Sada je: čet apr 25, 2024 11:55 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 11:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Krambambuli je napisao/la:
Prije neki dan gledam ovdje http://www.satrakshita.be/the_science_of_idiotism.htm da vidim koja sam vrsta idiota i nešto se ne sjećam da je znanost o idiotima opisana u knjigama prevedenim na naše jezike.

Našao sam svojeg idiota lagano ali zna li netko jel postoji negdje opširniji opis idiota i same znanosti o njima.

Usput, ja sam idiot broj 12. Koji ste vi? :mrgreen:


https://willmesa.wordpress.com/2015/04/18/on-idiocy-and-idiots/

Mozda ovo iznad pomogne. Po ovom sam idiot 4 i 11 barem kako ja sebe vidim, ali kako me drugi vide neznam....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 12:33 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Ako za trenutak prebacimo pažnju naših ličnosti sa ambalaže na suštinu ili sadržaj, možemo dobiti i jednu priliku da primjetimo kako se suština onoga što je Gurđijev prezentirao kroz učenje Četvrti put, u stvari, najmanje razmatra pod ovom temom. Ono što možemo da vidimo, to je jedno intelektualno žvakanje „ambalaže“.

Odgovor na pitanje - Zašto je to tako?, takođe nalazimo u istom učenju. Mi kao „vanjski ljudi“, koji dejstvuju iz „donjih centara“ koji pripadaju ličnosti, bolje ni ne možemo, sve dok smo „vanjski ljudi“. Odatle, i pod ovom temom demonstriramo ono klasično:

Citat:
Gurđijev: "Ovaj ‘vanjski krug' kome MI pripadamo i kojeg jedino znamo, je krug mehaničkog čovječanstva. Prvi znak po kome se taj krug raspoznaje je taj što među ljudima koji mu pripadaju nema niti može biti zajedničkog razumijevanja. Svako razumije na svoj lični način, i svako drugačije.

Ovaj krug se ponekad naziva krugom ‘jezičke zabune’, tj. to je krug u kome svako priča svojim jezikom, gdje niko nikoga ne razumije, niti se iko trudi da ga drugi razumiju.

U ovom krugu jedno zajedničko razumijevanje između ljudi je nemoguće, osim u rijetkim slučajevima u vezi stvari koje nisu od nekog ozbiljnijeg značaja i koje se nalaze u okviru granica datog stvorenja.“


Dakle, ovu vrstu dinamike možemo da vidimo manje više svugdje, čak i kod diskusija koje se vode na temu učenja čiji je cilj - prevazilazak „mehanike“ ove vrste!?

Tako, kad pratimo ovu temu, osjećaji neke ljutnje ili frustracije usljed neslaganja sa onim što drugi pričaju ili bolje rečeno - projiciraju, proizvod su nižeg emocionalnog centra koji nas mehanički navodi na reakciju u vidu jednog nagona koji ne dozvoljava čovjeku da malo kontemplira stvar. Tako on plasira svoje mišljenje na tuđe mišljenje, gdje je izvor oba mišnjenja isti, dakle, donji intelektualni centar koji je po samoj svojoj prirodi, manje-više, razveden od realnosti.

Ako uzmemo ozbiljno ovo što je Štajner rekao u vezi s tim:

Citat:
„Kad čovjek danas razmišlja isključivo svojim intelektom i snagom razuma, njegove misli uopće nisu ukorijenjene u stvarnosti. One se sve više i više pomiču u sjenovito postojanje...(…)

I današnji je čovjek potpuno lišen osjećaja za stvarnost. On živi unutar duhovnog elementa, ali je u isto vrijeme materijalist. Njegove misli - koje jesu duhovne, no ipak samo sjeno-misli - usmjerene su isključivo na materijalnu egzistenciju.

Stoga je drugi veliki proces ili događaj bio to da je čovjek postao više duhovan. Ali duhovna supstanca jednom derivirana iz tvari više ga ne čini duševnim.“


Dakle, samo intelektualno žvakanje istočno-gnostičkog materijala uz procjenjivenja ličnosti koje su ga predstavljale, podrazumijevalo bi jedan obrnut proces (razvod s dušom) od onoga što to učenje promoviše a to je - povezivanje s dušom!?

Naravno, ukoliko imamo na umu to da suštinsku razliku između Četvrog puta/istočne gnostike i kojekakvih drugih duhovnih učenja, podrazumijeva - UVOĐENJE DUŠE U „JEDNAČINU“. Dakle, ovdje bi se radilo o duhovnosti-s-dušom, za razliku od duhovnosti-bez-duše (koja je, nimalo slučajno, najviše zastupljena u ovoj realnosti i što bi moglo da podrazumijeva jednu od najvećih „zavjera“!?).

Dakle, suština onoga što je Gurđijev prezentirao u sklopu Četvrtog puta/istočne gnostike, podrazumijeva jedan proces povezivanja donjih centara ličnosti s - dušom. Prema istom učenju, oni kojima to pođe za rukom, postaju takozvani „unutrašnji ljudi“, te kao takvi, prevazilaze smrt i počinju svjesno da žive.

Sada, ako napravimo jednu inventuru svega što je plasirano pod ovom temom, možda uspijemo odgovoriti na pitanje, - Koliko učesnika diskusije je uopšte ispoljilo bar jedan mali pokušaj da se pozabavi samom suštinom učenja kojeg je Gurđijev prezentirao?!

Naravno, kod bilo kakve intelektualne analitike, moramo imati na umu i nevjerovatnu sposobnost naših ličnosti, kada je – LAGANJE SEBE – u pitanju. Stvarnim tragaocima, tj. onima koji prilaze Putu ili se nalaze na njemu, svjesnost o tome može biti od velike pomoći prilikom određivanja znakova svog ličnog napretka ili nazatka.


..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 1:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
obzirom da ne postoji like opcija ,ovim putem dajem 1 like galaksiji :notworthy:

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 1:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Solaris je napisao/la:
pun si svojih predrasuda i pretpostavki. Kako ti mogu objasniti zen ako prethodno nisi ispraznio svoju šalicu?"


Ove poslednje 2 rečenice te lepo opisuju u ovoj raspravi.

Došao si sa predubeđenjima da ni jedan učitelj ne valja jer mu se, kao, učenici pre ili posle, zavrte u nekoj "petlji" a da je sam Gurđijev došao do nekakvog plafona, kojeg uzgred samo ti vidiš i o njemu stvarno znaš nešto, u isto vreme tvrdeći da ti zapravo više niušta nisi siguran niti bilo šta stvarno ZNAŠ.

Dakle, niđe veze... :mrgreen: Aj sad, zamisli da tebi iskoči neki takav, šta bi mu rekao?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 1:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Isto sto i ti meni. :-)))


Sent from my iPad using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 2:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ok onda, nego prisetih se jedne ovaj put istinite pričice:

Jednom neki novopridošlica upita Gurđijeva, čemu on to podučava ljude?
- Kad kiša pada kolovozi su mokri...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 3:00 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Nađite si sobu! #-o


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 3:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
galaksija je napisao/la:
Ako za trenutak prebacimo pažnju naših ličnosti sa ambalaže na suštinu ili sadržaj, možemo dobiti i jednu priliku da primjetimo kako se suština onoga što je Gurđijev prezentirao kroz učenje Četvrti put, u stvari, najmanje razmatra pod ovom temom. Ono što možemo da vidimo, to je jedno intelektualno žvakanje „ambalaže“.

..


+1 i od mene...

Uviđam da javni(internet to i dalje jeste, dok ne dođe Trump :mrgreen: ) i otvoren razgovor/polemika na ovu temu nije koristan ni na koji način bilo kome. Opet ono "ćutanje" nekako ispade "zlatno"...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 3:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
promatrač je napisao/la:
Nađite si sobu! #-o


AHAHA... :mrgreen: nećemo nije moj "tip". Odoh... :love6:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 3:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Malo o Gurđijevu, a malo o učenju...

Svaki učitellj koji izlaže svoje učenje i ima svoje učenike mora svojim učenicima i svom učenju da pokaže svojim ličnim primerom koliko je postigao sa svojim učenjem koje prenosi.

Kod Gurđijeva to nije tako...

Gurđijev kao Gurđijev imao je tu čast da obznani zapadnom svetu stara skrivena učenja, koje je Gurđijev preoblikovao da bi savremeni čovek lakše razumeo.

Za Gurđijeva može se reći da je i on sam uz svoje učenike učio četvrti put. I da je do kraja života učio učenje o četvrtom putu.

Po njegovom životu možemo reći da nije bio ostvaren i srećan čovek

A što se tiče samog učenja ’’četvrti put’’, današnji čovek sam ne može ništa toliko mnogo da ostvari po pitanju učenja...zaštp...pa jednostavno za učenje ’’četvrti put’’ potrebna je grupa koja će zajedničkim snagama raditi i to da bi se samo nekolicina uspela da izađe iz zatvora... a sam čovek prema učenju se lako zavara, pa počne da laže sebe i da idealizuje..u;enje i seve....tako da bilo kakva rasprava ili razgovor o samom učenju izvan grupe je besmislen...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 5:06 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Rasprave su dobrodošle i ima se o čemu, samo da nisu u tonu: "jesam!, nisi, ne ti si, jesam, nisi, nisam ne ti si...." i tako u krug. Ako netko želi može i to, ali na neku chat temu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 5:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Meni se čini da je totalno nebitno dali je Mr Gurdieff bio ostvaren a još manje dali je bio sretan(ovu riječ i dan danas ne razumijem,gravitacionu točku tog pojma,o čemu se tu točno radi?),već što smo uspjeli iz toga svega za sebe "ukrasti",primjeniti na sebi.

Trenutačno me muči jedna stvar,radi se o negativnom dijelu emocionalnog centra odnosno radu na emocijama.
U trenucima kad vidim da će se negativna emocija ispoljiti,i uspijem se sjetiti Rada odnosno da je nesmijem iskazati,dokazi do jako kompliciranih trenutaka gdje mislim da tada radim određenu pogrešku.Dešava se promjena,mislim da je uzrok tome što u tom trenutku ne odem za mehaničkom reakcijom i tu se stvara taj osjećaj koji nemogu opisati osim da je ugodan.Sad problem dolazi jer umjesto da puštam negativnu emociju da se skroz manifestira iznutra i da se tako izrazim prihvatim da postoji i samo je promatram,čini mi se da ju potiskujem i ZAJMJENJUJEM drugom koju smatram poželjnom ili barem priličnom za priliku u kojoj se nalazim.Kao da pokušavam kontrolirati i tada taj osjećaj ugode/slobode nestaje i to mi je znak da sam napravio grešku,ovo se čini mi se stalno dešava.

Imate li vi iskustva u ovome? Kako da u isto vrijeme ne izražavan emociju na van,pustim da se manifestira unutra i promatram ju a u isto vrijeme imam kontakt sa ljudima oko sebe(koji su često i okidač za inicijanlnu negativnu emociju).kako da prevaziđem tog "kontrolora" i da jednostavno pustim negativnu emociju da jednostavno "bude"?

Hvala unaprijed na odgovorima


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 6:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Od filozofiranja nebude ništa,možemo filozofirati do prekosutra i samo cemo potratiti i ono malo energije što intelektualni centar proizvede za dva tri dana,a sjetimo se da je ovaj rad ŠTEDNJA i štednja jedno desetak godina prije nego se počne proizvoditi energija,jer bezveze je išta proizvoditi dok imamo 1001 rupu kroz koju cemo iste sekunde izgubiti sve proizvedeno.

Bolje bi nam bilo da svako ko pokušava da se promatra piše ovdje o situacijama kad mu uspije a kada ne,koliko mu uspije kada mu uspije,koliko se puta sjeti rada tokom dana i koliko je to % kada se sjeti,pa možda je neko otkrio neki zgodan budilnik.Materijal iz promatranja može drugima biti dragocijen.Još je bolje ako ima neuspjeha u nekim vježbama ali čovjek barem pokušava.Bilo što osim filozofije mislim da nam to najmanje treba,bolje od toga su teorija i praksa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 7:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
sector57 je napisao/la:
https://willmesa.wordpress.com/2015/04/18/on-idiocy-and-idiots/

Mozda ovo iznad pomogne. Po ovom sam idiot 4 i 11 barem kako ja sebe vidim, ali kako me drugi vide neznam....


Hvala, dosta je pomoglo. Ustvari sve više uviđam koliko je znanost o idiotima fantastično posložena.


Micro je napisao/la:
Trenutačno me muči jedna stvar,radi se o negativnom dijelu emocionalnog centra odnosno radu na emocijama.
U trenucima kad vidim da će se negativna emocija ispoljiti,i uspijem se sjetiti Rada odnosno da je nesmijem iskazati,dokazi do jako kompliciranih trenutaka gdje mislim da tada radim određenu pogrešku.Dešava se promjena,mislim da je uzrok tome što u tom trenutku ne odem za mehaničkom reakcijom i tu se stvara taj osjećaj koji nemogu opisati osim da je ugodan.Sad problem dolazi jer umjesto da puštam negativnu emociju da se skroz manifestira iznutra i da se tako izrazim prihvatim da postoji i samo je promatram,čini mi se da ju potiskujem i ZAJMJENJUJEM drugom koju smatram poželjnom ili barem priličnom za priliku u kojoj se nalazim.Kao da pokušavam kontrolirati i tada taj osjećaj ugode/slobode nestaje i to mi je znak da sam napravio grešku,ovo se čini mi se stalno dešava.


Sve ovo što si napisao mi potvrđuje da Radiš (znam teško je, napredak je spor) zato što se to nigdje ne može pročitati u knjigama i zbog jedne još bitnije stvari - sve se to potpuno isto meni događalo.
Ne mogu ti sa sigurnošću reći da to nije greška, jer je moguće da sam i ja u tom griješio, ali mogu ti reći što je uslijedilo nakon nekog vremena.
Ne sjećam se točno ali mislim da sam vrlo brzo, već nakon nekoliko mjeseci rada, počeo uviđati negativne emocije. Svaki puta kada bi pogledao u negativnu emociju ona bi nestala i počeo bi se osjećati dobro odnosno suprotno od negativnog, emocija bi se potpuno preobrazila. To se ponavljalo idućih nekoliko godina (kao što sam rekao ne sjećam se točno ali mislim da je ta faza trajala 3-4 godine). Nakon tog su se male, svakodnevne negativne emocije prestale pojavljivati u 99% slučajeva, jednostavno su nestale ali su negativna stanja (npr. osjećanje dosade i sl.) ostala. Što se tiče jakih negativnih emocija (npr. smrt u obitelji i sl.) one su još uvijek tu, ispoljavaju se ali ih mogu promatrati bez problema i odvojiti se od njih. Moguće ih je gledati jako dugo bez da nestanu ili da se promjene u pozitivne.
Vjerujem da si očekivao da ćeš biti u mogućnosti promatrati male negativne emocije (literatura nije baš specifična po tom pitanju kao i po pitanju stotina drugih stvari) ali izgleda da nije tako jer su preslabe i lagano ih je "uništiti", bar se tako dešavalo u mojem slučaju, dok su ove jače emocije pogodnije za dugotrajno promatranje. Sretno!


Zadnja izmjena: Krambambuli; ned jan 03, 2016 8:24 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 8:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Govorite o negativnim emocijama i ispraznosti. Jedina borba protiv toga je duhovna praksa, ali to nije čitanje foruma i duhovnih autora. Kako tko radi neku duhovnu praksu neka ustraje i još češće radi svoju duhovnu praksu. Za mene je to molitva, čitanje Biblije i post.

Također, morate dobro razumjeti što radite da ne bi bili poput onih koji su mislili da kršćani nastoje postati tesari.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 9:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Ostrov je napisao/la:
Malo o Gurđijevu, a malo o učenju...
Po njegovom životu možemo reći da nije bio ostvaren i srećan čovek



Oprosti da li mi mozes od nekud izvaditi taj dio, cisto toliko informativno?


Micro je napisao/la:
Od filozofiranja nebude ništa,možemo filozofirati do prekosutra i samo cemo potratiti i ono malo energije što intelektualni centar proizvede za dva tri dana,a sjetimo se da je ovaj rad ŠTEDNJA i štednja jedno desetak godina prije nego se počne proizvoditi energija,jer bezveze je išta proizvoditi dok imamo 1001 rupu kroz koju cemo iste sekunde izgubiti sve proizvedeno.

Bolje bi nam bilo da svako ko pokušava da se promatra piše ovdje o situacijama kad mu uspije a kada ne,koliko mu uspije kada mu uspije,koliko se puta sjeti rada tokom dana i koliko je to % kada se sjeti,pa možda je neko otkrio neki zgodan budilnik.Materijal iz promatranja može drugima biti dragocijen.Još je bolje ako ima neuspjeha u nekim vježbama ali čovjek barem pokušava.Bilo što osim filozofije mislim da nam to najmanje treba,bolje od toga su teorija i praksa.



Ovo se apsolutno slazem glede filozofiranja i toga da bi trebali iznositi vlastita iskustva..


Micro je napisao/la:

Trenutačno me muči jedna stvar,radi se o negativnom dijelu emocionalnog centra odnosno radu na emocijama.
U trenucima kad vidim da će se negativna emocija ispoljiti,i uspijem se sjetiti Rada odnosno da je nesmijem iskazati,dokazi do jako kompliciranih trenutaka gdje mislim da tada radim određenu pogrešku.Dešava se promjena,mislim da je uzrok tome što u tom trenutku ne odem za mehaničkom reakcijom i tu se stvara taj osjećaj koji nemogu opisati osim da je ugodan.Sad problem dolazi jer umjesto da puštam negativnu emociju da se skroz manifestira iznutra i da se tako izrazim prihvatim da postoji i samo je promatram,čini mi se da ju potiskujem i ZAJMJENJUJEM drugom koju smatram poželjnom ili barem priličnom za priliku u kojoj se nalazim.Kao da pokušavam kontrolirati i tada taj osjećaj ugode/slobode nestaje i to mi je znak da sam napravio grešku,ovo se čini mi se stalno dešava.

Imate li vi iskustva u ovome? Kako da u isto vrijeme ne izražavan emociju na van,pustim da se manifestira unutra i promatram ju a u isto vrijeme imam kontakt sa ljudima oko sebe(koji su često i okidač za inicijanlnu negativnu emociju).kako da prevaziđem tog "kontrolora" i da jednostavno pustim negativnu emociju da jednostavno "bude"?

Hvala unaprijed na odgovorima


e da... Manje negativne emocije mogu suzbit, skuzim, prihvatim, pa ju otpustim, ali ju ne zatomljavam u sebi nego ju pustam van da izide da nije vise u meni, kod vecih stvari u vecini slucajeva ne uspijevam. Znaci dode, skuzim ju, ali je toliko jaka da ju prihvatit ne mogu, ali ju mogu promatrat neko vrijeme i nakon toga me totalno obuzme i onda pocinje ono najgore, a to su su unutarnji dijalozi koji dosta dugo traju i onda zavisi koja je emocija bila ili situacija, pa dolazi okrivljavanje sebe i neke druge stvari. I to mi oduzme jako puno energije.. Jedino za razliku otprije sto nekako brze dodem k sebi, tj. brze se docepam na noge nakon toga. Prije je to znalo poprilicno trajat.


pepeljuga je napisao/la:
Govorite o negativnim emocijama i ispraznosti. Jedina borba protiv toga je duhovna praksa, ali to nije čitanje foruma i duhovnih autora. Kako tko radi neku duhovnu praksu neka ustraje i još češće radi svoju duhovnu praksu. Za mene je to molitva, čitanje Biblije i post.

Također, morate dobro razumjeti što radite da ne bi bili poput onih koji su mislili da kršćani nastoje postati tesari.



Pepeljugo napisala si da to nije citanje duhovnih autora. Pa si na kraju rekla da citas Bibliju. Zar nije citanje Biblije citanje duhovnih autora???

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 9:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Zanima me to ako u nama postoji vise tih "JA" ajmo reci armija njih, kako odrediti koje "JA" je vise osjetljivije na neku negativnu emociju. Mozda bi prvo trebali pregrupirati sva ta "JA", da bi ih imali manje.

I jos jedna stvar koja me zanima da li netko od vasu ajmo raci radu je poceo imati nekakve bolesti????????

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 9:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Potrebno je intelektualno razumijevanje (čitanje, ali ne beskrajno čitanje), emocionalno stabiliziranje ( molitva), i mijenjanje sudbine na kraju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 9:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Bolesti...imam učestalije upale i osip na koži.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 03, 2016 10:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
sector57 je napisao/la:
e da... Manje negativne emocije mogu suzbit, skuzim, prihvatim, pa ju otpustim, ali ju ne zatomljavam u sebi nego ju pustam van da izide da nije vise u meni, kod vecih stvari u vecini slucajeva ne uspijevam. Znaci dode, skuzim ju, ali je toliko jaka da ju prihvatit ne mogu, ali ju mogu promatrat neko vrijeme i nakon toga me totalno obuzme i onda pocinje ono najgore, a to su su unutarnji dijalozi koji dosta dugo traju i onda zavisi koja je emocija bila ili situacija, pa dolazi okrivljavanje sebe i neke druge stvari. I to mi oduzme jako puno energije.. Jedino za razliku otprije sto nekako brze dodem k sebi, tj. brze se docepam na noge nakon toga. Prije je to znalo poprilicno trajat.


Emocije nije moguće direktno kontrolisati, ali utisak koji proizvodi emocije se prenosi na naš mehanički i intelektualni centar, a ta dva centra je moguće kontrolisati.
Dakle, kada utisak uđe treba posmatrati naše misli i naše mehaničke reakcije jer su oni sporiji od emocija i njih možemo menjati po potrebi. Kada promenimo misli, indirektno utičamo na menjanje utiska na emociionalni centar. U neku ruku, promenom misli menjamo i uticaj utiska na naš emocionalni centar jer se on ne može u potpunosti zalepiti za naše emocije.

Nikol je rekao da u Indiji emocije porede sa divljim slonom kojeg nije moguće ukrotiti, zato se Indijci služe trikom. Naime, divljeg slona vežu uz pitomog i onda pitomi slon utiče na divljeg sve dok se ovaj ne pripitomi.
Pitomi slon, onaj kojeg je moguće kontrolisati je u našem slučaju intelektualni i mehanički centar i oni treba da izvrše promenu na emocionalnom centru.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz