Sada je: sub apr 27, 2024 11:16 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: uto sep 08, 2009 10:17 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Poznato je da dobar dio učenja Gurdjieffa potječe iz Sufizma.Možda čak i najveći.Prilikom rada sa svojim učenicima,kada bi bio dan gladovanja,umjesto obroka, radio se hasan susud zikr.
Ne želim reči da je osnovna vrijednost te vježbe u svezi sa tim.Ne želim uopće govoriti o vrijednosti ovog zikra jer bi time rekao nešto potpuno subjektivno.Potrebno je dvije godine svakodnevno ga prakticirati da bi se o njemu "smjelo"raspredati.Možda je netko od vas spreman upustiti se u tu izuzetno korisnu avanturu?Proučavajući ovaj forum, stekao sam dojam da jako puno Vas uistinu želi nešto napraviti sa sobom.Zbog tih ljudi pišem ovaj tekst.

Sjedim u polulotosu uspravne kičme,ne mislim ni o čemu ,već pratim dah i njišem se lijevo desno, poput sprave za mjerenje takta koju smo svi više-manje vidjeli u osnovnoj školi za vrijeme glazbenog odgoja.Tijelo je opušteno i ono određuje ritam. .1,2,3,4,lijevo,desno,lijevo,desno...

1,2,3,4,lijevo desno,lijevo,desno-toliko traje jedan neisprekidani udah,a pluća na kraju ciklusa nisu potpuno puna,recimo3/4ine.

1,2,3,4,lijevo,desno,lijevo,desno-toliko traje "isprekidani" izdah,a pluća su na kraju ciklusa potpuno prazna.

Udišem u trajanju od četiri takta,udah je u komadu,dok izdišem u trajanju od četiri takta isprekidano i to na naćin da nakon prva tri izdaha proizvedem zvuk,kao da slovo M izbacujem kroz nos duboko iz trubuha,dok četvrti izdah je bezvučan i potpuno ispuštam sav zrak iz pluća.Svo vrijeme dišem kroz nos.

lijevo,desno,lijevo,desno...
sve to tako pet minuta

Nakon pet minuta zaustavljam tijelo,ispuštam sav zrak,udišem koliko je god moguće duboko i držim zrak u sebi do iznemoglosti,ili nešto kraće,kako kad.
Počinjem ponovo sa njihanjem u pravilnim četverotaktnim razmacima,kako sam već opisao,dišući kako sam opisao i naravno,pet minuta kako sam već rekao.
Tri puta po pet minuta,plus oko dvije i pol minute bez zraka traje ova vježba o kojoj treba šutjeti dvije godine.

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: hasan susud zikr
PostPostano: uto sep 08, 2009 4:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
I?
Radim je da bih mogao poslije dvije godine o njoj pričati...ili ima još neka svrha?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: uto sep 08, 2009 7:03 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Dobrodošao!

Hvala na opisu vježbe!

Jedino mi nije jasno zašto ovo:
Citat:
vježba o kojoj treba šutjeti dvije godine.


:?: :?: :?:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: uto sep 08, 2009 8:38 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Možda da bi se izgradila neka vrsta discipline? Da se smiri um ili ovlada kontola nad brbljajućom motorikom istog? Vjerovatno će nam hasnamus reći nešto više poslije dvogodišnjeg vježbanja, makar bilo subjektivno :wink: . Čemu priča o vježbi ako se nije prošlo, jel' ali kad si je već spomenuo barem neki
nagovještaj bi bio dobar :mrgreen:
:hello2:

:read: :love5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: čet sep 10, 2009 2:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 9:39 am
Postovi: 50
Lokacija: Treći kamenčić do Sunca
Da li su tijekom vježbe oči zatvorene ili otvorene?
I da, slažem se s Javom - neki nagovještaj bi bio dobar.

_________________
Čovjekova najveća zadaća u životu je roditi samog sebe. (E. Fromm)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: sub sep 12, 2009 2:26 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Prije nego odgovorim na pitanja koja ste postavili,želim reći da ovom postu možda nije baš ovo najzgodnije mjesto,mada se očito radi o sufističkoj vježbi.Hasan Susud je bio mistik od kojeg je Gurdjieff posudio ovaj zikr,a moja namjera je zaredati nekolicinu postova od kojih će te imati koristi u praktičnom smislu.
Odgovarati ću na pitanja kakva god bila osim na ona koja ocijenim bezrazložno zajedljivima,jer smatram da ulaziti u raspravu sa zajedljivcima,osim što je gubljenje vremena,čovjeka stavlja na njegovu razinu,a na toj se razini već odavno ne osjećam dobro.

Ova vježba,odnosno Hasan Susud(šušud)zikr,između ostalog je izuzetno moćna vježba za transmutaciju seksualne energije i kao takva duboko i slojevito unosi promjene u suštinski dio našeg bića.Rezultati se pojavljuju na "flasheve",naglo,puno,pa ih onda neko vrijeme nema,i taman kad si izgradio stav i gotovo razvio filozofiju o zikru,pojavi se nešto novo što gotovo ruši tvoj dotadašnji stav i zamjenjuje ga novim.Stvar je u tome da je neophodno proći nekoliko stepenica prije nego li se formira objektivno kvalitetan stav,a recimo da bi se to dogodilo potrebno je više-manje oko dvije godine.
Član foruma po imenu Java je isto tako rekao jedan od razloga za šutnju,iako mislim da je njegovo mišljenje primjenjivo kao koncept na sve u žvotu.Ako dobro shvaćam Java,želiš reći da je uputno sprijećiti formativni aparat u djelovanju i slažem se sa time.
Slijedeći razlog bi bio naša sugestibilnost spram različitosti.
Da budem jasniji reći ću slijedeće:pratili dah,Pero,Marija ili ja,nakon nekog vremena,svo troje ćemo imati vrlo slične rezultate,dok kod zikra je stvar drugačija.On djeluje potpuno različito kod ljudi koji ne spadaju u istu vrstu suštine,a kako smo svi jako sugestibilni,razmjena iskustva može imati štetan rezultat.Vidio sam puno ljudi koji pripisuju sebi nešto što im ne pripada a da toga nisu svjesni.Slično kao u Vipassani razvij svoj stav,svoj odnos,na svoj naćin.Vrlo često u mojoj grupi meditacije počinju sa zikerom,na njega se nadoveže meditacija,i te su meditacije kao po pravilu puno dublje i jače nego meditacije kojima zikr ne prethodi.
Još ima razloga zbog kojih se pokazalo da razmjena iskustava nije dobra(mislim samo na zikr),no dopustiću da vam vaše iskustvo bude učitelj,jer na kraju krajeva,primjetio sam proučavajući ovaj forum da ste jako skeptični prema ljudima koji vode grupe i nazivaju ih učiteljima,iako moram reći da sam osoba koja je bila u nekoliko grupa(no krajnje sam lojalan samo jednoj)i da nemam loših iskustava u smislu da me netko htio iskoristiti i prodati mi jeftinu priču.
Slijedeći post koji će osvanuti do kraja ovog tjedna će biti jedna od vježbi koje se prakticiraju prilikom meditacija u grupama koje rade po Gurdjieffu.Sve se vježbe osim nekih rade otvorenim očima,u lotosu ili polulotosu,dlanovima okrenutim prema koljenima.

Slobodno postavljajte pitanja vezana uz nejasnoće oko samog izvođenja zikra

Jedan učitelj iz San Diega je rekao prilikom jednog seminara da su u Americi vadili krv nekim osobama prije i nakon zikra te da je krv poslije zikra bila puno čištija i kvalitetnija.
Ovo spominjem samo kao eto,jednu zanimljivost,kako zikr djeluje na fizičko tijelo.

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: sub sep 12, 2009 5:49 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Prije nego krenem sa opisom vježbe koja će se nadovezati na zikr,te sa još nekolicinom vježbi činiti meditaciju,rekao bih još ponešto,kao uputu u ovaj način vježbanja.
Sjedi se u polu lotosu ili lotosu,već to rekoh,no onaj tko ne može na jedan od ovih načina,primjerice radi ozljeda koljena,mora jedino voditi računa o tome da mu bude uspravna kičma(ako je ima),šalim se.

Vježba se u zatamnjenoj,tihoj sobi,nježno otvorenih očiju,pogleda uprta malo pokraj svijeće i dlanovima položenima na koljena.Sjedi se na jastuku za meditaciju čija uloga je ustvari najviše da podigne kukove iznad razine koljena(za one koji sjede u lotosu ili polu lotosu).
Kada je sve ovo učinjeno spremni ste za početak.Pratite dah.
Pratiti dah znači biti koncentriran na prstene nosnica i osjećati dodir zraka koji mazi nosnice dok ulazi,odnosno nešto topliji jer je boravio u plućima izlazi.Zrak ulazi,zrak izlazi.Izdisaj je nešto duži.Razne se misli miješaju u naš koncept,no mi ih ne tjeramo,već samo promatramo,te nakon što se bujica smiri, pažnju vračamo našoj voljnoj odluci,praćenju daha.Kada bi smo silom tjerali misli iz glave,ne bi smo postigli ništa,osim što bi nabujalih misli bilo sve više i više,no još važnija stvar radi koje ne smijemo tjerati misli silom je ta da kad to činimo,postajemo identificirani sa umom,umom koji zbog identifikacije biva sve jači,sve dominantniji.Ispravno praćenje daha nas uvelike približava poziciji ne-ja,to jest.bliže našem istinskom biću,bliže čistoj ne patvorenoj svijesti.
Jako je bitno pratiti dah.U drevnim budističkim samostanima učenici su prvih godinu dana samo to radili,i to osam sati dnevno.
Da,dah je jako bitan.Život počinje sa prvim udisajem a završava nakon zadnjeg izdisaja.Kako je govorio J.G.Bennett-dah je most između duha i tijela.Prateći dah mi smo direktno u doticaju sa najesencijalnijom točkom u našem biću i kada smo u doticaju sa tom točkom,u doticaju smo sa našom istinskom objektivnom stvarnošću.
Dah možemo pratiti na više načina.Meni omiljeni način je registrirati trenutak kada je izdisaj završio,a udisaj još uvijek nije počeo.Čini mi se da u tom procijepu nečeg ima,nečeg o čemu nisam kadar pisati.No treba biti oprezan,jer uspješno praćenje daha za posljedicu ima mir i stanje koje sve više sliči blaženstvu,pa se čovjek lako za to može vezati,a vezivanje je identifikacija,nešto čega se moramo riješiti čim je prije moguće.
Vidite,sasvim je ok voditi duge i neiscrpne razgovore o dahu,dok o zikru tako nešto nije moguće,makar ne prve dvije godine.
Umoran sam sada,nastaviti ću sutra dalje.
Lijep pozdrav

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: sri sep 16, 2009 5:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 9:39 am
Postovi: 50
Lokacija: Treći kamenčić do Sunca
Hasnamus,
čini mi se da si čovjek od znanja (objektivnog, za razliku od većine ovdje na forumu - iako je bitna i teorija i praksa), hvala na davanju ovih vježbi na forum. Samo nastavi i dalje, probat ću barem ovu prvu, meditacijom se bavim već neko vrijeme pa možda da probam ovu kombinaciju. Reci dal' postoje kakve grupe ovdje kod nas u HR koje se bave ovakvim praktičnim stvarima kao što su Gurdjieffova učenja i dal' se mogu kontaktirati?

_________________
Čovjekova najveća zadaća u životu je roditi samog sebe. (E. Fromm)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: čet sep 17, 2009 12:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Reci dal' postoje kakve grupe ovdje kod nas u HR koje se bave ovakvim praktičnim stvarima kao što su Gurdjieffova učenja i dal' se mogu kontaktirati?

Pa naravno da možeš,nisi prije vidio ovo
http://www.fourthway.info/database/search_results.php4?cont=4&country=7

enyadata@gmail.com
igorstama@gmail.com

Nisam provjerio niti kontaktirao ove 2 osobe,pa ti nemogu reći jel to stvarno ozbiljno,treba dobro poznavati rad da bi se nešto organiziralo.
Ali teško je,sve te škole u svijetu,ako se nevaram sam Gurdjieff je rekao da se mora učiti od već probuđene osobe koja je prešla prag,a takve osobe su rijetkost,jaka rijetkost.Onaj tko nije prešao prag znači čovjek br.1-2-3 će samo slati u još dublji san druge ljude,a najgori su oni koji misle da su probuđeni,a u biti uopće nisu.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: čet okt 14, 2010 10:56 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto aug 07, 2007 1:36 pm
Postovi: 5
Vozdra
Da li vi znate sta je zikr?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: pet okt 15, 2010 4:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Što?

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: pet okt 15, 2010 10:39 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto aug 07, 2007 1:36 pm
Postovi: 5
Šta što?
Nema toga...
ili znas ili ne znas


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sufizam - Hasan Susud Zikr
PostPostano: sub okt 16, 2010 3:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Znam

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 97 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz