Sada je: sub apr 27, 2024 5:04 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: pet dec 04, 2009 3:44 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Onaj prvi tekst mi se svidio - platonska ljubav koja proizlazi iz potpune slobode vs "praktična" ljubav bazirana na zadovoljenju ljudskih potreba, zadovoljenju koje je nužnost ...

Nisam baš razumjela zbog čega je bila bitna ova analiza seksualnog (mladenačkog) ponašanja "mužjaka" i "ženke" u krevetu i to da se svatko trudi ispasti u skladu sa svojom društveno propisanom ulogom kako bi dobio ono što želi, svidio se, itd? Mislim, to jest tako, i uvijek je tako bilo i biti će kad god bliski odnos nastoji uspostaviti dvoje ljudi čije duše nisu vezane u onome što se u prvom tekstu zove "inspiracija, ljepota, uzvišenost i trajno nadahnuće" .... :dontknow:

Ovo posljednje, nazvano "platonska ljubav", još je rjeđe nego istinska seksualna privlačnost i strast u kojoj dvoje osjeća da ih jedno drugome privlači nekakav magnet s kojim kao da nemaju veze - za mene je i takva neobjašnjivo jaka seksualna privlačnost "dar odozgo" jednako kao "platonska" povezanost dviju duša. I jedno i drugo je lišeno posesivnosti, koristoljubivosti i zajedničkih planova koji se u životu moraju ispuniti (zato jer je društvo tako uređeno da je bračni život u kome se moraju imati djeca, biti jedno drugome vjeran, "raditi" na učvršćenju odnosa, toleranciji, poštovanju i ostalim građanskim vrijednostima, zasad jedina društveno prihvatljiva mogućnost).
Platonska ljubav i neobjašnjiva seksualna privlačnost su lišeni posesivnosti jer nijedno nije nastalo iz Egzistencijalne Ljubavne Ambicije. Ta Ambicija se stvara kada su muškarac ili žena u fazi-obavezi da moraju/žele naći nekoga s kime će osnovati porodicu i imati djecu, jer iz roditeljskog doma se mora otići u neki drugi, što ga moramo stvoriti skupa s nekim koga tek moramo upoznati .... (brrrrrrrrrrrr;-)

Dakle, na ljestvici Prave Ljubavi, prvo mjesto zauzima Platonska tj bezrazložna i bezuvjetna ljubav u kojoj od ljubljene osobe ništa ne očekujemo i sretni smo što znamo da ona uopće postoji, da je naš suvremenik, da je na planeti na kojoj i mi boravimo, čak i u istom vremenu..... Ovo se dogodilo ili se nije dogodilo. Vjerujem da se događa vrlo rano u životu, ali ne mora značiti. Primjer ovakve ljubavi opisan je u filmu "Ljubav u doba kolere"...
Drugo mjesto je jaka seksualna privlačnost koja možda proističe iz prirodnog nagona za produženjem vrste ali po mom zapažanju, malo ljudi koji se tako privuku i zavole na tom tjelesnom nivou, dospiju u zajednički brak (oni bi takodjer dali sve jedno za drugo.. premda u onome drugome vide samo ono što žele vidjeti, i u stanju su jedino to vidjeti, što je u stvari veliko blaženstvo).

Na treće mjesto i ispod crte Prave Ljubavi se po mojoj tipologiji :D nalaze veze koje nastaju iz ljudske potrebe za bliskošću - ne toliko za seksom koliko za tim da imaš "nekoga svog", nekoga s kime ćeš (ako imaš sreće) moći dijeliti svoje tajne, tko će ti pomoći ispunjavati tvoje potrebe i ti njemu njegove, i s kime ćeš se svakodnevno čuti i znati da je "netko tu za tebe". Ovo dvoje ne mora biti pretjerano kompatibilno a pogotovo se ne mora voljeti onom uzvišenom ljubavlju u kojoj osoba koju ljubimo postaje Smisao našeg Postojanja. Oni samo moraju imati isti cilj da jedno drugome budu "netko tko je uvijek tu za mene". Ovo je ukidanje samoće i sasvim ljudski način življenja. Upravo iz ove grupe se regrutira najveći broj parova za vjenčanje, djecu i sve to, jednom riječju za zajedničku organizaciju zajedničkog života u više-manje neprijateljskom i nadasve skupom svijetu 8)
Ovdje se nerijetko dogodi da jedan ili oba partnera, usprkos zavjetu na vjernost, lojalnost i uzajamnom zajedništvu i podupiranju u životnim borbama, jednog dana slučajno ili namjerno, sinhrono ili nesinhrono, ali svakako čudesno i neočekivano, naleti na Ljubav broj dva odnosno biva seksualno snažno privučeno nekome trećemu... i ispostavi se da je ta treća osoba zapravo kompatibilnija od one koja bi trebala biti Prva i Jedina.... no nevolja je što te pravije i kompatibilnije nije bilo around kada se osoba osamostaljivala i kretala u izgradnju svoje nove obitelji. (Ovo je trenutak kada u potpunosti shvaćamo frazu "Life sucks" 8))

Na četvrtom mjestu su susreti koji služe zadovoljenju seksualne potrebe, koje je također legitimna ljudska potreba, bez obzira što je mnogi preziru jer nam je zajednička sa životinjama.
U prvom je tekstu po mom mišljenju ispravno primijećeno da naročito žene ne cijene takve susrete nego nastoje spojiti seks sa emocijama, pa je tako za većinu čak pitanje Časti i Poštenja (i možda nekakve uznapredovalosti) izjaviti kako one "ne mogu s nekim bez ljubavi". No, to je tako zbog manjeg libida i veće izdiferenciranosti psihe (ovo je prekrasno objasnila Salome u svom Erosu) a također i zato što patrijarhalno društvo već stoljećima izgrađuje i podupire takvu sliku žene, tako da se u sjećanjima naših šukunbaba (sjećanje koje smo mi naslijedile) još uvijek nalazi slika žene koja je prezrena i manje vrijedna ako uživa u seksu ili je uopće zainteresirana za nj a da joj on ne služi za radjanje djece, koje mora biti njena najuzvišenija želja i ispunjenje njene sudbine... Stoga ne bih optuživala ženu za licemjerje - barem ne bez da se pri tome naglasi golema uloga muškarca u nastajanju i održavanju tog i takvog licemjerja.

Ukratko, slažem se potpuno s tekstom na početku ovog posta, iako sam žensko :wink:
Slažem se da je jedino ta platonska ljubav ona prava i nesebična, da jedino ona nadilazi prostor i vrijeme, dakle jedino ona je Istinska (točno je da je prava ljubav vječna) a sve ovo ostalo je samo zajedničko preživljavanje, nagon za potomcima ili puki seks, dakle nešto sasvim praktično i prizemno, i na žalost - privremeno.
Smiješno mi je kako se svi upinju spojiti ovo dvoje, počevši od psihologa i filozofa pa do nas običnih ljudi koji pokušavamo sve te naputke sprovesti u djelo, tako da s jedne strane možemo imati ono pravo što će našoj duši pružiti osjećaj radosti, slobode i ljepote života, a s druge na zadovoljavajući način riješiti svoju praktičnu fizičku egzistenciju (zajedništvo, bliskost, obitelj, seks itd) ... To je zapravo pokušaj prevazilaženja ponora između Materijalnog i Duhovnog... prevazilaženje pokušajem spajanja ...
Da li je to moguće spojiti? Da li je moguće spustiti ljepotu koja je uglavnom u Duhovnom, u stvaran svakodnevni svijet, a da ona i dalje ostane jednako lijepa i preobrazi taj svijet u čaroliju, bez opasnosti da će se zapravo desiti obratno ..? :|

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: uto dec 15, 2009 12:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
Heee, vidi kakvo iznenađenje, autor kontraverznog teksta. Pa drago mi je da si se odazvao. \:D/ Ja sam inače jedna od onih koji su te oštro iskritikovali na prvom mestu. Kasnije sam ti poslala pm, ali ti se nisi više ni vraćao, pa ne verujem da si ga video. Evo ovim putem ću ponoviti ono što sam htela da ti kažem, a to je da je tvoj tekst totalno uzdrmao temelje mojih uvrenja i u narednom periodu preoblikovao moje shvatanje sveta. Naravno, ti sa time nemaš nikakve veze, sa time ima veze ono što se tada u mom životu dešavalo a u čemu sam se dosta prepoznala u tvom tekstu. I mislim da si u mnogo čemu u pravu. Moje viđenje ljubavi i uopšte "veze" se dosta od tada promenilo, mislim da sam napredovala u svojim shvatanjima i primenila sam ih na svoju situaciju. To mi je omogućilo dosta toga, pre svega da se osećam slobodno i da osećam svoju individualnost, istovremeno, to sam omogućila i svome partneru. Čitava ova transformacija nije baš bila prijatno iskustvo, ali to je deo buđenja iz Matriksa u kome živimo. Uče nas da je ljubav ono što gledamo na holivudskom filmu, a pre nastanka filma, definicija je bila u pričama i bajkama "...i živeli su srećno i zadovoljno do kraja života". Verovatno mnogo nas shvati šta ustvari ljubav "nije" na životnom putu koji prolazimo, i onda tu nastane dilema. Mnogi prestanu da "veruju" u ljubav, ali zapravo oni nisu shvatili da to u šta su verovali i "nije" ljubav. Sad sam malo offtopic, tvoj je tekst o "platonskoj ljubavi",mada mislim da ima mnogo sličnosti sa onim kako ljudi romantično zamišljaju ljubav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: uto dec 15, 2009 7:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
:?: :?: :?:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: sub feb 13, 2010 8:06 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 10:19 pm
Postovi: 2
Deo jednog članka (u prilog mojoj teoriji)

Citat:
Kreativna strana ljubavi

Zašto ljubav inspiriše umetnike? Nedavna naučna istraživanja možda su nam donela tačan odgovor koji kaže da mozak drugačije reaguje na ljubav i požudu.

Prošle godine psiholozi u Holandiji sproveli su eksperiment tako što su grupu mladića i devojaka zamolili da zamisle sebe u dugoj šetnji sa voljenom osobom (oni bez partnera zamislili su da šetaju sa "idealnim" partnerom). Druga grupa volontera zamoljena je da zamisli sebe u "vrućim" scenama sa osobom koja ih privlači ali u koju nisu zaljubljeni.

Obe grupe učesnika su pre i posle maštanja uradile test kojim su ispitane njihove kreativne i analitičke sposobnosti.

Rezultati su pokazali sledeće: ispitanici koji su zamišljali romantičnu šetnju stimulisali su "globalnu obradu" mehanizama u mozgu, što je rezultiralo dugoročnim fokusiranjem i unapređenom kreativnošću. S druge strane, ispitanici koji su razmišljali o seksu stimulisali su "lokalnu obradu", koja je donela fokusiranje na sadašnjost i povišeno analitičko razmišljanje.

Postoji mnoštvo psiholoških objašnjenja za ove rezultate. Osećanja romantične ljubavi mogu da povećaju nivo dopamina, neurohemikaliju koja je povezana sa kreativnošću, dok seksualna želja podiže nivo testosterona, koji je zadužen za iskazivanje analitičkih veština.

Ove hemijske relacije mogu imati važnu svrhu: povećanje verovatnoće seksualne reprodukcije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: čet jan 13, 2011 10:53 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jan 13, 2011 10:13 pm
Postovi: 2
I ja sam voljela platonski jednog momka.
Bila sam dosta mladja i osjecala sam se cudno zbog toga, ali i danas tvrdim da je to sa njim jedino bila ljubav. Prosto smo se sreli na ulici, pricali par puta, i cinilo mi se da mi zivot prolazi kroz glavu dok ga gledam. I dan danas mi se cini da sam vidjela nesto sto niko drugi nije :lol:
Kasnije, kad sam porasla i pricala ljudima o tome govorili su da je to plod moje nezrelosti, neiskustva, asocijalnosti i sl. pocela sam i sama da vjerujem u to.
Jos uvijek imam problem u vezama i ne znam zasto da budem sa nekim, zasto bas sa tim nekim. Sa bilo kim moze da ti bude lijepo ako se potrudis i ako hoces.Cini mi se da je sve stvar u prezentaciji, da ako si dovoljno dobar iskusan i pametan da mozes da izmanipulises i budes sta hoces u ocima partnera. U sustini, iskreno, cini mi se da za pravu ljubav ne treba razlog (ono, volim te zbog toga, toga i toga ) To je korist, to je zadovoljavanje sebe i svojih potreba. U sustini sve klasicne ljubavi imaju svoje razloge zbog kojih opstaju.

Najlosije od svega je to sto ljudi koji nisu po kodeksu i sablonu bivaju nesigurni, odbaceni, oznaceni kao cudni i onda prosto ubijaju sebe i trude se da se prilagode sistemu u kojem se svakako ne pronalaze. A to je tako pogubno po njih..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: čet jan 13, 2011 11:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Jovana je napisao/la:
Najlosije od svega je to sto ljudi koji nisu po kodeksu i sablonu bivaju nesigurni, odbaceni, oznaceni kao cudni i onda prosto ubijaju sebe i trude se da se prilagode sistemu u kojem se svakako ne pronalaze. A to je tako pogubno po njih..

Kako ko.
Kodeksi i šabloni guše te je jedina sloboda u suštini slušati sebe (srce)!
Za sve ostalo, a pod tim mislim stapanje s okolinom, će se pobrinuti naša vještina kontroloisane ludosti. :mrgreen:

Dobro došla! :hello2:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: pet jan 14, 2011 2:41 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jan 13, 2011 10:13 pm
Postovi: 2
Hvala :)


d


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: čet feb 10, 2011 3:08 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet feb 10, 2011 2:54 am
Postovi: 1
Ovaj tekst je napisan pre skoro godinu dana,ali sticajem okolnosti sam se tek danas uclanio,naravno samo zbog ove teme.No posto sam procitao podosta komentara na ovom forumu,moram Vam reci da sam prijatno iznenadjen.Slazem se gotovo u potpunosti sa tekstopiscem onog kontraveznog teksta,cak me cini srecnim,jer sam video kako je pozitivno uticalo na pojedine ljude.Pa evo da I ja doprinesem malo svog znanja koji se po svatanju I formi ne razlikuje mnogo od platonicarskog.


Posle skoro godinu dana,traganja,razmisljanja, resio sam da odgovorim to jest da pokusam objasniti svim ljudima koji imaju bilo kakve nedoumice u vezi Platonske Ljubavi.Dali postoji?Kako je to moguce?.Plus bih teo navesti I na one ljudske propuste,gde oni misle da su doziveli Platonovu ljubav ,ali je ona prosla I nije nista posebno,sto je samo jos jedan banal u nizu.Meni su svi ti banali jasni,jer je I pitanje Platonske ljubavi veoma kompleksno I covek koji je nije dozive,spoznao,tesko je I moze razumeti.Plus na sve to kad se ubaci I problem drustva,stereotipi koji vladaju ljudima ovo postaje gotovo ne moguca misija.No,ja ovo ne pisem zbog Vas vec zbog samog sebe a I zeljom da ako nista,utisam,ne lose niti glupave ljude,vec sve one koji misle da znaju sta je Platonova ljubav I ubedjeni su u to.
Kao prvo to nije nikakva Platonova ljubav(cak sta vise termin platonicar mi zvuci kao neki bolesnik,Platon nije ni covek koji je prvi doziveo,vec covek,kao veliki filozov koji je prvi pisao o njoj I odatle je dobila ime).Ovde govorimo o velikoj ljubavi koja moze da se poredi sa majcinskom,bratskom,samo sto je mnogo neverovatnija jer je gajimo ka suprotnim polu ka momku ili devojci sa kojom smo bili u nekom kontaktu,druzenju,sa kojom smo komunicirali I jednstovna zavoleli,nju celu,istinski,bez trunke licimerstva,sebicnost,jednostavno zavoleli.Kako I Zasto,na to vam ne moze odgovoriti ni jedan um ovog sveta,(jer se pri prvom pogledu desi)a to je Prava Ljubav(nasa vodilja I najvaznija stvar na svetu,svaki vernik bi trebalo da zna o cemu pricam,jer je ljubav vrhunac Vere,zar ne/).Nadprirodna stvar,Bogovska ludost kako je mnogi zovu a za mene samo ljubav,jer sam tako naucio.
Platonska ljubav je ideal,najveci oblik ljubav I najvece ushicenje koje covek moze da dozivi.Ne tacno je da je to ljubav na daljinu,da je ljubav bez seksa,da traje sve dok se ne spoje srodne duse(pa dolazi do razocarenja) I ono najgore sto sam citao,obicno mastarenje.Sve ovo gore navedeno su ustvari samo simptomi zaljubljivanja koje skeptici prebacuju platonskoj ljubavi,kao njenoj sustini.
Platonska ljubav se pojavljuje u jednom trenutku vaseg zivota I traje vecno.Ljubav je najveci pojam I oblik Vere.Jednog dana kad nas nebude bilo nestace I Vera I Nada,Vera zato sto smo gore I nemamo u sta vise da verujemo,Nada takodje jer nemamo ni cemu vise da se nadamo(proziveli smo zivot),tako da nam ostaje samo ljubav,koja je vecna.To je ta ljubav koju ljudi trebaju da dozive,a ako je nisu doziveli da tragaju,zive I da joj se nadaju.
Ne zelim da povredim nikoga mojim tekstualnim nastavkom vec iskreno izanalirazm segmet ljubavi,koji vi koristite I s kojom zivite godima.Ne treba te cak ni ovo da svatite kao kritiku vec kao jedan krajnje iskren pogled na nase drustvo..
Brak I deca su Sveta stvar koji odrzavaju “ljubav” I tako veliki staz njihove veze,sto ne mora da znaci da ljubav izmedju njih I postoji to je vec stvar godina,navika,u brak ih odrzavaju deca a I svet u kom zivimo(stereotipi naroda).Ljudi u brakove ulaze iz najbezalenijih razloga,neke su uvatile godine,pa iz straha da ne ostanu sami stupaju u brak,jedni iz licnih interesa,jedni zbog iznenadne trudnoce(sto je najredji sluca),jedni veoma mladi,nezreli mislici da ce ta ljubav trajati vecno,jedni I bez ljubavi I icega gore navedenog vec iz meraka.Osvrni te se malo u svoju proslosti I prorazmislite samo koliko ste imali veza od dve,tri,cetiri godine koje su se naprosto ugasile.Na pocetku je sve bilo idealno ali ste vremeno spoznali sve njegove vrline I mane svatili ga u globalu,upoznali komletnog I resili da prekinete(ili niste ako su Vas uvatile godine ili ste vec u braku ).Takvih primeraka Ima na milione hteli oni da se pomire sa tim ili ne..
Takve veze ili brakovi su veoma teski,vlada ljubomora,egoizam,nezadovoljavanje,
patetika I ostale najgore osobine ljudsko uma.Kako bi opstala jedna takva zajednica
stvara se uzajamno odricanje,ljudi postaju drugaciji pa I bolesni I sve to zbog nedostatka ljubavi.
Sto je najgore i najvece nedelo te bolesti je ubistvo ili samoubistvo patoloske ljubomore koja je na nasim prostorima rasprostavljenija vise nego sto mislimo,mediji I narod jos vise grese kad takvu jednu ljubav nazovu Velikom,zasto?Koliko covek treba mentalno da zaluta,kupi pistolj I ubije osobu koju “voli”.To je toliko amoralno,blesavo da je svaka druga rec suvisna.Samo jedan labilan,praznoglav covek ili devojka bez imalo vere I ljudskosti u sebi moze uciniti takvo ne delo,jos jednom to moze da bude sve osim ljubavi I covekosti.Ali ljudi sami ulaze u takve veze I boluju od bolesti,koje,nazalost nisu ni svesni.
Prevara je na nasim prostorima Bum,ljudi provode godinama vreme zajedno posle raskida pricaju jedan o drugom sve najgore,frajeri za bivsu da je kurva,Zene za muskarce da su slabici I losi u krevetu,posle veze I od 5 godina zaboravice na tu osobu,nezeleci da je ikada vise vide,trudeci se da je zaborave,a sebi kao razlog prestavice dug vremenski period koji su provodili zajedno(sto I jeste tacno,ali nije ljubav jer je ogranicena),sa jednom takvom slicnom osobom stupice u brak I u jednom trenutku svatiti da je bio|la isti kao njen predhodnik.Ljubomora im je sastavni deo zivota,plase se prevare partnera,sto nam samo jos jednom dokazuje nesigurnost veze.(da negovorim jos I o stereotipima naroda,kako je to ne znam kakva sramota pred narodom)
Seks je prirodna stvar,a ljubav nadprirodna(o cemu Vam pisem).Nuzno je voditi ljubav,samozadovoljavati se izbacivati svoj seksualni nagon iz sebe,(isto kao sto moramo da se hranimo I pijemo vodu).
Noramalno je da nas neka druga zena privuce svojom seksipilnoscu(jer svi smo razliciti),pa je cak I normalno da se medjusobno ispraznimo,jer je to pitanje puklog seksa a ne ljubavi.
Svi mi imamo svoje sekslualne zelje I fantazije koje periferno zelimo da ostvarimo,ali mnogi nazalost to nikad ne urade bas iz stereotipa.
Sta zelim da Vam kazem.Seks je hemija a ljubav je nesto sasvim drugo.Za meni bi bila veca prevara da voljena osoba lezi poredm mene I razmislja o nekom liku I ako nije imala kontak sa njim(da se nisu cak ni poljubili) nego da se samo kresnula I nastavila svojim zivotom dalje.
Svadje,raspreve pa cak I tuce izbacuju ono najgore iz sebe,smatrajuci to normalnim.Za mene to nije cudno vec nikad u svom zivotu ne bih smeo da se upustim u tako nesto,maker ostao samac.
Platonska ljubav je tuta suprotnos svega ovog gore navedenog.Ona je iskrena,osecajna,
nebeska toliko velika da cak I reci nisu potrebne da bi se odrzavala,jedan pogled je dovoljan da bi znao dali je dobro ili ne ali je isto tako I teska,puna bola kao I sve stvari u zivotu koje su Lepe,ustvari su teske ili ih je tesko ostvariti.
Ljudi koji dozivljavaju ovakvu ljubav,veruju u nju,srecni su jer su je spoznali,rastereceniji su,ne zamaraju se stereotipima jednom recju zreliji I bolji.
Jos jedna sveta stvar je odrzava a to je Nada,nada dace jednog dana biti zajedno ako ne u ovom onda u onom drugom za mene vrednijem zivotu.Svo svoje slobodno vreme provode razmisljajuci o toj ljubavi.
Jel mozete da zamislite kolika je to ljubav kad bi svaki platonicar u bilo kom trenutku svog zivota zrtvovao sebe radi voljene osobe,radi njene srece I njenog dobrog I to bi uradio bez ikakvog problema I razmisljanja,pa mozda bi to za njega bio I ideal zivota to je na primer,za te ljude normalno.(nebitno je dali su u vezi ili se nisu videli 30 godina,jer kazem vam to je uzajamna ljubav,kojoj ne moze nista,ni daljina ni bilo koj drugi eleminantorni faktor).
Procitao sam jednu umotvorinu,meni jako zanimljivu,gde kaze- Кадa се пак душа кроз Бога заљуби у душу без обзира на изглед тела то је љубав
Ne znam cija je ova misao,ali je uspela u jednoj recenici da objasni pojam ljubavi.
Ovde nam govori kako mi zapravo prvo uocavamo izgled I Iz tog izgleda trazimo ljubav,retko se desava da nam se suprotni pol svidi po svojoj prici I glavi.
Znaci lepota je presudna a ljubav ce doci samaI sto je najgore iznova u svaku vezy ulazimo iz istog aspekta,svesni da smo predhodno pogresili desetak puta,tuzno.
Da bi spoznali ljubav,morate prvo da spoznate Boga,naravno,jer je On njen tvorac,ili u suprotnom da kroz zemaljsku ljubav spoznamo Boga..
Meni su jasni samo oni ateisti koji kritikuju platonsku ljubav,jer ni ne poseduju nikakav kako duhovni tako I edukativan atribut vezan za ljubav,dok su mi vernici krajnje ne razumni.U njihovim izajvama se ocito vidi kako neka doza sujete izlazi iz njih sto me je zaprepastilo.Na osnovu cega ti mozes kritikovati nesto,sto ne da nisi upucen vec licimerno(bezobrazno) mislis da je tvoj stav tacan..Napomenuo bih jos nesto,sto nece biti nimalo prijatno a to da I iti ljudi se samo medjusobno zovu vernicima(cim ne znaju sta je ljubav),cime je tuga jos veca.
Patijah pokojni Pavle nam je govorio kako nije bitno da samo spoznamo Veru,nego kad je spoznamo da zivimo svoje zivota u skladu sa njom.(a u Veri bezobrazluk nepostoji)
Ja se izvinjavamn ostrim kritikama,ali ste Vi sami uzrok tome,jer zante kako,jako je tesko,samo u jednom danu suociti se sa toliko bezazlenih,morbidnih komentara.,koji imaju veze sa svime,osim morala.
Pokusao sam da napravim razliku izmedju Ljubavi I simpatijama koju Vi zovete ljubav.
Izmedju ljubavi koja je vecna I ljubavi koja je ogranicena,koja ima svoj vek trajanja.
Ljubav prema porodici je velika na primer,I ona ce trajati isto koliko I nase duse,sa ovime ce te se svi sloziti e a Platonska ljubav isto toliko velika samo sto je neverovatnija pa mozda cak I lepsa jer je gajite ka osobi sa kojom jedino mozete da provedete zivot,svesni ste da nikada vise necete moci da zavolite drugu,jer ste vec ljubav svog zivota pronasli,koja je tu u Vama I vise je nikada necete moci izbaciti,koliko kog se trudidili.
Zasto je tesko ostvariva?
E to je dobro pitanje,zivot je tezak,mnogi platonicari su jednostavno bezeli od takve ljubavi jer zbog poznavanja vasih ljubavi njihove su im jednostavno bile nejasne.Na koju foru mogu toliko da volim?Kako kad je nisam ili jesam samo jednom poljubio?Platonicari zive normalnim zivotom,stupaju u druge veze ali s punom svescu da je sve to plagijat ljubavi,pa se neretko desava da se uopste I ne uopustaju u veze vec naprosto traze devojke ili ti drugarice sa kojima izvrsavaju svoju potrebu I to je najcesci slucaj.
Vreme koje prolazi I zivot kako tece je isto mozda veci razlog neosvarene ljubavi,to jest nespojive.
Jako je tesko “normalnom” stanovnistvu objsaniti ovakav vid zivota a kamoli ljubavi.
Vama su potrebne veze kako bi ziveli,kako ne bi bili sami,kako bi imali redovan seks,kako bi imali s kim da idete na kafu pa cak I kako bi mogli s nekim da manipulisete,ljudi se boje samoce,jednostavno slabi su ,nejaki kad su sami,pa im je potreban parter,zaljubljivanje I ljubav je kratkog veka,posle jos par meseci mucenja ljubav pukne I idemo Jovo nanovo.:)prosta forma vase ljubavi.
Platonicarima nije potreban niko,pa cak ni drustvoi,mnogi zive samotnjim zivotom,srecnim ali u istom trenutku I teskim zivotom.Mnogi cak I neveruju u Boga ali su svatili formu njihove Velike ljubavi pa je zovu Nadprirodnom.Srecni jer nemaju vise ka cemu da tragaju,svoj zivot im je jasan kao dan,pa se ni ne osvrcu na tudje,opusteniji su,otvorenije za okolinu,drugi ih mogu cak zvati I ludacima ali to je tek nebitno.
Zivot je traganje I za mene jako bitna stvar,trebalo bi da budemo zaista iskreniji prema sebi I surovaji ako imamo gresnu proslost,nije sramno kajati se,vec je to gospodska stvar,gde samo pokazujemio svoju velicinu jer stajemo na svoje greske I suocavamo se sa njima.
Iz njih naucimo mnogo,nastavljamo svoj zivot pametniji a I cistiji.
Dakle—Platonska ljubav je u stvari samo Ljubav koja na zemaljskom zivotu moze biti ostvarena ili neostvarena dok posle naseg postojanja postaju vecne(sto nas sve Vere ovog sveta uce)


I hteo bi da napomenem jos jedan banal u nizu ali ovaj je iz strucne literature

Platonsku ljubav smatramo prirodnom pojavom samo u nedorasle omladine koja još nije dovoljno zrela za potpuno doživljavanje svoje polnost

Eto kolika je ovo budalastina koju prezentuju ljudi bez iole znanja.Ovo je verovatno misao nekog psihologa bazirano na edukativnim informacijama koje je uspeo da prikupi(iz udzbenika,strucne literature) u kojoj ne postoji nikakva doza iskustva,sto je jako bitno.Zasto?Pa po filozofiji do mudrosti nas dovede najcesce tri segmenata-razmisljanje,vaspitanje I na kraju iskustvu.Iskustvo-zato sto ljudi najlakse I najpouzdanije nauce iz svojih vlastitih gresaka,zato sto nam pak I godine daju neki vec vid zreline a iz svoje proslosti dobijamo znanje.Jer nam niko ne moze pricati o nekim stvarima koje smo vec prosli.Sta hocu da kazem-to da nemozes ti da definises pa ni da pominjes termin Platonska ljubav ako je nikad nisi osetio nego iz svoje bezazlene proslosti gradis neku definiciju I sto je najgore samo zbunjes ili jos gore dobijas narod koji je u dvoumici na osnovu neke diplome.:))A posto je nas naraod plitak I pun predrasuda uglavnom takvo neko misljenje dobije na znacnje.Nisam ja skeptican u vezi ovoga(jer je moja licnost odavno izgradjena)vec mi karakter ne dozvoljava da se jedna tako ne iskvaren Platonska ljubav mesa sa mastarenjem I sa tvrdnjama kao ona gore navedena

Ja sam pokusavao koliko sam moga da izbacim termin platonske ljubavi jer je ona za mene samo ljubav jedna jedina koja postoji ali ako Vi I dalje stojiti pri svojoj tvrdnji da je ona neka druga vrste ljubavi onda dolazim do toga da je ona zaista uzvisena ili ti ideal,najvisi stepen ljubavi.


Hvala na paznji


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Platonska ljubav
PostPostano: pet feb 11, 2011 12:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Platonska ljubav je samo ideal ljubavi sa naglaskom na ideal,a idealno ma koliko lijepo i ugodno uhu zvučalo za finije uši je samo buka.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 99 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz