Sada je: čet maj 02, 2024 9:15 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 3:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
GTO je napisao/la:
Sofija je napisao/la:
U duhu istinskog gnostičkog svjetonazora ne radi se o tome da jedna osobnost drugoj tumači što bi ova trebala raditi, već se odnos učenik - učitelj svodi na odnos osobnosti koja ne zna put i unutarnjeg božanskog principa koji zna.
Niti jedna osobnost ne zna niti može znati put (može jedino samu sebe zavaravati) i najviše što može je povezati se s onim znalcem u sebi koji zna.
Takva osobnost koja živi u povezanosti s unutarnjim učiteljem može biti živi svjedok, ali istinskog učitelja svatko treba potražiti u sebi, a za taj se susret treba adekvatno pripremiti.
Najveća zamka je u tome kako u sebi razaznati pravog učitelja od lažnih i tu mnogi padaju upravo zbog toga što nisu spremni.

Nije mi jasno što to znači ' biti spreman' da se prepozna istinskog učitelja u sebi, te na koji način se za taj susret treba adekvatno pripremiti?
Oprosti ali to mi zvuči poprililično apstraktno, čak demagoški- a naročito onaj dio koji se odnosi na lažne učitelje i pad....
Mislim da smo ovdje radi iskrene komunikacije a ne radi filozofskih , do kraja neizrečenih navoda gnostičkog tipa koja su poprilično nejasna ....


"Navodi gnostičkog tipa" su obično jasni samo gnosticima, sasvim je normalno da ih ostali smatraju "nejasnima", jer svijet percipiraju isključivo ovozemaljskim čulima.
Preostaje im samo da vjeruju svojim "duhovnim vođama", a to često ne završi baš dobro.
Gnostički uvidi se ne prenose s usana na uši već izviru iz dubina bića.

Ne mogu biti iskrenija nego kada kažem da tvoj istinski učitelj nije u meni, niti u bilo kome drugome, već u tebi pa zašto ne probaš njega pitati? On je tvoj najbolji prijatelj.
Ne vjeruješ da bi u tebi moglo egzistirati nešto takvo?

Tek kada naše niže jastvo prestane divljati (zahtijevati, buniti se, optuživati i ostalo što proizlazi iz suštinskog nerazumijevanja i karmičke nezrelosti) tada se stvaraju preduvjeti za percepciju i prepoznavanje istinskog unutarnjeg učitelja, ako i tada.
Dok se to ne dogodi - nismo spremni :(


daco je napisao/la:
Sofija je napisao/la:
Najveća zamka je u tome kako u sebi razaznati pravog učitelja od lažnih i tu mnogi padaju upravo zbog toga što nisu spremni.

Vjerojatno nikako, pretpostavljam da tu ima veliku ulogu "magnetski centar" odnosno sam potencijal da se to formira u čovjeku, pa pomoću njega prepoznaje.


Da, otprilike tako nekako...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 6:00 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet okt 09, 2009 6:04 pm
Postovi: 8
Lokacija: svemir
Sofija je napisao/la:
GTO je napisao/la:
Sofija je napisao/la:
U duhu istinskog gnostičkog svjetonazora ne radi se o tome da jedna osobnost drugoj tumači što bi ova trebala raditi, već se odnos učenik - učitelj svodi na odnos osobnosti koja ne zna put i unutarnjeg božanskog principa koji zna.
Niti jedna osobnost ne zna niti može znati put (može jedino samu sebe zavaravati) i najviše što može je povezati se s onim znalcem u sebi koji zna.
Takva osobnost koja živi u povezanosti s unutarnjim učiteljem može biti živi svjedok, ali istinskog učitelja svatko treba potražiti u sebi, a za taj se susret treba adekvatno pripremiti.
Najveća zamka je u tome kako u sebi razaznati pravog učitelja od lažnih i tu mnogi padaju upravo zbog toga što nisu spremni.

Nije mi jasno što to znači ' biti spreman' da se prepozna istinskog učitelja u sebi, te na koji način se za taj susret treba adekvatno pripremiti?
Oprosti ali to mi zvuči poprililično apstraktno, čak demagoški- a naročito onaj dio koji se odnosi na lažne učitelje i pad....
Mislim da smo ovdje radi iskrene komunikacije a ne radi filozofskih , do kraja neizrečenih navoda gnostičkog tipa koja su poprilično nejasna ....


"Navodi gnostičkog tipa" su obično jasni samo gnosticima, sasvim je normalno da ih ostali smatraju "nejasnima", jer svijet percipiraju isključivo ovozemaljskim čulima.
Preostaje im samo da vjeruju svojim "duhovnim vođama", a to često ne završi baš dobro.
Gnostički uvidi se ne prenose s usana na uši već izviru iz dubina bića.

Ne mogu biti iskrenija nego kada kažem da tvoj istinski učitelj nije u meni, niti u bilo kome drugome, već u tebi pa zašto ne probaš njega pitati? On je tvoj najbolji prijatelj.
Ne vjeruješ da bi u tebi moglo egzistirati nešto takvo?
Citat:
nema sumnje da je tako,međutim,nisam uopće u tom smjeru postavila upitnost.ovo je gnostički kutak foruma Galaksije u kojem bi tragaoci trebali,koliko mi se čini, razmjenjivati iskustva,misli itd. prije svega prvi post mi je bio upravo namjenjen tkz.duhovnim učiteljima tipa škole zlatnog ružinog križa,odnosno voljela bih da ukoliko netko ima iskustva s takvom vrstom škole ili sl. tipa četvrtog puta,da o tome nešto i kaže....A ukoliko se gnostički uvidi ni u samoj osnovi ne prenose ......onda čemu uopće gnostički forum....u svakoj knjizi koja je kakti gnostičkog tipa možeš pročitati sve te pričice o unutrašnjem učitelju i našoj spremnosti za njega


Tek kada naše niže jastvo prestane divljati (zahtijevati, buniti se, optuživati i ostalo što proizlazi iz suštinskog nerazumijevanja i karmičke nezrelosti) tada se stvaraju preduvjeti za percepciju i prepoznavanje istinskog unutarnjeg učitelja, ako i tada.
Dok se to ne dogodi - nismo spremni :(


daco je napisao/la:
Sofija je napisao/la:
Najveća zamka je u tome kako u sebi razaznati pravog učitelja od lažnih i tu mnogi padaju upravo zbog toga što nisu spremni.

Vjerojatno nikako, pretpostavljam da tu ima veliku ulogu "magnetski centar" odnosno sam potencijal da se to formira u čovjeku, pa pomoću njega prepoznaje.


Da, otprilike tako nekako...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 6:23 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet okt 09, 2009 6:04 pm
Postovi: 8
Lokacija: svemir
Htjela sam zapravo reći nešto o duhovnom egoizmu,naime meni zvuči prepotetno izjava tipa-ako je netko gnostičar onda će znati o čemu se radi....o čemu?...o magnetnim centrima....sve su to stvari poznate iz knjiga,tekstova...itd.
To je slično kao da kažemo ako je netko fizičar ili slićno onda mu je zasigurno poznato zašto netko želi raketirati mjesec....pa neka pita svog unutarnjeg učitelja....
Zašto uopće postoji ovaj forum nego za razmjenu misli, iskustva isl.
Zaista sam razočarana takvim raspravama.....
Još ću jednom pokušati : da li netko ima osobnog iskustva s školama četvrtog puta,školom zlatnog ružinog križa i slično?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 6:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
GTO je napisao/la:
To je slično kao da kažemo ako je netko fizičar ili slićno onda mu je zasigurno poznato zašto netko želi raketirati mjesec....pa neka pita svog unutarnjeg učitelja....

Smiješno,ali je tako.
Ako sam ja fizičar tad trebam znati termine kojima se ostali fizičari koriste.I tek tad ću biti u mogućnosti shvatiti zašto raketiraju mjesec.Tek tad zapravo znam o čemu se radi,a do tada sam laik,ili?
Citat:
naime meni zvuči prepotetno izjava tipa-ako je netko gnostičar onda će znati o čemu se radi....o čemu?

Zašto?

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 7:19 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet okt 09, 2009 6:04 pm
Postovi: 8
Lokacija: svemir
kolos je napisao/la:
GTO je napisao/la:
To je slično kao da kažemo ako je netko fizičar ili slićno onda mu je zasigurno poznato zašto netko želi raketirati mjesec....pa neka pita svog unutarnjeg učitelja....

Smiješno,ali je tako.
Ako sam ja fizičar tad trebam znati termine kojima se ostali fizičari koriste.I tek tad ću biti u mogućnosti shvatiti zašto raketiraju mjesec.Tek tad zapravo znam o čemu se radi,a do tada sam laik,ili?
Citat:
naime meni zvuči prepotetno izjava tipa-ako je netko gnostičar onda će znati o čemu se radi....o čemu?

Zašto?

Ma zaista nevjerojatno,dakle ako nisi netko tituliran ,nećeš nikada shvatiti ništa..
Odustajem,ovaj forum nije izgleda onaj koji me izuzetno dotaknuo prije 3-4g. kada sam prvi put naišla na nešto životno....ljudi koji su tada zajedno sa galaksijom(svaka čast) zaista vodili interesantne i spoznaje vrijedne rasprave.....rjetko sudjeluju danas....vjerojatno im je dosadilo ili su zauzeti nekim pametnijim stvarima od ovakvih banalnih rasprava tipa seciranja teksta umjesto iskrenog sudjelovanja.
Srdačan pozdrav svima! :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 7:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Titula nema nikakve veze s time o čemu sam pisao.Da si malo pažljivije pročitala što sam napisao tad bi to i shvatila.
Iz tvojih pitanja vidim da ti želiš gotove odgovore,pa osobno mislim da takvih nema i zbog toga ti ih nitko ni ne daje.Sad ti možeš pitati,kako to mislim da nema "gotovih" odgovora ,a ja bih ti preporučio malo upoznavanje s određenim postovima foruma,na što bi ti rekla da si već sve pročitala po par puta.
U čemu ili kome je tad problerm?Kako to da sam ja razumio što je Sofija htjela reći svojim postom?
Tituliranje ti smeta,pa zar nepostoji ništa u čemu si dobra?Možeš li se nazvati znalcem u tome?Ima li taj tvoj posao titulu za takvog znalca?Ako ja nisam znalac/majstor u tome u čemu ti jesi i ako ja ne razumijem što mi govoriš kad te nešto pitam,jesam li u pravu ako sam pun zavisti što ti imaš npr. titulu doktora znanosti?
Misliš da nisam iskren.
Reci mi zašto tako misliš,kako to misliš da tim seciranjem teksta nisam iskren?Zar sam nešto shvatio van konteksta?
Citat:
ovaj forum nije izgleda onaj koji me izuzetno dotaknuo prije 3-4g. kada sam prvi put naišla na nešto životno

Na ovo postoji odgovor zašto je to tako.
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 8:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
GTO je napisao/la:
Odustajem,ovaj forum nije izgleda onaj koji me izuzetno dotaknuo prije 3-4g. kada sam prvi put naišla na nešto životno...

o djizs...


:love3:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 9:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Htjela sam zapravo reći nešto o duhovnom egoizmu,naime meni zvuči prepotetno izjava tipa-ako je netko gnostičar onda će znati o čemu se radi....o čemu?...o magnetnim centrima....sve su to stvari poznate iz knjiga,tekstova...itd.


Samo me jedno zbunjuje,pa ako možeš objasni,ovo ostalo razumijem.
Znači za tebe je duhovni egoizam ako netko izjavi da čovjekovo traganje ovisi o magnetskom centru kojeg spominje G?
Ideja o magnetskom centru nije poznata samo iz knjiga već je to ljudsko iskustvo,oni su vidjeli "šta je šta",jednostavno znaju.

Citat:
Ma zaista nevjerojatno,dakle ako nisi netko tituliran ,nećeš nikada shvatiti ništa..
Odustajem,ovaj forum nije izgleda onaj koji me izuzetno dotaknuo prije 3-4g. kada sam prvi put naišla na nešto životno....ljudi koji su tada zajedno sa galaksijom(svaka čast) zaista vodili interesantne i spoznaje vrijedne rasprave.....rjetko sudjeluju danas....vjerojatno im je dosadilo ili su zauzeti nekim pametnijim stvarima od ovakvih banalnih rasprava tipa seciranja teksta umjesto iskrenog sudjelovanja.
Srdačan pozdrav svima! :D


Titula nema nikakve veze za potencijalni razvoj čovjeka,možda si sve krivo shvatila,ali da bi shvatila nešto moraš biti prvo upoznata sa svim i svačim,ako netko iskreno traga,stvarno iskreno doći će do ove situacije
http://www.youtube.com/watch?v=D9o9GkxtOh4

"Čovjek mora umrijeti da bi se ponovno rodio"
A po meni to je "najteža" odluka što se tiče čovjeka koji traga ili je stupio na put.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 9:45 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet okt 09, 2009 6:04 pm
Postovi: 8
Lokacija: svemir
Ne mislim ja da netko treba titulu....krivo shvaćeno....samo sam odgovorila na tvrdnju da covjek ne mora biti fizičar da bi došao do spoznaje iz tog područja ,kao ni gnostičar ...sve su to neke oznake iza kojih se skriva ego,,,( u tom smislu shvaćam duhovni egoizam)
A nisam se dovoljno jasno izrazila....nema veze s magnetnim centrima itd.
Nego sam se pitala kako to da je Gjurgijev prilično puno pio,dakle poročan bio, a kada se gnostičke škole uglavnom baziraju na čiščenju od poroka?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon okt 19, 2009 10:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
Žao mi je što se ljutiš :(
Biti gnostik je duševna kvaliteta i nema puno veze s titulama, knjiškim znanjem i teorijama, a unutarnje gnostičko iskustvo pomaže da shvatimo što je autor htio reći (u ovome slučaju neki drugi gnostik).
Tuđe nam iskustvo može biti od pomoći, ali vlastito se iskustvo ne da ničim nadomjestiti - a gnoza (gnostika, gnosticizam, spoznaja ...) se temelji na vlastitom iskustvu i gledanju "novim, gnostičkim očima"!
Nepismeni čoban sa Šar Planine može biti veći gnostik od akademika :)
(Tko vidi - vidi, bio on čoban ili akademik!)

Ilustrirat ću to Nietzsche-ovim predgovorom jedne njegove knjige:

"Ova knjiga pripada najmalobrojnijima. Možda ni jedan od njih više ne živi. Možda onima koji razumiju mojega Zaratustru: kako bih se smio zamijeniti s onima koje se još i danas pozorno sluša? - Tek preksutrašnjica pripada meni. Neki se rađaju posthumno.

Uvjete pod kojima me razumiju, a zatim nužno razumiju, poznajem i te kako dobro. U stvarima duha čovjek mora biti pošten do okrutnosti već i zato da bi samo izdržao moju ozbiljnost, moju strast. Čovjek mora biti vičan životu u brdima - kako bi ispod sebe vidio to bijedno doba brbljarija o politici i samoljublju naroda. Čovjek mora postati ravnodušan, ne mora nikada pitati da li istina koristi, da li nekomu biva sudbinom... Sklonost prema snazi za pitanja za koja danas nitko nema hrabrosti; hrabrost za zabranjeno, predodređenost za labirint. Iskustvo od sedam samoća. Nove uši za novu glazbu. Nove oči za ono najudaljenije. Nova savjest za dosad nijeme istine. I volja za ekonomiju velikoga stila: sačuvati njezinu snagu, njezino oduševljenje... Poštovanje prema sebi; ljubav prema sebi; bezuvjetnu slobodu naspram sebi...

E pa dobro! Samo to su moji čitatelji, moji pravi čitatelji, moji predodređeni čitatelji: što mi znači ostatak? Ostatak je tek čovječanstvo. - Od čovječanstva moramo biti moćniji snagom, visinom duše - prezirom...

Friedrich Nietzsche
"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto okt 20, 2009 9:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
GTO je napisao/la:
Još ću jednom pokušati : da li netko ima osobnog iskustva s školama četvrtog puta,školom zlatnog ružinog križa i slično?


Ja sam pokušavao stupiti u kontakt sa nekim sa naših prostora ali ljudi sa http://www.gurdjieff.com/ me nisu uspjeli uputiti ni na koga. :(

GTO je napisao/la:
Nego sam se pitala kako to da je Gjurgijev prilično puno pio,dakle poročan bio, a kada se gnostičke škole uglavnom baziraju na čiščenju od poroka?


Samo kroz trenje (borbu) sa samim sobom se nešto može postići. Možda je on namjerno stvarao to trenje kod sebe?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri okt 21, 2009 8:37 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
mrslon je napisao/la:
... Možda je on namjerno stvarao to trenje kod sebe?



A možda je samo volio piti!?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri okt 21, 2009 10:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
vjetar je napisao/la:

A možda je samo volio piti!?


:lol:

Ne volim da citiram ali evo jedan citat iz knjige U potrazi za čudesnim koji daje odgovor na ovo pitanje:

Kod:
Na koji način se može izazvati borba između 'da' i 'ne' u
samom sebi? upitao je neko. Potrebna je žrtva, rekao je G.
Ako se ništa ne žrtvuje ništa se ne dobija. Potrebno je žrtvovati
nešto dragoceno, sada, žrtvovati za dugo i žrtvovati mnogo.
ALI IPAK NE ZAUVEK. To morate shvatiti jer tu često postoji
nerazumevanje. Kada je kristalizacija postignuta, odricanje,
lišavanje i žrtvovanje nisu više potrebni. Tada čovek može imati
sve što želi. Za njega više ne postoje nikakvi zakoni, on je zakon
sam sebi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri okt 21, 2009 1:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
mrslon je napisao/la:
vjetar je napisao/la:

A možda je samo volio piti!?


:lol:

Ne volim da citiram ali evo jedan citat iz knjige U potrazi za čudesnim koji daje odgovor na ovo pitanje:

Kod:
Na koji način se može izazvati borba između 'da' i 'ne' u
samom sebi? upitao je neko. Potrebna je žrtva, rekao je G.
Ako se ništa ne žrtvuje ništa se ne dobija. Potrebno je žrtvovati
nešto dragoceno, sada, žrtvovati za dugo i žrtvovati mnogo.
ALI IPAK NE ZAUVEK. To morate shvatiti jer tu često postoji
nerazumevanje. Kada je kristalizacija postignuta, odricanje,
lišavanje i žrtvovanje nisu više potrebni. Tada čovek može imati
sve što želi. Za njega više ne postoje nikakvi zakoni, on je zakon
sam sebi.

jedna molba mrslon. kada citiras nesto iz knjige nemoj molim te upotrebljawati funkciju Code nego Quote ili najbolje nista, nego samo oboji citat u neku boju. razlog owome sto pisem jeste u mom (a siguran sam i kod ostalih korisnika) uzasnom naprezanju ociju dok pokusawam iscitati sto je to gurdijev napisao, a Code funkcija je specificna po tome da "umanjuje" slowa. hwala na razumijewanju...
:love3:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri okt 21, 2009 10:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 14, 2008 11:37 pm
Postovi: 264
Kad smo kod naprezanja, i vi gospodine bad.ass mozete swoje W staviti pod Code, cisto zbog naprezanja očiju. :D
:blob:
[-o< [-X


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub okt 24, 2009 2:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
mrslon je napisao/la:
GTO je napisao/la:
Još ću jednom pokušati : da li netko ima osobnog iskustva s školama četvrtog puta,školom zlatnog ružinog križa i slično?


Ja sam pokušavao stupiti u kontakt sa nekim sa naših prostora ali ljudi sa http://www.gurdjieff.com/ me nisu uspjeli uputiti ni na koga. :(

GTO je napisao/la:
Nego sam se pitala kako to da je Gjurgijev prilično puno pio,dakle poročan bio, a kada se gnostičke škole uglavnom baziraju na čiščenju od poroka?


Samo kroz trenje (borbu) sa samim sobom se nešto može postići. Možda je on namjerno stvarao to trenje kod sebe?


pokusaj na fourthway.info . gdje ima volje, ima i nacina. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub okt 24, 2009 3:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Inertia je napisao/la:

pokusaj na fourthway.info . gdje ima volje, ima i nacina. :)


Da li su ovi instituti u Hrvatskoj i Srbiji zaista u vezi sa institutom u Parizu ili su to samo naveli da privuku nove clanove?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet okt 30, 2009 9:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
Kome nije jasno kako je Rijckenborgh objasnio razliku između 2 životna polja (dijalektike i statike) te čovjeka kao mikrokozmosa, vjerujem da će pomoći zgodna usporedba pomoću koje je to Castanedi pokušao objasniti Don Juan u knjizi "Priče o moći":

dijalektika = tonal
statika = nagual
mikrokozmosi = stolovi


»Još ne mogu shvatiti, don Juane, šta si htio reći kad si tvrdio da je tonal sve«, rekao sam poslije kraće pauze.
»Tonal je ono od čega se svijet sastoji.«
»Da li je tonal tvorac svijeta?«
Don Juan se počeše po sljepoočnicama.
»Tonal stvara svijet, ali se to samo tako kaže da bi se o njemu moglo na neki način govoriti. On ne može ništa stvoriti, niti promijeniti, pa ipak, on stvara svijet, jer mu je funkcija da prosuđuje i procjenjuje i da se osvjedočava. Kažem da tonal stvara svijet zato što ga potvrđuje i procjenjuje prema svojim pravilima. Na vrlo čudan način tonal je tvorac koji ne tvori nijednu stvar. Drugim riječima, tonal sam kroji pravila pomoću kojih shvaća svijet. Na neki način, dakle, on stvara svijet.«

Pjevušio je neku popularnu melodiju i po taktu lupkao po stolici. Oči su mu sijale; kao da su se caklile. Kikotao se i klimao glavom.
»Ti me ne pratiš«, reče osmjehujući se.
»Pratim te. Nema problema«, rekao sam, mada mi riječi nisu uvjerljivo zvučale.
»Tonal je jedan otok«, objasnio je. »Najbolje će­mo opisati tonal ako kažemo da je to.«
Prevukao je rukom preko stola.
»Možemo reći da je tonal poput površine ovog stola. Otok. Na tom otoku možemo baš sve naći. U suštini, taj otok je svijet.
»Svatko od nas ima svoj osobni tonal, ali za sve nas postoji i kolektivni tonal, dat u bilo kom vremenu, i koji možemo zvati tonal vremena.«
Pokazao je prstom redove stolova u restoranu.
»Pogledaj! Svi stolovi imaju isti oblik. Na svakom od njih su iste stvari. Međutim, oni se razlikuju; za ne­kim stolovima sjedi više ljudi nego za drugim; na sva­kom se nalaze drugo jelo, drugačiji tanjuri, za svakim vlada drugačija atmosfera, pa ipak se moramo složiti s tvrdnjom da su stolovi u restoranu vrlo slični. Ista stvar se dešava s tonalom. Možemo reći da je tonal vremena ono što nas čini sličnima na isti način na koji čini sličnima i sve stolove u restoranu. Ipak, svaki stol je po­seban slučaj, kao što je to i osobni tonal svakoga od nas.
Ali na umu treba imati važnu činjenicu, a to je da se sve što mi znamo o sebi i svome svijetu nalazi na otoku tonala. Shvaćaš li što želim reći?«
»Ako je tonal sve ono što mi znamo o sebi i svome svijetu, što bi onda bio nagual?«
»Nagual je dio nas s kojim mi nemamo ama baš nikakve veze.«
»Molim?«
»Nagual je dio nas koji se ne može opisati - nema takvih riječi, ni imena, ni osjećaja, niti znanja.«
»E, to je proturječno, don Juane. Ako se ne može osjetiti, opisati ili imenovati, onda on, po mome mišljenju, ne može niti postojati.«

»To je proturječnost samo po tvom mišljenju. Maloprije sam te upozorio da se ne "lomiš" oko toga da to shvatiš.«
»Da li bi rekao da je nagual duh?«
»Ne bih. Duh je jedan elemenat na stolu. Duh je dio tonala. Recimo, neka duh bude ovaj chilly-umak.«
Uzeo je bočicu sa umakom i stavio je ispred mene.
»Da li je nagual duša?«
»Nije. Duša je također na stolu. Recimo da je duša ova pepeljara.«
»Da li su to ljudske misli?«
»Nisu. Misli su, također, na stolu. Misli su poput pri­bora za jelo.«
Uzeo je vilicu i položio je pored chilly-umaka i pepe­ljare.
»Da li je to stanje blaženstva? Raj?«
»Ni to. Ma šta to bilo — to je, također, dio tonala. Neka raj bude, recimo, salveta.«
Nastavio sam iznalaziti moguće načine kako bi se moglo predstaviti ono što je imao na umu: čist inte­lekt, psiha, energija, sila života, besmrtnost, životni princip . . . Za svaku stvar koju sam naveo, on je našao neki odgovarajući predmet na stolu, i to bi gurao pred mene, dok sve predmete na stolu nije skupio na jednu gomilu.
Don Juan kao da je beskrajno uživao. Svaki put kad bih spomenuo drugu mogućnost, on se kikotao i trljao ruke.
»Da li je nagual Svevišnji, Svemoćni... Bog?« pi­tao sam.
»Ne. Bog je isto tako na stolu. Neka Bog, recimo, bude stolnjak.«
Učini smiješan pokret kao da želi skinuti stolnjak i priključiti ga ostalim stvarima koje je nagomilao ispred mene.
»Da li ti to hoćeš reći da Bog ne postoji?«
»Ne. To ja nisam rekao. Rekao sam samo da nagual nije Bog, jer je Bog jedan od elemenata našeg osobnog tonala i tonala vremena. Tonal je, kao što ti rekoh, sve ono iz čega se, kako mi smatramo, sastoji svijet, uključujući, naravno, i Boga. Veće važnosti Bog nema, osim što je dio tonala našeg vremena.«
»Po mom poimanju, don Juane, Bog je sve. Ne go­vorimo li mi o istoj stvari?«
»Nikako. Bog je samo sve ono što ti možeš za­misliti i zato je on, istini za volju, samo još jedan elemenat na tom otoku. Boga ne možemo vidjeti kad se nama prohtije, o njemu možemo jedino pričati. S druge strane, nagual ratniku stoji na usluzi. U njegovo posto­janje se možemo uvjeriti, ali o njemu ne možemo govo­riti.«
»Pošto nagual nije nijedna od stvari koje sam spomenuo«, rekoh, »vjerojatno mi možeš kazati gdje se on nalazi. Gdje je on?«
Pokretom ruke kao da čisti po zraku, don Juan mi prstom pokaza prostor izvan ivice stola. Mahao je rukom kao da nadlakticom čisti neku zamišljenu površinu u tom prostoru.
»Nagual je tamo«, reče on. »Tamo, oko otoka. Na­gual je tamo gdje moć lebdi.«
»Od trenutka kad se rodimo, osjećamo da u nama postoje 2 dijela. U času rođenja i kratko vrijeme nakon toga, svi smo mi nagual. Potom, da bismo funkcionirali, osjećamo da nam je potreban drugi dio što odgovara onom koji imamo. Nedostaje tonal, a to nas od samog početka ispunjava osjećajem nepotpunosti. Tonal se zatim počinje razvijati i postaje krajnje bitan za naše funkcioniranje — toliko bitan da pomračuje sjaj naguala — on ga savladava. Od toga trenutka mi postajemo svekoliki tonal i ne činimo ništa drugo osim što sve više razvijamo onaj stari osjećaj nepotpunosti koji nas prati od samoga rođenja i koji nam neprestano govori da nas onaj drugi dio čini cjelovitima.
»Od trenutka kad postanemo svekoliki tonal, mi počinjemo sparivati. Osjećamo naše dvije strane, ko­je uvijek predstavljamo elementima tonala. Govorimo da su duša i tijelo 2 naša dijela. Ili da su to duh i materija.
Ili dobro i zlo. Bog i Đavo. Medutim, mi uopće ne shvaćamo da samo sparujemo stvari na otoku, što vrlo podsjeća na sparivanje kafe i čaja, ili kruha i tortilja, ili chilly-umaka i senfa. Kažem ti ja — čudne smo mi zvjerke.
Zanosimo se i u svojoj ludosti vjerujemo da savršeno shvaćamo stvari.«
Don Juan ustade i obrati mi se kao da je govornik na nekom skupu. Uperi kažiprst u mene i značajno zaklima glavom.
»Čovjek se ne kreće između dobra i zla«, reče on va­trenim besjedničkim glasom, zgrabivši solenku u jednu a papar u drugu ruku. »Njegovo pravo kretanje je između pozitivnosti i negativnosti.«
Spusti sol i papar, pa zgrabi sol i vilicu.
»Ti grješiš! Kretanja nema«, nastavi on kao da odgovara samome sebi. »Čovek je samo duh!«
Dohvati bočicu s umakom i podiže je uvis. Onda je ponovno spusti.
»Kao što vidiš«, reče tiho, »lako možemo zamijeniti chilly-umak s duhom i reći na kraju "čovjek je samo chilly-umak!". Postupajući tako, nećemo postati luđi nego što jesmo.«
»Plašim se da nisam postavio pravo pitanje«, rekoh.
»Možda bismo se bolje razumjeli da sam te pitao što to čovjek može posebno naći u tom području van otoka?«
»Nema načina da se na to odgovori. Kad bih rekao — Ništa, samo bih nagual učinio dijelom tonala. Jedino što ti mogu reći je to da se tamo, izvan otoka, nalazi nagual.«
»Ali, kad to nazivaš nagualom, zar ga ti već samim time ne postavljaš na otok?«
»Ne. Imenovao sam ga jedino zato što sam htio da ga i ti postaneš svjestan.«
»U redu! Ali postajući ga svjestan, ja već samim tim činim korak koji preobraća nagual u novi element mog tonala.«
»Bojim se da ne razumiješ. Nazvao sam tonal i nagual pravim parom. To je sve što sam učinio.«
Podsjetio me da sam jednom, kad sam mu pokušao objasniti zašto inzistiram na značenju, razmatrao ideju po kojoj djeca nisu sposobna shvatiti razliku između »oca« i »majke« sve dok se potpuno ne razviju da mogu baratati značenjima, i da stoga vjerojatno vjeruju da »otac« nosi hlače a »majka« suknje, ili da vjeruju u druge razlike koje su vezane za oblik frizure, ili za dimenzije tijela, ili, pak, za dijelove odjeće.
»Sigurno i mi tako gledamo na naša 2 dijela«, re­kao je. »Mi osjećamo da imamo onu drugu stranu. Ali čim tu drugu stranu pokušamo pritegnuti, tonal zgrabi batinu pa postane sitničav i vrlo ljubomoran, kao neki gazda. Zasljepljuje nas svojom lukavošću i pri­siljava da ugušimo svaki nagoveštaj onoga drugog dijela pravog para — naguala.«


P.S: Znam da postoji posebna tema posvećena Castanedi, ali ovaj odlomak je ključan za ispravno razumijevanje osnovnih gnostičkih uvida, pa ga stavljam ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet okt 30, 2009 12:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1365
Lokacija: Split
ili corpus hermeticum knjiga II (hermes asklepiju) gdje je rasprava o pokretu i statici.
statika je izvan poimanja i izvan rasprave, ali je daleko "veća i moćnija" od onog šta se kreće (tonal), jer je ono u čemu se nešto kreće(nagual) mora biti veće od onog šta se kreće(tonal).
čak i više od toga pošto se uzrok svakog kretanja nalazi u nepokretnom.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon nov 30, 2009 11:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 10:20 am
Postovi: 177
Lokacija: na Žalu


Ni sanjala nisam da se u Čoli krije okorjeli gnostičar \:D/
Za sve one koji imaju uho da čuju,
a posvećeno Javi :glasses7:

:love5:

_________________
Strahlen Gottes
sind wir hier auf Erden -
Brauchen's nur zu sein
und nicht zu werden.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz