Sada je: sub apr 27, 2024 4:52 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 05, 2011 1:11 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri aug 31, 2011 9:37 pm
Postovi: 12
@samo tako

Ja nisam u pravom mentalnom okviru ? A taj tvoj pravi mentalni okvir je šizofrenija...?
Nego, sam čin sječanja je mentalni proces koji sječe pažnju sa sadašnjosti. Ja ne govorim o tipu sječanja kao što je nostalgije ili "day dreaming" da nas "PONESE", nego sam taj čin da se prisjetiš nečeg je već gubitak djelomične prisutnosti na sadašnjost.

A biti svjestan svega u sadašnjosti, svakog aspekta osjetilne sadašnjosti je nemoguće. Čovjek nije sposoban biti svjestan i najjednostavnijih stvari u 3 ili više čula odjednom a to možeš i sam probati. Recimo da jedeš čips i gledaš film, probaj se koncentrirati na to da vidiš, osjetiš okus čipsa i fizički osjetiš vrečicu u ruci u isto vrijeme. Čak i da ti uspije, koncentracija čula nebi bila jednaka u sva 3 nego bi treća bila sramotno mala.

Nazivaš me klincem koji lupa bezveze ne zato što to misliš, nego zato što se bojiš da sam u pravu. Tvoj imaginarni svijet se sve više urušava svakom pročitanom riječi moga teksta i onda tjera tvoj ego da me omalovažavaš. BTW, pitao sam tko su ali ne tebe. ispričavam se što sam pomješao.


Sad ću ti pojasniti svoj stav: -buda i isus su samo obični ljudi, filozofi koje je najvjerojatnije zub vremena preoblikovao do neprepoznatljivosti dodajući da im povezanost sa kojekakvim transcendentnim silama i dajući im supermoći. Obojica su imali zapanjujuče naprednu filozofiju U OKVIRU ONOGA VREMENA, i te filozofije treba pustiti da dostojanstveno umru. One nisu vino da će biti bolje sa vremenom. Žive su zahvaljujuči šarlatanima (a i ljudima poput tebe) koji se predstavljaju kao učitelji ili sljedbenici narušavajući im dostojanstvo, kao da staru babu vodiš u noćni klub.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 05, 2011 1:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Ne znam da li ces shvatiti ali:

HoldOrderZero_teh je napisao/la:
promatrač je napisao/la:
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
zašto te "prosvijetljene osobe" nisu najmočniji ljudi u svijetu za koje svi znaju ?

Zato što se njihovo "prosvjetljenje" smatra pod moć, a ona svjetovna "moć" takvima više ide u isti koš sa psihopatijom a manje kao uspjeh, nije nužno tako ali u praksi tako ispada.


Kažeš "njihovo", dok moje pitanje izričito implicira o nepoznanici tih ljudi. Tko su oni, gdje su ? Nego i dalje mi nije jasan taj cjeli pojam prosvijetljenja, što zapravo čovjek koji ga posjeduje može ?


Nije vazno sta prosvetljen covek moze. Pa ni njemu samom. Vazno je ko je on (kakav je) i sta vidi oko sebe (kako shvata svet). "Svet" kao takav ga nesto posebno ne zanima.

HoldOrderZero_teh je napisao/la:
jel mi može neko reći što jednostavnije i konkretnije .. što je prosvjetljenje ?


Ne postoji covek (ni neko drugo bice) koje moze da ti odgovori na ovo. Ne "sme, hoce" nego "moze". Pa cak ne moze ni prosvetljeni covek.

Odgovor na to pitanje mozes da das samo ti sam sebi. Ako ti neko drugi nesto prica, taj laze. Znaci samo ti to sam sebi mozes da kazes.

Znam da ce ti ovo biti malo nejasno, ali kad (i ako) i ti budes "prosvetljen" covek jednog dana, shvatices zasto je to tako.


HoldOrderZero_teh je napisao/la:
Ja nisam u pravom mentalnom okviru ? A taj tvoj pravi mentalni okvir je šizofrenija...?
Nego, sam čin sječanja je mentalni proces koji sječe pažnju sa sadašnjosti. Ja ne govorim o tipu sječanja kao što je nostalgije ili "day dreaming" da nas "PONESE", nego sam taj čin da se prisjetiš nečeg je već gubitak djelomične p . . .


Imas tu par dobrih ideja (rekao sam par, ne zanosi se), ali imas premalo znanja da to uoblicis i previse si divalj da bi te neko saslusao i da bi ti pomogao da to uoblicis. Preporucujem da nastavis sa citanjem foruma, narocito onog dela "metafizika".

Znas ono: "ucitelj ce doci kada ucenik bude spreman"? E pa, ti si i ucitelj i ucenik, kada budes bio spreman znaces sve sto te zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 05, 2011 1:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
Tvoj imaginarni svijet se sve više urušava svakom pročitanom riječi moga teksta i onda tjera tvoj ego da me omalovažavaš.

Al sad ozbiljno... je li ti stvarno u to vjeruješ?

HoldOrderZero_teh je napisao/la:
Sad ću ti pojasniti svoj stav: -buda i isus su samo obični ljudi, filozofi koje je najvjerojatnije zub vremena preoblikovao do neprepoznatljivosti dodajući da im povezanost sa kojekakvim transcendentnim silama i dajući im supermoći. Obojica su imali zapanjujuče naprednu filozofiju U OKVIRU ONOGA VREMENA, i te filozofije treba pustiti da dostojanstveno umru. One nisu vino da će biti bolje sa vremenom. Žive su zahvaljujuči šarlatanima (a i ljudima poput tebe) koji se predstavljaju kao učitelji ili sljedbenici narušavajući im dostojanstvo, kao da staru babu vodiš u noćni klub.

OK, tvoje stajalište nije glupo. To je najbolje što o njemu mogu reći. Ali moraš shvatiti da nisi rekao ništa iznenađujuće, ništa što nisam stotinu puta prije čuo. Ne otkrivaš mi Ameriku.

Koliko vidim ti ne znaš nikoga osim Isusa i Bude. Dakle preko 2 tisuće godina unazad ideš. A ima ih na desetke modernih koji su se izražavali daleko jasnije (za naše doba) i čiji su životi i djelovanje puno bolje evidentirani. Zašto se time ne pozabaviš? Znaš li uopće odakle bi krenuo?

I ne znam zašto misliš da prosvjetljenje za nas podrazumijeva ikakve "supermoći". To je djetinjasto shvaćanje. Sjeti se (ako možda znaš) kako je Buda definirao prosvjetljenje: okončanje patnje. Samo to. Nema priča o ičem nadnaravnom ili paranormalnom.

Dakle, jasno je u čemu je problem. Ti si došao s idejom da mi vjerujemo u to nešto što si ti zamislio i krenuo nas razuvjeravati, a 1. nitko ne vjeruje u to što si ti pomislio, i 2. ovdje ne postoji nikakav "mi" jer svatko ima drugo vjerovanje ili mišljenje. Dakle jedna apsurdna situacija.

Za ono o prisjećanju i prisutnosti zaista ne znam što više da dodam, eventualno da te uputim da ponovo pročitaš što sam već napisao. Ako te zanimaju dodatna objašnjenja (a vidim da ne nego da bi ti nešto "dokazivao") možeš mi se obratit privatnom porukom.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 05, 2011 2:05 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
@samo tako

Ja nisam u pravom mentalnom okviru ?
...
A biti svjestan svega u sadašnjosti, svakog aspekta osjetilne sadašnjosti je nemoguće. Čovjek nije sposoban biti svjestan i najjednostavnijih stvari u 3 ili više čula odjednom a to možeš i sam probati. Recimo da jedeš čips i gledaš film, probaj se koncentrirati na to da vidiš, osjetiš okus čipsa i fizički osjetiš vrečicu u ruci u isto vrijeme. Čak i da ti uspije, koncentracija čula nebi bila jednaka u sva 3 nego bi treća bila sramotno mala.
...

Nisi zbilja u pravom mentalnom okviru, a to na što ciljam je upravo ono što si napisao oko čipsa, znači mentalno okvir u kojem se odvija jedenje čipsa gledan odatle nije pravi mentalni okvir.
Probaj pojmiti okvir u kojem je nastao tvoj pojam čipsa, pojam okusa, pojam pogleda, percepcije općenito... probaj pojmiti svijest o svjesnosti procesa koji se odvijaju na nivou čipsa. :)
To bi recimo bio neki širi okvir, i da, to ide pod šizofreniju ako nekako zaglavi i izmakne kontroli. Nažalost redovito izmakne kontroli jer.... ovo-ono, tu se onda treba i predati... ne bi sad u dubinu i to je onda dio priče koja se zove "tamna noć duše".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 05, 2011 3:38 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri aug 31, 2011 9:37 pm
Postovi: 12
@samo tako
privatna poruka

@promatrač
Imaš pravo, izgleda da nisam u pravom mentalnom okviru čim nemogu povezati što si rekao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 05, 2011 7:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
blablablakontejnerprosvjetljenje kao takvo (ovo laprdsnje) je lupanje prazne slame i prebacivnje iz supljeg u prazno, tj. jos jedan jaci oblik jace manipulacije matriksa, visih sila ili koga vec, a svaki koji napise da je prosvjetljen,svaka mu dala i zelim mu brz izlazak iz kontejnera prije nego ga ego pojede ili upadne u jos vecu zamku od ove u kojoj smo sad...nesto sto bi se moglo opisati kao u naslovu ove teme bi mogao biti opis ovog covjeka viewtopic.php?f=10&t=2678&p=114597#p114569 , a takvih ce se malo naci da laprdaju o tome a kamoli da ce reci JA SAM PROSVJETLJEN, a vi ostali se lijepo jebite

lp

edit: da nadodam i formicu koji je dao logicno objasnjenje viewtopic.php?f=7&t=3050&start=80#p109848

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet okt 07, 2011 11:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
sama pomisao da postoji transcedentni dio svijesti koji nije uzrokovan umom je već alarm za šizofreniju. Nego da onda skratimo priču, poznaje li itko od vas trajno "prosvijetljenu osobu"? zašto te "prosvijetljene osobe" nisu najmočniji ljudi u svijetu za koje svi znaju ?

Dobro zapažanje i pitanje, naravno iz perspektive čovjeka orijentisanog isključivo ka materijalnom.
Ali, koliko bi bilo bez veze da je sve vezano za čovjeka, ali i sva ostala bića, tako kompleksne i predivne tvorevine, samo tek tako postalo slučajno i da ne vodi ničemu, odnosno čisto da produžimo vrstu ni sami ne znajući zašto..
Pogledajmo samo jedan obični dokumentarac o pingvinima koji je neki dan emitovan na tv-u.
Pogledajmo carskog pingvina.

slika
Šta stvara ovako jednu predivnu kreaturu?
Nije li očigledno da je na djelu inteligencija mnogo mnogo naprednija od svega do sada nam viđenog?
Ne možemo odgovoriti na ovo pitanje, a poricali bi prosvjetljenje?
Transcendentni dio svijesti se ne pominje nigdje ali nadilaženje uma da; uma kao dijela te iste kreacije koga je sama svijest kreirala, i mi, na ovoj planeti, kao jedini fizički objekti SVJESNI SEBE, nosioci te iste svijesti, dok ne budemo sami sebi postavili pitanje/a ko smo, ne treba da nam se odgovori.
Ona mala grupica prosvjetljenih, koja samim procesom dođe do odgovora na ovo i druga pitanja, do informacija koje su sami tražili (jer svaka nasilna penetracija bi bila kontraproduktivna) ne priča o tome, odnosno razmjena znanja i informacija se odvija u užem krugu ljudi.
Ono što je današnjem čovjeku dostupno, nazvao bih mrvicom kruha u lancu pekara pa ne čudi tolika skeptičnost.

Bilo je pitanja o tome na koji način su majstori poput Gurđijeva i Štajnera došli do znanja i sl...
Svako ko se iskreno pusti u istraživanje otvorenog srca i uma znanje će mu doći, a znanje i prosvjetljenje su srodni.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub okt 08, 2011 10:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 23, 2009 11:18 pm
Postovi: 650
nije mi jasno zasto se termin "sizofrenicar" citavo vrijeme povlaci kao negativan, ili u najmanju ruku nedostojan? na osnovu cega se onaj tko koristi taj naziv (u svrhu diskreditacije sugovornika) postavlja superiorno u odnosu na isti. :dontknow:

jos mi nije jasno i otkud vam volja za ovakve rasprave?

moze odgovor, a i nemora, hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub okt 08, 2011 11:14 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Zato jer su shizofreničari ludi a za ove druge u to vrijeme nije napravljena takva dijagnoza. :twisted:
U biti ovi drugi ne vide da teže ka shizofreniji i brdu drugih poremećaja čim su na ovakvim temama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned okt 09, 2011 1:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
U suštini, mi, bića svjetla, težimo ka svjetlu, svako na neki sebi svojstven način.

HoldOrderZero_teh je napisao/la:
A biti svjestan svega u sadašnjosti, svakog aspekta osjetilne sadašnjosti je nemoguće. Čovjek nije sposoban biti svjestan i najjednostavnijih stvari u 3 ili više čula odjednom a to možeš i sam probati. Recimo da jedeš čips i gledaš film, probaj se koncentrirati na to da vidiš, osjetiš okus čipsa i fizički osjetiš vrečicu u ruci u isto vrijeme. Čak i da ti uspije, koncentracija čula nebi bila jednaka u sva 3 nego bi treća bila sramotno mala.

Sigurno da nebi, ali kroz nekoliko dana truda primjetio bi promjenu.
Tačno je da možeš biti svjestan sebe, okoline i još nečega što se u datom momentu nudi kao objekt opažanja, i ta praksa će s vremenom donijeti rezultate, ali, zaista, koliko je ljudi spremno uložiti takav trud?


Citat:
Sad ću ti pojasniti svoj stav: -buda i isus su samo obični ljudi, filozofi koje je najvjerojatnije zub vremena preoblikovao do neprepoznatljivosti dodajući da im povezanost sa kojekakvim transcendentnim silama i dajući im supermoći. Obojica su imali zapanjujuče naprednu filozofiju U OKVIRU ONOGA VREMENA, i te filozofije treba pustiti da dostojanstveno umru.

Buda i Isus i ti i ....
jesu ljudi...
Svi smo ljudi...
zar ne?
Interpretacije njihovih riječi su se umnožile i postale razvodnjene u određenom smislu.
Ali učenje vodi ka nečemu, to treba razumjeti
Ovo je trenutak da iz svojih riječi naučiš nešto.
Ako su kod tebe nastale potrebe da kažeš da te filozofile treba da umru to znači da za tebe treba da umru i da ti treba da se kaneš cijele priče oko toga i da nastaviš svojim putem oka.


Citat:
One nisu vino da će biti bolje sa vremenom. Žive su zahvaljujuči šarlatanima koji se predstavljaju kao učitelji ili sljedbenici narušavajući im dostojanstvo

Tako je, mada površno grebeš i nedostaju ti informacije.
One su jake i živjeće vječno, ali zahvaljujući ljudima koji uviđaju nedvojbenu vezu između svega stvorenog i ispoljenog.
Ali pazi, ti si im upravo narušio dostojanstvo.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned okt 09, 2011 12:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
@promatrač
Imaš pravo, izgleda da nisam u pravom mentalnom okviru čim nemogu povezati što si rekao.


Čovjek, kao što svi znamo, ima 5 osjetila kojima promatra svijet objekata oko sebe. Kad vidi čipse, on ne razmišlja na svjesnoj razini o objektu koji vidi, nego ga automatski prepoznaje kao čipse. U slučaju da naiđe na nešto nepoznato, čovjekov um traži u svojoj bazi podataka (podsvijesti) nešto slično, te nepoznato uspoređuje sa već poznatim, često mu na silu pokušavajući pripisati iste kvalitete. Ono što je nama poznato kao um, je svijest osakaćena, isprogramirana i upregnuta da bi adekvatno funkcionirala u svijetu objekata.

Vjerujem da ono što je Promatrač htio reći jest sljedeće. Da bi doživio "prosvjetljenje", za početak moraš moći obrnuti proces, deprogramirati um. To bi značilo da moraš odbaciti sve što znaš, cijeli svoj osobni popis svijeta, te tako ostati bez svog mentalnog okvira da bi počeo graditi novi, onaj koji dozvoljava samom sebi, za početak, mogućnost da postoji nešto više od svijeta objekata što on ne može racionalno obujmiti i razumiti. I da, iz stajališta prosječnog čovjeka to je čista shizofrenija, s razlikom da je subjekt svjestan svog stanja aka kontrolirana ludost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 01, 2012 3:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
A LAYMAN ASKED BANKEI, "THOUGH I AM GRATEFUL FOR YOUR
TEACHING OF BIRTHLESSNESS, THOUGHTS FROM CONSTANTLY APPLIED
MENTAL HABITS READILY COME UP, AND I GET LOST IN THEM AND HAVE
DIFFICULTY REMAINING CONTINUALLY UNBORN. HOW CAN I APPLY
WHOLEHEARTED FAITH?"


BANKEI REPLIED, "IF YOU TRY TO STOP ARISING THOUGHTS, THE
STOPPING MIND AND THE STOPPED MIND BECOME SPLIT IN TWO AND YOU
NEVER HAVE ANY PEACE OF MIND. JUST TRUST THAT THOUGHTS ARE
ORIGINALLY NONEXISTENT BUT TEMPORARILY ARISE AND CEASE,
CONDITIONED BY WHAT IS SEEN AND HEARD, AND HAVE NO REAL
SUBSTANCE."


ANOTHER LAYMAN ASKED, "WHEN I WIPE OUT ARISING THOUGHTS, THEY
KEEP COMING UP FROM THE TRACES, NEVER STOPPING. HOW CAN I
CONTROL THESE THOUGHTS?"


BANKEI REPLIED, "WIPING OUT ARISING THOUGHTS IS LIKE WASHING
BLOOD WITH BLOOD; THOUGH THE FIRST BLOOD MAY BE REMOVED, THE
WASHING BLOOD STILL STAINS; NO MATTER HOW MUCH YOU WASH, THE
STAIN IS NOT REMOVED.
"THIS NO-MIND IS ORIGINALLY UNBORN AND UNDYING AND WITHOUT
ILLUSION. NOT REALIZING THIS, THINKING THAT THOUGHTS ARE
EXISTENT THINGS, YOU ROAM AROUND IN THE ROUTINES OF BIRTH AND
DEATH.
"REALIZING THAT THOUGHTS ARE ONLY TEMPORARY APPEARANCES,
YOU SHOULD LET THEM BE AS THEY START AND STOP, WITHOUT
GRASPING OR REJECTING THEM. IT IS LIKE IMAGES REFLECTED IN A
MIRROR; SINCE THE MIRROR IS CLEAR AND BRIGHT, IT REFLECTS
WHATEVER COMES BEFORE IT, BUT DOESN'T KEEP THE IMAGES.
"THE ENLIGHTENED NO-MIND IS INFINITELY BRIGHTER AND CLEARER
THAN A MIRROR AND IS ALSO RADIANTLY AWARE, SO ALL THOUGHTS
DISSOLVE IN THAT LIGHT WITHOUT LEAVING A TRACE. IF YOU CAN
BELIEVE AND TRUST IN THIS TRUTH, NO MATTER HOW MUCH THEY COME
UP, IT WON'T BE A HINDRANCE."


Osho: The Buddha, The Emptiness of the Heart

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub feb 11, 2012 3:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
The Zen practice of Dogen, founder of the Soto sect of Zen Buddhism, consisted in simply sitting still, without meditating on any theme or object.
Esai Zenshi, the founder of Rinzai-Zen, on the other hand, mainly practiced the “Koan” - the solving of an insoluble mental problem.
When asked for his opinion of the Rinzai method, Dogen replied: “It is very good.”
“But,” protested the enquirer, “They practice the Koan!”
“Well,” said Master Dogen, “some people may be able to sit still only when they have something to think about. But if this brings them enlightenment, it is not due to their thinking but solely to their sitting still”
The practice of keeping the body motionless transforms man’s inner being.


Von Durckheim - The Way of Transformation

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 19, 2012 10:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Dođe momenat kada um jednostavno postane svestan cele apsurdnosti.
To je baš kao ovo:
ako vas vidim da vučete vaše pertle za cipele, i pokušavate da povučete sebe naviše pomoću njih, i ako vam kažem: "Kakvu besmislicu činite; to je nemoguće." Pomoću vaših pertli za cipele, ne možete podići sebe naviše.
To je jednostavno nemoguće; to se ne može dogoditi.
Tako vas ja nagovaram da mislite više o celoj stvari: "To je apsurd. Šta to radite?"
A onda se osećate jadno jer to se ne događa, tako ja nastavljam da vam govorim, insistirajući, udarajući čekićem.
Jednog dana možete postati svesni: "Da, ovo je apsurd. Šta to radim?"
Isto kao podizanje sebe uz pomoć pertli za cipele, jeste sav vaš napor uma.
Sve što radite je apsurd.
Ne može vas odvesti nigde do u pakao, u nevolju.
To vas je uvek vodilo u bedu, ali vi još niste toga bili svesni.
Sva ova komunikacija od mene je samo da učini vaš um svesnim da je sav njegov napor apsurdan. Jednom kada dođete do osećanja da je čitav napor apsurd, napor iščezava.
Ne samo da ćete morati da ostavite svoje pertle za cipele, već i da ćete morati da činite ikakav napor, i to će biti apsurdno, vi ćete jednostavno uvideti činjenicu, ostavićete i smejaćete se.
Postali ste prosvetljeni ako ostavite svoje pertle za cipele, jednostavno ustanete i smejete se.
To će se tako dogoditi.


Kroz razumevanje um otpada.
Iznenada vi postajete svesni da niko nije bio odgovoran za vašu nevolju, vi ste je stvarali neprekidno; iz trenutka u trenutak vi ste bili tvorac.
Vi stestvarali bedu, a onda ste tražili kako da odete izvan nje, kako da ne budete jadni, kako da pos-t ignete blaženstvo, kako da dostignete samadhi.
I dok ste o tome pitali vi ste je stvarali.
Čak i ovo pitanje. "Kako dostići samadhi?" je stvaranje patnje jer onda vi kažete: "Ja sam učinio
tako mnogo napora, a samadhi još nije postignut.
Uradio sam sve što je trebalo uraditi, a samadhi još nije postignut.
Kada ću postati prosvetljen?"
Sada vi stvarate novu nevolju kada ste načinili prosvetljenje takođe predmetom želje, što je apsurdno.
Nijedna želja neće doći do ispunjenja. Kada shvatite ovo, želje otpadaju - vi ste prosvetljeni.
Bez želja, vi ste prosvetljeni.
Sa željama vi se krećete u krugu patnje.



Osho α & Ω

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 19, 2012 10:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned feb 19, 2012 9:34 am
Postovi: 107
bajs je napisao/la:
Dođe momenat kada um jednostavno postane svestan cele apsurdnosti.
To je baš kao ovo:
ako vas vidim da vučete vaše pertle za cipele, i pokušavate da povučete sebe naviše pomoću njih, i ako vam kažem: "Kakvu besmislicu činite; to je nemoguće." Pomoću vaših pertli za cipele, ne možete podići sebe naviše.
To je jednostavno nemoguće; to se ne može dogoditi.
Tako vas ja nagovaram da mislite više o celoj stvari: "To je apsurd. Šta to radite?"
A onda se osećate jadno jer to se ne događa, tako ja nastavljam da vam govorim, insistirajući, udarajući čekićem.
Jednog dana možete postati svesni: "Da, ovo je apsurd. Šta to radim?"
Isto kao podizanje sebe uz pomoć pertli za cipele, jeste sav vaš napor uma.
Sve što radite je apsurd.
Ne može vas odvesti nigde do u pakao, u nevolju.
To vas je uvek vodilo u bedu, ali vi još niste toga bili svesni.
Sva ova komunikacija od mene je samo da učini vaš um svesnim da je sav njegov napor apsurdan. Jednom kada dođete do osećanja da je čitav napor apsurd, napor iščezava.
Ne samo da ćete morati da ostavite svoje pertle za cipele, već i da ćete morati da činite ikakav napor, i to će biti apsurdno, vi ćete jednostavno uvideti činjenicu, ostavićete i smejaćete se.
Postali ste prosvetljeni ako ostavite svoje pertle za cipele, jednostavno ustanete i smejete se.
To će se tako dogoditi.


Kroz razumevanje um otpada.
Iznenada vi postajete svesni da niko nije bio odgovoran za vašu nevolju, vi ste je stvarali neprekidno; iz trenutka u trenutak vi ste bili tvorac.
Vi stestvarali bedu, a onda ste tražili kako da odete izvan nje, kako da ne budete jadni, kako da pos-t ignete blaženstvo, kako da dostignete samadhi.

I dok ste o tome pitali vi ste je stvarali.
Čak i ovo pitanje. "Kako dostići samadhi?" je stvaranje patnje jer onda vi kažete: "Ja sam učinio
tako mnogo napora, a samadhi još nije postignut.
Uradio sam sve što je trebalo uraditi, a samadhi još nije postignut.
Kada ću postati prosvetljen?"
Sada vi stvarate novu nevolju kada ste načinili prosvetljenje takođe predmetom želje, što je apsurdno.
Nijedna želja neće doći do ispunjenja. Kada shvatite ovo, želje otpadaju - vi ste prosvetljeni.
Bez želja, vi ste prosvetljeni.
Sa željama vi se krećete u krugu patnje.



Osho α & Ω


Citat:
Svi trazitelji sadasnjeg trenutka - mozete mi popusiti kurac.


Sto bi reko......


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon sep 03, 2012 12:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
2 197 je napisao/la:
Mislim da sam nocas, izmedju 1 i 2h dozivela prosvetljenje, nirvanu, probudjenje, kako god. Ali kad bih mozda krenula sa objasnjenjima kako je to izgledalo, to ne bi bilo to, to treba doziveti! A nakon toga je usledila potpuna carolija... Reci nikad ne mogu opisati taj dogadjaj. Samo se smesim i sve gledam drugim ocima, ocima ljubavi. Za mene prestaje samsara :thumbup: :love5:

2197 Komentar kasni u vremenu 367 dana ali to što si doživjela je Satori.
Bi kul, đast bi kul en endžoj.
:thumbup: :love5:

Samo tako je napisao/la:
2 197 je napisao/la:
Za mene prestaje samsara :thumbup: :love5:

A počinje tretman lijekovima? :mrgreen:

:D Zaista sam se nasmijao na ovaj odgovor ST. :D

HoldOrderZero_teh je napisao/la:
Zašto te "prosvijetljene osobe" nisu najmočniji ljudi u svijetu za koje svi znaju ?

One jesu najmoćnije, ali u jednom drugačijem smislu.
Njihova moć je njihovo prisustvo, ne mogu da je "koriste" jer sama želja za "činjenjem" stvara turbolenciju i dualizam ali je korisna za druge stoga, bez da išta čine, one čine više nego iko, one čine sve, odnosno dozvoljavaju svemu da se događa.


vjetar je napisao/la:
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
Nego i dalje mi nije jasan taj cjeli pojam prosvijetljenja, što zapravo čovjek koji ga posjeduje može ?


Kad ga posjeduje može svijetlit...

:D =D> :wink:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon nov 26, 2012 1:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Bassui Tokusho

Ako se želiš osloboditi patnje samsare, moraš naučiti direktan način kako da postaneš Buddha.
Ovo nije ništa drugo do realizacija vlastitoga Uma.
A šta je Um? Je li to prava priroda svakog bića koje osjeća, koja je postojala prije no što su naši roditelji bili rođeni, a samim tim i prije našeg rođenja, i koja postoji i sada, nepromijenjiva i vječna.
Zato se i naziva "lice koje imadosmo prije rođenja naših roditelja."
Taj Um je istinski čist. Kada smo rođeni on nije kreiran nanovo, a kada umremo on ne nestaje. Nema odlike muškog i ženskog, niti stvari etiketira dobrim i lošim. Ne može se porediti nisačim, a naziva se Priroda Buddhe. Bezbroj misli proizlazi iz ovog Sebstva tao talasi ili slike reflektovane na ogledalo.
Želiš li realizovati sopstveni Um prvo moraš pogledati u izvor toka misli. U snu ili hodu, stojeći ili sjedeći, duboko se pitaj: "Šta je moj Um?" sa intenzivnom željom da nađeš odgovor. Ovo se naziva "trening" ili "praksa" ili "želja za istinom" ili "žeđ za realizacijom." Ono što pod terminom zazen podrazumijevamo nije ništa do gledanje u vlastiti um. Posvećeno tražiti vlastiti um je korisnije od godina svakodnevnog čitanja i recitovanja bezbroj sutri i darana. Ovakvi napori, koji nisu više do formalnosti, imaju vrijednosti, ali one nestaju i opet iznova moraš proći kroz patnje Tri Zle Staze. Pošto potraga za vlastitim umom na kraju urađa prosvjetljenjem, ova praksa je preduslov da postaneš Buddha. Bez obzira jesi li počinio deset zlih dijela ili pet smrtnih grijeha, ako se okreneš ka umu i prosvjetliš se, postaješ Buddha. Ali ne očekuj da budeš spašen prosvjetljenjem ako činiš zlo, jer ni to, niti Buddha, niti Patrijarsi, ne mogu spasiti onoga koji, varajući i obmanuvši sebe, kroči stazama zlim.
Zamisli dijete koje spava pored roditelja i sanja da ga tuku ili da je bolesno. Roditelji ne mogu pomoći djetetu bez obzira koliko pati, jer niko ne može kročiti u sanjački um drugoga. Kada bi se dijete moglo probuditi, automatski bi se oslobodilo patnje. Na isti način, onaj ko shvati da je njegov vlastiti Um Buddha oslobađa se patnje nastale iz konstantnog ciklusa rađanja i umiranja.
Kada bi Buddha mogao to da spriječi, misliš li da bi dozvolio da i jedno osjećajno biće padne u pakao? Bez samospoznaje ove stvari se ne mogu razumjeti.
Ko je taj što u ovom momentu očima vidi boje i ušima čuje zvuke, koji podiže ruke i pokreće noge? Znamo da su to funkcije našeg uma, ali niko ne zna kako se one sprovode. Može se dakle pokazati da u pozadini ovih akcija ne postoji konkretan entitet, ali je očigledno da se sprovode spontano. I obratno, vidi se da su to akcije nekog entiteta, a ipak taj entitet je nevidljiv. Ako se ovo pitanje ne riješi, svi pokušaji da se (ovo pitanje) putem razuma razriješi će izlapiti i stići ćeš u slijepu ulicu. Ipak istraj i produbi volju za odgovorom, neumorno, do kraja. Ako u potpunosti pitanje penetrira u dubinu, i dno se otvori, neće niti trun sumnje postojati da je tvoj Um po sebi Buddha, univerzum-Praznina. Tada neće biti tjeskobe po pitanju života i smrti niti istine za kojom bi se nastavilo tragati.
U snu se može dogoditi da ne možeš naći put kuči. Možeš upitati nekog za smijer ili se moliti Bogu ili Buddhama da ti pomognu, ali put nećeš naći. Onda, kada se probudiš, shvatiš da si u krevetu, i da je jedini put kojim možeš stići kući taj da se probudiš iz sna. Ovo se naziva "povratak izvoru" ili "preporod u raju." To je jedna vrsta unutrašnje realizacije koja se može postići vježbom.
Bukvalno svako ko voli zazen i potrudi se u praksi istog postići će ove rezultate. Čak i ova vrsta (parcijalnog) "buđenja" je nedostižna osim kroz praksu zazena. Pogriješićeš ako dalje pretpostaviš da je ovo istinsko i krajnje buđenje u kojem više ne postoji sumnja u prirodu starnosti. Bićeš poput čovjeka koji, nakon što je našao bakar, odustaje od potrage za zlatom.
Kada dostigneš ovo, još se intenzivnije preispitaj ovako: "Moje tijelo je kao fantom, nalik balončićima u rijeci. Moj um, gledajući u sebe, beobličan poput praznog prostora, pa ipak negdje iznutra, percepira se zvuk. Ko sluša?" Nastaviš li se pitati ovako, potpuno apsorbovan, ne posustajući u naporu, tvoj racionalni um će se u konačnici iscrpiti, a nastaviće se preispitavanje na jednom još dubljem nivou. Konačno, prestaćeš biti svjestan tijela. Nakon apsolutnog preispitivanja, tvoji dugoodržavani koncepti i stanovišta će nestati, kao što i poslednja kap vode nestane iz na dnu probijene kade, a savršeno prosvjetljenje će uslijediti poput cvjetova koji odjednom procvjetaju na osušenom drvetu.
Tako postižeš oslobađanje.
Ali čak i sada, odbaci ono što si spoznao, okreni se onome koji spoznaje , a to je korijen svega, i odlučno nastavi.
Tvoje Sopstvo će postati svijetlije i jasnije kako se tvoja lažna osjećanja rastapaju, poput dragulja koji poprima sve veći sjaj što ga više poliraš, dok na kraju ne osvijetli cijeli univerzum. Ne sumnjaj u ovo! Ako su ti nastojaja slaba da te dovedu do ove spozanje u ovom životu, bez sumnje ćeš uspjeti u sljedećem ako i pod sijenkom smrti ustraješ, kao što se posao započet i do pola dovršen juče, danas lakše dovrši.
Dok praktikuješ zazen ne odbacuj niti se uključuj u tok misli, samo tragaj za umom, izvorom svih misli. Moraš shvatiti da je sve što se pojavi u svjesnosti ili što se očima vidi samo iluzija. Ne boj se i ne budi fasciniran ovim pojavama. Odžiš li um praznim, ne uprljanim ničim stranim, nema tog zla koje te može uznemiriti ili poremetiti čak ni na smrtnoj postelji. U zazenu, ne dovodi u svijest ove savjete.
Postani sámo pitanje: "Šta je ovaj Um? ili "Šta je to što čuje zvuk?" Kada spoznaš Um znaćeš da je on izvor svih Buddha i bića.
Dok radiš, dok se odmaraš, ne prestaj pokušavati da shvatiš ko je taj koji sluša. Čak i ako pitanje postane gotovo nesvjesno, nećeš pronaći onoga koji čuje, a svi napori biće bezvrijedni. Ipak, zvuk se može čuti, pa nastivi ispitivanje još jače, idi još dublje.
Naposlijetku, svaki trag svjesnosti sebe će izčeznuti i osjećaćeš se kao nebo bez oblaka. Unutar sebe nećeš naći ni traga od "Ja," niti ćeš pronaći onoga koji čuje. Um je kao praznina, a opet niti jedan trun njega nije prazan. Ovo stanje se obično greškom uzima kao samospoznaja. Sada nastavi još intenzivnije, "Ko je taj koji čuje?" Nastaviš li prodirati u ovo pitanje, nesvjetan svega ostalog, čak i ovo osjećanje praznine će nestati i nećeš biti svjestan ničega - nastaće totalna tama. Ne zaustavljaj se ovdje, nastavi pitati svom snagom, "Šta je to što čuje?" Samo onda kada si kompletno iscrpio ispitivanje, pitanje će se raspasti; osjećaćeš se kao čovjek koji se vratio iz mrtvih. Ovo je istinska spoznaja. Srešćeš Buddhe svih univerzuma licem u lice, Patrijarhe prošle i buduće. Testiraj se ovim koanom: "Monah upita Džošua; 'Šta je značenje Bodhidarminog dolaska u Kinu?' Jošu odgovori:' Hrast u vrtu.'" Ako ti ovaj koan ostane imalo nejasan, treba da nastaviš preispitivanje. "Sta je to što sluša?!
Ne ostvariš li se u ovom životu, kada ćeš? Jednom kada umreš nećeš moći izbjeći dugi period patnje na Tri Zle Staze. Šta je prepreka? Ništa do tvoja polovična želja za istinom. Misli o ovome i napregni se do kraja.


Three Pillars of Zen (Philip Kapleau)

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri nov 28, 2012 1:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
U današnje vrijeme, gdje su nam dostupne raznorazne knjige, skripte i literatura, čovjek i dalje ostaje u mraku. Zbog čega je tako?
Prvi susret sa učenjem koje čovjeku sjedne u istom budi veliku nadu i žeđ za Istinom.
Intelektualno savlađivanje gradiva čini da se čovjek inicijalno trzne, i ako išta, barem u snu okrene na drugu stranu, ako ne i probudi.
Pa ipak, koliko dugo se to intelektualno znanje može održati kao vodilja?

Ono što je ostalo kao imperativ, pored usvajanja informacija iz Svetih knjiga, je susret sa osobom koja zna. Majstor, kao jedan neophodan medium kroz koji stuji cijeli univerzum, danas je izgleda na neki način zapostavljen ili se to samo početniku čini.
Naime, kada smo intelektualno razumjeli da smo Jedno i da u svakom momentu treba da budemo originalni, shvatamo da samo Majstor koji zna Put može biti vodič.
Ne da se ovdje kaže da se samostalnim zalaganjem ne može uhvatiti dio Istine, štaviše bez tog individualnog zalaganja nema ništa, nego se pitam koliko će onih koji marljivo tragaju zaista ubosti srž a da to ne bude još jedna deluzija koja može odvesti čovjeka u suprotnom smjeru od Istine?
Majstor je dakle taj koji će aktivno sudjelovati u našem traganju i koji će korigovati pravac u ključnim momentima.

Svete knjige kažu da se u pravom trenutku Majstor uvijek pojavi.
Dalje, opet treba čovjek oprezan biti jer mnogo je onih samoprozvanih koji čine više štete nego koristi.
U čovjeku je ugravirana iskonska potreba da pomogne, ali može li taj u ovom slučaju zaista pomoći ako i sam ne zna tačno kuda ide? Slijepi vode slijepe izvrsna je izjava.

Ispravan Put i praksa meditacije nisu odvojene stvari tako da su dovoljne same po sebi za tragaoca otvorenog uma i srca i sigurno imaju ogromne koristi u obogaćivanju Duha tako da onaj koji istraje i pridržava se principa ispravnosti neće skrenuti sa Staze, ali opet, mnogo je zaista iskušenja pa ne čudi što se većina ljudi pokoleba i odustane od nauma da spozna Sebe kada uvidi da ne dobija željene rezultate. Biti bez želje je teško, pa se postavlja pitanje, kako istrajati u tom smislu kada nam treba želja za spoznajom iz koje se rađa volja ako nema Majstora tj. čovjeka od znanja da nas motiviše kada je to najpotrebnije.

Bivanje u sadašnjem trenutku je dakle preduslov za praksu odakle se rađa mir i strpljenje dok se ne otvori prolaz ka Vječnom ili pojavi adekvatna osoba od znanja da nas usmjeri.
Svako od nas u suštini traga za onim što već ima, dakle pitanje nije gdje je To već kako se probiti do toga kroz veo diskurzivnih misli kamenog uma.
Svakako meditacijom koja kao kapi vode koje padaju na isto mjesto dube kamen i polako ali sigurno stvaraju pukotinu kroz koju će naposlijetku ući svijetlo.


_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet nov 29, 2012 9:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Enlightenment is not some good feeling or some particular state of mind.
The state of mind that exists when you sit in the right posture is, itself, enlightenment.
If you cannot be satisfied with the state of mind you have in zazen, it means your mind is still wandering about.
Our body and mind should not be wobbling or wandering about.
In this posture there is no need to talk about the right state of mind.
You already have it.
This is the conclusion of Buddhism.


Shunryu Suzuki - Zen min, Beginners Mind

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri mar 13, 2013 10:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Stigoh kući!
Odakle?
Gdje sam to bio?
Nigdje!
Zašto sam otišao?
Nisam znao.

Pitanja je mnogo
odgovor je jedan.
Tražeći ga neće naći
jer ga traži ono što je.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 94 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz