Sada je: sub apr 27, 2024 8:42 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: sub okt 29, 2011 2:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Malo sam kontemplirao u vezi dimenzija i imao neke uvide, pa evo da podijelim sa vama:

Višedimenzionalni sustav ogroman je niz Kartezijevih sustava gdje se osi X, Y i Z ponavljaju u beskonačnoj petlji uzroka i posljedica, gdje je os X uvijek primarna os po kojoj se krećemo, dok su osi Y i Z orijentiri i smjerovi kretanja koji predstavljaju našu posljedicu. Cijeli univerzum i sustavi univerzuma izgrađeni su na ovome principu. Zamislite da se krećete od točke A prema točci B po osi X. Zamislite da ste krenuli na putovanje od grada do grada po magistrali ili autoputu. Krećete se po osi X. Cesta je os X. sada zamislite da istovremeno prelazite na os Y i da se po njoj penjete prema gore. Distanca od nekoliko kilometara u horizontalnom smjeru postaje distanca od nekoliko kilometara u vertikalnom smjeru. Putujete prema gore. U trećoj dimenziji, vi putujete po osi X. U trećoj dimenziji koja je okomita na os X vi se krećete po osi Y. Sad zamislite da je os Z os na koju prelazite sa osi Y i putujete opet u smijeru koji je okomit na os Y i okomit na os X. Još uvijek ste na osi X, u trećoj dimenziji. U trećoj dimenziji okomitoj na os X vi ste, to jest, putujete po osi Y, dok u trećoj dimenziji koja je paralelna sa osi Y vi se krećete po osi Z. Os Z opet prelazi u os X. Pošto se perceptivno nalazite cijelo vrijeme na osi X, bilo kakav pomak u percepciji, da se krećete po osi Y ili osi Z na os Y, značilo bi gubitak tla pod nogama, jer os Y ne bi bila više os X koju percipiramo, već os sa koje bi promatrali os X sa ogromne visine. Zato je gravitacija uvijek okomita na os po kojoj putujemo, tako da imamo cijelo vrijeme dojam da putujemo po osi X. Sada zamislite Kartezijev sustav koji je okomit na postojeći Kartezijev sustav. Os X je zajednička, dok je s Y produžena a os Z okomita na sebe (Z i Z`) pod kutom od 90 stupnjeva. Ista pravila ali ovoga puta putujemo po osi X u oba smijera. Da nema privida gravitacije okomite na os X imali bi osjećaj da se krećemo po osi X ali naglavačke, tako da bi nam tlo bilo gore a nebo duboko dolje ispod nas (ko da hodamo po stropu). Dobar primjer je da zamislimo hodanje po podu stana na recimo, 5 katu. Zatim hodamo po zidovima. Zatim hodamo po stropu i cijelo vrijeme imamo dojam i osjećaj da hodamo po podu stana na 5 katu, da bi zatim skrenuli na 4 kat i hodali po stropu i zidovima, imajući cijelo vrijeme percepciju poda pod nogama, to jest osi X, bilo da je ta os X pod, zidovi ili strop bilo kojeg kata bilo koje zgrade. Usporedba sa putem je slikovitija. Kad bi istovremeno bili svjesni dva Kartezijeva sustava istovremeno, poludjeli bi. Poludjeli bi od jednoga da pojmimo da se gibamo i po osi Y i po osi Z imajući privid gravitacije okomite na osi koja se uvijek "predstavlja" kao okomica na os X. Dakle, prava kretanja je beskonaćno mnogo, kao i dimenzija. Tri osi kartezijevog sustava čine tri dimenzije (piramidu). Dvostruki Kartezijev sustav čini tetraedar. Kartezijev sustav sa jednom pridruženom osi (na primjer osi Z` na os Z), dobijamo cetverostranu piramidu. Dvostruki sustav sa pridruzenom osi je oktaedar. I tako u nedogled. Os sa koje promatramo cijeli prvi Kartezijev sustav je os 4-te dimenzije. Os sa koje promatramo dva Kartezijeva sustava, okomita jedan na drugi, je druga os 4-te dimenzije. te osi nisu uvjetovane gravitacijom već istovremeno egzistiraju van Kartezijevih sustava. Spajajući dvije osi dobijemo ravninu 4-te dimenzije. koja služi kao os X po kojoj se krećemo u 4-oj dimenziji. I tako dalje sa osi X, Y i Z u 4-oj dimenziji, gdje okomica na os X više nije gravitacija, već vrijeme. Vrijeme je, drugim riječima, gravitacija 4-te dimenzije, uvijek okomita na os X, os Y i os Z četvrte dimenzije.Uspijemo li zamisliti samo šume koje su okomite na nas, pruge i ceste kako se pod svim kutevima gibaju istovremeno u svim smjerovima, nebo iznad, ispod, lijevo i desno od nas, te još pod svim živim kutevima u odnosu na nas kao polazišnu točku, dobijamo sliku univerzuma treće dimenzije.Maknemo li gravitaciju i zamislimo li sebe kako lebdimo u
zrakopraznom prostoru, nevezani uz pojmove (gore, dolje, lijevo desno, ispred i iza), postavili smo sebe kao težište i polazišnu točku 4-te dimenzije, gdje se pojavljuju nove veličine gore, dolje, lijevo, desno, naprijed i natrag, ali unutar vremena kao konstante, a ne više kao u trećoj dimenziji (trećim dimenzijama, preciznije), gravitacije kao konstante.Zato snovi ponekad djeluju konfuzno jer istovremeno čovjeka stavljaju u položaj na raznim točkama trećedimenzionalnih Kartezijevih sustava (što si može predočiti još maglovito kada se probudi) i u položaj na različitim točkama četverodimenzionalnih Kartezijevih sustava gdje je vrijeme konstanta (samo što su zbog prevelike anomalije u percepciji i prevelikim apstrakcijama čovjeki neshvatljive kada se probudi).Također, različito kretanje po osima uvjetuje različita raspoloženja te različita stanja svijesti, uvjetovana promjenom percepcije ovisno o promjeni osi po kojoj se krećemo. Trenuci promjene kretanja po osi ujedno su i trenuci "tromosti" gravitacije, koja ima maleni "delay", usljed čega ponekad doživljavamo stanja lucidnosti ili izboja iz "kuta treće dimenzije". U tim trenucima na trenutak "hvatamo" vrijeme kao konstantu. Ali na trenutak. To je ona okomica, ona vertikalna svjesnost. Ona budnost o kojoj su ljudi govorili stoljećima.

I tako dalje. I tako dalje.

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon okt 31, 2011 9:37 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Cestitam na pokusaju objasnjenja!
Malo je takvih koji mogu, usude se pa jos i urade to.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: sri nov 02, 2011 12:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Hvala prijatelju. Ne tvrdim da sam mozda najstrucnije objasnio, ali smatram da je pokusaj prenasanja vrlo jakog uvida, koji me uplasio cak svojom silinom i ostavio neko vrijeme blago dezorijentiranim, sasvim ok.

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: sri nov 02, 2011 5:45 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Takvi uvidi su tipa "bješte noge - posrat ću vas", jer kad se jednom zakačiš i kreneš, nema više zaustavljanja, prosvjetljenje-odljepljenje, ode sve u 3PM. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: sri nov 02, 2011 7:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 16, 2011 5:36 pm
Postovi: 131
@Termalni Bata

Uf bome dobro si ga copil. Svaka cast!

Ja sam doduse imao drugacije "vizije", kao i ti, dezorijentacija do maksimuma a strah, bas onaj pravi.
Na zalost davno je to bilo tako da ne mogu to opisat jer mi samo nekakve "slike" dolaze al ne i poanta od kuda bi mogao pisat a i takodjer, brijem da je to bila moja uber-bolesna vizualizacija vise nego li da sam nesto konkretno imao.

Kako kaze promatrac, zajebano je to. Odljepi te u 3 materine samo tako od realnosti 3D-a. Neas pojma vise di ti je dupe a di ti je glava.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: čet nov 03, 2011 12:25 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Slazem se momci, slazem se =D>

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: uto jan 10, 2012 2:39 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Baci oko na: viewtopic.php?f=16&t=4005


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: ned jan 15, 2012 6:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
Termalni Bata je napisao/la:
Da nema privida gravitacije okomite na os X imali bi osjećaj da se krećemo po osi X ali naglavačke, tako da bi nam tlo bilo gore a nebo duboko dolje ispod nas (ko da hodamo po stropu). Dobar primjer je da zamislimo hodanje po podu stana na recimo, 5 katu. Zatim hodamo po zidovima. Zatim hodamo po stropu i cijelo vrijeme imamo dojam i osjećaj da hodamo po podu stana na 5 katu, da bi zatim skrenuli na 4 kat i hodali po stropu i zidovima, imajući cijelo vrijeme percepciju poda pod nogama, to jest osi X



ovo ima i vidio si ih. skoro svi insekti to imaju.
mravi ti mogu hodati i po zidovima i po plafonu i po podu , i za njih je to jedno te isto.
muhe također mogu sletiti i ''stajati'' i na vertikalnom zidu , a i na plafonu.
uz to sve ,još i lete , tj ono što spominješ vezano za avion u trodimenzionalnom prostoru / zraku, gdje im tada baš ničim nije određen fixni pravac kretanja. i x i y i z su njima tvoj ''pod'' tj površinska ploča x-z , ili samo osa x ako se gleda dvo-demenzionalno .
a još i lete. spiderman, catwoman ...to je ta ekipa

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: ned jan 15, 2012 7:36 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Idi vrit, nije to to. :)
Ovdje viewtopic.php?p=121517#p121517 je to slično predstavljeno kao crveni i crni zmaj.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon jan 16, 2012 8:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
slično jeste, ali nije ni to baš to ,posebno jer se previše zmajevi i zmije spominju.
eh, promatrač , zmajevi opet , gdje god da dotakneš :mrgreen: ,i to sad i crveni i crni. na svakom koraku i u svakom kutku znak kolike su i dokle sežu njihove mreže kojima su nas omotali , postavili nam, odredili i naredili dokle ćemo znat i šta, kako se ponašati, šta od njih imputirano u naše glave ''misliti i znati'' , koga morati poštovati , što je sve vremenom opet postao sav svijet koji ljudi danas poznaju.

hvala na linku , zanimljiv mi je taj text od tog Franka Ripela , da i tu je dotaknuto to o čemu je TermalniBata ''kontemplirao'' kako kaže :D . Imao i stekao dijelove uvida u stvari koje su oduvijek intrigirale ljudsku svijest i um.

Ali , zmajevi zmajevi , tj bića reptilske vrste . kao da oni nisu i previše tereta i problema nanijeli ljudima na zemlji. vjerovatno i u vrijeme atlantisa koji se spominje u ovom textu , ali ponovo i u vremenima koja su uslijedila nakon toga, što je ta jedna od prvih spoznaja nakon što neki pojedinac rođen na Zemlji shvati da ''svijet kakav poznajemo'' , tj 3D realnost vidljiva okom, nije sve , niti je ljudima sve rečeno, niti sve izgleda i predstavlja se onako kakvo zapravo jeste.
Ispričat ću poslije zašto sam ja povezao ovo Batino sa insektima , posebno njihovom zujalicom muhom :D , i gdje bi se oni uklapali u uvaj text od Franka Ripela, ali prvo da lajkujem neke dijelove.

ovo o crvenom zmaju ''Nariksu'' je recimo dio vezano to za odnos vrijeme/prostor , i sve oko tih pitanja kretanja u prostoru , i po kojim ograničenjima za pojedina bića ili vrste , fizički čovjek kako znamo, vezan je samo za tu X osu ,tj (betonsku) ploču X-Z , i ti si sad na jednoj takvoj , jer siguran sam nije ti kompjuter i stol na drvetu ili na livadi :mrgreen:

meni je bliska oblast geometrije, tj statike/inžinjerije/arhitekture , pa zato shvatam i takve načine ''kontempliranja'' i oko ovih tema, poput svega što je Bata opisao , koliko sam samo vježbi i crteža morao ''iskonteplirati'' za potpise na faksu, i to po nekoliko puta ponavljati , dok asistent ne primi vježbu [-o< . a ta kretanja po prostoru (u x-y-z koordinatnom sistemu, tj unutar objekta ''kocke'') po nekim promjenjivim i varijabalinim parametrima se u matematici nazivaju ''funkcije''. s tim da ja ne volim baš tu računsku oblast (algebru), mogao bih čak reći da ju prezirem , ne znam zašto ali nervirala me oduvijek , više sam uvijek volio geometriju , odnose i oblike samih tih raznih dvo i tro dimenzionalnih elemenata , igrarije oko njihovih površina , zapremina, uglova , površina i zbirova površina itd..

pa baš mi je i u vezi toga zapalo za oko par stvari iz tog linkanog texta


Citat:
Zato je Crveni Zmaj Nuit (Nariks) Vremensko shvatanje Prostora (Prostorni Univerzum čini Prostorna Materija čija konstanta je Prostor, a promenljiv činilac Vreme).



ovo je to vezano za odnos prostora/vremena , ali isto kako vrijeme može biti promjenjiv činilac , isto tako može biti i prostor, a vrijeme da je konstanta. i u geometriji i prirodnim nekim stvarima , ali što se tiče zmajeva i granice prema zoni 4D i dalje , tu tek počinje pravi party za um i svijest, gdje je meni bilo kako si gore negdje rekao ''otišlo sve u pm'' i sto me je bilo zavrtilo. ja sam tu zakucao bio, a vidim da se taj obratni slucaj u ovom citatu ne navodi , ali naravno , zato se spominja glavna uloga ''Zmaj'' , i to da je baš on to samo vremensko shvatanje prostora (time i svemira dakako) , vjerovatno time i da ga jedino Zmaj (crveni kako stoji) shvata i razumije, naravno ne spominjući taj slučaj kad je prostor promjenjiv , a vrijeme konstanta, ili kad su u toj jednačini promjenjivi i vrijeme i prostor.
(ta ''bezvremenska'' zona, gdje se potpuno gubi linearno shvatanje vremena , se najviše vezuje za sprat svijesti 5 , tj postojanje/živjenje u toj zoni, tj od petog pa nadalje je navodno tako, i takvo je shvatanje stvari )


Citat:
Postojalo je Vreme kada su Bogovi boravili zajedno na jednoj samoj Planeti, na Tifonu (Tyfon).I na ovoj Planeti u Sazvežđu Oriona dugo su živeli. Ali, Nariks (Nuit) je morala da izgovori strašnu osudu i Planeta je bila uništena


evo vidiš , tu je trag toga što sam spomenuo . mali i veliki zmajevi Orionci, i crni i crveni, imali su svoj (životni) prostor i neku planetu , dakle prostor im je bio fixan , i mislili su da je time i konstantan.
a vrijeme i jeste postalo promjenjivo (prvo mozda klima,tj i to ''vrijeme'' pa dalje ostalo...) , i ta neka planeta Tifon je tu očito po vremenskom dijagramu opisana kao ''sad je ima - sad je nema'' , jel tako ispada. Jer se ta neka ženska malo razbjesnila , izgovorila im kletvu i osudu, i onda im se upravo ''vrijeme ubrzalo'' , tj imali su jako malo vremena da se spakuju i pokušaju se maknuti na vrijeme, koje je isticalo, i time je svakako u tom slučaju ''vrijeme promjenjiv činilac'' , kako se tu i navodi, i kako taj crveni zmaj to od najmanje od tada jako jasno zna.


Citat:
Posle lutanja prostranstvom najpre su pronašli utočište na Jugotu (Pluton) a konačno na Šarhahu (Zemlja). Na ovoj mladoj Planeti opet su obnovili svoju Civilizaciju.



prostranstvo = prostor, ali lutanje nije ''biti konstantno na jednom mjestu/u jednom prostoru''.
lutanje ima dodirnih tački i sa pojmom ''bježanje'' , ''bježati od nekoga'' , kako bi sad već neki ''svemirski riječnik pojmova'' kojeg nemamo na zemlji naveo vjerovatno.
A da su ovdje obnovili svoju civilazaciju,i bili nasjeli na razne ljudske zajednice/kulture/narode , to je jasno svakako. problem je samo što su ljudi vrsta iz sisarske grupacije, a oni (zmajevi/reptili/jajari) to nisu. zanimljiv im je stav i način života, ali jebiga , to je taj zakon ''slobodne volje'' , oni su je odlučili koristiti na taj način , i to je tako. ali zato se eto fino i u samom tom textu navodi da im nije nepoznata opcija da kad ih se nađe, to im je ujedno i kraj postojanja njihovog ''životnog prostora'' , uz promjenu elementa ''vrijeme'' , koje im se naglo ubrzava, tj ističe. E sad , ko to njih lovi i naplaćuje im račune bez rasprava ,pozajmica i kamata, to ne znam, ali se može znat i shvatit da postoji rasa koja prema ''zmajevima i zmijama'' ima stav isti kakav oni imaju prema ljudima , a ovdje na zemlji mi koji to vidimo/shvatamo , znamo i koji im je otprilike stav i odnos spram ljudi.


Citat:
Zanimljivo je da su ovi Narodi crtali Boga Kecelkvatla (Quetalkoatl), Pernatu Zmiju kao životinju koja je bila pola Ptica pola Zmija.


jeste zanimljivo je , jesu li to neki od onih koji su imali krvave žrtvene rituale po džunglama južne amerike ,kako su ih zaticali i svjedočili osvajači Španjolci , tj ona plemena južne amerike koji su kao ''nasljednici'' naroda koji je znao te zvjezdane kalendare i svakakva još čuda i piramide, ali oni su kako je poznato ''odjednom i nejasno nestali'' kao svjesni kolektiv , tj dalje ti njihovi fizički unuci i potomci pojma nemaju o tim stvarima ,osim da je to naslagano kamenje njihovih nekih predaka, nego su nacrtali ''pernatu zmiju'' i nastavili u tom folu koji je ''pernata zmija'' od njih zahtijevala.

zanimljivo to i jeste, kao uostalom i otkud to da su razne ljudske kulture i grupe toliko opčinjene tim bićima kad se govori o simbolima i znakovim koji simbilizuju i predstavljaju njihove ''bogove''.
od sove, raznih orlova što običnih što dvoglavih, kineskog zmaja, zmije, a evo ima i ovakva kombinacija , pola zmija, pola ptica (obje su iz rase hladnokrnih jajara).
zaista , gdje su nestali delfini, sirene, medvjedi, slon, mačka, pas , zebra ,jelen ,tj sisarske životinje kao simboli te iste sisarske vrste čovjek. Indijci su jedino ostali skoro pa familijarno vezani za svoje svete krave , i to je to. A jak im je simbol u pm. Krave. Oni su jedini preostali od te neke ''stare ekipe'' , ali sve je to odavno tek simbolika, ali u svakom slučaju oni sa svojim kravama , iz cega se moze nekako povezat koji rang su bili u toj ''staroj postavi'' , i nisu po statusu bili neki znacajniji narod/podgrupa.
treba jos primijetiti , da ta kombinacija ptice i zmije , također se pojavljuje i u onom simbolu ''orla koji leti i u kandžama drži/nosi zmiju''.


Citat:
Slično srećemo i kod Egipćana koji su Sunce crtali kao Zmiju s Glavom Sokolovom.
Ovo nam potvrđuje da i Egipćanska Civilizacija, kao i Civilizacije prekolumbijskih Naroda, vuku poreklo od Atlantidske.



evo opet zmija-ptica saveza, zmija sa glavom sokolovom. tj to su te ''ptice grabljivice'' , dakle ništa flamingo, paun,labud, jarebica, papagaj, golub , vrabac i to, nego soko sivi oštrooki , nebeski lovac i hunter. E ,ali egipćani koji se tu spominju , nisu oni isti koji su prije toga imali za ''svetu'' životinju malu mačku , koju su tretirali i poštovali valjda kao i same sebe, čak ih i uredno sahranjivali na zasebnim grobljima mački kako se i zna, jer je to i nađeno kad su ljudi poslije prekopavali po Egiptu. Šta li se desilo pa je i tu došlo opet do tog prešaltavanja na zmije i orlove, dio toga je možda u onim pričama da ima nešto zakopano i skriveno ispod Sfinge , upravo velike kamene lavice-mačke.
I to mu ne potvrđuje da su sa Atlantidske grupe, tj svakako se nadovezuju na to razdoblje, ali nije tačno da je Atlantis bio samo pod znakovima zmije i ptice, jedan njegov dio ili polovina, to možda.
A drugoj polovini se desilo isto to što i tim ''prvim starim egipćanima'' , tj onima koji su napravili lavicu Sfingu i statusno poštovali njenu malu mačku.

i evo jeeee, i ovdje se u tom textu od tog Franka Ripela spominje , skontao ih je taj Frank njih , fin mu je text :

Citat:
Ali, Enigma Sfinge, kao i Enigma čoveka, konačno se razrešava u strukturalnom rasporedu Piramide.Raspored predstavlja 12 Sefirota (Piramida ima Četiri trougaone strane, tj. 12 ivica i lažnu Sefiru Bezdana (Vrh Piramide je Tačka).



E ovo mu je pogrešno, geometrijski nije tako, i ako se po tome dalje vuku neke pretpostavke ili zaključci , slijepa ulica je to . Ne znam šta su ti ''Sefiroti'' , i kako se oni dalje i drugdje vode , uzimaju i spominju ,i oko čega, ali iz ovog o stranicama , nema ih 12 , već je ''broj,kombinacija i pozicija'' (ne znam kako da to sad tačno nazovem) toga što je nazvano ''Sefiroti'' , 4+4 . To im je ''oznaka'' po geometriji sklopljenog objekta piramide koja ima kvadratnu osnovu/podlogu i četiri trokutaste površine naslonjene na ivice tog kvadrata. Jer radi se o sklopljenom objektu ''piramida'' , a ne o zasebna razdvojena 4 trokuta sa po 3 strane , i da se to te sabere na 12 . to bi bilo da su sami ti trokutovi , i tako, da sami negdje plutaju pom prostoru .
ima na arhitekturi/građevini predmet zove se ''nacrtna geometrija'' , i crteži/vježbe tog predmeta su zapravo mali milion stvari sve oko toga vezano za prostorne i površinske oblike i geometrijska tijela, njihove projekcije i sl. Ali i to 4+4 , tih strana/linija , tj tih ''Sefirota'' nije time 8 , već baš 4+4 im je ''status u facebooku objekta piramide'' , tj 4 od njih imaju jednu odliku, položaj i karakteristike , a druga 4 skroz druge odlike. To je fazon, dvije različite grupe su tu , sa po 4 člana.


Citat:
Ovo potvrđuje i njegov (čovjekov) Simbol, Pentagram, Zvezda sa Pet Krakova (Zraka) koja predstavlja Četiri Elementa koja proizlaze iz Kvintesencije.



zvijezda petokraka/pentagram je simbol čovjeka , ona slika kad raširenih ruku i noga stane u pravilnu kružnicu/krug , i onaj poznati omjer , da koliko ti je raspon od ruke do ruke kad ih raširiš , tolika ti je i visina tijela, tj to je prečnik tog kruga. Petokraka zvijezda, stoji na dvije noge, raširene dvije ruke , i gornji krak je glava. usput , vezamo za ono oko tih ''Sefirota'' u piramidi, ovo oko čovjeka/zvijezde je kombinacija 2+2+1 kod čovjeka, ili eventualno 4+1 , ako se ruke i noge gledaju eto kao isti članovi (taj naš rođak majmun ima upravo tako, sva 4 extremiteta mu na kraju imaju našu ruku/šaku) , ali recimo to nikako nije tek broj 5 , i samo da se kaže 5. već tako, ili 2+2+1 , ili 4+1 .
Tako se i razne stvari oko kocke ili piramide ne mogu tek prosto sabirati. Geometrijska tijela su specifični ''svjetovi'' i imaju nepromjenjive odnose svojih ''članova'' , tj elemenata. Odnose , pozicije , doticaj ili ne pojedinih strana ukupne površine , a ne tek puko sabiranje. E sad , ko će danas pohvatat gdje su sve razni zajebi u tim svim kabalama i teorijama razvijenim od nekih znanja o piramidi , ako se to tako gledalo.
uostalom ,većina toga upravo je prisutna kod tih Indijaca , a oni sa svojim kravama ja lično ne vjerujem da su baš pohvatali i nastavili te stare linije u izvornim oblicima. Narodi koji bi tako po tim životinjama bili opisivi kao ''Delfinci'' ili ''Mačke'' bi vjerovatno već malo to bolje održali. A Atlantis (poslije su stari Grci to nadovezali donekle i imali taj lik ) su imali te figure/pojam/štovanje sisara delfina i ''boga mora'' , tj Posejdona kako su poslije grci nazivali i osjećali ''to'' , a to je zapravo veza za element Vodu , od ta 4 elementa (voda,zemlja,vatra i zrak).

evo ih :


Citat:
I Vrh Piramide emanira Sfingu, jer četiri Životinje (mnogobrojne Snage Sfingine Enigme, tj. Četiri Elementa) koje je sačinjavaju, simbolizuju osnovicu Piramide koja ima svoje izvorište u Vrhu (Vrh Piramide predstavlja Kvintesenciju).



tu se isto pojavljuje ta 4+1 kombinacija, tačka koja je vrh četvorostrane piramide je tačka-spojnica i te sve 4 cijele strane (element površina), a ujedno i 4 rubne linije (element linija) piramide. Taj ''vrh piramide'' je poseban element , istovremeno pripada svima od 4 člana , i u geometriji taj ''vrh'' nije linija, nego element ''tačka''. Peti element je najpoznatiji naziv za ''to''.

ovdje kaže kvintesencija, kvinta/kvintet je riječ za ''pet''.
U skali elemenata u geometriji , prva i osnovna je ''tačka'' , pa ide linija koja se definira kao ''niz spojenih tački'' , pa linije u kombinacijama tvore 2D elemente poput trokuta i kvadrata ,čija unutrašnjost se naziva površina, i tek onda ide tro-dimenzionalno tijelo/oblik poput piramide i kocke , tijela koja su sastavljena od 2D površina , unutar kojih se nalazi ograničeni prostor , koji je stalan i nepromjenjiv ako se radi o krutom tijelu. I kad se to malo posloži, piramida od tih tijela sa ravnim linijama i površinama i jeste najzanimljiviji element po raznim detaljima. Lopta i njen odraz na 2D - krug , to je drugi ''svijet'' koji ima zasebne i samo svoje zakone , kod njih nema nikakve računice bez ''broja Pi'' .


Citat:
Ali, Enigma Sfinge, kao i Enigma čoveka, konačno se razrešava u strukturalnom rasporedu Piramide.



očito. i očito je da čovjek ne bi morao to ''razrješavati'' da egipćani nisu naopustili lavicu Sfingu i počeli sa Zmija-Orao životnim stilom i da nisu na svom facebook-u dodali tu raju i lajkali sve šta im oni došapnu i kažu sa nebesa. Ali oni nisu imali facebook jadni, nisu znali ni šta je struja i dizalice kranovi, a jedva da su poznavali šta je točak. eto nek im moderni ljudi kažu šta je točak.
koja i čija li mi nečija sranja danas ispaštamo i plažamo, jebem ti facebook i dostinguća.
uostalom , ti ''drugi po redu'' stari egipćani , često se i navodi pretpostavka da baš tu glavnu , ''Keopsovu'' piramidu i sfingu, oni nisu ni napravili, već su je zatekli/naslijedili , a da su oni to tek nekako kopirali i gradili te druge dvije od kojih se Velika razlikuje, kao i još razne što su dalje slagali.

A te druge dvije su sa Velikom koja je tu dotad sama stajala sa Sfingom, posložili kako ono ?
Kao odraz i preslikani položaj tri centralne zvijezde znanog nam Oriona. Lice originalne lavice Sfinge vjerovatno preklesali u ljudsko sa onim njihovim maramama sa strana, tj imitaciji onih proširenja koja na glavi ima omiljena im otat zmija Kobra. Ali tad im je i bio kraj , još su malo lajkali lajkali i nestali sa ''scene naroda''.
Otad jedu datule , jašu deve i prodaju razglednice , ko im jebe mater. I naravno, poslije su i oni upoznali i samog velikog alaha , ali nije im dotilčni pojasnio čak ni zaboravljene stvari iz vremena zmije-kobre , a kamoli iz vremena Sfinge, a valjda bi ''On'' trebao to znati.

I eto to se zove potpuno potonuće kad se zaborave stvari elementa Voda i sa delfina ili mački Sfingi lajkaju pernate zmije sa ptičijom glavom , kobre , i crni i crveni zmajevi. Jašite deve , jedite datule i prodajite razglednice piramida u tamo nekim narednim modernijim vremenima kad ljudi upoznaju struju , dizalice i facebook. Ono što vjerujem iz mitova , je da je im zaista bila ''krvava rijeka Nil'' , kad su im upali neki ''skakavci'' da završe sa njihovom ''kulturom'' i pošalju ih tamo gdje im je i bilo mjesto , niz Nil plutajte.
navodno, uletio im je ''Jahwe'' u vezi nekog mojsija, no ti brojevi i kombinacije sa piramide govore da ime je uletilo bilo isto ono što se spominje na početku texta da ih je rastjeralo sa te planete Tifon na Orionu, uletila im ta ''nepoznata rasa'' koja kad ih nađe , to im je ujedno i odjava sa facebook-a na lokaciji-prostoru na kojem ih zatekne.
Sisari , jajari , insekti , i četvrta rasa , rasa upravo elementa ''Voda'' , koja na zemlji i nije puno zastupljena, ali ima par svojih nižih fizičkih bića i ovdje. A ti su izgleda baš naoštreni posebno na ''zmajeve i zmije'' .

eto to što se tiče tog texta ,a o insektima i o muhi koja se može kretati tako kako je Bata opisao , po svim plohama + letenje neću sad , da ne dužim, nego posmatrač imaš li šta detaljnije vezano za te Sefirote da se spominju negdje , sad me baš zanima je li šta dalje vezano za njih po fiksnom broju 12 , i šta ? Jer nije ih 12 , već dvije različite grupe od po 4 .


nadam se da je fina priča koje je svakako dio slagalice koju pokušavamo spojiti hvatajući konopce za popeti se više od 3.
ja ovaj dio priče poznajem preko malo bližeg zanimanja za geometriju koja me je uvijek i zanimala.
dobro su mi došle sve te vježbe iz nacrtne geometrije i rešetkastih kontrukcija, da pozdravim asistente , iako me ne čuju sad :mrgreen:
i iz ovakvih textova poput tog od tog Franka se može preko toga još ponešto tako pročitati između redova.

matrix je velik grad, puno ulica ima, puno.

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon jan 16, 2012 8:20 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Da, bez spidermana, muva i mrava je već zanimljivo. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: uto jan 17, 2012 12:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
bez muha , mrava i insekata ? nemoj tako promatrač :love9:

jer bez njih će biti zanimljivo ako potpuno pčele ''napuste'' Zemlju ,a
poznato ti je da im se broj smanjuje kroz zadnjih par godina. A zna se
koliko je njihova funkcija bitna i nezamjenjiva u sistemu prirode na
Zemlji. Time i za ljude naravno, ne znam kako će oprašivat biljke i
cvjetove :love9: :love9: , malo bi im/nam bilo otežano doći do hrane kad bi morali
svojim finim majmunskim rukama oprašivat cvijet po cvijet pentrajući se
merdevinama po drveću sa nekim špricama u rukama, ili puzajući po tlu i
nišaneći gdje treba raznim biljkama šta ubosti da krenu razvijat plod.

Možda i jeste zanimljivije bez njih, koje bi to scene bile.
Koliko novih radnih mjesta za milione ljudi. Prava new-age idila.

Torbice pune tih šprica u ruke i oko pasa , i navali na GMO sadnice i oprašuj.
U pauzama i roštilj se baci i pokoja pjesma :mrgreen:
Jebeš one stare ''radne akcije'' , kakva bi to druženja bila .
Možda bi i pokoja nova ljubav se rodila itd..

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: uto jan 17, 2012 4:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Catandy je napisao/la:
bez muha , mrava i insekata ? nemoj tako promatrač :love9:

jer bez njih će biti zanimljivo ako potpuno pčele ''napuste'' Zemlju ,a
poznato ti je da im se broj smanjuje kroz zadnjih par godina. A zna se
koliko je njihova funkcija bitna i nezamjenjiva u sistemu prirode na
Zemlji. Time i za ljude naravno, ne znam kako će oprašivat biljke i
cvjetove :love9: :love9: , malo bi im/nam bilo otežano doći do hrane kad bi morali
svojim finim majmunskim rukama oprašivat cvijet po cvijet pentrajući se
merdevinama po drveću sa nekim špricama u rukama, ili puzajući po tlu i
nišaneći gdje treba raznim biljkama šta ubosti da krenu razvijat plod.

Možda i jeste zanimljivije bez njih, koje bi to scene bile.
Koliko novih radnih mjesta za milione ljudi. Prava new-age idila.

Torbice pune tih šprica u ruke i oko pasa , i navali na GMO sadnice i oprašuj.
U pauzama i roštilj se baci i pokoja pjesma :mrgreen:
Jebeš one stare ''radne akcije'' , kakva bi to druženja bila .
Možda bi i pokoja nova ljubav se rodila itd..


Odlično zamišljeno za smanjivanje nezaposlenosti, hehe. Ali prije toga će morati eliminirati helikoptere jer se na velikim površinama oni koriste za stvaranje vjetra i oprašivanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: uto jan 17, 2012 6:04 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Dobro ali to je ovdje offtopic, to stavite na neku temu o ekološkoj ravnoteži.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon feb 06, 2012 5:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Catandy, cestitam; ovakvo racionaliziranje nisam dugo procitao :wink:


Catandy je napisao/la:
slično jeste, ali nije ni to baš to ,posebno jer se previše zmajevi i zmije spominju.
eh, promatrač , zmajevi opet , gdje god da dotakneš :mrgreen: ,i to sad i crveni i crni. na svakom koraku i u svakom kutku znak kolike su i dokle sežu njihove mreže kojima su nas omotali , postavili nam, odredili i naredili dokle ćemo znat i šta, kako se ponašati, šta od njih imputirano u naše glave ''misliti i znati'' , koga morati poštovati , što je sve vremenom opet postao sav svijet koji ljudi danas poznaju.

hvala na linku , zanimljiv mi je taj text od tog Franka Ripela , da i tu je dotaknuto to o čemu je TermalniBata ''kontemplirao'' kako kaže :D . Imao i stekao dijelove uvida u stvari koje su oduvijek intrigirale ljudsku svijest i um.

Ali , zmajevi zmajevi , tj bića reptilske vrste . kao da oni nisu i previše tereta i problema nanijeli ljudima na zemlji. vjerovatno i u vrijeme atlantisa koji se spominje u ovom textu , ali ponovo i u vremenima koja su uslijedila nakon toga, što je ta jedna od prvih spoznaja nakon što neki pojedinac rođen na Zemlji shvati da ''svijet kakav poznajemo'' , tj 3D realnost vidljiva okom, nije sve , niti je ljudima sve rečeno, niti sve izgleda i predstavlja se onako kakvo zapravo jeste.
Ispričat ću poslije zašto sam ja povezao ovo Batino sa insektima , posebno njihovom zujalicom muhom :D , i gdje bi se oni uklapali u uvaj text od Franka Ripela, ali prvo da lajkujem neke dijelove.


Zmajevi nisu reptili. Nikad bili. Nikad nece. Zmajska frekvencija bila je prva frekvencija kod stvaranja ovoga univerzuma (u nedostatku "naucnog" dokazivanja i 3d "pojasnjenja", morat ces se zadovoljiti ovim odgovorom :) ). Neke zmajske frekvencije toliko su visoke da su korespodentne frekvencijama Etira iz Enochiana. Svemir Kaosa vecinom je izgradjen na zmajskim frekvencijama. Po uzoru na ova drevna etericna bica ciji je alkemijski element vatra (ova bica predstavljaju najciscu sferu procisenja sa "beskrajnom" vatrom iznad bezdana).

Catandy je napisao/la:
ovo o crvenom zmaju ''Nariksu'' je recimo dio vezano to za odnos vrijeme/prostor , i sve oko tih pitanja kretanja u prostoru , i po kojim ograničenjima za pojedina bića ili vrste , fizički čovjek kako znamo, vezan je samo za tu X osu ,tj (betonsku) ploču X-Z , i ti si sad na jednoj takvoj , jer siguran sam nije ti kompjuter i stol na drvetu ili na livadi :mrgreen:


Ovo je skroz pogresno i podlozno cistom 3D rezonu (zato valjda i sve "iznad" toga vjerojatno i dozivljavas kao neciju "kontemplaciju"). Mi nismo na osi x nego na sve tri osi istovremeno samo sto fragment svijesti "ovdje" i "sada" "percipira" samo os X, dok ostale dozivljava tek kada udju u njegov "prostor" "ovdje" i "sada" (koracanje po planini, veranje uz vertikalnu stijenu, slobodan pad iz zraka itd.). Covjek osjeca inerciju i ta inrecija ga sputava da bude svjestan bilo cega van osi X u "trenutku" "ovdje" i "sada". To sam jako lijepo objasnio u svom izlaganju, ali me nisi ocito shvatio zbog moje "kontemplacije" :wink:

Catandy je napisao/la:
meni je bliska oblast geometrije, tj statike/inžinjerije/arhitekture , pa zato shvatam i takve načine ''kontempliranja'' i oko ovih tema, poput svega što je Bata opisao , koliko sam samo vježbi i crteža morao ''iskonteplirati'' za potpise na faksu, i to po nekoliko puta ponavljati , dok asistent ne primi vježbu [-o< . a ta kretanja po prostoru (u x-y-z koordinatnom sistemu, tj unutar objekta ''kocke'') po nekim promjenjivim i varijabalinim parametrima se u matematici nazivaju ''funkcije''. s tim da ja ne volim baš tu računsku oblast (algebru), mogao bih čak reći da ju prezirem , ne znam zašto ali nervirala me oduvijek , više sam uvijek volio geometriju , odnose i oblike samih tih raznih dvo i tro dimenzionalnih elemenata , igrarije oko njihovih površina , zapremina, uglova , površina i zbirova površina itd..


Vidis, ova oblast bliska je i meni, kao jednom inženjeru jedne tehnicke znanosti. A bliska je i Promatraču, kao inženjeru također jedne tehnicke znanosti :wink: Ono sto vidim, dragi kolega, bez uvrede, je sto si upotrijebio metodu "vola oko stola" - puno pricas a nista konkretno ne kazes. Da ti pojasnim. To sto si radio u srednjoj skoli ili na faksu ili spominjanje necega kao "tvog podrucja" samo je isticanje neceg da se drugi kao uhvate za tvoj "kredibilitet". Znam taj pattern i evo, iz prve ruke ces vidjeti kako taj pattern ne prolazi kod mnogih (kod mene nikako). Paz vamo :) Prvo: ja mislim da je objavanje pojmova kao "fukcija" ili "algebra" ne suvisno, nego potpuno besmisleno (stvarno ne znam sto bih da nisam vidio ove nevjerojatno precizne definicije iz puskoskolckih udzbenika :mrgreen: ). Drugo: posto ti je algebra oduvijek bila "mrska" a geometrija "bliska", interesantno kako se nigdje nisi osvrnuo na recimo, proracun brzine svjetlosti u vakumu kroz dodekaedar ili recimo, oktaedar (efekt staklene prizme). Uf, to je vec optika gdje ne vrijede zakoni inercije...Niti mozes bilo gdje osi y "prikaciti" gravitacijsku konstantu i inerciju. Zato je itekako vidljivo da sa osnovama geometrije i opisom kartezijevog sustava u kocki ne da ne mozes nista objasniti multidimenzionalno, nego ne mozes objasniti NIKAKO osim na puckoskolski nacin, da svi profesori zadovoljno kimaju glavama kako si "savladao" neko pravilo. Ili pojedinci na znanstvenim podforumima po raznim domenama :wink:


Catandy je napisao/la:
ovo je to vezano za odnos prostora/vremena , ali isto kako vrijeme može biti promjenjiv činilac , isto tako može biti i prostor, a vrijeme da je konstanta. i u geometriji i prirodnim nekim stvarima , ali što se tiče zmajeva i granice prema zoni 4D i dalje , tu tek počinje pravi party za um i svijest, gdje je meni bilo kako si gore negdje rekao ''otišlo sve u pm'' i sto me je bilo zavrtilo. ja sam tu zakucao bio, a vidim da se taj obratni slucaj u ovom citatu ne navodi , ali naravno , zato se spominja glavna uloga ''Zmaj'' , i to da je baš on to samo vremensko shvatanje prostora (time i svemira dakako) , vjerovatno time i da ga jedino Zmaj (crveni kako stoji) shvata i razumije, naravno ne spominjući taj slučaj kad je prostor promjenjiv , a vrijeme konstanta, ili kad su u toj jednačini promjenjivi i vrijeme i prostor.
(ta ''bezvremenska'' zona, gdje se potpuno gubi linearno shvatanje vremena , se najviše vezuje za sprat svijesti 5 , tj postojanje/živjenje u toj zoni, tj od petog pa nadalje je navodno tako, i takvo je shvatanje stvari )


Prostor i vrijeme ne moraju biti konstanta ako spojis dva kartezijeva sustava u 4-dimenzionalnom prostoru. Prostor na 3D nacin odmah se gubi upravo zato sto vrijeme vise nije konstanta. Konstanta moze biti jedino centralna tocka koja povezuje dva kartezijeva sustava, a ta tocka nije vezana ni uz prostor ni vrijeme, vec uz STANJE (van dinamike i van statike, jer vrijeme nije konstanta vec isprekidani niz fragmenata koji se povezuju na raznim prostornim tockama izmedju osi i bilo koje tocke na osi (zasto ne svih istovremeno?) svakog kartezijevog sustava ponaosob, djelujuci na tocke u drugom kartezijevom sustavu preko navedene "centralne tocke". ZATO, i samo ZATO, opis muhe ili supermena tu nema nikakvu vaznost niti tocnost, jer i muha i supermen djeluju po pravilima gravitacije uzrokovane djelovanjem osi y na os x. Potpuno promasena parabola. I muha i supermen podlozni su zakonima inercije, a o avionu da ne govorim. To sto se ne krecu po osi x nego po osi x´ a kada promijene smijer (ili pocinju rotirati takodje) uvijek su vezani preslikama osi x, y i z (x´, y´, z´). Pogodi supermena, muhu ili avion necim i srusi ih, na njih ce djelovati gravitacijska konstanta, slobodan pad, inercija pri padu, i naravno, prostor i vrijeme. Tako da, usporedbe aviona, supermena i muhe sa onim sto sam pisao u svojoj "kontemplaciji", ne da su promasen gol, nego promasen stadion :wink:

Catandy je napisao/la:
Citat:
Postojalo je Vreme kada su Bogovi boravili zajedno na jednoj samoj Planeti, na Tifonu (Tyfon).I na ovoj Planeti u Sazvežđu Oriona dugo su živeli. Ali, Nariks (Nuit) je morala da izgovori strašnu osudu i Planeta je bila uništena


evo vidiš , tu je trag toga što sam spomenuo . mali i veliki zmajevi Orionci, i crni i crveni, imali su svoj (životni) prostor i neku planetu , dakle prostor im je bio fixan , i mislili su da je time i konstantan.
a vrijeme i jeste postalo promjenjivo (prvo mozda klima,tj i to ''vrijeme'' pa dalje ostalo...) , i ta neka planeta Tifon je tu očito po vremenskom dijagramu opisana kao ''sad je ima - sad je nema'' , jel tako ispada. Jer se ta neka ženska malo razbjesnila , izgovorila im kletvu i osudu, i onda im se upravo ''vrijeme ubrzalo'' , tj imali su jako malo vremena da se spakuju i pokušaju se maknuti na vrijeme, koje je isticalo, i time je svakako u tom slučaju ''vrijeme promjenjiv činilac'' , kako se tu i navodi, i kako taj crveni zmaj to od najmanje od tada jako jasno zna.


Pogresno. Opet. Prostor im "nije bio fiksan" zbog razloga koje sam u gornjem odlomku naveo (i u svom "iskontempliranom" tekstu od ranije). Kakvo vrijeme? Kakva klima? :mrgreen: Nije bio niti konstantan jer se "planeta" nije nalazila u 3D prostoru. Planeta se nalazila u cvoristu onoga sto smo nazvali "centralnom tockom" vise kartezijevih sustava. I to tamo gdje samo vrijeme postaje jedna tocka, kao i prostor u nizu od barem 20 kartezijevih sustava povezanih svaki puta iznova novom "centralnom" tockom. Ne kazem da ponekad ta "centralna" tocka u sebi ne sadrzi dio onoga sto mi zove vrijeme ili sa druge strane sadrzi dio onoga sto nazivamo prostor (ili bolje receno, sadrze i vrijeme ili pak prostor nama poznate ali kao dio "razdiobe" mnogih kartezijevih sustava gdje su vrijeme i prostor samo mali fragmenti "velicina" koje u sebi sadrze iste, na nama potpuno neprihvatljive i neshvatljive nacine). Slazemo se u jednom: da je egipatski panteon (bolje reci - magijski i misticni panteon u gornjem odlomku izbanaliziran). Typhon je u egipatskim ranim dinastijama (stellarnim) prezentirao veliku boginju Zlatnu Zmiju, u solarnim kultovima i dinastijama bozicu vlage Tefnut, krerku od Atuma, koja se sjedinila sa bratom Shu (bogom zraka) i rodila Nuit (bozicu neba, praznine), koja se sparila sa bratom Gebom i rodila 4 antropomorfna bozanstva: Ozirisa, Izidu, Nepthys i Setha. Oziris i Izida postaju pop idoli opcepoznati svakom ko je cuo za egipat, mistiku i mitologijku i stvaraju sina Horusa (donji ekvivalent Atumu). Nuit je dakle, praznina (etar) izasla spajanjem elementa vode i elementa zraka, a sjedinila se sa elementom zemlje. Brak neba i zemlje, raja i pakla (rani africki magijski kultovi poistovjecuju ju sa Iyemojom, Velikom Majkom Ribom iz koje je nastao svemir). Ta "planeta" na kojoj su zivjeli opis je sfere, i to nespretan opis sfere koja je STANJE, van prostora i van vremena a koja, opet u sebi obuhvaca i prostor i vrijeme. Opet dakle - sjedi - 1, iz poznavanja okultnog i 1 iz poznavanja vise geometrije (koja je mnogo vise od izracuna povrsine i volumena kocke :angel4: ).

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon feb 06, 2012 6:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Catandy je napisao/la:


Citat:
Posle lutanja prostranstvom najpre su pronašli utočište na Jugotu (Pluton) a konačno na Šarhahu (Zemlja). Na ovoj mladoj Planeti opet su obnovili svoju Civilizaciju.



prostranstvo = prostor, ali lutanje nije ''biti konstantno na jednom mjestu/u jednom prostoru''.
lutanje ima dodirnih tački i sa pojmom ''bježanje'' , ''bježati od nekoga'' , kako bi sad već neki ''svemirski riječnik pojmova'' kojeg nemamo na zemlji naveo vjerovatno.
A da su ovdje obnovili svoju civilazaciju,i bili nasjeli na razne ljudske zajednice/kulture/narode , to je jasno svakako. problem je samo što su ljudi vrsta iz sisarske grupacije, a oni (zmajevi/reptili/jajari) to nisu. zanimljiv im je stav i način života, ali jebiga , to je taj zakon ''slobodne volje'' , oni su je odlučili koristiti na taj način , i to je tako. ali zato se eto fino i u samom tom textu navodi da im nije nepoznata opcija da kad ih se nađe, to im je ujedno i kraj postojanja njihovog ''životnog prostora'' , uz promjenu elementa ''vrijeme'' , koje im se naglo ubrzava, tj ističe. E sad , ko to njih lovi i naplaćuje im račune bez rasprava ,pozajmica i kamata, to ne znam, ali se može znat i shvatit da postoji rasa koja prema ''zmajevima i zmijama'' ima stav isti kakav oni imaju prema ljudima , a ovdje na zemlji mi koji to vidimo/shvatamo , znamo i koji im je otprilike stav i odnos spram ljudi.


Isuse, pa uspio si i osnove biologije uvesti u tekst :angel4: Spomeni jos i darwina i teoriju evolucije (i objasni naravno, sto je to :mrgreen: ) i bit cu kompletan :angel4: "Mi znamo kakav je njima stav spram ljudi"????? Sa jedne strane se racuna kocka i gura u 3D obrazac a sa druge strane se zna kakav je "stav" visih sfera prema nama. Ovo je toliko pogresno da je u stvari genijalno =D> Jos da uhvatim poveznicu izmedju osnova biologije, antropologije, osnova dinamike i "visedenzitetske psihologije" (kako mi percipiramo i kakav "stav" imamo prema bicima i sferama koje pokusavamo uvesti pod 3D zakone) i bit cu kompletan :mrgreen:


Catandy je napisao/la:
Citat:
Zanimljivo je da su ovi Narodi crtali Boga Kecelkvatla (Quetalkoatl), Pernatu Zmiju kao životinju koja je bila pola Ptica pola Zmija.


jeste zanimljivo je , jesu li to neki od onih koji su imali krvave žrtvene rituale po džunglama južne amerike ,kako su ih zaticali i svjedočili osvajači Španjolci , tj ona plemena južne amerike koji su kao ''nasljednici'' naroda koji je znao te zvjezdane kalendare i svakakva još čuda i piramide, ali oni su kako je poznato ''odjednom i nejasno nestali'' kao svjesni kolektiv , tj dalje ti njihovi fizički unuci i potomci pojma nemaju o tim stvarima ,osim da je to naslagano kamenje njihovih nekih predaka, nego su nacrtali ''pernatu zmiju'' i nastavili u tom folu koji je ''pernata zmija'' od njih zahtijevala.

zanimljivo to i jeste, kao uostalom i otkud to da su razne ljudske kulture i grupe toliko opčinjene tim bićima kad se govori o simbolima i znakovim koji simbilizuju i predstavljaju njihove ''bogove''.
od sove, raznih orlova što običnih što dvoglavih, kineskog zmaja, zmije, a evo ima i ovakva kombinacija , pola zmija, pola ptica (obje su iz rase hladnokrnih jajara).
zaista , gdje su nestali delfini, sirene, medvjedi, slon, mačka, pas , zebra ,jelen ,tj sisarske životinje kao simboli te iste sisarske vrste čovjek. Indijci su jedino ostali skoro pa familijarno vezani za svoje svete krave , i to je to. A jak im je simbol u pm. Krave. Oni su jedini preostali od te neke ''stare ekipe'' , ali sve je to odavno tek simbolika, ali u svakom slučaju oni sa svojim kravama , iz cega se moze nekako povezat koji rang su bili u toj ''staroj postavi'' , i nisu po statusu bili neki znacajniji narod/podgrupa.
treba jos primijetiti , da ta kombinacija ptice i zmije , također se pojavljuje i u onom simbolu ''orla koji leti i u kandžama drži/nosi zmiju''.


Atavizmi i totemizmi varirali su od civilizacije do civilizacije. Vjarujem dasu rana vjerovanja uvije kasnije nadogradjivana novim, osisno o povjesnim strujanjima i kulturoloskim kretanjima. Tu stvarno ne bi trebalo biti nikakve misterije.

Catandy je napisao/la:
Citat:
Slično srećemo i kod Egipćana koji su Sunce crtali kao Zmiju s Glavom Sokolovom.
Ovo nam potvrđuje da i Egipćanska Civilizacija, kao i Civilizacije prekolumbijskih Naroda, vuku poreklo od Atlantidske.



evo opet zmija-ptica saveza, zmija sa glavom sokolovom. tj to su te ''ptice grabljivice'' , dakle ništa flamingo, paun,labud, jarebica, papagaj, golub , vrabac i to, nego soko sivi oštrooki , nebeski lovac i hunter. E ,ali egipćani koji se tu spominju , nisu oni isti koji su prije toga imali za ''svetu'' životinju malu mačku , koju su tretirali i poštovali valjda kao i same sebe, čak ih i uredno sahranjivali na zasebnim grobljima mački kako se i zna, jer je to i nađeno kad su ljudi poslije prekopavali po Egiptu. Šta li se desilo pa je i tu došlo opet do tog prešaltavanja na zmije i orlove, dio toga je možda u onim pričama da ima nešto zakopano i skriveno ispod Sfinge , upravo velike kamene lavice-mačke.
I to mu ne potvrđuje da su sa Atlantidske grupe, tj svakako se nadovezuju na to razdoblje, ali nije tačno da je Atlantis bio samo pod znakovima zmije i ptice, jedan njegov dio ili polovina, to možda.
A drugoj polovini se desilo isto to što i tim ''prvim starim egipćanima'' , tj onima koji su napravili lavicu Sfingu i statusno poštovali njenu malu mačku.


Macka / Bastet / Sekhmet: Egipcani su smatrali da macka stiti od demona i zlih duhova i da je dobar posrednik izmedju ljudskog i bozanaskog. Ne vidim nikavu svrhi ici đonom na simboliku a sve vristi od nepoznavanja osnovnog gradiva iz mitologije i povijesti (naravno, ne iz geometrije :wink: ). Orao je Simbolizorao Orion (Lovca), Zmija je simbolizirala Typhon. Orao nosi zmiju jer to prezentira pobjedu kasnijih dinastija (solarnih) nad ranijim (stelarnim). dakle, pobjeda svjetla nad tamom. Lav simbolizira emanaciju boga Atuma - Ra, koji simbolizira Sunce (Apsolut). Simbolika spajanja covjeka i lava - nepotrebno objasnjavanja (bar se nadam).

Catandy je napisao/la:
i evo jeeee, i ovdje se u tom textu od tog Franka Ripela spominje , skontao ih je taj Frank njih , fin mu je text :


On je bar nesto shvatio :angel4:

Catandy je napisao/la:
Citat:
Ali, Enigma Sfinge, kao i Enigma čoveka, konačno se razrešava u strukturalnom rasporedu Piramide.Raspored predstavlja 12 Sefirota (Piramida ima Četiri trougaone strane, tj. 12 ivica i lažnu Sefiru Bezdana (Vrh Piramide je Tačka).



E ovo mu je pogrešno, geometrijski nije tako, i ako se po tome dalje vuku neke pretpostavke ili zaključci , slijepa ulica je to . Ne znam šta su ti ''Sefiroti'' , i kako se oni dalje i drugdje vode , uzimaju i spominju ,i oko čega, ali iz ovog o stranicama , nema ih 12 , već je ''broj,kombinacija i pozicija'' (ne znam kako da to sad tačno nazovem) toga što je nazvano ''Sefiroti'' , 4+4 . To im je ''oznaka'' po geometriji sklopljenog objekta piramide koja ima kvadratnu osnovu/podlogu i četiri trokutaste površine naslonjene na ivice tog kvadrata. Jer radi se o sklopljenom objektu ''piramida'' , a ne o zasebna razdvojena 4 trokuta sa po 3 strane , i da se to te sabere na 12 . to bi bilo da su sami ti trokutovi , i tako, da sami negdje plutaju pom prostoru .
ima na arhitekturi/građevini predmet zove se ''nacrtna geometrija'' , i crteži/vježbe tog predmeta su zapravo mali milion stvari sve oko toga vezano za prostorne i površinske oblike i geometrijska tijela, njihove projekcije i sl. Ali i to 4+4 , tih strana/linija , tj tih ''Sefirota'' nije time 8 , već baš 4+4 im je ''status u facebooku objekta piramide'' , tj 4 od njih imaju jednu odliku, položaj i karakteristike , a druga 4 skroz druge odlike. To je fazon, dvije različite grupe su tu , sa po 4 člana.


Tekst koji je Promatrac postavio (pogotovo pasus koji si quotao) ima dosta poveznioca sa Jimom Hurtakom i "Kljucevima Enocha", pa ti preporucujem da malo proucis jer unutra ima dosta Tajne Geometrije i naizgled eklektickih uleta u Kabbalu (tamo su oni "sefiroti" koji te toliko zbunjuju).

I opet ti na kvadrat =D> Ne, kolega. Piramida je oktaedar (gornji dio povrsinski je polovica oktaedra). nema kocka veze sa ovim i sav proracun povrsine je pogresan. Necrtna geometrija nema veze sa ovim. Sama piramida (oktaedar) je visedimenzinalno tijelo (opet dva i vise kartezijevis sustava koje ti ocito ne mozes shvatiti, pa se nema potrebe ponavljati).

Catandy je napisao/la:
Citat:
Ovo potvrđuje i njegov (čovjekov) Simbol, Pentagram, Zvezda sa Pet Krakova (Zraka) koja predstavlja Četiri Elementa koja proizlaze iz Kvintesencije.



zvijezda petokraka/pentagram je simbol čovjeka , ona slika kad raširenih ruku i noga stane u pravilnu kružnicu/krug , i onaj poznati omjer , da koliko ti je raspon od ruke do ruke kad ih raširiš , tolika ti je i visina tijela, tj to je prečnik tog kruga. Petokraka zvijezda, stoji na dvije noge, raširene dvije ruke , i gornji krak je glava. usput , vezamo za ono oko tih ''Sefirota'' u piramidi, ovo oko čovjeka/zvijezde je kombinacija 2+2+1 kod čovjeka, ili eventualno 4+1 , ako se ruke i noge gledaju eto kao isti članovi (taj naš rođak majmun ima upravo tako, sva 4 extremiteta mu na kraju imaju našu ruku/šaku) , ali recimo to nikako nije tek broj 5 , i samo da se kaže 5. već tako, ili 2+2+1 , ili 4+1 .
Tako se i razne stvari oko kocke ili piramide ne mogu tek prosto sabirati. Geometrijska tijela su specifični ''svjetovi'' i imaju nepromjenjive odnose svojih ''članova'' , tj elemenata. Odnose , pozicije , doticaj ili ne pojedinih strana ukupne površine , a ne tek puko sabiranje. E sad , ko će danas pohvatat gdje su sve razni zajebi u tim svim kabalama i teorijama razvijenim od nekih znanja o piramidi , ako se to tako gledalo.
uostalom ,većina toga upravo je prisutna kod tih Indijaca , a oni sa svojim kravama ja lično ne vjerujem da su baš pohvatali i nastavili te stare linije u izvornim oblicima. Narodi koji bi tako po tim životinjama bili opisivi kao ''Delfinci'' ili ''Mačke'' bi vjerovatno već malo to bolje održali. A Atlantis (poslije su stari Grci to nadovezali donekle i imali taj lik ) su imali te figure/pojam/štovanje sisara delfina i ''boga mora'' , tj Posejdona kako su poslije grci nazivali i osjećali ''to'' , a to je zapravo veza za element Vodu , od ta 4 elementa (voda,zemlja,vatra i zrak).


A evo i Darwina u tekstu :angel4: Vec sam se pitao da li ce se pojavit i gdje :D

Hijao...(trazim smajli da poprati moje raspolozenje, ali ga ne nalazim). Pentagram je simbol etera koji vlada nad materijom...izvedenica heksagrama koji predstavlja gornju i donju sferu drveta Sephirota a zajedno kada se heksagram spoji u 3D prostoru, dobije se oktaedar ili ti ga piramida. Interesantno, zar ne?! :roll: A sta li je tek piramida koja je "heksagram" necemu visem.


Catandy je napisao/la:
evo ih :


Citat:
I Vrh Piramide emanira Sfingu, jer četiri Životinje (mnogobrojne Snage Sfingine Enigme, tj. Četiri Elementa) koje je sačinjavaju, simbolizuju osnovicu Piramide koja ima svoje izvorište u Vrhu (Vrh Piramide predstavlja Kvintesenciju).



tu se isto pojavljuje ta 4+1 kombinacija, tačka koja je vrh četvorostrane piramide je tačka-spojnica i te sve 4 cijele strane (element površina), a ujedno i 4 rubne linije (element linija) piramide. Taj ''vrh piramide'' je poseban element , istovremeno pripada svima od 4 člana , i u geometriji taj ''vrh'' nije linija, nego element ''tačka''. Peti element je najpoznatiji naziv za ''to''.

ovdje kaže kvintesencija, kvinta/kvintet je riječ za ''pet''.


Boga mi, u pravu si. Konacno si pravu: kvinta stvarno znaci pet :angel4:


Catandy je napisao/la:
U skali elemenata u geometriji , prva i osnovna je ''tačka'' , pa ide linija koja se definira kao ''niz spojenih tački'' , pa linije u kombinacijama tvore 2D elemente poput trokuta i kvadrata ,čija unutrašnjost se naziva površina, i tek onda ide tro-dimenzionalno tijelo/oblik poput piramide i kocke , tijela koja su sastavljena od 2D površina , unutar kojih se nalazi ograničeni prostor , koji je stalan i nepromjenjiv ako se radi o krutom tijelu. I kad se to malo posloži, piramida od tih tijela sa ravnim linijama i površinama i jeste najzanimljiviji element po raznim detaljima. Lopta i njen odraz na 2D - krug , to je drugi ''svijet'' koji ima zasebne i samo svoje zakone , kod njih nema nikakve računice bez ''broja Pi'' .


Vidim da volis geometriju 2D i da ti je posebno draga. Vidim da volis i sve prilagodjavati 2D geometriji, a ja se u tu ljubav, iskreno, ne bi mijesao :mrgreen: Iako bi zlobnici rekli da je 2D geometrija u odnosu na 3D prostor samo crtanje "čiča Gliša po papiru", ali sto oni znaju :) Daj ti meni povrsinu i mani me volumena :toothy2:

I nemoj brate u to Pi mijesat, ako boga znas. Pi je multidimenzionalan broj (sto bi se reko po naski: beskonacan), a to sto mi uzimamo u obzir samo prve tri znamenke, nije do samog broja, njegove uloge i njegovog znacenja vec do 3D, pardon, 2D percepcije :rofl

Catandy je napisao/la:
Citat:
Ali, Enigma Sfinge, kao i Enigma čoveka, konačno se razrešava u strukturalnom rasporedu Piramide.



očito. i očito je da čovjek ne bi morao to ''razrješavati'' da egipćani nisu naopustili lavicu Sfingu i počeli sa Zmija-Orao životnim stilom i da nisu na svom facebook-u dodali tu raju i lajkali sve šta im oni došapnu i kažu sa nebesa. Ali oni nisu imali facebook jadni, nisu znali ni šta je struja i dizalice kranovi, a jedva da su poznavali šta je točak. eto nek im moderni ljudi kažu šta je točak.
koja i čija li mi nečija sranja danas ispaštamo i plažamo, jebem ti facebook i dostinguća.
uostalom , ti ''drugi po redu'' stari egipćani , često se i navodi pretpostavka da baš tu glavnu , ''Keopsovu'' piramidu i sfingu, oni nisu ni napravili, već su je zatekli/naslijedili , a da su oni to tek nekako kopirali i gradili te druge dvije od kojih se Velika razlikuje, kao i još razne što su dalje slagali.


Gornji kvot nije sasvim tocan. U pasosu koji si citirao propustena je jedna stvar (ipak cu morati ulaziti u simboliku Sfinge...uf...). Sfinga je spajanje covjeka sa bozanskim (lav = bozansko / apsolut, covjek je...hm...covjek :) ). Piramida je prikaz savrenog univerzuma. Covjek je dio tog univerzuma tek onda kada se spoji s bogom. "Covjek je deva koja treba postati lav da bi pobijedio zmaja i postao djetetom" - Nietzsche. Objasnjenje simbolike nepotrebno kao i reference.

Catandy je napisao/la:
A te druge dvije su sa Velikom koja je tu dotad sama stajala sa Sfingom, posložili kako ono ?
Kao odraz i preslikani položaj tri centralne zvijezde znanog nam Oriona. Lice originalne lavice Sfinge vjerovatno preklesali u ljudsko sa onim njihovim maramama sa strana, tj imitaciji onih proširenja koja na glavi ima omiljena im otat zmija Kobra. Ali tad im je i bio kraj , još su malo lajkali lajkali i nestali sa ''scene naroda''.
Otad jedu datule , jašu deve i prodaju razglednice , ko im jebe mater. I naravno, poslije su i oni upoznali i samog velikog alaha , ali nije im dotilčni pojasnio čak ni zaboravljene stvari iz vremena zmije-kobre , a kamoli iz vremena Sfinge, a valjda bi ''On'' trebao to znati.

I eto to se zove potpuno potonuće kad se zaborave stvari elementa Voda i sa delfina ili mački Sfingi lajkaju pernate zmije sa ptičijom glavom , kobre , i crni i crveni zmajevi. Jašite deve , jedite datule i prodajite razglednice piramida u tamo nekim narednim modernijim vremenima kad ljudi upoznaju struju , dizalice i facebook. Ono što vjerujem iz mitova , je da je im zaista bila ''krvava rijeka Nil'' , kad su im upali neki ''skakavci'' da završe sa njihovom ''kulturom'' i pošalju ih tamo gdje im je i bilo mjesto , niz Nil plutajte.
navodno, uletio im je ''Jahwe'' u vezi nekog mojsija, no ti brojevi i kombinacije sa piramide govore da ime je uletilo bilo isto ono što se spominje na početku texta da ih je rastjeralo sa te planete Tifon na Orionu, uletila im ta ''nepoznata rasa'' koja kad ih nađe , to im je ujedno i odjava sa facebook-a na lokaciji-prostoru na kojem ih zatekne.
Sisari , jajari , insekti , i četvrta rasa , rasa upravo elementa ''Voda'' , koja na zemlji i nije puno zastupljena, ali ima par svojih nižih fizičkih bića i ovdje. A ti su izgleda baš naoštreni posebno na ''zmajeve i zmije'' .

eto to što se tiče tog texta ,a o insektima i o muhi koja se može kretati tako kako je Bata opisao , po svim plohama + letenje neću sad , da ne dužim, nego posmatrač imaš li šta detaljnije vezano za te Sefirote da se spominju negdje , sad me baš zanima je li šta dalje vezano za njih po fiksnom broju 12 , i šta ? Jer nije ih 12 , već dvije različite grupe od po 4 .


nadam se da je fina priča koje je svakako dio slagalice koju pokušavamo spojiti hvatajući konopce za popeti se više od 3.
ja ovaj dio priče poznajem preko malo bližeg zanimanja za geometriju koja me je uvijek i zanimala.
dobro su mi došle sve te vježbe iz nacrtne geometrije i rešetkastih kontrukcija, da pozdravim asistente , iako me ne čuju sad :mrgreen:
i iz ovakvih textova poput tog od tog Franka se može preko toga još ponešto tako pročitati između redova.

matrix je velik grad, puno ulica ima, puno.


Opet "kobre", "dabrovi", "veprovi", "leteci skunksevi" i kobajagije :) Ali bitno da se trazi put iz 3D kroz geometriju 2D :thumbup: To je apriori, imperativ svakog pravog, svakog jedinstvenog i istinskog tragaoca za sustinom. Neko ju pronadje u gradivu osnovne skole, a oni u zabludi gube vrijeme sa nekakvim mistifikacijama i budalastinama. Kad vidim orla, ima da ga u trenu vizualiziram "svojom sposobnoscu `kontemplacije`" i da mi odmah poprimi oblik crtanog lika iz South Parka ili crtanog lika na Baby TV-u - diš ti do dve dimenzije :thumbup: :mrgreen: =D>

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon feb 06, 2012 9:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
@ Termalni

kad si po datumu posta postao svoju kontemplaciju , prošlo je više od 3 mjeseca našeg linearnog vremena :) . Jesi li dodatno šta shvatio vezano za svoju kontemplaciju.
Probat cemo se naci na sredini TB. I slažem se da nije ovo isključivo geometrijska tema. Ali nisi se ni ti bas sad nadovezao na svoju kontemplaciju , i previše mi nabacuješ neki ''profesorski ukor'' vezano za elementarnu geometriju , kako kažeš ''pučkoškolsku'' (šta bih sad ja kao kolega trebao reći tebi kao inžinjeru , da se vratiš u slaganje lego kockica ?) , valjda smatrajući da mi je to bila neka polazna tačka shvatanja ili istraživanja ''okultnog'' iz kojeg mi profesorski daješ neparni broj ''1'' , a ne tek dodirna tačka u smislu ''programskog jezika'' sa onim tvojim ''mislima'' gore, jer vidim da si upravo i sam opisao svoje neke misli o temi kroz taj ''programski jezik'' koordinatnih sistema i odnosa tačke, linije, površine, zapremine prostora, sile gravitacije i sl . Mislim da ne trebaš baš tako zaobilaziti i preskakati tu cijelu oblast fizikalne geometrije i prirodnih sila koje vladaju u našem fizičkom realitetu, jer to nisu izmišljene stvari , i jako su jasno definisane o kojima ti ovisi trenutni život , i parametri koji ti kako koji i ograničavaju tvoj život i kretanja , i kako koji od toga , promjenjivi i fleksibilni, ili nepromjenjivi i konstantni parametri. Više to shvati po onoj ''matematika je univerzalni jezik'' , a pošto sam vidio da si kroz tu prizmu i sam prožeo svoju kontemplaciju , to nije bilo u ovom kontekstu kako navodiš :

Citat:
TB >>> Vidis, ova oblast bliska je i meni, kao jednom inženjeru jedne tehnicke znanosti. A bliska je i promatraču, kao inženjeru također jedne tehnicke znanosti Ono sto vidim, dragi kolega, bez uvrede, je sto si upotrijebio metodu "vola oko stola" - puno pricas a nista konkretno ne kazes. Da ti pojasnim. To sto si radio u srednjoj skoli ili na faksu ili spominjanje necega kao "tvog podrucja" samo je isticanje neceg da se drugi kao uhvate za tvoj "kredibilitet".


Nikakvo ''isticanje kredibiliteta'' TB, nego ajde da to kažem upravo eto ''pučkoškolski'' , drago mi je što sam bio naletio i na barem jedan (taj tvoj) opis ovih stvari ,a doticajno sa geometrijskim ''programskim riječnikom'' , pa sam samo to napomenuo , zapravo upravo da se neki deseti metafizičar sad ne javi ''šta ti sad o kakvim kubovima i geometriji''. Drago mi je i što nije,i vidiš da nije :wink: , i što si se nadovezao upravo i samo ti. A promatrač i nije ništa detaljnije ni napisao vidiš , a ja ne znam ga lično i ne znam da je ''inžinjer tehničke znanosti'' ,i ne znam zašto to spominješ ? I vidiš primijetit ćeš da takvu stvar ''nabacivanja kredibiliteta'' ubacuješ nepotrebno upravo ti , i sa time , ali i sa svojim profesorskim stavom .

Znaš o čemu se radi , ti si upravo fokusirano tamo se osvrnuo i na ta kretanja fizičkih bića/pokretnih objekata unutar kuba/kocke , ili u sklopu ukupnog ''prostora'' i uticaju gravitacije na objekat sa drugačijim poimanjem i uslovima kretanja nego neko na terenu (naveo si avion) , a ono na šta sam se ja nadovezao je i na linkani text Franka Ripela. A ja lično ne shvatam to tvoje kačenje oko ''supermena'' kao primjera koji svakako nije realna figura (kao ni Zmaj) , a o insektu muhi je rečeno ISKLJUČIVO vezano za kontekst kretanja fizičkog bića u prostoru/kubu , upravo što si ti gore na početku spominjao u tezi oko ljudskog eventualnog ''hodanja po svim unutarnjim plohama kocke/kuba'' .

Na taj dio se isključivo odnosi spominjanje muhe , ali i većine ostalih insekata koji imaju takvu fizičku odliku u svijetu u kojem si rođen, a ti i ja , i nijedno od bića porodice sisara (time i ljudi) takvo kretanje nemamo (osim šišmiša, jedinog na našoj Zemlji letečeg sisara, betmen slijepi miš :) ) , pa zato sam tek slikovito stavio ''ljudske figure'' koje se tako mogu kretati , spiderman i superman nije napisano u nikojem širem , a još manje značajnijem kontekstu. Propčitaj i sam onaj dio svoje kontemplacije o samim mogućnostima tvojih kretanja po plohama kocke/kuba , i samo za taj dio se veže primjer insekata. To nije vezano za nikakav ''okultni/metafizički'' dio , i nemoj to miješati, razdvoji.

A ako si se tako jako vezao baš za to oko muhe , onda je i logično da smatraš da mi je tvoja ''kontemplacija'' negdje ''iznad'' i neshvatljiva. Ne bih da se sad na neki način prepiremo ko koga shvata a ko ne , i ko koga kako ocjenjuje , nego ajd se malo oraspoloži i daj mi barem ''2'' :D , pa jedini sam se nadovezao na to šta si gore napisao , makar i kroz prizmu ''pučkoškolske'' geometrije . Daj mi parni broj ''2'' , barem zbog pisustva , a ja da te pitam onda , jesi li bilo gdje do sada našao išta i ikakav odgovor na ono prvo što si pisao , ili barem kontaktirao s nekim ko barem pučkoškolskim dodirnim tačkama shvata tvoju kontemplaciju ? Ovdje ti se niko nije javio, a u ljudskoj okolini kojom si okružen , još manje vjerujem da si pronašao išta vezano za tvoju valjda onda visoko-univerzitetsku kontemplaciju. A upravo ni niko od tvojih profesora na (tehničkom) faksu ne bi imao pojma o čemu pričaš i ''kontempliraš'' , tačno ? Na koji god fax si išao.

Evo , ja tebi onda dajem 5+ , iako nisam mjerodavan, a ti meni daj barem radi prisustva daj 2 , nemoj da padam ovaj razredni denzitet radi tog keca. Ne volim neparne brojeve , nekako su mi okultni ako me shvataš, daj barem parni 2. A ti poznaješ ''višu geometriju'' onda ? . Ajde mi reci šta je onda tzv swastika ,geometrijski dvo-dimenzionalni element-znak , iliti popularni ''kukasti križ'' , i koja je njena poveznica sa geometrijkim prostornim tro-dimenzionalnim objektom ''piramida'' , ona sa bazom kvadrata i 4 trukutaste naslonjene strane, dakle ne trostrana piramida , kojoj je i baza/sidrište trokut. Možeš se malo i nadovezati onda na piramide u gizi koje su položene kao odraz tri orionska centralna solara.
U svakom slučaju povezano jeste , pa ne znam koju ti ocjenu imaš i ko ti ju je dao/potpisao , ali ako imaš više od ''1'' , trebao bi to znati skoro pa naopamet, ali iz svoje glave, ne negdje pročitano i citiranje upravo staroegipatske mitologije i kabala termina. pa to su stvari koje su isprepletene kroz cijelu nama i znanu i manje znanu istoriju . I to ne tako davnu, što se tiče ''swastike'' posebno , koju opet nisu nacisti izmislili, nego preuzeli također iz raznih starijih kultura. Pojasni mi to, da naučim onda za više od neparnog ''1''.

Citat:
Zmajevi nisu reptili. Nikad bili. Nikad nece. Zmajska frekvencija bila je prva frekvencija kod stvaranja ovoga univerzuma (u nedostatku "naucnog" dokazivanja i 3d "pojasnjenja", morat ces se zadovoljiti ovim odgovorom. Neke zmajske frekvencije toliko su visoke da su korespodentne frekvencijama Etira iz Enochiana. Svemir Kaosa vecinom je izgradjen na zmajskim frekvencijama. Po uzoru na ova drevna etericna bica ciji je alkemijski element vatra (ova bica predstavljaju najciscu sferu procisenja sa "beskrajnom" vatrom iznad bezdana).



zmajevi su simbolika svakako , i u tom ''bljuvanju vatre'' slažem se to , da na šta se odnosi slikoviti prikaz ''životinje zmaja'' je povezano sa elementom ''vatra'' . imaju još voda, zemlja i zrak.
Znaš li onda na šta se odnosi ''mitski'' peti element ? Čime i kojim simbolom ili kojom ''životinjom'' je on predstavljen ? I nego šta je slikoviti termin i opis ''zmaj'' nego reptil ? Nadovezan na dinosaure , zmiju ili svojevrsnu iguanu sa krilima . Među sisare ili insekte ''zmaj'' svakako ne spada. Znaš , na to bi se trebao osvrnuti , nismo ni ti ni ja u današnjem vremenu otkrili nikakvu toplu vodu , a oni ljudi u raznim ranijim kulturama koji su upravo kreirali i nekoga i nešto predstavili slikom ''zmaja'' nisu to baš bezveze lupili i izbacili takav crtež, ili misliš da jesu ?
Ne u kontekstu nefizičkih bića i svjesnih energija, nego upravo za sliku/crtež Zmaja koji je star i hiljadama godina , kad si ti bio ko zna gdje . Šta je ako nije reptil ? Da se ne vrtimo u krug, ti meni šta je zapravo opisano pojmom ''zmaja'' i da ja pučkoškolski vidim samo sliku zmaja u nekoj slikovnici ili bajci, a ja te upravo pitam za samu tu sliku onda , šta je ako nije reptil. Sisar , insekt , vodozemac/amfibija , hobotnica beskičmenjak , i oni koji su tu sliku i kreirali , zašto su baš odabrali reptilsku figuru, ali dobro to znaš valjda.

i jesu , oni su najviše povezani sa ''zakonom kaosa u svemiru'' , ili zakonom džungle , kako se to pučkoškolski naziva na planeti na kojoj si rođen. Ali osim elementa ''vatra'' , postoje i neki svjetovi i forme povezane i sa ostala tri elementa , sa vodom , zrakom, i materijom tla/zemlje. A ima i onih koji su vezani za taj ''peti element'' . A ''Svemir Kaosa'' jeste većinom izgrađen na zmajskim frekvencijama, slažem se s time. Ja sam više vezan za forme vezane uz element ''voda'' , kako ga ti zoveš , alkemijski element ''voda'' , ili realni planetarni element koji čini okeane , 70% i planete i tvog ljudskog tijela , to je sad terminologija,ali je jako usko povezano svakako. ali nije ti loše upravo malo se spustiti u 3D konkretizaciju , a ne sve gledati kroz ''alkemijsku prizmu'' ,jer ti nisi neko duhovno nefizičko više biće , jer bez te iste vode možeš najviše koliko, dan , dva . Bez zraka ni dvije minute , a bez ''vatre'' svakako bi mogao živjeti. Čak ljudi ju i ne vole, recimo požare , iako je to ona ista vatra kojom kuhaju hranu i koja ih grije. Eto ti baš malo 3D banalizacije/konkretizacije :D . jer drugačije i ne može moj TB, jer na Zemlji ''petog elementa'' odavno i nema, pa mora preko konkretizacije tih ''metafizičkih'' termina, koji su zapravo i proizašli iz najkonkretnijih stvari , elemenat i dijelova naše prirode. Ti onda to vijekovima poslije pročitaš u nekoj od literatura o tome, počneš ''kontemplirati'' , i tako.

Citat:
Mi nismo na osi x nego na sve tri osi istovremeno. Mi nismo na osi x nego na sve tri osi istovremeno samo sto fragment svijesti "ovdje" i "sada" "percipira" samo os X.


Nikako TB nisi ''NA'' sve tri osi istovremeno , već jedino možeš biti uvijek i istovremeno ''U'' fizičkom prostoru kojeg definiše naš pučkoškolski koordinatni sistem sa tri ose , x , y i z.
A ''NA'' možeš prirodno biti samo na plohi koju definiraju x i z linearna osa.
Eto malo pazi na samu terminologiju pučkoškolske geometrije, ako si zaboravio osnove, pokušavajući shvatiti četvrtu svijest.
Percepiraju svi itekako i ''Z'' osu , ona sa X osom tvori plohu koju zovemo ''pod'', ili ukupno gledajući tlo pod nogama, u bilo kojem nagibu i formi. Molim te , ko to percepira samo X osu ? Od ljudi niko , kakvi god da su.
A tek pojam ''visine'' i sve vezano za gravitaciju i slobodan pad je vezano za Y osu. A i nju svi shvataju i percipiraju, i bez da su pali sa nebodera ili preživjeli pad helikoptera. A da tek ''fragment'' svijesti percipira samo X osu, to da. Ali to je fragment TB, ne cjelina, čak ni te treće (3D) svijesti, a kamoli od naredne. Jesi ti spojio sve fragmente , sudeći po tvojoj ''kontemplaciji'' , još si daleko od toga.

Citat:
Drugo: posto ti je algebra oduvijek bila "mrska" a geometrija "bliska", interesantno kako se nigdje nisi osvrnuo na recimo, proracun brzine svjetlosti u vakumu kroz dodekaedar ili recimo, oktaedar


Identično što ti prebacuješ meni. Upravo kakve bi veze imalo spominjanje brzine svjetlosti , bilo vezano za tvoju ''kontemplaciju'' , bilo za Frank Ripelov linkani tekst na koji sam se nadovezao ?
Zašto bih se na to osvrnuo u priči o kretanju fizičkog bića u kubu/kocki , ili eto kroz taj ''okultni'' dio priče ?
Malo sad ti , kao pravi odlikaš valjda se kitiš ''bliskim ti i znanim terminima'' . A za polovinu oktaedra , iliti četvorostranu piramidu , kad si već eto spomenuo oktaedar, pitao sam već , da mi taj geometrijski oblik onda pojasniš vezano za ''swastiku'' , eto da se spomene oktaedar.

Citat:
ZATO, i samo ZATO, opis muhe ili supermena tu nema nikakvu vaznost niti tocnost, jer i muha i supermen djeluju po pravilima gravitacije uzrokovane djelovanjem osi y na os x. Potpuno promasena parabola. I muha i supermen podlozni su zakonima inercije, a o avionu da ne govorim.


Ovo sam ti pojasnio da je vezano usko i samo za ono tvoje o kretanju fizičkog bića unutar kuba/kocke , i u prostoru , time i ''letenje'' gdje se tada najviše pita gravitacija.

Citat:
Pogodi supermena, muhu ili avion necim i srusi ih, na njih ce djelovati gravitacijska konstanta, slobodan pad, inercija pri padu, i naravno, prostor i vrijeme. Tako da, usporedbe aviona, supermena i muhe sa onim sto sam pisao u svojoj "kontemplaciji", ne da su promasen gol, nego promasen stadion


A šta sam ja rekao, da na njih ne djeluje gravitacija i ubrzanje slobodnog pada ?
A vezano upravo kroz tvoju ''kontemplaciju'' , de mi objasni onda zašto tvoja lična svijest NIJE u mogućnosti ''to nešto drugo što si htio reći'' u stanju i opisati to onda kroz neke skroz druge , makar i impovizovano izmišljene termine i primjere, nego se MORAŠ orjentirati , pripomoći i osloniti na realne i slikovite primjere i slučajeve iz znanog ti 3D fizičkog svijeta planete na kojoj si ?
Ajde onda koriguj svoju kontemplaciju , ali bez IKAKVOG spominjanja bilo čega vezanog za fizikalu , objekte , živa bića , njihova kretanja, padove, statiku , dinamiku, krutost uslova , ili fleksibilnost uslova iz fizičkog realiteta. Ako imaš četvrtu svijest, to bi svakako mogao iskontemplirati . A sa tim profesorskim sipanjem kečeva, vjerujem da onda imaš , i nositelj si četvrte svijesti . Pete možda ? Koju svijest imaš , koji nivo ? Ako si toliki odlikaš čak i u ''okultno/metafizičkoj'' zoni svijesti , trebao bi to znati , jer je to normala, jedan broj kažeš i znaš koji si u skali, nije ništa okultno niti se opisuje kroz ikakve odnose prostora , vremena i koordinatnih sistema. Onda si ti kao loptu promašio kompletnu kontemplaciju , čim si je toliko prožeo sa osloncima i primjerima iz 3D svijeta, i to čak stavio sebe, ''zamisli da mogu hodati po plafonu i zidovima'' , na to mislio vjerovatno. Baš , zamisli da možeš. Muha i mrav ne zamišljaju , eto opet malo insekata :D .

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon feb 06, 2012 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
A ovo za planetu ''Tifon'' ne bih sad ništa dalje. Ti si ubijeđen dakle da se taj opis ne veže za fizičku planetu poput naše Zemlje ? Da bi ti to tako autoritativno znao , onda bi morao znati tačno ko je taj Ripel od koga je taj text koji je linkao promatrač, i koji mu je bio izvor/kanal da to napiše. Pa zamolit ću te da mi to pojasniš onda , a ne svoje lične dojmove o tome na šta je Ripel tačno mislio ,jer kao time koriguješ moje i daješ ''1'' . De ti meni onda reci iz kojeg izvora je on napisao to sve gdje spominje ''planetu Tifon''.
Dakle ko je on , koji nivo svijesti je imao , i odakle mu uopće ta priča ? Jedan inžinjer tvoje odlilaške klase , bi to trebao znati i prepoznati u tekstu koji je linkao promatrač. Usput, drago mi je i ako je promatrač ''tehničke struke'' :D , pozdrav pomatraču, de onda promotri i ti batinu kontemplaciju pa daj koordinatno-sistemski komentar.

Da se razumijemo TB prije svega u jednome , mislim da to tebi kao odlikašu više svijesti neće biti problem . Tvoja kontemplacija koju si iznio je jedno , a ja šta sam postao je vezano više za Ripelov tekst , možeš li to razdvojiti u svojoj nadvišenoj svijesti ? Ako možeš , onda se nadalje baziraj na jednu od te dvije stvari , i upravo ti ne kruži okolo po šemi kako si ju nazvao ''vola oko stola'' , jer i ne radi se o tome, jedino ako ti to tako shvataš. Dakle dvije su stvari i priče u pitanju , ne jedna.

I daj dvicu barem :) , radi prisustva ,i jedinog osvrta na tvoju kontemplaciju , makar on bio pučkoškolski i tvrdo 3D-ovski po tvojim kriterijima . A zamolit ću te ono o oktaedru i piramidi , posebno jer si vidim upravo izostavio jednu stvar , ili previdio.Nisi dobro nariktao tu prizmu kroz koju kontempliraš. Ripel u textu po formi objekta ''piramida'' definira broj ''Sefirota'' na 12 . Ako su to oni punktovi sa ''drveta života'' , koji se broje 10+1 , onda mu nešto ne štima, ili nije mislio na isto, a jeste ja mislim, i vidim kako ih je sabrao na 12 , a to mu je pogrešno jer to nisu u prostoru samostalni i lutajući ''trokutovi'' , već u sklopu i sastavu objekta piramida , polovine oktaedra. I broj toga što je on stavio pod ''Sefiroti'' je 4+4 , što sam i napisao, a to je 8 , ukupno koliko vanjskih strana i ima cijeli oktaedar. I upravo dvije grupe po 4 člana sa različitim karakteristikama, ne opet puko sabiranje na 8 (istih) , ali kao elemenat , ima ih osam. Eto , spomenuo sam i oktaedar, zadovoljan ? A brzina svjetlosti , to bi se kao isto trebalo spomenuti ? Brzinom svjetlosti su ''zmajevi'' napustili ''planetu Tifon'' ,što ti i piše u samom Ripelovom tekstu, jer im je isticalo vrijeme ,koji god oni koordinatni sistem imali i smatrali za svoj realitet/okruženje. I u kojem god ti kontekstu i obliku smatrao tu ''planetu'' .

Nego da upravo ne lutamo kako kažeš ''vola oko stola'' inžinjeru , mene konkretno oko ovog Ripelovog zanima to oko Sefirota ,i što ih je nabrojao 12 u četvorostranoj piramidi , i je li on tu misli na one punktove na ''drvetu života'' , pa ako si detaljnije upućen o tome , to bi me zanimalo , to sam i rekao u postu da mi je nejasno, jer također nikad nisam previše volio ni tu ''kabalu'' , kao ni ''algebru'' u sklopu matematike koja se uči u našim školama i faxevima, i da ''to'' što je on sabrao na 12 , je oblika 4+4 . A oko tvoje kontemplacije ,koju ja opet smatram da je malo zbrda-zdola, ako ju možeš drugačije upakovati, ili možda daj neki kratki i finalni zaključak koji si iskontemplirao u međuvremenu vezano za to , pa stavi.

I de mi reci koju i kod koga si ti onda školu polagao vezano za te ''više oblasti kontempliranja'' , kad si toliko se čak razbacuješ kečevima i za ''okultno'' ? To me zanima također, i shvatit ću ako to uspiješ riječima pojasniti. A ja ći ti onda reći kod koga sam ja učio ''tu'' geometriju za koju se također smatraš mjerodavnim da me ocjenjuješ. A ovo ''dole'' , mašinstvo, građevina, arhitektura , manje više svejedno, ali nije nikako ni to svejedno, jer ti je svakako i to do sada kanalisalo i usmjerilo ličnu svijest i poglede. Da probam pogoditi TB, mašinstvo, ili eventualno građevina ?

ps: tek sam sad vidio tvoj drugi post, nisam vidio šta mi to još prigovaraš , sad ću. ovo sam sad napisao prije nego si postao to drugo, vidim samo da ima još smajlića puno :D

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon feb 06, 2012 9:44 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Treća i četvrta dimenzija
PostPostano: pon feb 06, 2012 9:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
prva ... druga ... treca ....... odeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee... :roll:


kad iz mashine izcuri ulje, ulje treba promeniti, filter za ulje takodje, a po potrebi i dihtunge( ako je doshlo do pregrevanja materijala usled izlozenosti visokim temperaturama zbog preobilnog praznog hoda aka shlajfovanja :angel4: :glasses7:


P.S.
Citat:
"Covjek je deva koja treba postati lav da bi pobijedio zmaja i postao djetetom" - Nietzsche.

:thumbup:



:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz