Sada je: sub apr 27, 2024 8:53 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mudrost, pamet, inteligencija
PostPostano: pet dec 18, 2009 8:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 18, 2008 8:01 pm
Postovi: 98
Što mislite, da li su ova tri pojma istoznačnice ili svaki ima posebno značenje? Označava li jedan od ovih pojmova nešto što ne postoji? Upotrebljavate li u svakodnevnom životu sva tri pojma? Znate jasno nabrojiti razlike?

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost, pamet, inteligencija
PostPostano: sub dec 19, 2009 7:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned apr 10, 2005 6:34 pm
Postovi: 34
Pa ja koliko sam shvatio, inteligencija je otprilike sposobnost savladavanja nepoznatih problema poznatim sredstvima, recimo tako nekako i sama za sebe znaci samo potencijal, nista vise. Pamet bi bila stepen iskoriscenosti inteligencije pa neko sa manjim iq moze da bolje koristi ono sto ima i da ispada pametniji od nekoga sa vecim iq. Mudrost je najneuhvatljivija kategorija ovde, recimo sposobnost dubljeg uvida u svet, odnose, ljude...i sposobnost da se razdvoji bitno od nebitnog u svemu tome. Mislim da je blisko zavisna od inteligencije, manje od pameti i dosta se bazira na zivotnom iskustvu i na intenzivnom prozivljavanju dozivljenog spolja i unutra. Najbolje je to objasnio Patrijarh Pavle-kad su ga pitali odakle mu toliko mudrih saveta za svaku priliku, odgovorio je:"Samoca gospodjo, samoca".

_________________
https://t.me/pump_upp


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost, pamet, inteligencija
PostPostano: sub dec 19, 2009 8:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 14, 2008 11:37 pm
Postovi: 264
Pamet je sposobnost pohranjivanja raznih vrsta podataka, inteligencija sposobnost manipulacije i upotrebe stecenog znanja a mudrost je kao visa instanca ova prethodna dva plus zivotno iskustvo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost, pamet, inteligencija
PostPostano: sub dec 19, 2009 9:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Ovisi o kontekstu u kojem ih upotrebljavamo mogu biti istoznačnice ili ne.
"Gdje ti je pamet bila?"
"A jesi li mi ga pametan!!!"
"Pametnom je i jedna dosta.".....

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost, pamet, inteligencija
PostPostano: sub dec 19, 2009 11:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
vr je napisao/la:
Pa ja koliko sam shvatio, inteligencija je otprilike sposobnost savladavanja nepoznatih problema poznatim sredstvima, recimo tako nekako i sama za sebe znaci samo potencijal, nista vise. Pamet bi bila stepen iskoriscenosti inteligencije pa neko sa manjim iq moze da bolje koristi ono sto ima i da ispada pametniji od nekoga sa vecim iq. Mudrost je najneuhvatljivija kategorija ovde, recimo sposobnost dubljeg uvida u svet, odnose, ljude...i sposobnost da se razdvoji bitno od nebitnog u svemu tome. Mislim da je blisko zavisna od inteligencije, manje od pameti i dosta se bazira na zivotnom iskustvu i na intenzivnom prozivljavanju dozivljenog spolja i unutra. Najbolje je to objasnio Patrijarh Pavle-kad su ga pitali odakle mu toliko mudrih saveta za svaku priliku, odgovorio je:"Samoca gospodjo, samoca".


potpis :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost, pamet, inteligencija
PostPostano: ned dec 20, 2009 3:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Sve je energija. Pamet, inteligencija, mudrost. Različite manifestacije vibracija energetskih tokova svijesti.
Pamet i mudrost su odraz određenog znanja, svjetonazora i iskustva, ali i temperamenta same osobe.

Ipak, pamet je po svojoj strukturi mehanička , proizvod irelevantnog i neprikladnog reda pamćenja i misli. Zato pamet ne može nikad izroditi nešto novo, nego samo nastavlja već započetu/postojeću strukturu izvučene iz konteksta, sklopa, uređenja i ustroja sjećanja, određenih interakcija elemenata koji mogu posjedovati određenu vrstu novosti, ali i ta novost je u svojoj biti mehanička.

Inteligencija je jedan posebni fenomen, jedan poseban tok energije svijesti koji dolazi u bljesku prije same misli, kao čin opažanja nečeg izvan datoteka memorije. To je osjećaj sličan intuiciji, a možda i sam energetski tok suštine. Kod tog opažanja se u jednom trenutku shvati neka nova struktura izvan postojećeg/naučenog znanja, koja svojom apstraktnošću kroz red i odnos, kroz jedan novi postupak otvara dimenziju realiteta u kojem se susreću i doživljavaju mozak i um.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 99 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz