Sada je: sub apr 27, 2024 6:47 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Yin i Yang
PostPostano: čet jun 11, 2009 10:07 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
slika

Sta je pravo znacenje ovog simbola?

Jedinstvo? (kao zajednistvo dva polariteta)
Dualnost? (jer su dva polariteta sjadinjeni)
Trojstvo? (kao zakon broja tri)

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet jun 12, 2009 8:52 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
all of the above, plus to da u svakom dobru ima nečeg zlog i svakom zlu ima nečeg dobrog. inače crna simbolizira ženski pol (minus - pasivni princip) a bijela muški pol ( plus - aktivni princip). aktivni stvara i daje energiju, a pasivni ju mora primiti. zajedno su u ravnoteži (barem po ovom simbolu) i čine neutralnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: ned jun 14, 2009 12:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jun 13, 2009 12:13 pm
Postovi: 31
...lici kao neka borba izmedju dobra i zla


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: uto jun 16, 2009 10:03 am 
demiurge je napisao/la:
all of the above, plus to da u svakom dobru ima nečeg zlog i svakom zlu ima nečeg dobrog. inače crna simbolizira ženski pol (minus - pasivni princip) a bijela muški pol ( plus - aktivni princip). aktivni stvara i daje energiju, a pasivni ju mora primiti. zajedno su u ravnoteži (barem po ovom simbolu) i čine neutralnost.


Quotam definitivno. Ovo oko muskog i zenskog spola ne odnosi se na doslovce 2 osobe vec na jednu osobu. Svaka osoba u sebi ima i musku i zensku stranu. Ako ih ujedinis, cine neutralnost a sa time i balans. Balans je dakle najbitniji i to je poruka Yin Yang-a.

Dilan_dog je napisao/la:
...lici kao neka borba izmedju dobra i zla

to su krscanske pizarije a ne pravo znacenje :) Lose i dobro se uopce ne bori jedan protiv drugoga. Doduse izvan ove realnosti dobro i lose apsolutno ne postoji a isti pojam je dosao od crkvi i biblija. Za njih se zna da su ih pisali neke lokalne pijandure :D


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: uto jun 16, 2009 4:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
Citat:
to su krscanske pizarije a ne pravo znacenje Lose i dobro se uopce ne bori jedan protiv drugoga. Doduse izvan ove realnosti dobro i lose apsolutno ne postoji a isti pojam je dosao od crkvi i biblija. Za njih se zna da su ih pisali neke lokalne pijandure


ne bih se složio. iako je možda iluzorno oboje ne možemo negirati da postoji dobro i zlo. činiš nešto nekome na štetu, što drugome oduzima energiju, ili samome sebi na štetu, to je loše i prirodno je da to nitko ne želi. činiš nešto što je nekome na korist, što mu pomaže u daljnjem razvoju i daje energiju to je dobro. to je cijeli princip muške i ženske energije, muška je aktivna i može otpustiti energiju dok ženska energija mora tu energiju izvući i primiti.

treba se nadići zlo kako bi se spoznalo ono dobro. uostalom ćini se da OPS i OPD realiteti igraju na isti princip, OPS je ono negativno što izvlaći energiju i njegov duhovni razvoj se temelji na energetskom dominacijom nad nižim bićima (pogledaj naš odnos prema životinjama, one su hrana i koliko god se mi tu borili protiv nekih reptila možda se one na neki drugi naćin pokušavaju boriti protiv nas). vjerojatno, ako reptilska rasa doista postoji ima isti princip i tada smo mi daleko niži na hranidbenom lancu. OPD je valjda drukčiji i njihov se duhovni razvoj temelji na nekoj kolektivnoj koristi i dobru.

pozz

inaće, mislim da je yin i yang odličan filozofski primjer za ono što danas nazivamo atomom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: uto jun 16, 2009 5:18 pm 
Nisam siguran no ako gledam na balans. Ako sam balansiran znaci da sam miran i da mi ama bas apsolutno nista ne smeta jer je tako kako je. Da nije bilo ne bi bilo. Ako gledas tako, a znamo da je balans full bitan, koliko god da je moguce da postoji dobro i lose toliko je to apsolutno drugacije izrazeno u stvarnosti jerbo, balans jednostavno to sve oko dobrog i loseg baca u vodu. No ovisno o svemu koliko osoba zeli bit balanisirana i napredovat. Ki ce ga znat na kraju.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: sub jun 20, 2009 1:29 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Jes! Balans!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: sub jun 20, 2009 6:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jun 13, 2009 12:13 pm
Postovi: 31
sve u svemu ...duge i teske extaze :glasses7:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: čet jul 23, 2009 2:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 18, 2009 1:03 am
Postovi: 196
Lokacija: Beograd
Ja bih rekao da taj simbol predstavlja celinu jednog coveka.

_________________
Valjda sam nešto zaboravio da dodam. Il sam se setio previše kasno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: čet jul 23, 2009 4:01 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jan 19, 2009 9:55 am
Postovi: 29
Sa prijateljem sam dosao do zakljucka da je jing jang zapravo trodimenzionalni simbol od kojeg je nama ponudjen samo jedan presjek (perspektiva). Kada bi pomaknuli nas pogled za devedeset stupnjeva, tj da nam oba dva oka budu u ravnini papira, simbol bi izgledao otprilike ovako:

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: sri aug 19, 2009 8:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 18, 2009 1:03 am
Postovi: 196
Lokacija: Beograd
truthSeeker je napisao/la:
Kada bi pomaknuli nas pogled za devedeset stupnjeva, tj da nam oba dva oka budu u ravnini papira, simbol bi izgledao otprilike ovako:

Daj brate molim te daj mi broj tvog dilera... :mrgreen:
Znaci, ono, mora da ima nesto zestoko da bi taj simbol video tako.
...
Bez uvrede ali tvoje graficke sposobnosti su na nivou neke moderne umetnosti. Kao da si crtao levom rukom naglavacke u krizi manjka heroina.. :D
Pozdrav.. :hello2:

_________________
Valjda sam nešto zaboravio da dodam. Il sam se setio previše kasno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet aug 21, 2009 10:15 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jan 19, 2009 9:55 am
Postovi: 29
Danmagorez je napisao/la:
Bez uvrede ali tvoje graficke sposobnosti su na nivou neke moderne umetnosti. Kao da si crtao levom rukom naglavacke u krizi manjka heroina.. :D
Pozdrav.. :hello2:


:rotfl: Hvala brate, nema nikakve uvrede, ovo je bila skica nacrtana u paintu za 30 sec. Nije mi bila namjera, kao sto je vidljivo, unijeti estetsku profinjenost u crtez, vec istaknuti sustinu. Broj 3 ostaje broj 3 iako ga nadrljam lijevom nogom dovoljno precizno da ga se moze razluciti. Tj. ne ostaje nista vec asocira na koncept broja 3.


I da sam u krizi manjka heroina, vjerojatno bi bio uokolo povracao po podu i mahnito zvao dilera, a ne drljao svrcke nespretnim pokretima misa :shock:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet aug 21, 2009 11:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Ne mogu odoljeti a da ne stanem u obranu napadnutog tzv zla i OPS-a :wink:
Da je sve samo dobro i da je Svemir napučen OPD bićima, gdje bi bio poticaj za rast? Tko bi provocirao, bockao, gnjavio dok ne izazove reakciju, i time gurao naprijed.. ? izvlačio iz mirnih OPD-ovaca koji gledaju svoja posla i javljaju se samo kad ih netko zazove - a ako imaju što sami reći onda prethodno dignu ruku :rofl - sve ono što se u njima nalazi a da oni to niti ne znaju ??? Tko bi jačao njihovo mirno pouzdanje neprekidno ga izazivajući i stavljajući na kušnju? Zahvaljujući kome bi OPD znali da nisu tako čvrsti kako su mislili ...?
Kako naučiti igrati nogomet ako ste svi u istoj ekipi i jurišate prema istom golu?
Ha?

Vražičak na desnom ramenu i anđelak na lijevom - to je pravi ying yang \:D/
Formula za Život!

:occasion5:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet aug 21, 2009 11:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 14, 2006 9:33 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
To je taositicki simbol, a taoisti se nisu zamarali konceptima kao sta su OPS i OPD. Neumjereno sirenje donosi disipaciju energije i smrt (Yin), dok neumjerena kontrakcija donosi imploziju i smrt (Yang). Dakle ravnoteža mora egzistirati radi opstojnosti zivota. Zbilja je blasfemija u filozofiju ranga taoizma gurati OPS i OPD koncepte. :shock:
Taositima je dualnost u tom smislu besmislena sto se npr moze vidjeti u njihovom odnosu prema sexu itd. itd..

_________________
Onaj tko je nešto naučio, ali to ne provodi u život, nalik je čovjeku koji je upalio lampu, a zatim pokrio svoje oči.
(Nagarjuna)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet aug 21, 2009 2:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
charleston je napisao/la:
Ne mogu odoljeti a da ne stanem u obranu napadnutog tzv zla i OPS-a :wink:
Da je sve samo dobro i da je Svemir napučen OPD bićima, gdje bi bio poticaj za rast? Tko bi provocirao, bockao, gnjavio dok ne izazove reakciju, i time gurao naprijed.. ? izvlačio iz mirnih OPD-ovaca koji gledaju svoja posla i javljaju se samo kad ih netko zazove - a ako imaju što sami reći onda prethodno dignu ruku :rofl - sve ono što se u njima nalazi a da oni to niti ne znaju ??? Tko bi jačao njihovo mirno pouzdanje neprekidno ga izazivajući i stavljajući na kušnju? Zahvaljujući kome bi OPD znali da nisu tako čvrsti kako su mislili ...?
Kako naučiti igrati nogomet ako ste svi u istoj ekipi i jurišate prema istom golu?
Ha?

Vražičak na desnom ramenu i anđelak na lijevom - to je pravi ying yang \:D/
Formula za Život!

:occasion5:


Mislim da se "jin i jang" ne mogu ovako porediti sa OPD/OPS konceptom. OPD je balans a OPS je disbalans, odnosno OPD je ravnoteza a OPS je neravnoteza, tako da se jin/jang sustinski moze porediti samo sa OPD-om jer je rec o balansu. Inace mislim da je mozda najveci problem kod razumevanja OPD/OPS koncepta, to sto se stalno zamenjuje sa dobro/zlo, crno/belo, jin/jang, dok je situacija takva da OPD ukljucuje u sebe i OPS:

Citat:
Raspršivanje (disperzija) / skupljanje gravitacije – gravitacija je tkanina koja povezuje cijelu egzistenciju ili sve što postoji, kroz sve denzitete. ‘Raspršivanje’ gravitacije odgovara OPD, skupljanje gravitacije - OPS. To vodi ka crnoj rupi kao jednom fizičkom odrazu pojma OPS. Svjetlost je energetski izraz gravitacije, te u tom smislu zračenje svjetlosti i njeno zarobljavanje od strane crnih rupa alegorično predstavlja OPD/OPS.

Ravnoteža (balans) / neravnoteža (imbalans) – OPD uvodi ravnotežu jer služi sebe kroz druge […] OPD predstavlja ravnotežu. OPS predstavlja neravnotežu (imbalans). […] OPD teče iznutra napolje i dodiruje sve uključujući i izvornu tačku, OPS teče prema unutra i dodiruje samo izvornu tačku.'

http://www.galaksija.com/metafizika/ops ... riteti.htm

Citat:
Neumjereno sirenje donosi disipaciju energije i smrt (Yin), dok neumjerena kontrakcija donosi imploziju i smrt (Yang). Dakle ravnoteža mora egzistirati radi opstojnosti zivota. Zbilja je blasfemija u filozofiju ranga taoizma gurati OPS i OPD koncepte.


Mislim da u Univerzumu nema "neumerenog sirenja energije" i da to svakako ne donosi "smrt energije". Kada je u pitanju "energija", jedina "smrt" koja se moze vezati za nju jeste nestajanje energije u crnoj rupi, odnosno njeno odlazenje u stanje "ne-bitka". Kada je u pitanju "sirenje energije" tu nema njene "smrti". Smrt kao takva se moze vezati samo za materijalne kategorije i debalans odnosno OPS.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet aug 21, 2009 2:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 14, 2006 9:33 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Citat:
Mislim da u Univerzumu nema "neumerenog sirenja energije" i da to svakako ne donosi "smrt energije". Kada je u pitanju "energija", jedina "smrt" koja se moze vezati za nju jeste nestajanje energije u crnoj rupi, odnosno njeno odlazenje u stanje "ne-bitka". Kada je u pitanju "sirenje energije" tu nema njene "smrti". Smrt kao takva se moze vezati samo za materijalne kategorije i debalans odnosno OPS.


OPS i OPD koncepte ne bih komentirala u svjetlu taozima, mada bi se itekako moglo, medutim tko želi sam ce doći do potrebnih zaključaka. :)
Npr. u Taozimu materijalno sigurno nije nikakav debalans, tijelo je sasvim korisni posjed.

Ovdje je vise pitanje razumijevanja procitanog teksta sto je osnova za komunikaciju. Naime nitko nije spominjao "neumjereno sirenje energije" niti "smrt energije" tako da je gornji komentar totalno promasen. Takoder nema potrebe komentirati odlazenje energije u crnu rupu i njenog prelaska u stanje ne-bitka jer sumnjam da ovdje ima ljudi koji znaju sta se desava u crnoj rupi. I ne znam odakle to da energija uopće nestaje u crnoj rupi??? :read:

Ono sto je bitno je da dotični znak na apstraktan nacin opisuje sustav, bilo fizikalni bilo kemijski ili bilo koji drugi.
Recimo, jaki yang dovodi do raka/smrti/propadanja organizma dok jaki neuravnotezeni yin dovodi do raka/smrti/propadanja organizma. To je osnova makrobiotike, uravnotežena Yin/Yang prehrana. To je biokemijski sustav - metabolizam.

Fizikalni sustav je recimo vrtlog. Centripentalna i centrifugalna sila su u ravnoteži i sustav opstaje. Bilo koja od njih dvije (širenje iLI kontrakcija) ako prevlada - vrtlog nestaje -> SMRT sustava.
Dakle kakva energije i smrti, simbol je cista apstrakcija dvaju principa. Primjenjiv je na sve.

_________________
Onaj tko je nešto naučio, ali to ne provodi u život, nalik je čovjeku koji je upalio lampu, a zatim pokrio svoje oči.
(Nagarjuna)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: pet aug 21, 2009 3:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Ono sto je bitno je da dotični znak na apstraktan nacin opisuje sustav, bilo fizikalni bilo kemijski ili bilo koji drugi.
Recimo, jaki yang dovodi do raka/smrti/propadanja organizma dok jaki neuravnotezeni yin dovodi do raka/smrti/propadanja organizma. To je osnova makrobiotike, uravnotežena Yin/Yang prehrana. To je biokemijski sustav - metabolizam.

Fizikalni sustav je recimo vrtlog. Centripentalna i centrifugalna sila su u ravnoteži i sustav opstaje. Bilo koja od njih dvije (širenje iLI kontrakcija) ako prevlada - vrtlog nestaje -> SMRT sustava.
Dakle kakva energije i smrti, simbol je cista apstrakcija dvaju principa. Primjenjiv je na sve.


Ovako kako si ti opisala znacenje yin/yang ipak nije apstraktno primenljivo na sve, nego samo na materijalne kategorije, i na to se odnosio moj komentar u predhodnom postu, kada sam spomenuo "smrt energije". Smrt kao takva se moze odnositi samo na materijalne kategorije, a cini se da se i svi primeri kojima ti pokusavas da objasnis ovaj termin odnose samo na materijalni deo Kreacije. Licno mislim da izmedju yin/yang i OPD/OPS koncepata postoji puno veca veza nego sto se moze zakljuciti objasnjavajuci citav "sistem" iskljucivo materijalnim kategorijama, ne uzimajuci u obzir "ukupnu kreaciju" koja se sastoji i od "materijalnog" i od "energetskog" dela.



Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: sub aug 22, 2009 1:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 18, 2008 12:44 pm
Postovi: 227
Rudar je napisao/la:
Sta je pravo znacenje ovog simbola?

za mene balans
životni, univerzalni

_________________
"The problem with quotes on the internet is that you never know if they are real or not." -Julius Caesar


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: ned aug 23, 2009 3:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 14, 2006 9:33 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Aragorn je napisao/la:
Citat:
Ono sto je bitno je da dotični znak na apstraktan nacin opisuje sustav, bilo fizikalni bilo kemijski ili bilo koji drugi.
Recimo, jaki yang dovodi do raka/smrti/propadanja organizma dok jaki neuravnotezeni yin dovodi do raka/smrti/propadanja organizma. To je osnova makrobiotike, uravnotežena Yin/Yang prehrana. To je biokemijski sustav - metabolizam.

Fizikalni sustav je recimo vrtlog. Centripentalna i centrifugalna sila su u ravnoteži i sustav opstaje. Bilo koja od njih dvije (širenje iLI kontrakcija) ako prevlada - vrtlog nestaje -> SMRT sustava.
Dakle kakva energije i smrti, simbol je cista apstrakcija dvaju principa. Primjenjiv je na sve.


Ovako kako si ti opisala znacenje yin/yang ipak nije apstraktno primenljivo na sve, nego samo na materijalne kategorije, i na to se odnosio moj komentar u predhodnom postu, kada sam spomenuo "smrt energije". Smrt kao takva se moze odnositi samo na materijalne kategorije, a cini se da se i svi primeri kojima ti pokusavas da objasnis ovaj termin odnose samo na materijalni deo Kreacije. Licno mislim da izmedju yin/yang i OPD/OPS koncepata postoji puno veca veza nego sto se moze zakljuciti objasnjavajuci citav "sistem" iskljucivo materijalnim kategorijama, ne uzimajuci u obzir "ukupnu kreaciju" koja se sastoji i od "materijalnog" i od "energetskog" dela.



Pozdrav


Sustav je sve, tvoj um, svemir i kap vode. Ako taoisti kažu da je to tako onda valjda jest, ipak je to njihov simbol :) . Sustav je posve APSTRAKTNA KATEGORIJA. Reći da da se on odnosi samo na materijalnu komponentu je posve promašiti smisao. Dovoljan je primjer da postoji sustav matematičkih aksioma. Posve apstraktno. 4D je sustav. Kao i Windowsi koje koristim - operacijski sustav. Dakle nema ničeg u svemiru što izlazi van sustava, bez obzira na nivo. Osim možda singulariteta tj. apsoluta jer je on sam izvor apstraktnih podjela pa nije pod utjecajem istih.

_________________
Onaj tko je nešto naučio, ali to ne provodi u život, nalik je čovjeku koji je upalio lampu, a zatim pokrio svoje oči.
(Nagarjuna)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yin i Yang
PostPostano: sri okt 14, 2009 8:28 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 4:53 pm
Postovi: 9
Ključni broj je 2...

Spoj suprotnosti:
Bez nečeg što je negativno, ne bi postojalo pozitivno...Jer da nema negativnog, pozitivno se ne bi moglo klasificirati kao pozitivno...

P.S. "Bez crne bijela ne bi vrijedila"....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 86 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz