Sada je: čet mar 28, 2024 7:38 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jan 04, 2016 6:21 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"Strava, jama, zamka tebi, žitelju zemlje: tko pred glasom strave uteče u jamu će upasti; tko se iz jame izvuče zamka će ga dohvatiti. " Izaija
Smatram da kad neko čita Gurđijeva, Castanedu, Štajnera i druge da je nježna i senzibilna duša koja traži odgovore, jer da nije bacila bi takve knjige. Dakle, mi smo sol zemlje, a ako sol obljutavi čime će se zemlja osoliti?
Ako čitam razne autore shvatiti ću da postoji vrag, letač, nametnik koji upravlja sa mnom. Međutim, vrtim se u zatvorenom krugu, jer nije bitno da upoznam sve te sisteme, bitno je da se spasim, da se oslobodim, da budem Petar (stijena), da pobijedim vraga. Da ne budem izgubljena u vlastitim emocijama, da ne trčim za vlastitim repom.
Vraga zovu Lukavi i vidite kako je lukav. Dao nam je puno informacija u kojima nam se vlastiti um izgubio, i dok se um zabavlja prestajemo biti sol. Puno je zvanih, malo izabranih.
"Blago siromasima u duhu, jer njihovo je kraljevstvo nebesko."
Ljudi na ovakvim forumima su bogati u duhu, u saznavanju tajni, ali moramo paziti da nam pritom ne izmakne glavna tajna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 05, 2016 12:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
zoka je napisao/la:
sector57 je napisao/la:

Emocije nije moguće direktno kontrolisati, ali utisak koji proizvodi emocije se prenosi na naš mehanički i intelektualni centar, a ta dva centra je moguće kontrolisati.
Dakle, kada utisak uđe treba posmatrati naše misli i naše mehaničke reakcije jer su oni sporiji od emocija i njih možemo menjati po potrebi. Kada promenimo misli, indirektno utičamo na menjanje utiska na emociionalni centar. U neku ruku, promenom misli menjamo i uticaj utiska na naš emocionalni centar jer se on ne može u potpunosti zalepiti za naše emocije.

Nikol je rekao da u Indiji emocije porede sa divljim slonom kojeg nije moguće ukrotiti, zato se Indijci služe trikom. Naime, divljeg slona vežu uz pitomog i onda pitomi slon utiče na divljeg sve dok se ovaj ne pripitomi.
Pitomi slon, onaj kojeg je moguće kontrolisati je u našem slučaju intelektualni i mehanički centar i oni treba da izvrše promenu na emocionalnom centru.


Hvala ti Zoka ovo je dosta pomoglo. To me nekako podsjetilo na onu igru "stop" jer u tom trenutku prestanes sa svim radnjama i proucavas samog sebe za vrijeme te vjezbe.

Da li je moguce da pitomi slon poludi kraj divljeg slona?

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 05, 2016 4:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
sector57 je napisao/la:
zoka je napisao/la:
sector57 je napisao/la:

Emocije nije moguće direktno kontrolisati, ali utisak koji proizvodi emocije se prenosi na naš mehanički i intelektualni centar, a ta dva centra je moguće kontrolisati.
Dakle, kada utisak uđe treba posmatrati naše misli i naše mehaničke reakcije jer su oni sporiji od emocija i njih možemo menjati po potrebi. Kada promenimo misli, indirektno utičamo na menjanje utiska na emociionalni centar. U neku ruku, promenom misli menjamo i uticaj utiska na naš emocionalni centar jer se on ne može u potpunosti zalepiti za naše emocije.

Nikol je rekao da u Indiji emocije porede sa divljim slonom kojeg nije moguće ukrotiti, zato se Indijci služe trikom. Naime, divljeg slona vežu uz pitomog i onda pitomi slon utiče na divljeg sve dok se ovaj ne pripitomi.
Pitomi slon, onaj kojeg je moguće kontrolisati je u našem slučaju intelektualni i mehanički centar i oni treba da izvrše promenu na emocionalnom centru.


Hvala ti Zoka ovo je dosta pomoglo. To me nekako podsjetilo na onu igru "stop" jer u tom trenutku prestanes sa svim radnjama i proucavas samog sebe za vrijeme te vjezbe.

Da li je moguce da pitomi slon poludi kraj divljeg slona?


Ako se pitanje odnosi na pravog slona, to ne znam, ali sumnjam da je to moguće pošto je to indijski metod dresure slona.
Ukoliko se pitanje odnosi na odnos intelektualnog i emocionalnog centra, to se stalno dešava - emocje utiču na misli i onda upadamo u beskrajni unutrašnji sukob koji nam uzima jako puno energije.
To se dešava svima onima koji nisu svesni svojih misli, ali ako misli posmatraš tada emocije stavljaš pod njihov nadzor i utisak koji je uzrokovao emocionalnom stanju se gubi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 05, 2016 8:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
http://bhaeravatantra.com/2016/01/05/ideje-ucenja/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 05, 2016 10:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Hvala svima na odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet feb 11, 2016 10:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Ovoj temi je bas dobro legla pojava postova sa potpisom Solaris. Da malo promrda uspavanost i mehanicnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet feb 12, 2016 3:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
friend je napisao/la:
Ovoj temi je bas dobro legla pojava postova sa potpisom Solaris. Da malo promrda uspavanost i mehanicnost.


More bit a i ne mora.....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 15, 2016 1:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
Mož' da bidne, al' ne mora da znači. ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 29, 2016 7:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Laura Marling (britanska pjevačica) je nedavno izbacila pjesmu i spot za nju, inspirisanu Gurđijevljevim Radom i, vjerovatno, knjigom režisera Jodorovskog, koji je bio u kraćoj vezi sa Gurđijevljevom ćerkom.

https://www.youtube.com/watch?v=5hnKz9rlna4


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned mar 06, 2016 12:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
The Master and the Carriage, parabola о kočijašu.
https://www.youtube.com/watch?v=bGK15jOjAUo

Film koji su radili učenici Michael Salzmann-a, sina Jeanne de Salzmann i navodno Gurdjieffa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto mar 08, 2016 10:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Sa sigurnošću ne možeš znati da si prešao prvi prag, sve dok ne pređeš drugi prag.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto mar 22, 2016 2:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
galaksija je napisao/la:
Micro je napisao/la:
Baš kad pomislim da sam ga napravio bum šamar,sve pada u vodu,i opet sve ispočetka.Jedini pomak je vjerojatno u brzini reakcije odnosno bržeg prihvačanja toga da nema pomaka ali se mora nastavit dalje,bez samosažaljenja i laganja.


I meni se jednom desilo da sam pomislio da sam izašao iz domena Generalnog zakona i ušao u domen Zakona izuzetka a onda su me neka dešavanja navela na zaključak da se tu radilo samo o jednom perfidnijem laganju samog sebe.

..


Čovjek može pomisliti da je izašao izvan Generalnog zakona. Možda isto tako može pomisliti da je (opet) pod uticajem Generalnog zakona.
Recimo ovako. Ličnost je pod uticajem Generalnog zakona. U Zakon izuzetka prelazi Duša/Suština.
Suština daje ruku onom nižem i tada prelazi drugi Prag.
Individualnost.

Možda se Individualnost i dalje može (više) poistovjećivati sa - Ja sam ličnost. A sa druge strane može znati - Ja sam Suština - izvan Generalnog zakona, problema i napada raznih parazita, čudaka, entiteta...
Sad je tu Zakon izuzetka. Tada moguće probleme može stvarati sam Matrix. Matrix može izigravati neku još "veću" Suštinu ili Boga ili neku super Svijest.

Inače, više puta sam bio pod teškim udarcima Generalnog zakona. Nekoliko puta sam tačno u sekund, dolazio do nekih tekstova recimo, koji su mi pomogli da sačuvam kakvu takvu stabilnost.
To su svakako bili i tvoji tekstovi Galaksija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri mar 23, 2016 12:42 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Cago je napisao/la:
galaksija je napisao/la:
Micro je napisao/la:
Baš kad pomislim da sam ga napravio bum šamar,sve pada u vodu,i opet sve ispočetka.Jedini pomak je vjerojatno u brzini reakcije odnosno bržeg prihvačanja toga da nema pomaka ali se mora nastavit dalje,bez samosažaljenja i laganja.


I meni se jednom desilo da sam pomislio da sam izašao iz domena Generalnog zakona i ušao u domen Zakona izuzetka a onda su me neka dešavanja navela na zaključak da se tu radilo samo o jednom perfidnijem laganju samog sebe.

..


Čovjek može pomisliti da je izašao izvan Generalnog zakona. Možda isto tako može pomisliti da je (opet) pod uticajem Generalnog zakona.(...)


Poslednji put kad sam kao imao neki utisak (ili se zavaravao!?) da sam počeo prelaziti u modalitet unutrašnjeg čovjeka, te tako i izlaziti iz domena Generalnog zakona, bilo je negdje u prvoj polovini 2014. godine. Tada mi se nekako i ono integrisanje komponenti svijesti (duše, duha i uma) o kojem je pisao Dr Malanga, relativno dobro uklopilo sa istočnognostičkim povezivanjem donjih centara s gornjim a takođe mi je i njegov koncept stvaranja unutrašnjeg holograma i uredovanja u njemu (u smislu onog SIMBAD studija), čime se mogao modifikovati vanjski hologram (pretakanjem onog unutrašnjeg u njega)... itd. prilično dobro držao vodu. Ukratko, čovjek može okupiti sve one koji ga manipulišu u zamišljenoj unutrašnjoj sobi, pa ih tu likvidirati što se pretače u vanjsku realnost prestankom interakcije tih entiteta s njim (jer ih sada više nema!?). Nakon jednog perioda kontemplacije nekako mi se činilo da je sve sjelo nekako na svoje mjesto, stvari su se nekako smirile, kao ono... situacija je pod kontrolom i ima neke vedrine. Sve to je bilo praćeno i nekim unutrašnjim i vanjskim mirom.

Negdje sredinom juna te godine, krenuo sam sa suprugom i djetetom za Evropu. Negdje tokom leta od Kuala Lumpura za Pariz, malezijskom avio-kompanijom, primjetio sam na monitoru gdje se uz pomoć GPS-a prikazuju svi detalji o letu, da letimo upravo iznad one problematične zone u Ukrajini. Lijepo su se vidjeli ona poznata mjesta iz vijesti kao Donjeck, Lugansk itd. Tada, nekako, kao da dobih neku „viziju“ da će oboritu neki avion čisto iz političkih ili propagandnih razloga, kako bi se optužila ona druga strana i da se vjerovatno nikad neće saznati ko ga je stvarno oborio. Kasnije se ispostavilo da je tako i bilo, i to upravo na dan našeg povratka.

Povratak je bio 17/07 od Beograda za Paris, pa onda kompanijom Malaysia, od Pariza do Kuala Lumpura, Let 21, koji je trebao da uzleti u 12:00 i da leti preko Ukrajine istom rutom kao avion Malaysia Let 17, koji je uzletio iz Amsterdama u 12:15 i koji je bio srušen nakon nekih 3 sata leta.

S obzirom da je Amsterdam nešto istočnije, da smo poletjeli na vrijeme, našli bi se otprilike na istom mjestu i u isto vrijeme, gdje je ovaj drugi avion oboren. Međutim, naš avion je došao od aerodromske zgrade do glavne piste na vrijeme, u 12:00 i tada je nastupilo neko čekanje?! Onda pilot reče kako se odlaže poletanje iz tehničkih razloga. Nekoliko puta do tada mi se dešavalo da nas ukrcaju u avion pa onda primjete da nešto nije u redu i iskrcaju nas ali mi se još nije desilo da dođemo do glavne piste za poljetanje, što je procedura od nekih 15-20 minuta, pa da se tek tu primjeti neki kvar. Tako, pilot okrene avion natrag i vrati nas negdje na pola puta između glavne piste i aerodromske zgrade i tu nastavimo čekati još nešto više od pola sata. Kasnije montiraju stepenice i izbace nas iz aviona, te prevezu natrag autobusima u glavnu aerodromsku zgradu gdje smo čekali više od 3 sata na ponovno ukrcavanje i poletanje. Ja popizdio jer vidim da ćemo izgubiti let koji nas povezuje s Australijom. Kad smo stigli u Kuala Lumpur, čujemo da je onaj drugi avion iste kompanije oboren iznad Ukrajine!?

[Ovdje ću napraviti jednu digresiju u vezi s „ravnozemljašima-borcima-za-istinu“, koji su u poslednje vrijeme u ofanzivi i mahnitaju do besvijesti. Da je zemlja ravna ploča i danas bi vjerovatno bili živi oni koji su izginuli u onom avionu jer on jednostavno ne bi letio iznad Ukrajine, nego dosta „južnije“. Sasvim je lako uzeti globus u ruke i vidjeti da je ruta između Kuala Lumpura i Pariza, iznad problematičnog područa u Ukrajini, stvarno najkraća i da ona ne bi bila takva da zemlja nije okrugla. Njih ovdje pominjem i iz razloga što se takvo jedno mediokritetstvo među tzv. „tragaocima za istinom“ skupo plaća.]

U svakom slučaju, ovaj događaj me je nekako izbacio iz kolosijeka. Jednostavno sam popizdio. Kontam, pa dokle više majku vam jebem!? I naravno, već prvi dan u Murdokovim medijima, Putin na prvoj strani novina s krvavim rukama. Slično kao kod slučaja 911 s bin Ladenom, odmah se "znalo" ko je krivac, prije sprovođenja istrage a što se istrage tiče, ona se dizajnira tako da se istinski dokazi zataškaju i pravi krivci sakriju.

Tad me je obuzeo jedan intezivan osjećaj frustracije i postao sam načisto s tim da mi kao čovječanstvo u ovakvom stanju u kakvom se trenutno nalazimo, jednostavno nemamo nikakvih šansi u odnosu na antropoide, psihopate, mediokritete, idiote itd. koji vladaju ovom planetom. Bukvalno nam mogu raditi šta hoće i sve će se to uredno racionalizovati. Imaju oružje, imaju vojsku, imaju tehnologiju, imaju medije, imaju sve i sve to koriste protiv ostalih ili „normalnih“ tj. manje-više programiranih ljudi.

Čini mi se da bi u prvom momentu bio u stanju potući sve one koji su stajali iza onog zlodjela, bez ikakvog pardona, međutim, kasnije se pojavilo pitanje - zašto i za koga?! Ništa se time ne bi riješilo. Gdje su druge tzv. „false flag“ operacije, gdje su svi drugi manipulatori koji stoje iza njih, iza pokretanja ratova, iza svih drugih oblika manipulacije čovječanstva?!

Tako me je taj događaj nekako bio izbacio iz ravnoteže, kao da me je šutnuo kilometre unatrag na onom gnostičkom Putu ili me izbacio s njega ako sam uopšte i bio na njemu. Ili mi je pokazao koliko uspješno sam lagao samog sebe jer jednom unutrašnjem čovjeku se tako nešto ne bi moglo desiti. Naravno, nije mi bilo teško primjetiti tu promjenu gdje me sada „nema niđe“, pa sam počeo tragati za lekcijom koja se tu krila. Napravio sam par grešaka, od kojih je jedna bila da sam sebe i svoju porodicu poistovijetio sa žrtvama ili potencijalnim žrtvama. Druga greška je bila ta što sam očekivao nešto od drugih. Očekivao sam da će biti postignut jedan kritični prag svjesnosti kod ljudi gdje će isti biti u stanju da kažu „Dosta je bilo“ i poduzeti nešto u vezi s tim.

U gnostici ne postoji niko do tragaoc ili onaj koji je na Putu. Ideš putem i šutiš. Ništa ne očekuješ od drugih. Sam si na putu. On je tvoj. Put ka tvojoj individualizaciji. Nema molitvi, nema očekivanja, jedino vjera u sebe samog. Drugima ionako ne možeš istinski pomoći dok se sam dovoljno ne osvijestiš. Ako ne možeš tako, onda nemoj nikako.

Generalni zakon, koji mu ovdje dođe kao neka AI ili software, prikačen vjerovatno na svakoga, motri da li neko „fercera“ (pokazuje znakove stvarnog buđenja) u „matriksu“ ili virtuelnoj realnosti, pa kad otkrije takvog, automatski mu propisuje kazneno-popravne mjere ili mu baca mamac za navlačenje u neki od starih ili novih kontejnera (gdje ga čak može i nagraditi za „novo“ vjerovanje i ponašanje jer ono ima vrlo malo veze s objektivnom realnošću, te kao takvo ne predstavlja prijetnju za „status quo“ kojeg isti zakon treba uredno da održava). Princip je u suštini jednostavan, ostani gdje jesi, vjeruj u vjerovanja (koja mogu biti čak i duhovnog karaktera) a poželjno je da istovremeno imaš i jedan utisak nekog napredovanja.

U uslovima „četvrtog puta“ (u odnosu na puteve fakira, jogija i monaha), dakle jednog „normalnog“ života, gdje čovjek ima porodicu i manje više živi prema zadanim društvenim propisima ili mjerilima, vrlo je lako biti izbačen iz kolosijeka. Dovoljna je mala greška ili nesmotrenost. Generalni zakon prvenstveno tuče preko naših bližnjih (članovi porodice, rodbina, prijatelji, poznanici, kolege s posla itd.) i udara gdje smo najranjiviji. Tako i naša (lažna) ličnost, često popušta usljed nedovoljne stabilnosti ili nedovoljnog razvojnog stepena u odnosu na izazove s kojima se suočava. U suštini, ona uvijek ima potencijal da ih prevaziđe, međutim, često ga ne iskoristi jer automatski upada u tzv. „metež donjih centara“ (kako je to Moravjev nazivao) a iz takvog jednog stanja, malo šta razumno može proisteći.

Imajući sve ovo na umu, mislim da je nesuvislo uopšte određivati gdje se trenutno nalazimo u smislu stepenice ili faze na Putu ezoteričkog razvoja, odnosno, baviti se pitanjem, da li smo izašli ili ne, iz domena Generalnog zakona. Takve analize mogu biti poslastica za naše ličnosti, međutim, imajući na umu nevjerovatnu sposobnost istih tih ličnosti za laganje samih sebe, male su šanse da naša procjena bude objektivna. Mislim da ukoliko ikada uspijemo da se nađemo izvan domena Generalnog zakona, to će se u nama pojaviti kao jedno Znanje, a ne kao zaključak izveden na osnovu neke mentalne analize.

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri mar 23, 2016 9:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
"Oslobađanje od Generalnog zakona" je relativna stvar kao i svest - obe su rastegljiv pojam, u stvari, bez jasnih granica jer uticaj je uvek prisutan kao i gravitacioni pull Zemlje. Što se više udaljiš manje ga osećaš, no ne znači da ga nema.

Zapravo, jedino možemo govoriti da smo manje neslobodni. U nekim situacijama "oslobađanje od Generalnog zakona" može predstavljati i puko ne postupanje na osnovu nekog društveno prihvaćenog gledišta.

Citat:
In life never do as others do…Either do nothing—just go to school—or do something nobody else does.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet mar 24, 2016 12:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
galaksija je napisao/la:

Generalni zakon, koji mu ovdje dođe kao neka AI ili software, prikačen vjerovatno na svakoga, motri da li neko „fercera“ (pokazuje znakove stvarnog buđenja) u „matriksu“ ili virtuelnoj realnosti, pa kad otkrije takvog, automatski mu propisuje kazneno-popravne mjere ili mu baca mamac za navlačenje u neki od starih ili novih kontejnera (gdje ga čak može i nagraditi za „novo“ vjerovanje i ponašanje jer ono ima vrlo malo veze s objektivnom realnošću, te kao takvo ne predstavlja prijetnju za „status quo“ kojeg isti zakon treba uredno da održava). Princip je u suštini jednostavan, ostani gdje jesi, vjeruj u vjerovanja (koja mogu biti čak i duhovnog karaktera) a poželjno je da istovremeno imaš i jedan utisak nekog napredovanja.

..


To sam skuzio kako te baca... Iz kontenjera u kontenjer i novim vjerovanjem i svaki put ga popusim.Sa malom razlikom ne pusim ga toliko dugo, nego sto sam ga pusio. Najgore je to kad skuzis da si ga popusio i onda se vratit iz tog stanja.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet mar 25, 2016 5:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
galaksija je napisao/la:

Generalni zakon, koji mu ovdje dođe kao neka AI ili software, prikačen vjerovatno na svakoga, motri da li neko „fercera“ (pokazuje znakove stvarnog buđenja) u „matriksu“ ili virtuelnoj realnosti, pa kad otkrije takvog, automatski mu propisuje kazneno-popravne mjere ili mu baca mamac za navlačenje u neki od starih ili novih kontejnera (gdje ga čak može i nagraditi za „novo“ vjerovanje i ponašanje jer ono ima vrlo malo veze s objektivnom realnošću, te kao takvo ne predstavlja prijetnju za „status quo“ kojeg isti zakon treba uredno da održava). Princip je u suštini jednostavan, ostani gdje jesi, vjeruj u vjerovanja (koja mogu biti čak i duhovnog karaktera) a poželjno je da istovremeno imaš i jedan utisak nekog napredovanja.

..


To sam skuzio kako te baca... Iz kontenjera u kontenjer i novim vjerovanjem i svaki put ga popusim.Sa malom razlikom ne pusim ga toliko dugo, nego sto sam ga pusio. Najgore je to kad skuzis da si ga popusio i onda se vratit iz tog stanja.


Puše ga svi na ovom putu... Kafka ga je opisao kao "uzak putić, dizajniran pre da se s njega padne nego da se njime kroči". Svi, osim čoveka označenog brojem 7 u kojem dolazi do kristalizacije koja to sprečava. Nama ostalima, uvek se smeška velika mogućnost pada u mirišljavi kontejner.

A nešto mislim da je i broj 7 samo dno ili početak nekog drugog put padanja. Jer Belzebub je pun nekih čudnih bića sa još čudnijim titulama("His All-Quarters-Maintainer") i sličnim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet mar 25, 2016 12:36 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
S obzirom da s istočno-gnostičke platforme, ništa nije samo po sebi „pozitivno“ ili „negativno“, odnosno, kako Gurđijev negdje reče, pozitivno je sve ono što pomaže čovjeku u njegovo ezoteričkom razvoju, tako se i uticaji Generalnog zakona mogu smatrati „pozitivnim“, ukoliko se izazovi koji dolaze s te strane pravilno shvate. Kad malo kontempliramo stvar, šta god da nam se dešava, mi možemo uposliti pozitivno tj. za svrhu našeg ezoteričkog razvoja. Pitanje je da li bi čovjek uopšte mogao napredovati bez izazova, odnosno, savladavanja prepreka a prepreke neko ili nešto mora postavljati. Čvoruga na glavi, dobijena tu i tamo, ide u „rok službe“. Kad je dobiješ tu ali savladaš lekciju, možda ju izbjegneš – tamo?! Naravno, kad god dobijemo po ušima ili po glavi, naša ličnost ima tendenciju da odmah počne da kuka i zapomaže, odbacujući odgovornost sa sebe. Kad god ga popušimo, bitno bi bilo da to sami sebi i priznamo a onda i da utvrdimo razloge - zašto se to desilo, preuzimajući odgovonost za to na sebe same. To je jedini način uspostavljanja kontrole nad sobom i situacijom u kojoj smo se zadesili. (Naravno, lako je reći a teško sprovesti.)

Međutim, pitanje je da li bi se neki napredak uopšte mogao postići u atmosferi neke „nirvane“, ono... sjediš negdje među tulipanima ili u svili i kadifi, s blago-telećim osmijehom na licu, obasut kosmičkom ljubavlju i kobajagi, sve ti je jasno (obično u smislu: „ljubav je sve što jeste a sve ostalo je iluzija“).

Tako, možda ne bi bilo neispravno ni reći da nam Generalni zakon, u stvari, pomaže u našem napredovanju, tj. pomaže onima koji žele ezoterički da napreduju, dok sve druge održava tamo gdje jesu?! Stvari se mogu posmatrati na različite načine a na nama samima je to da odredimo koji je način ispravan a koji pogrešan. U stvari, to ne može niko drugi ni da odredi za nas ili u naše ime.

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet mar 25, 2016 8:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
U pravu si Galaksijo, sigurno nije greška Generalni zakon posmatrati kao učitelja i neku vrstu inspiracije čak. Jednom mi je to nedvosmisleno i rečeno.

Dodao bih samo pošto vidim to u tvom tekstu o laganju gore, da nije dobro svoj cilj umešati sa konceptima "uspeh", "rezultat" i uopšte meriti i analizirati "postignuto". Imam utisak da se takva potreba javlja kad se kreće od želje da se promeni nešto i puke vere da smo za to i sposobni a to je pogrešna trijada koja ne vodi ka cilju već u kontejner. Doduše sam si to uvideo u završnici...

Ako nekog zanima zašto je to tako može pogledati ovde, da ne postujem čaršav od poruke.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet mar 25, 2016 9:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
I još malo o tome u kraćem pasusu a iz ugla unutrašnje hemije:

https://justpaste.it/slob


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri mar 30, 2016 6:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Ljubav nije mehanična.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz