Sada je: sub apr 27, 2024 1:05 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned apr 17, 2005 4:26 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Jako dobar tekst !!! Odličan ! Preporučam svima da ga pročitaju.

Hvala Aster na linku.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Slavinski
PostPostano: ned apr 17, 2005 4:57 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon apr 11, 2005 12:40 pm
Postovi: 10
Lokacija: Nish
Kakvo je misljenje o Zivoradu Mihajlovicu Slavinskom ?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 17, 2005 5:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 08, 2005 9:11 am
Postovi: 90
Jack987 je napisao/la:
Jako dobar tekst !!! Odličan ! Preporučam svima da ga pročitaju.

Hvala Aster na linku.

:wink:

Nema na čemu :D
preporučujem čitanje i ostalih članaka......


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 18, 2005 1:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Jednostavno napisano, ali odlicno


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 20, 2005 9:58 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Oni koji su zainteresovani za ezoteriku, prvi dio teksta Da Vinči Kod i Fulkanjelijev Pravi Identitet, mogu naći ovdje:


http://www.galaksija.com/metafizika/davincikod-1.htm


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 27, 2005 10:35 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Drugi dio teksta da Vinči Kod... možete naći ovdje:


http://www.galaksija.com/metafizika/davincikod-2.htm


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 29, 2005 7:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 19, 2004 10:54 pm
Postovi: 399
Lokacija: Split
misliš crkvenim?
Crkva je odbacila oko 90 % originalnih evanđelja, uzela one koje joj odgovaraju, te napisala neke nove.....

_________________
The battle has begun.
I'm ready, and you?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon maj 30, 2005 8:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
Na .http://download.vegetarijanstvo.net/imaš neka od tih evanđelja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 03, 2005 3:29 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Upravo sam završio prevod ostatka teksta Da Vinči Kod:


http://www.galaksija.com/metafizika/davincikod-3.htm


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 03, 2005 2:14 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Svaka čast!

Eto kako je lijepo kad se timski radi. Svatko po malo - i svi na kraju mogu pročitati sve.

Već vidim da će se i sad još drugi pridružiti u prevađanju tekstova sa engleskog... Ako je tko voljan, neka samo kaže, uzme neki zanimljivi tekst i kad ga prevede, samo nek posta na forum. Hvala mu - unaprijed!

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 06, 2005 12:56 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Dado,

Nije PREKO ruba nego OD ruba (u smislu: vratiti nazad).

“Neko bi skoro mogao da kaže, da je onaj koji pozdravlja jutarnju zvijezdu potpuno izgubio sposobnost korištenja svog vida i rezonovanja, zato što se divi lažnoj svjetlosti i bačen je u ambis… Osim ako, kao u vašem slučaju, ne dođe do jednog snažnog sudbinskog udara koji će ga neočekivano odgurati daleko od ruba provalije.”

Inače, nemam ovu Fulkanjelijevu knjigu, mada imam onu drugu, Dwelligs of the Philosophers. On je inače pisao jezikom punim višeznačnih riječi i simbola, karakterističnim za alhemičare, tako da se teško šta može uzimati bukvalno. Obično, jedan pojam navodi na drugi, i vrlo je teško za prevoditi jer su često i korjenovi riječi bitni a njihove i naše riječi često nemaju isti korijen.

Mislim da na ovaj prvi navod možemo gledati u sličnom svjetlu kao na Platonovu parabolu:

“Zamisli neke ljude koji žive u nekoj podzemnoj pećini. Sjede leđima okrenuti i vezane su im i ruke i noge, tako da mogu gledati samo u zid pećine. Iza njih je jedan visoki zid, a iza tog zida opet neke spodobe nalik na ljude koje iznad ivice zida podižu neke figure. Pošto iza tih ljudi gori vatra, te figure bacaju lelujave sjenke na zid pećine. Jedino što stanovnici pećine mogu da vide jeste to “pozorište sjenki”. Oni su u tom položaju od kako su se rodili i naravno vjeruju da su te sjenke jedino što postoji.
Zamisli sada da da jedan od stanovnika pećine uspije da se otrgne iz zarobljeništva. Sve počinje time da se on zapita odakle potiču te sjenke na zidu pećine. Na kraju krajeva uspije da se izbori za slobodu. I šta misliš šta će se dogoditi kad se okrene prema figurama koje neko drži iznad zida? Za početak će ga naravno zasljepiti jako svjetlo. Zasljepiće ga i to što vidi oštra obrise figura – s obzirom da je do tada vidjeo samo sjenke tih figura. Ako bi uspjeo da pređe zid i počeo da se vere pored vatri i izašao u prirodu van pećine, još više bi bio zasljepljen. Ali pošto bi protrljao oči, pogodilo bi ga koliko je sve lijepo. Po prvi put bi vidjeo boje i oštre obrise. Vidjeo bi stvarne životinje i cvjeće, a ne sjenke u pećini koje su samo njihove loše kopije. Ali on se i tada pita otkuda potiču sve te životinje i svi ti cvjetovi. Onda ugleda sunce na nebu i shvatio da sunce daje život svom cvjeću i svim životinjama u prirodi kao što je i vatra u pećini činila da je mogao vidjeti sjenke.
Taj bi srećni čovjek iz pećine mogao da istrči u prirodu i raduje se svojoj novostečenoj slobodi. Ali on misli na one koji su ostali dole u pećini. Zato se vraća. Čim se vrati, pokuša da ubjedi druge stanovnike pećine da su sjenke na zidovima pećine samo neke lelujave kopije stvarnih stvari. Ali niko mu ne vjeruje. Oni mu pokazuju zid pećine i kažu da je ono što oni na njemu vide sve što postoji.
Na kraju ga ubiju.”

Znači, ta svjetlost (u pećini, podrumu itd.) bi bila ona «svjetlost luda» koju većina nas trenutno može da percipira, tj. bar ja to tako shvatam.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Gnostička evanđelja
PostPostano: sri jun 08, 2005 10:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Citat:
Dado Upisano: Nedelja Maj 29, 2005 4:25 pm Naslov komentara:

--------------------------------------------------------------------------------

Negdje sam pročitao o izgubljenim ili izostavljenim evanđeljima,pa me zanima da li netko zna nešto o tome i može li se igdje pročitati barem odlomak iz tih spisa?
Pozdrav


U knjizi Elaine Pagels "Gnostička evanđelja" mogu se naći neki dijelovi gnostičkih spisa.
Moram priznati da me se tada dosta dojmila ta knjiga, a i danas mislim da ima 'nešto' u njoj. Kako od gnostičke literature nisam baš previše čitala, još je puno predamnom.
Iz knjige sam prepisivala razne dijelove razbacane posvuda i najupečatljivije meni, ako se nešto čini 'isčupano' ili nejasno, treba ipak pročitati knjigu.

Radi se o 52 teksta pronađena u Nag Hammadiju
GNOZA
SAMOSPOZNAJA KAO SPOZNAJA BOGA

"Dijalog spasiteljev" u kom su učenici Isusu postavili pitanje "Na koje mjesto ćemo ići?", on odgovara: "Mjesto do kojeg možete stići, tu stojte!"

"Evanđelje po Tomi" (EPT) govori, kad su učenici pitali Isusa kuda trebaju ići, on je rekao samo:
"Postoji svjetlost u čovjeku svjetlosti, i ona osvjetljava cijeli svijet. Ako on ne svijetli, on je tama."

Daleko od toga da ozakonjuje bilo kakvu instituciju, obje izreke upućuju čovjeka samome sebi, ka svojoj unutarnjoj sposobnosti da pronađe vlastiti pravac, k "unutarnjoj svjetlosti".

~~~~~~~~~~~~~~~~

Novozavjetni izvori nas uče da mi podnosimo mentalnu i fizičku patnju zato što ne uspijevamo postići moralni cilj kojem težimo:
"svi smo griješili i ne dostižemo slavu Božju." (Poslanica Rimljanima 3:23)

Nasuprot tome, brojni gnostici su tvrdili da neznanje, a ne grijeh, čovjeka vodi u patnju.
Gnostički pokret pokazuje određene podudarnosti sa suvremenim metodama samoistraživanja putem psihoterapijskih tehnika. I gnosticizam i psihoterapija iznad svega cijene (samo)spoznaju koja predstavlja uvid. Oni se slažu da bez te spoznaje čovjek osjeća da ga pokreću impulsi koje ne razumije.

Valentin to izražava kroz mit. On govori da je svijet nastao kada ga je Mudrost Majka svih bića stvorila od svoje patnje. Četiri elementa za koje grčki filozofi kažu da tvore svijet - zemlja, zrak, voda i vatra - konkretni su oblici njenog iskustva:

"Tako se zemlja izdigla iz njezine pomutnje;
voda iz njezinog straha;
strah iz zgušnjavanja njezine boli;
dok je vatra...bila sastavni dio sva ova tri elementa...
dok je neznanje bilo skriveno u sve te tri patnje."

Na taj način svijet je rođen iz patnje. Drugačiju verziju mita u Evanđelju istine donosi Valentin ili jedan od njegovih sljedbenika:

" ...Neznanje je donijelo tjeskobu i strah. A tjeskoba se zgusnula kao magla, tako da nitko nije mogao vidjeti. Radi toga je greška moćna..."

Stoga većina ljudi živi u zaboravu ili rečeno suvremenim jezikom, besvjesno. Budući da su nesvjesni vlastitog ja, oni nemaju korijena. "Evanđelje istine" opisuje takav život kao noćnu moru. Oni koji tako žive doživljevaju "strah, zbrku i nestabilnost, sumnju i podijeljenost" jer su uhvaćeni u mnoge iluzije.

Onaj tko ostane neznalica, "stvorenje zaborava", ne može dozivjeti ispunjenje. Gnostici su govorili da takva osoba "živi u nedostatnosti" (suprotno od ispunjenja). Jer nedostatnost se sastoji od neznanja.

Samoneznanje je također oblik uništenja - po "Dijalogu spasiteljevom" tko god ne razumije elemente svemira i sebe određen je za uništenje:

Kako i gdje čovjek može tražiti samospoznaju? Mnogi gnostici slažu se sa psihoterapijom u drugoj velikoj pretpostavci: i jedni i drugi slažu se da nasuprot pravovjernom kršćanstvu, psiha ima u sebi mogućnost oslobođenja ili uništenja. Mali broj psihijatara se ne bi složio s riječima pripisanim Isusu u EPT:
"Ako izneseš ono što je u tebi, ono što si iznio spasit će te. Ako ne izneseš ono što je u tebi, ono što nisi iznio uništit će te."

Ovakav uvid se dostiže postupno, kroz napor:
"Prepoznaj ono što ti je pred očima, i otkrit će ti se ono što je skriveno."

EPT također upozorava da samootkriće donosi unutarnji nemir:
Isus je rekao: Neka onaj tko traži nastavi tražiti dok ne nađe. Kad nađe postat će uznemiren. Kad postane uznemiren, zaprepastit će se i vladat će svim stvarima.

WILLIAM BLAKE, primjećujući tako različite opise Isusa u Novom zavjetu, podržavao je onaj koji su gnostici pretpostavljali "viziji Krista koju svi ljudi vide":

Moja vizija Krista spasitelja
Od tvoje nema većeg neprijatelja
Tvoja je prijatelj ljudskom rodu svom
Moja parabolom govori slijepom...
Tvoja voli svijet koji moja mrzi
Vrata mog pakla dveri raja su tvoje...
Bibliju čitamo vrijeme svo
Ali gdje ti čitaš crno ja čitam bijelo...
U bijesu i strasti, kad sam lažnog Krista
ugledao
širom zemlje glas sam svoj podigao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ne znam koliko je sama autorica htjela/smjela napisati - vjerojatno u tim tekstovima ima puno više - koliko od toga nije za javnost?

Ovaj dio o podudarnosti s psihoterapijom izgleda 'dobro', ali psihijatrima i psihoterapiji ipak ne vjerujem previše. Vjerujem da dosta toga izliječiti ne mogu, nego samo uljuljkati u blažu iluziju. Čitala sam negdje kad je jedan od njih, u trenutku iskrenosti, tako nešto i rekao.
Uostalom, što znači izliječiti? Otvoriti oči, to ne mogu jer ni sami ne vide (naravno iznimke su moguće). Ne želim ovime podcjenjivati, da se ne shvati krivo. :?

O Nag Hamadiju bilo je i dokumentaraca na TV. Razne ekipe arheologa/teologa/...loga iz raznih zemalja bave se time, a često su i u konkurentskim odnosima. Pa mi se malko tu smučilo, umjesto da pomažu jedni drugima...

Što vi mislite o Nag Hammadiju?

Na sajtu i forumu ima divnih tekstova o Gnostici. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 08, 2005 11:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Ja sam je posudila u Gradskoj knjižnici Rijeka. Savjetujem ti ipak prije kupnje pročitati je ili bar prelistati u knjižnici. Mislim da ima i boljih knjiga, nije baš cijela zanimljiva kao ovo prepisano (bar meni).

Zna li tko još koje dobre knjige ove tematike uz već spominjane ovdje na Forumu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 08, 2005 4:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
U tekstu DaVinčiKod2 kod fotografija drvoreza dvije su iste slike (bar meni).
Ne vidim drvorez "individue postavljene da kleči na podu", a dvaput zaredom je drvorez tri kralja sa kapama. Je li i vama tako?

Simbol lubanje i ukrštenih kostiju vidjela sam na zvoniku manastira Vaarlam (manastiri Meteori u Grčkoj).
Ne mogu se sjetiti ima li toga po našim crkvama. Vjerojatno da, ali bit će da nisam pažljivo gledala :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 15, 2005 12:57 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Jana je napisao/la:
U tekstu DaVinčiKod2 kod fotografija drvoreza dvije su iste slike (bar meni).
Ne vidim drvorez "individue postavljene da kleči na podu", a dvaput zaredom je drvorez tri kralja sa kapama. Je li i vama tako?

Simbol lubanje i ukrštenih kostiju vidjela sam na zvoniku manastira Vaarlam (manastiri Meteori u Grčkoj).
Ne mogu se sjetiti ima li toga po našim crkvama. Vjerojatno da, ali bit će da nisam pažljivo gledala :roll:



Jano, oko sokolovo,

ja sam tek sad vidjeo da tu nešto nije u redu. Moja greška.
Ispraviću to uskoro. Hvala puno na primjedbi.

Evo ovdje orginalni tekst pa tu mozes vidjeti kako je trebalo da izgleda:

http://www.cassiopaea.org/cass/fulcanel ... i_code.htm

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 16, 2005 9:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Vidjela sam prije koji dan, ima tu na forumu taj link još negdje. Inače prilično detaljno gledam arhitekturu crkava i sl. (izvana i iznutra), možda se nešto i zanimljivo i vidjela (al fale informacije, pa ako i vidiš - ne vidiš).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 01, 2005 11:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
Galaksija,
već dugo s nestrpljenjem očekujemo nove nastavke prijevoda "Gnostike" Borisa Moravjeva...

Za one nove da podsjetim da se engleski tekstovi mogu naći na:

» Boris Mouravieff - Gnosis - Book I - Exoteric Cycle.pdf [6.52mb]
Ezoterijsko kršćanstvo u svojoj otvorenoj formi. Ova se knjiga bavi osnovama ezoterijske evolucije, hermetičko/alkemijskim putem do transformacije.

» Boris Mouravieff - Gnosis - Book II - Mesoteric Cycle.pdf [36.95mb]
Ova knjiga istražuje dublje nivoe značenja u kozmologiji Četvrtog puta i raspravlja takve stvari kao što je pred-adamično čovječanstvo (organski portali).

» Boris Mouravieff - Gnosis - Book III - Esoteric Cycle.pdf [26.83mb]
Završna knjiga ulazi u numerološku analizu čovječanstva i istražuje finije detalje ezoterijske evolucije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 01, 2005 11:58 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Sofija,

a kako bi bilo da ti nastaviš tamo gdje sam ja stao?! Postoji mnogo interesantnih stvari ali ja nemam dovoljno slobodnog vremena.

Siguran sam da za tebe neće biti nikakav problem da finaliziraš stvar.
U svakom slučaju, ne moraš žuriti i pokušaj izvući samo suštinu.
Šalji mi jedan po jedan dio u Ms Wordu, a ja ću to stavljati na vebsajt.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 01, 2005 3:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
OK, pokušat ću naći vremena..., šteta bi bilo da se Moravjev, a i gnoza općenito, ne približi našem govornom području.
Pozivam i ostale koji bi rado prevodili Moravjeva ili već imaju prijevode drugih gnostičkih tekstova da ovdje postave linkove.
Sofija


Citat:
Jack987: Pomogao bih, ali znate da imam svoj zadatak već... Podržavam Sofiju, hajde, tko želi neka pomogne oko prevođenja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 08, 2005 9:33 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet sep 08, 2005 1:24 pm
Postovi: 8
Lokacija: beograd
:roll: slučajno sam otkrila Galaksiju, tražeći informacije o plemenitim metalima i dragom kamenju, s relativnom pažnjom sam čitala ova izlaganja. Moram priznati da su mi opisana iskustva jasna. No, mislim da svaki čovek doživi prosvetlenje i buđenje. Znanje o tome dolazi radom na sebi. Ja sam posebnu katarzu doživela od svoje 33 godine, kad mi je nevidljivo postalo vidljivo. Pre mniguh otkrića prethodio mi je put rada na sebi od samog početka, čitam i čitala sam različitu literaturu, i moram priznati da ne mislim da je spoznaja nevidljivog privilegija pojedinaca, svi u jednom trenutku svog života vide mnoga lica ljudi u svojoj bližoj i daljoj okolini. Svest se budi polako i buđenje je jedino posledica ličnog iskustva, mislim da ne može da se inicira. Ja sam napisala dve priče koje su objavljene u časopisu za juvelire, neki ljudi su smatrali da sam odličan poznavalac kabale, no, ja moram priznati da nisam... kasnije sam malo proučavala i shvatila zbog čega su to mogli da zaključe.... U svakom slučaju interesantan je forum, dobila sam informacije koje su mi dopunile rupe u znanju. :lol:

_________________
Slava Bogu na visini


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 81 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz