Sada je: čet mar 28, 2024 5:22 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub maj 14, 2016 3:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Nešto još, jer mi je zapao za oko "opd polaritet" u Judziinovom postu - "kasiopejsko" i slična istinski "kontejner učenja"(i to bi bila jedina istina u vezi njih), su nikakva osnova da se iole razume Gurđijev. Ko smatra da su baljezgarije jedne poljske domaćice i "istoričara amatera" isti nivo kao učenje Gurđijeva ili bar solidno polazište za rasuđivanje i orjentaciju u ezoterijskim vodama, je, kako bi rekao Galaksija, "kokoške koje se svojim pilećim mozgom tripuju da su orlovi". :mrgreen:

Takvo tripovanje je kudikamo češće nego što je obrnuti slučaj.

:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub maj 14, 2016 10:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
lezilebovic je napisao/la:
Nešto još, jer mi je zapao za oko "opd polaritet" u Judziinovom postu - "kasiopejsko" i slična istinski "kontejner učenja"(i to bi bila jedina istina u vezi njih), su nikakva osnova da se iole razume Gurđijev. Ko smatra da su baljezgarije jedne poljske domaćice i "istoričara amatera" isti nivo kao učenje Gurđijeva ili bar solidno polazište za rasuđivanje i orjentaciju u ezoterijskim vodama, je, kako bi rekao Galaksija, "kokoške koje se svojim pilećim mozgom tripuju da su orlovi". :mrgreen:

Takvo tripovanje je kudikamo češće nego što je obrnuti slučaj.

:hello2:

OPS i OPD polariteti su u 4. putu označeni kao unutrašnje i spoljno pridavanje značaju (unutrašnja i spoljna konsideracija). Okrenut prema sebi ili unutrašnje pridavanje značaju spada u oblast identifikacije, a proučavanje identifiakcije u svim njenim različitim pojavnim oblicima je jedan od najvažnijih vidova praktičnog rada na sebi. Da bismo se setili sebe, neophodno je ne identifikovati se. Međutim, da bismo naučili da se ne identifikujemo, prvo moramo naučiti da ne budemo identifikovani sa sobom. Unutrašnje pridavanje značaja predstavlja mentalni stav, u kome provodimo najveći deo života i koji nam odnosi ogromne količine energije. Njegov koren leži u identifikovanju sa mislima i osećanjima, koja se tiču isključivo nas samih. Ono predstavlja vezanost za subjektivno unutrašnje stanje i vrednovanje svih spoljašnjih okolnosti, događaja kao i drugih ljudi sa pozicija tog stanja.

U unutrašnjoj konsideraciji je, dakle, aktivna ličnost i naša mala 'Ja' te ličnosti koji se vezuju. A jedan od osnovnih ciljeva u radu na sebi je učiniti Ličnost pasivnom kako bi se uklonili odbojnici koji sprečavaju razvoj Suštine. Da bi se okrenuli prema drugim (spoljna konsideracija) to ne možemo raditi ako je Ličnost aktivna. Za to nam je potrebna aktivnost Suštine.

O unutrašnjoj konsideraciji Rebecca Nottingham kaže:
"Svako od nas tako ima manje ili više kruto fiksiran način, na koji pristupa drugim ljudima - preko sopstvenih odbojnika, predrasuda, seta "moralnih" pravila, koja sami ne poštujemo, usvojenih načina reagovanja, sitnih interesa i sopstvenih potreba. Da li se skromno povlačimo ili se agresivno probijamo, da li činimo dobročinstvo ili otimamo, nije svejedno, ali sa izuzetkom slučajeva, kada smo sasvim prisutni i svesni, ne predstavlja osvešćeno delovanje, već po pravilu mehaničko ponavljanje naučenih reakcija.
Sva ova stanja možemo opaziti samo-posmatranjem. „Počinje se promatrati pasivno, izvana i iznutra, i počinju se zapažati kontradiktornosti između vanjskog ponašanja i unutarnjih stanja i primjećivati da je unutarnje stanje uvijek neka varijacija sebičnog interesa; čak i one koje se izvana čine velikodušnima podsvjesno, mehanički traže priznavanje zasluge, poštovanje i nagradu: potreba da se bude primijećen, cijenjen, pažen, želja za razumijevanjem, za posjedovanjem sposobnosti koje drugi cijene, potreba da se bude u pravu, osjećaj zbunjenosti i nesigurnosti ako te potrebe i želje nisu zadovoljene; hvalisanje i kočoperenje taštine, podmukla pohota kod flerta; glumljenje da vam je stalo onda kad nije; glumljenje da slušate onda kad je vaš um negdje drugdje; manipulacije i neautentično djelovanje u svim varijacijama. Unutarnja konsideracija uvijek je zaokupljena time kakav dojam ostavlja. Samo ponekad je riječ o taštini. Vanjski izgled, položaj, primjereno poštovanje, zasluge, status, cijenjenost – sve su to osnovne emocije unutarnje konsideracije.“
(REBECCA NOTTINGHAM: PRAKSE ČETVRTOG PUTA: SAMO-PROMATRANJE)

Spoljašnje pridavanje značaja spada u drugu liniju Rada, u rad sa drugima: ona podrazumeva da se u potpunosti stavimo u situaciju drugog i sagledamo je iz njegove perspektive. Prvi korak je uviđanje da to nismo u stanju. Između nas i svih utisaka iz spoljašnjeg života, između nas i drugih ljudi, leži naša Ličnost – ono stečeno u nama, receptivno-reaktivna mašina, koju nosimo svuda sa sobom nazivajući je ’Ja’. U stanju u kome jesmo, mi ne vidimo druge, već projektujemo na njih svoja iskustva, želje, raspoloženja.
„Mi vidimo druge kroz svoje stavove i odbojnike. Instinktivno smo neprijateljski. Po pravilu ne volimo druge ljude. Sećam se kada je G. jednom rekao da smo skloni da zgrčimo mišiće kada propustimo nekoga u redu. Spoljašnje pridavanje značaja ne podrazumeva da se pretvaramo da volimo druge ljude, već da radimo na svojoj netrpeljivosti.“ (Maurice Nicoll, „Commentaries“).

Za razliku od unutrašnjeg pridavanja značaja, koja uvek podrazumeva zakačenost za subjektivno unutrašnje stanje, lični komfor i poziciju, spoljašnja je utemeljena u objektivnoj svesti o okruženju. Unutarnje pridavanje značaja je UVEK mehaničko. Spoljno pridavanje značaja UVEK iziskuje voljni napor i to predstavlja tačku, koju možemo iskoristiti da bismo razliku napravili za sebe i sprečili samoobmanjivanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri maj 18, 2016 10:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190


Somnio, ergo sum.

@lezilebovic

Bez brige, kako ja tebe doživljavam - možeš mirno spavati. Nema te visine u koju možeš poletjeti, ni rupetine u koju možeš upasti a da i tamo ne zatekneš ispruženu ruku.

Tako da vidim i da ćeš, cijeneći iskrenost, jednog dana, duboko porazmisliti o stvarima na donjem linku, kao i njihovim implikacijama kako za vanjskog tako i za unutarnjeg čovjeka, kako za 1-3 tako i za 4 5 ...

Izvoli:

https://youtu.be/5boRQcTvnwU

...moći pojmiti da je slijedeći korak u...
...validnosti i faktima Unutarnjeg, a ne Vanjskog čovjeka... četvorke (...) a ne trijade...

Možda ćeš onda nadoći na to da Gurđijev nije pisao zato da ga shvatiš, već voleći ga, da ga nadiđeš?

Ah, krhko je znanje
Možda je pao trak
Istine u me
A možda su sanje
Još bi nam mogla
Desiti se
Ljubav

I onda vanjski čovjek (trijada) kaže:

Ali ja ne znam
Da li da ju želim
Ili ne želim


LP :love4:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri maj 18, 2016 1:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
sen-sei je napisao/la:


... Nema te visine u koju možeš poletjeti, ni rupetine u koju možeš upasti a da i tamo ne zatekneš ispruženu ruku.

...



Ah, krhko je znanje
Možda je pao trak
Istine u me
A možda su sanje
Još bi nam mogla
Desiti se
Ljubav

I onda vanjski čovjek (trijada) kaže:

Ali ja ne znam
Da li da ju želim
Ili ne želim



LP :love4:



:thumbup: lepo...


:love9:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 19, 2016 4:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT.


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 4:44 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 19, 2016 8:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 23, 2008 8:46 pm
Postovi: 242
Lokacija: zagreb
usputna prispodoba, nako
zbog izuzetno objektivnih okolnosti
JA je trebalo cca oko uho dvije godine da pročitam Belzija
tako da JA ovo shvaćam kao provokaciju
na osobnoj razini,
JA.

čisto malo retoričkog trolanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 27, 2016 10:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
lezilebovic je napisao/la:
Nešto još, jer mi je zapao za oko "opd polaritet" u Judziinovom postu - "kasiopejsko" i slična istinski "kontejner učenja"(i to bi bila jedina istina u vezi njih), su nikakva osnova da se iole razume Gurđijev. Ko smatra da su baljezgarije jedne poljske domaćice i "istoričara amatera" isti nivo kao učenje Gurđijeva ili bar solidno polazište za rasuđivanje i orjentaciju u ezoterijskim vodama, je, kako bi rekao Galaksija, "kokoške koje se svojim pilećim mozgom tripuju da su orlovi". :mrgreen:

Takvo tripovanje je kudikamo češće nego što je obrnuti slučaj.

:hello2:


1. sudis. al ono kabadahijski.
2. nisi svjestan da si bahat, niti si svjestan sebe ni želja ni emocija
3. sebi si upo sad 2 puta u usta.

no hard feelings mate, chill. ladni malo, otvori pivu, gledaj zvijezde, il uličnu rasvjetu...odmori...
Pozdrav! Uzivaj :love5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 07, 2016 1:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Zna li netko gdje se može skinuti knjiga "Transcripts of Gurdjieff's Meetings 1941-1946"?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 07, 2016 1:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 4:44 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 07, 2016 5:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Hvala! Odakle je to skinuto? Tražio sam više od pola sata i nisam nigdje mogao pronaći PDF. :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 07, 2016 6:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT.


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 6:47 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 07, 2016 8:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Krambambuli je napisao/la:
Hvala! Odakle je to skinuto? Tražio sam više od pola sata i nisam nigdje mogao pronaći PDF. :-k


Nije to bas puno vremena s obzirom da sad vec postoje mjesta gdje prakticki gotovo sve knjige i transkripte mozes pronac, a dobio si i brz odogovor.

Trazio sam po puno vise od pola sata.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 07, 2016 8:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Hint:

Imas grupe na fejsu, pogledas pod files..

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned okt 02, 2016 12:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Utisci – kako je to ogromna tema! Nemoguće je govoriti o njima, bez uključivanja gotovo svake ideje iz Rada. Utisci su sve što je utisnuto na namotajima naših centara, sve ono što nas dotakne, sve što čujemo, radimo, kažemo i vidimo - u stvari, naš ceo život. Sve su utisci i sve se snima – ne usuđujem se reći verno - na namotajima u našim centrima; utisci, u stvari, su sam život. Teoretski, znamo iz Rada da bi čovek potpuno lišen utisaka odmah umro, ali to ne možemo potvrditi. Međutim, lako možemo prihvatiti ideju, pa čak i sigurno osećati da, ako ne bismo uopšte više dobijali utiske od bilo koje vrste, život bi izgubio izvor u nama, ne bi nam više ostalo života. Da pokušam da u potpunosti izlažem na ovu temu bilo bi vrlo teško, i ja joj mogu prići samo na vrlo nepotpun način, jer da se pokrije cela oblast je stvarno preveliki poduhvat. Jedan aspekt utisaka koj možemo razmatrati su uticaji. Mi znamo da su od osnovnog značaja za nas. Ili, ako želite, možemo uzeti memoriju, ali memorija je zapravo samo vrlo ograničen aspekt, jer uključuje samo one utiske koje možemo ponovo pronaći, a njih je neuporedivo manje. Možemo isto razmotriti pitanje utisaka kao hrane. Ispitati čak i ovaj aspekti sa nekim nivoom detaljnosti traži mnogo vremena i to je samo mali deo naše teme: postoje očigledno i mnogi drugi aspekti. Utisci dolaze do nas spolja, iz sveta oko nas. Teorija je da oni utiču na različitim nivoima u meni, ali ja ne shvatam ovo, ili shvatam to samo delimično i vrlo malim delom. Utisci me mogu dotaći na vrlo različite načine. Oni mogu taknuti lagano po površini ili me mogu probosti kao nož ili mač i sasvim me preokupirati, ali, iako drugačij po kvalitetu i snazi, u suštini svi su utisci. Ne možemo preduzeti ovo proučavanje na teorijski ili intelektualni način. Ne možemo nabrojati utiske ili ih klasifikovati i organizovati. Mi živimo sve ovo u svakom trenutku. Na primer, znam da je u mom intelektualnom delu snimljen neverovatan broj utisaka. Sve moje znanje, istinito ili lažno, da li ima neke realne osnove ili da li je potpuna fantazija, sve što je povezano sa mojim običnim životom, sve od toga da znam svoje ime, kuću u kojoj živim, telefonske brojevi mojih prijatelja, sve je snimljeno tamo. Tu je zatrpano sa iznenađujuće puno smeća, neverovatnom količinom beskorisnih materijala, i to je sve ovde u ovom trenutku u formi asocijacija. Prema dubini ili suptilnosti sa kojom je utisak snimljen, on odmah postaje asocijacija, odnosno asocijativni materijal i u većini slučajeva ima samo tu formu. Od tog trenutka utisak je više ili manje deo mene, ali samo u meri u kojoj će se ponovno pojaviti uz pomoć asocijacija, i to je potpuno isto za emocitvni ili pokretni centar. Utisci su primljeni u svim drugim centrima na isti način kao u intelektualnom, ali nema sumnje da smo ih manje svesni. Intelektualni um je najpristupačniji za nas i uglavnom su misaone asocijacije te koje vidimo najjasnije. Mi dosta brzo možemo postati svesni da su misaone asocijacije ustvari utisci koji su snimljeni u prošlosti i to što zovemo razmišljanje se sastoji od više ili manje slučajnih kombinacija i trvenja, prouzrokovanih naviknutim mentalnim procesima, između različitih delova asocijativnog materijala koji je snimljen. Moramo shvatiti da je to tako u svemu i da svi mehanični ljudi funkcionišu na isti način. Dakle mogu da se setim samo onog što sam dobila, i pošto je primiljeno pasivno i snimljeno mehanički i posledično, to je primljeno potpuno neodgovarjućim delom koji se zadesio najbliži u tom trenutku, tako da ga se može setiti samo na potpuno nasumičan način. Bilo bi zanimljivo videti što se događa na samom početku. Možda nam može pomoći da vidimo sebe. Dolazim na ovaj svet - i to je isto za sve nas - kao netaknuti voštana tabla i od prvog dana sam počela da primam utiske i da živim po njima. Naravno da se ne sećam svih ove prvih utisaka ali, međutim, oni su ti koji odmah počinju sa uslovljavanjem svih mojih daljih utisaka. Ovde smo zaista početi dodirivati užas situacije svih nas. Za nas mehanične ljude ovo je trenutak kada tragedija počinje. U početku to mora biti tako, to ne može biti drugačije; od svih pasivnih stvari na svetu, ja sam tada najpasivnija. Ja sam doneta bespomoćna u moje okruženje. Ja sam prevladana, moglo bi se reći, i preopterećena sa utiscima. G. Gurđijev kaže da ljudi prljaju, kvare i švrljaju svakakve gluposti na praznu stranicu koja je malo dete. Bilo je tako za mene i za sve nas, a sada radimo isto to drugima. Svaki put kada smo u prisustvu deteta treba da pokušamo da se setimo ovoga – nekada sam bila ova čista, nova, bela stranica i onda su stvari izmešane popadale po meni i ukorenile su se u meni, jer sam došla u kontakt sa onim čime sam bila okružena, što, koliko god nas to zabrinjava u ovom trenutku, je u suštini svet ljudi. Možda najvažnija stvar koju moramo sada shvatiti je da svi asocijativno snimljeni utisci su uslovili prijem budućih utisaka, su uslovli mene - i ja se uopšte ne sećam toga sada - od dana kad sam prvi put izgovorila "Ja". Kako bi to čudno bilo kad bi se čovek mogao setiti kada je prvi put rekao "Ja" u procesu primanja asocijativnog utiska! Ja ne znam da li ovo osećate, ali bi volela da Vi i volela bih da mi svi to osećamo sve više i više. I sada, u ovom trenutku, odrasla osoba ili starija osoba, ja sam neverovatan kompleks masa utisaka snimljenih jedan preko drugog, i to je sve što imam na svetu - to i moja zaliha energije i pažnje. Ova fantastičan zbirka utisaka koja je postali asocijativni materijal je moj kapital, a to je zastrašujući kapital. Ne znam da li to shvatite ili ne, ali to ne pripada meni. Zaista, naprotiv, ja tome pripadam; to poseduje mene; to je glavni struja moje Mehaničnosti; to je moja 'ličnost'. Kako je to čudno da se ovaj fenomen i dalje sam od sebe umnožava. U svakom trenutku novi utisci se pojavljuju i u svakom trenutku dužna sam da odgovorim. A ko je to ko odgovara? To je uvek "ja", "meni", jer dopuštam da me preuzmu, odnesu u proces u kojem već snimljeni utisak reaguje na novi utisak, i ja vjerujem u to. To nije šala da reagujem na novi utisak iz nekoh dela svog đubreta koje je već nagomilano u mene i koje nazivam "Ja". I tako to ide iz jednog u drugi trenutak ceo moj život, novi utisci donose mi ono šta mi stvarno najviše treba ... nove automatske asocijacije. Oduvek sam tako živela i oduvek mi je to bilo sasvim prirodno; jer svako smatra da je to prirodno, mislila sam da je normalno za čoveka da živi tako - to jest, ako sam ikada o tome razmišljala pre dolaska u ovaj Rad. Život čoveka je stalna potraga, svesno ili nesvesno. Prvo je to potraga za hlebom, stvarima za život, njegovom prvom hranom. Sledeći je potraga za utiscima i možemo čak reći da je što je više čovjek živ, više energije ima, to više traži utisaka. On zna da hteo-ne hteo živi samo za to, i da, ako to ne može dobiti, sve će stati. Ono što on jasno ne shvata je da je ono što on traži je nešto da ga navije, da on želi da nešto njim upravlja, da ga pokreće - on traži ono što želi, i on ga nalazi. Možda to nije ono što bi on odabrao, ali on nastavlja pohlepno uprkos svemu i stvari se dalje događaju; on sreće nove ljude, uzbudljiva dešavanja se odigravaju, on dobija nove utiske stalno i neprekidno se mehanizmi zakače i okreću, i postaju sve komplikovanije sve vreme i on nastavlja da govori, "Ja, ja, ja". Svi smo mi u potpunosti uhvaćeni u svim ovim zupčanicima, zatočenici, zgrabljeni, zarobljeni. Nema sumnje da su mnogi od vas već videli sve ovo, ali to je samo kada počnemo da osećamo duboko i bolno da počinjemo imati bilo kakve šanse za beg. Vidimo to premalo, a znamo da vidimo premalo, ali to je vrlo teško za čoveka da se vidi, jer da vidi ovo, da vidi u svim njegovim aspektima, da se vidi da su sva "Ja" u meni proizvedena na isti način. To je moj trajni zatvor, zatvor koji je se izgradio za sebe i koji nastavlja da to čini, tako da, čak i u ovom trenutku, on postaje jači i jači. Ovo je mesto gdje sam rob, i ja mogu iskreno smatrati sve svoje asocijativne reakcije kao rešetke mog zatvora. Sada počinjemo da shvatimo kako je do svega toga došlo. Ja sam bila pasivna na početku, kad nije moglo biti drugačije, i ja sam nastavila da budem takva, pretvarajući se da sam aktivna. Međutim, mora se priznati da mi ništa drugo nije nikad ponuđeno; Nikada nisam imala drugu mogućnost; niko nije ukazao ni na koji drugi put – sve dok se nisam srela sa ovim Radom. Volela bih da se svako ovde seti i, ako je moguće, na neki način da se vratimo u taj čudni trenutak, koji je neophodan korak u svačijem životu, kada čovek izlazi iz detinjstva, normalno pasivnog perioda, kako bi ušao u 'odgovorno doba ", i da vidi šta to predstavlja. A čovek ne može shvatiti to uopšte, ali od ovog trenutka on počinje da sebe uzima za ozbiljno, da veruje u sebe. Nakon toga on nastavlja cao svoj život tako da ga pokreću samo one stvari koje mogu da ga naviju, bez obzira da li one koje već postoje ili nove. Sada možemo razumeti koje su to stvari koje nas navijaju, i kada dođemo do toga da vidimo neke od njih, najveće i najjače, to jest, utiske koji ulaze direktno kao uticaji i hvataju nas posebno čvrsto u ropstvo, te, ako se to zaista želi, možemo naučiti da ih prepoznajemo. Ako možemo da vidimo njih mi ćemo stvarno videti što je osnova naše Mehaničnost i mi ćemo takođe i videti kako pristajemo na to, kako je naša pasivnost uvek radila ruku pod ruku sa njima i, što je tužnije za nas, i još ozbiljnije , mi ćemo videti da, čak i sada, svaki dan i više puta dnevno, naša će pasivnost i dalje igrati saučesnika. Mislim ovo sasvim ozbiljno - dopustamo sebi da upadnemo u zamku mehanički primljenog utiska na koje jednako mehanički odgovor dolazi iz jednog od tih imaginarnih "Ja” koje imam, možda, u određenim trenutcima vidimo kako rade, odnosno bolje rečeno primetimo, jer ako bi videli u pravom smislu te reči, možda, možda bi bili uništeni - nikad se ne zna - ali su i dalje tu i hvataju me ponovo i ponovo ... Ipak, nešto mora da snabdeva ovu mašinu energijom, jer ne može raditi same od sebe, a to nešto je moj sopstveni život, sama životna snaga, koju sam tome žrtvovala sve vreme. Ovde se možemo sresti sa najproždrvljivijim, destruktivnim aspektom utisaka. U principu sasvim dobro znate – svi smo mi, u teoriji, prihvatili ovu ideja od samog početka - da živimo u svetu okrenuo naglavačke. Rečeno nam je i onda, malo po malo, dolazimo da toga da vidimo da je to istina. To nije dovoljno. Sada smo licem u lice s jednim od osnovnih aspekata ovog sveta naglavačke - ono što bi trebalo da nas izgraditi nas uništava, ono za čim već žudimo i što, zapravo, je pravo i normalna potreba u nama, je uzrok našeg pada, našaeg stalnog rasipanje energije, naše trajne praznine. A sve je to zato što ne postoji ništa u nama što može da jasno vidi taj proces, a kamoli da mu se odupre. ...
Deo predavanje od 18. decembra 1950.
(From: "Inside a question" by Henriette Lannes)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jan 04, 2017 10:54 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
"I Wish the Result of This, My Suffering, Be My Own, for Being"
I fed on self-esteem for the first few weeks; then all the nicotine slaves that had lain down at my command, rose up and turned into wild animals. I dreamed so realistically of smoking that I often awoke in tears for having failed to keep the pledge. My concentration was reduced to that of a monkey's, even when trying to do my exercises. It was difficult to formulate this for the master but I knew that I had to tell him. I chose a day when only our Rope was with him; no outsiders to hear what could sound to the unattuned ear like the babbling of an idiot. I told it in terms of my suffering animal that gave me no peace, no respite, not even for his work. "I can't even begin to make all quiet inside, Mr. Gurdjieff . . . not even the preparatory step is possible any more . . ."
He listened gravely until I ran out of metaphors, gestures and breath. Then he leaned back and gave to us all an instruction that sounded like prayer. "This can be a thing for power, " he said. "I will tell you one very important thing to say each time when the longing comes. At first you say it and maybe you notice nothing. The second time, maybe nothing. The third time . . . maybe you will notice something. Say: I wish the force of my wishing be my own, for Being." He thought a moment, then shook his head. "No. Better another way. Force, such as this, has special results, makes chemicals, has special emanations. Better to say—I wish the result of this, my suffering, be my own, for Being. Yes, you can call that kind of wishing suffering, because it is suffering. This same maybe can take force from your animal and give it to Being . . . and you can do this for many things. For any denial of something that is a real slavery." ~ Kathryn Hulme “Undiscovered Country”


To mi se desilo par puta kada bi bio na momente svjesniji da je u meni neka zivotinja koja kontrolira samnom, ili kad si u nekom losem stanju, pa ju skuzim... Imali netko takvih iskustava. Iz prve sam mislio da si ubrijavam ali kada sam naletio na ovaj tekst mislim da mozda i nisam bas, sam sto mi je bio problem o tome pricat sa drugim ljudima...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jan 07, 2017 7:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Samoposmatranje i samopamćenje s jedne strane donosi dosta korisnog u čovekov život...al s druge strane donosi apsurdnost postojanja da se dolazi do reči da je ovaj svet jedna velika pozornica...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 08, 2017 12:33 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Ostrov je napisao/la:
...al s druge strane donosi apsurdnost postojanja da se dolazi do reči da je ovaj svet jedna velika pozornica...

...na kojoj se odigrava jedna režirana predstava u kojoj igraju naše ličnosti, prema zadanom scenariju/programu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 08, 2017 12:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Ostrov je napisao/la:
Samoposmatranje i samopamćenje s jedne strane donosi dosta korisnog u čovekov život...al s druge strane donosi apsurdnost postojanja da se dolazi do reči da je ovaj svet jedna velika pozornica...


Nije problem u svijetu, on je onakav kakav jest, već u meni, tebi i svima nama jer smo obmanuti o tom da je zemlja centar svemira a ljudi najveća božja kreacija bla, bla... Sada kada smo malo bolje shvatili o čemu se tu ustvari radi naravno da nastaje problem i veliki šok jer je svijet ustvari suprotan od onog kakvim smo ga zamišljali. Da smo nekim čudom od početka života znali što se dešava (iz raznoraznih razloga to očito nije bilo moguće) i da smo odrastali sa tim saznanjem sada bi nam bilo lakše. Ne kažem da bi bilo lagano ali lakše zasigurno jer ovako je skoro nepodnošljivo i čini mi se da postaje sve lošije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 08, 2017 4:21 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 08, 2017 12:19 pm
Postovi: 3
pozdrav tragaocimai,citam mjesec dana svakodnevno ovu temu i drago mi da vas jos ima,ako je osoba dovoljno uporna i iskrena prema sebi najblaze opisano pocet ce radit pravo,da li je netko pisanim putem to jest vlastitim biljeskama dosao do za sebe vrijednih promjena :evil3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 08, 2017 5:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Krambambuli je napisao/la:
Ostrov je napisao/la:
Samoposmatranje i samopamćenje s jedne strane donosi dosta korisnog u čovekov život...al s druge strane donosi apsurdnost postojanja da se dolazi do reči da je ovaj svet jedna velika pozornica...


Nije problem u svijetu, on je onakav kakav jest, već u meni, tebi i svima nama jer smo obmanuti o tom da je zemlja centar svemira a ljudi najveća božja kreacija bla, bla... Sada kada smo malo bolje shvatili o čemu se tu ustvari radi naravno da nastaje problem i veliki šok jer je svijet ustvari suprotan od onog kakvim smo ga zamišljali. Da smo nekim čudom od početka života znali što se dešava (iz raznoraznih razloga to očito nije bilo moguće) i da smo odrastali sa tim saznanjem sada bi nam bilo lakše. Ne kažem da bi bilo lagano ali lakše zasigurno jer ovako je skoro nepodnošljivo i čini mi se da postaje sve lošije.
Rušenje starih obrazaca je, Brexitom i Trumpom, već počelo.
Mnogo različitih odgovora je dato, ali razlog je sasvim jednostavan: pobunio se narod protiv elite.
I niko nije: loš ili dobar, sirov ili plemenit, neobrazovan ili obrazovan, nacist ili demokrat jer smo svi mi jedna cjelina.
Političarka Clinton je bila daleko bogatija i medijski utjecajnija, no Trump je pobijedio ne zbog rus. ili makedonskih hakera nego digitalne ere u kojoj se, manje svjesno i više nesvjesno, odlično snašao.
U kojem će to smjeru, u bližoj i daljoj budućnosti, otići, ostaje nam da vidimo, pošto je sve moguće — od nove robotizirano-mikročipirane ere do 3. svj. rata.
Trenutno smo u dobu tranzicije između stare i nove ere.
Trump nije pojedinac a SAD je 1. svj. sila, i ako odluči da započne globalni rat ili mu se uopće i ne pridruži, tako će i biti.
Brexit nije posljedica brit. mržnje prema EU-u i potrebe da samostalno Ujedinjeno Kraljestvo bude jako kao nekada: to je romantična priča, koja ma koliko i ma kako godila ili ne nečijem uhu, naprosto nije tačna.
Narod: pekari, tokari, rudari, bravari, medicinske sestre, taksisti, zavarivači, domari, dimnjačari itd. žele, i u SAD-u i u UK-u, ravnopravniju i veću participaciju u društvenom životu.
Jesu li oni i nacionalisti i neobrazovani!?
Ne bih rekao, a hoće li postati: vidjet ćemo...
Luj je završio tragično, poput Čaušeskua.
Dodatno je interesantno što već 10-ak god. živimo u sve jačoj digitalnoj kulturologiji, pa će svim tim gorenavedenim nezadovoljnicima biti sve teže obezbijediti adekvatno i iole bolje plaćeno radno mjesto, bilo da im to ponudi privatno ili državni sektor.
Dakle, marksistički rečeno, stupili smo u novi društveno-ekonomski poredak, poput prijelaza iz feudalizma u kapitalizam, dok je sada svijet zakoračio u postkapitalističko društvo, čiji budući naziv je najmanje bitan.
Ili će se kompletan sustav urušiti ili će društvena kontrola postati još nevidljivije sofisticiranija?
Po svoj prilici nam predstoji ovo drugo...
Novac, već desetljeće, nema onu vrijednost kao nekada, jer da ima Apple bi davno mirno pokorio RF ili NRK, što se nije desilo zato što svaka jedinka predstavlja infinitezimalno malu, ali postojeću, jedinicu automatizirane vrijednosti, jaču od bilo kojeg novca, pogotovo kad se ujedini sa sebi istima na globalnom nivou.
Slijedi, naravno, globalno društvo i njegove modifikacije na zadanu temu, o čemu je i Gurđijev (Gurdjieff), tako mudro govorio, poantirajući i razbijajući new agersku mantru o dovoljnoj energiji duhovnoga kozmosa za svakoga, podvlačeći da se, zapravo, radi o nemilosrdnoj energetskoj borbi svakoga pojedinca protiv drugoga pojedinca.
Sve se treba, svakako, u životu i kreativno zaslužiti.
A kojim je putem čovječanstvo odlučilo krenuti, odlučit ćemo svi zajedno, i tu bih se sa dijelom sadržaja tvoga posta i mogao složiti.
Ostalo što si napisao nije pitanje ni afirmacije ni negacije, nego neminovnih promjena kojima će se svako od nas, htio ili ne, morati prilagoditi, ukoliko bude htio i dalje normalno živjeti.
:wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz