Sada je: pet mar 29, 2024 8:55 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri apr 06, 2016 9:09 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4201
Cago je napisao/la:
Ljubav nije mehanična.

I ljubav može biti mehanična. U Četvrtom putu ili istočnoj gnostici, pojam „ljubav“ se skoro ni ne pominje (čini mi se da Gurđijev nije tu riječ uopšte izustio na njegovim predavanjima!?) vjerovatno iz razloga što ovo, što mi podrazumijevamo pod tim pojmom, spada u grupu emocija koje pripadaju domenu (mehaničke) ličnosti/kočijaša. Radi se o jednoj emociji ili osjećanju koje se nalazi „u paru“ s mržnjom, odnosno, tu se radi o dva različita ekstrema na istoj osi jednog te istog osjećaja, isto kao i osjećaj euforije - osjećaj depresije, osjećaj topline – osjećaj hladnoće, osjećaj sreće - osjećaj žalosti... Dakle, tu se uglavnom radi o jednoj uslovnoj ljubavi. (Ta vrsta ljubavi se može inducirati čak i uz pomoć nekih hemijskih sredstava, kao što je npr. hormon oksitocin.)

Navodno, postoji i bezuslovna ili istinska ljubav (neki ju nazivaju i "beskrajnom") koja se nalazi u domenu viših centara ili duše, međutim, s gnostičke tačke gledišta, smatra se da vanjski čovjek, dakle onaj čiji donji centri ličnosti nisu povezani s dušom ili koji nije integrisan, nije u stanju da spozna ili osjeti tu vrstu ljubavi sve dok ne ostvari kakvu-takvu vezu s gornjim centrima uz pomoć magnetnog centra. Sve do tada, nesuvislo bi bilo pričati o ljubavi. Moravjev je u knjizi Gnosis, na jednom mjestu pomenuo da je ezoterički Put (ili Četvrti Put), u stvari, Put istinske ljubavi (ili Put do istinske ljubavi!?), gdje je za tu vrstu Ljubavi koristio ovaj Pavlov (biblijski) opis:

Citat:
Ljubav dugo trpi, milokrvna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča, ne nadima se, ne čini što ne valja, ne traži svoje, ne srdi se, ne misli o zlu, ne raduje se nepravdi, a raduje se istini, sve snosi, sve vjeruje, svemu se nada, sve trpi. Ljubav nikada ne prestaje, a proroštvo ako će i prestati, jezici ako će umuknuti, razuma ako će nestati. (Kor. XIII 4-8)

Naravno, kad je bezuslovna ili istinska ljubav u pitanju, mi tu, na našem nivou, možemo samo nagađati u smislu kako bi ona stvarno mogla izgledati. U kontekstu „nju-ejđ“ filozofije, ljubav se stavlja nasuprot strahu (drugi opet stavljaju „hrabrost“ nasuprot strahu!?), dok se nasuprot strahu nalazi - svjesnost jer što je neko više svjestan, manje će se bojati. Isto tako, „nju-ejđ“ pokret često promoviše ljubav u skladu sa Štokholmskim sindromom, gdje žrtva treba da voli ili obožava i svoje mučitelje ili manipulatore.

Kako ezoterički Put (Četvrti Put) podrazumijeva razvoj svjesnosti uz povezivanje ili integraciju komponenti bića, tako bi čovjek trebao osjećati sve više Istinske Ljubavi, kako njegova veza sa dušom ili gornjim centrima postaje čvršća. Dok se na našem nivou osjećaj ljubavi lako može pretočiti u osjećaj mržnje, na nivou gornjih centara osjećaj mržnje ne postoji, tako da istinski svjestan čovjek neće biti u stanju da mrzi. U stanju svjesnosti, gube se polariteti u smislu kako ih sada poznajemo ili doživljavamo. On će da osjeća ljubav prema kreaciji i živim bićima ali ona neće biti slijepa, nego bazirana na jednom višem nivou svjesnosti i razumijevanja.

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub apr 09, 2016 3:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Određen nivo svjesnosti, ne može razumjeti nivo svjesnosti iznad. Nazovimo to - 3d nivo svjesnosti ne može razumjeti 4d. Ili recimo 5d ne može 6d.
Čovjek ako bi i dobijao informacije sa "sprata iznad", on bi te informacije mogao tek površno razumjeti.
A Put nije statičan.
Sa svakim novim korakom svjesnost je veća. Knjige su takođe pisane na određenoj stepenici razvoja. Kada se čovjek popne slijedeću stepenicu, svjesnost je "oštrija". Tada mu njegove knjige... možda neće izgledati toliko dobro i istinito.
Neko se može čvrsto držati određene knjige, dok je knjigu sam autor "prerastao". Čovjek se isto tako može "zapetljati u knjige, očekujući kako neke stvari trebaju izgledati. Može zamišljati - "Samo da mi je doći do tog i tog nivoa (kako je opisan u knjigama), pa da se naslonim i uživam".
Može zamišljati i kako neko, ko je dostigao određen nivo puta/razvoja, treba izgledati - "Takav zna sve, vjerovatno može i levitirati... itd.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 05, 2016 6:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Prije prelaska drugog Praga, čovjek dolazi do nečega što bi se moglo nazvati - "Tamna noć Duše". Do velike ili manje krize i težine. Takav čovjek je Duša, zato se i kaže Tamna noć Duše.
Kao i uvijek, Ljubav pomaže.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 06, 2016 3:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
Pa većina napisanog prije mi je bilo fascinantno a sada obična glupost, tako da definitivno stoji da sa širenjem svijesti mijenja se percepcija i znanje postaje razumjevanje, samim tim mjenja se i nas odnos prema stvari/situaciji.
Al trebali bi bit svijesni da i veliki filozofi/mislioci pridonose kontejniranju svijesti, tehničkom znanju i sl. kod drugih, jer objasnjavajuci svoj put koriste termine svojstvene ili drage njima, sto ostale lako moze zavesti ili fiksirati. Evo npr. cage reče tamna noć duše. Da tako nekako izgleda, al ubiti teatralan naziv za samo jedan zahtjevan korak nakon čega dodje mirno jutro duše; al samo to poetiziranje je odmak od jednostavnosti i razumjevanja i korak prema stvaranju tehničkog/nebitnog/konfuznog znanja.
Svi i sve moze posluziti kao inspiracija, novi moment ili noga u guzicu kao korak naprijed; ali svaki korak napravljen u tuđem smjeru je korak napravljen mimo našeg smjera, pa tako da revno proučavanje nečijeg opusa je nonsense. Ali koračat svojim putem, i letimično preletit rad ostalih, mozemo doc do neke inspirativne rečenice ili pogleda koji nam moze pripomoc pri iducem koraku.
I nebitno kolko teško bila bilo koja situacija, poniznost i davanje sebe sve otvori; jer i Bog kaže ko me traži naći će me.
Poniznost razumjevanje tolerancija opuštenost davanje sebe ljubav ne očekivanje ne suđenje i ne željenje su stanja kojima se dolazi i do iskustava i rjesavanja problema i do znanja al na totalno drukčijem nivou; i neda se opisati nigdje ga je iko zapisao igdje; tako da poslje nekog nivoa, sve zapisano je ubiti ništa, nigdje veze; al i dalje put koji je trebalo proći.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 06, 2016 7:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 27, 2015 12:22 am
Postovi: 106
Drugi Prag. Ajmo dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 06, 2016 11:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Judziin je napisao/la:
I nebitno kolko teško bila bilo koja situacija, poniznost i davanje sebe sve otvori; jer i Bog kaže ko me traži naći će me.
Poniznost razumjevanje tolerancija opuštenost davanje sebe ljubav ne očekivanje ne suđenje i ne željenje su stanja kojima se dolazi i do iskustava i rjesavanja problema i do znanja al na totalno drukčijem nivou; i neda se opisati nigdje ga je iko zapisao igdje; tako da poslje nekog nivoa, sve zapisano je ubiti ništa, nigdje veze; al i dalje put koji je trebalo proći.


Kakva poniznost prema kome i zbog čega i kakvo "davanje sebe"(kojeg "sebe" i opet kome i zašto?)? Kojih situacija, kakvih "problema"?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub maj 07, 2016 11:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
poniznost u smislu strpljenja, razumijevanja, tolerancije, neosuđivanja, blagosti itd itd da sad izvlačim sve sta mi padne napamet a podilazi pod poniznost u zivotu... ponizit se nemislim kao ponižavat se, ne pustat da te gaze i uništavaju nego ponizit se u smislu da brisemo ego, jer poslje brisanja ega nema sta nas ko gazit,; a zašto; pa tiha voda brege dere...ne samo u djelovanju nego i učenju; jer se otvorimo iskustvu i samim tim dozivljavamo ga u potpunosti; a ne samo ono što biramo iskusiti...

bit zadnji a bit prvi...
nadam se da sam malo jasniji sada...

a situacija? komplet život...problemi? naši tudji, svi, na sta covjek naidje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned maj 08, 2016 12:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
^Dakle, učenje ti je pomoglo da razviješ "spoljašnje uvažavanje", odnosno takt u odnosu sa okolinom. To znači da proučavanje opusa Četvrtog Puta ipak nije nonsense a ni "kontejniranje" svesti...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned maj 08, 2016 8:54 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
lezilebovic je napisao/la:
^Dakle, učenje ti je pomoglo da razviješ "spoljašnje uvažavanje", odnosno takt u odnosu sa okolinom. To znači da proučavanje opusa Četvrtog Puta ipak nije nonsense a ni "kontejniranje" svesti...



Svaki "sustav mišljenja" pomaže sve dok ga ne nadrasteš. I dok ga ne nadrasteš, živiš u "kontejneru". O tome sam ti pisao u mojim obrisanim postovima. Nisi shvatio jer nisi prerastao "škole". Kao i većina ljudi s kojima razgovaram.
Ako moram "crtati" ono što mislim i objašnjavati svaku svoju rečenicu da bi je netko "razumio", pretpostavljam da onda shvaćaš da nismo na istoj razini. Bez obzira tko je "gore", a tko " dole".
Dokle god radimo tehnike po raznim sistemima koje propisuju "škole mišljenja", to je znak da nismo shvatili i da je pred nama još dugačak put.
Kada, recimo, prijeđeš "drugi prag", tada sve one kojekakve "ideje" koje nude "škole mišljenja" postanu tvoja duboka spoznaja, duboko uvjerenje i duboka istina koje se nisi u stanju odreći(radi se zapravo o razumijevanju pa se tu nemaš čega odreći) zbog nekoga ili nečega. Tada uviđaš i ograničenost i izvitoperenost "škola mišljenja". To je i znak da je tvoj um napokon otvoren i da je racionalizacija i verbalizacija onoga što znaš samo pokušaj da izgovoriš ono što se ne da izreći zbog samog ograničenja načina komuniciranja. Nerazumijevanje je neminovno. Naime, u našim diskusijama ne možemo svaki put iznijeti u par tomova koncept iz kojega govorimo u nastojanju da sugovornik razumije onih par rečenica koje zapravo želimo napisati. Ograničenje diskusije samo na Gurđijeva i njegovo konkretno učenje i njegove "vježbe", a bez mogućnosti da ga se dovede u pitanje, je debela "kontejnerizacija". Možda se čak ni on, unatoč svojoj ograničenosti, ne bi složio da ga se tako striktno tumači i primjenjuje. "Samo mijena stalna jest", pa tako i razumijevanje Gurđijeva ne može biti vječno tumačeno na isti način. Sve se mijenja, pa tako i tumačenje Gurđijeva. Veliki nedostatak " škola mišljenja" je obično njihova okoštalost i pravovjernost koja ograničava put sljedbenicima.
Ovo sve pišem zato da bih ukazao i onima koji se još debelo bakću sa Gurđijevom da Gurđijev nije kraj, nego samo početak i da ga ne treba doživljavati tako rigidno. Gurđijev je samo mala pomoć na početku bavljenja duhovnošću, nikako kraj ili sredina našeg individualnog puta. Gurđijev je kao i svaka druga "škola mišljenja" ograničen. Ako je i znao više od onoga što je pružio, nije mogao više pružiti jer dublje spoznaje od onih iz njegove škole se više ne mogu prepričati. Kada to i pokušaš, sve zvuči banalno i razumljivo jedino onima koji su prešli taj nekakav "prag". Dalje nema pragova, dalje je sve otvoreno. Onaj tko pokušava nakon prelaska "praga" racionalizirati iskustva, zapravo nije ni prešao taj famozni "prag".
Sve ovo što sam napisao je pokušaj da opišem što se dešava prije "praga" i da ukažem na činjenicu da, unatoč Uspenskom i njegovom savjetu da ne treba trčati za mnogim hrtovima jer onda nećeš uhvatiti nijednoga, treba trčati poput kornjače iz utrke zeca i kornjače i loviti SVE hrtove. Jednog dana ćeš ih sigurno uloviti. Jedan hrt je samo jedan "kontejner". Kad ih vidiš sve i kad ih možeš usporediti i vidjeti sličnosti i razlike, tek tada ti se počne pomaljati jedna dublja slika stvarnosti koju ti ne može dati niti jedna "škola mišljenja".

Moja "arogancija" nije nepoštivanje bilo koga, moja "arogancija" je samo "smjelost" da izgovorim ono što se "poštovaoci" ovoga ili onoga ne usude izreći ili čak nisu niti došli do razine na kojoj bi možda trebali dovesti u pitanje ograničenu istinu nekakve "škole mišljenja".

Hoću zapravo reći samo jednu stvar; na svom putu, pokušajte biti slobodni, pokušajte razumjeti što je to slobodna volja, bezuvjetna ljubav, pokušajte izučavati i znanost i duhovne nauke i tražite isključivo SVOJU istinu. Kad dovoljno naučite i shvatite, vidjet ćete da postoji samo jedna istina koja se ispoljava na beskrajno raznolik način. Ta raznolikost nas zbunjuje i zavodi i skriva suštinu. Pošto nam iz duboke prošlosti dolaze mnogi elementi znanja iz kojih je moguće rekonstruirati sliku stvarnosti kakva ona jest, možda bi bilo bolje da poklonite privremeno povjerenje tim znanjima dok ih ne provjerite u sebi i oko sebe. Gurđijev je tu samo mali, ograničeni nastavljač, ali ipak u moru kojekakvih "učitelja", jedan od važnijih širitelja izvjesnih znanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned maj 08, 2016 10:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Solarise, cenim tvoje iskreno mišljenje ali ja, koliko iz posta mogu da zaključim, nisam uspeo da ti prenesem a shodno vremenu koje mogu odvojiti za razmenu mišljenja na forumu, suštinu učenja Gurđijeva na adekvatan način... pa hajde da ti odgovorim i pokušam ponovo ali nažalost opet ukratko...

Miskoncepcija je da je učenje Gurđijeva "način mišljenja" ili taj "kontejner". Nije, ono je zbir činjenica ili podataka o psihološkom stanju "običnog" čoveka. A da bi se one razumele, shvatile dubina i sve njihove konsekvence, potreban je poduži period iskrenog samo-posmatranja.

Da si istinski prošao kroz taj period, shvatio bi da ti je poslednji pasus običan nonsense i ovo kažem bez ikakve želje da te uvredim. Shvatio bi da su priče o slobodi, slobodnoj volji a posebno o "bezuvjetnoj ljubavi", žao mi je reći, samo dokona tlapnja i samozavaranje nekoga ko se nije udostojio ili se plaši da praksom proveri činjenice. Ukoliko ovo poslendnje najbolje opisuje tvoje stanje i ne želiš se suočavati sa činjenicama niti dovoditi u pitanje svoj način razmišljanja o sebi, Gurđijev nije za tebe. U tom slučaju postoji zilion drugih "škola" ili "kontejnera" koje ti pričaju kako si lep i mlad i šta da radiš sa svojom bezuvjetnom ljubavlju i slobodnom voljom. Prerastao sam ih i prosto mi više ne trebaju niti me zanimju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned maj 08, 2016 10:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
lezilebovic je napisao/la:
Solarise, cenim tvoje iskreno mišljenje ali ja, koliko iz posta mogu da zaključim, nisam uspeo da ti prenesem a shodno vremenu koje mogu odvojiti za razmenu mišljenja na forumu, suštinu učenja Gurđijeva na adekvatan način... pa hajde da ti odgovorim i pokušam ponovo ali nažalost opet ukratko...

Miskoncepcija je da je učenje Gurđijeva "način mišljenja" ili taj "kontejner". Nije, ono je zbir činjenica ili podataka o psihološkom stanju "običnog" čoveka. A da bi se one razumele, shvatile dubina i sve njihove konsekvence, potreban je poduži period iskrenog samo-posmatranja.

Da si istinski prošao kroz taj period, shvatio bi da ti je poslednji pasus običan nonsense i ovo kažem bez ikakve želje da te uvredim. Shvatio bi da su priče o slobodi, slobodnoj volji a posebno o "bezuvjetnoj ljubavi", žao mi je reći, samo dokona tlapnja i samozavaranje nekoga ko se nije udostojio ili se plaši da praksom proveri činjenice. Ukoliko ovo poslendnje najbolje opisuje tvoje stanje i ne želiš se suočavati sa činjenicama niti dovoditi u pitanje svoj način razmišljanja o sebi, Gurđijev nije za tebe. U tom slučaju postoji zilion drugih "škola" ili "kontejnera" koje ti pričaju kako si lep i mlad i šta da radiš sa svojom bezuvjetnom ljubavlju i slobodnom voljom. Prerastao sam ih i prosto mi više ne trebaju niti me zanimju.



:-)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 09, 2016 12:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Samo smajli? Očekivao sam duži odgovor. :mrgreen:

Dodao bih samo da su ezoterijske škole, škole prakse - ako su ezoterijske. Potrebno je i primeniti tj. proživeti naučeno. Sklapajući svog idealnog ezoterijskog Frankenštajna, možda ti neće preostati vremena da mu proveriš efektivnost na delu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 09, 2016 1:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 17, 2015 12:36 pm
Postovi: 80
lezilebovic je napisao/la:
Samo smajli? Očekivao sam duži odgovor. :mrgreen:

Dodao bih samo da su ezoterijske škole, škole prakse - ako su ezoterijske. Potrebno je i primeniti tj. proživeti naučeno. Sklapajući svog idealnog ezoterijskog Frankenštajna, možda ti neće preostati vremena da mu proveriš efektivnost na delu.



Pa, napisao sam ti odgovor koji ti neću poslati. Shvatio sam, ponovno čitajući tvoje reakcije na moje postove, da čitaš površno i da nisi spreman niti hipotetički razmišljati o nečemu što si već prije obilježio kao nerazumljivo i neprihvatljivo. Nije ti niti u jednom trenutku palo na pamet da si možda ti onaj koji ne razumije. Priznajem da sam na ovakvom forumu očekivao manje rigidnosti i više duhovne otvorenosti. To je moja predrasuda, da ljudi koji se bave duhovnošću imaju natprosječno otvoren um za nova iskustva. Eto, opet sam nešto naučio. :-)

P.S. Tvoj pokušaj da Gurđijeva i njegov nauk ograničiš samo na "zbir činjenica ili podataka o psihološkom stanju "običnog" čovjeka, govori o tvojem dubokom nepoznavanju i Gurđijeva o onoga što pokušavaš raditi. Barem mi se tako čini. Ajde, brzo me demantiraj i objasni mi da sam u krivu! :-) Naime, teško mi je povjerovati da je ozbiljan istraživač Gurđijeva i njegove "nauke" tako površan. Napiši mi nešto više o Gurđijevu. Poduči me. Kao ozbiljan istraživač, sigurno mi možeš pružiti znanja o Gurđijevu kojih nisam svjestan. Molim te samo da izbjegneš pomisao da pokušavam biti ironičan. Moja žeđ za znanjem je jača od svake moguće prilike da udovoljim svojem podsmješljivom egu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 09, 2016 4:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Solaris je napisao/la:
P.S. Tvoj pokušaj da Gurđijeva i njegov nauk ograničiš samo na "zbir činjenica ili podataka o psihološkom stanju "običnog" čovjeka, govori o tvojem dubokom nepoznavanju i Gurđijeva o onoga što pokušavaš raditi. Barem mi se tako čini.


Ali upravo je tako, teoretski deo njegovog učenja je upravo to, zbir podataka o psihološkom stanju običnih ljudi.

Uspenski je, na svoju ruku, pokušao od svega napraviti nekakav "sistem" - kojeg se na kraju odrekao i niko sem njega to kasnije nije pokušavao(osim nadri Muravjeva).

Rekoh već da je Četvrti Put praksa koja praktikantu može doneti nešto konkretno kvalitativno novo a ne filozofsko-teoretska masturbacija. I to nešto teorije koja se pruži, je tu samo da bi čovek donekle razumeo i odlučio se da uopšte počne nešto raditi.

Nadam se da ti je sad nešto postalo jasnije a i ne moraš mi verovati na reč. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto maj 10, 2016 11:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
lezilebovic je napisao/la:
^Dakle, učenje ti je pomoglo da razviješ "spoljašnje uvažavanje", odnosno takt u odnosu sa okolinom. To znači da proučavanje opusa Četvrtog Puta ipak nije nonsense a ni "kontejniranje" svesti...


nisam ja nista rekao o četvrtom putu, ponajmanje da je nonsense; vec o fenomenu koji nastaje usmeno-pisanom predajom da tvorčev termin i termin učenika neke naredne generacije iako su istovjetni, nepredstavljaju istu stvar usljed nedostatka iskustva, istog ili sličnog. Nešto slično kao što na isti termin "krevet" gleda čovjek i gleda miš nisu iste percepcije. Isto tako u nedostatku jasne definiranosti određenog stanja, sklono je raznom tumačenju pa i komplet pogrešnom.

i ako je čovjek nestrpljiv ili se voli osloniti malo više na zapisano i rečeno, lako može upasti u male zamčice koje znaju usporiti ili odvesti u krivom pravcu bilo šta, a kamoli neke tanke stvari poput svjesnosti ili ljubavi.

Evo lezilebovic je bas takav primjer nestrpljivosti u kojem nije pazljivo procitao sto sam napisao, i sad ce se vratiti na post da ponovo procita. I mozda skonta da ja uopce nisam govorio o gurdjijevu.
Isto tako oštro pitao o poniznosti da bi s visoka osudio, bez da je razumio, il površno razumio.
što je nedostatak one poniznosti o kojoj sam pričao mozda usljed nedostatka iskustva; il mozda neke unutarnje povrijeđenosti neznam mozda neceg drugog, al nebitno, i dalje je iskustvo, a svako iskustvo moze da bude odskocna daska za novu spoznaju, a svaka spoznaja je sveta i moze voditi ka savršenstvu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri maj 11, 2016 12:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
@Judziin

Neću ništa ponovo čitati jer si me prvo doveo u zabunu prethodnim postovima pričajući van teme a sad nastavljaš na isti deplasiran način o meni lično kao da sam ja tema topica a ne Gurđijev. Glupo, ali to je tvoja sloboda.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri maj 11, 2016 10:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Judziin je napisao/la:
Poniznost razumjevanje tolerancija opuštenost davanje sebe ljubav ne očekivanje ne suđenje i ne željenje su stanja kojima se dolazi i do iskustava i rjesavanja problema i do znanja al na totalno drukčijem nivou; i neda se opisati nigdje ga je iko zapisao igdje; tako da poslje nekog nivoa, sve zapisano je ubiti ništa, nigdje veze; al i dalje put koji je trebalo proći.
Izvini, moram da napravim digresiju i pitam:
da li si ovo napisao iz svog licnog iskustva ili si procitao tamo gde svi mogu da procitaju?

Ovo je vazno da naglasis.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 13, 2016 11:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
lezilebovic je napisao/la:

Miskoncepcija je da je učenje Gurđijeva "način mišljenja" ili taj "kontejner". Nije, ono je zbir činjenica ili podataka o psihološkom stanju "običnog" čoveka. A da bi se one razumele, shvatile dubina i sve njihove konsekvence, potreban je poduži period iskrenog samo-posmatranja.


Dovoljan je moment iskrenosti.

Ali da, u pitanju jest kontejner. Ako uvidiš da tvoja svijest jeste stvarnost, onda bilo koji "zbir činjenica" kako kažeš jest tvoja stvarnost. Sam stvaraš svoj kontejner, sam sebe policiraš unutar ograničenog kontejnera... jer si ga prihvatio svojom sviješću kao stvarno stanje i nepromjenljivu istinu kretanje unutar njega. Ne želiš van iz njega jer vjeruješ da je on put.

Ali put nije nešto što se proučava čitanjem i uspoređivanjem sebe sa slovom. Slovo ubija, duh daje život. Nije čak niti uspoređivanje sebe s koracima niti idealom budućeg sebe ili kritikom sebe jučer. Već je riječ o bivanju Sebe. Kao što odrastao čovjek ne dudla bebimil više. Čovjek stvsra sebe onakvim kakvim se vidi i može u svakom datom momentu vidjeti u imaginaciji svoje svijesti.

P.S. Ovo nije upućeno autoru citiranog kao neka osobna kritika, 2.lice jednine je samo način izražavanja tu.

lezilebovic je napisao/la:
Shvatio bi da su priče o slobodi, slobodnoj volji a posebno o "bezuvjetnoj ljubavi", žao mi je reći, samo dokona tlapnja i samozavaranje nekoga ko se nije udostojio ili se plaši da praksom proveri činjenice.


Ima jedna mrtva luka u kojoj brodovi razapetih jedara snatre i stoje jer se boje vidjeti sebe dok plove mirnim oceanom jer su povjerovali da je tamo vani tornado koji nikad ne prestaje, dok jejedini torado onaj koji nastaje paljenjem motora za pokret. Te stvari koje smatraš činjenicama tvog starog čovjeka su upravo to - činjenice sstarog čovjeka koji se ne usudi voljeti, ne usudi se primiti ljubav jer duboko vjeruje da je takav kakav (činjenično) jest i sebe vidi - nije vrijedan niti dostojan. Razočaran. U svakom momentu svak ima mogućnost radikalno se predomisliti i okrenuti leđa vjetru, a ne lice. Treba samo malko drhtave hrabrosti ili ludosti ... da se bude nov, da se bude Svoj, jedini, autentični...

Čovjek ti puše u jedra, a ti se grčevito držiš za mol jer mol jedino poznaješ. Odvaži se i budi pionir novoga sebe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 13, 2016 6:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
friend je napisao/la:
Judziin je napisao/la:
Poniznost razumjevanje tolerancija opuštenost davanje sebe ljubav ne očekivanje ne suđenje i ne željenje su stanja kojima se dolazi i do iskustava i rjesavanja problema i do znanja al na totalno drukčijem nivou; i neda se opisati nigdje ga je iko zapisao igdje; tako da poslje nekog nivoa, sve zapisano je ubiti ništa, nigdje veze; al i dalje put koji je trebalo proći.
Izvini, moram da napravim digresiju i pitam:
da li si ovo napisao iz svog licnog iskustva ili si procitao tamo gde svi mogu da procitaju?

Ovo je vazno da naglasis.


osobno iskustvo.
možda postoji to što sam rekao negdje u sličnom obliku, neznam, ali iz iskustva govorim da je "davanje sebe" nevjerojatno jako oruzje a i obrana a istodobno i bunar iskustava, proživljaja...
valjda nemoram naglašavati da je to ubiti prelazak na OPD polaritet i da je to citav proces...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 13, 2016 8:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sen-sei je napisao/la:
Dovoljan je moment iskrenosti.


Dovoljan za šta? Pokušaj molim te da ne shvatiš ovo kao "agresivno pitanje" postavljeno s "visine". :mrgreen: Imao sam sijaset takvih iskrenih momenata i...? Ali zato su me ti trenutci uverili u validnost činjenica koje je Gurđijev na svoj iskreni, ogoljeni način pokušao preneti(bez priče o "ljubavi" i "slobodnoj volji")

Jednom je nekome ko ga je pitao čemu on to ljude uči, odgovorio sa "kad kiša pada kolovozi su mokri" :mrgreen: . True that, :notworthy: sve drugo je...



Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz