Sada je: sub apr 27, 2024 8:30 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: čet okt 29, 2009 6:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 06, 2009 2:54 pm
Postovi: 72
Stih 1.40-Kad u obitelji prevlada bezbožnost,žene u obitelji postanu zagađene,a zbog degradacije žena,rađa se nepoželjno potomstvo,a povećanje tog nepoželjnog potomstva je sigurno uzrok paklenog života za obitelj.

Stih 1.42.-Zbog zlodjela onih koji uništavaju obiteljsku tradiciju i tako uzrokuju rađanje nepoželjne djece,takvi uvijek prebivaju u paklu,te predci takvih degradiranih obitelji duboko padaju u ponor grijeha.

Stih 2.44.-U umovima onih koji su previše vezani za čulno uživanje i materijalno obilje prevladavaju gune materijalne prirode tj.neznanja i strasti,a ne dobrote,te takvim stvarima se ne rađa čvrsta odlučnost za predano služenje svevišnjeg gospodina.

Stih 2.56-Onaj tko nije uznemiren u umu čak ni usred trostrukih bijeda ili ponesen radošću u sreći i tko je oslobođen vezanosti,straha i ljutnje,naziva se mudracem postojanog uma.

Stih 2.62-Dok razmišlja o predmetima osjetila,osoba razvija vezanost za njih.
Iz takve vezanosti se razvija požuda,a iz požude nastaje gnjev.

Stih 2.63-Od gnjeva nastaje potpuna iluzija,a od iluzije gubitak pamćenja,a kada je pamćenje izgubljeno,osoba gubi inteligenciju,a kada nju izgubi,ponovno pada u materijalni vrtlog.

Stih 2.71-Samo osoba koja je odbacila sve želje za zadovoljavanje osjetila,koja je oslobođena želja,koja je odbacila svaki osjećaj vlasništva i koja nema lažni ja,može dostići pravi mir.

Stih 2.72-To je duhovni i božanski život.
Kada ga čovjek dostigne,više nije zbunjen i ako je u času smrti,može ići u božje carstvo.

Stih 3.38-Kao što je vatra prekrivena dimom,kao što je ogledalo prekriveno prašinom,a zametak maternicom,tako je živo biće u različitoj mjeri prekriveno požudom.

Stih 3.42-Aktivna osjetila su viša od materije,um je viši od osjetila,inteligencija je viša od uma,a duša je viša od inteligencije.

Stih 4.21-Razborit čovjek djeluje sa savršeno ovladanim umom i inteligencijom te ostavlja svaki osjećaj vlasništva nad svojom imovinom,radeći samo da bi zadovoljio najosnovnije životne potrebe.
Tako djelujući,ne podliježe grešnim posljedicama.


Stih 5.26-Onima koji su oslobođeni gnjeva i svih materijalnih želja,koji su samospoznati i samoovladani i koji uvijek nastoje dostići savršenstvo,osigurano je oslobađanje.

Stih 5.3-Onaj tko ne mrzi niti želi plodove svojih aktivnosti poznat je kao osoba koja je uvijek odvojena.
Takva osoba,oslobođena svih dvostranosti,lako nadilazi materijalno ropstvo i biva potpuno oslobođena u svevišnjem u skoroj budućnosti.

Stih 6.34-Um je nemiran,buntovan,tvrdoglav i veoma snažan.
Mislim da je teže obuzdati um nego vjetar.


Stih 7.13-Opčinjen utjecajem triju guna(vrline,strasti i neznanja)čitav svijet ne poznaje Mene,koji sam iznad guna i neiscrpan.

Stih 7.27-Ja prebivam kao Nadduša u srcima svih živih bića.

Stih 8.26-Prema vedskom mišljenju,osoba može napustiti ovaj svijet na dva načina-u svjetlosti te u tami.
Kada ga napusti u svjetlosti,ne vraća se više,ali kada ga napusti u tami,vraća se na ovaj planet bijede i neznanja.

Stih 13.6-7.Pet je velikih elemenata:lažni ja,inteligencija,neispoljeno,deset osjetila i um,pet predmeta osjetila:želja,mržnja,sreća,nesreća,životni simptomi i uvjerenja-sve se to smatra poljem djelatnosti i njegovim interakcijama.

Stih 14.17-Iz gune vrline se razvija pravo znanje,iz gune strasti se razvija pohlepa,a iz gune neznanja,glupost,ludilo i iluzija.

Stih 16.4.-Ponos,oholost,taština,ljutnja,grubost i neznanje-to su osobine koje pripadaju osobama demonske prirode.

Stih 16.7-Demonske osobe ne znaju što treba,a što ne treba učiniti.
U njima nema ni čistoće ni pravilnog ponašanja ni časti.


Stih 16.9-Slijedeći takve zaključke,demonske osobe,koje su izgubljene i koje nemaju inteligenciju,čine beskorisna,užasna djela namijenjena uništenju svijeta.

Stih 16.10-Uzimajući utočište nezasitne požude,obuzete taštinom posnosa i lažnog ugleda,obmanute demonske osobe koje su privučene prolaznim stvarima,uvijek su zakleto odane nečistim djelima.

Stih 16.11-12-Oni vjeruju da je glavna potreba ljudske civilizacije zadovoljavanje osjetila.
Tako do kraja života osjećaju neizmjernu tjeskobu,zarobljeni u mrežu stotina tisuća želja i obuzeti požudom i gnjevom,a nadasve pohlepom te nezakonitim sredstvima pribavljaju novac kako bi zadovoljili svoje životinjske nagone.

Stih 16.16-Tako zbunjenje raznim tjeskobama i zarobljene u mreži iluzija,postaju previše vezane za osjetila uživanja i padaju u pakao.

Stih 16.17-Samozadovoljni su i uvijek drski,obmanuti bogatsvom i lažnim ugledom,ponosno vrše obredna žrtvovanja samo po imenu,ne slijedeći nikakva pravila i norme za koje tvrde da ih slijede.

Stih 16.18-Zbunjeni lažnim ja,snagom,ponosom,požudom i gnjevom,ti demoni u ljudskom obliku postaju zavidni svevišnjoj božanskoj osobi kada se ona nalazi u tijelima mistika(filozofa) i bhaktija(proroka)

Stih 16.21-Troje vrata vode u taj pakao-požuda,gnjev i pohlepa.
Svaki razuman čovjek ih mora ostaviti jer vode ka degradaciji duše.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: ned nov 01, 2009 12:20 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Zanimljivo je to kako su nam ga "stavili" u svim raznoraznim učenjima... i kako trebamo pomno pratiti tragove manipulacije ( fino umotane u dijelove istine ) :

Citat:
Kad u obitelji prevlada bezbožnost,žene u obitelji postanu zagađene,a zbog degradacije žena,rađa se nepoželjno potomstvo,a povećanje tog nepoželjnog potomstva je sigurno uzrok paklenog života za obitelj.


Bezbožnost? Pa svatko je DIO božanskog boga ili kako ga god netko zvao... a ako to misle pod "Ne vjerujem u gospodina" - onda se tu krije mudro upakirana manipulacija obožavanja višeg entiteta - čisti OPS trag manipulacije. A "nepoželjno" ovisi o tome tko želi kakve potomke na planeti Zemlji. Negativni entiteti sigurno žele i negativne potomke, pa... su u tom slučaju - poželjni. Sve je stvar percepcije.

Citat:
Zbog zlodjela onih koji uništavaju obiteljsku tradiciju i tako uzrokuju rađanje nepoželjne djece,takvi uvijek prebivaju u paklu,te predci takvih degradiranih obitelji duboko padaju u ponor grijeha.


Grijeh i pakao? Pa što je to??? Unaprijed dana pravila nekih "jačih" eniteta? Pakao je jedino u nečijim mislima "pakao". I "raj" također.

Citat:
U umovima onih koji su previše vezani za čulno uživanje i materijalno obilje prevladavaju gune materijalne prirode tj.neznanja i strasti,a ne dobrote,te takvim stvarima se ne rađa čvrsta odlučnost za predano služenje svevišnjeg gospodina.


Tko je taj "svevišnji gospodin"? :toothy2:

Citat:
Samo osoba koja je odbacila sve želje za zadovoljavanje osjetila,koja je oslobođena želja,koja je odbacila svaki osjećaj vlasništva i koja nema lažni ja,može dostići pravi mir.


Da, istina za one koji teže k OPD smjeru. Za OPS-ovce je totalno suprotno - zadovoljan je tek kad ima puno "vlasništva" - jes iluzija, ali je sretan/sretna i ima svoj mir. Vrlo su nemirni kad imaju vrlo malo ili nemaju ništa ( osvrnimo se oko sebe, pa vidimo sami ).

Citat:
Kada ga čovjek dostigne,više nije zbunjen i ako je u času smrti,može ići u božje carstvo.


Pa mi smo ionako non-stop i uvijek i uvijek u "božjem carstvu"...

Citat:
Razborit čovjek djeluje sa savršeno ovladanim umom i inteligencijom te ostavlja svaki osjećaj vlasništva nad svojom imovinom,radeći samo da bi zadovoljio najosnovnije životne potrebe. Tako djelujući,ne podliježe grešnim posljedicama.


U ovom svijetu u kojem živimo je upravo suprotno. Razborit čovjek djeluje umom i inteligencijom, ali OPS-ovci VOLE osjećaj vlasništva nad imovinom i radi radi toga da ima još više. Grijeh? Opet... što je to? :dontknow:

Citat:
Opčinjen utjecajem triju guna(vrline,strasti i neznanja)čitav svijet ne poznaje Mene,koji sam iznad guna i neiscrpan.


Aha! Evo ga... "svevišnji gospodin"... koji je "iznad" izgleda... jel to neki Hrkljuš ili... ? ( ako neznate tko je Hrkljuš - pročitajte "Djeca mtriksa" na web stranicama Galaksije )

Citat:
-Ponos,oholost,taština,ljutnja,grubost i neznanje-to su osobine koje pripadaju osobama demonske prirode.


Ako je ovo istina - onda smo svi demonske prirode - jer uvijek netko nešto nezna ( neznanje ). Jedino je JEDNO SVE ili Bog ili kakogod... svjesno SVEGA, pa i zna sve i nema neznanja. Tada su svi fragmenti onda "demonski" jer svi fragmenti nešto neznaju... a onda ispada da je sam Bog napravljen od "demonskih" djelića iliti fragmenata... pa onda po tome i nebi bio nego sam - "demon". Hmmm... :-k

Citat:
Demonske osobe ne znaju što treba,a što ne treba učiniti. U njima nema ni čistoće ni pravilnog ponašanja ni časti.


Što je "pravilno" ponašanje? Ponašanje prema nečijim "pravilima"? Onda, gdje je tu slobodna volja?

Citat:
Tako zbunjenje raznim tjeskobama i zarobljene u mreži iluzija,postaju previše vezane za osjetila uživanja i padaju u pakao.


Izgleda da je posvuda "pakao" u ovom svijetu... ako netko misli da nije za ovaj svijet i učenje lekcija u njemu - što onda radi ovdje?!? :angel4:

Citat:
Zbunjeni lažnim ja,snagom,ponosom,požudom i gnjevom,ti demoni u ljudskom obliku postaju zavidni svevišnjoj božanskoj osobi kada se ona nalazi u tijelima mistika(filozofa) i bhaktija(proroka)


Hm... izgleda da i nisu baš zavidni, već ih gone svim sredstvima i žele ih "izbaciti sa scene". Jedni dijelovi Boga žele ukloniti druge dijelove Boga... jer je sve jedno i jedno je sve.

Citat:
Troje vrata vode u taj pakao-požuda,gnjev i pohlepa.


Heh, kako izgleda... svi nekad moraju proći ta iskustva. Dakle - nema bježanja iz škole. Tu smo i učimo. Naučit ćemo kad-tad.

Ima tu u ovome i istine, samo su u nju fino upakirali već poznate manipulacijske "tehnike"... i iskreni tragaoc bi to trebao s lakoćom prepoznati. Ne kažem da Vede lažu ili da nisu "dobre"... već da u bilo kojim učenjima, informacijama i knjigama treba uvidjeti na koje sve načine pokušavaju manipulirati ljudima. Iz svega ovog se uči - a to je i cilj.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: uto nov 03, 2009 2:09 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto nov 03, 2009 12:31 pm
Postovi: 11
Lokacija: Bihac, BiH
[i][i]Citat:
Samo osoba koja je odbacila sve želje za zadovoljavanje osjetila,koja je oslobođena želja,koja je odbacila svaki osjećaj vlasništva i koja nema lažni ja,može dostići pravi mir.


Da, istina za one koji teže k OPD smjeru. Za OPS-ovce je totalno suprotno - zadovoljan je tek kad ima puno "vlasništva" - jes iluzija, ali je sretan/sretna i ima svoj mir. Vrlo su nemirni kad imaju vrlo malo ili nemaju ništa ( osvrnimo se oko sebe, pa vidimo sami ).


Osvrnuo sam se i čini mi se da OPS ili materijalisti nisu nikad zadovoljni jer uvijek imaju neku materijalnu želju za ispuniti. Kad bi bili zadovoljni, ne bi bili OPS: Kasiopejci su OPS usporedili sa crnom rupom, znači nešto nezasitno, sebično i egocentrično.
_______
Citat:
Kada ga čovjek dostigne,više nije zbunjen i ako je u času smrti,može ići u božje carstvo.


Pa mi smo ionako non-stop i uvijek i uvijek u "božjem carstvu"...


Naravno, mi smo svi na planeti Zemlji, ali neki živi u dvorcu, a neki na ulici, znači ako smo svi prema nekom tumačenju u Božjem carstvu, to ne mora biti za sve carstvo u užem smislu, npr. dođeš da prespavaš u hotelu a oni ti prostru ćebe na parkingu hotela:"Pa ovo ti je sve hotel!" Kako bi reagirao?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: uto nov 03, 2009 6:43 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
npr. dođeš da prespavaš u hotelu a oni ti prostru ćebe na parkingu hotela:"Pa ovo ti je sve hotel!" Kako bi reagirao?


Nasmijao bih se... svejedno... spavao sam po raznim mjestima ( pogotovo u vojsci ) pa bi mi i parking bio "Hotel" s obzirom na neke druge mogućnosti ( sjećam se mnogih "zimskih" terena iz vojnih dana... ) - bar ima zavjetrine kraj hotela!

No dobro, jasno je da svi nisu u istoj situaciji, ali pošto je sve Jedno i jedno je Sve - uvijek smo nekako u nekom "carstvu"... a možda mi sami biramo u kojem ćemo "carstvu" živjeti, djelovati i učiti... :-k

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sri nov 04, 2009 11:06 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA
Samo osoba koja otvori svoj um moze procitati ovo.
Pitanje je recnika,a sustina se vidi srcem.
BG!!!YS!! :glasses7:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sri nov 04, 2009 4:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Može se čitati i tako da "Svevišnji gospodin" čitaš kao "Više Ja".... sve negativne emocije kao ispoljavanja nižeg energetskog centra.... a one kojima se teži tj "božje" kao ispoljavanja višeg energetskog centra ...
"Služenje Gospodinu" može se pročitati kao "postupanje po naputcima Višeg Ja" a dosezanje "prosvjetljenja/oslobođenja" kao "djelovanje iz magnetskog centra"? :roll:

Ne mislim da se radi o manipulacijama da bi se vjerovalo u nekog vanjskog boga koji će onda manipulirati gomilama (kako?) - sklonija sam sve nejasnoće pripisati drugačijoj kulturi, različitom vremenu i prostoru, različitim shvaćanjima i načinima preživljavanja...

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: čet nov 05, 2009 8:05 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA
Svevisnji Gospodin,Bog in persona...licnost-osoba.Energije i sveprozimajuci faktor su prisutni,ali ne i presudni u imenovanju Boga.Bog nije neka licnost izvan,niti se moze pojmiti ovozemaljskim percepcijama.On je istovremeno i unutra i spolja,Njegove su moci nepojmljive umu i culima.On jeste odvojen od nasih delatnosti ali je istovremeno i sveprisutan.Nije ni sudija,niti kakav pomagac.On je prisutan sa svojim osobenostima i Njegovo carstvo je sve i ono u sta smo mi uronjeni,ali se odredjenim delatnostima i svescu mozemo uzdici na hirearhijskoj lestvici Njegovih sluzbenika i ciniti zivot ,na neki nacin receno,Bogougodnim.Mi smo uzivani On je uzivalac,mi smo zenski princip On je muski princip.Nase materijalno postojanje je uslovljeno ciniocima koji su odvojeni od Njega iako je On gospodar svega.Komunikacija s njim je moguca jedino na duhovnoj razini,jer On tu komunicira...jednostavno.
Zasto bi negirali Boga kao Licnost,ako smo mi individuumi i licnosti,zasto osporavati nekom isto to stanje.Posebno Stvaraocu?U cemu je problem?Ja jesam osoba a Bog je energija?????
Zar ne zvuci skripuce? :love11:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: pet nov 06, 2009 12:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
BUBI je napisao/la:
Ja jesam osoba a Bog je energija?????

nisi osoba...nitko nije...
osoba je maska koju koristiš, a ti si onaj koji je koristi...onaj koji svjedoči postojanje osobe.
ne možeš promatrati nešto i reći da si to ti...promatrač ne može biti ono što je promatrano... :)

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: pet nov 06, 2009 1:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
A promatrač nije osoba... ? :wink:
(Ili barem osobnost?)

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: pet nov 06, 2009 10:20 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA
ne da mi se sad...mozda kasnije
:love1:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: pet nov 06, 2009 6:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
charleston je napisao/la:
A promatrač nije osoba... ? :wink:
(Ili barem osobnost?)

pa ne :D
neka usporedba - ti stojiš pred ogledalom, ali ne vidiš sebe u ogledalu, nego svoj odraz. taj odraz je osoba, a ti si sam čin promatranja. osoba je rezultat životnih okolnosti koje su te zadesile. potrebno je promijeniti samo jedan detalj iz tvog života i više nisi ista osoba. nešto tako promjenjivo ne može biti stvarno...

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: pet nov 06, 2009 7:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 03, 2009 4:03 pm
Postovi: 50
Odlični stihovi iz Vedanta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: pet nov 06, 2009 9:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
extranoize je napisao/la:
charleston je napisao/la:
A promatrač nije osoba... ?
(Ili barem osobnost?)

pa ne
neka usporedba - ti stojiš pred ogledalom, ali ne vidiš sebe u ogledalu, nego svoj odraz. taj odraz je osoba, a ti si sam čin promatranja. osoba je rezultat životnih okolnosti koje su te zadesile. potrebno je promijeniti samo jedan detalj iz tvog života i više nisi ista osoba. nešto tako promjenjivo ne može biti stvarno...


Ala me nasmija :D
Znači, kad stanem pred ogledalo ono što tamo vidim zapravo je osoba a ja koja gledam nisam osoba nego "čin promatranja" ... i ta u ogledalu koja zapravo ne postoji ali je osoba, može se promijeniti ako samo promijeni neku životnu okolnost (gdje će je mijenjati? iza ogledala? :wink: ) tako da onda više neće biti ista osoba nego neka druga, pa kada čin promatranja (ja?) opet stane pred ogledalo i pogleda vidjeće neku drugu osobu, ali pitanje je kako će čin promatranja koji nije osoba i nije se mijenjao vidjeti osobu koja se mijenjala s one strane ogledala nezavisno od njega? Najviše od svega je zagonetno kako će to čin promatranja stati pred ogledalo i vidjeti nekoga drugoga, promijenjenog ili ne, a ne samoga sebe? :angel4:
Sve ovo skupa ponajviše u pitanje dovodi prirodu samih ogledala...

:kiss:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sub nov 07, 2009 10:50 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA

Osoba nije u ogledalu,niti se moze videti ocima.
JA-nisam ovo telo,nisam odelo...kap???
Kad kazem Ja,ne mislim ni na lazni ja koji kaze:ja sam ovo telo,nisam ni inteligencija koja mi to objasnjava,jos manje sam um koji me veze zeljama i odlukama,nisam ni kosti i meso okolo svega toga.
Kad kazem JA-ja jesam,vecna,postojeca neunistiva osobnost.Cista i neukaljana cestica svesti,licnost koja je izvorno delici supstanca Boga,koji jeste apsolutna svest i Apsolutna osoba-licnost sa svojim sopstvenim Jastvom.On ima svoje energije kojima deluje i koje mi mozemo uocavati svojim culima,ali On sam nije ta energija to jesu Njegove energije.
Apsurd je sebe ili se ,smatrati nepostojecim ili promenljivim.U smislu osobnosti.Osoba koja sada stoji pred ogledalom je ona ista osoba koja je bila i kada je taj odraz bio beba i ona ista koja ce biti u telu starca.Osoba se nece promeniti ni nakon napustanja tela,ona ce se uteloviti negde drugde ali svoju osobinu licnosti nikada nece promeniti.Menjace kolicinu svoje osvescenosti i spoznaje,ali strukturu ne.
Po tom principu i objasnjenje da Bog jeste Osoba,ali je u kvalitetu i u kvantitetu Apsolutna u odnosu na nas.Primer velike vatre i plamena svece,najbolje oslikava ovu razliku.

Bhagavt Gita upravo objasnjava odnos izmedju te Duse-osobe koja smo mi i obitavamo u uslovljenom stanju(to je ono sto tebi pravi iluziju da se u zivotnim okolnostima menja osoba),i Nad-Duse Gospoda in persona,koji nikada nije uslovljen i ogranicen onim cime mi jesmo.
Gita Devi je upravo manifestovana kao prirucnik za one koji zele osvestiti svoje stanje,i uspostaviti licni odnos sa Najvecom svescu,a to jeste Bog.Dogod je Bog u funkciji "direktora"-sluzbenog lica iza zatvorenih vrata nasa iluzija o Njemu je velika.Dok Ga licno ne upoznamo,saznamo njegovo Ime,osobine,delatnosti,nacin "zivljenja"...itd.Tada pocinje uspostava licnog odnosa,razgovaramo s Njim,jedemo s Njim,igramo se s Njim,tugujemo i radujemo se s Njim.Tada se i percepcija samih cula i percepcija zivljenja menja...ali se opet nasa osobnost ne menja.Mi imamo sasvim specijalan izvor.I prestaje da bude bitno na kom smo nivou,u kom smo dezintetu,dimenziji...i td.Svi ti komplikovani nacini se preskacu.Ne znaci da i oni ne postoje,naprotiv.Ali moze se uporediti " stepenistem sprat po sprat,ili direktno liftom na najvisi".
Ne zelim ovim putem da uvredim nikoga ciji je put drugaciji,svako ima i pravo i obavezu da sledi svoj put,jer uostalom svi putevi vode ka Njemu.Pitanje je percepcije vremena,koje kao kategorija funkcionise jedino u uslovljenom stanju.
Ujedno Bhagavat Gita Devi nudi mogucnost da u svakom trenutku pozovemo lift i ukrcamo se.To je milost.
Izbori su jedino na nama,jer smo dobili slobodnu volju.I to je objavljeno i u svetim i u kultnim i u ezoterijskim i u svim drugim nacinima spoznaje.To je osnovni princip oslobodjenja ili ropstva.
I demoni,reptili,i svi ostali su osobe koje imaju tu mogucnost i pravo.Pored svojih delatnosti koje imaju obavljati u uslovljenom stanju,svima se nudi i drugi naci,drugi put,put promene stanja.Za pocetak stanja svesti,pa polako i ostalo.Proces ima trajanje jer smo mi uronjeni u okean uslovljenosti i okean vecnog vremena.Ali dovoljan je i tren da se sve stepenice vremena i prostora preskoce.I to je milost....
itd... :read:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sub nov 07, 2009 6:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
BUBI je napisao/la:
Osoba nije u ogledalu,niti se moze videti ocima.
JA-nisam ovo telo,nisam odelo...kap???
Kad kazem Ja,ne mislim ni na lazni ja koji kaze:ja sam ovo telo,nisam ni inteligencija koja mi to objasnjava,jos manje sam um koji me veze zeljama i odlukama,nisam ni kosti i meso okolo svega toga.
Kad kazem JA-ja jesam,vecna,postojeca neunistiva osobnost.Cista i neukaljana cestica svesti,licnost koja je izvorno delici supstanca Boga,koji jeste apsolutna svest i Apsolutna osoba-licnost sa svojim sopstvenim Jastvom.On ima svoje energije kojima deluje i koje mi mozemo uocavati svojim culima,ali On sam nije ta energija to jesu Njegove energije.

aha, nismo se razumjeli...
ti pojam "osoba" koristiš za nešto što ja zovem "duša". (kažeš da se utjelovljuje)
pojam "osoba" koristim za ličnost ili lažno ja, a on inače potječe iz kršćanstva gdje se shvaća kao jedinstvenost pojedinog čovjeka, ono što ga čini različitim i odvojenim od drugih.
a ono Ja Jesam nije pojedinačno, nego je univerzalno kao ocean svijesti..
zato smatram da je osoba prolazna i nestvarna (shvaćena kršćanski)... :)

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sub nov 07, 2009 8:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
extranoize je napisao/la:
ti pojam "osoba" koristiš za nešto što ja zovem "duša". (kažeš da se utjelovljuje)
pojam "osoba" koristim za ličnost ili lažno ja, a on inače potječe iz kršćanstva gdje se shvaća kao jedinstvenost pojedinog čovjeka, ono što ga čini različitim i odvojenim od drugih.
a ono Ja Jesam nije pojedinačno, nego je univerzalno kao ocean svijesti..
zato smatram da je osoba prolazna i nestvarna (shvaćena kršćanski)... :)


To bi onda značilo da bogatstva različitosti mogu postojati samo na materijalnom nivou, a da je sve iza toga uniformno i jednako - ocean svijesti gdje nema više osobnosti, oblika, bića, ničega, samo svijest koja je svugdje ista.... :roll:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sub nov 07, 2009 8:29 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA
Ja je jedinstveno Jastvo.Nema stapanja sa univerzalnom svescu.Nema nikakve univerzalne ...Ja,ti,On,osobe,razlicite sa svojim sopstvenim i stvarnim postojanjem i statusom.Nema buckurisa,Bramajoti je ono o cemu ti govoris,to isto postoji,ali ni to nije konacni cilj,i to je jedno od mogucnosti,ali tamo je dosadno.Stopis se sa svetloscu i svescu i tu dzodzis...dok ti ne dosadi,pa onda ponovna utelovljenja dok ne pozelis "oslobodjenje",osvescenje i sl.A onda ti se usput stvari same po sebi razotkrivaju i ti spoznajes svoju izvornu sustinu ili rasu u odnosu na Boga,npr.
Pojednostavljeno,ali odprilike tako.
Baghavata Gita to bolje objasnjava,a iskustvo ti daje i odgovore.Pomalo,polako-pozuri. :love12: :love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: sub nov 07, 2009 8:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
charleston je napisao/la:
To bi onda značilo da bogatstva različitosti mogu postojati samo na materijalnom nivou, a da je sve iza toga uniformno i jednako - ocean svijesti gdje nema više osobnosti, oblika, bića, ničega, samo svijest koja je svugdje ista.... :roll:

tako mi se čini. uniformno i jednako su samo pojmovi, a to stanje je iznad svih pojmova. blaženstvo je najbliži pojam tom stanju.

@ BUBI
shvaćam, ali se ne slažem s tvojim stavom.
ipak mislim da je univerzalno (Bog/Svijest) više od pojedinačnog (duše/djelića svijesti), i da se moraju stopiti. :D

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: ned nov 08, 2009 12:00 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA
Dobro,slaganje ili ne.
Postoji i licno opredeljenje i ono je legitimno.
Ja ne zelim da se stapam niti da se univerziram.Ja sam jedinstvena i nemam komplex u odnosu na Boga.Meni ne smeta da je neko superiorniji od mene.Ni drugi ljudi,a kamoli Bog in persona.Nemam problem ega.Saznajem o svojoj licnosti,putujem i ne gusi me ambicija.Kad "diplpmiram',zavrsicu posao,dotle sam u "skolici zivota i polazem i padam razne ispite',a predamnom je vecno vreme.I to je to.Jedini napredak koji za sada uvidjam je da ja to znam i da hocu.A svako je odgovoran za sebe...
Ucenja su razna i postoje u svoj svojoj raznolikosti upravo jer smo mi razni.Bog je ispoljio svu svoju kreativnost stvarajuci nas i uspostavljajuci razne vrste odnosa sa nama.A uz slobodnu volju nam je i omogucio da se u skladu sa svojom prirodom trazimo i pronalazimo.Otud razna shvatanja i ucenja.Po meni ona se u svojim zlatnim nitima sustine ne razlikuju.Kakve ko oci ima tako i gleda. :glasses7:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bhagavad gita(vede-Indija-Kina-budizam)
PostPostano: ned nov 08, 2009 8:42 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub jan 19, 2008 5:06 pm
Postovi: 14
Lokacija: PA
BHAGAVAD GITA:
-TRANSCENDENTALNO ZNANJE-4.poglavlje

1.
Bozanska Licnost,Gospodin Sri Krsna rece:Preneo sam znanje o ovoj neunistivoj nauci o yogi bogu Sunca Vivasvanu,Vivasvan ga je preneo Manuu,a Manu Iksvakuu.
2.
Ova najvisa nauka je tako bila primana lancem ucenickog nasledja i sveti kraljevi su je shvatili na taj nacin.Ali ucenicko nasledje je tokom vremena bilo prekinuto i zato izgleda da je nauka u svom izvornom obliku izgubljena.
3.
Danas ti objasnjavam tu istu drevnu nauku o odnosu sa Svevisnjim,jer si Moj bhakta i prijatelj i zato mozes shvatiti transcendentalnu misteriju ove nauke.
4.
Arjuna rece:Bog Sunca Vivasvan je po rodjenju stariji od Tebe.Kako da shvatim da si ga na pocetku poucio ovoj nauci?
5.
Bozanska Licnost rece:Ti i Ja smo prosli kroz mnogo ,mnogo zivota.Ja se mogu setiti svih njih,ali ti ne mozes,o pokoritelju neprijatelja.
6.
Iako sam gospodar svih zivih bica i nerodjen,a Moje transcendentalno telo nikada ne propada,ipak se pojavljujem u svakom milenijumu u Mom izvornom transcendentalnom obliku.
7.
Kad god i gde god dodje do zanemarivanja religioznih principa,o potomce Bharate,i porasta bezboznosti-Ja se pojavljujem.
8.
Da bih izbavio pobozne i unistio nevernike i ponovo uspostavio principe religije,pojavljujem se milenijum za milenijumom.
9.
Onaj ko poznaje transcendentalnu prirodu Moje pojave i Mojjih aktivnosti po napustanju tela se vise ne radja u ovom materijalnom svetu,vec dostize Moje vecno prebivaliste,o Arjuna.
10.
Oslobodjene vezanosti,straha i ljutnje,potpuno usresredjene na Mene,uzimajuci utociste u Meni ,mnoge su se osobe u proslosti procistile znanjem o Meni i tako dostigle transcendentalnu ljubav prema meni.
11.
Kako Mi se neko preda,tako ga nagradjujem.Svako sledi Moj put u svakom pogledu,o Prthin sine.
12.Ljudi u ovom svetu zele uspeh u plodonosnim aktivnostima i zato obozavaju polubogove.Naravno,brzo dobiju rezultate plodonosnog rada u ovom svetu.
13.
Stvorio sam cetiri staleza ljudskog drustva prema tri odlike materijalne prirode i delovanja koje im je svojstveno.mada sam stvoritelj ovog sistema,trebas znati da nista ne cinim jer sam nepromenljiv.
14.
Ni jedna aktivnost ne utice na Mene,niti tezim za plodovima delovanja.Onaj ko shvati ovu istinu o Meni takodje se ne zaplice u plodonosne posledice delovanja.
15.
Sve oslobodjene duse u drevno vreme su delovale s tim razumevanjem Moje transcendentalne prirode.S toga trebas vrsiti svoju duznost,sledecinjihove stope.
16.
Cak su i inteligentni zbunjeni u pokusaju da utvrde sta je aktivnost,a sta neaktivnost.Sada cu ti objasniti sta je aktivnost.Zahvaljujuci tom znanju,bices oslobodjen sve nesrece.
17.
Slozenost delovanja je veoma tesko shvatiti.Zato trebas pravilno shvatiti sta je aktivnost,sta je zabranjena aktivnost,a sta neaktivnost.
18.Onaj ko vidi neaktivnost u aktivnosti i aktivnost u neaktivnosti je inteligentan covek na transcendentalnom polozaju,iako vrsi sve vrste aktivnosti.
19.
Smatra se da onaj ko sve cini bez zelje za zadovoljenjem cula ima potpuno znanje.Mudraci kazu da je posledice njegovog rada spalila vatra savrsenog znanja.
20.
Ostavljajuci svu vezanost za rezultate svojih aktivnosti,uvek zadovoljan i nezavisan,ne vrsi plodonosne aktivnosti,iako vrsi sve vrste aktivnosti.
21.
Takav razborit covek deluje sa svrseno ovladanim umom i inteligencijom i ostavlja svaki osecaj vlasnistva nad svojom imovinom,radeci samo da bi zadovoljio najosnovnije zivotne potrebe.Tako delujuci,ne podleze gresnim posledicama.
22.
Onaj ko je slobodan od dvostranosti i zadovoljan s dobitkom koji dodje sam od sebe,ko nije zavidan i ko je postojan i u uspehu i u neuspehu,nikada ne biva zapleten iako deluje.
23.
Rad coveka koji nije vezan za gune materijalne prirode i koji je potpuno utemeljen u transcendentalnom znanju potpuno se stapa sa transcendencijom.
24.
Osoba koja je potpuno zaokupljena svesnoscu Krsne sigurno ce dostici duhovno carstvo zbog svog punog doprinosa duhovnim aktivnostima,u kojima je zrtvovanje apsolutno,a ono sto se nudi je iste duhovne prirode.
25.
Neki yogiji savrseno obozavaju polubogove nudeci im razne zrtve,a neki od njih prinose zrtve u vatru Vrhovnog Brahmana.
26.
Neki (cisti bramacariji) zrtvuju proces slusanja i cula prinoseci ih u vatru umne ovladanosti,a neki (porodicni ljudi koji zive regulisanim zivotom) zrtvuju predmete cula prinoseci ih u vatru cula.
27.
Neki,koji zele dostici samospoznaju vladajuci umom i culima,prinose funkcije svih cula i zivotnog daha kao ponude u vatru ovladanog uma.
28.
Nakon sto su dali stroge zavete,neki su postali prosvetljeni zrtvujuci svoje posede,a neki vrseci ostre strogosti,primenjujuci osmostruku misticnu yogu ili proucavajuci Vede radi napredovanja u transcendentalnom znanju.
29.
Neki,koji slede proces zadrzavanja daha da bi ostali u transu,prinose kretanje vazduha koji izlazi u vazduh koji ulazi,i vazduha koji ulazi u vazduh koji izlazi.Tako na kraju potpuno prestaju disati i ostaju u transu.Neki,koji kontrolisu proces jedenja,prinose kao zrtvu vazduh koji izlazi u njega samog.
30.
Svi oni koji vrse ova zrtvovanja i znaju njihov smisao bivaju procisceni od svih gresnih posledica i okusivsi nektar rezultata zrtvovanja,napreduju prema vrhovnoj vecnoj atmosferi.
31.
O najbolji iz Kuru dinastije,bez zrtvovanja osoba nikada ne moze ziveti srecno na ovoj planeti ili u ovom zivotu.Kako onda moze ziveti srecno u sledecem?
32.
Sve razlicite vrste zrtvovanja su odobrene u Vedama i nastaju iz razlicitih vrsta aktivnosti.Znajuci to postaces oslobodjen.
33.
O pokoritelju neprijatelja,zrtvovanje izvrseno u znanju je bolje od zrtvovanja materijalnih poseda,jer sva zrtvovanja aktivnosti,o Prthin sine,dostizu vrhunac u transcendentalnom znanju.
34.
Samo pokusaj da saznas istinu prilazeci duhovnom ucitelju.Ponizno mu postavljaj pitanja i sluzi ga.Samospoznate duse ti mogu preneti znanje,jer su videle istinu.
35.
Kada steknes pravo znanje od samospoznate duse,nikada vise neces pasti u takvu iluziju,jer ces zahvaljujuci tom znanju videti da su sva ziva bica samo deo Svevisnjeg ,ili drugim recima da su Moja.
36.
Cak i ako se smatra da si najgresniji od svih gresnika,ako se nalazis na camcu transcendentalnog znanja bices sposoban da predjes okean bede.
37.
Kao sto plamteca vatra pretvara drvo u pepeo,o Arjuna,vatra znanja spaljuje u pepeo sve posledice materijalnih aktivnosti.
38.
U ovom svetu ne postoji nista tako uzviseno i cisto kao sto je transcendentalno znanje.Takvo znanje je zreo plod sveg misticizma.Onaj ko je dostigao savrsenstvo u predanom sluzenju tokom vremena uziva u sebi to znanje.
39.
Veran covek koji se posvetio transcendentalnom znanju i koji obuzdava svoja cula dostojan je da stekne takvo znanje.Stekavsi takvo znanje,ubrzo dostize najvisi duhovni mir.
40.
Ali neuke i neverne osobe koje sumnjaju u razotkrivene spise ne dostizu svesnost Boga,vec padaju.Za sumnjicavu dusu nema srece ni u ovom ni u sledecem zivotu.
41.
Onaj ko predano sluzi,odricuci se plodova svojih aktivnosti,i cije su sumnje unistene transcendentalnim znanjem,istinski je utemeljen u jastvu.Tako nije vezan posledicama aktivnosti,o osvojitelju bogatstva.
42.
Stoga saseci oruzjem znanja sumnje koje su se pojavile u tvom srcu zbog neznanja.Naoruzan yogom,o Bharata,ustani i bori se.
*******************************************************************************
:love11:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 75 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz