bi čak moglo doći i do razvoja jednog „nekonvencionalnog“ oblika „ratovanja“ gdje istinsko ljudsko biće ne bi moralo ni „pucati“ na njegove eventualne napadače ukoliko bi se našlo pod nečijom paljbom, čak ni u onom smislu kako je to bilo predočavano u sklopu onih SIMBAD seansi, gdje je „duša“ pucala na njene „otmičare“ uz pomoć nekog svog ličnog „energetskog oružja“!? [Doduše, ovdje se mora priznati, da je Dr Malanga, koji je nadošao na taj koncept oružanog sukoba između duše i otmičara uz puno vatre i dima, kasnije promjenio strategiju i približio se realnosti, tako što je počeo promivisati „sad-me-vidiš-sad-me-ne vidiš“ strategiju, gdje se onaj koji je integrisao sve komponente, teoretski pretvara iz čestice u talas, po potrebi, dakle, iz vidljivog u nevidljivo!?]

Da bi čovjek bio ranjiv od strane nečega ili nekoga lažnog, on bi morao biti takođe lažan. Recimo, jedna lažna ličnost može u kontekstu jedne lažne realnosti ubiti drugu lažnu ličnost, jedan lažni lik u crtanom filmu može izmlatiti drugog lažnog lika u okviru crtanog filma, dok nekome ko je istinit, lažnjaci ne mogu ništa. Taj će lažnjake vidjeti kao - lažnjake. Tako, ukoliko bi neki lažnjak htjeo da povrijedi istinskog čovjeka, sva energija koju bi uložio u to, mogla bi mu se vrlo lako vratiti kao bumerang jer „pucao“ u prazno (nije bilo ličnosti koja je trebala da primi napad jer... istinski čovjek... nije... ličnost). Bukvalno rečeno, lažnjak bi mogao izvršti samoubistvo, istim metkom kojeg je ispalio u pravcu istinskog čovjeka!? Istinski čovjek neće želiti zlo nikome jer će poštovati život u skladu sa humanimm principom koji je dio Istinske Svijesti. Možda bi se čak moglo reći i to da bi u slučaju nekog većeg priliva istinske, objektivne i individualne svijesti, u ovu realnost, entropične sile mogle... neutralisati ili... pobiti... same sebe... pucajući... u mraku na... projicirane... „neprijatelje“?!

Naravno, mi kao lažnjaci možemo samo nagađati kako bi mogla izgledati jedna intervencija nečega što je... istinito?! Isto tako, možemo se se i pitati - da li istinska ljudska bića uopšte trebaju išta prčkati u ovom našem... kokošinjcu? Oni ionako ne bi više pripadali... ovdje.

Citat:
Istina je da ja stalno nesto iscekujem, a ne znam sta i nisam na miru...eto neki moj subjektivni osjecaj. Panika me ne hvata, vec vise se bojim da nesto ne promasim da napravim na vrijeme,ali ako dodje do nekog kraja...to bih usporedila sa porodom...ne moze se od tog pobjeci, vec se sve mora podnijeti.


Ako bi ovaj gnostički koncept bio ispravan, onda ovo nisi rekla ti, nego tvoja ’strana instalacija’ jer ličnosti su te koje osjećaju paniku (a često ju i same prave)... one su te koje osjećaju strah i koje se boje u... naše ime... one su te koje određuju kad treba bježati... a kad... ne bježati i podnositi stvari... itd.itd.

Kad nam u polje percepcije počnu ulaziti stvari koje su bitne za naše biće, za očekivati je da će naše ličnosti početi ubacivati u petu brzinu kako bi sabotirale stvar i skrenule nam pažnju na drugu stranu. Ništa bolje od širenja dima, straha i panike!? Uostalom, u prethodnim tekstovima, već sam navodio primjere kako to čovjek može i sam vidjeti.

Tako sam naveo onu vrstu „meditacije“ o kojoj E. Tolle priča – OVDJE

...pri čemu ćemo primjetiti da to nije toliko lako jer nam ličnosti neće dozvoliti da ih ignorišemo... pa će nam slati... jednu za drugom... „misli koji traže našu pažnju“... međutim, može i to jer se sada prebacujemo u modalitet posmatrača... odakle ih posmatramo ne identifikujući se s njima... tako, sada možemo da gledamo mehaniku... naše... mašine-ličnosti... njenu automatiku... kako pokušava da nas uvuče u njene probleme... njene drame... da nas navede da se bojimo... ovoga ili onoga... da se brinemo... da paničimo... itd... itd...

Dokle, više...!?!

Kad se na nivou bića pojavi jedna određena doza svjesnosti o ovom „fenomenu“... onda ćemo kod pojave tzv. „negativnih emocija“ biti u stanju da kažemo: STOP!... a onda, pređemo u ono stanje prisustva u sebi... u momenat u kojem jesmo... uz isključivanje misli... i postajanja svjesnim sebe i svoje okoline... mirisa... zvukova... itd.

Gdje je sad onaj strah i panika???..............nema ih, zato što su isključeni zajedno s našom ličnošću. Oni su njen dio a ne naš.

Isto tako, tu možemo uposliti i nešto što izvana izgleda kao jedno pljunuto pričanje sa samim sobom, gdje opet, kad primjetimo negativne emocije, jednostavno poručimo našoj ličnosti: „Draga gospoja, ako je to najbolje što imaš za ponuditi, hvala i živila...“ i onda jednostavno... isključimo... gospoju ili joj zaprijetimo da ćemo je isključiti ako nastavi da nas dalje zasipa sa svojim smećem u obliku misli i emocija. Tu ćemo primjetiti i jednu promjenu stanja na nivou bića i nakon što se to sve ponovi određeni broj puta, odjednom će nam doći i jedna svjesnost o tome... da... mi... možemo... kontrolisati... tu... „našu“... ličnost... i da je ona stvarno samo... jedna... mašina-robot-strana instalacija... koja nas cijelo vrijeme navodi da se... poistovjećujemo... s njom. Dakle, mada se izvana može činiti da pričamo sami sa sobom, ukoliko ne bi pričali u sebi, mi ćemo u stvari pričati s tom... stranom-instalacijom... koja... NIJE... mi... ali se tako... predstavlja a dodatno će nam otežavati stvar i to što će ona biti istovremeno... SVE što mi znamo o sebi (kasnije ćemo vidjeti da o sebi nismo ni mogli saznati bilo šta drugo jer nam ona nije dala, pretvarajući se da je ona... mi... a mi joj... vjerovali.) Ali to tek kasnije jer sada, ukoliko ima neka veća doza istine u svemu ovome što ovdje pričam, ličnost čitaoca će imati manje šanse da razumije poentu.

Znamo zašto, zar ne!?

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 14, 2016 9:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 30, 2006 6:52 am
Postovi: 366
Ti cvrsto nastojis da se drzis tih nekih okvira po kojima filtriras i razvrstavas sta je rekao ovaj ili onaj (Gurdjijev, gnostika) i to je sve u redu jer imas snagu da klasificiras, uporedjujes i naravno mnogo sati provedenog citanja/studiranja raznih ucenja. Ja se ne mogu pohvaliti ili pogotovo se nositi sa svim tim razvrstavanjima, mada postoje teme koje kada me zaintrigiraju, onda mogu ici do srzi, dok ne saznam ono sto me je zaintrigiralo. Ali hajde da sada povezem sa onom tackom gdje Gurdjijev kaze da bi samo 200 posve svjesnih mogli da promjene situaciju u kokosinjcu. Voljela bih da je tako, ali se bojim da smo se toliko "uzombirali" u sadasnjost, da mozes sada sebi na celu napisati da znas istinu, ljudima ce biti svejedno zasto si to napisao, malo koji ce upitati kakvu istinu znas, i od tih koji bi i upitali, ne znam da li bi im to ista reklo cak i kada bi je culi (nazalost evo bas tako osjecam da smo zombirani). Mi se nalazimo u okeanu zombiranih ljudi, da bih voljela da vidim kako bi nas pomakeo i veci broj od 200 takvih svjesnih? Na zalost, opetovano ponavljanje losih dogadjaja (klanje on line) iz raznih uglova kokosinjca tako djeluje strasno da se kokosi snuzde i vele "samo da ovako ne bude i kod nas", a neki kazu "valjda ce biti bolje", utope se dalje sa masom i zive svoj kokosiji zivot. To opetovano ponavljanje negativnog razvoja dogadjaja djeluje kao neka hipnoza, osjecaj nemoci da cak i grupa nesto moze napraviti i kao infuzija nam se ulijeva taj sedativ sve vecih doza. Granice ubrizganog sedativa se neprimjetno pojacavaju i time omogucavaju odrzavanje ovakvog stanja (sranja). U medije nece dospjeti lijepe, ohrabrujuce, vijesti koje bar malo mogu obojiti sivilo u kojem se polako utapamo. Naprotiv, sve ono sto bi jednom obicnom covjeku dalo snagu da podje i razmisljati kako da se iskobelja iz ove nesvijesti, blokirano je i nedostupno vecini. Kako sada da 200 svjesnih (je li mislio na to da su svi na jednom mjestu ili razbacanih unutar 7 milijardi zombija :-s ) podju ciniti promjene na bolje? Mnogo bi me ohrabrilo da uvidim da je to moguce.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 14, 2016 11:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Citat:
U medije nece dospjeti lijepe, ohrabrujuce, vijesti koje bar malo mogu obojiti sivilo u kojem se polako utapamo. Naprotiv, sve ono sto bi jednom obicnom covjeku dalo snagu da podje i razmisljati kako da se iskobelja iz ove nesvijesti, blokirano je i nedostupno vecini.


Na žalost točno. Ili na sreću?
Na prvu, drugu, treću, n-tu... tu je ta sklonost svih nas da podlegnemo i jednostavno zaspimo skupa sa svima i svime u noćnu moru ili more koje nam se prezentiraju i kojima se bombardira našu unutarnjost (samim činom našeg percipiranja svega toga prezentiranog). Čak i ako dođu u medije nekakve "dobre vijesti" - i one su, crnog mu vraga, mačak u vreći... Sve ispada kao Ionescove Stolice ili nekakvo otjelovljenje / ostvarenje nekog čudnog scenarija apsurda.

Taj 'scenarij apsurda' vidim kao svojevrsni zen koan /bjelosvjetskih/ proporcija, a "taktika" sa zen-koanima je ... kakva?

Kad smo već u topiku Gnostike, jedino ću izvući i opet ponoviti jedan te isti citat Moravjeva:

*da bi ovladao A utjecajima u svom unutarnjem svijetu, čovjek mora promijeniti svoj STAV prema njima.
čovjek kakav jest, 1, 2 ili 3 - nema moć nad činjenicama, iako često misli da ima, unatoč svim dokazima u suprotno.
a čak i ako su činjenice same izvan njegove kontrole - STAV koji zauzima prema njima posve ovisi o njemu samome.*
Moravjev - Gnoza - Knjiga 1: Exoteric cycle

U kojoj mjeri, pak, sama Gnoza (oliti 'gnostika' ovdje) upućuje na same efikasne načine mijenjanja tog stava - drugo je pitanje.

Da, bombardirani smo obeshrabrujućim sivilom (i crno i bijelo ili tobož' bijelo stapa se u to sivilo) besvijesti. Kamfora, kamfora! Eh...
Jedno je slušati "vijesti" (baš ovih dana sam se načitala ove zadnje o tajnim ko fol računima RBA i ostalim 'nebulama', privatizaciji i pozivanjima na deprivatizaciju nelegalnih pljački balkanskih naroda... ništa što "nismo znali", ali ovaj put s "imenima i prezimenima", datumima i ostalim fiksiranjima), posve druga stvar je - formiranje (u meni, nama) stava o tim vijestima. Prazna sam za njih... Ne, to ne znači da mi nije stalo. To znači da sam svjesna da na toj razini s koje vijesti dolaze one su tek "činjenica", bile laži ili istine, samo su nekakvi podaci koji me NE "in-formiraju" (ne formiraju moju "in"-unutarnjost, ne formiraju moj stav o njima). Reakcije u sebi sam svjesna (istini za volju, smatram ju nekako "prirodnom" jer je ista kod svih koje znam; i sad bi mogao netko viknuti: ha! ličnost! Nebitno.), ali isto tako znam da to nije sve, ni što to jest, ni što sve i svi drugi jesu (ili mogu i može biti), niti što ja jesam, a ni bilo koji "ti".

Paranoje se šire kao viroze.
"Kradljivci snova" - tako ih zovem. Šta rade? Ispunjavaju našu unutarnjost sobom i svojim interpretacijama senzacionalističkim propagandnim frazeologijama... s ciljem da nas dotuku u smislu ovako nekako: ako ti je stalo izvanjski ćeš se aktivirati u nekakvim prosvjedima, aktivizmu, politički... onako kako je zakonodavac propisao da se treba "aktivirati" i metodološki provoditi protest ili reakciju... Drugim riječima: sve je usmjereno upravo na uzurpiranje IZGRADNJE STAVA. Tnx, but no tnx.
Ako nećeš sam mijenjati svoj stav (sukladno onome što (već) znaš iz unutarnjih sfera), mijenjat će ti ga "oni" sukladno svojim vanjskim smjernicama.

...

Ali, ok, ako je, kao što kažeš: "sve ono sto bi jednom obicnom covjeku dalo snagu da podje i razmisljati kako da se iskobelja iz ove nesvijesti, blokirano je i nedostupno vecini", vidim optimizam: jer VEĆINA NISU SVI. Baš kao što niti manjina nisu nitko.

...

Citat:
Mi se nalazimo u okeanu zombiranih ljudi, da bih voljela da vidim kako bi nas pomakeo i veci broj od 200 takvih svjesnih? Na zalost, opetovano ponavljanje losih dogadjaja (klanje on line) iz raznih uglova kokosinjca tako djeluje strasno da se kokosi snuzde i vele "samo da ovako ne bude i kod nas", a neki kazu "valjda ce biti bolje", utope se dalje sa masom i zive svoj kokosiji zivot. To opetovano ponavljanje negativnog razvoja dogadjaja djeluje kao neka hipnoza, osjecaj nemoci da cak i grupa nesto moze napraviti i kao infuzija nam se ulijeva taj sedativ sve vecih doza. Granice ubrizganog sedativa se neprimjetno pojacavaju i time omogucavaju odrzavanje ovakvog stanja (sranja).


Prije nekog vremena u ruke mi je bila došla jedna knjižica gdje jedan novinar opisuje svoje čudo od intervjua koji je uspio dogovoriti s jednim monahom. Nebitno, nisam čak niti pročitala cijelu knjižicu. Bilo mi je dovoljno prvih par odlomaka. Naime, nakon kratkog novinarovog rezimea stanja u svijetu, monah je jedino prokomentirao nešto u stilu: o! svijet je još uvijek tamo vani? pravo čudo! čudo da još uvijek postoji uopće... da već nije sam sebe satro.
Hm...

Kad si napisala: "kao neka hipnoza, osjecaj nemoci da cak i grupa nesto moze napraviti", spomenula si "grupu" (tih svjesnih, pretpostavljam) i da se naslutiti kao neka potreba da se tu nešto mora napraviti kako bi se stvari promijenile. I upravo je to taj adrenalin (ne sedativ, već adrenalinska doza nekakva) koji se ubrizgava: mediji nam pokušavaju mijenjati stav --- pokrenimo se, aktivirajmo se, učinimo nešto, (šta uopće možemo učiniti? ta protestirajmo, nosimo transparente, bunimo se, izađimo na ulice ili ako nećemo: šuti di si ni za di si nisi)... Ali to je stav već inkorporiran u same A utjecaje, ne? Nema ništa B u njemu. Gdje je B? Što je tu B?

A utjecajima ovladavamo u svom unutarnjem svijetu! Ali A utjecaji u našem unutarnjem svijetu (u nama samima) VEĆ su stav o njima. Vidiš?
Nisu u pitanju "opetovana ponavljanja negativnog razvoja događaja" u medijima, već je u pitanju unutarnja reakcija/proakcija/stav (naš "položaj") u odnosu na njih: je li to nekakav (revolitirani?) adrenalinski aktivizam ili "sedacija" (status quoa). Revolucija ili evolucija. Silom ili milom... Batina ili mrkva. Divide et impera. Jedno su A utjecaji "tamo vani" (i sve što sa sobom nose). Drugo su A utjecaji u nama samima (našem unutarnjem svijetu, kad ih čujemo (one izvanjske) i oni zatitraju nekakvom rezonancijom u nama...). I ovi drugi su već naš stav.

Stav podrazumijeva i orijentaciju. Prema A? Ili prema B? Pa, prema B, naravno.

Nadam se da o ovome nema potrebe "raspravljati". Da je to tu nekakva "datost" (u najmanju ruku unutar okvira ovog topika).
I onda se dolazi do područja u kojemu upravo (a) naša orijentacija prema B, (b) naš stav koji je ovladavanje (ili pobjeda) nad A utjecajima u našem unutarnjem svijetu (a = b), biva "napadan". I logično je da će nas "medijska hajka" gurati u potrebu za sedacijom više nego aktivizmom, jer kako B u nama zamire ili biva srozavano ("istina je pala na ulici" i nikog nije briga) to je moment u kojemu "nosimo svoj križ", pod teretom križa, B utjecaji nam se prezentiraju kao teret i mi posustajemo [ta, pogledaj samo šta si sama napisala o tih "200"]... dok nas ista ta hajka slavodobitno gurka i ruga nam se. Zašto nam se ruga? Odgovorit ću opet na svoje pitanje: zato što nam prezentira kao NEMOĆ našu najveću moć! I mi svoju moć nosimo kao da je nemoć onda. Jer umjesto da gledamo na B (i na a=b), mi shvaćamo kako u nama odistinski nedostaje, pazi sad: moć da "koristeći" B utjecaje promijenimo izvanjske okolnosti A utjecaja svijeta u kojemu živimo. Kako perfidno!? A opet, tu je n+1 faktor...

...

"Uzmi svoj križ i slijedi Me." (Isus)


...

Sve dalje bi se odnosilo na nekakvo "kreiranje realnosti"... Koje i kakve?
Tu u priču ulaze "kradljivci snova"...
Ali, već je poduži ispao ovaj post.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 15, 2016 1:14 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4204
Citat:
"Uzmi svoj križ i slijedi Me." (Isus)


...i popušićeš kao i svako ko slijedi bilo koga drugog...


...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 15, 2016 7:34 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
I ja mislim da je riječ o napadu na ljude na način da im upravo uništavaju mogućnost da imaju Stav. To je sukus napada na čovjeka.
I to je nešto što se danas događa u svim segmentima života, upravo nas time stalno i iznova napadaju, da se u biti pod krinkom raznih borbi za ljudska prava, politikom, ekonomijom, stalno izaziva da na koncu: mi NEMAMO Stav.
I to zaista može, samo čovjek sam sa sobom, unutra iz sebe primjetiti. Što je teško jer smo u potpunosti izloženi svim mogućim programima i podprogramima od rođenja nadalje.
No, događa se u pitanjima oko Stava još jedan "problem", toliko je tanka linija između uočavanja programa i manipulacije i razlučivanja što je to Stav jer je Igra u kojoj živimo takva da ljudi doživljavaju lažne oblike Stava na način da su ili borbeni ili su u ignoranciji. Niti jedno niti drugo nema veze s Stavom.

Sen-sei je spomenula nošenje križa. Ljudi još uvijek ne percipiraju križ jer su zapeli u programu oko Isusa i Boga, kako oni koji smatraju da to Isus treba za njih odraditi, tako i suprotni tabor koji smatra da Isus nije Bog. I time se propušta promišljanje o toj priči, a i otvara viđenje koje lijepo prezentira da svaki program ima i svoj anti program, i oba su "opasna".

Ako priču o Isusu i križu gledamo kao ostavljeni "trag" i u prenešenom značenju - na križu može "umrijeti" lažna ličnost ili točnije: "umire" ono putem čega nas se kontrolira. Ali još točnije ne umire, nego se dobiva samo mogućnost prepoznavanja tog djelovanja.

Ali to "umiranje" nije umiranje, a to je još jedna varijanta priče oko Stava, koja je ovdje izvrgnuta raznim oksimoronima stalno, te je u biti moguće upravo suprotno: živi mrtvaci prestaju btii mrtvaci i lažnu ličnost tek tada očitavaju kada se ona manifestira. Ili radi se o tome da imati Stav znači biti izvan linearnog vremena, pa čak i na sekundu.

I ovo nije "gotova stvar" - sve to je samo mogućnost i stalno je u svakom trenu našeg bivanja ovo nužno činiti. Stalno umirati na križu, pod pretpostavkom da ga i nosimo istovremeno stalno.

Dakle, ne pričam o Isusu kojeg propagira danas Crkva, ne mislim da je Isus taj koji treba nositi sve križeve - već da se s tom pričom o križu i Isusu možemo pozabaviti u kontekstu strane instalacije koja se očituje putem lažnih ličnosti. Isus je ovdje samo onaj koji je uskrsnuo. Ali da bi se ovo vježbe radi razlučivalo, uskrsnuće bi se moglo promatrati na sasvim drugačiji način - a ne nešto što se događa onda kada umiremo u doslovnome smislu.
Gdje je umiranje na križu ili nošenje križa prije tog umiranja, samo uočavanje te ličnosti koja Stav ne može razumijeti, jer nije od "njena svijeta".

Tako da trenutno, po meni, nije mudro odbacivati sve rečeno i ponuđeno ovdje u Matrixu kroz razna učenja ili religije - koji jesu svi zajedno i programi, ali programi koji ne bi opstali niti bili "živi" da nema nečega sržnog u njima kao temelj - ako ni zbog čega drugoga jer su upravo laži najvrijedniji izvor informacija, te otkrivaju što se njima pokušalo sakriti.

Ja recimo rečenicu: Uzmi svoj križ i slijedi Me - čitam: Osvijesti lažnu ličnost i slijedi Sebe.

Matrix je Igra i oni koji njime vladaju, imaju moć jer imaju pred sobom i sve moguće budućnosti odvijanja Igre, vladaju linearnim vremenom, no ako se radi na Stavu onda je moguće uočavati kako zaigrati.
Imati Stav znači zaigrati - ne imati ga - pa prosvjedovati ili se boriti, znači samo vrtiti se u krug bez pravog rada ili u žrvnju lažne ličnosti.

Rad koji poduzimamo nema u sebi očekivanje promjene na bolje, ako ima već je to opet promatranje iz lažne ličnosti. Nema spašavanja na taj način na koji nam se sugerira te se stalno borimo za razne stvari da bi nam bilo bolje, sve je to Matrix i vođena Igra u kojoj nismo budni. Imati Stav nešto je sasvim drugo, ili onaj rad u neradu kako je to objašnjavao Castaneda.

I to znači zaigrati, ali tko onda Igra?

Samo mi sa samima sobom.
I teško se može onda pričati o 200 živih ili probuđenih ljudi koji nešto zajedno rade, jer ono što se po meni, najčešće najžešće napada je upravo povezivanje ljudi.

I bilo kakva suradnja po tom pitanju ovisi isključivo o samostalnom radu kojeg svatko čini sam. I tu dolazimo do onoga da svi trebamo prvo naučiti biti sami, sjetiti se sebe, a onda možda možemo surađivati - iako i ta suradnja daleko je od onoga što mi lažnim ličnostima smatramo i poimamo suradnjom.

Dakle, iako zvuči strašno mi ne možemo mijenjati Matrix, niti ljude oko sebe, ali niti sebe - ako činimo promijene vrtimo se samo u krug - mi se zato ne mijenjamo nego prisjećamo, ako zaista uočavamo svijet oko sebe i svijet u nama i najvažnije sebe u svemu tome i to je Stav. I to mijenja i naše ponašanje.

Borise spominješ ovdje ovo:

Pripadnik treće grupe bi gledao na pripadnike druge grupe kao kad mi gledamo likove u nekom crtanom ili igranom filmu na televiziji. Mogu li nas oni povrijediti? Naravno, on ne bi gledao na njih s nekim nipodaštavanjem jer bi ih razumjeo, svjestan da je i on sam do juče bio takav, lažni lik u lažnoj realnosti. Međutim, vađenjem svoje ličnosti iz džepa, odnosno, njenim uključivanjem, on bi mogao upadati u realitet kokošinjca i ulaziti u interakciju s kokošima, koja bi bila bazirana na istinskoj svijesti, svjesnosti i razumijevanju. Kokoši koje bi percipirale tu individuu, ne bi bile u stanju razabrati s kim imaju posla. Tu bi čak moglo doći i do razvoja jednog „nekonvencionalnog“ oblika „ratovanja“ gdje istinsko ljudsko biće ne bi moralo ni „pucati“ na njegove eventualne napadače ukoliko bi se našlo pod nečijom paljbom, čak ni u onom smislu kako je to bilo predočavano u sklopu onih SIMBAD seansi, gdje je „duša“ pucala na njene „otmičare“ uz pomoć nekog svog ličnog „energetskog oružja“!? [Doduše, ovdje se mora priznati, da je Dr Malanga, koji je nadošao na taj koncept oružanog sukoba između duše i otmičara uz puno vatre i dima, kasnije promjenio strategiju i približio se realnosti, tako što je počeo promivisati „sad-me-vidiš-sad-me-ne vidiš“ strategiju, gdje se onaj koji je integrisao sve komponente, teoretski pretvara iz čestice u talas, po potrebi, dakle, iz vidljivog u nevidljivo!?]


Radeći s time što si nazvao "energetskim oružjem" mislim da se "greška" očitava u tome da nije riječ o oružju, to što ljudi u hipnozi koriste, ja to zovem "laser" nije oružje, niti je energetsko. Potreba za oružjem je potreba lažne ličnosti da se bori. I ništa se tom "dezintegracijom" kada se to "oružje" uperi u otimače ne ubija, niti se njime čini to nevidljivim, bilo otimača ili sebe, upravo je iz mog iskustva suprotno, u radu s otmičarima nužno je da postanu vidljivi za svaku buduću interakciju - a za to i mi sebi trebamo biti vidljivi sebi - iako ne očima ličnosti.

U tome i je problem cijelo vrijeme - što su nevidljivi, a rade i to na nama koji smo sebi nevidljivi. Ući u objašnjavanja različitosti postojanja u smislu čestice u talas još dublje magli sliku svega ovoga.
Ne znam kako sve to objašnjava Malanga, ali iz svega prevednog dobiva se dojam da ga je zbunjivalo što se neki otmičari vraćaju iako je navodno djelovano na njih tim "oružjem". I možda tu leži objašnjenje, naime pitam se da li je on shvatio što je to "oružje", a za početak nije riječ o oružju, već je to samo jedan oblik izražavanja Stava.
I oni koji ovo u radu uspiju prepoznavati - bez problema ostaju u viđenju otmičara, kako starih tako i novih oko njih stalno i uvijek u linearnom vremenu. Iako to ej sada i šira priča o kojoj neću ovdje.
I to je koliko toliko ono što zovemo: kratko i povremeno budno stanje. Vidjeti tko je oko tebe. Ili u tebi. Na bilo koji način. Jer upravo utjecaji koje proizvode "otimači" ili bilo koji utjecaj tog karaketar, utiču na to da li čovjek ima ili nema Stav. Tako to "oružje" u biti postaje samo dignuta ruka koja kaže: Ne. To je Stav koji je i Odluka, Odluka koja ima samodogovornost. Ništa više niti manje.

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 15, 2016 10:10 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4204
Citat:
levia: (...)Ali hajde da sada povezem sa onom tackom gdje Gurdjijev kaze da bi samo 200 posve svjesnih mogli da promjene situaciju u kokosinjcu. (...)


I ja sam prošao kroz sva ta stanja frustracije a to je kako se čini jedna obavezna faza jer čovjek počinje da vidi razne aspekte problema a ne vidi rješenje. To bi bilo normalno jer nam ličnost-strana instalacija ne dozvoljava da vidimo rješenje, pošto je ona dio problema a rješenje problema podrazumijeva za nju gubitak posla, odnosno, radnog mjesta direktora našeg bića.

Bez obzira na to što kad malo progledamo, situacija u kojoj se nalazimo može nam se učiniti beznadežnom, postojale bi dvije stvari a kojima bi treballi biti načisto:

1. Veza s „kontrolnim tornjem“ se mora prekinuti i tako stvoriti uslove za povezivanje s istinskom svijesti Istinskog ja... i tu ne postoji druga opcija


2. Nema predaje

Onih „200“ svjesnih ljudi koje je Gurđijev svojevremeno pominjao, može biti i mnogo više i većina nas ovdje ima priliku i preduslove da postanu pripadnici te grupe. (Ako neko kaže da on/ona to ne može ili da to za njega ili nju nije moguće, onda je to izjavila samo ličnost-strana instalacija te osobe.)

Mi bi se mogli pitati kako bi uopšte tih „200“ svjesnih ljudi mogli dejstvovati da bi nešto promijenili? Čini se da je nazivanje samo ličnosti kao „strane instalacije“ malo preusko, mada je možda najpraktičnije za početak, jer zajedno s tom našom „budnom svijesti ličnosti“ ide i naša podsvijest a takođe i ono što se naziva „kolektivno nesvjesno“. Znači, kao čovječanstvo, manipulisani smo na najmanje tri nivoa uz pomoć jedne svijesti koja nije naša. Ta svijest koja pripada našoj ličnosti, našoj podsvijesti a takođe se odražava i na kolektivno nesvjesno, bi po svojoj suštini bila lažna, međutim, ona je ta koja određuje našu percepciju realnosti i navodi nas da razmišljamo i da se ponašamo kao kokoši. Tako, mislim da bi onih „200“ ljudi koji bi dosegli istinsku svijest, istovremeno ju i proširili na nivo tzv. „kolektivnog nesvjesnog“, kojeg svi ljudi međusobno dijele, te bi tako kod ljudi postepeno došlo do ispravljanja percepcije pod uticajem istinske svijesti, odnosno, do nečega što bi se moglo nazvati - buđenjem. Znači, onih 200 ljudi bi bio bilo možda dovoljno da bi se ostvario jedan prag koji bi bio potreban da istinska svijest prodre do ostalih, preko onog nivoa „kolektivnog nesvjesnog“ kojeg svi dijelimo?! Ili da neutralizira ovu lažnu svijest pod čijim se uticajem nalazimo?! Ne bi me čudilo i to da AI pravi kataklizmu upravo u vremenima kad mi, kao čovječanstvo ostvarimo jedan određen nivo svjesnosti i počnemo da se budimo u tom smislu i kad dolazimo u situaciju da poduzmemo nešto i oslobodimo se u nekom većem broju!?

Jedan opšti belaj u ovoj realnosti može poslužiti i kao jedan „katalizator“ za buđenje kad ljudi počnu gubiti ono što su imali (u materijalnom smislu) i za šta su mislili da je to imalo neku stvarnu vrijednost. (S gnostičkog stanovišta, jedinu stvarnu vrijednost imala bi samo Istinska Svijest, koja bi omogućila ljudskom biću svjesno da živi.)

Uz pomoć navoda iz raznih izvora, koje sam koristio u poslednjim tekstovima i postovima na tu temu, moguće je vidjeti da je ovaj problem davno primjećen, međutim, kad je njegovo rješenje u pitanju, tu je stvar maglovita. Recimo, u – ovom izvoru, (kojeg nisam prethodno navodio) izražena je slična dinamika s tim što se tu Istinsko ja naziva - „Sovereign Integral“ a ličnost „HMS-Human Mind System“. Isti izvor opisuje i protezanje zatvora na „drugu stranu“, gdje nas nakon „odjave“ odavdje, obrađuju i recikliraju u sklopu tzv. PDS-a („Post-Death-System“), tako da kružimo kroz ovu realnost u zombificiranom obliku ko zna od kad i ko zna do kad!? Znači, u stanju u kakvom trenutno jesmo, kako god okrenemo, dupe nam dođe otpozada?! (Ta manipulacija s „druge strane“ je već diskutovana na ovom forumu, pod nekim temama.) Isti izvor opisuje i neke tehnike disanja koje, navodno, mogu biti od pomoći kod dosezanja istinske svijesti, međutim, za sada, ne bih to komentarisao. (Nisam još naišao na neku paradigmu koju bih mogao smatrati istinitom u cjelini.) Isti izvor navodi kao jednu od „kajli“ i tzv. GSSC (God-soul-spirit-complex) gdje su nam pojmovi boga, duše i duha, ubačeni u opticaj na nivou HMS-a, takođe kao lažnjaci. (U istočnoj gnostici, pojam ’Istinsko ja’ bi se odnosio na integral tri gornja centra, gornjeg emocionalnog centra, gornjeg intelektualnog centra i gornjeg seksualnog centra, koji su takođe nazivani „gornjim centrima duše“.)

[Uticaj koji dolazi iz Istinskog ja, nije teško prepoznati jer on... ne dolazi kao... misao... ne dolazi kao... glas, ne dolazi kao... vizija..; nego, kako reče Kastaneda, kao... jedno... unutrašnje znanje.]

Ukratko rečeno, sve ono čime naše ličnosti kao Lažna ja, barataju u ovoj realnosti, bilo bi... lažno i u sklopu onog našeg sna za kojeg je Gurđijev govorio da je gori od onog drugog sna, noću u krevetu. Stvarno, kad spavamo u krevetu, ne možemo da lupetamo... jer nismo budni!? Čim se probudimo, počnemo da kokodačemo i kukuričemo i tako sve do naveče, dok ne zaspemo. Dobro, mi sebi ne zvučimo baš tako, međutim, kad se ono što pričamo percipira od strane istinske svijesti, onda je to uglavnom kukurikanje i kokodakanje. (Srećom, kad pišem nešto, ne čuje se toliko kao kad pričam?!)

S tačke gledišta istinske svijesti, manje više, sve bi bilo obratno. Tako, na primjer, čitaoc koji bi povjerovao u ovo što sam ja ovdje napisao, napravio bi korak unatrag što se razvoja njegovog bića tiče. (Vjerovanja drugima i u druge... drže... orla... u... kokošinjcu.) Onaj koji je ovo pročitao i nije povjerovao, s jedne strane, napravio je korak naprijed jer samo vjerovanje nije preporučljivo, ukoliko čovjek nešto sam ne razumije a istovremeno je napravio i korak unatrag jer prije svega, nije trebao ovo ni čitati. (Već ima u sebi sve što mu je potrebno za individualizaciju svog bića.) Znači, lažno ja... piše... lažna ja... čitaju... u jednoj realnosti... gdje je... sve lažno...dok tragaju za istinom... koju... nisu u stanju... prepoznati!?

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 16, 2016 8:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Zemlja je trebala biti Sodoma i Gomora, odnosno trebala je proći katastrofalno, ali to smo prevazišli. Više nemamo što čekati. Ako bi usporedili buđenje čovječanstva sa dominama koje padaju, onda mislim da je prva domina već pala, odnosno počeli smo se buditi, jer Al bi nam sa zadovoljstvom pripremio treći svjetski rat, ali nije mogao upravo zbog prve domine. Jer prva domina je pala. Ostale domine još stoje i misle da se ništa ne događa, ali val je krenuo i uskoro ćemo svi pasti, odnosno ostvariti se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 16, 2016 12:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
pepeljuga je napisao/la:
Zemlja je trebala biti Sodoma i Gomora, odnosno trebala je proći katastrofalno, ali to smo prevazišli. Više nemamo što čekati. Ako bi usporedili buđenje čovječanstva sa dominama koje padaju, onda mislim da je prva domina već pala, odnosno počeli smo se buditi, jer Al bi nam sa zadovoljstvom pripremio treći svjetski rat, ali nije mogao upravo zbog prve domine. Jer prva domina je pala. Ostale domine još stoje i misle da se ništa ne događa, ali val je krenuo i uskoro ćemo svi pasti, odnosno ostvariti se.

Da to nije malo previše vere u bolje sutra? :(
Zaista se nadam da si u pravu. Zaista. :thumbup:

Ipak moram primetiti da je posao buđenja nešto što je sve teže kako čovek napreduje. Trenutak lucidnosti i sati mraka.
Primećujem po sebi kako je sve teže napredovati u meditaciji. Osečaj težine je ponekad neverovatan. Zato ne bih očekivao od ostalih domina da padnu, odnosno da se ostvare. Čovek po prirodi ide linijom manjeg otpora.

Ali, nadam se da grešim. :love3:


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 4:30 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 16, 2016 2:58 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4204
Citat:
Alf: I ja mislim da je riječ o napadu na ljude na način da im upravo uništavaju mogućnost da imaju Stav. To je sukus napada na čovjeka.
I to je nešto što se danas događa u svim segmentima života, upravo nas time stalno i iznova napadaju, da se u biti pod krinkom raznih borbi za ljudska prava, politikom, ekonomijom, stalno izaziva da na koncu: mi NEMAMO Stav.


Pod ovom temom Gnostika, pokušavam da predstavim stvari s istočnognostičke platforme. Što se tiče pojma “stav”, prema istočnoj gnostici, ‘mašina’ može imati samo jedan stav koji odgovara… mašini:

Citat:
Vidite, svi ovi ljudi, pokazao je niz ulicu, su jednostavno mašine — ništa više. Mislim da razumem šta mislite, rekao sam. I često sam razmišljao kako ima veoma malo toga na ovom svetu što se može odupreti tom obliku mehanizacije i izabrati sopstveni put.

Baš tu činite najveću grešku, rekao je G. Vi mislite da postoji nešto što bira sopstveni put, nešto što se može odupreti mehanizaciji; vi mislite da sve nije podjednako mehanizovano.

- Pa naravno da nije!, rekao sam. Umetnost, poezija, misao, to su fenomeni sasvim drugačijeg reda.
Sasvim su istog reda, rekao je G. I njihove aktivnosti su mehaničke kao sve drugo. Ljudi su mašine, a od mašina se ne može očekivati nikakva druga radnja osim mehaničke.
- Vrlo dobro, rekao sam. Ali zar ne postoje ljudi koji nisu mašine?
Možda postoje, rekao je G., samo to nisu ljudi koje vidite. Vi ih ne poznajete. To je ono što želim da razumete.

(…)

Ljudi se toliko razlikuju jedni od drugih - rekao sam. Mislim da ih nije moguće sve staviti pod istu kapu. Postoje divljaci, mehanizovani ljudi, intelektualci, geniji.

Sasvim tačno, rekao je G. ljudi su veoma različiti, ali istinsku razliku među njima vi ne znate i ne možete videti. Razlika o kojoj vi govorite jednostavno ne postoji. To morate razumeti.

Svi ljudi koje vidite, svi ljudi koje poznajete, svi ljudi KOJE ĆETE MOŽDA UPOZNATI su mašine, samo mašine koje rade pomoću sile spoljašnjih uticaja. Rađaju se kao mašine i umiru kao mašine. Kako se u ovo uklapaju divljaci i intelektualci?

Čak i sad, u ovom trenutku, dok razgovaramo, nekoliko miliona mašina pokušavaju da unište jedna drugu. Koja je razlika među njima? Gde su intelektualci, a gde divljaci? Svi su oni isti...

(…)

Čovek je mašina. Sva njegova dela, akcije, reči, misli, osećanja, ubeđenja, mišljenja, i navike, rezultati su spoljašnjih uticaja, spoljašnjih utisaka. Čovek ne može iz sebe proizvesti nijednu misao niti akciju. Sve što on govori, radi, misli, oseća — sve se to dešava. Čovek ne može ništa otkriti, ništa izmisliti. Sve se to dešava.

Da bi učvrstio ovu činjenicu u sebi, da bi je razumeo, da bi bio uveren u njenu istinitost, znači oslobađanje od hiljadu iluzija o čoveku, o njegovoj kreativnosti, o tome kako on svesno organizuje sopstveni život itd. Ništa slično ne postoji. Sve se dešava — čuveni pokreti, ratovi, revolucije, promene vlada, sve se to dešava. I to se dešava na istovetan način kao što se sve dešava u životu jedinke. Čovek se rađa, živi, umire, gradi kuće, čita knjige, ali ne onako kako on to želi, već kako se dešava. Sve se dešava. Čovek ne voli, ne mrzi, ne želi — sve se to dešava.

Niko vam neće poverovati ako mu kažete da on ništa ne čini. To je najuvredljivija i najneprijatnija stvar koju možete ljudima reći. Naročito je neprijatno i uvredljivo jer je istina, a niko ne želi da zna istinu.

(…)

Govorio sam našim ljudima o tim kamionima punim štaka i o mislima koje su me zaokupljale.

- Šta očekuješ?, rekao je G. Ljudi su mašine. Mašine moraju biti slepe i nesvesne, drugo nije moguće, i sva njihova dela moraju biti u skladu sa njihovom prirodom. SVE SE DEŠAVA. Niko ne čini ništa. 'Napredak' i 'civilizacija' u pravom smislu te reči se pojavljuju samo kao rezultat SVESNIH napora. Oni se ne pojavljuju kao rezultat nesvesnih mehaničkih radnji. A kakva svesna dela mogu imati mašine?

(…)

'Čovek-mašina' je moć slučaja. Njegove aktivnosti mogu slučajno upasti u kanal stvoren kosmičkim ili mehaničkim silama, i mogu se slučajnošću kretati tim kanalom neko vreme, dajući iluziju da su neki ciljevi postignuti. Takve slučajnosti postignutih rezultata za ciljeve koje smo ranije postavili sebi, ili postizanje ciljeva u manjim stvarima KOJE NEMAJU POSLEDICA, stvaraju u mehaničkom čoveku ubeđenje da je sposoban za postizanje bilo kakvog cilja, 'da je sposoban da osvoji prirodu' što bi se reklo, sposoban da 'uredi ceo svoj život', i tako dalje.

Iako ustvari on nije sposoban da učini bilo šta slično, jer ne samo da nema kontrolu nad stvarima izvan sebe već nema kontrolu ni nad svojom unutrašnjošću. (...)

On je mašina, sve mu se DEŠAVA. On ne može zaustaviti tok svojih misli, ne može kontrolisati svoju maštu, svoje emocije, svoju pažnju. On živi u subjektivnom svetu 'Ja volim', 'Ja ne volim', 'Dopada mi se', 'Ne dopada mi se', 'Ja želim', 'Ja ne želim', a to znači, ono što on misli da želi ili ono što misli da ne želi. On ne vidi stvarni svet.

Stvarni svet je skriven od njega zidom mašte. ON ŽIVI SPAVAJUĆI. On spava. Ono što se zove 'čista svest' je spavanje i to mnogo opasnije spavanje od onog noću u krevetu.


Problem je u tome što mi, kao mašine, čitamo ovaj gnostički koncept o nama-kao-mašinama, kojeg je Gurđijev izrazio u ovoj konverzaciji s Uspenskim, i kao mašine, jednostavno nismo u stanju da vidimo i razumijemo da smo te mašine – mi, ovdje i sada. Isto tako smo mogli vidjeti kako je Uspenski, kao jedna od mašina, pokušavao racionalizovati stvar jer nije mogao stvarno razumjeti o čemu Gurđijev priča, dok iz razumljivih razloga, Gurđijev mu nije mogao direktno reći istinu u smislu: “Gospodine Uspenski, i vi ste takođe, jedna mašina”.

U suštini, radilo bi se o tome da mi kao mašine živimo u realnosti dizajniranoj za mašine. Znači, prijevod na gnostički jezik gornjeg citata bi izgledao ovako:

Citat:
I moja [mašina] misli da je riječ o napadu na [mašine] da im upravo uništavaju da imaju Stav. To je sukus napada na [mašinu].

I to je nešto što se danas događa u svim segmentima života [mašina], upravo nas time stalno i iznova napadaju, da se u biti pod krinkom raznih borbi za prava [mašina], politikom, ekonomijom, stalno izaziva da na koncu: mi NEMAMO Stav.

I to zaista može, samo [mašina] sama sa sobom, unutra iz sebe primjetiti. Što je teško jer smo u potpunosti izloženi svim mogućim programima i podprogramima od rođenja nadalje.

No, događa se u pitanjima oko Stava još jedan "problem", toliko je tanka linija između uočavanja programa i manipulacije i razlučivanja što je to Stav jer je Igra u kojoj živimo takva da [mašine] doživljavaju lažne oblike Stava na način da su ili borbene ili su u ignoranciji. Niti jedno niti drugo nema veze s Stavom.

**********

Gnostički: imala mašina neki stav ili nemala; ili kakav god stav imala jedna mašina… ona ostaje mašina… a njen stav, kakav god bio… ne pije vode u objektivnoj realnosti… koja mašini ne može biti poznata.

Citat:
Sen-sei je spomenula nošenje križa. Ljudi još uvijek ne percipiraju križ jer su zapeli u programu oko Isusa i Boga, kako oni koji smatraju da to Isus treba za njih odraditi, tako i suprotni tabor koji smatra da Isus nije Bog. I time se propušta promišljanje o toj priči, a i otvara viđenje koje lijepo prezentira da svaki program ima i svoj anti program, i oba su "opasna".

(…)I ovo nije "gotova stvar" - sve to je samo mogućnost i stalno je u svakom trenu našeg bivanja ovo nužno činiti. Stalno umirati na križu, pod pretpostavkom da ga i nosimo istovremeno stalno.


Kakva bi bila svrha da čovjek uopšte nosi krst na leđima ako ne mora?! Zašto se mora nositi na leđima bilo šta? Krst se takođe može tumačiti i kao simbol porobljavanja čovječanstva, pa bi u tom kontekstu možda bilo i kontraindikativno nosati ga sa sobom, da bi se to demonstriralo ako se već sam problem ne može prevazići. Isto tako, simboli pripadaju svijetu mašina-ličnosti, pogotovo nivoima podsvjesnog i kolektivnog nesvjesnog ljudskih bića, porobljenih preko pomenutih instalacija.

Citat:
Ja recimo rečenicu: Uzmi svoj križ i slijedi Me - čitam: Osvijesti lažnu ličnost i slijedi Sebe.


…isto tumačenje ne bi palo na pamet ni sen-sei, ni meni a takođe ni malo kome drugom. Naputak je u orginalu ispaljen „bot-ovski“ u religijskom programskog okviru, u kome se individualizacija ljudskog bića niti promoviše, niti se može razumjeti, nego se samo sprječava. Osnovno razumijevanje tematike bi podrazumijevalo svjesnost o tome da se NIKO ne može individualizirati... slijedeći nekoga drugog, ko god ovaj bio i kako god se on zvao (što sam pokušao predočiti onim tekstom o kontejnerima)

Citat:
I teško se može onda pričati o 200 živih ili probuđenih ljudi koji nešto zajedno rade, jer ono što se po meni, najčešće najžešće napada je upravo povezivanje ljudi.


U prethodom postu sam predstavio mogućnost da bi se “rad” tih 200 svjesnih ljudi mogao sastojati u unošenju Istinske svijesti u ovu našu realnost mašina koje barataju lažnom svijesti i to bi se moglo smatrati jednim “povezivanjem” ljudi na najhumaniji mogući način.

Citat:
Radeći s time što si nazvao "energetskim oružjem" mislim da se "greška" očitava u tome da nije riječ o oružju, to što ljudi u hipnozi koriste, ja to zovem "laser" nije oružje, niti je energetsko. Potreba za oružjem je potreba lažne ličnosti da se bori. I ništa se tom "dezintegracijom" kada se to "oružje" uperi u otimače ne ubija, niti se njime čini to nevidljivim, bilo otimača ili sebe, upravo je iz mog iskustva suprotno, u radu s otmičarima nužno je da postanu vidljivi za svaku buduću interakciju - a za to i mi sebi trebamo biti vidljivi sebi - iako ne očima ličnosti.


Koristio sam Malanginu terminologiju prema čijem konceptu duša raspolaže energijom koju koristi kao „oružje“ protiv otmičara, tako da smatram da nije toliko bitno ukoliko se stvar nazove „energetsko oružje“ ili „laser“, pogotovo ako uzmemo u obzir gnostičku postavku da se cijela radnja odvija u jednoj lažnoj realnosti s lažnim likovima, gdje bi u ovom slučaju, u igri imali ličnost (laž), lažnu dušu i lažne lasere ili oružja, lažni duh, lažne vanzemaljce... i lažnu dramu... i SVE lažno...

S te tačke gledišta, jedino što se može uraditi, to je preći u stanje objektivne egzistencije uz pomoć dosezanja Istinske Svijesti, preko Istinskog ja, uz istovremeno podnošenje (iznuđene) ostavke od strane ličnosti-mašine. Tako bi izašli iz realnosti lažnih entiteta. Na nivou lažne svijesti kojom mi baratamo, ovaj koncept bi bilo skoro nemoguće predstaviti drugima. Međutim, ukoliko neko uspije da ga razumije na nivou bića, razumjeće i ono što je Gurđijev govorio iznad, u vezi s nama-mašinama a kontempliraće i mogući prevazilazak tog stanja.

Na primjer, ja sam već vidjeo to da je ono što sam podrazumijevao pod sobom, samo jedna - mašina.

Kad to čovjek sam vidi u odnosu na samog sebe, kad vidi mehaniku svoje mašine (on često može to da vidi kod drugih ali ne kod sebe) onda se tu negdje javi i pitanje: „A da li je moguće drugačije“?

Konstatacija, donešena na bazi jednog razumijevanja: „Ja, lično, sam jedna mašina“ , nakon što se to uvidi introspekcijom ili samo-posmatranjem, u stvari je i preduslov za početak buđenja.

***

Evo i jedan pokušaj predstavljanja situacije na terenu, uz pomoć ovog dijagrama kojeg sam posudio iz gorenavedenog izvora zajedno sa definicijama.

Znači, radilo bi se o prikazu 9 komponenti „zatvorskog kompleksa“ ili „svijeta-matriksa“ u kojem vlada iluzija i prevara... gdje smo se zadesili... kroz koji kružimo, ko zna od kad i... ko zna do kad i... odakle nam se valja izvlačiti ili mijenjati situaciju na terenu.

slika

(Ovo na prvi pogled može da izgleda komplikovano ali ne trebamo se plašiti jer se stvar može i pojednostaviti.)

Istinsko ja („Sovereign Integral“ ili „Suvereni Integral“) bila bi jedna destilacija Prvog Izvora u singularnoj, ljudskoj manifestaciji ili izrazu; Istinsko ja raspolaže istinskom svijesti Izvora (ovdje „Izvor“ nema nikakve veze s onim što mi kao mašine podrazumijevamo pod „bogom“). Prvi izvor se može označiti i kao jedan kolektiv ljudskih bića neometan od strane HMS-a (ispod opisano). Prvi izvor se podijelio na individualne jedinke u obliku nas, a neki od nas su se u međuvremenu ovdje zaglavili, odnosno, postali zarobljenici, nekih drugih entiteta, čija priroda nije ljudska.

1. HMS (Human Mind System) ili Sistem ljudskog uma, sastojao bi se od tri funkcionalna mehanizma; nesvjesnog uma, podsvijesti i svjesnog uma; te tri komponente bi zajedno činile ono što mi nazivamo – svijest. Ta svijest je lažna; ona je vještačka, kompjuterski program, ona nije naša; njen predstavnik je – ličnost-mašina-strana instalacija-implant...; svako od nas se neposredno prije rođenja implantira tom instalacijom koju nazivamo – ličnost; ona je programljiva i posao joj je da nas drži u lažnoj realnosti, poistovijećene s njom.

2. MPG-Money Power Grid ili Finasijski sistem moći – (samo ime kaže); tu spada tzv.“elita“ koja kontroliše ovu realnost odavdje; oni su takođe pripadnici zatvora ali imaju beneficije zato što aktivno učestvuju u kontroli i manipulaciji zatvorenika; (zatvorenik je ljudsko biće koje ima u sebi Istinsko ja ali mu je nakalemljena „mašina“ u obliku ličnosti u sklopu HMS-a, koja bi bila nešto kao „prvi ili neposredni čuvar“, čiji je posao da spriječi povezivanje njenog domaćina s Istinskom svijesti, preko njegovog Istinskog ja, pa tako i njegovo oslobađanje iz lažne reanosti. Tako, kao oni „podrumaši“ iz Kusturicinog filma Podzemlje, rađamo se i umiremo u podrumu, nesvjesni da postoje i druge realnosti, pored ove podrumske koju jedino znamo.

Elita bi bila nešto kao pripadnici onih „sonderkommando“ jedinica sastavljenih od Jevreja u nacističkim kocentracionim logorima za vrijeme Drugog svjetskog rata, čiji je posao bio da izvode najprljavije poslove nad logorašima koje su većinom činili takođe Jevreji a za te usluge dobijali su od Nacista određene beneficije, što im je omogućavalo jedan lagodniji život u logoru). Tako, novac im obezbjeđuje moć u ovom kokošinjcu-logoru-zatvoru- farmi-lažnoj realnosti kao i upravne pozicije, odnosno, kontrolu nad svim segmentima ljudskog društva. (Izdajnici ljudskog roda, što bi se reklo)


3. IUS – Interdimensional Universe Structure ili Interdimenzionalna struktura univerzuma; tu bi spadali razni realiteti u okviru kokošinjca-matrixa (uključujući tzv. astralne zone; gdje je moguće i „astralno odletjeti“ ili se projicirati, odnosno, obići i te zone matriksa-lažne realnosti... i osmotriti ih uz pomoć instalacije-ličnosti... međutim, to nema nikakve veze sa izlaskom iz matrixa-kokošinjca, niti s nekom istinskom percepcijom. Po matrix-u se može astralno letjeti ali se ne može iz njega... izletjeti.

4. GSSC – God Spirit Soul Complex; ovdje spadaju razni programi koji nam se nude u obliku religija i duhovnosti gdje bi religija i duhovnost predstavljali dvije „različite“ strane istog novčića; ukratko, ovi programi su dizajnirani za svrhu našeg brčkanja u njima... do... daljnjeg... bez postizanja ičega konkretnog u smislu oslobađanja našeg bića... mada se može reći da nekima od nas može doći iz dupeta u glavu, u smislu, da u toku brčkanja, neki skontaju da se brčkaju u lažima... pa onda da počnu tražiti... Istinu... U sklopu GSSC programa, odnosno, kao produžeci HMS-a, nalazile bi se i neke „duhovne“ komponente koje mi kao mašine percipiramo u obliku duše i duha. Znači, u lažnoj realnosti imali bi i lažnu dušu i lažni duh. Odatle, ono što ličnost (laž) kao izdanak ili predstavnik lažne svijesti (HMS-a) može da percipira u sklopu onih Malanginih seansi su: lažna duša (koju je Moravjev nazivao Ličnost-duša), lažni duh... lažni um... lažni vanzemaljci... SVE lažno... znači, laž percipira laži i pokušava da ih manifestuje kao nešto istinito... što može sasvim dobro da funkcioniše u lažnoj realnosti ali ne i istinskoj. (Ovo je ona Maarit primjetila, vjerovatno pod uticajem Istinskog ja, kako sam to naveo u jednoj od predhodnih poruka pod ovom temom, međutim, njena mašina-instalacija je izvitoperila stvar, pa izmislila Primordijalnog duha a sebe definisala kao „borca protiv njega i za oslobođenje prirode od njega“... što pokazuje koliko strana-instalacija može da bude „kreativna“ kad se o manipulaciji domaćina radi i iskrivljavanju uticaja koji dolaze od strane Istinskog ja!?) U tom kontekstu, da li je „duša“ upotrebljavala „laser“, „energetsko oružje“, „pajser“, „toljagu“... ovo ili... ono, u suštini, apsolutno nije bitno jer se radi o jednoj lažnoj predstavi u režiji HMS-a, odnosno, njegovih lažnih „izdanaka“ ili projekcija koje mi kao mašine ili lažnjaci, uzimamo ozbiljno, mada nije obavezno jer kad bi se povezali s Istinskim ja i dosegli Istinsku svijest, mi bi napustili ovu „sivu zonu“ ili bi je ofarbali u neku drugu boju, odnosno, promijenili ju iz lažne u istinsku. Tako bi i otpalo odavdje i od nas... sve ono što je... lažno. Samo povezivanje s Istinskim Ja predstavljalo bi jedan proces prelaska iz... lažnog... u... istinsko.Naravno, sve dok smo poistovjećeni s lažnim dijelom sebe, sve laži koje su nam prezentirane u lažnoj realnosti, doživljavaćemo istinitim, što za neke od nas može potrazumijevati i dosta patnje... pa se tako možemo patiti sve dok ne dođemo sebi.


Ovaj program u svom sklopu sadrži i podprograme koji su nam poznati kao satori, nirvane, prosvjetljenja itd. i koji su dizajnirani kao neke „naprednije duhovne zone“, u sklopu cijele prevare.


5. DSIND; - Ovo bi bilo nešto kao dodatni program u sklopu HMS-a koji nas navodi da se bojimo budućnosti i smrti a takođe bi mogao da ima i neke veze sa Štokholmskim sindromom.

6. PS – Polarity System; Sistem polariteta - ovo bi nam trebalo biti već poznato u smislu našeg doživljavanja i prosuđivanja svega u crno-bijeloj tehnici; naša egzistencija u sklopu HMS-a istovremeno podrazumijeva i egzistenciju u dualizmu; (dualizam je već dovoljno diskutovan u vezi s ovom tematikom, tako da sada nećemo o tome)



7. GMS – Genetički manipulativni sistem; podrazumijeva razne programe manipulacije našeg genoma kako bi se dobio naš „optimalan“ genom koji bi, naravno, više odgovarao manipulatorima, nego nama.


8. Wholeness Navigator – takođe još jedan od programa u sklopu HMS-a koji je dizajniran za navođenje ljudi u pravcu jedne iskonske potrage za bogom (kojeg će oni tražiti sve do... „bogojavljenja“...)


9. PDS – Post Death System; program dizajniran za doček i prihvat onih od nas koji su friško odjavljeni odavdje, kao i za njihovo daljnje programiranje. Dakle, kad pređemo na „drugu stranu“, zadržaćemo „astralno“ tijelo koje će donekle odgovarati onom fizičkom kojeg smo imali ali i stranu instalaciju koja će opet poslužiti kao medijum za naše reprogramiranje i reciklažu. „Anđeli“, „uskrsnuti majstori“, „duhovi vodiči“ i ko zna ko, koji nas dočekuju s „druge strane“, takođe bi bili zatvorenici s tim što bi radili u sklopu one druge strane zatvora, gdje idemo kad se odavdje odjavimo. Oni nas tamo dočekaju uz ’vaku ili ’naku muziku i određene specijalne, svjestlosne efekte i naravno, uz puno“ ljubavi“, te nam, nakon što malo odmorimo, skrenu pažnju na neke naše greške koje smo napravili u prošlom životu i neke stvari koje nismo baš najbolje naučili ili odradili a onda nas navedu da se vratimo „samo još jednom,“ kako bi pozavršavali nezavršene poslove, ubacujući nas opet u igru, čiji je tok i ishod kontrolisan?! Programirani kakvi jesmo, nismo u stanju ni tamo da se otrijeznimo, da ih tamo prepoznamo kao takve, nabijemo ih nogom i kulturno im kažemo: „Odjebite od mene, mater vam jebem fašističku“! A i da jesmo nešto svjesniji, ni s one strane, vjerovatno, ne bi uspjeli prepoznati zidove zatvora i izaći iz njega. (Ovaj zatvor može biti i veličine univerzuma ali takođe i mi možemo biti iste veličine ili veliki koliko god je to potrebno, kad dođemo sebi!? Dakle, „karta za izlazak“, bilo bi jedino ono Istinsko Ja, odnosno, raspolaganje - Istinskom svijesti.
**

Bez obzira na drugačiju terminologiju kojom se navedeni izvor služi, ukoliko se uzme u obzir osnovna konstrukcija, ovo bi mogao biti jedan prilično dobar opis ove multidimenzionalne virtuele pušione u kojoj smo pušili, pušimo i... valjda... nećemo još dugo, tj... kako ko?! Zidovi ovog zatvora za nas su nevidljivi a takođe i njegovim čuvarima, koji imaju beneficirana radna mjesta s kojim idu i prateći mentalni programi. Znači, s aspekta istinske svijesti, ovdje bi bilo SVE lažno, uključujući i nas, naravno, ovakve kakvi trenutno jesmo, kao i sve one naše „stavove“ koje bi mi, kao takvi... imali... prema svemu ovome ili... prema... bilo čemu drugom.

*********************************
I tako, sve što znamo o sebi je naša… mašina… a sve što znamo o onome izvan sebe je… zatvor ili jedna lažna realnost... koju mi vidimo kao istinitu… a da bi saznali istinu o sebi… morali bi isključiti mašinu… preuzeti kontrolu nad njom… povezati se s Istinskim Ja… koje će nam omogućiti dosezanje… Istinske Svijesti… pa kad postanemo… istinski svjesni… onda ćemo znati i sve ono… što trebamo znati...

Sasvim jednostavno, zar ne?!



Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 16, 2016 3:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Rajko, previše kompliciramo. Naravno da smo mašine i naravno da smo u zatveoru, ali...U priči o Sodomi i Gomori Abraham je pitao Boga: hoće li poštedjeti Sodomu ako ima 50 pravednika. Bog je odgovorio da hoće. A hoće li je poštedjeti ako ima 30 pravednika? Rekao je da hoće. A ako ima 10 pravednika? Hoće. Ali nije bilo 10 pravednih i Bog je spalio Sodomu i Gomoru. I ta je priča arhetip za danas. Mislim da se dosad vagalo i da je Bog odlučio da ima dovoljno pravednih na Zemlji da je ne spali. Ovu staru priču možeš prevesti na neke današnje, ali smisao je isti.
Dakle, Zemlja je pošteđena. Pritom, neće svi stanovnici doseći najviše levele, ali neće biti uništeni, nastavit će sa životima. A uzde kojima smo zasad vrlo čvrsto, do krvi vezani će postepeno popuštati. 1: 0 za Dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 16, 2016 3:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Naš zadatak kao pojedinaca je da prestanemo biti mašine, a samim tim ćemo srušiti i zatvor. Ako shvatimo da imamo tri uma i naučimo kako koji koristiti. Zašto ne? Možda je to jedan od načina da kontroliramo sebe. Da ne živimo po principu: akcija- reakcija.

Htjela sam nešto reći o tri uma kod čovjeka: intelektualni, fizički i emocionalni um. Dosta problema kod ljudi nastaje jer koriste pogrešno ova ti uma. Neko preferira jedan um, neko drugi, neko treći um i otuda nesporazumi. Potrebno je da svako koristi pravi um u pravi čas.
Primjer. Osoba koja uvijek koristi emocionalni um, radi neki fizički posao i emocionalni um tu ne pomaže. Treba koristiti fizički um. Emocije se donekle isključe ako šuti. Dakle, princip je: šuti i radi.
Drugi primjer, osoba uvijek koristi fizički um. Poznajem takve dvije osobe koje su vrlo dobre u svom poslu, ali poslije posla nikad se ne otvaraju, uglavnom ponavljaju floskule. Takva osoba se osobi koja uglavnom koristi emocionalni um čini pretjerano dosadna ili mudra ili opasna, a zapravo samo ne zna koristiti svoj emocionalni um.
Treći primjer. Najbolje se vidi kod studenata. Umjesto da koriste intelekt za učenje, odnosno intelektualni um oni se upetljavaju s emocijama profesora, svojim emocijama, strahom i slično.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 16, 2016 3:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
Nadam se da si u pravu. To bi bilo dobro za sve nas.
Lepo je da imaš tako pozitivan stav prema životu. :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet jun 17, 2016 10:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
galaksija je napisao/la:
Citat:
"Uzmi svoj križ i slijedi Me." (Isus)


...i popušićeš kao i svako ko slijedi bilo koga drugog...


...

Ako je drugi ne znači da je (posve) različit od mene. U mjeri u kojoj dijelimo nešto oboma zajedničko utoliko smo tim dijelim isti.
U tome što nam je zajedničko se ne razlikujemo. I nema tko tu šta "popušiti".
Prijatelji se ne raspravljaju o tome tko je kome šta dao, nema tu svođenja računa i bilanci. To je odnos individualne bliskosti u odnošenju a ne poslovni ugovor. Odnos povjerenja a ne vjerovništva (i dužništva). Potpune slobode rasta i razvoja Unutarnjeg bića u svijesti i življenju svakog pojedinca.
Ja sam dok sam ovdje nekako dupla. Različita ali i ista. Vanjska i unutarnja. Ali granica izvanjskog i unutarnjeg blijedi tamo negdje i današnji Unutarnji biva tamo negdje i/ili nekad Izvanjski na načine nepojmljive ovom ovdje izvanjskome.

Iako se tebi čini da ljudi slični meni slijede nekog drugog, taj drugi je Unutri isto kao što se Unutarnji, Pravi Ti rađa od iznutra izvanjskog 1-2-3 čovjeka. Semantika je čudna stvar...
Čak i oni koji još uvijek gledaju van tražeći i očekujući pojavu Njega tamo negdje vani imaju validno stajalište na određenoj razini poimanja, onoj manifestacije: cijela zemlja (zemlja je ovdje i astro-svemir) vapi za manifestacijom djece Božje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet jun 17, 2016 7:04 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4204
U vezi s poslednjom porukom od strane moje mašine-ličnosti, mi kao mašine-ličnosti, s našim imenima i prezimenima, do sada bi trebali biti načisto s tim, da mi nismo nikakvi „zatvorenici matriksa“. Mi smo njegov dio i mi ne možemo bez njega a ni on bez nas, tako da mi ovdje ne možemo biti... zatvorenici. Mi smo priključeni na AI-centralni kompjuter i samo igramo uloge koje su nam dodijeljene, doživljavamo ovu realnost u sklopu našeg programa i ako bi neko isključio glavni kompjuter, isključio bi i nas. Tako se ne može reći ni to da mi možemo biti odgovorni za sebe i svoje ponašanje, mada često imamo utisak da imamo slobodnu volju i da nas se nešto pita. Zar to nije dobra vijest za nas?! Pa, naravno da jeste!

Međutim, ima i nekih koji talasaju jer tvrde da smo mi napravljeni samo zbog toga da služimo kao čuvari nečega što je sakriveno tu negdje u ovom našem fizičkom tijelu?! To je, navodno, neka opasnost, nešto što pripada nekoj drugoj realnosti za koju kažu da ona može biti objektivna a ova realnost koju mi doživljavamo, navodno, nije objektivna, nego subjektivna!? Sigurno lažu jer ovo što ja vidim ne može biti objektivnije, nego što jeste!? Kad god udarim glavom u zid, vidim da je zid dovoljno objektivan da me glava dobro zaboli. Šta treba više?!

Tako, dobra vijest bi bila ta da pravi zatvorenik nismo mi, nego neko ko je, navodno, u nama tj. u nekima od nas. Takođe, kažu, da bi oni od nas koji imaju osjećaj humanosti i savijesti, vjerovatno mogli biti domaćini tj. čuvari tih opasnih individua!? Takvi osjećaji ne bi ni postojali da nema tih zatvorenika u nama. Tako je onima od nas koji nemaju zatvorenika u sebi puno lakše da žive, mogu zajebavati ili lupati po glavi koga god hoće tj. koga mogu a neće ih gristi savjest. To baš i nije toliko pošteno jer se oni puno lakše dograbe vlasti a mi koji imamo osjećaj humanosti i savjesti, hedikepirani smo u tom pogledu jer moramo stalno paziti da nekoga ne prevarimo ili povrijedimo.

He, he, one zatvorenike zovu „Istinski ja“, kao da oni mogu biti istinitiji od nas!? U svakom slučaju, možemo reći da dobro radimo svoj posao jer ovih još uvijek nema na vidiku a istovremeno možemo i da uživamo u našem životu, ako ništa, onda bar teoretski. Uostalom, većina vas je sigurno čula da mi ovdje možemo doživjeti čak i prosvjetljenje, zar ne!? Doduše, ja lično ne znam nikoga takvog ali kažu da ih ima, znači može se. A koliko znamo, poslije ovog života možemo čak otići i u raj! Šta hoćeš bolje!? Doduše, ja lično ne znam nikoga ko je otišao u raj ali kažu da može. Zar to nije dovoljno?! Svi znamo da se ovdje može i sretno živjeti bez ikakve patnje. Doduše, ne mogu reći da je u mom slučaju baš tako (uhh, koliko sam puta do sada popušio ne smijem ni pomisliti) i da lično poznajem nekoga takvog ali bitno je da se može.

Međutim, mora se priznati da ima i nekih koji pronose ružne vijesti!? Oni kažu, da mi umiremo nešto malo kasnije od ovog našeg fizičkog tijela!? Onda naš zatvorenik biva prebačen u neko drugo fizičko tijelo i dodjeljuju mu novu ličnost tj. čuvara. Ja mislim da ako je to tako, onda to stvarno ne bi bilo pošteno!? Ako sam ja, kao ličnost, dobro čuvao ovog mog zatvorenika a čak bi se moglo reći da sam ga toliko dobro ignorisao da nisam ni znao za njega u sebi, zašto se meni onda ne dozvoli da ga opet čuvam u sljedećem životu? Tu nešto stvarno nije u redu?! Uh, kad samo pomislim na tu mogućnost, odmah me obuzme neka ljutina i razočarenje! Sve više mi se čini da je nas ovdje, kao ličnosti, neko dobro prevario?! Sad ću vam objasniti zašto ja mislim tako. Dakle, ja mislim da se neko boji da mi ne budemo previše indoktrinirani ili zavedeni od strane onog našeg zatvorenika, pa da ga ne pustimo na slobodu! Zato mu dodjeljuju stalno novog čuvara a nas bacaju u kantu za smeće, nakon što umre ovo naše fizičko tijelo. Meni nešto gadno smrdi u svemu ovome. Ovdje nisu čista posla. Sada ću vam reći još nešto, u povjerenju, i nemojte slučajno to nekome pričati. Čuo sam da su neke ličnosti, koje su pustile svog zatvorenika napolje, ujedinile se s njim i postale besmrtne. I ne samo to, nego su prešle iz ove naše egzistencije, koja je navodno lažna... u... istinsku. Ne znam koliko je to tačno i da li bi to bilo moguće? Šta vi mislite? Ne znate?! Pa, naravno, da ne znate. Kad malo bolje razmislimo, vidjećemo da mi, u stvari, ne znamo ništa kad su bitne stvari u pitanju. Mi imamo samo vjerovanja kad se o bitnim stvarima radi; a kad u nešto vjerujemo, mi mislimo da mi to znamo. Jeste li i vi to primjetili? Jeste?! Nije li to malo... čudno?! Ja nisam nikad bio neki teoretičar zavjera ali ako zavjere postoje onda bi ovo bila najveća!

Kad malo bolje razmislim, ja bih ipak pustio ovog mog zarobljenika napolje i udružio se njim, pa kud puklo da puklo. Samo ne znam kako?! Kažu da smo mi, nekako, genetski onesposobljeni da ga vidimo i čujemo. Kako onda da ja nađem ovog mog i pustim ga na slobodu? Kako ti „Istinski ja“ mogu uopšte da nas spase od belaja, pojma nemam!? Neki kažu da kad bi ti zatvorenici izašli napolje u nekom većem broju, mogli bi čak promijeniti ovu realnost, pa se bojim, šta će onda biti s nama ako se to desi, tj. hoćemo li preživjeti?! Koliko ja... ovakav kakav trenutno jesam... vidim situaciju na terenu... ja stvarno ne znam... da li ona može biti gora od... ove što jeste?! Kao da sam se zadesio u nekoj klaonici ili ludnici? Kao da me nisu dobro programirali za ovaj posao čuvara ili me je onaj moj zatvorenik potajno deprogramirao, pa se sada osjećam ovdje... nekako... nelagodno... ko krme u Teheranu?! Tako, mislim, da što se situacije na vanjskom terenu tiče, gore ne može biti. Znači, zatvorenika bi ipak trebalo pustiti napolje. Nešto sam čuo da ti zatvorenici ne pričaju ovako kao mi, tako da nam ne mogu ništa prišapnuti na uho a ne šalju nam ni misli onako kako ih mi dobijamo iz našeg izvora... ne šalju nam ni vizije, onako kako ih neki od nas dobijaju iz našeg izvora... kažu da se javljaju kao neko unutrašnje znanje... koje se odnosi na momenat u kojem jesmo... i koje dolazi zajedno s jednim... razumijevanjem... bez ikakvog nagona; a mi-ličnosti-mašine bi trebali da prestanemo sa ovim našim klasičnim i neprestanim, misaonim... verbalnim i pismenim... proseravanjem... od kojeg ponekad ne možemo čuti ni vidjeti same sebe a kamoli nekoga drugog.

Neću da pozivam na neku pobunu mašina-robota... ali u svakom slučaju... ja kao mašina-robot... podnosim ostavku na mjesto čuvara mog zatvorenika. A vi... kako hoćete.

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub jun 18, 2016 12:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
:thumbup: dobar tekst


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub jun 18, 2016 3:40 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
galaksija je napisao/la:

... mi-ličnosti-mašine bi trebali da prestanemo sa ovim našim klasičnim i neprestanim, misaonim... verbalnim i pismenim... proseravanjem... od kojeg ponekad ne možemo čuti ni vidjeti same sebe a kamoli nekoga drugog.

...



:thumbup:

hajd', i to cudo da se desi :occasion5:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon jun 20, 2016 9:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Pa ako smo svi u kontenjerima znaci od nas nista, ali palo mi nesto napamet kada pricate oko onih 200 probudenih, po meni to jedino mogu biti djeca do 2-3 godine, jerbo oni jos nemaju nikakvu licnost, i jos su prikopcani... jedino djeca mogu nesto spasit mi nemozemo po ovome svemu nista. I opet gro pricanja a nikakve nove informacije o necemu, vec ste prije pricali da o ovom trabunjanju na forumu nema nista, pa opet na kraju svi trabunjaju, jel i to isto jedna vrsta kontenjera?

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon jun 20, 2016 10:22 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4204
Citat:
Pa ako smo svi u kontenjerima znaci od nas nista,

Mislim Ima ljudi koji ne pripadaju nikakvom kontejneru ukoliko imamo na „stranoj-instalaciji“ ovo:

Citat:
Svaki kontejner je opremljen jednim vjerskim sistemom ili dogmom, ideologijom, paradigmom, kosmologijom, duhovnim ili kakvim god učenjem, koje obećava neku dobit ili dobrobit pripadnicima kontejnera, ukoliko oni prate njegov sadržaj ili se uspješno uklapaju s njim. U mnogim slučajevima, sadržaj kontejnera možemo smatrati i mentalnim programom, iako takođe možemo imati i tzv. “naučne” kontejnere. Postoje i usko specijalizovani kontejneri, namijenjeni za “posebne slučajeve”, odnosno, ona ljudska bića ili tragaoce, koji su nešto svjesniji od ostalih i koji bi predstavljali prijetnju za sistem, ukoliko bi uspjeli da se individualizuju i postanu nezavisni. U takvim slučajevima, obično će postojati jedan “kredibilan” vođa ili učitelj, čije tumačenje realnosti i puteve napretka, će slijediti od jednog do više ljudi. (Princip manipulacije je sasvim jednostavan: “Dok god nekoga ili nešto slijediš, ne možeš postati nezavisan i slobodan”.)

Izvor


**

Citat:
ali palo mi nesto napamet kada pricate oko onih 200 probudenih, po meni to jedino mogu biti djeca do 2-3 godine, jerbo oni jos nemaju nikakvu licnost, i jos su prikopcani... jedino djeca mogu nesto spasit mi nemozemo po ovome svemu nista.


Gurđijev je govorio o 200 svjesnih ljudi a neposjedovanje razvijene ličnosti, kao što je slučaj kod male djece, ne podrazumijeva i dovoljnu svjesnost.

Doduše, možda bi se moglo reći da u slučaju postizanja dovoljnog praga istinske svjesnosti, te tako i prodora istinske svijesti u ovu realnost i njene tranzicije u istinsku realnost, djeca bi to lakše podnjela od odraslih ljudi. To bi bio onaj „sudnji dan“ ili „poslednji sud“. „Sudija“ bi naravno bio neprikosnoven i objektivan, što znači, taj posao može samo raditi – Istinska Svijest (ovo nema nikakve veze s onim što naše mašine podrazumijevaju pod „bogom“). Dakle, kod formiranja istinske realnosti, nju bi mogli naseliti samo oni iz druge grupe, koji imaju u sebi Istinsko ja (naravno, uz one iz treće grupe, bez kojih ne bi ni došlo do toga). Dakle, „zatvorski čuvari“ koji bi imali kakvu takvu vezu sa „zatvorenikom“ koji bi ih spasio tako što bi im omogućio egzistenciju u istinskoj realnosti.

Već par puta sam navodio citat Moravjeva koji je govorio da će do razlaza antropoida (onih koji nemaju zatvorenika u sebi) i adamičnih ljudi (onih koji ga imaju), doći na „sudnji dan“. Znači, tog „dana“ kad dođe do formiranja nove realnosti, otpašće sve ono što je lažno, uključujući i „naše“ mašine-ličnosti, ukoliko ove ne bi bile pripremljene... za... Istinu. Tako bi, na kraju, Istina pobijedila. (Naravno, većina naših ličnosti kao lažnjaka, ne bi bila oduševljena u vezi s ovim!?)

Citat:
I opet gro pricanja a nikakve nove informacije o necemu,


Ličnost može čekati na „novu“ informaciju do bogojavljenja a ako bi i dobila važnu i istinitu informaciju izvana, ionako ju ne bi ju bila u stanju prepoznati kao takvu.

Citat:
vec ste prije pricali da o ovom trabunjanju na forumu nema nista, pa opet na kraju svi trabunjaju,


Mi, kao ličnosti-mašine-kokoši-strane instalacije-implanti-lažna ja..., ne možemo bez trabunjanja, jedino što možemo, to je da smanjimo dozu i da pokušamo malo kontemplirati stvari, prije nego što otvorimo usta i... kukuriknemo ili kokodaknemo.

Citat:
jel i to isto jedna vrsta kontenjera?


Ona gornja definicija kontejnera bila bi sasvim dovoljna da to čovjek sam odredi.

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 21, 2016 12:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
galaksija je napisao/la:
Gurđijev je govorio o 200 svjesnih ljudi a neposjedovanje razvijene ličnosti, kao što je slučaj kod male djece, ne podrazumijeva i dovoljnu svjesnost.


Don Huan tvrdi upravo suprotno od toga.
Novorodjencad su potpuno svesna, tj njihova svest je potpuno razvijena, a kako vreme prolazi "sjaj svesti" koji oblaze licnost polako se potkresuje, kao kad se drvo potkresuje. Ta svest je kao sto znas hrana Voladoresima, a oni ostavljaju nama tek onoliko koliko nam je dovoljno da zivimo.
Oni su to cak fizicki prikazali, pricajuci da je nivo nase svesti do noznih clanaka, pricajuci da to izgleda kao jedna barica u kojoj stojimo.
Upravo ta prica odgovara vec milion puta izjavljenom recenicom tzv. "podizanja svesti"

S'obzirom da je vidovitih ljudi jako malo cak i ovde na forumu, ostaju samo intuicije.
A kako je svi ljudi poseduju kao sto poseduju srce koje kuca, ljudi se ustvari vrlo pravilno izrazavaju vodjeni pravim znanjem koga nisu svesni. Ostaje taj osecaj koji zna sve ovo sto je Don Huan rekao.
Zato ljudi uvek kazu: ...svest raste...( interesantno je sto ljudi koji to pricaju ne zele da budu iskreni i kazu da im je svest opala :) )
A upravo se to desava.
U mom slucaju, najveca visina svesti mi je bila do kolena, tad sam to mogao lako i da vidim 8)

U trenutku kad to sve vidimo "svojim ocima", postajemo vidovnjaci a ne pripovedaci.

To je borba za svest a mi mozemo pobediti.
Kako ? energetskim vezbama, to je nase oruzje/orudje.
Kazu da se krunska cakra nalazi u vlasnistvu tih predatora,i da se za razliku od ostalih glavnih centara ( cakri ) krece drugacije.
Umesto spiralno kao ostale, ona se krece kao klatno.
Don Huan kaze da to jako ruzno izgleda.
Glavna pobeda je da mi kretanje tog centra(cakre) iznad glave promenimo tako da funkcionise kao i ostali vitalni centri.

Ti to zoves implant, ja to zovem oreol.
To ime sam preuzeo iz religije zato sto kad sam prvi put video energiju, video sam svetleci disk koji mi lebdi nad glavom.
Dobro znam i koje je dimenzije i pod kojim uglom stoji.
U sustini, izgleda identicno oreolu kako se na katolickim ikonama prikazuje.
To je najcistiji pogled na to.
Ako covek dodje do toga da vidi to, ali ne previse jasno, taj implant( oreol) ce videti kao kruznicu tj. kao na pravoslavnim ikonama.
Jedino sto nisam video je kretanje oreola kako Don Huan opisuje.

Jos jedna zanimljivost koja potvrdjuje da ljudi predosecaju istinu:
Kada sam to sve video (taj oreol na sebi i drugima) otisao sam kod komsinice koja je verski fanatik,i pitao je:
sta je to oreol ? :)
Rekla mi je da je to " prostorni entitet "


:queen: :king:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz