Sada je: sub apr 27, 2024 6:44 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 15, 2010 9:35 am 
Samo tako je napisao/la:
Prasimix, Budak mi se čini fejk. Što od dizajna i vokabulara stranice, što od svrstavanja Maharishi Mahesh Yogia i Sai Babe među mistike. Oni su mistici utoliko što se oblače neobično i pričaju gluposti.

Svašta se nama čini, ja ga ne bi niti spominjao da ovo što sam naveo nisam i direktno iskusio. A to što sam iskusio spada u "događaj koji prelazi sintaksu našeg jezika" (rekao bi Don Huan) i svaki pokušaj uobličavanja u riječi onoga što je neizrecivo je jalov posao i čist gubitak energije. To koliko je Budak promašio u određenim stvarima o tome sada ne bi ovdje da ne odemo off-topic i on je samo jedan od tragača koji je ulaže ozbiljan trud da pronikne matriks u kojemu se nalazimo i nema sumlje da još puno toga treba postaviti na pravo mjesto.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 15, 2010 3:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
bajs je napisao/la:
aamon je napisao/la:

POSTOJI!

ima tome par godina... bio sam duboko u Zenu i rješavao nekakve koane...
trajalo je cijelu noć - do izlaska sunca!
a onda kada je UM stao - jednostavno se desilo! :D

Ok, priznam, nije to bilo DEFINITIVNO i konačno prosvjetljenje, ali dašak toga je trajao puna dva dana, a obzirom da u to vrime nisam upće poznavao ikakve droge - mogu iskreno reć da je iskustvo autentično!:love3:

Htjedoh te upitati, jesi li išao dalje?
Mislim, kada si dobio djelomičan uvid, da li si poslije pokušavao?


Ne, nisam poslije ništa više pokušavao, jer je to iskustvo bilo Cjelovito i Neponovljivo ( i smislu, "nema šta dalje i više od toga"!)

A kako sam od malih nogu bio senzitivan na taoizam, orijentalne borilačke vještine i općenito na taj istočnjački način gledanja, koan mi je došao kao IZAZOV, ekspreiment...

Ukratko: Ma šta ću ti pričat!? Sjajno iskustvo!!! :wink:

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 15, 2010 3:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
Samo tako je napisao/la:
Ali mislim da se varaš to s koanima.


Je, baš! Ti ćeš mi to reć! :lol: #-o :^o

:blob: :toothy2: :hello2:

(no hard feelings, ali, brate, više si DOSADAN!!!!)

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 15, 2010 10:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
JUČER SAM MEDITIRAO NAD KOANOM ako je zvuk dva dlana pljesak, koji je zvuk jednog dlana, i mislim da sam je riješio. ima li negdi popis koana da sad uzmem drugu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet sep 16, 2010 7:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Tomo K je napisao/la:
JUČER SAM MEDITIRAO NAD KOANOM ako je zvuk dva dlana pljesak, koji je zvuk jednog dlana, i mislim da sam je riješio.

Dakle? :-k

Tomo K je napisao/la:
ima li negdi popis koana da sad uzmem drugu?

Ideš na viewtopic.php?f=9&t=2113 pa na "zen" pa u tom folderu imaš Mumonkan - Zbirka zen koana

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned sep 19, 2010 5:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
JUČER SAM MEDITIRAO NAD KOANOM ako je zvuk dva dlana pljesak, koji je zvuk jednog dlana, i mislim da sam je riješio. ima li negdi popis koana da sad uzmem drugu?


#-o

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet sep 23, 2010 12:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Nađoh ovaj razgovor između dvojice ljudi.
Prvi je čovjek koji je u potrazi (u daljem textu Geoff), a drugi je njegov prijatelj iz Indije (u daljem tekstu Michael)...

Three short steps to enlightment :mrgreen:

Michael wouldn’t call himself a guru. He is a little man who is very calm and has much wisdom to share. When he walks across a room it is as if the space around him is lit up. Part way through his visit we were sitting together in a busy café in downtown Wellington. I was drinking a coffee, he a green tea. In the course of our conversation he could hear that I was a keen seeker of truth.

Michael asked, “Would you like to know the secret to enlightenment?”

This got me excited. After all my searching I was finally going to find that which I was seeking. “Yes,” I replied with genuine enthusiasm.

“First of all the word ‘enlightenment’ is wrong. It’s ‘lighten-up-enment’” :thumbup:

I was on the edge of my chair, hanging on his every word.

“You see all the people walking past us. Do you think that because they believe something, it is truth?”

“Of course not. Just because we believe it, doesn’t make it truth.”

“Then what makes you think you have exclusive access to truth, Geoff.”

At this point I was feeling a little deflated; much flatter than I had been earlier.

Michael continued, “OK, here’s the first step to enlightenment…”

I was really eager, ready to absorb the coming pearls of wisdom.

“The first step to enlightenment is that you’ve got to realize you are full of shit.” :mrgreen: :rofl

I looked at Michael, :shock: slightly shocked. This definitely wasn’t what I was expecting. :-k

“The second step to enlightenment is that the moment you think you’re right and start using that ‘rightness’ to teach or dominate a conversation go back to step one.” =D> #-o

I was stunned. I sensed there was deep truth in what he said, even if it cut sharply across all my expectations.

“The third step is that the moment you think you’ve got it you haven’t. Go back to step one. :-k #-o

“Keep practicing these three steps and eventually you’ll transcend your ego.”


Kakav kralj! :love3:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet sep 24, 2010 5:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
dobar


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet okt 07, 2010 10:54 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Osho o mini satoriju i satoriju.


Pitanje: Šta znači „postići“? Kada je „guska vani“? Šta je to mini satori a šta potpuni satori? Šta je samadhi? Jesu li to dijelovi iste stvari?

Osho: Ovo pitanje je od Somendre. „Postići“ (dostići, dosegnuti) znači otarasiti se pohlepe, ambicija i ciljeva. Dan kada postignete to stvari postaju savršene, tu ste. Dan kada prepoznate činjenicu da stvari ne mogu biti bolje nego što jesu, odjednom explodirate u novo svjetlo, novo biće, novu svjesnost. „Postići“ znači shvatiti da nemate šta postići. Onda se živi u trenutku. To je samadhi.

Ali mnogo puta to postignete i izgubite. Ponovo i ponovo. Tada je to mini satori. To znači obris, djelomičan uvid i postoji vjerovatnoća je da ćete ga izgubiti.

Somendra je imao mnogo djelomičnih uvida nekoliko dana ranije, odatle i pitanje.
Kada je došao kod mene rekao sam mu da je to mini satori pa mora da se od tada pitao šta je mini satori, šta satori, a šta samadhi.

Mini satori je odbrambeni mehanizam satorija. To znači da ga možeš izgubiti. Ako nisi dovoljno prisutan, izgubićeš. Ako jesi, preći će u satori. Satori je stanje koje je nemoguće izgubiti.

Mini satori je stanje koje dolazi kao obris, kao vjetrić.

Odjednom uviđate da je cjelokupna percepcija dostupna. Pojavljuje se otvor. Ali se i zatvori poput objektiva kamere. Prije satorija, dogodi se mini satori, zavisi, ponekad hiljade mini satorija, nekada jedan.
Zavisi od osobe. Nekada prvi satori postaje satori, tada nema tendenciju da bude mini, zavisi od tebe.

Ipak, kada god da se dogodi bilo kome od vas nazivam ga mini iz određenih razloga. A razlog je taj što želim da vas načinim budnima i prisutnima da ga ne izgubite. Može postati satori ali ako ga nazovem tako odmah ćete ga izgubiti i postaće mini. Pratite li? Nazivam ga mini da bi prerastao u potpuni. Ponekad ćete pomisliti da je Osho škrt. Zašto ga naziva mini? Zašto ne satori? To je odbrambeni mehanizam u pravom smislu riječi. Moram vas zaštititi od vas samih. Čak i da je to potpun satori, nazvaću ga mini, zapamtite. U stvari, „mini“ je moj izum; ljudi Zena niti jedan satori ne nazivaju mini.


Nazivam ga mini a razlog je veoma bitan. Želim da budete veoma prisutni i oprezni. Čovjek koji postigne mini satori je u drugom stanju. Sada mora biti oprezan poput trudne žene. Nosi nešto vrijedno u sebi. Postoji izvjesna vjerovatnoća pobačaja. Da bi se pobačaj izbjegao koristim termin mini satori. Ako kažem da je to potpun satori možete postati previše puni sebe, egoistični. I to se gubi!

Mini satori je nagovještaj. Zavisi od tebe. Ako ga njeguješ, uzgajaš, štitiš, ako ti je stalo do njega prerašće u satori. Ali jako je nježan i lomljiv izdanak. Lako se može uništiti. Nezgoda bilo kakve vrste će to učiniti. Zapamtite, sve veliko i lijepo je lomljivo. Stanje nižeg postojanja je jače, dok je stanje višeg postojanja nježnije. Kamen je tvrd, ruža mekana. Kamen će opstati iako se ne brinete o njemu ali ružin cvijet treba njegu. Bez toga velika je vjerovatnoća da će nestati. Satori je ružin cvijet.

Dan kada se dogodi djelomičan uvid, od tog momenta morate postati veoma odgovorni. Odgovarate za to! Postojanje vam je poklonilo nešto, ne smijete to odbaciti. Odbaciti je lako, dostići jako teško, izgubiti lako. Više stvari su takve. Tako su suptilne. Odatle naziv mini.

Ponekad se dogode stotine mini satorija. Tako postanete prisutni i stanje se ukorijeni u vama. Mini satori je vizija; pomoću satorija to postaje vaš stil.


A šta je onda samadhi? Satori je kada iznutra postanete ispunjeni svjetlošću ali i dalje postoji razdvojenost između vas i cjeline (apsolutnog).
Satori je čovjekovo prosvetljenje, a samadhi prosvjetljenje cijelog postojanja kroz čovjeka. Sada čovjek više nije podjeljen. To je značenje Buddhine jako čudne izjave da je onog dana kada je on postao prosvjetljen cijelo postojanje postalo prosvjetljeno. Čudno je jer mi znamo da nismo prosvjetljeni, a on tvrdi da je cijelo čovječanstvo prosvjetljeno. U pravu je. Što se njega tiče, cijelo postojanje postalo je prosvjetljeno tog dana. Ponoviću; dan kada sam postao prosvjetljen, cijelo postojanje je postalo prosvjetljeno.

Samadhi znači da više niste individua. Satori vam daje veliku individualnost. Poslušajte; Prije satorija vi ste osoba, ne individua. Osoba (engl. Person) je izvedenica iz korijena riječi persona što znači maska. Prije satorija vi ste samo osoba, osobnost, ne individua.

U stvari, osoba nikada nije osoba, osoba je mnogo osobnosti, jer ne možete zadržati samo jednu masku, morate ih imati više. Razne situacije zahtjevaju različita lica. Za ženu imate jedno lice, za ljubavnicu drugo, za slugu treće za šefa četvrto. Morate nastaviti mijenjati lica. Imate mnogo osobnosti. Osobnost nije nikada u jednini, uvijek je u množini. Vi ste gomila ljudi. Kada ste osoba, vi ste gužva, vas je više. Satori od vas načini jednoga. Donosi jedinstvo u vas. Maske spadaju, pravo lice se pojavljuje. Individualnost. Riječ Individualnost znači nešto što ne može biti dalje podijeljeno. Postajete ne djeljivi.


Satori uvodi individualnost a samadhi vas čini univerzalnim. Tada više niste individua. Prvo niste individua jer ste gužva, a sada više niste individua jer ste cjelina. To su tri faze. Osobnost, individualnost, univerzalnost.

Mini satori je obris jedinstva za trenutak, a onda se gubi i opet vas je više. Da, originalno lice pojavi se kao u snu. Vidite ga, prepoznate ga, da..., tu je, srećni ste, osjećate neizmjeran blagoslov - i odjednom ga više nema, bila je to samo vizija. Ponovo padate u uobičajenu rutinu. Opet ste na istom. Sjećaćete se, zapamtićete – ali to više nije stvarnost, samo dio sjećanja.


Kada se satori ukorijeni nikada vas neće napustiti, zauvijek je tu; kao sjenka vas prati. Postajete individua. Tada i nju morate napustiti. Postali ste jedno od mnogih a onda nula od jednog. Ovo je matematika duhovnosti, od više do jednog, od jednog u ništavilo.

Plotinus o svom samadhiju kaže – a on je jedan od najvažnijih mistika zapada, može se porediti sa Buddhom - „Nema dvoje, posmatrač i posmatrano su jedno; ne da je vizija ostvarena već je jedinstvo zadržano. Jedno je postalo jedinstveno, ništa u njemu niti van njega ne stvara različitost. Nema kretanja. Sve je mirno, ne okreće se ni tamo ni ovamo, niti van niti unutra. Kompletno miran postajem mir.“

Plotinusov mir nije ništa do sam samadhi. Postali ste mir. Obično, dok ste osoba, u vama je nemir. Nemir je ono što ste! Kada dođete u satori, postajete jako jako mirni. Vi jeste i osjećate se mirnim. U samadhiju nestajete, ostaje mir, niko, mir, vječni mir.

Izvor: “Zen: The Path of Paradox Volume 1”

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub nov 06, 2010 1:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
@aamon

Neku noć se dogodilo nešto što me podsjetilo na onu tvoju priču o doživljaju kensho-a.
Bio sam pod uticajem m-anne, i usput onako kontemplirao i najednom došao je neki uvid, neka neizmjerna jasnoća gdje sve bijaše tako jedinstveno i povezano, ali u isto vrijeme teško objašnjivo u smislu da ne mogu izgovoriti.
Meni je jasno ali van ne može u onom omjeru u kojem dolazi.
Kao nekakav talas kroz tijelo dok um kao da je u vezi sa svim što postoji!?
Ako je to tek maleni uvid tada zaista mogu misliti gdje bi vodio satori!

Možeš li malo o tome?

Bez obzira dal sam promašio ili ne... dal si u trenutcima kenshoa dobijao uvide u načine funkcionisanja kreacije?
Um je stao i otvorio se za one energije koje nam dolaze u vidu istina i znanja i naišla je jasnoća onih koncepata koje sam poznavao od ranije, postali su dostupni odnosno njihovo razumijevanje je postalo spontano.
Objedinile su se mnoge stvari iz različitih izvora.

Nadalje, kontemplacije su se ispreplitale, kraj je početak i početak je kraj, jedno vodi kroz drugo.
Istina je, živa je istina... jedno je pročitati i doživjeti ono ahhh, a sasvim drugo spoznati gdje jesi onaj ahhh i trenutak i ti manifestuješ trenutak...

Meher Baba reče da je Kreacija san Boga.

Uzmimo da On posjeduje toliku energiju da stvori materiju kroz koju se mi, frakcije Njega razvijamo i približavamo trenutku samospoznaje... Kroz fizičku ravan kao i kroz Um...
To bi tada jednostavno značilo da mi pošto jesmo ON također stvaramo odnosno imamo potencijal da stvaramo mentalni i fizički svijet u zavisnosti od našeg stanja u evoluciji svijesti!
Tako bi,svi mi kada bi se napokon sjedinili s Njim i postali On u jednom trenutku mogli stvoriti Kreaciju!
Čak i u ovom trenutku mi možemo stvoriti mentalni svijet. Prije jedno mjesec doživio sam buđenje u snu gdje sam jasno osjetio blaženstvo. Tada sam pročitao malo iskustva spavača i uvidio da se može stvarati san. Pa to je apsolutno isto kao i u slučaju Boga, a mi smo On, krug se zatvara!

Mogućnosti su beskrajne...

Da li si ti stekao takve ili slične uvide?

Naravno, ovo pitanje se ne odnosi samo na aamona već i na ostale koji su u mogućnosti da odgovore ili pokušaju...

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub nov 06, 2010 2:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
@ bajs
sjajno si opisao svoje uvide, mada zaista ne postoji način za opisati neopisivo! :D
točno je da te taj val jasnoće i spokoja preplavi, no u mome slučaju bilo je interesantno to da cijelo vrijeme dok je trajao kenšo u mojem duhu nije se pojavila NITI JEDNA NAJMANJA misao!!!
bilo je jako fascinantno jer sam se u svojoj nutrini osjećao kao dijete: samo sam cijelim svojim bićem DOŽIVLJAVAO to neizrecivo jedinstvo sa SVIME ŠTA POSTOJI...
razumijevanje sebe i cijele kreacije bilo je ispunjujuće i totalno jasno - nije bilo nikakve potrebe da Um postavlja ikakva pitanja.

taj nutranji mir, radost i vedrina su me začudili i iznenadili, vrijeme je prestalo postojati, a prostor je bio samo vibrirajuća prisutnost prihvaćanja i ljubavi.
kao da se srušio zid zatvora u kojem me držao Um sa svojim igrama, i onda najednom ugledaš Beskraj... i "ostaneš bez teksta!" :wink:

i onda se to "stanje" duha jednostavno preslikavalo na sve odnose, na svaki doživljaj... kao da si na nekom levelu koji cijeli naš život postoji u našoj duši i čeka da mu se vratimo.

i upravo mu se vraćamo!
a on nas strpljivo čeka...

:occasion5:

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned nov 07, 2010 11:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
Citat:
Pre nekih godinu dana doziveo sam nesto sto bi se moglo okarekterisati kao prosvetljenje. Govoriti bilo sto o osecanju i stanju svesti u kojem sam se nasao tada bilo bi suludo, jer sve vreme bih se mucio sa opstim i apstraktnim pojmovima da opisem ono sto se ne moze opisati, koje vas ne bi dovele nigde.
Mogu samo da izdvojim glavne karateristike koje su me prozimale tada i otkrivale istovremeno nove stvari..ljubav, razumevanje i sreca!! Ali bato kakva sreca.
Ne to nije bilo nikakvo telesno zadovoljstvo, ne to nije bila zaljubljenost i ne to nisu bile droge, ne to je bilo nesto meni neshvatljivo sa cime se nikad nisam susreo u mom do tada sto ce se pokazati, majusnom zivotu. To je bila neka vrsta proboja, neka vrsta unutrasnjeg zracenja, ushicenje nezamislivo. Ali dzaba sine, trajalo je kratko, ostalo je u meni tek par dana i smanjivalo se postepeno...

Ono sto se pokazalo u narednim mesecima jeste cinjenica da je taj trenutak izmenio moj zivot i otvorio sve sto je bio zakljucano. Jedna vrata za drugim.


autor teksta
Dampli

izvor:
http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?f=7&t=1678&p=96969#p96969


(p.s. svaka slučajnost s mojim opisom istoga iskustva je SLUČAJNA!!!) :wink:


:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned nov 07, 2010 3:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
Citat:
Ne znam sta je, ni da li je uvid, ono sto znam je da se desilo i da je bilo "stvarno"
NIje bilo briga, jer su bile pometene jednim potezom ruke. Brige u stvari nikad nisu ni postojale, stvorio ih je moj majusni um. Sve ce biti u redu, imas jos vremena. Puko secanje na to me ispuni osmehom


(isti izvor kao u prethodnom postu)

:notworthy:

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned nov 07, 2010 4:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
To je to!
To je proboj!

:thumbup:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon jan 10, 2011 10:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Kako stoje stvari sa Don Huanovim pristupom...

Što više čitam Kastanedu i generalnu diskusiju i teme o Kastanedi sve se više otvaraju poveznice između učenja.

Koliko su slični jedan nagual i zen majstor?

Jako slični!

I ova dva učenja su slična barem iz ove perspektive, iz prve pažnje.


"Predavanje o zazenu" (Jasutani-roši)

Makjo su pojave - priviđenja, opsjene, tlapnje, otkrivenja, varljivi utisci - koje je onaj koji praktikuje zazen sklon da doživljava na određenom stepenu razvoja sjedenja (meditiranja). MA znači "đavo", a KJO "stvarni svijet". Stoga Makjo znači uznemiravajuće, ili "đavolske" pojave koje se nekome prikazuju u toku zazena. Ove pojave nisu po sebi loše. One postaju ozbiljna smetnja praksi samo ako čovjek nije upoznat sa njihovom pravom prirodom i ako biva njima zaveden....
...Onaj ko prione uz ono što uvidi kroz satori, još uvijek se zapetljava u svijetu Makjoa. Tako, vidite, čak i poslije probuđenja postoji Makjo...
...U izvjesnom smislu broj Makjoa koji se mogu javiti je neograničen...
...u Rjogen sutri Buda upozorava na 50 različitih vrsta ali naravno on ukazuje na najuobičajnije. Pored onih koji sadrže priviđenja, postoje mnogi koji su povezani sa čulom dodira, mirisa ili sluha, ili koji katkad pokrenu tijelo sa strane na stranu, ili naprijed nazad, ili ga saviju na jednu stranu, ili učine da ga osjećate kao da tone, ili da se podiže. Ima čak slučajeva kada bez svjesnog uvida čovjek zabilježi stvari za koje se ispostavi da su proročki tačne. Veoma su uobičajena vizuelna priviđenja. Radite zazen otvorenih očiju, kad neočekivano, bez upozorenja sve ispred vaših očiju postaje bijelo ili crno.
...Šta je suština ovih uznemirujućih pojava? One su privremena stanja svijesti koja se javljaju tokom zazena kada se naša sposobnost da se usredsredimo razvije do određene tačke, a naša praksa počinje da sazrijeva. Kada su talasi misli koji rastu i splašnjavaju na površini uma, djelomično smireni, preostali činioci prošlog iskustva "skladišteni" u dubljim nivoima svijesti, isplivavaju povremeno na površinu pružajući osjećaj obuhvatnije ili proširene stvarnosti.



Letači? Nego!

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 4:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
Pozdrav.
Prosvetljenje ne postoji, zapravo postoji samo za one koji vjeruju da su nesto postigli sta drugi nisu, kao naprimjer sljedecu razinu svjesti, sljedecu stepenicu ili cak sam vrh, prosvetljenje.
Iluminati se ne zovu bez razloga prosvetljeni, jer prosvetljen znaci da si bolji u necem u cemu drugi nisu, zato i nije cudo da su iluminati ubjedjeni u to da mi, narod, ne mozemo bez vodstva jacih, u ovom slucaju da ne mozemo bez vodstva prosvjetljenih.
Prosvetljenje je samo da sljepi vodi sljepoga.

Za ljude koji su u potragi za istinom, za bogom, nikad nece biti prosvetljeni, jer je istina, bog, bez granica i uvjek novo, svaki momenat iznova...uvjek ce biti nesto novo sto ce covjeka dovoditi u cudjenje i strahopostovanje, uvjek ce biti nesto novo, nepoznato, nikad nece nista biti prosvjetljeno, zato se bogu nemoze dati lice, jer je uvjek nov.

Isto tako ljudi zele biti negdje gdje upravo sad nisu, dali je to postati prosvjetljen ili biti bogat, umjesto da shvate da smo mi vec na izvoru i da netrebamo nikud da idemo vec samo da se smirimo, da stanemo i vidimo gdje smo.

Jednom je pitao neko sufi sveca, kako da nadjem boga?, svetac je odgovorio da neka ne mjenja svoju adresu pa ce ga bog lako naci.

Potraga za bogom je vrjedna ako nepocnemo lutat.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 2:29 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Vag je napisao/la:
svetac je odgovorio da neka ne mjenja svoju adresu pa ce ga bog lako naci.


Aha...a kako bi smo nazvali taj sitni detaljčić, služeći se gorepomenutim simboličnim opisom: " kad bog pronađe adresu" nepomičnog tragača.
takođe ilitiga takisto ... šta bi to bilo "ne mijenjati adresu".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 3:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
Java je napisao/la:
Vag je napisao/la:
svetac je odgovorio da neka ne mjenja svoju adresu pa ce ga bog lako naci.


Aha...a kako bi smo nazvali taj sitni detaljčić, služeći se gorepomenutim simboličnim opisom: " kad bog pronađe adresu" nepomičnog tragača.
takođe ilitiga takisto ... šta bi to bilo "ne mijenjati adresu".


Ne mjenjati adresu bi znacilo da nelutas okolo, vrpa ljudi mjenjaju svoja znanja, svoju vjeru, religiju, partnera, sve zato jer nisu zadovoljni s onim sto dosad imaju.
Zato tragac ne treba da trazi nova znanja koja su bolja nego sto su bila ona prije, neka koja ce ga dovesti brze do cilja. Tragac treba da trazi svoju sredinu, svoje srce, znaci da shvati da je vec na cilju. A za to mu je potrebna tisina i mir, treba da postane pomatrac samog sebe, svjedok. Jer ako stalno bude vozan od svojih ciljeva, osjecaja, misli i cjelog znanja koje je nakupio trazeci boga nece nikad doci do cilja.
Kaze se da ako se se zeli nesto nauciti, shvatiti, onda se prvo treba sve zaboraviti, a za to je potrebno pouzdanje u boga. Ljudi nemaju pouzdanja u boga zato zele uvjek biti na nekom drugom mjestu, zapravo zele nesto dobiti t sto nemaju, a nemaju pouzdanje u boga da im je to vec od samog pocetka dato.

Sve u svemu tragac treba samo da trazi svoje srce, kako sto kazu sufiji, srce srca treba da se nadje, a da se to nadje treba covjek prvo da se cisti, da cisti svoje srce i tamo ce naci sve sto mu je potrebno i ako je sve cisto onda vise nece lutati, nece mjenjati adresu, jer svako ima svoju stalno istinitu adresu, samo su neki je izgubili.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 3:17 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Hvala ti na odgovoru na posljednje pitanje. Većim dijelom se slažem sa izrečenim. Međutim, odgovor na prvo pitanje nisam dobio. S toga: kako bi se zvalo to prisjećanje naše stalne adrese ( koja se više nikada od tog trenutka ne zaboravlja) odnosno momenat kad bog zakuca na adresu tragaoca.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 3:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
Java je napisao/la:
Hvala ti na odgovoru na posljednje pitanje. Većim dijelom se slažem sa izrečenim. Međutim, odgovor na prvo pitanje nisam dobio. S toga: kako bi se zvalo to prisjećanje naše stalne adrese ( koja se više nikada od tog trenutka ne zaboravlja) odnosno momenat kad bog zakuca na adresu tragaoca.


Pa kako nije odgovoreno, kad je.
Da se prisjetis svoje istinite adrese moras da sve zaboravis sto si dodanas naucio i vjerovao, sve odbaci, samo pouzdanje u boga ne.

"Ako si svaki momenat u mislima kod NJEGA, tad On(ONa:) nece niti tebe za sekundu zaboraviti, tad si tamo, tad si stigao na cilj." Bhai Sahib Naqshbandi Sufi

Trebamo da se cistimo, da se posmatramo i tako cemo opet naci nasu pravu adresu.
Nasa licnost, nas ego, sve u svemu nas razum je taj koji voli filozofirat, trazit odgovore, to tako nije ni lose trazit odgovore, ali razum ima problem da kad nadje odgovor, ma koliko dugo bude trazio, on na kraju nece biti zadovoljan s nadjenim, i ponovo ce trazit, i uvjek trazi na krivom mjestu, izvan sebe.

Zato je vazna tisina, unutrasnja tisina, biti svjedok, jer brbljanje razuma samo dovodi do lutanja.

"Ruza nekaze:"Ja mirisim"; miris se sam od sebe objava; to je ruzi smisao i priroda. Bogom ostvareni covjek nece reci:"Ja sam ostvario boga." To se nikad ne desi. Covjek treba samo bude, nista vise. Njegovo bice ce pokazati sta on je." Bhai Shaib


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 84 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz