Sada je: sub apr 27, 2024 1:21 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: čet jul 08, 2010 9:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 05, 2010 9:27 am
Postovi: 30
Lokacija: LUČ
Pošto je više nego očigledno da je velika većina ljudi na forumu (a i na svijetu općenito), najblaže rečeno, zbunjena likom&djelom "Isusa Krista", pokušaću što je moguće jednostavnije objasniti misterij njegovog raspeća.

Kao prvo, neka odmah na početku bude jasno, da su sve vodeće religije svijeta izgubile istinske ključeve za dešifriranje svetih spisa i simbola; nisu u stanju spoznati što je "pjesnik htio reći" i "ne vide šumu od drveća". Izgubile su moć inicijacije, nisu u stanju pokrenuti duhovnu iluminaciju i inteligenciju u svojim sljedbenicima i vjernicima; jer u sebi više ne nose moć sv.duha, preostala im je samo "prazna ljuštura", "mrtva dogma" istinske gnoze (spoznaje).

Ali, ti ključevi nikada nisu nestali; ostali su sačuvani u istinskim izvorima gnoze, iz kojih moć inicijacije neometano neprekidno teče od početka nastanka svijeta; jedino su se mjesta na kojima su se ti izvori čuvali mijenjala kroz povijest; ovisno o primjerenoj čistoći i posvećenosti ljudskih srca koja su se iz tih izvora napajala.

Ako ne posjedujete neka osnovna znanja iz umjetnosti duhovne znanosti, biće vam malo otežano pratiti moje izlaganje; ali, na žalost, to je nemoguće izbjeći; kao što je i nemoguće čitati&pisati ako ne poznajete slova; ili pojmiti matematiku ako ne znate brojeve.

Kao prvo, da li je Isus Krist postojao ili ne, apsolutno je nebitno; bitno je da je on simbol za formulu samorazvoja koja se koristila u prošlom eonu, dobu patrijaharta i Ozirisa. Ljudi su u to vrijeme bili opčinjeni spoznajom da djeca nastaju posredstvom sjemena; stoga je to period dominacije "muškog" pogleda na svijet. Nadalje, smatrali su da Sunce svake noći "umire", i da se svakog jutra ponovo "rađa" ili "uskrsava"; stoga je to i bila formula njihovog duhovnog samorazvoja. Duhovno su se usavršavali kroz neprekidnu seriju "smrti" i "rođenja"; to je slično formuli feniksa koji samog sebe spaljuje i ponovo se rađa iz svoga pepela. Nisu bili svjesni činjenice da je Sunce "živo" tokom cijelih 24 sata, i da ga oni samo "ne vide" tokom noći, iako je ono svo vrijeme "tu".

JHVH je formula Starog Zavjeta, to je ime Boga, i odnosi se na 4 elementa, J(vatra), H(voda), V(zrak), H(zemlja).

No, među ta 4 elementa mora se spustiti "sv.duh" kako bi "mrtvoj materiji" udahnuo "život"; a to je Šin (duh); to je prvobitno oblikovanje pentagrama.

JHŠVH se čita Jehešuah, što je u prijevodu "Isus Krist Spasitelj". To je pojava Novog Zavjeta i njegove formule samorazvoja. Uz to ide formula INRI, ali to je prekomplicirano za objasniti neupućenima, stoga ću to preskočiti.

Nadalje, vjerovali su u formulu "žrtvovanja", mislili su da moraju nešto "dati" da bi nešto "dobili"; mislili su da sjeme "umire" i da se kao posljedica tog čina novi život "rađa"; nisu poznavali tajnu "transformacije" i njezine zakone; nisu znali za činjenicu da se sve pretvara iz jednog oblika energije u drugi; proces transformacije je za njih bio "mračan, katastrofalan, užasavajući"; jednom riječju plašili su ga se. Za njih je transformacija bila "uništenje, razaranje"; stoga su za vrijeme njezinog trajanja razvijali "stoicizam, trpnju, poslušnost, tihu patnju". Ono što je za nas danas "izgradnja", "neprekidni rast djeteta", "učenje" za njih je bilo "uništenje".

Taj proces su prikazali magičkom formulom IAO.

I - Izida - početak duhovnih praksi
A - Apofis - duhovne prakse daju rezultate, dolazi do procesa transformacije; staro "ja" biva uništeno (tamna noć duše)
O - Oziris - transformacija biva završena, novo "ja" se rađa

To je bila magička formula postignuća po kojoj su inicijati tog doba dosezali do Znanja i Razgovora sa Svetim Anđelom Čuvarom.

Duhovna inteligencija prethodi umu, ona oblikuje um, ona utvrđuje "matricu" po kojoj je um izgrađen, način na koji on "razmišlja", ona je "prototip" uma.

Pošto su inicijati nosioci duhovne inteligencije čovječanstva, formula njihovog samorazvoja utvrđuje način na koji razmišlja i živi cijelo čovječanstvo.

Stoga je to način na koji su razmišljali i djelovali ljudi tog vremena.

Sada se moramo malo posvetiti "ustroju" čovjeka metodom koju podaje Kabala i Drvo Života.

Duh je u čovjeku smješten u Vrhovnoj Trijadi, Horusovo Oko.
Um je u čovjeku smješten u Tifaretu(Sunce).
Animalni dio(osjećaji, osjeti) čovjeka smješten je u Jesodu(Mjesec).
Tijelo čovjeka smješteno je u Malkutu(4 elementa).

Pravilni način samorazvoja je da je um otvoren prema duhu; te da um vlada nad animalnim dijelom i tijelom u skladu sa smjernicama duha.

Ako je um okrenut prema animalnom dijelu i tijelu, tada nema komunikaciju sa duhom; te je odsječen od božanskog dijela svoje prirode.

SAČ(duh) obitava u Vrhovnoj Trijadi koja je Bog; ali, komunicira sa inicijatom u njegovom umu (Tifaret).

Sada ću nadalje koristiti "noviju" terminologiju; jer mi je teško ono što sljedi objasniti na "stari" način.

Marko Marković ima Slobodnu Volju sa kojom je rođen, to je volja Marka Markovića; no, također posjeduje i Istinsku Volju čiji je nositelj Njegov SAČ.
Slobodna Volja je smještena u umu (Tifaret) i ona je nadređena animalnoj volji i volji tijela. Istinska Volja je smještena u duhu (Vrhovna Trijada). Ako animalna volja i volja tijela preuzmu kontrolu nad Slobodnom Voljom; tada čovjek nikada ne dolazi do spoznaje svoje istinske prirode i zadaće; i cijelu inkarnaciju luta od događaja do događaja, preplavljen osjećajima i osjetima i neusmjerenim mislima, nesvjestan ičega osim materijalne stvarnosti svakodnevnog života.

Ako čovjek dopusti da animalna i tjelesna volja u cijelosti zagospodare njegovom slobodnom voljom; tada počinje ogromnom brzinom nakupljati negativnu karmu ("pobratimi" se sa demonima njegove "niže" prirode, to su zapravo izvorišta njegove "moći"; ali u ovom slučaju on ne "jaše" njih, već one "jašu" njega); uništavaju ga bijes, ljutnja, ljubomora, zavist, ljenost, ovisnosti, krade, ubija, laže itd..

Ako je slobodna volja nadređena animalnoj i tjelesnoj volji; tada je čovjek svjestan postojanja svoje duhovne suštine, i može, ako ga je volja, odabrati da je posveti svojoj istinskoj volji; može pokušati usaglasiti svoju slobodnu sa istinskom voljom.

Sada sljedi misterij raspeća.

Marko Marković (Slobodna Volja, ljudski ego) biva "razapet" na Križ Istinske Volje (SAČ). Cilj je da se Slobodna Volja u cijelosti usaglasi sa Istinskom Voljom. Što se slobodna volja više otima ili opire tom procesu, tim "žešće" biva prikivana za istinsku volju. Ljudska volja mora se potčiniti božjoj volji. Ljudski ego postepeno "umire" na križu; biva na njemu "žrtvovan" mučen mislima koje ga pokušavaju odvući od njegovog Velikog Djela, koje ga pokušavaju "skinuti" sa Križa. Animalna i tjelesna volja se "divlje" opiru i bjesne (osjećaji i osjeti); koplje (koje je simbol Istinske Volje i mudrosti) "ranjava" ga u bedro (simbolični centar animalne i tjelesne prirode);pehar (simbol istinske ljubavi i razumjevanja) puni se "krvlju" (puštanje krvi ima značenje da "niži" život mora "hraniti" "više" oblike mentalnog života posvećenog duhu).

Ljudski Ego reagira riječima: "Oče, ako je moguće, neka me ovaj pehar mimoiđe".

Kako vrijeme prolazi, ako je čovjek ustrajan tokom perioda transformacije (tamne noći duše), s vremenom ljudski ego postiže neophodni nivo razumjevanja da bi rekao: "Ali, Volja Tvoja (Istinska), a ne moja (Slobodna), neka se vrši".

Marko Marković (slobodna volja, ljudski ego) "umire" na Križu Istinske Volje; slobodna volja (sada pročišćena&posvećena Velikom Djelu) biva usaglašena sa Istinskom Voljom (SAČ); "rađa" sa "Isus Krist" "Božji Sin" "Sunce"; pojavljuje se Adept, postignuto je Znanje i Razgovor Svetog Anđela Čuvara, realizacija Tifareta (na taj sefirot spada Sunce). Njegova glava je nagnuta na desnu stranu prema sefirotu Binahu (razumjevanje), ostvaren je kontakt sa Bogom (Vrhovna Trijada). Binah je sljedeća etapa postignuća u kojoj se Adept vjenčava sa SAČ-om, tu oni postaju jedno, slobodna volja je jedno sa istinskom, to je stupanj Majstora. Adept komunicira sa Bogom, Majstor je jedno sa Bogom. Adept je Sin Boga, Bogočovjek; Majstor je Bog.

Eto, ova operacija raspeća je zapravo "spuštanje" slova šin (duha) među 4 elementa; to je oblikovanje pentagrama.
To je, također, i smisao Abremalinove operacije.

Zaboravio sam napomenuti da se kao posljedica "smrti" ljudskog ega; od krvi, znoja i suza koje "kapaju" na Križ; u centru Križa polako rascvjetava Ruža Istinske Ljubavi (produhovljene, neosobne, ljubavi); ponekad se umjesto Krista na Križu nalazi Ruža; pa se ova formula još zove i formula Ruže&Križa.

Adept sada "jaše" na moćima svoje "niže" prirode (animalna, tjelesna volja); ali biti će u potpunosti od njih siguran tek kada postane Majstor; tek tada, i samo tada; se postignuće ni na koji način ne može pokrenuti u suprotnom smjeru; dokle god je adept, još uvijek postoji mogućnost "pada".

Eto, to je značenje raspeća i Isusa Krista u formuli inicijacije prošlog eona, i nema gotovo nikakve veze sa Vatikanom, osim povijesne. A u današnje vrijeme (a isti slučaj je bio i u prošlosti), one ljude koji su postizali ovo stanje "svijesti" primjenom formule IAO; crkva je pod obavezno proglašavala hereticima.

_________________
TELEMAAGAPE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: ned jul 18, 2010 8:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
vjeruj mi dosta sam se puta zaletio da kritiziram ali strpljivo cekam i nisam se zeznuo, svaki put do kraja fino definirano...
odlična interpretacija, odlična suština i pravilno razmišljanje čista logika, oslobodjena dogme...nisam odavno vidio...

ja se sa svojom okolinom stalno borim po pitanju pogleda na život kroz "religiju" jer danas je svaka religija svedena na egipatsku, rimsku, grčku, nema razlike uopće i nitko da prizna da je politeist(pored boga ima jos trilijon svetaca andjela i nadnaravnih bica), i rjtko tko ubiti uopće razumije pravi smisao isusova, muhamedova, budina i sl. učenja, i pritom izbacujem židovstvo jer ljudi koji vjeruju direktno u sotonu (lizziye) nemogu ih uopće spetljat tu...

bit svih učenja je bit human, visoke etike i morala i što si naveo gore stapanju slobodne i istinske volje... to je ubiti razvitak duha sa OPS polatiteta na OPD a lako je sve to provest kroz teoriju nego je problem kad dodje bola pa kad EGO počne urlat e tad je zajeb jer svi padaju ko muhe, rjetko koji čovjek ostaje stajat...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 1:39 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 4:53 pm
Postovi: 9
Da... I ja se slažem s ovim što je napisano...

Mit o Isusu je ništa drugo do alegorija, koju treba protumačiti na pravi način...

Alhemijska formula INRI...Također, može značiti i:

Ignis Natura Renovat Integram,
što znači: (Vatra u potpunosti regenira prirodu)...

Dakle, govori se o vatri koja prožima cijeli univerzum (alhemijskoj, spiritualnoj vatri koja je uzrok svake promjene i gibanja)...

U mitu o Isusu se i govori o tome...
Njegovom uskrsnuću...

Ako se sjetimo da je Isus u alhemiji simbol za transformaciju (ega, duha), otuda nam može biti jasno šta nam ustvari govori ova alegorija...

=D> za temu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 2:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
ja se ne slažem da je isus mit. time se stavlja u kontekst beznačajnosti. pseudo filozofski se može dokazati bilo što.
u princiu ništa se ne može tvditi negacijski, jer uvijek je mogućnost da se do spoznaje jednostavno nije došlo.
logična je samo afirmacijska tvrdnja.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 5:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Pa, afirmira se da je Isus prisutan i da postoji - nešto može postojati kao mit jače i utjecajnije nego da postoji u materijalnom smislu tj da je prisutno u određenom prostorno-vremenskom kontinuumu unutar fizičkog tijela itd.
U svakom slučaju, Isus čini se sada postoji više nego ikad, s obzirom koliko ga se na sve strane spominje i kako svi imaju nekakvo tumačenje za njegov "misterij raspeća" :wink:
(Tumačenje ovdje izneseno je jedno od logičnijih!)

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 7:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
MonteChristo je napisao/la:
ja se ne slažem da je isus mit. time se stavlja u kontekst beznačajnosti. pseudo filozofski se može dokazati bilo što.
u princiu ništa se ne može tvditi negacijski, jer uvijek je mogućnost da se do spoznaje jednostavno nije došlo.
logična je samo afirmacijska tvrdnja.


Netočno. Hehe

Zašto bi ako nešto proglasimo mitom, to stavili u domenu beznačaja? To nema nikakvog smisla. Mit je sve. Ljudsko društvo se temelji na mitovima. Oni su sve što čovjek ima ako mu se oduzmu sva pomagala za život. Mit je istinski dokaz ljudske kreativnosti u kojem se mogu prenijeti višeslojne poruke, slično kao u primjeru života Isusa Nazarećanina.

Točno je jedno i drugo. Da bi legenda bila interesantna sigurno sadrži elemente fantastike, ali i povijesne činjenice. Međutim, budući da sam agnostik po tom pitanju, nije mi ni bitno da li je to mit ili ne.

Ono što je LJUBAWOLJA napisao o priči i njezinoj simbolici ima za mene veću težinu nego bilo kakvo dokazivanje tipa "postojao-nije postojao". Važno je ono što alegorija predstavlja na spiritualnoj razini i kakve konotacije nosi po individualni duhovni razvoj.

Istina, ovo što sam rekao neće baš dobro prihvatiti vjernici koji svoja uvjerenja temelje na tobožnjoj povijesnoj ispravnosti Biblije kao povijesnog dokumenta (što nije u potpunosti dokazivo).

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 7:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
charleston je napisao/la:
Pa, afirmira se da je Isus prisutan i da postoji - nešto može postojati kao mit jače i utjecajnije nego da postoji u materijalnom smislu tj da je prisutno u određenom prostorno-vremenskom kontinuumu unutar fizičkog tijela itd.
U svakom slučaju, Isus čini se sada postoji više nego ikad, s obzirom koliko ga se na sve strane spominje i kako svi imaju nekakvo tumačenje za njegov "misterij raspeća" :wink:
(Tumačenje ovdje izneseno je jedno od logičnijih!)


Stvar je vrlo jednostavna. Bila ova priča o Isusu mit ili ne, ona ima svoj alegorijski i ezoterijski značaj. Duhovna srž kršćanstva, ono što je od te duhovnosti ostalo, je upravo ta priča o inkarnaciji duše, njezinom hodočašću i konačnom povratku nebeskom Ocu, prvom izvoru. Slike mučenja predstavljaju fazu tamne noći duše - fazu pokajanja, otkupljenja i transformacije prije nego je duhovno moguće percipirati. Ovo je samo jedna od linija logike kojom se može tumačiti ovaj mit, ali mislim da je to univerzalna poruka koja se tiče ljudskosti, individualnosti duše i njezinog konačnog triumfa nad zemaljskim egom.

Ako nekome ne paše da mitovi nose duhovnu komponentu, neka se slobodno zadrži na doslovnom tumačenju, no to mu neće donijeti progres, već bi se dugoročno mogao ograničiti.

Ako si pažljivo čitala post LJUBAWOLJA-e onda ti je jasno s kojeg polazište kreće. Nije mu namjera dokazivati postojanje-nepostojanje persone Isusa, već samo ono što mit nosi za duhovnog tragača.

LJUBAWOLJA je napisao/la:
Kao prvo, da li je Isus Krist postojao ili ne, apsolutno je nebitno; bitno je da je on simbol za formulu samorazvoja koja se koristila u prošlom eonu

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 9:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
Citat:
Zašto bi ako nešto proglasimo mitom, to stavili u domenu beznačaja? To nema nikakvog smisla. Mit je sve. Ljudsko društvo se temelji na mitovima. Oni su sve što čovjek ima ako mu se oduzmu sva pomagala za život. Mit je istinski dokaz ljudske kreativnosti u kojem se mogu prenijeti višeslojne poruke, slično kao u primjeru života Isusa Nazarećanina.

ipak kada nešto svrstamo u mit, općenito se obezvrijeđuje.
to nije moj stav, a očito ni tvoj ni još nekih, ali tako se obično percipira.
ne smatram važnim klasično povijesnu argumentaciju. ali s duhovnog stajališta uopće nije svejedno da li je došlo do tog događaja ili nije. pošto se duhovno zrcali, tada i na fizičkom planu imamo događaj.
drugim riječima metafizička pojava ruže na križu ima refleksiju i na fizičkom planu.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 9:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
LJUBAWOLJA je napisao/la:
JHVH je formula Starog Zavjeta, to je ime Boga, i odnosi se na 4 elementa, J(vatra), H(voda), V(zrak), H(zemlja).

Ako se ne varam, prvo ide Zrak (Jod) "J", zatim Vatra (Heh) "H", Voda (Vau) "V" te Zemlja "H". Rađa se ideja (Zrak), širi se ideja (Vatra), skupljanje ideja (Voda) te na kraju pretvaranje prvobitne ideje (Zrak) u stvarnost (materijalizacija) - Zemlja.

LP

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: pon jul 19, 2010 11:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
nije ni bitno jeli isus i sl. samo mitovi ili stvarne osobe, to prepuštamo svakome da odluči sam za sebe, u konačnici nije uopće ni bitno ( a imate i kasiopejce pa čitajte jebemu mater). jer učenje koje nam je ostavljeno je jedan od načina ostvarenja cilja, i umjesto da barem dijelom slijedimo taj put jer je doista prelijep, mi se razmećemo oko toga je li prostorija posljednje vecere bila oker crvena ili zelenkasta....
prepoznajte sami gluposti i manipulacije u svojim postovima

naravno sad ce se netko zaletjeti i reć kako je i taj put manipuliran...nije. nego je svijest manipulirana, a tko želi slijediti istinu puta mora sam do nje doći i pronaći je sam unutar sebe, shvatiti bit, jer kad znamo korjen, osnovu, lako je iz toga izvoditi sve ostalo...

ali naglašavam, to je ipak samo 1 način:D

E: a kolko vidim neki ga odlično shvaćaju :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: uto jul 20, 2010 4:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
a kad je bitno.
u nekim slučajevima nije, imaš alegoriju i slično, ali kod krista je bitno.
ako je u nečijoj svijesti krist ustvari isus koji je razapet i uskrsnuo, onda nije bitno.
ali ako je krist, biće koje se u jednom trenutku povijesti utjelovilo na zemlji i promjenilo frekvenciju/boju/zvuk cijele planete, onda je itekako bitno da se to dogodilo.
učenje je jedna stvar, ono što se zbilo je drugo. radi se o događaju na duhovnoj razini a ne fizičkoj.
i crkva nema veze s time.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: uto jul 20, 2010 5:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
MonteChristo je napisao/la:
a kad je bitno.
u nekim slučajevima nije, imaš alegoriju i slično, ali kod krista je bitno.
ako je u nečijoj svijesti krist ustvari isus koji je razapet i uskrsnuo, onda nije bitno.
ali ako je krist, biće koje se u jednom trenutku povijesti utjelovilo na zemlji i promjenilo frekvenciju/boju/zvuk cijele planete, onda je itekako bitno da se to dogodilo.
učenje je jedna stvar, ono što se zbilo je drugo. radi se o događaju na duhovnoj razini a ne fizičkoj.
i crkva nema veze s time.


kao prvo na planeti nije promjeno ništa, osim što je donio znanje, a to znanje je put, a taj put je bitan a ne karafeke jel išao u kafarnaum ili ili je pio tursku kavu na istočnim obroncima tibeta sa mao ze dongom....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: uto jul 20, 2010 8:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
točno ništa u materijalnom smislu.
a di je tu metafizika?

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostički misterij raspeća
PostPostano: uto jul 20, 2010 11:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
bad.ass je napisao/la:
LJUBAWOLJA je napisao/la:
JHVH je formula Starog Zavjeta, to je ime Boga, i odnosi se na 4 elementa, J(vatra), H(voda), V(zrak), H(zemlja).

Ako se ne varam, prvo ide Zrak (Jod) "J", zatim Vatra (Heh) "H", Voda (Vau) "V" te Zemlja "H". Rađa se ideja (Zrak), širi se ideja (Vatra), skupljanje ideja (Voda) te na kraju pretvaranje prvobitne ideje (Zrak) u stvarnost (materijalizacija) - Zemlja.

LP


LJUBAWOLJA je naveo standardnu koresponendciju moderne zapadne hermetike. Koliko ja znam yod nikad ni u jednoj tradiciji nije bio vezan za išta zračno odnosno intelektualno, već vatreno, odnosno duhovno.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 91 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz