Sada je: čet mar 28, 2024 11:13 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 2:13 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
arwen dor je napisao/la:
... prema većoj slobodi dok se ne dođe do totalne


A gdje bi totalna sloboda bilo Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
koja je toliko totalno slobodna da je oslobođena i od ja i od Ja.
Slobodna do jaja; i od jaJa.
Čisti bitak, meditacija.

Obzirom na dosadašnje proživljene i iskušene kresove, trenutno mi ponajviše drži vodu ona kako u prosvijetljenje, da se vratimo na temu, ne može nitko doći. To je stanje u kojem nema nikoga tko bi igdje bio ili dolazio.

Ili, kako Osho (u mom skromnom prijevodu) reče;

(...)Upamtite, to je sva bit meditacije: da vas uništi tako potpuno pa vas čak ni bogovi, ako dođu, ne mogu tražiti, niti pronaći. Vi ste sebe pronašli kada se pojavi situacija da vas ni bogovi ne mogu naći. Nema unutra netko, pa da ga se pronađe. Ta „netkosnost“ vrst je napetosti, tenzije. To je razlog zašto su ljudi koji misle da su netko, napetiji. Ljudi koji misle da su nitko, manje su napeti. Ljudi koji su potpuno zaboravili da jesu, nenapeti su. Tako da zapamtite, kad se ego izgubi, ne bude „ja“ pronađeno. Kad se ego izgubi, ništa bude pronađeno. To ništavilo, ta čistoća ništavila je vaše biće, vaša unutarnja jezgra, vaša sama priroda, vaša Buda-priroda, vaša svijest - poput nepreglednog neba bez oblaka na njemu.(...)

Ukoliko je tome tako, onda smatram poprilično mudrim promatrati sebe onako sastrane dok me još ima.

Poz

p.s. ili skračeno Bitak je očima nevidljiv


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 2:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
vjetar je napisao/la:
A gdje bi totalna sloboda bilo Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
koja je toliko totalno slobodna da je oslobođena i od ja i od Ja.
Slobodna do jaja; i od jaJa.
Čisti bitak, meditacija.

Tako je, samo postoji razlika između Satorija koji nije krajnji cilj već jedna polazna tačka odakle se počinje njegovati bistvovanje u pravom smislu riječi i dubljih oblika Prosvjetljenja, Samadhija te krajnje Nirvane.

Citat:
Obzirom na dosadašnje proživljene i iskušene kresove, trenutno mi ponajviše drži vodu ona kako u prosvijetljenje, da se vratimo na temu, ne može nitko doći. To je stanje u kojem nema nikoga tko bi igdje bio ili dolazio.

Naravno, ne radi se o dolasku niti nalaženju već shvatanju odnosno prepoznavanju sebe.
Vjerovatno zbunjuje činjenica da volimo nazivati sebe nekakvim imenima i govoriti o sebi kao o nekome, jer pravo sebstvo nije neko niti nešto već sve, ali za um je ništa jer nema karakteristike koje bi umu dale mogućnost da izdefiniše. :)

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 3:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Citat:
A gdje bi totalna sloboda bilo Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
koja je toliko totalno slobodna da je oslobođena i od ja i od Ja.


koliko sam ja shvatila..to bi trebao biti iznad devahanske razine..to bi trebao biti sam Bog ili ono što je bilo prije njega samoga...
znači nije to za nas, bar ne u ovom obliku

mene to baš i ne zanima, više me zanimaju praktične stvari koje imaju veze sa svim tim teško shvatljivim pojmovima
Je l se ja sekiram il se ne sekiram....Meni je važno da se ja ne sekiram. a mi bude sve okej. Da mi ide. Da teče. Da ne zapinje. Da ne blokira. Da bude po mom ali pošto ne može biti sebično po mom, nego može biti altristično po mom, al meni isto okej....
Eto, ja bih to, ako bi moglo, a iz iskustva vidim da može.
Pretpostavljam da nisam niš posebno po tome.
Ako može meni može svakom.

Poz

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Zadnja izmjena: arwen dor; sri apr 09, 2014 3:45 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 3:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
vjetar je napisao/la:

I ovaj post je isto pisan samom sebi, jer da je zbilja pisan vjetru, onda se nebi u prvoj rečenici dogodilo da se slažeš s vjetrom (To je doista neloša tehnika vjetre,), a u nastavku, kao premisu (izvedenu iz posta na koji reagiraš) navedeš nešto što vjetar nigdje nije spominjao (mnogi ljudi doista napadaju osobine na drugima, koje zapravo potajno mrze na sebi.)

Tehnika "ogledala" (a ne nikakav sindrom ili još manje projekcija) o kojoj sam pisao (samom sebi, jer sam ja imao potrebu za time), ne odnosi se na projiciranje osobina koje se mrze na sebi niti na napade ili obrane ikakove vrste, kako ti to tumačiš, nego na "čitanje vlastitih postova kao da si ih sam sebi pisao", tako da ne postoji ni najmanja mogućnost da mnogi ljudi koriste tu tehniku kao obranu od drugih i kao prikriveno srdestvo manipulacije kojim u startu opstruiraju nečije, bar u pokušaju, nepristrano opažanje o ponašanju neke treće osobe.

Poz


Ali nisam pisao nikome, nego o necemu. A premisu nisam izvukao iz tvog posta nego iz vlastitih misli na tematiku.

Kako ne postoji mogucnost? Tehnika nije losa, ako se koristi za upoznavanje nekih skrivenih elemenata psihe, ali je podlozna relativizaciji i interpretaciji. Ako koristis kroz prizmu ogledala gledas bilo ciji post, mozes u napisanom naci neke podsvsjesne obrasce psihe te osobe. No ako samo trazis iste riskiras ne shvatiti smisao posta. Ako pak ustrajes na tome da drugoj osobi ukazes na to sto vidis, neovisno o sadrzaju kojeg mozda nisi ni zamjetio, otvorena ti je mogucnost da manipuliras komunikacijom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 5:14 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
arwen dor je napisao/la:
mene to baš i ne zanima, više me zanimaju praktične stvari koje imaju veze sa svim tim teško shvatljivim pojmovima
Je l se ja sekiram il se ne sekiram....Meni je važno da se ja ne sekiram. a mi bude sve okej. Da mi ide. Da teče. Da ne zapinje. Da ne blokira. Da bude po mom ali pošto ne može biti sebično po mom, nego može biti altristično po mom, al meni isto okej....
Eto, ja bih to, ako bi moglo, a iz iskustva vidim da može.
Pretpostavljam da nisam niš posebno po tome.
Ako može meni može svakom.

Poz

Hahahahaha.
To svi pijanci rade, da teče, da ide, da ne zapinje, da se ne sekira. Ali to nije Ona rijeka i fluidnost, dok ova teče, Ona jest nevidljiva.
(sebi se smijem)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 6:09 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
Sjenko je napisao/la:
Ali nisam pisao nikome, nego o necemu. A premisu nisam izvukao iz tvog posta nego iz vlastitih misli na tematiku.

Kako ne postoji mogucnost? Tehnika nije losa, ako se koristi za upoznavanje nekih skrivenih elemenata psihe, ali je podlozna relativizaciji i interpretaciji. Ako koristis kroz prizmu ogledala gledas bilo ciji post, mozes u napisanom naci neke podsvsjesne obrasce psihe te osobe. No ako samo trazis iste riskiras ne shvatiti smisao posta. Ako pak ustrajes na tome da drugoj osobi ukazes na to sto vidis, neovisno o sadrzaju kojeg mozda nisi ni zamjetio, otvorena ti je mogucnost da manipuliras komunikacijom.


Pisao si o nečemu, ali ne nikome nego (u najmanju ruku) cijelom forumu. I rečenica To je doista neloša tehnika vjetre, mnogi ljudi doista napadaju osobine na drugima, koje zapravo potajno mrze na sebi., da je bila pisana nikome glasila bi otprilike To je doista neloša tehnika, mnogi ljudi... .

A na koju si tematiku promišljao, ako ne na onu iz vjetrovog posta?

Čitanje vlastitih postova kao da si ih sam sebi pisao, tj tehnika "ogledala", kako sam je nazvao, a kasnije i prekrstio u "nevidiš ti sebe sine" nikakve veze nema sa napadanjem osobina na drugima, koje zapravo potajno mrze na sebi, a to je bila tematika - kako sebe bolje shvatiti čitajući svoje postove.

Tehnika "čitanje vlastitih postova kao da si ih sam sebi pisao", potpuno isključuje mogučnost njene primjene da se čita bilo ciji post, a samim tim i sve ovo ostalo u nastavku napisano (mozes u napisanom naci neke podsvsjesne obrasce psihe te osobe. No ako samo trazis iste riskiras ne shvatiti smisao posta. Ako pak ustrajes na tome da drugoj osobi ukazes na to sto vidis, neovisno o sadrzaju kojeg mozda nisi ni zamjetio, otvorena ti je mogucnost da manipuliras komunikacijom.)


Isto tako se tehnika, koju sam objašnjavao, ne koristi za upoznavanje nekih skrivenih elemenata psihe, nego da bi se u svijesti otvorila mogućnost za nepristrano promatranje i prepoznavanje samog sebe u realnom vremenu.

Poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 6:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Hvala ti na detaljnjom objašnjenju.

Imam doduše jedno pitanje, da li je moguće manipulirati drugime, ako mu svjesno postaviš ogledalo, s bilo kojom namjerom, bila ona "pozitivna" ili "negativna"? Da parafraziram, da li je moguće manipulirati piscem nekog posta ako u startu zanemariš njegov razlog zašto piše post zbog uvjerenja da se taj post treba gledati kao da je pisan onoj osobi koja ga je napisala, te to istakneš istoj toj osobi, skrećući njenu pažnju s originalnog nauma?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 8:03 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
Da, moguće je, uvijek su sve mogućnosti otvorene pa tako i te koje navodiš.

Poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 10:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Sjenko je napisao/la:

Imam doduše jedno pitanje, da li je moguće manipulirati drugime, ako mu svjesno postaviš ogledalo, s bilo kojom namjerom, bila ona "pozitivna" ili "negativna"? Da parafraziram, da li je moguće manipulirati piscem nekog posta ako u startu zanemariš njegov razlog zašto piše post zbog uvjerenja da se taj post treba gledati kao da je pisan onoj osobi koja ga je napisala, te to istakneš istoj toj osobi, skrećući njenu pažnju s originalnog nauma?


Može se pokušati manipulirati, ali uspjeh ovisi o tome koliko druga osoba shvaća što radiš i s kima zapravo imaš posla.
Možeš bacati udice ali da li će zagristi to je sad druga stvar...

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri apr 09, 2014 10:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Pitam se za koju namjenu ti treba takva "ogledalo"- tehnika ili kako si je nazvao "ne vidiš ti sebe sine"
Konkretno, što se treba time postići?

Npr. tehnnika Ogledalo kako je ja poznajem i koristim ide otprilike ovako: Napada me osoba x, uznemirava me, da bi dobila dio nečega što pripada meni, da bi prisvojila što meni pripada. Ja definiram njezine osobine: neiskrenost, lažljivost, pohlepa, sebičnost. Te iste osobine čistim kod sebe mada naravno ja sve to nisam i ne bih htjela da budem, to je za moj pojam ružno. Zato me i nervira kad to drugi rade a sebi zabranila....Kako god, ja to čistim kod sebe. Posljedica toga je da me osoba pusti na miru i više ne dira ni mene ni to što je moje.
To je praktična korist. Krajnji cilj je otkloniti neugodu napada a "usput" se sagledavaju svoje osobine, tj. mane. Kad ne bi bilo tog napada, ne bi te mane došle na vidjelo. Dakle, zaravo se radi na svom egu tj ego-obranama ali preko manifetacija u okolini, preko ogledala u kojemu se ogladava naša priroda, a sve se to temelji na ideji: kad ne bi mi imali potisnutih mana , ne bi se one reflektirale u okolini, znači, ne bi ih drugi zrcalili kad su u našoj blizini (nego negdje drugdje).
Na primjer, ako mi potiskujemo i negiramo vlastitu agresivnost (konstruktivni vid agreisvnsoti) ona će se pojaviti u našoj blizini u destruktivnom obliku. Isto tako i svi ostali aspekti

Ako se dovoljno dugo i temeljito odrade ovakve situacije ogledala, dobije se unutarnje i vanjsko stanje u kojemu ima vrlo malo ili ni malo situacija koje u nama izazivaju neugodu , poveća se vrijeme koje provodimo u miru i povećava se količina radosnih trenutaka.

Što ti postižeš čitanjem svojih postova kao da si ih sebi pisao? Koji je cilj? Možeš li malo pojasniti na što misliš kad kažeš: upoznavanje sebe u realnom vremenu . Što kad se upoznaš?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned apr 20, 2014 5:12 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 02, 2014 9:01 pm
Postovi: 145
Evo sta kaze Hira Ratan Manek o prosvetljenju...

koji nacin solarna joga dovodi do prosvetljenja?

Da bi prosvetljenje nastupilo, moraju se desiti dve stvari: ne smete da
uzimate hranu i da spavate, ali vas energetski nivo istovremeno mora biti
visok.
Uz pomoc solarne joge lako se oslobadate potrebe za hranom, ali
poiicba za snom nestaje nakon veoma dugog vremena i to tako sto se neke
pmmcne dogode u pinealnoj zlezdi, ili se ona aktivira uz pomoc sunceve
rncrgije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub sep 06, 2014 12:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Mala digresija.U slucajevima probudjeninih uopste se ne radi o prosvjecenosti vec o probudjenosti,Oni su budni a ne prosvjeceni mada se oba termina koriste u opisu onoga sto jesu.Buduci da sam jos uvijek u snu tj nisam probudjen vec,prosvjecen sam tj naucen da sam u snu.Dakle prosvjecenost je kada je neko naucen tj kada zna nesto a probudjen je onaj koji je svjestan da je bio u snu i sada cijelim svojim bicem zivi svjesno.Iz doline presao je na plananinu.I zaista neznam zasto budjenje nazivaju prosvjecenoscu cak i sam Osho.Zadnjih dana ga gledam na youtubu pa rijesih da se upletem u ovu temu.Nadam se da i vidite da je to tako cisto radi prosvjecenosti.

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto maj 31, 2016 2:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
neki kažu: prosvjetljenje ne postoji. drugi kažu: postoji - ja sam bio tamo.
a jedni misle na jedno, drugi na drugo, treće ili deseto. i nitko nikoga ne razumije.

malko ću se raspisati... i nadam se da neću previše odlutati s teme. kako ja sve to vidim:


svjesnost u snu bez snova dok tijelo spava, praznini, ništavilu, prostranstvu mraka-tišine, void, nul-zona
...
neki ljudi ovo zaista smatraju "prosvjetljenjem".
nije do mene kako ćete vi to zvati - ali kad odete tamo i to doživite možda nešto i shvatite kasnije (nakon što se vratite otuda), nekad čak i puno kasnije... ako imate sreće, relativno brzo. ali ne "tamo", već TU, ovdje i sada.


ako vidite svjetla, bijele (ili neke druge obojane intenzivne) bljeskove, kad zažmirite: zamor oka + neuronska aktivnost [izrazito naglašeno ako "imate problema sa sinusima" i/ili glavobolje] - naravno - opisano nije prosvjetljenje. isto je moguće vidjeti i pri snažnom i NEPREPORUČLJIVOM fizičkom stiskanju kapaka očiju dlanovima. ne preporučuje se...

ako vidite valiranje ili pretakanje boja kao nekakve izmaglice ili fluide, iskrice svjetala nalik noćnom zvjezdanom nebu... blizu ste ulasku u snovito stanje, bilo redovno uvečer bilo tijekom nekakvih vježbi opuštanja ili meditacije. nije ni to prosvjetljenje. ali dajte, samo naprijed...


ako vidite "slike/scene" - vidite: VIZUALNO VIDITE kao da su pred vama ili kao da ste tamo (kad žmirite) - onda počinjete "budni sanjati": psiholozi to zovu hipnagogičke (ili hipnopompičke - ovisno o "snu" tj. prije usnivanja ili pri razbuđivanju) faze sanjanja; ezoterici to nazivaju : remote viewing, clearvoyance - ja to zovem "jasnoviđenje" ili astralno viđenje (to je to, manje više prevedeno s eng.) - naravno, nije uopće neophodno da se nakon hipnagogičkih slika ili scena nužno mora zaspati. dapače. (sve to može i otvorenih očiju... druga priča).


ako samo zamišljate - kažu vam: vizualizirate i vi kao zamislite nešto, ali to ne možete žmirećki vidjeti "pred očima" kao što sad gledate u ovaj tekst - onda [ja to nazivam "mentalno viđenje" za razliku od "astralnog" - ali tu se ništa osobitoga "ne vidi" (vizualno)] (uglavnom) nema (ili uopće ili nekog osobitog) vizualnog viđenja, već se svodi na "misao" - misao, scena je "zamišljena" - koncentrirate se na nju (fokusirate svoju pažnju) i to je to. paradoksalno to zovu "vizualizacija". ...



ono što nazivaju: "half awake-half asleep" - neki gurui i prečesto uvijek iznova zaborave naznačiti: "awareness awake - body asleep" - "pažnja budna - tijelo spava"... kako tamo? relaksacijom. opuštanjem. pažnjom pri zaspivanju... yoga nidra "metode" ["nidra" znači "spavanje, san") [da dođete u nidru samu - može bit ćete morati proći kroz još koje iskustvo ovdje prethodno spomenuto ;-)] - to (pažnja budna tijelo spava) je otprilike nekakvo predvorje iz kojega možete otići u lucidnost ili u sanjanju ili u samadhi u Ošovoj definiciji (lucidnost u praznini tj. olucidniti se u neREM fazi sna. neREM je po hindi: šušupti.). metode su iste kao one za lucidno sanjanje, samo namjera nije "ulazak u REM" san, već "ulazak u neREM fazu" spavanja. ovo je jedan vrlo zanimljiv doživljaj ... ali ono što se nepreporučuje je upasti u tzv. identifikaciju ovdje, što je opet svakom, istina, na volju očito, s obzirom da sam čitala da masa njuejdžera kao i meditanata (početnika?) kad u ovo ulete počnu se identificirati s tim. nema potrebe za identificiranjem tu. to je samo "svjesno spavanje" i najčešće ne traje dugo. istina, poslije možete (nekako ono, radosni zbog neobičnosti i mirnoće doživljaja) mjesecima sjećati se te spavajuće smirenosti. postoji i negativna varijacija doživljaja kad uopće niste spremni za doživljaj pa se probudite (olucidni se svijest, pažnja) tijekom spavanja (dok tijelo spava) pa... tu je tema paralize naravno...


(šušuptički) a'la Ošo samadhi - yoga nidra = jedno te jedno (vidi iznad): svjesnost u "snu bez snova" [s razlikom što sama "yoga nidra" može uključivati i lucidno sanjanje (klasično definirano), dok samadhi isključivo predstavlja olucidnjenje praznine (neREM faza spavanja)] (mhmh... ima i drugih "praznina" i ovo nije jedina o kojoj se priča i piše kad se o nekakvoj praznini priča i piše, ali hajde, ali u "mojoj knjizi", to drugo nije uopće praznina već punina, ali hajde, kao što rekoh...).
fraza: 'san bez snova' nije ništa drugo do ono gdje ste svake noći kad niste u REM fazi spavanja (samo, naravno - spavate i vaša pažnja spava (ili sanja) i stoga toga niste svjesni). i da, to je to. ne banaliziram niti ne pokušavam banalizirati, samo - to je jednostavno: to. i ne vidim zaista ne vidim nikakvog vrijednog razloga da vam se stvari mistificiraju i zamagljuju... i bez demagogija iskustva su nam dana i vrijedna pamćenja. neka nas čak mogu učiniti i "boljim osobama" na neko vrijeme ili poboljšati "kvalitet našeg života" ili našu percepciju kvalitete našeg života... naš STAV (asanu) prema svemu.


biti svjestan u tom "snu bez snova" - postajete svjesni "praznog prostranstva" (sunyata, ništavilo, praznina, nirvana (sve su sinonimi, bukvalno), yoga nidra (prijevod: jogički SAN/spavanje) tame i tišine. tu je kraj iskustva i sve što (to) iskustvo jest.
e sad - vi možete nakalemiti na samo iskustvo "svakojaku mitologiju urbanih gluposti" kao npr: "to si ti" ili "to sam ja" ili svijest je ništavilo... ali to su sve sama zamajavanja do zamajavanja... ali mi se volimo zamajavati :-)

sad prelazimo na škakljivije stvari...

"blank mističnog jedinstva" (ne sumnjam da su neke zen škole ovome dale poseban "naziv" poput npr. "kenšo") - teško za objasniti i predočiti: doživite sami. uglavnom: svjest zastane, vi, cijeli vi zastanete - zablokira se svijest, vi negdje u "umnom polju" i stane [doživljaj se osjeća cijelim bićem i ako ga pokušate opisati otići ćete u poeziju] (nešto poput one suspenzije prosudbe ili suzdržavanja značenja - to nije isto što i "svjesnost u snu bez snova" (brojni mistici su imali ovakve doživljaje, osobito kršćanski; a nešto slično je opisano i u romanu Celestinsko proročanstvo)...

jedan od načina poticanja doživljaja je "razrješavajući nerazrješive ili suprotstavljene ideje" [suprotstavljanjem bilo koje dvije "suprotstavljene" ideje ili koncepata (npr. bog: osoban ili neosoban?), oba su svaki na svojoj strani vage ravnopravni... probija se njihova "razdjelnica"... (ili se "sune" kroz točku balansa na vagi) i shvate se oba u njihovom jedinstvu uz euforični doživljaj - iskustvo je nezaboravno i donosi mir (i za razliku od nekih ranije spomenutih, specifične kognicije...); ili pak fokusom na očitu "besmislicu" (kao kod zen-koana: npr.: zvuk pljeska jednog dlana?)]. poanta je u "transcendiranju" [nadilaženju, nadvladavanju] (za)datog konflikta [u oba slučaja!] (bio konflikt "mentalan" ili u nekoj situaciji svakodnevice!) ili "dualiteta". slično funkcionira i načinom opisanim u Celestinskom proročanstvu. ono, metodologija je malko drukčija, ali doživljaj je identičan.

poanta je u doživljaju, osjećaju samom - transcendiranje sukoba: mir. mir. mir. mir. (ne u smislu miruj sjedeći u meditaciji! i ovo nije "tišina" kao ono u praznini.) već mirenje tj. transcendencija sukobljavanja. "mir svoj dajem vam". ovo je predfaza istinskog prosvjetljenja [koje je potpuna preobrazba vašeg bića/bitka/bivanja - kao da ste cijeli svoj život bili "nakačeni" na nešto varljivo i sada bivate centrirani i "nakačeni" na nešto izvorno i samobitno istinsko]. ovo iskustvo bi se moglo nazvati i "eksplozija mira" (kad takav izraz sam po sebi ne bi bio "contradictio in adjecto" - ali u tome i jest poanta: pomirenje prividnog ili naučenog konflikta) i jednog lijepog dana biste mogli uočiti da je postalo vaše "normalno" stanje bivanja u svakodnevici. ...


što je onda prosvjetljenje od svega ovoga?
niti jedno.

osim, "blank mističnog jedinstva" je još najviše u tom smjeru, iako je dijelom različit. moguće ga je doživjeti navedenim i nenavedenim metodama prije istinskog prosvjetljenja.
s tim u vezi - mistično jedinstvo je na određeni način i sam doživljaj samadhija, sna bez snova ali ono s čime se sjedinjujete najčešće nije ono što mislite da jeste jer baš kod ovog doživljaja tumačenja uvode najveću zbrku. jer ono s čime se u (majavadičkom a'la Ošo ranije definiranom) samadhiju kao sjedinjujete je vaše vlastito ništavilo, tj ništavnost svega što vi jeste tj. ljudskih monuMENTALNIH napuhanosti koje su ispraznost i ništa.

i da, moje gledište na samdhi nema ama baš nikakve veze s Ošovom šušuptičkom definicijom (kao lucidni ne-REM u mojoj terminologiji). možda tek zato što sam izabrala izraziti sentimentalnost prema arja-margičkoj tradiciji i Patanđaliju... samadhi jednostavno znači: sabranost. i živi se na javi, a ne (tek) u olucidnjenju noćnog spavanja. doživljaj na javi je totalno drukčiji od lucidnog spavanja ležeći u krevetu (tijelo spava - pažnja budna).

istini za volju, samadhi je tek "produženo meditativno stanje" ili recimo to ovako:

dharana / pažnja ---> dhyana / meditacija ~ produljeno održavanje pažnje ---> samadhi / produljena meditacija tj. stanje sabranosti duha.
(koncentracija ---> turbo koncentracija na mlazni pogon ---> probijanje koncentracijskog zida)
:toothy2:



da, ali neki bi voljeli "spoznati Boga".
možemo i o tome: to je jedino istinsko prosvjetljenje koje smatram prosvjetljenjem. zato sam i napisala - mistično iskustvo može biti TO. ili "na putu" prema tom raspetljavanju...
i - to nije samadhi, to nije satori - u učenjima niti jednog od njih - nema Boga - pa tako tamo ne mogu niti spoznati Boga jer "Boga - kažu - nema", ne?


i onda vam kažu: ako dulje vremena posvetite toj tami (praznini) - vidjet ćete kao svjetlost. da, kad neuroni počnu ispaljivati. ili se neREM faza lagano završava i faza REM sanjanja započinje "iskricama i bojama" kojima uslijede "jasnovidne slike i scene" (hipnagogičke slike)... žalosno je da se tolika "duhovnost" svede na "naturo-fizio-neuro-organizam". ili možete doživjeti jače "energetske izboje", postati ih SVJESNI, po prvi puta ih "opaziti", svjedočiti im u vlastitom tijelu i/ili biću, jer - znanost nam kaže da se tijekom SPAVANJA BEZ SNOVA (tijekom neREM faze spavanja) tijelo fiziološki (i psihički) obnavlja.

kako ja vidim stvari, najbliži opis tog nekakvog prosvjetljenja kao (pravog) ide kroz tip blaženstva isključivo kroz anahatu, dok je u glavi mir. nekako: satćitananda + nirvikalpa samadhi. rečeno se (može? i ne mora doživjeti tijekom sjedenja u meditaciji) doživljava za vrijeme budnosti dok je tijelo budno i svijest je budna i vi ste budni. ako ležite ili sjedite vjerojatnost je da ćete skočiti na noge istog časa ;-). nadam se...

ljubav, kao ono kad je Icke izjavio: beskrajna ljubav jedina je istina...
e, da onda treba lijepo sve to naučiti izražavati u svakodnevici i življenju... tako da, u principu, čak i ako ste prosvjetljeni, niste, jer uvijek možete napraviti nekakvu glupost (kroz reakciju naravno). samo, prosvijetljeni zna šta će sa svojima jednako kao i tuđima.



znate, ima toliko toga što možete doživjeti. i onda kad jedan doživljaj vi nazovete jednim imenom, a netko drugi neki drugi doživljaj istim tim imenom - imate zbrku. ali takvo je stanje stvari. . .

šta sam propustila - dodajte, ako ćete...

lp
i hvala na čitanju, naravski... :-)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet jun 02, 2016 4:11 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jun 02, 2016 3:25 am
Postovi: 2
Po mom osobnom mišljenju stečenom nekim spoznajama tijekom zadnjih nekoliko godina, Duh Sveti je u velikoj mjeri napustio Zemlju i vrata za stvarno duhovno napredovanje koja su trajala od 90-ih do negdje 2013-2014 su se zatvorila i ušli smo u ciklus intelektualno orijentiranog napretka, koji nije ništa manje bitan. Unatrag zadnjih 10-ak godina mnogi ljudi se pronašli istine i promijenili vlastita stanja svijesti, ali zbog naše prirode većina ljudi je ostala zatečena valom novog vremena kojemu smo podložni jednako kao i karmi, horoskopu i ostalim stvarima koje nas odrede unaprijed, dokle god spas ne nađemo u duhu svetom. Ne znam hoće li se za vrijeme naših života ta prilika još otvoriti, trebalo bi provjeriti razne kalendare starih naroda koji su začuđujuće točni.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet jun 02, 2016 9:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Percepcija ispražnjenosti je nada, iščekivanje ispunjenja.
Danas ako čuješ mu glas...
Danas.
Sada.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet jun 02, 2016 1:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Hermo je napisao/la:
Po mom osobnom mišljenju stečenom nekim spoznajama tijekom zadnjih nekoliko godina, Duh Sveti je u velikoj mjeri napustio Zemlju i vrata za stvarno duhovno napredovanje koja su trajala od 90-ih do negdje 2013-2014 su se zatvorila i ušli smo u ciklus intelektualno orijentiranog napretka, koji nije ništa manje bitan. Unatrag zadnjih 10-ak godina mnogi ljudi se pronašli istine i promijenili vlastita stanja svijesti, ali zbog naše prirode većina ljudi je ostala zatečena valom novog vremena kojemu smo podložni jednako kao i karmi, horoskopu i ostalim stvarima koje nas odrede unaprijed, dokle god spas ne nađemo u duhu svetom. Ne znam hoće li se za vrijeme naših života ta prilika još otvoriti, trebalo bi provjeriti razne kalendare starih naroda koji su začuđujuće točni.


Treba shvatiti da mi nikad nismo odvojeni od duha. Nikad bili niti ćemo ikada biti.
Umovi funkcionišu tako kako funkcionišu, sve što se dešava u prirodi je prirodno i sve se "nalazi" u svijesti koja se dalje "nalazi" u Jednom (u tebi i meni i njima).
Zapravo nema tebe, mene niti njih u apsolutnom smislu ali dakako da mi to doživljavamo kao odvojenost.
Postoji Jedno.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet jun 02, 2016 9:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet maj 22, 2015 6:10 pm
Postovi: 81
Biti prosvetljen onako kako to ljudi zamišljaju znači biti duh, nevidljiv zakonu Jednoga po kome se sve odvija. To može samo Hrist.Ispražnjen čovek od onoga što ljudi zovu duša jer duša je to što podleže zakonu Jednoga.Duša je posledica.
Tada čovek duh, Hristos postaje um Jednoga i oči njegove i razume celu kreaciju i vidi ono skriveno što ljudi zovu maya i to mu se obraca ' nemustim jezikom". I raspeće počinje kada čovek duh , Hristos nacini prvi korak, delo , reč i to ga vraća pod zakon Jednoga i sav zakon krece na njega.Što ljudi kažu Otac žrtvovao svoga sina.
Ljudi su dobili večnost Jednoga ubivši prosvetljenog , oni postaju on "jeduci njegovo telo" jer on nije hteo pojesti njih već se bacio medju gladne.Ta nova tvar je nova duša, jer čovek postaje ono što pojede, i nepropadljiva jer je zavetovana Jednom da mu je večno dužna.Zavetovana je na ljubav prema drugom coveku, na biti ljubav,na biti kao Jedan.
Zadato je svakome čoveku da zavoli onoga do sebe što mu ga zakon Jednoga posalje.Oni koji to "nauče" živeće radosno jer Jedan će ih milovati.

Ljudi su bili zalog, nisu bili slobodni , jer ko što je Jedan tvorac tako i unutar njega se stvara.I Jedan sve gleda i nije ga moguce prevariti i što si posijao moraš poznjeti.I lukavi se dosetio posejali su ljud
e da ih zanju, jer se samo tako oprati mogu od prljavštine što napravise. Jer oni ne mogu napred dok se ne operu, zato im ljud
i trebaju da im čine dobro. I ljude žanju tako što im čine a ljudi ih mrze a zakon Jednoga je takav da se čisti od mrznje jer on je ljubav.
Otuda i ona izreka "put do pakla poplocan je dobrim namerama"
Žetva je u toku . Važno je voleti ljude i ne biti licemer, ne suditi jer to će vam presuditi
Jedite.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet dec 23, 2016 9:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 27, 2017 3:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
http://www.spiritualteachers.org/bernad ... interview/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned jun 02, 2019 2:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
mirmar je napisao/la:
2.znam je napisao/la:
možda malo banalno pitanje, ali...
jeli u redu težiti prosvjetljenju?u biti mislim, tražiti da saznaš tko si ti, ta energija koja prolazi kroz lekcije po životima?
Onda mi se čini da lekcija koju živim nebi imala smisla?
nakon što saznaš ili si prosvjetljen-ima li daljnji život smisla(mislim ostanak-kuća-posao-žena-djeca-otac-majka), šta sa tvojom obitelji?bližnjima koje voliš?
Ili jednostavno se treba truditi nešto naučiti, a saznanje da bude krajni cilj?ali opet, ako ti je nešto cilj, vjerovatno ćeš doći do njega.
neznam.....


Prosvjetljenje ne znači oslobađanje od karme. Znači, bez obzira što si prosvjetljen imaš još dosta rada na sebi, zapravo dok postojiš u 3D.
:D
Iako je ovo davno napisano nadam se da ce biti procitano jer smatram da je jako vazno.Prosjetljenje(ispravan termin je budjenje,prosvjetljenje je nesto drugacije od budjenja...ima tu na forumu objasnjenje)-je oslobodjenje od karme i "karta za 4D" jer je to spoznaja samog sebe tj svoje istinske prirode i ujedno spoznaja Unije sa Jednim.Dakle svi ezotericni materijali koji se bave ovom temom govore o ovome(bar ono sto ja znam i kako vidim stvari).I samim budjenjem ukoliko je u potpunosti "postignuto" sav rad na sebi je "odradjen".

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz