Sada je: čet mar 28, 2024 5:32 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 31, 2017 3:18 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Cheetah je napisao/la:
:thumbup: lijepo mi to sve sjeda ali imam nejasnoca, da li AI djeluje i nakon sto nam ovo fizicko tijelo umre, pretpostavljam da, u vidu raznih andjela, eh posto sam ih vec odjebo u ovom zivotu namjeravam da ih odjebem i kad izadjem iz ovog tijela, e sta dalje pitanje je, kad ih odjebem? :mrgreen:


Čini se da AI/Generalni zakon kontroliše obje strane iluzije/virtuelne realnosti, „fizičku“ i „nefizičku“. Prema nekim mojim kriterijumima, James Mahu je to prilično lijepo predstavio – OVDJE, mada je on prišao toj tematici iz „ne-gnostičkog“ ugla. (Tu bi trebalo kontemplirati onaj dijagram realnosti kojeg je on tamo predstavio, gdje bi naša ličnost bila predstavnik tzv. „ljudskog sistema svijesti“ – HMS, koji po svojoj suštini nije ljudski, nego vještački/AI (mi to ne možemo vidjeti kao takvo jer za bolje ne znamo); a „Suvereni integral“ bi bio ono što se u istočnoj gnostici naziva – Istinsko ja.)

Anđeli, demoni, bogovi, uskrsnuti majstori itd... bi bili samo vještački likovi u cijeloj predstavi, realni onoliko koliko su realne i naše ličnosti. Tako, što više mi te likove uzimali ozbiljno ili ukoliko više mi njima dajemo kredibiliteta, utoliko više njihova egzistencija postaje „tvrđa“ ili „istinitija“ jer ih tako hranimo uz pomoć onog našeg istinskog dijela. Oni su kao nešto suštinski lažno, uspjeli zatvoriti i zavladati onim što je suštinski istinito, tako što su nam se nametnuli kao autoriteti a nas su, kroz razne mentalne programe (npr. religije) distribuirane kroz HMS, naveli da se odreknemo svoje lične moći i predamo je njima. U momentu kad se čovjeka pretvori u sljedbenika bilo čega ili bilo koga, on automatski postaje razoružan i onesposobljen. Sljedbeništvo i individualizacija su dva suprotna pojma koji vode u suprotnim pravcima.

U istoriji je vjerovatno bilo ljudi koji su se uspjeli individualizirati i povezati s Istinskom svijesti i oni su vjerovatno ostavili veliki uticaj na druge. Međutim, kontrolni sistem/AI je morao „pospremati“ iza njih i sakrivati činjenice. Na primjer, to se ovdje odradilo tako što su se te individue sabile u jednu fiktivnu individuu kojoj se dalo ime i prezime, Isus Hrist, pa ju se fiktivno razapelo (što ima podsvjesni efekat u smislu, „to će ti se desiti ako talasaš“) u sklopu jedne izmišljene bajke. Naravno, u individuina usta će se staviti dosta mudrih riječi, polusitina i neistina dok će većina onih bitnih stvari koje su govorili oni koji su se probudili, biti cenzurisana. Nadalje, kontrolni sistem će izmišljenu indivuduu pretvoriti u „spasitelja“ ili nekog vođu i navoditi ostale da ga slijede jer u momentu kad si počeo slijediti bilo koga/šta, popušio si ga multidimenzionalno. To je osnovni princip manipulacije čovječanstva, odnosno, manipulacije istinskog od strane lažnog.

U svemu ovome, tzv. anđeli, bogovi, demoni itd. bi bili bot-ovi (od ro-bot) koji rade na „drugoj strani“ čija je funkcija održavanje ovog lažnog sistema jer dok je njega, biće i njih. Međutim, ovdje i mi kao ličnosti imamo jedan problem – dok je ovog sistema, biće i nas, ovakvih kakvi trenutno jesmo jer smo i mi njegov proizvod, odnosno, lažni koliko je i on sve dok ne napravimo onu „sintezu“ s Istinskim dijelom našeg bića.

Naravno, i s ove strane, takođe imamo bot-ove (tj. uglavnom one koji su u gnostici nazvani „antropoidima“) koji funkcionišu na isti način („kako gore, tako i dole“). Naoružani/programirani raznim religijskim, duhovnim, ideološkim... programima, bez one istinske komponente u sebi, oni ih distribuiraju unaokolo, pokušavajući ih utvrditi ili „inficirati“ druge njima, sve s ciljem održavanja lažne realnosti. Naravno, antropoidi to ne rade svjesno jer oni ne mogu ni biti svjesni toga, nego programski (takvi su „by default“), tako da im se tu ne može zamjeriti. Oni bez programa ne mogu funkcionisati. Čovjek mora biti svjestan toga. Sve ovo se može vidjeti. (Da ne pominjemo to koliko ih ima u upravnim strukturama ljudskog društva?!)

Tako, imajući na umu ovaj koncept, nakon „odjave“ odavdje, imaćemo posla s drugom vrstom bot-ova, dizajniranim za manipulaciju na „onoj strani“. Međutim, ukoliko bi se čovjek uspjeo povezati sa svojom Istinskom komponentom, onda bi njegova Istinska svijest poništavala sve što je lažno, pa tako i sve bot-ove, s ove i one strane. U stvari, teoretski rečeno, on bi tim poništavanjem lažnog, istovremeno i pretvarao lažnu realnost u istinsku. Kad bi veći broj individua uspjelo ostvariti tako nešto (prema Gurđijevu - 200 takvih ljudi bi moglo promijeniti realnost), s obzirom da smo kontrolisani na tri nivoa, svjesnom, podsvjesnom i kolektivnom nesvjesnom (što je lijepo predstavio J. Mahu), onda bi došlo do povećanog dotoka Istinske svijesti na te nivoe i do drastične promjene realnosti iz lažne u istinsku. (Taj koncept sam pokušao predstaviti u tekstu – Sudnji dan).

Isto tako, i u slučaju nepostizanja stanja kojeg Gurđijev nazivao „unutrašnjim čovjekom“, moguće je postići jednu određenu dozu svjesnosti koja će čovjeku omogućiti jednu kvalitetniju interakciju s realnošću. Na primjeru Johna Keel-a, (knjiga Osmi toranj čiji je prijevod u toku) možemo vidjeti da je taj čovjek proveo cijeli život u istraživanju tzv. „paranormalnih fenomena“ i na kraju došao do zaključka da je cijela stvar proizvod AI („superkompjutera“) zajedno sa entitetima koji su nam plasirani u ovoj realnosti i naravno, da ta AI kontroliše i njih i nas. S obzirom da je on u međuvremenu umro, odnosno, prešao na „drugu stanu“ s tim znanjem, mada ne kao “unutrašnji čovjek“, postavlja se pitanje - koliko ozbiljno je on uzimao entitete s one strane, zajedno s njihovim proseravanjima i šou-programima, predstavljali mu se oni kao „čiča s bradom“, anđeli, demoni, uskrsnuti majstori ili ko zna šta?!

(„Odjebite od mene, mater vam jebem vještačku!“ – ne zvuči duhovno ali je praktično.)

„Unutrašnji čovjek“, kao jedno Istinsko ljudsko biće, ne bi se mogao upustiti u neku bitku s njima jer bi tim aktom priznavao njihovu (objektivnu) egzistenciju. Ili, bolje rečeno, sama njegova istinska svjesnost bi onemogućava bilo kakvu interakciju s nečim što objektivno ne postoji.

Naravno, nečije ponašanje na osnovu stečenog Znanja ili svjesnosti je jedno a ponašanje na bazi dobijenih informacija bez njihovog razumijevanja je drugo. Samo vjerovanje u neku informaciju, ne pije vode. Dakle, sve ovo kao sama informacija, ne mora ništa da znači i u većini slučajeva, neće ništa ni značiti.

Hiperdimenzionalni napadi su mač s dvije oštrice. Bez obzira na to što su često prilično uspješni, sistem kroz njih otkriva svoju mehaniku, odnosno, vještačku suštinu a takođe i vještačku suštinu naših ličnosti. Bez njih nema napretka, tako da ih možemo i moramo koristiti kao jednu alatku za tu svrhu. (Doduše, kad to shvatimo na nivou bića, oni će uglavnom prestati ali mi ćemo razumjeti stvar.)

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 31, 2017 5:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Citat iz teksta "Prvi izvor" me je potakao da pokušam reći kako meni izgleda naš Put.
Usput, Gurđijev je imao puno pitanja, a premalo odgovora. Odgovori koje je davao su bili za razinu ljudi koji imaju potrebu za duhovnošću ali ne i potrebno predznanje. Gurđijev je tu odradio ogroman posao i zato je njegova ostavština još uvijek živa i korisna. U svoje tehnike je ugradio puno nespretnosti i nedovršenosti jer naprosto drugačije nije znao. Ipak je on očito bio izdanak nekakve duhovne škole(svaki sustav je nužno ograničen) a ne individualni istraživač koji je došao do originalnih uvida. I malo se pravio važan. :-)

Evo i citata(kojeg sam dobro razumio, kaže moj ego) i mojeg trenutnog(jer putovanje nikad ne prestaje) pogleda na stvarnost:

"Istinsko Jedno je izvor Istinske svijesti koja ide zajedno sa jednim osjećajem humanosti, savijesti, poštovanja i ravnopravnosti. U toj realnosti ne postoje hijerarhije, niti potreba da se na bilo koga gleda kao na nekoga ko je viši od drugih. Tu nema nikakve eksluzivnosti. Toj svijesti nisu potrebni autoriteti, misionari i marketing; ona egzistira i manifestuje se sama po sebi, preko Istinskih ljudskih bića koja potiču iz orginalnog Jednog ili Prvog Izvora, odakle potiče i ona. Oni dejstvuju u skladu s njom. Odatle, nema prevara, nema manipulacije drugih stvorenja i sve je bazirano na Istini, jednakosti, poštovanju i ravnopravnosti. Dok je lažna svijest entropična po svojoj suštini i navodi ka ujedinjenju s njom, dotle se Istinska svijest širi u svojoj kreativnosti i transparentnosti."

Istinska svijest ne može postojati bez Lažne svijesti. Naime, u odnosu na što je Istinska svijest "istinska"? Dakle, obje su nužne. Obje su jedna od beskrajnog broja manifestacija kreativnog i transformativnog principa. Ako se opredijelimo za bilo koju manifestaciju, npr. samo za Istinsku svijest, mi ne prihvaćamo stvarnost(postojanje ili kako već netko zove ono sve vidljivo i nevidljivo što postoji) u potpunosti, već svojim izborom narušavamo ravnotežu. To narušavanje je nužno, ono čini KRETANJE mogućim. Neravnoteža je u suštini kretanja. Pošto imamo apsolutnu slobodnu volju, možemo BIRATI, ako smo dovoljno razvijeni, Istinsku ili Lažnu svijest kojoj ćemo služiti. Taj svjesni izbor je moguć samo onima koji su razvijeni u dovoljnoj mjeri da razumiju o čemu upravo govorim, ali doista razumiju. To što nam se u današnje vrijeme izbor Istinske svijesti čini ispravnim, je stoga što je u ovom času, na ovoj planeti, ravnoteža pomaknuta više prema Lažnoj svijesti i u takvim situacijama naš prirodni poriv(vječna težnja ka potpunoj ravnoteži koja nikada ne može biti do kraja ostvarena jer bi tada stvarnost prestala postojati) je da vratimo ravnotežu. Kad smo svjesni ovih činjenica, onda znamo da je u ovom času ispravan izbor Istinska svijest. Kad Istinska svijest u budućnosti preuzme ravnotežu na svoju stranu(a to nikada ne može biti 100%), tada će se neminovno započeti proces prebacivanja ravnoteže prema Lažnoj svijesti(dekadencija). Ta klackalica je između ostaloga izražena simbolom za jin i jang.

Svaki pokušaj pristranosti, da se favorizira ovaj ili onaj princip, spada u KRETANJE. Oba principa koja čine kretanje ne postoje jedan bez drugoga zato što je sve JEDNO. Pa su i ti principi samo neizostavni dijelovi JEDNOGA. Kad kažem "JEDNO", tada mislim na apsolutno SVE, bez ikakve podjele, sortiranja, tumačenja i sl.

Vidim da se neprestano vrtimo oko toga što je istina a što laž, što je ispravno, a što nije i sl. ne uviđajući da je i AI, Matrix ili bilo što iz ove stvarnosti što pokušavamo imenovati i dati mu određenje, ipak samo jedan mali funkcionalni dio SVEGA. Ali ipak nije sve, nego samo jedan od načina na koji se JEDNO izražava. Naš trud da sada, na 3D, putem intelekta(alata poput motike ili sjekire, kako um tretiraju na Istoku) potpuno spoznamo stvarnost, uzaludan je trud. I oni koji su napredniji, poput velikih jogija koji su u stanju vidjeti onostrano, ipak i opet vide samo jedan beskrajno mali dio stvarnosti, dok sve ostalo samo naslućuju. Kad dođe vrijeme, vidimo upravo onoliko koliko trebamo vidjeti. To ne znači da trebamo odustati od Puta, to samo znači da ne trebamo Put toliko svjesno analizirati i ulagati trud koji nije rezultat naše prirodne radoznalosti već poticaj ega. Analiza ide svojim tempom, djelomično svjesno, djelomično nesvjesno, brzinom koja nam pripada. Svaki nasilni trud, jer je tako "dobro" ili "ispravno" ili "duhovno", je besmislen. Naše putovanje ide uvijek onako kako treba da ide. "Sve je upravo onako kako treba biti". :-)

P.S. Ego mi je, hvala na pitanju vrlo živ i zdrav i sve draži i zanimljiviji i sve zabavniji. I sve nepotrebniji. Ovaj P.S. je npr. jedan od dokaza da mi je ego živ. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 31, 2017 7:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Solaris je napisao/la:
Usput, Gurđijev je imao puno pitanja, a premalo odgovora. Odgovori koje je davao su bili za razinu ljudi koji imaju potrebu za duhovnošću ali ne i potrebno predznanje. Gurđijev je tu odradio ogroman posao i zato je njegova ostavština još uvijek živa i korisna. U svoje tehnike je ugradio puno nespretnosti i nedovršenosti jer naprosto drugačije nije znao. Ipak je on očito bio izdanak nekakve duhovne škole(svaki sustav je nužno ograničen) a ne individualni istraživač koji je došao do originalnih uvida. I malo se pravio važan. :-)


#-o

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 31, 2017 8:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Uslovljena dusa je putnik u kociji materijalnog tela,a inteligencija je vozac.Um predstavlja uzde,a neobuzdana cula divlje konje.

Uzgred budi receno,konja ima 5 i svaki odgovara nekom od nasih 5 cula.Opet usput,MI imamo jos pet cula,a to su cula koja odgovaraju Dusi koja boravi u telu.

Takodje imamo raj i pakao ali ovde,na zemlji.I to kaze G. na kraju trece knjige Sve i Svja.Moram da dodam da pakao nije jedan vec ih ima 5 :

Neznanje
Zelja
Strah
Ego
Zavist

Svaki od ovih paklova nas uvlaci u besmisleni rat sa samim sobom tj Dusom.

Inace onaj citat sa pocetka je iz Bhagavad-Gite od pre vise hiljada godina,tako da G. nije to sam uvideo.I on je sam istrazivao verovatno i kao odgovorna osoba to pretocio u svoje knjige i predavanja.

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 31, 2017 9:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
I moram da dodam da je svaki ,,put" najobicnija glupost .Jedini put je onaj koji vodi ka unutra,ka sebi tj ka

Najdrazoj JA
Mladoj JA
Velikoj JA

a to je nasa UMA ili poznatija po imenu DUSA.

I nikakav razvoj "duha" nevodi napred jer svaki duh ima svog zloduha .Tako je i sa bilo cime sto ima svoju suprotnost u izgovoru i znacenju.

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 31, 2017 9:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
I jos jedan detaljcic

Zivo bice koje tvrdi da je slobodno i da nije pod kontrolom je ludo.Ono je pod kontrolom u svakom pogledu,barem u svom uslovljenom zivotu


Opet poznato i preuzeto iz iste knjige

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri feb 01, 2017 12:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Terminologija i sortiranje je naš pokušaj da fiksiramo znanje i onda nas to nas uvijek odvede u atomiziranje i tumačenje temeljnih principa sa sve većim brojem termina, značenja, kojim postupkom sve više gubimo iz vida suštinu koju tim postupcima pokušavamo spoznati.

Da ponovim:

Đavo i njegov prijatelj šetaju ulicom i ugledaju čovjeka kako se zaustavlja, podiže nešto sa tla, razgleda, a onda strpa u džep.
Prijatelj upita đavola:
"Što je onaj čovjek našao?"
"Našao je komad istine", reče đavo.
"Onda ti se loše piše", reče prijatelj.
"Ma kakvi", odgovori đavo, "Navest ću ga da je organizira."

Priča o đavlu je priča o današnjem vremenu koje se bavi detaljima a ne suštinom. Sva učenja iz daleke prošlosti su nužno prošla atomiziranja i u priličnoj mjeri izgubila uvid u suštinu. Taj proces je generirao "škole", "filozofije", "učitelje" i svu onu skalameriju koja sve više atomizira znanja, iskrivljuje ih suptilno ili manje suptilno i sve više odvodi ljude od istine. A zar to nije cilj onih koji su vlasnici ovoga kokošinjca koji zovemo "civilizacija"?
Dakle, da bi se došlo do kakve-takve istine, potrebno je ne pripadati bilo kojem sistemu, učitelju ili učenju i USPOREDITI sva moguća učenja koja je ozbiljan istraživač u stanju skupiti u jednom dužem vremenskom periodu i pokušati od sveg tog kupusa izvući suštinu. Zanimljivo je, na primjer, kako mnoga učenja, kozmogonije, tradicije i sl. pokazuju da su dio veće slike koja je negdje drugdje potpunije zapisana ili se prenosi kroz generacije. Te krhotine iz malih zajednica, pokazuje se, često su djelići velike, opće slike koju na kraju može sklopiti samo ozbiljan istraživač koji nije podlegao atomiziranju i koji nije podlegao nekritičkom divljenju velikim pričama. Sve velike i male priče ili veliki i mali učitelji koje prihvaćamo nekritički, ne mogu rezultirati konačnom slikom stvarnosti koja drži vodu i nigdje ne propušta. Čim se stvarnost mora korigirati, čim je priča komplicirana, to je znak da slika nije potpuna.
Tu sliku sam našao svugdje i nigdje. Svuda sam nalazio samo komadiće i sam sam morao slagati slagalicu. Kada sam je nakon vrlo velikog vremenskog perioda počeo nazirati, počeo sam vrlo lako uočavati nekonzistentnost velikih priča, velikih učitelja. Malo ih je koji su znali cijelu istinu. Jedan je možda Lao Ce, drugi je možda Nisargadatta. Nisam se pretjerano bavio učiteljima i pojedincima. Bavio sam se velikim sistemima i malim sistemima. No, to je tek početak. Usporediti te sisteme je priličan zadatak i ne obavlja se mentalnim istraživanjima nego uvidima. Mentalno istraživanje nužno vodi atomiziranju i kaosu. Osim izravnog izučavanja velikih i malih priča, da bi ih se provjerilo, potrebno je skupiti sve ono čime se danas ljudi koji tragaju za istinom u ovom kokošinjcu zanimaju. Od povijesti, ufologije, znanosti općenito(jezik, fizika, biologija, arheologija itd.), zavjera općenito(tu se dade dosta naučiti), kojekakvih kanaliziranja(ima tu dosta žita, nije samo kukolj), ezoterije i svih mogućih područja koja se bave tumačenjem stvarnosti. Tu recimo ne ubrajam politiku. Ona se bavi isključivo iskrivljavanjem stvarnosti da bi mogla opstati kao parazitska kasta koja radi za svoje gospodare, vlasnike ove planete, koji su također paraziti. Uostalom, kao što mi parazitiramo jedni na drugima i na nižim bićima. Svi ljudi teže biti paraziti a ne domaćini. Nekima i uspijeva da postanu potpuni paraziti. Mi ostali smo djelomično paraziti, djelomično domaćini. A šta se može, tako to funkcionira na 3D.
Da bi opstala ova paradigma parazit-domaćin, vlasnici kokošinjca su tisućama godina nastojali istine koje bi se probile u kokošinjac, suptilno iskriviti da nam onemoguće da ikad spoznamo istinu, jer bi spoznali i nepotrebnost parazitiranja. Na njihovu žalost, vrijeme je buđenja i razotkrivanja. Oni to žele spriječiti na sve moguće i nemoguće načine. Tko se bavi zavjerama zna na što mislim. No, to im neće uspjeti.

Dokle god ne shvatimo da se ne trebamo boriti na bilo kakav način, fizički, idejama, ljubavlju, filozofijama itd. već isključivo sticanjem uvida, ostat ćemo domaćini našim parazitima. Ove rasprave o Gurđijevu su jedan mali doprinos sticanju uvida. Ako te raprave koristimo da bi iskazali svoju pravovjernost i izvrsno poznavanje Gurđijeva i njegovog nauka, ili vrsno poznavanje bilo kojeg sistema, prepustili smo svoje spoznavanje vlastitom egu. Nasjeli smo kontrolorima kokošinjca. Čini mi se da smo svi na ovom forumu sjeli za kompjutere da bi upravo izbjegli biti kokošima ili biti domaćinima parazitima ili biti paraziti sami. Želimo biti slobodni, zar ne? A Gurđijev je rekao da baš i ne možemo biti slobodni. Nije li onda i on nesvjesno podlegao igri naših gospodara, hm?

Naravno da smo svi kontrolirani. Kontrolirani smo ustrojem, suštinom stvarnosti. Tako funkcionira ta igra. Sloboda se stiče znanjem. Što više imamo znanja, sve više prepoznajemo elemente kontrole i sve smo slobodniji. Vjerovanje da se iz kontrole mogu izvući samo posebni pojedinci, vrijedi samo na 3D. To vjerovanje podrazumijeva da mi ostali nemamo šanse da se izvučemo. To naprosto nije istina. Ta tvrdnja je elitizacija istine. A takve tvrdnje siju naši paraziti. Pokušavam reći da su manipulacije naših gospodara izuzetno suptilne i dalekosežne i da im je lako podleći jer su na samom rubu naših spoznajnih sposobnosti. Na tom rubu se vrlo lako izgubiti i ne vidjeti jasno istinu.

Ali, sve je to igra, vječna, beskrajna, beskrajno zabavna, igra. Kad konačno shvatimo da je sve igra, tada tek počinje učenje. Do tada smo samo predškolci.

Ozbiljnost je za neznalice. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri feb 01, 2017 6:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Zadržat ću se časak samo na ovome:
Citat:
Naravno da smo svi kontrolirani. Kontrolirani smo ustrojem, suštinom stvarnosti. Tako funkcionira ta igra. Sloboda se stiče znanjem. Što više imamo znanja, sve više prepoznajemo elemente kontrole i sve smo slobodniji.


Znanja čega?
Naime, sve oko nas su "elementi kontrole" i neprekidnim suočavanjem s istima mi nemamo kada ne samo izraziti svoju slobodnijost, već postajemo još manje slobodni. Zato sam u nekoliko navrata natuknula da izlaz (recimo to tako), nije u znanju, nije u poznavanju sistema (nazovimo to sistem, porobljenost, kako god) ne samo zato što se on neprekidno mijenja, korigira i prilagođava.
U Solomonovim napisima npr. izjavljena je jedna čudnovata stvar koja me kopkala otkad sam ju pročitala: "tko uvećava znanje, uvećava jad". Sve je to lijepo opisano u Ellulovoj knjizi koju sam linkala u topiku Transhumanizma. Ellul ne govori o znanju per se, već, istina, o "tehnici i znanosti" i njihovim primjenama - ali to je to, bez pogovora. Sad ću reći slijedeće:

Sistem počiva na principu eliminacije devijacija. Sva znanost počiva na principu eliminacije devijacija. Ako ćemo se složiti da je sistem onaj porobljavanja (jer čemu inače tolika potreba za pričom o slobodi, oslobođenju ili "slobodnijosti") - svaka devijacija od istoga biva eliminirana. Sam proponent (izražavatelj slobodnosti npr.) biva bukvalno eliminiran iz sistema, a njegova "devijacija" prilagođena, korigirana i umetnuta i inkorporirana u novu varijaciju sistema.

Ljudi onda krenu metodom kontre. Ako sistem porobljava moj život - preostaje mi "smrt" i krenu filozofije smrti ega i sličnih gluposti. Nema ega! Ne postoji tako šta kao ego, to je izmislila psihologija. Ali probajte to reći psihologu o kojemu ovisi hoće li vas preporučiti poslodavcu. Eh, da... Probajte to reći "kolegi s foruma" - kako nema, ta svi znaju da ima. Nema. Točka. Ego je artificijelna zamjena, koja čak nije niti potpuna, to je šuplja fraza koja stoji na mjestu onoga što je sistem eliminirao metodom eliminacije devijacija - jer s devijacijama u bilo kojem datom momentu ili periodu - ne može ništa, jer ih još nije inkorporirao.

Igra, ha?! Uuuuuuu.....

Ali da li me ovo znanje oslobađa ili čini slobodnijom? Niti najmanje.
Ono što čini slobodnim jest jedno drugo znanje koje nije znanje, jer - nije u pitanju znanje definirano kao ono prikupljanjem informacija (koje najčešće nisu niti informacije već puki podaci).
Skloni smo tvrdoglavo ignorirati banalni fakat kad je u pitanju znanje: ako ja znam sve što se ima znati o plivanju - a ne plivam (nisam plivač) - to nije znanje, to je informiranost. To je zamka u koju je lako upasti, pa godine, decenije provedemo kao "posjednici informacija" i ne "izraživači znanja".

"Znanje" o bolestima ne iscjeljuje. Znanje o iscjeljenju tj. znanje iscjeljivanja (što to jest?) iscjeljuje, jer znati podrazumijeva imati to zaživljeno u sebi.

Ako to znači, da kao što Galaksija uporno ponavlja da "nema izlaza" - dovoljno je zaživjeti takvo "znanje" i shvatiti da znanje bezizlaza vodi jedino u bezizlaz i dublje u ropstvo, na samo njegovo dno, čak ni na dno - u postajanje samim lancima a ne više robovima. Vidiš, ima i gore stvari od biti rob, a ta je biti lanac koji svezuje nekog drugog. Rob se još može i otimati, ali lanac je posve u vlasti onoga koji ga stavlja.

A ako, kao što kaže Solaris - sve biva igra... stvar se svodi u neku malo drukčiju vrstu opovrgavanja, ali ni manje ni više opovrgavanje. Reći ću tek da je tvrdnja kontraproduktivna. Kad zagusti - nikakvo uvjeravanje da je sve igra neće te uvjeriti da je sve igra - dok "igra" ne prođe. Onda je sve (opet) lako... Ali opet, ok, sklonija sam ideji "igre" nego masi drugih...

Zašto je problem uhvatiti se svakodnevno očiglednog: nešto je tu igra, nešto nije, ono što nije može postati, ono što jest može to prestati biti; iz nečega nema izlaza, iz nečeg drugog ima - danas; sutra može biti potpuno drukčija stvar, sutra, navečer, ujutro, za sat, nagodinu.... Nekad smo kao ulovljeni u vremenu, nekad je ono naša alatka, nekad radi za nas...

Zrak me stisnuo sa svih strana, jedino mi stopala dodiruju tlo. Da li to znači da me zrak porobljava?
:toothy2:
LP


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri feb 01, 2017 8:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Zaista kada bi čovek sve vreme bio svestan po pravilu četvrtog puta...on tada ne bi mogao da funkcioniše u ovom trodimenzionalnom svetu...u ovom sistemu sveta...

Pošto već znamo i svakim danom dobijamo potvrdu o tome da se planeta zemlja nalazi na najlošijem mestu u sistemu apsoluta kada je upitanju život...kada je u pitanju svest...i rast čoveka...pa samim tim čovek ne treba mnogo gubiti vremena oko postizanju 5,6 stanja čoveka...već se treba posvetiti oko izgradnje čvrste i stabilne ličnosti koja će umeti da voli život i da uživa u životu...jer znajući da se živi na pozornici...što kaže Osho ,,Nikada se nije rodio Nikada nije umro. Samo je posetio ovu planetu Zemlju između...“


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Gurđijev
PostPostano: čet feb 02, 2017 12:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
sen-sei, vrlo rado bih odgovorio na tvoj post, ali bih morao napisati knjigu. Ako imaš mogućnost da skupiš moje stare postove na hrpu i pročitaš ih, obrati pažnju na ideju da je sve energija upravljana sviješću putem vibracija. Obrati pažnju i na to da postoje dva principa koji čine kretanje, a to je kreativni princip i transformativni i da su ta dva principa u dinamičnoj ravnoteži. Nikad je ne postižu 100%.
Cjelokupna stvarnost počiva na tim temeljima. Ako zagrebeš po mnogim drevnim znanjima koja su skupljena u kojekakve spise ili tradicije ili filozofije(zaboravi zapadne filozofije, to je samo igra uma, tu nema skoro truna istine), naletit ćeš na kojekako opisane ili shvaćene te iste stvari koje sam naveo u početku odgovora.
Iz onoga što sam rekao u početku, da se izvesti cjelokupna stvarnost sa svim i najmanjim detaljima, u svakom smislu. Ne smiješ nikad gubiti iz vida da je SVIJEST ono što je kreiralo stvarnost, postojanje, vidljivo i nevidljivo. Aboriđini kažu da smo mi nečiji san, da nas netko sanja. To je izuzetno točna ideja. Svijest je zamislila stvarnost i stvarnost se opredmetila. I dokle god nas svijest sanja, zamišlja, stvarnost postoji. Ne samo materijalna.
Gubiš se u sistemima, filozofijama, tvrdnjama, idejama i iz tog kupusa se nećeš još jedno vrijeme izvući. No, to nije samo tvoja sudbina, to je sudbina svih nas. Čini mi se da sam se nekako iskobeljao iz tog kaosa i sad drugima solim pamet. Pravim se važan jer mi se sve to dogodilo nedavno i još uvijek sam egzaltiran.
Ego je jedan mehanizam koji je dan ljudskim bićima kao mehanizam koji nas štiti od ozljeda, fizičkih i psihičkih, kad se inkarniramo i steknemo tijelo. I ništa više ni manje.
"Tko uvećava znanje, uvećava jad." To je vrlo praktična primjedba koja nema veze sa onim što ja govorim. Istočni tragaoci za istinom se često međusobno hvale kako eto oni ništa ne znaju i ništa ne čine. To iz njih progovara njihov ego gdje oni jedan drugome pokazuju kako oni eto "znaju", imaju znanje o tome kako funkcionira stvarnost, taj "božji san". To su sve istine niže razine, ako se tako može reći.
Aboriđinska, "nas netko sanja", najtočniji je opis svijesti koja je kreirala stvarnost. Kreativni i transformativni principi su alat pomoću kojega je stvarnost pokrenuta. Itd.
Iz svega što sam gore napisao se dade izvesti sve što postoji. U svemu što postoji, u misli, u predmetu, u bilo čemu, dadu se vrlo lako isčitati ti temeljni principi. Kad ti se to sve posloži u glavi, u jednom kratkom času te uvrijedi ta beskrajna jednostavnost. A onda se razgališ i shvatiš da je sve samo vječna igra, radost, koji nikad ne prestaju.
Kažu da kad sve shvatiš, da je to prosvjetljenje. Ako je ovo što se meni događa prosvjetljenje, onda ti mogu reći da se ništa naročito nije dogodilo. Život i dan kao i uvijek. Jedina razlika je u tome što sad sve promatram malko sa strane. I život i smrt i nevolju... Nekako, ne sudjelujem. Naime, sve razumijem.
Ostala mi je samo radost, mir i divljenje Kreaciji.
Budha je rekao da ljudi pate zbog neznanja. A kad steknu znanje, nastavljaju živjeti kao i do tada, ali sada bez patnje. Eto, tako nešto...

Moram još nešto napomenuti. Pročitao sam cijele biblioteke knjiga. One spadaju u ono što si ti navela-informacije. E sad, te moje biblioteke ne znače ništa da se u meni nije začeo proces povezivanja i objedinjavanja svih tih informacija. U većoj mjeri se to dešavalo na nesvjesnoj razini i povremeno bi izbijalo u svijest kao "ahaaaaa". Taj proces sam prije dosta godina svjesno začeo odlukom, samoprogramiranjem, da svjesno promatram stvarnost. Onda sam se jedno tri dana igrao toga da sam sve radio svjesno. Promatrao sam svoje osjete, svoje misli, svoje doživljaje... Stavi bih žlicu sa juhom u usta i onda osvješćivao okus juhe i žlice, promatrao osjećaj kad juha u mojem tijelu proizvodi kemijske promjene i promjene osjeta, kako se ta juha odrazila na mene za sat, dva, tri vremena i što je učinila mojem tijelu, itd. Igrao sam se sa svime: zašto sam se npr. sada zabrinuo i da li je to automatska reakcija i što je u njenoj pozadini... Takve igre bi mi oduzimale dosta vremena u toku dana i onda su se vrlo brzo povukle u podsvijest i tamo se "kuhale". Gurđijevljeva uputa da "pamtiš sebe" se počela događati sama od sebe. Ništa mi nije promicalo i mogao sam se sjetiti bilo čega. Prestao sam zaboravljati maltene sve. Oduvijek sam imao problema sa pamćenjem i sjećanjem i sad se odjednom dogodilo da ako želim, mogu iz glave izvući bilo kakvo sjećanje, da je ne znam kako značajno ili beznačajno. Prestao sam gubiti stvari, na primjer. Sve se to dešavalo na nesvjesnoj razini, ali sam mogao kad mi se sprdne izvući iz te "nesvijesti" sa lakoćom bilo što.
Sve ono "pročitano" iz knjiga sam počeo vidjeti u stvarnosti svakodnevnog života. Radio sam misaone eksperimente sa bilo čime, predmetima, idejama, osjećajima... da bih u njima otkrio temeljne principe. Vremenom mi je to postajalo sve lakše i oni "ahaaaaovi" su se počeli dešavati na svjesnoj razini. Ali ne kao rezultat razmišljanja, nego kao rezultat uvida. To ti je ono kad odjednom u nečemu vidiš sve, i kako funkcionira, i što je u suštini toga promatranog događaja, predmeta, ali odmah znaš da je taj uvid neprepričljiv. Tj. ako kreneš pričati, sugovornik te neće moći pratiti jer mu nedostaje predznanje i jer su te asocijativne linije beskrajno dugačke, a tebi su vrlo jasne i vidiš im istovremeno i početak i kraj i svaki detalj u tom asocijativnom nizu.
To je bio početak.
A onda su se stvari samo otvarale i otvarale...
I sad sam tu gdje jesam.

To je u nekakvim najkraćim crtama moj put. Svatko ima svoj put. Svaki je dobar i svačiji je upravo onakav kakav mora biti. Ako se ti ne slažeš sa većinom onoga što sam napisao, to znači da, ako su nam putevi slični, nisi došla na razinu na kojoj možeš razumjeti o čemu govorim ili ideš nekim drugim putem koji će te neminovno dovesti do ovoga o čemu pričam. Drugih opisa stvarnosti, koji u potpunosti drže vodu, na ovoj planeti nema. Nisam ih našao. Kad usporedim teoriju stvarnosti i samu stvarnost, ne mogu pronaći niti jednu grešku. Pokušao sam testirati ideju stvarnosti koju nosim u sebi kroz druge "teorije". Obično bih uočio da druge teorije sadrže iste elemente koje ja poznajem, ali im ponekad nedostaju neki dijelovi ili ih nastavljači(gurui) nekog sistema tumače na komplicirani način iz čega se vidi da su nešto "osjetili" ali nikad nisu do kraja shvatili i osvijestili. Zasada nisam pronašao niti jednu kozmogoniju, filozofiju, tradiciju ili već nešto, što ne sadrži iste elemente koje ja poznajem, ali u više ili manje ikrivljenom obliku. Ona slika koju nosim u sebi, nigdje nije zapisana. Istovremeno, zapisana je svugdje. Drugačije niti ne može biti jer ljudi u prošlosti i danas uvijek vide jednu te istu stvarnost, jedne te iste principe na kojima je stvarnost ustrojena.

Kad god pišem, uvijek pišem o istome. Ponavljam se. Postajem i dosadan. Ali ako stvarnost vidiš iz moje perspektive onda vidiš da neprestano govorim o suštini, a većina oko mene o MANIFESTACIJI tih temeljnih principa. A ta MANIFESTACIJA temeljnih principa je neopisivo raznolika. Sva naša znanost i filozofija se neprestano namjerno bavi manifestacijama da nikad ne shvatimo ovo o čemu pišem. Jer kad bi to svi znali, onda bi znali da živimo u kokošinjcu koji je u vlasništvu nekakvih hiperdimenzionalnih bića koja se hrane našom negativnom energijom. Ti jadnici, naši gospodari, su nam beskrajno nadmoćni inteligencijom i znanjem o ustroju stvarnosti, ali im manjka kompletan uvid. Oni su samo jedan izraz transformativnog principa koji je nužan, poput npr. Hitlera. Da njih nema, ne bi se bavili sticanjem znanja i svemir bi stao. Šalim se, ne bi, jer su mehanizmi takvi da je to nemoguće. :-)

Spoznaj sebe i spoznat ćeš boga. Točno. Mi smo ustrojeni po svim pravilima po kojima je ustrojena ova stvarnost. Ako ih prokljuvimo, spoznali smo tu svijest koja nas "sanja".

Znam da izgleda da sam nanizao apstrakciju do apstrakcije, netočnost do netočnosti iz prostog razloga jer se nisam uhvatio niti za jedan sistem ili školu mišljenja konzekventno. U tom kontekstu, Gurđijev je izuzetno koristan, ali nipošto nije jedan od ultimativnih učitelja. Brljao je svašta jer mu mnoge stvari nisu bile jasne. A one koje su mu bile jasne je komplicirao i pravio se važan. Igrao je ulogu točno onakvu kakvu je trebao. Da je bio bolji i znao više, nitko živ ga ne bi razumio. Ni danas. Iz njegove ostavštine sam puno naučio i ne pada mi na pamet da ga nipodaštavam. Samo pokušavam reći da uvijek i nad popom ima pop. Uvijek.


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet feb 02, 2017 2:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
poporitopopone je napisao/la:
I moram da dodam da je svaki ,,put" najobicnija glupost .Jedini put je onaj koji vodi ka unutra,ka sebi tj ka

Najdrazoj JA
Mladoj JA
Velikoj JA

a to je nasa UMA ili poznatija po imenu DUSA.

I nikakav razvoj "duha" nevodi napred jer svaki duh ima svog zloduha .Tako je i sa bilo cime sto ima svoju suprotnost u izgovoru i znacenju.


OPS načelo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet feb 02, 2017 5:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Judziin je napisao/la:
poporitopopone je napisao/la:
I moram da dodam da je svaki ,,put" najobicnija glupost .Jedini put je onaj koji vodi ka unutra,ka sebi tj ka

Najdrazoj JA
Mladoj JA
Velikoj JA

a to je nasa UMA ili poznatija po imenu DUSA.

I nikakav razvoj "duha" nevodi napred jer svaki duh ima svog zloduha .Tako je i sa bilo cime sto ima svoju suprotnost u izgovoru i znacenju.


OPS načelo



Ne prema S kao sebi vec prema sebstvu .Ah to vecito nerazumevanje.
Um je ja,a Uma JA

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet feb 03, 2017 4:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
poporitopopone je napisao/la:
Judziin je napisao/la:
poporitopopone je napisao/la:
I moram da dodam da je svaki ,,put" najobicnija glupost .Jedini put je onaj koji vodi ka unutra,ka sebi tj ka

Najdrazoj JA
Mladoj JA
Velikoj JA

a to je nasa UMA ili poznatija po imenu DUSA.

I nikakav razvoj "duha" nevodi napred jer svaki duh ima svog zloduha .Tako je i sa bilo cime sto ima svoju suprotnost u izgovoru i znacenju.


OPS načelo



Ne prema S kao sebi vec prema sebstvu .Ah to vecito nerazumevanje.
Um je ja,a Uma JA


Ops načelo. I dalje.
S tim da negovorim da pogresno biras, samo da biras ops.
:) :*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet feb 03, 2017 4:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
Solaris je napisao/la:
sen-sei, vrlo rado bih odgovorio na tvoj post, ali bih morao napisati knjigu. Ako imaš mogućnost da skupiš moje stare postove na hrpu i pročitaš ih, obrati pažnju na ideju da je sve energija upravljana sviješću putem vibracija. Obrati pažnju i na to da postoje dva principa koji čine kretanje, a to je kreativni princip i transformativni i da su ta dva principa u dinamičnoj ravnoteži. Nikad je ne postižu 100%.
Cjelokupna stvarnost počiva na tim temeljima. Ako zagrebeš po mnogim drevnim znanjima koja su skupljena u kojekakve spise ili tradicije ili filozofije(zaboravi zapadne filozofije, to je samo igra uma, tu nema skoro truna istine), naletit ćeš na kojekako opisane ili shvaćene te iste stvari koje sam naveo u početku odgovora.
Iz onoga što sam rekao u početku, da se izvesti cjelokupna stvarnost sa svim i najmanjim detaljima, u svakom smislu. Ne smiješ nikad gubiti iz vida da je SVIJEST ono što je kreiralo stvarnost, postojanje, vidljivo i nevidljivo. Aboriđini kažu da smo mi nečiji san, da nas netko sanja. To je izuzetno točna ideja. Svijest je zamislila stvarnost i stvarnost se opredmetila. I dokle god nas svijest sanja, zamišlja, stvarnost postoji. Ne samo materijalna.
Gubiš se u sistemima, filozofijama, tvrdnjama, idejama i iz tog kupusa se nećeš još jedno vrijeme izvući. No, to nije samo tvoja sudbina, to je sudbina svih nas. Čini mi se da sam se nekako iskobeljao iz tog kaosa i sad drugima solim pamet. Pravim se važan jer mi se sve to dogodilo nedavno i još uvijek sam egzaltiran.
Ego je jedan mehanizam koji je dan ljudskim bićima kao mehanizam koji nas štiti od ozljeda, fizičkih i psihičkih, kad se inkarniramo i steknemo tijelo. I ništa više ni manje.
"Tko uvećava znanje, uvećava jad." To je vrlo praktična primjedba koja nema veze sa onim što ja govorim. Istočni tragaoci za istinom se često međusobno hvale kako eto oni ništa ne znaju i ništa ne čine. To iz njih progovara njihov ego gdje oni jedan drugome pokazuju kako oni eto "znaju", imaju znanje o tome kako funkcionira stvarnost, taj "božji san". To su sve istine niže razine, ako se tako može reći.
Aboriđinska, "nas netko sanja", najtočniji je opis svijesti koja je kreirala stvarnost. Kreativni i transformativni principi su alat pomoću kojega je stvarnost pokrenuta. Itd.
Iz svega što sam gore napisao se dade izvesti sve što postoji. U svemu što postoji, u misli, u predmetu, u bilo čemu, dadu se vrlo lako isčitati ti temeljni principi. Kad ti se to sve posloži u glavi, u jednom kratkom času te uvrijedi ta beskrajna jednostavnost. A onda se razgališ i shvatiš da je sve samo vječna igra, radost, koji nikad ne prestaju.
Kažu da kad sve shvatiš, da je to prosvjetljenje. Ako je ovo što se meni događa prosvjetljenje, onda ti mogu reći da se ništa naročito nije dogodilo. Život i dan kao i uvijek. Jedina razlika je u tome što sad sve promatram malko sa strane. I život i smrt i nevolju... Nekako, ne sudjelujem. Naime, sve razumijem.
Ostala mi je samo radost, mir i divljenje Kreaciji.
Budha je rekao da ljudi pate zbog neznanja. A kad steknu znanje, nastavljaju živjeti kao i do tada, ali sada bez patnje. Eto, tako nešto...

Moram još nešto napomenuti. Pročitao sam cijele biblioteke knjiga. One spadaju u ono što si ti navela-informacije. E sad, te moje biblioteke ne znače ništa da se u meni nije začeo proces povezivanja i objedinjavanja svih tih informacija. U većoj mjeri se to dešavalo na nesvjesnoj razini i povremeno bi izbijalo u svijest kao "ahaaaaa". Taj proces sam prije dosta godina svjesno začeo odlukom, samoprogramiranjem, da svjesno promatram stvarnost. Onda sam se jedno tri dana igrao toga da sam sve radio svjesno. Promatrao sam svoje osjete, svoje misli, svoje doživljaje... Stavi bih žlicu sa juhom u usta i onda osvješćivao okus juhe i žlice, promatrao osjećaj kad juha u mojem tijelu proizvodi kemijske promjene i promjene osjeta, kako se ta juha odrazila na mene za sat, dva, tri vremena i što je učinila mojem tijelu, itd. Igrao sam se sa svime: zašto sam se npr. sada zabrinuo i da li je to automatska reakcija i što je u njenoj pozadini... Takve igre bi mi oduzimale dosta vremena u toku dana i onda su se vrlo brzo povukle u podsvijest i tamo se "kuhale". Gurđijevljeva uputa da "pamtiš sebe" se počela događati sama od sebe. Ništa mi nije promicalo i mogao sam se sjetiti bilo čega. Prestao sam zaboravljati maltene sve. Oduvijek sam imao problema sa pamćenjem i sjećanjem i sad se odjednom dogodilo da ako želim, mogu iz glave izvući bilo kakvo sjećanje, da je ne znam kako značajno ili beznačajno. Prestao sam gubiti stvari, na primjer. Sve se to dešavalo na nesvjesnoj razini, ali sam mogao kad mi se sprdne izvući iz te "nesvijesti" sa lakoćom bilo što.
Sve ono "pročitano" iz knjiga sam počeo vidjeti u stvarnosti svakodnevnog života. Radio sam misaone eksperimente sa bilo čime, predmetima, idejama, osjećajima... da bih u njima otkrio temeljne principe. Vremenom mi je to postajalo sve lakše i oni "ahaaaaovi" su se počeli dešavati na svjesnoj razini. Ali ne kao rezultat razmišljanja, nego kao rezultat uvida. To ti je ono kad odjednom u nečemu vidiš sve, i kako funkcionira, i što je u suštini toga promatranog događaja, predmeta, ali odmah znaš da je taj uvid neprepričljiv. Tj. ako kreneš pričati, sugovornik te neće moći pratiti jer mu nedostaje predznanje i jer su te asocijativne linije beskrajno dugačke, a tebi su vrlo jasne i vidiš im istovremeno i početak i kraj i svaki detalj u tom asocijativnom nizu.
To je bio početak.
A onda su se stvari samo otvarale i otvarale...
I sad sam tu gdje jesam.

To je u nekakvim najkraćim crtama moj put. Svatko ima svoj put. Svaki je dobar i svačiji je upravo onakav kakav mora biti. Ako se ti ne slažeš sa većinom onoga što sam napisao, to znači da, ako su nam putevi slični, nisi došla na razinu na kojoj možeš razumjeti o čemu govorim ili ideš nekim drugim putem koji će te neminovno dovesti do ovoga o čemu pričam. Drugih opisa stvarnosti, koji u potpunosti drže vodu, na ovoj planeti nema. Nisam ih našao. Kad usporedim teoriju stvarnosti i samu stvarnost, ne mogu pronaći niti jednu grešku. Pokušao sam testirati ideju stvarnosti koju nosim u sebi kroz druge "teorije". Obično bih uočio da druge teorije sadrže iste elemente koje ja poznajem, ali im ponekad nedostaju neki dijelovi ili ih nastavljači(gurui) nekog sistema tumače na komplicirani način iz čega se vidi da su nešto "osjetili" ali nikad nisu do kraja shvatili i osvijestili. Zasada nisam pronašao niti jednu kozmogoniju, filozofiju, tradiciju ili već nešto, što ne sadrži iste elemente koje ja poznajem, ali u više ili manje ikrivljenom obliku. Ona slika koju nosim u sebi, nigdje nije zapisana. Istovremeno, zapisana je svugdje. Drugačije niti ne može biti jer ljudi u prošlosti i danas uvijek vide jednu te istu stvarnost, jedne te iste principe na kojima je stvarnost ustrojena.

Kad god pišem, uvijek pišem o istome. Ponavljam se. Postajem i dosadan. Ali ako stvarnost vidiš iz moje perspektive onda vidiš da neprestano govorim o suštini, a većina oko mene o MANIFESTACIJI tih temeljnih principa. A ta MANIFESTACIJA temeljnih principa je neopisivo raznolika. Sva naša znanost i filozofija se neprestano namjerno bavi manifestacijama da nikad ne shvatimo ovo o čemu pišem. Jer kad bi to svi znali, onda bi znali da živimo u kokošinjcu koji je u vlasništvu nekakvih hiperdimenzionalnih bića koja se hrane našom negativnom energijom. Ti jadnici, naši gospodari, su nam beskrajno nadmoćni inteligencijom i znanjem o ustroju stvarnosti, ali im manjka kompletan uvid. Oni su samo jedan izraz transformativnog principa koji je nužan, poput npr. Hitlera. Da njih nema, ne bi se bavili sticanjem znanja i svemir bi stao. Šalim se, ne bi, jer su mehanizmi takvi da je to nemoguće. :-)

Spoznaj sebe i spoznat ćeš boga. Točno. Mi smo ustrojeni po svim pravilima po kojima je ustrojena ova stvarnost. Ako ih prokljuvimo, spoznali smo tu svijest koja nas "sanja".

Znam da izgleda da sam nanizao apstrakciju do apstrakcije, netočnost do netočnosti iz prostog razloga jer se nisam uhvatio niti za jedan sistem ili školu mišljenja konzekventno. U tom kontekstu, Gurđijev je izuzetno koristan, ali nipošto nije jedan od ultimativnih učitelja. Brljao je svašta jer mu mnoge stvari nisu bile jasne. A one koje su mu bile jasne je komplicirao i pravio se važan. Igrao je ulogu točno onakvu kakvu je trebao. Da je bio bolji i znao više, nitko živ ga ne bi razumio. Ni danas. Iz njegove ostavštine sam puno naučio i ne pada mi na pamet da ga nipodaštavam. Samo pokušavam reći da uvijek i nad popom ima pop. Uvijek.


Sent from my iPad using Tapatalk

=D> naaaajs.
Obradovo si me bezveze.
A to bas volim.
Pozz.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet aug 18, 2017 10:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
galaksija je napisao/la:
Cheetah je napisao/la:


Tako, imajući na umu ovaj koncept, nakon „odjave“ odavdje, imaćemo posla s drugom vrstom bot-ova, dizajniranim za manipulaciju na „onoj strani“. Međutim, ukoliko bi se čovjek uspjeo povezati sa svojom Istinskom komponentom, onda bi njegova Istinska svijest poništavala sve što je lažno, pa tako i sve bot-ove, s ove i one strane. U stvari, teoretski rečeno, on bi tim poništavanjem lažnog, istovremeno i pretvarao lažnu realnost u istinsku. Kad bi veći broj individua uspjelo ostvariti tako nešto (prema Gurđijevu - 200 takvih ljudi bi moglo promijeniti realnost), s obzirom da smo kontrolisani na tri nivoa, svjesnom, podsvjesnom i kolektivnom nesvjesnom (što je lijepo predstavio J. Mahu), onda bi došlo do povećanog dotoka Istinske svijesti na te nivoe i do drastične promjene realnosti iz lažne u istinsku. (Taj koncept sam pokušao predstaviti u tekstu – Sudnji dan).


..



Gledajuci ovaj dokumentarac nesto mi palo na pamet



Ako ovi ljudi koji godinama meditiraju i na taj nacin mozda jedino odrzavaju ovu realnost koliko toliko, tj. da uopce mozemo doci do necega ili nekakvog znanja. Mislim da razumijem zasto mi uopce neznamo tko su ti ljudi i gdje su, mislim da se moraju dosta pazit, ne bili ih ovi drugi ugrozili.
Sto u samom dokumentarcu jedan od jogija i sam kaze, da nesmije pricati nista sto on zna. Pa tezak je to kriz i sa njime zivjeti. Onda jedan od tih ajmo reci mladih jogija koji isto vec dugo meditira kaze da jos uvijek nemoze oprostiti kinezima. Znaci teska je stvar oprastati. Druga stvar koja mi je bila zanimljiva je ta, da neki od ovih jogija mogu umrijet kad oni to pozele i reinkarnirat se opet. Mislim da to ima veze sa onim sto je G. pricao o keskedijan body.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet aug 18, 2017 9:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Iako odavno znam tu priču, koja zauzima par sekundi u ovom videu, dojmila me se ponovno. To je priča o Dalaj Laminom prijatelju koji je rekao da je nekoliko puta došao u opasnost dok je 18 godina boravio u kineskom logoru. Dalaj Lama je pomislio da je u opasnosti bio prijateljev fizički život. Međutim, prijatelj je rekao da je došao u opasnost da izgubi suosjećanje za Kineze dok je boravio u logoru. Koliko znam, to je doista jedina opasnost koja nam kao duhovnim tragaocima prijeti. Naravno, uvijek sve svodimo, pa tako i empatiju, na emocionalnu razinu koja je obično površna i niti ne znamo da ljubav može biti i neemocionalne prirode.
Zašto je najveća "opasnost" izgubiti empatiju u ovom fizičkom životu?
Izgubivši empatiju, napredni tragalac za istinom u jednom trenu odbacuje sve znanje koje je stekao i vraća se na neke razine duhovnog razvoja koje je navodno uspješno prošao. Nakon takvog teškog iskušenja i teškog pada, mala je vjerojatnost da ćemo ikad u ovom životu povratiti staru razinu spoznaje. Tj. ta visoka razina nikad nije ni postojala.
Osim toga, izgubivši empatiju, izgubili smo, ili nikad nismo ni imali, svijest da je sve JEDNO. Naime, ako si svjestan da je sve JEDNO, onda znaš da su Kinezi, koji su najvjerojatnije i fizički mučili Dalaj Laminog prijatelja, mučili sami sebe. Doista su zaslužili empatiju. Nesnosna fizička bol može dovesti čovjeka u duboko iskušenje da mu se sruše sva duboka pozitivna uvjerenja koja je stekao kroz život. No, pošto je duša vječna, ima vremena da se svijest o JEDNOME dodatno učvrsti.
Empatija podrazumijeva bezuvjetnu ljubav. Istu onu ljubav koju Kreator osjeća prema svome djelu. Da se razumijemo, njegovo djelo nije samo čovjek, njegovo djelo je SVE. Mi svakim našim kreativnim činom iskazujemo ljubav prema činu stvaranja i, naravno, prema djelu koje smo stvorili. Pošto je djelo izraz naše bezuvjetne ljubavi, mi na taj način iskazujemo tko smo. A mi svi smo i sve je bog. To što mi dijelimo stvarnost na dobru i lošu, samo je znak našeg dubokog neznanja. U takvom stanju podijeljenosti, mi možemo osjetiti mnoge vrste "ljubavi", ali samu bezuvjetnu ljubav, ne možemo. Ili možda samo nakratko, u nekim izvanrednim situacijama. No, pošto je duša vječna, imamo vremena doći i do spoznaje o bezuvjetnoj ljubavi.

Isprobao sam neke tehnike koje se preporučuju duhovnim tragaocima i došao do jednog temeljnog zaključka: Svaki put je dobar i nijedan nije bolji od drugoga. Razni putevi i tehnike koje pojedinci koriste da bi si omogućili spoznaju, dobri su dotle dok ne smatraš da su bolji od neke druge tehnike. Sve razvijene "natprirodne" sposobnosti kroz prakticiranje takvih tehnika, mogu biti od praktične koristi. "Natprirodne" sposobnosti su dobre sve dok se demonstriraju s odgovornošću prema promatračima događaja i dok služe tome da se potakne duhovni razvoj promatrača(ne obožavanje demonstratora).
Kod nekih jogija iz dokumentarca se potiho provlači ideja o "ispravnosti" njihovog djelovanja. Čim se radi podjela na ispravno i neispravno, nužno se omalovažava Kreacija i daje se uži značaj "onome drugome" koje je jednakopravni element Kreacije. Dakle, radi se o "sortiranju". Pa prema tome i, na neki način, nedovršenom poslu duhovnog tragaoca.
Širenje, a ne skrivanje znanja, je imanentno stvarnosti. To je način na koji se stvarnost mijenja. A mijena je temeljna priroda stvarnosti. Priče o tajnim znanjima spadaju u kategoriju odgovornosti prema neupućenima. Nijedno znanje nije tajno. Postoje samo znanja do kojih smo došli i do kojih nismo. Naravno, neka znanja, u rukama onih koji nisu dovoljno duhovno razvijeni, mogla bi učiniti štetu i njima samima i okolini na koju ih primjenjuju. U tom smislu su znanja "tajna".
A istina je sve. Neistina ne postoji. Neistina postoji u odnosu na nešto što smo mi odabrali da zovemo istinitim. Kako god okrenemo, sve je istina jer je sve dio Kreacije. Neistina je nužna da bi Kreacija funkcionirala. Podjelu na istinu i neistinu u našim glavama gubimo tek kad spoznamo da je sve JEDNO.

Malko inspiriran dokumentarcem, pokušao sam osvijetliti par od bezbrojnih temeljnih stereotipa u razmišljanju o stvarnosti i preprekama na koje nailaze oni koji tragaju za spoznajom. Neke ideje možda zvuče heretički. No, one su heretičke samo dok ih ne uspijemo shvatiti.


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub aug 19, 2017 10:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
@Solaris

Po mome misljenju mora postojati jedna univerxalna potpuna istina. Kako postoje lazi i manipulacije tako mora postojati i istina. Mislim da to sve zavisi o tome na kojem stupnju se nalazi pojefini covjek. Npr banalna stvar ja tebi kazem da imam cetri prsta a imam ih pet. Xnaci da sam ja tebi lagao i rekao neistinu.
Uglavnom raspiso bi se sada vise ali posto nemamnuvjete da sam za kompom a ne volim pisati preko mobitela tipkam sutra.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub aug 19, 2017 10:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Naravno da postoji univerzalna istina. Istina i neistina su njen dio.
Ajde prije nego mi odgovoriš, ako si u mogućnosti, pročitaj moje starije postove pa ćeš vidjeti iz kojeg konteksta govorim. Ako mi odgovoriš na ovaj post onako kako je napisan, sve će se svesti na prepucavanje na "ko je šta zapravo mislio".
Naime, uvijek pokušavam govoriti iz te opće istine. Ono što pišem su samo elementi, detalji, koji čine tu istinu.
Ako budeš poput mene radio misaone eksperimente iz te "istine" iz koje pokušavam govoriti, vrlo brzo ćeš uočiti onu tvrdnju sa Istoka: sve je JEDNO.


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 21, 2017 9:47 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
@Solaris

Zaista mi nije namjera se ovdje svadati i prepucavati pogotovo ne na ovom forumu, ovo je jedino mjesto gdje mogu nesto procitati pa i koju misao napisati, makar nisam dobro potkovan rjecnikom.

Ponekad, bilo je trenutaka kada sam mogao osjetiti da je sve jedno, ali je to bilo jako kratko samo jedan trenutak, i sam sam mislio na primjer da sam u glavi presao granice tipa rasa, pa sam pokleknuo kao i uvise stvar, gdje sam shvatio da treba jako puno raditi na sebi i biti discipliniran.

I sam Gurdijeff je pricao o toj jezicnoj barijeri da se ljudi ne razumiju i to u tolikoja mjeri da ljudi koji pricaju istim jezicima se ne razumiju, a kamoli onda na forumu gdje ljudi tipkaju, gdje se ne vide nikakve gestikulacije ili neke druge stvari. Stoga nije ni cudno da koja rasprava ispadne onako nategnuta.

Slozio bih se sa tobom kada kazes da znanje nije skriveno i da je ono ovdje tu oko nas, i sa time da ljudi ne mogu primiti neka znanja upravo iz razloga sto trenutno nisu prijemcivi za njih i trenutno nisu na toj nekoj razini i imaju razne blokade iz vanjskoga svijeta. Koliko se sjecam i Gurdijeff i Steiner su pisali da znanja kao takva nisu tajna.


_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 21, 2017 10:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Frekvencije

Samo ako uzmeš barem privremeno istinitom(kao misaoni eksperiment) u obzir tvrdnju da je sve energija koja titra različitim frekvencijama upravljana sviješću, i da je upravo ta SVIJEST ono što čini stvarnost, stvari najedamput postanu jednostavne. Svaki frekvencijski obrazac proizvodi(provjerljivo u eksperimentima sa zvukom-cymatica) geometrijski obrazac(Sveta geometrija) koji čini fizičku strukturu svega živoga i neživoga u kojoj mi živimo.
Pritom upotrijebiš srednjoškolsko znanje o rezonanciji i započneš sa misaonim eksperimentima kroz promatranje stvarnosti oko sebe .
Npr. zašto je telepatija moguća? Pa svojom sviješću, koja je također i jedan buket elektromagnetskih frekvencija, podesiš se poput radio prijemnika na nečiju frekvenciju. Svojeg prijatelja, psa, gladiole u tegli koja je na prozoru... Zašto većini to ne uspijeva? Pa zato što nismo razvili te sposobnosti iako ih svi posjedujemo.
Znači kreneš od svijest-frekvencija-rezonancija. Naravno, većina nas koje zanimaju te stvari znamo da to tako ide, ali rijetko se upuštamo u misaoni eksperiment npr. "zašto mi je žena zamjerila što sam čašu stavio na rub stola a ne bliže sredini stola". Počnemo se u najboljem slučaju igrati psihologa i tako tumačiti događaj. Ali ako ženu shvatimo kao svijest, koja ima fizičko tijelo(energija najrazličitijih vibracijskih obrazaca), koja ima svoje specifične vibracijske obrasce(svijest-karakter) i putem rezonance doživljava sve oko sebe kao sebi frekvencijski skladno ili neskladno(u odnosu na svoje vibracijske obrasce), stvari najedamput postanu uvredljivo jednostavne. Znači, žena ima svoj doživljaj stvarnosti koji je njoj skladan(čaša me smije biti na rubu stola jer će lakše pasti i razbiti se ako nije na rubu). Ona našu gestu stavljanja čaše na rub stola doživljava kao nesklad.
Svi imamo čakre. One su nekakve frenkvencijske točke(elektromagnetski vrtlozi) koje su mjesta na kojima su sadržani naši osobni frekvencijski obrasci preko kojih smo u vezi sa svime. Što rade jogiji? Oni te frekvencijske obrasce čakri nastoje "muzički" uskladiti tako da svaka od njih sedam proizvodi "čiste tonove". Mi se rodimo sa "zaprljanim tonovima" i kroz mnoge inkarnacije, malo pomalo, "čistimo tonove" kroz razna životna iskustva. Ta životna iskustva su naši sudari sa raznim frekvencijskim paketima s kojima više ili manje uspješno rezoniramo. Činimo to tako da se sve više rješavamo "prljavih tonova" i dok u jednoj inkarnaciji ne postignemo savršenu "muziku" skladnu sa "muzikom" cjelokupne stvarnosti. Čemu "prljavi tonovi"? A molim te, što bi radili kao fizička bića, koja bi bila naša svrha kad se ne bi bavili usklađivanjem i "čišćenjem" naših "prljavih tonova"?
Pošto je sve energija, pošto je sve vječno i neuništivo, čime da se bavi "univerzalna svijest"? Prelijevanjem iz šupljeg u prazno! Na taj način se bog igra sam sa sobom. Samo, to radi na neopisivo maštovit način. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz