Sada je: sub apr 27, 2024 12:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: sri nov 24, 2010 10:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Pozdrav.
Imao sam nedavno jednu malo obimniju raspravu sa jednim starijim gospodinom koji odrzava stranicu Gurdjieffa na Facebooku. Inace, djelovao mi je kao mudar covjek, uvijek iznoseci korisne informacije iz alternativnih izvora.
Ponudio sam nekakav svoj pogled na stanje stvari sagledavajuci siru sliku svega kroz sve ono sto sam naucio ovdje na forumu i na Galaksijinom sajtu, te citajuci mnoge preporucene knjige koje sam smatrao bitnim.
Nikad nisam odbacivao ni jednu mogucnost i pokusavao sam integrisati znanja dobijena iz tih kniga u jednu smoslenu cjelinu. Naravno, uvijek kazem da je to samo moj point of view i nikad ga nisam nametao nikome.
I tako vodeci manjevise zanimljive rasprave s njim i ostalim clanovima, u jednom trenutku spomenuh Moravjeva. Promptno sam dobio odovor na private: "Mouravieff is a big mistake, please dont write anymore, I dont get nothing from anything you wrote" i "your views are too occultist, and you dont seem to ever listen to me". WTH?!?!
Znaci, promptno je pobrisao sve moje poruke i satanizovao me, nevjerovatno!!!
Poslao mi je link na knjigu Taking with left hand, gdje je Moravjev napadnut kao lopov. Ne znam sta da mislim, malo sam se razocarao jer sam ocekivao vece razumjevanje.
Jos je rekao jednom prilikom: "That's not the Fourth way as I know it." , a ja sam odgovorio da "Fourth way is not about knowing but understanding" i da svako mora da kreira svoj put jer on nije jedna stabilna tvorevina nego se stalno mijenja, i bas zato smisao skola gubi na znacaju jer ucenje postaje korumpirano prenoseci se iz generacije u generaciju. Svaki put je jedinstven, to je moje misljenje.
Molim za neki komentar na Moravjeva i na tu knjigu od Pattersona http://www.amazon.co.uk/Taking-Left-Han ... =8-2-fkmr0

Hvala puno!

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: sri nov 24, 2010 1:11 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Moravjev smeta učiteljima Četvrtog puta najviše zbog toga što je isto učenje predstavio u jednom širem i razumljivijem obliku i na način gdje kojekakvi učitelji čovjeku nisu ni potrebni. Dakle, na principu - "sam svoj majstor".

Zato se kojekakvim "učiteljima" kao što je ovaj, diže kosa na glavi na samo njegovo pominjanje.


...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: sri nov 24, 2010 1:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
...a sve to dijeluje presmiješno jer istinski učitelj nema konkurente... samo saradnike. :wink:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: sri nov 24, 2010 1:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
galaksija je napisao/la:
Moravjev smeta učiteljima Četvrtog puta najviše zbog toga što je isto učenje predstavio u jednom širem i razumljivijem obliku i na način gdje kojekakvi učitelji čovjeku nisu ni potrebni. Dakle, na principu - "sam svoj majstor".

Zato se kojekakvim "učiteljima" kao što je ovaj, diže kosa na glavi na samo njegovo pominjanje.


...


Zapravo ovaj covjek i nije nikakav ucitelj, jer da jeste ja ne bih ni diskutovao s njim. Bila je to FB grupa od koje sam ocekivao mnogo vise razumijevanja. Nazalost, dobio sam ponovo udarac.
Meni je takodje Moravjevo ucenje mnogo jasnije i sveobuhvatnije. Uspenski je takodje smatrao da Gurdjijev nije bio dovoljno intelektualno kompetentan da svoja razmisljanja izlozi u jasnoj formi, zato je sve uglavnom sveo na alegoriju.
Bas ovih dana listam sajt cassiopaea.org i utvrdjujem neke stare "cinjenice" i bio sam naisao na ovaj komentar na Pattersona http://www.cassiopaea.org/cass/mouravieff1.htm, a nisam tad ni znao ko je taj lik. Onda mi se desilo ovo sto se desilo i sad se ponovo vracam na tu stranicu i evo citam sve i sad sam jos uvjereniji da ostanem na svom putu.
Necu se ni truditi da odgovorim doticnom gospodinu koji mi je pobrisao poruke, mislim da bi to bio nepotreban gubitak energije, koje ionako imam na kasicicu. Pozelio sam mu sve najbolje u daljem radu i ucenju i izvinio se na smetnji. Cak sam se i zahvalio na njegovom misljenju jer mislim da sam i od njega cak nesto naucio. To je moj odnos prema Cevrtom putu.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: sri nov 24, 2010 2:03 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Citat:
Uspenski je takodje smatrao da Gurdjijev nije bio dovoljno intelektualno kompetentan da svoja razmisljanja izlozi u jasnoj formi, zato je sve uglavnom sveo na alegoriju.


Mislim da svođenje "svega" na alegoriju zahtijeva upravo jednu višu komponentu intelekta za koju se teoretizira da pripada, odnosno, dolazi iz višeg ili gornjeg intelektualnog centra. S tim u vezi, prvo je potrebno dobro poznavati materiju a onda je "prevesti" u alegoriju. Čovjek ne može napraviti alegoriju ukoliko ne posjeduje "građevinski materijal". Istovremeno, prema nekim teorijama, ljudi kroz alegorije bolje uče nego kad im se prezentira neka materija u obliku suvih, intelektualnih predavanja. (Na primjer, čovjek koji nam je predstavljen kao Isus je takođe svodio "sve" na alegorije.) Rekao bih da je Uspenski imao briljantan um u smislu veoma razvijenog donjeg intelektualnog centra što čovjeku istovremeno otežava shvatanje suštine nečega dok je za razliku od njega, Gurđijev ipak imao povremeni (ili trajni?!) kontakt s gornjim centrima.

Naravno, ovo je bilo samo moje mišljenje.


...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: sri nov 24, 2010 2:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
U pravu si, slazem se, problem je sto sam se ja pogresno izrazio.
Svakako da je potrebno vece razumjevanje da bi se kroz alegoriju pravilno prenijela misao bez gubljenja smisla.
Ono sto sam htio reci je da Gurdjieff mozda nije imao strpljenja da ucenicima prenese kroz predavanja ono sto je spoznao, jer je bio razocaran zbog njihovog opsteg nerazumijevanja i pogresnog interpretiranja.
Tako je Uspenski mozda uspio to da spusti na jedan nizi nivo, da bi nama, obicnim smrtnicima bilo jasnije cemu to sve vodi.
Dalji problemi koji su dosli nakon Uspenskog je vjerovatno kontinualno spustanje kriterija, kako se ucenje prenosilo kroz generacije, sto je dovelo do degenerisanja znanja.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: pet nov 26, 2010 6:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Usput, zelim da se zahvalim svima na forumu od kojih sam mnogo stvari naucio, i posebno Galaksiji, za ovaj forum i sajt i zelim svima uspjeh u danima koji dolaze.
Zao mi je sto nisam vise ucestvovao u diskusijama, ali tako je kako jeste, bijah odvec "zauzet" u proslim danima.

Peace

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: pet nov 26, 2010 7:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Last December je napisao/la:
Ono sto sam htio reci je da Gurdjieff mozda nije imao strpljenja da ucenicima prenese kroz predavanja ono sto je spoznao, jer je bio razocaran zbog njihovog opsteg nerazumijevanja i pogresnog interpretiranja.


Jedna se važna stvar zaboravlja da je nešto lakše pokazati nego objasniti.
npr.
Citat:
Within the first hour or two, I learned quickly enough that travelling
with Gurdjieff was not an ordinary experience. Although we
were not, as far as I knew, in any hurry to reach our
destination, he drove his car as if possessed. We would tear
along the roads at a high rate of speed for a few hours, then
he would stop abruptly to spend two or three hours at a cafe
in a small town, where he would write incessantly; or we
might stop somewhere in the country, along the side of the
road, and unload great hampers of food and drink, blankets
and pillows, and have a leisurely picnic after which
everyone would take a nap.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mouravieff - prevarant?!
PostPostano: uto dec 21, 2010 6:33 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Što više na početak, na Gurdijeffa. Sve ovo kasnije su njegovi učenici i učenici učenika. Previše se stavlja naglasak na Ouspenskog. Evo malo samo za perspektivu: http://www.fourth-way.org.uk/fourth-way-books.htm.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 89 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz