Sada je: sub apr 27, 2024 11:18 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 178 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet okt 07, 2010 11:34 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet dec 04, 2009 8:01 pm
Postovi: 24
.


Zadnja izmjena: badem; čet okt 28, 2010 6:40 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet okt 07, 2010 12:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
badem je napisao/la:
Kako podneti istinu da roditeljska ljubav nije uvijek bas ljubav? neki mit mozda...

Lijepo. :mrgreen:

Idi iznad toga; pokušaj shvatiti prvo da je svaki čovjek uključujući i roditelje ne stazi učenja.

Zamagljeni "problemima", drugim "prioritetima" prekrili su ljubav, stavili je u drugi, treći...deseti plan, nije im na vidiku, djete to osjeća.

Ti više nisi dijete u tom smislu riječi i u stanju si da vidiš..., ili možda još ne? :glasses7:

Oprosti im i nastavi svojim putem. :hello2:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 08, 2010 8:09 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet sep 30, 2010 11:31 pm
Postovi: 22
Nadam se da neću "promašiti temu".. Kako je većina nas sa Balkana, gdje se svako malo raspiruju vatrice mržnje među narodima i postoji velika mogućnost da nas ta vatra (po ko zna koji put :cry: ) proguta, zanima me kako bi se postavili prema obavezi odlaska u vojsku i čime bi to sebi opravdali? Valjda i to spada pod laganje sebe.. :-k Ili moje razmišljanje ne ide u dobrom smijeru :?
Inače, nikad ne bih mogla ići u vojsku (makar u ovom životu 8) ). Ne podnosim tu strogu hijerarhijsku konstrukciju i nemogućnost razmišljanja svojom glavom [-(
Poz forumašima! :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 08, 2010 8:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Heaven je napisao/la:
Nadam se da neću "promašiti temu".. Kako je većina nas sa Balkana, gdje se svako malo raspiruju vatrice mržnje među narodima i postoji velika mogućnost da nas ta vatra (po ko zna koji put :cry: ) proguta, zanima me kako bi se postavili prema obavezi odlaska u vojsku i čime bi to sebi opravdali? Valjda i to spada pod laganje sebe.. :-k Ili moje razmišljanje ne ide u dobrom smijeru :?
Inače, nikad ne bih mogla ići u vojsku (makar u ovom životu 8) ). Ne podnosim tu strogu hijerarhijsku konstrukciju i nemogućnost razmišljanja svojom glavom [-(
Poz forumašima! :love3:


LOL, dobar kveščn, reći ću ti, s moje tačke gledišta to mnogo zavisi, kao prvo, od toga "kada" bi išla u vojsku.
Ja sam "odslužio" 2004. četiri mjeseca i moram ti priznati da bih lagao vas a i sebe kada bih rekao da nisam uživao. :occasion5:
Bio sam orijentisan prema van, nisam znao za drugo, bio sam vođen time, pokušao sam razriješiti neke stvari na takav način.
Dobar primjer bi bio ovaj: Neko orijentisan prema van ko nema blage veze da postoji išta više, koji zavisi od spoljnjeg uvažavanja, da bi promijenio"sebe" iliti svoju situaciju, mora se maknuti od okoline u kojoj živi ako želi promjenu. Naravno da je istina potpuno suprotna ali na žalost ljudi toga nisu svjesni.
Naime, iako sada imam drugačije poglede na sve pa i na vojsku naravno, tada mi je to trebalo jer mi je situacija bila "neizdrživa"! #-o
Uspio sam izaći iz kolotečine svakodnevice i maknuti se da mi se malo razbistri pred očima.
Elem, malo sam se tamo sabrao i po povratku sam imao drugačiju sliku. Kažem, stvar je individualna jer svako će izvući nešto drugo kao pouku. Ja sam izvukao svoju.
Jasno je da tamo postoje autoriteti samo, znaš, razmisli da li ti danas recimo imaš više "slobode" od nekog tamo vojnika ili ne?! :-k
U globalu, sve je to isti sistem ali ima razlike u njegovoj demonstraciji.

Kažem, dobro pitanje iz nekoliko razloga jer znamo da je sve to dio jednog velikog shita jer stvarno puna je kapa tog mehanizma ubijanja i separacije i ulaganja u isti! =;

Znači programi tj. inastalacija na djelu baby! Prave od tebe radilicu iz Star Track-a!
Ulažu u tebe, hrane te, kljukaju informacijama i pravilima baš kao i u svakodnevnom životu, presmiješno, kako bi ti jednog dana to vratio u obliku dobrog soldžera spremnog da umre za neke bog-zna-čije ideale.

Definitivno vrijedna lekcija za naučiti. :mrgreen:

Sada sigurno nebi išao, tada mi je to došlo kao odmor!
\:D/

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 08, 2010 9:54 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet sep 30, 2010 11:31 pm
Postovi: 22
Pa da, shvatam te, kad sam bila mala uvijek sam govorila da bih išla u vojsku jer sam sve to shvatala kao neku ogromnu avanturu (doduše tada kod nas žene nisu mogle ići u vojsku pa sam "planirala" biti nešto kao Mulan :mrgreen: ). Kasnije sam uvidjela da to u praksi podrazumijeva uništavanje tuđih, a i svog života.. Pa ipak, još uvijek nekako mogu onu vojnu obuku da shvatim kao ispitivanje i vježbanje fizičke izdržljivosti, ako zanemarimo neku vrstu mentalnog programiranja (malo sad lupam, ali mislim da to tokom obuke u nekom obliku postoji?). Ali odlazak u rat i borba sa ljudima zbog ko zna čijih i kakvih ideala.. ne! [-(
A da.. Nemamo ni mi mnogo više slobode od vojnika, samo nam je naš zatvor malo drugačije predstavljen ](*,)
Nego me baš zanimalo kako bi vi odreagovali da krenu neki nemiri..?
Mada ne znam koliko je to realan, u stvarnosti izvodljiv odgovor (zaboga, nadam se da nije samo teorijski! :-k ), koliko bi bilo moguće normalno živjeti ako bi se odlazak u vojsku odbio (moj tata je čitav rat proveo bježeći od vojne policije i, mada su bili razvedeni, mama je dobijala otkaz, prijetnje i štošta..)?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 08, 2010 10:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Heaven je napisao/la:
Pa da, shvatam te, kad sam bila mala uvijek sam govorila da bih išla u vojsku jer sam sve to shvatala kao neku ogromnu avanturu (doduše tada kod nas žene nisu mogle ići u vojsku pa sam "planirala" biti nešto kao Mulan :mrgreen: ). Kasnije sam uvidjela da to u praksi podrazumijeva uništavanje tuđih, a i svog života.. Pa ipak, još uvijek nekako mogu onu vojnu obuku da shvatim kao ispitivanje i vježbanje fizičke izdržljivosti, ako zanemarimo neku vrstu mentalnog programiranja (malo sad lupam, ali mislim da to tokom obuke u nekom obliku postoji?). Ali odlazak u rat i borba sa ljudima zbog ko zna čijih i kakvih ideala.. ne! [-(
A da.. Nemamo ni mi mnogo više slobode od vojnika, samo nam je naš zatvor malo drugačije predstavljen ](*,)
Nego me baš zanimalo kako bi vi odreagovali da krenu neki nemiri..?
Mada ne znam koliko je to realan, u stvarnosti izvodljiv odgovor (zaboga, nadam se da nije samo teorijski! :-k ), koliko bi bilo moguće normalno živjeti ako bi se odlazak u vojsku odbio (moj tata je čitav rat proveo bježeći od vojne policije i, mada su bili razvedeni, mama je dobijala otkaz, prijetnje i štošta..)?

Sigurno da bi "društvo" popljuvalo odluku da ne ideš.
Ali, moram reći da sam spreman prihvatiti to.
Neću filozofirati već ću reći da bih ODBIO.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 08, 2010 2:19 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet sep 30, 2010 11:31 pm
Postovi: 22
Hvala na konkretnom odgovoru, komšija! :wink: I slažem se, naravno! :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: uto okt 12, 2010 7:09 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jun 07, 2010 6:27 am
Postovi: 28
Ini je napisao/la:
Laganje ili mozda ipak neka vrsta stvaranja i kreiranja 'svog' sveta u kom svaki covek zivi i radi koga zivi. :king: I to je normalno.


bas neki dan razmisljo nesto slicno.

kako uopce zna covjek sta je tocno istina ili sta je istinito? da li je istina nesto sta prodire iz svega nesvjesnog(pa i nas samih) a "laži" priče kojima mi racionalnije iskrivljujemo ili mijenjamo tu "istinu"? il pak obratno? moš reć i mogu ti reć drugi tolko puta da se očito lažeš, ali ko kaze da nesto nesvjesno u tebi, nazovimo ih instinkti, porivi etc. ...ko kaze da su bas oni istina il da su laž? i ko ti moze rec da nema covjek kreativnu sposobnost stvoriti istinu od čega god hoće? jedino neko laganje sebe bi vidio u tome ako covjek ne vjeruje u svoju "laž", a pretvara se da vjeruje :rofl ... cini mi se da je na kraju samo stvar vjere u svoje oprjedljenje oko bilo cega....a sad da li je ono istina ili laž, totalno nesuvisla debata...prije bi rekao da li ima filinga i moći iza sebe ili nema. ha mozda pod to mozemo svrstat laganje, kao nedostatak moći i osjećaja iza misli, ideja i stavova...nesto di se ne kreira nista, za nista i ni radi ikoga ne zivi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: uto okt 12, 2010 8:09 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet dec 04, 2009 8:01 pm
Postovi: 24
:love3:


Zadnja izmjena: badem; čet okt 28, 2010 6:41 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri okt 13, 2010 2:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
badem je napisao/la:
:love3: Postoji jedan deo u nama koji nikako ne umemo slagati..kad tad otkrije se laz...jos ne znam kako da ga nazovem.

Zovi ga kako hoćeš ali on je tu, i ako mu daš šansu on se razvije i počne da te zajebava, jer kad god počneš lagati sebe on se umeša i razotkrije te u samom startu...
Onda laganje polago počinje da gubi smisla...
Onda ostaje još i laganje drugih, no ono je dobro za zaštiti vlastitih interesa, npr očuvanja drugarstava u kojima uživaš, u kojima ti je prijatno, i sl :mrgreen:

badem je napisao/la:
Sta je sa umjetnoscu samoobmanjivanja, bas bi me obradovalo ako neko zeli da podeli svoja iskustva

Stvarno, šta je sa njom?
Postavio bih ti ja drugačije pitanje, zar zasita možeš da se samoobmanjuješ a da onaj deo koji ne znaš kako da nazoveš, ne krene da ti ruši tu samoobmanu već od samog njenog temelja?...
Ja ne mogu...
Ponekad ga zamolim da me ostavi na miru, kad mi je teško i kad mi je potrebno da istinu postepeno doziram kako bih imao dovoljno vremena da sakupim snage... I on mi dozvoli, ali nikad ne prestaje da me nadgleda... A što ja najgore, on je ja a ja sam on :mrgreen:


:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri okt 13, 2010 8:01 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet dec 04, 2009 8:01 pm
Postovi: 24
.


Zadnja izmjena: badem; čet okt 28, 2010 6:41 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri okt 13, 2010 12:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 02, 2010 11:13 am
Postovi: 68
E ljudi pa nije vama lako...

Mislim da bi vam za ovo pomogla meditacija, a ako želite brže doć do riješenja počnite se rokat tripovima (samo ovo za razliku od meditacije ima i neke zanimljive nuspojave :blob: )

Lijepi pozdrav!

_________________
cijeli svijet je pozornica...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri okt 13, 2010 3:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Dobar dan ekipa evo pozdravljam vas svojim prvim postom citam vas dugo al nikako da stignem nesto napisat.
Samo da se nadovezem na ovaj dio s vojskom..
Slazem se s bajsom da je u jednu ruku obuka od par mjeseci cista uzivancija i zafrkancija sa ljudim iz cijele drzave , upoznas stvarno svakog i sprijateljis se s ljudima.
Dobra stvar da na neko vrijeme budes malo sam sa sobom i pobjegnes od civilizacije , pogotovo ako si klinac ko sto sam ja bio , nauce te nekog reda (ustajanje,spremanje,tjelovjezba) i malo maknu onu masku derista iz srednje skole :) One nijhove taktike ionako su na 1 uho usle na 2 izasle ..
Da dodje do nekih nemira i dobijem poziv takodjer bi ih odbio .
Ili cak otiso u vojsku i tamo dignuo revoluciju i protiv jedne i druge strane hehehe aaaa bujne maste

badem je napisao/la:
"Sta je sa umjetnoscu samoobmanjivanja, bas bi me obradovalo ako neko zeli da podeli svoja iskustva"


Onaj instalirani uljez uvijek ce sebi nalaziti razloge da nastavi po svome ionako nam je vecini izvan kontrole
Stvarno je tesko drzati se u tisini neko vrijem bez njegovog naklapanja ...
Kad ga dovedemo pod kontrolu i pocnemo ga koristiti kao alat kao sto i je, onaj dio u nama uvjek ce nam kroz osjecaj u srcu javiti mislimo li dobro ili ne ...


Pozdrav

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 22, 2010 9:15 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon okt 18, 2010 8:18 am
Postovi: 12
Nikad se svjesno ne lažemo, jer ako to i pokušamo učiniti, ZNAMO da je to laž i samim tim istovremeno svjesni smo i istine. ;)
Mislim da nema osobe koja samu sebe ne laže ili adekvatnije rečeno OBMANJUJE, ali to je uglavnom redovito iz neznanja ili se radi o nesvjesnim obrambenim mehanizmima.

To bi bilo moje skromnićko mišljenje na ovu temu. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 22, 2010 8:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
susjeda_Veca je napisao/la:
ali to je uglavnom redovito iz neznanja ili se radi o nesvjesnim obrambenim mehanizmima.

A ono najzanimljivije je otkrivati uzroke našeg neznanja i tih podsvjesnih reakcija.
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 22, 2010 10:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Žao mi je što ću možda malo previše "mudrovati",ali moram pokušati iskazati ono što imam na duši i što se tiče ovog topica,laganje sebe,a kojeg smatram veoma važnim.

Citat:
A ono najzanimljivije je otkrivati uzroke našeg neznanja i tih podsvjesnih reakcija.

Kako ću otkriti uzroke neznanja ako nemam nikakvog znanja o samim uzrocima neznanja.
Ili bolje rečeno nitko ništa ne zna i kako onda nešta znati,ako ništa ne znamo.

A što se tiče laganja sebe,da,svi se mi lažemo,ali kako mi znamo da se lažemo,to bi onda značilo da znamo šta je istina i laž,šta je pogrešno i krivo.Zar nije tako?
Možemo to ovako postaviti,promatramo sebe i ono što radimo,dođemo do zaključka da dan provedemo radeći za plaću,slobodno vrijeme na čitanju,slušanju glazbe,komuniciranju i druženju sa ljudima ili radom na sebi i od svih tih situacija sjednemo na pola sata i zapišemo koliko smo danas samoga sebe lagali,ono što je nevjerojatno je to da usto što ne znamo šta je istina i laž u objektivnom smislu,kako mi uopće možemo znati u čemu smo mi to same sebe lagali i koje sebe,ličnost ili suštinu,ako kažemo da smo lagali suštinu,kako mi to možemo znati,jel ona nije uopće razvijena kod modernoga čovjeka.
Naša procjena laganja može biti suicidalna u smislu da nađemo neke stvari u kojima sebe lažemo bez da smo pogledali širu sliku,a šta bi uopće značilo kada bi vidjeli širu sliku laganja nas samih,meni je iskreno na to teško i pomisliti,čovjek bi doslovno doživio živčani slom od užasa kojeg bi vidio.
Mišljenja sam da postoje samo dvije opcije jedna od njih je da bi se čovjek pokrenuo i počeo ozbiljno raditi na sebi ili se pokupio na put gdje bi tražio ljude koji znaju i posjeduju znanje vođen onim magnetskim centrom,a druga je da bi jednostavno ostao pasivan u životu i ignorirao svoju jad, bijedu i ništavnost,poludio ili čak uradio samoubojstvo,treće opcije nema,barem je ne vidim u širem kontekstu,ali eto dobro je što je većina samo pasivna,dok su neki bili na granici i nažalost nisu uspjeli,a da ne polude ili počine samoubojstvo,Tragedija genija je dobra knjiga za primjer takvih ljudi.

Ako uzmemo kao primjer čitanje,načitan čovjek iz bilo koje oblasti može raspravljati o onome što istražuje i proučava i davati valjane argumente,ali kako on sam može znati da je ono što je on pročitao i istražio nije sama laž odnosno da on laže samog sebe pomoću knjiga koje je čitao?
Kao da smo osuđeni na propast,ništa ne znamo,a pravimo se kao da znamo,a neznamo na jedno pišljivo pitanje koje glasi zašto,a koja nam djeca postavljaju odgovoriti valjano sa argumentima.
Dijete pita zašto radiš,ti odgovoriš radi plaće,dijete pita zašto,ti odgovoriš radi toga da bi mogao živjeti,dijete pita zašto,ti se zbuniš i odgovoriš da onda nebi mogao normalno živjeti bio bi na rubu egzistencije i život bi mi bio u opasnosti,dijete pita zašto,a ti još zbunjeniji odgovoriš da kada to nebi radio da bi umro i da moraš raditi zbog toga da ne umreš,dijete opet pita zašto i ti odgovoriš da ne umrem da ne budem mrtav i dijete naposljetku pita zašto ne želiš ili se bojiš ili nećeš ili šta tu ima krivoga da budeš mrtav i ti jednostavno staješ i ne vidiš odgovora na to pitanje,štoviše moglo bi se to još i otegnuti,ali na pitanje zašto nema konačnog odgovora.Na jedno pišljivo pitanje zašto mi nemožemo odgovoriti sa sigurnošću,a kamoli na nešta drugo.
I kako onda ako na jedno pitanje zašto nemamo odgovora i bespomoćni smo,mi uopće možemo znati odgovoriti na pitanja kao što su gdje ja samoga sebe lažem,to mi ne možemo sa sigurnošću znati,štoviše ništa ne možemo sa sigurnošću znati jel čovjek bi ili trebao biti genije ili veliki čovjek ili prosvjetljen da bi uopće mogao znati gdje on samoga sebe laže.
Kad bi vidio širu sliku čovjek bi uvidio da je cijeli njegov život ništa drugo doli puka laž,cijelo njegovo školovanje,njegov posao,njegova obitelj,njegova djeca,njegov ugled,njegov status,njegovi odnosi sve doli baš sve samo puka gluma,maske koje nosi da mu život bude lakši i ugodniji,a sva njegova vjerovanja,sreće,nade,očekivanja i ono što on smatra da u samoj svojoj biti posjeduju je samo još jedna maska,a Bog mu služi kao način transakcije.Zbog toga mislim da nitko od nas uopće nije spreman za skidanje maski i bolje da se ne bavimo takvim poslom koji zahtjeva enormnu patnju osim ako nam srce žudi za odgovorima i ako krvarimo iznutra,ali čak i ako je takav slučaj moramo biti oprezni,jel možda nismo za takav veliki poduhvat uopće spremni,štoviše slabi smo.
Možda je spoznaja vlastite ništavnosti onaj put do kojeg dolazimo kada uvidimo i promatramo gdje mi to točno same sebe lažemo.


Spoznaja vlastite ništavnosti kao put prema istinskom


Blago onom koji pomoću intelekta ili "instinkta" uvidi svoju vlastitu jad,bijedu i ništavnost,a muke i jad onome koji to uvidi cijelim svojim bićem,a ipak onaj koji to uvidi,tek onda ima šansu da postane pravim čovjekom,da upozna istinsku duhovnost,jel tek kada padne,naučiti će se dići,jel tek kada upozna tamu,razaznati će šta je svjetlo.Bez tame i pada čovjek nema nikakve šanse,čuvajte se onih koji je nisu upoznali,jel zaista,ako neznam kakva je tama i to najprije u sebi samom,nikada niti neću znati za svjetlo.
Današnje je vrijeme najveće kuge,ono zahvaća široki sloj ljudi bez obzira na godine i stalež,truje im zdravi razum i nameće lažne ideale,širi lažnu ljubav i optimizam,širi upakiranu sreću na kojoj ljudi ne vide rok trajanja,daje im nadu,govori im da oni upravljaju sami svojim životom,govori im da oni kreiraju sami svoju stvarnost,govori im da treba samo pozitivno misliti da bi se bilo vedrim,veselim i sretnim.
O,bezočne i licemjerne li laži koja truje umove ljudi,truje ih do neprepoznatljivosti,čovjek postaje narkoman,iz dana u dan tražeći sve veće doze lažne ljubavi,sreće,nade,pozitivnih misli od ljudi i religija koje im to pružaju.Utočište je za ovisnike i u samom tom korijenu ovisnost izaziva upravo sam taj korijen odakle potječu riječi ljubavi,sreće,nade,optimizma,a čovjek tako naivan vjeruje onome što njemu paše iako znamo da ono što paše i ugodno zvuči je daleko od stvarnosti.Treba iščupati korijen i posaditi novi,jel ovaj stari korijen samoga sebe iznutra izjeda,a ljudi traže još više i više pozitivnih misli,toliko su uznapredovali da će čovjek koji traži sve više i više biti sretan u velikim tragedijama i katastrofama.Kada drugi ljudi budu umirali i patili pred njegovim očima on će pozitivno misliti i naći sreću u tome,govoriti će da to nije strašno,da treba biti pozitivan i iz takvih situacija će izaći jači i sretniji,sve će obojati ružičastom bojom,za njega nema suprotnosti,on ide jednim smjerom,a taj smjer je biti pozitivan,sretan i pun ljubavi.Za njega ne postoji suprotnost,on ne vidi da se truje karakteristikama koje ne posjeduje,govori da je pozitivan,sretan i pun ljubavi,a da niti nezna šta je to.Kao što pijanac kada je pod utjecajem alkohola predstavlja sebe sretnim i veselim,tako i onaj pun ljubavi,sreće i pozitivnih misli predstavlja sebe sretnim i veselim,ali neznajući ignoriraju da posljedice otriježnjenja dolaze kasnije i uvelike su teže za podnijeti ako je čovjek bio ovisan duže vrijeme.
Sav taj pokret budi pozitivan je ništa drugo doli lijepo upakirana laž,a ljudi kupuju sve ono što izgleda lijepo,što miriše lijepo,što zvuči lijepo,pa makar to bilo i smrtonosno za njih same.

U vremenima gdje prave vrijednosti više nisu na cijeni,gdje je crno postalo bijelo,a bijelo crno,gdje se laž uzdiže,a istina prezire,gdje su na snagu stupile budale koje narod cijeni,više nema ni traga čovjeku,čovjek je nestao,izgubio se u labirintu života gdje izgubljen luta u javi i snu,on luta misleći da zna čemu stremi i gdje ide,a ipak jadan nezna da nezna.Bombardiraju nas sa lijepim riječima i mislima,molitvama pokušavaju promijeniti svijet i ljude oko sebe,nemam ništa protiv ako žele promijeniti svijet na bolje,ali ako diraju u ljude samo da ih preobrate na svoje,to onda nema veze sa ljubavlju već sa željom da ih se kontrolira i oni sve to rade bez da su promijenili sebe i usprkos svemu tome ono što vidimo u svijetu je samo još veća jad i bijeda čovjeka i čovječanstva,što se više ljudi moli da bude bolje,upravo je suprotno,bude gore.Kao da je njihov Bog digao ruke od nas.

O mali čovječe,pa zar ne vidiš na što si spao
Zar ne vidiš svoju umjetnu sreću
Zar više ne vidiš da samoga sebe lažeš
Zar više ne vidiš da je tvoj život gluma
Zar ne vidiš da si na niske grane spao
Zar ne vidiš da nisi ništa samom sebi dao
Zar te je toliko školstvo i odgoj oduzelo da više ne vidiš koliko si jadan
Zar više ne osjećaš to u sebi ?

Ah,ta moderna vremena gdje treba biti poznatan i slavan ideal je budale i modernoga roba,što izvana što iznutra,čovjek više ne raspoznaje si puta i u labirintu bez izlaza on vječito luta.
Pa tako jednog dana

Sokrat i Diogen iz Sinope sjeli su kraj mene
Ne znam kog da slušam,koncentracija mi pada,a u mislima žene
Vidim čak i oni počeli da se pjene
Riječi njihove dopiru do uha,ali nikako do mene
Pomislih si lijepog li dana,izađem van kad ono ruža vene
Sama od sebe odbije život i polagano u zemlju krene
Gledajući u obzor ptice se vesele,a ono što vidim samo su njihove sjene.
Naposljetku ipak dopre mi do uha ono što Diogen i Sokrat kažu:
Traži čovjeka svim srcem i pazi se onih koji lažu“.



Sve u svemu ostajem pri tome da ljudi jednostavno nisu spremni da uvide u kojem razmjeru oni lažu sebe i da su slabi,a o pitanjima tipa da pošto neznamo šta je laž,a šta istina u objektivnom smislu,mi ne možemo znati u čemu točno mi lažemo sebe,jel ne znamo šta je to laž.O tome bi se dalo pričati,o tome da ne prepoznajemo šta je laž,istina,pogrešno i krivo i ono suprotno od pogrešnog i krivog.Moral je tipičan primjer toga,ljudi određuju šta je krivo,a šta pogrešno i svagdje je drugačiji,eto čistog primjera kako ljudi od muhe prave slona kako bi to Nasreddin rekao.
Ono što ne shvaćam je to kako mi možemo znati da lažemo sebe,kako ona moja mala ja u meni mogu u onakvoj gužvi uopće biti u stanju da mi kažu gdje se lažem? Zar nebi bilo suprotno.Čovjek je sam kaos,u njemu je kaos.Skoro pa je nemoguće da se dovede sam u red,ako netko misli da je moguće neka pokuša biti sam duži period,pa će uvidjeti da je slab i da ne može.
I to je po meni jedan od mnogih razloga da čovjek sam ništa ne može,da mora tražiti učitelja ili onoga koji već zna,ali pitanje je kako i gdje.
Laganje sebe je tricky tematika,svi hodamo po granici što se toga tiče i dobro je dok smo na njoj,ali malo jači vjetar i odeš u jednu stranu i nema više nazad,a time želim reći da čovjek može samom sebi lagati da samog sebe laže u vezi nečega,a to kažem zbog toga što sam čovjek u ništa ne može biti siguran,ništa nesmije uzimati zdravo za gotovo,on mora sam za sebe vidjeti da on ništa nezna ili ono teže,da je ništavan u sebi (ne u smislu da nema dušu,da je psihopata,već u tome da skine sve one laži koje je prisvojio kao svoje,a jedino pitanje koje ostaje je to kako da skine laži sa sebe,ako niti sam ne zna u čem se točno sve laže).
Može čak biti i to da čovjek ode duhovnim putem preko laganja sebe,jel ste o tome razmišljali ikada,uvjeri sebe da se laže u određenim stvarima,uvidi da mu je život bio laž,pa ode nekim duhovnim putem, i još većeg zla napravi tamo nego što je napravio prije toga,a kao primjer mogu poslužiti onaj šljam od ljudi koji siluju malu djecu i sa strane vode misu i govore inspirirajuće pričice ljudima koji ih upijaju kao žene sapunice.
Eh,to laganje sebe,tako jednostavno,a tako teško,tako blizu,a tako daleko.
Apsurdno.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Zadnja izmjena: daco; pet okt 22, 2010 10:23 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pet okt 22, 2010 10:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Any thoughts?
Možda previše "mudrujem",ali to laganje sebe se treba pogledati u više aspekata,barem pokušati sagledati cijelu sliku,ako ništa drugo.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sub jan 29, 2011 7:05 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned sep 19, 2010 1:33 pm
Postovi: 3
Istina koja je nastala posle iskustva je subjektivna ... sagledavanje istine je moguce bez filtera tj. predubedjenja .. da li imamo dovoljno snage da odbacimo sebe radi istine...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sub jan 29, 2011 11:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
dragan je napisao/la:
Istina koja je nastala posle iskustva je subjektivna ... sagledavanje istine je moguce bez filtera tj. predubedjenja .. da li imamo dovoljno snage da odbacimo sebe radi istine...

Naravno drugar, imamo mi snage, ali nemamo znanja...
Recimo da li istina uopšte nastaje posle iskustva ili se kroz iskustvo otkriva... :-k
Eto ja, npr, ne znam, kako drugačije osim preko iskustva, da uopšte saznajem?
Kakve veze ima saznavanje preko iskustva sa saznavanjem kroz filtre, tj predubeđenja, osim da je ovo drugo samo jedan aspekat ovoga prvog?

Da budem decidniji:
Voleo bih da mi opišeš kako se istina sagledava bez filtara/predubeđenja kako bih pokušao da to naučim i primenjujem u svome iskustvu...
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: ned jan 30, 2011 12:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
daco je napisao/la:
Any thoughts?
Možda previše "mudrujem",ali to laganje sebe se treba pogledati u više aspekata,barem pokušati sagledati cijelu sliku,ako ništa drugo.

Dačo, da se našalim sa tobom: Sve je jasno samo si ti zamagljen" :mrgreen:
Hoću reći, deluješ zbunjeno u onom romanu gore... A kad je neko zbunjen, svaki hipnotizer to zna, neverovatno je lak za sugestije...

Većina stvari o kojima pišeš stvar su konvencija, neprirodne su - nema ih u prirodi a samim tim su, po meni, upitne...
Zamisli ovu istu planetu bez ljudi i svega što je njima svojstveno, kao i bez ikakvih njihovih tragova po njoj (Zemlji), i možda to bude korak ka shvatanju...

Ja npr ne mislim da bi se čovek suočivši se sa idejom o svojoj ništavnosti samoubio ili poludeo...
Patio sam dok nisam shvatio da je patnja samo odnos, pogrešan odnos... posle toga patim drugačije :mrgreen:

Takođe, možda neki odgovori počinju tamo gde prestaju pitanja :mrgreen:
Zašto postojim, zašto živim...?
Jedna zen poslovica kaže: "Tako dugo sam tražio, a našao sam tek kada sam prestao da tražim".
Naravno... ove reči ne govorim sa površine već iz dubine...
A to znači da se ne može očekivati da su reči i naša veštačka ljudska svest koja pretežno misli rečima i trudi se da sve nešto sistematizuje na način za koji veruje da jejedini ispravan i moguć, jedini put da se dođe do odgovora...

Laž je kad svesno koristim neistinu, a većina odgovora je u meni...
Eto npr i ta karijera, čast, stalež, imidž.... kada zastane svako od nas i pogleda u sebi, on vidi odgovore, on vidi da je sve to neistina, oseća to, a onda svesno od toga, opet, pobegne vani... zanemarujući svoj lični osećaj iluzornosti svega danas...

](*,)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 178 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 78 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz